Wanneer broederschap plaats van gekrakeel in Toch is het zo Castella-Vaatwas DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER Sultan van Marokko Oosterse Napoleon 1 2 VRIJDAG 21 AUGUSTUS I9S3 1 Les van Duitse Kirchentag Wonder in Hamburg: „Dit zagen wij nog nooit" (Van een bijzondere verslaggever) AAN DE KERKDAG te Hamburg hebben ongeveer honderd Nederlanders deel genomen. Hun aanwezigheid is niet onopgemerkt gebleven. Bis schop Dibelius kon-het bij een grote evangelisatiesamenkomst op de Vrij dagavond niet laten even te vertellen van de Rotterdamse dominee, van wiens wijk er door het bombardement van 14 Mei 1940 geen huis meer heel was gebleven en die in 1953 toch naar Hamburg is gekomen: als een Chris ten, die „over het verleden heen komt". De Nederlanders, die in de nacht van Zondag op Maandag terugreisden met de speciale trein, stelden elkaar de vraag: zou zo iets nu ook mogelijk zijn in Nederland? Er is wel enige aanleiding deze vraag ernstig te over wegen. Volgend jaar wordt er, wanneer we goed ingelicht zijn, geen Kir chentag gehouden in Duitsland. We hoorden praten over een kerkdag in 1955 te Leipzig. Indien dit juist is, zouden we kunnen proberen in 1954 een kerkdag te houden in Nederland. B.v. te Rotterdam, de stad die het zwaarst geschonden is door het oorlogsgeweld en waaraan wij zo vaak hebben te ruggedacht in Hamburg. De NCRV slaagt .er in méér dan hon derdduizend mensen samen te brengen Zulk een kerkdag zou dan niet uitsluitend Nederlandse aangelegenheid imogen zijn. De deelneming uit de lan den van West-Europa zou zoveel moge lijk bevorderd moeten worden. We kun nen dan in ieder geval verzekerd zijn van een sterke deelneming uit Duits land. Maar waarom ook niet uit België en Engeland? De taalverschillen geven natuurlijk wel moeilijkheden, maar mij dunkt dat ze niet onoverkomelijk zijn. Bij de gemeenschappelijke opening en sluiting zou Nederlands gesproken moe ten worden, maar het is mogelijk ook dan in lied en schriftlezing verstaanbaar te zijn voor vele volken. Een tweede voorwaarde voor het wel slagen van een kerkdag in Nederland is, dat ook niet-kerkelijke instanties blijk geven van hun belangstelling. In Ham burg bleek mij. dat het gemeentebestuur zeer geïnteresseerd was en ook door sub sidies had geholpen de geweldige kosten te dragen. Trouwens, ook bepaalde in dustrieën hebben financieel geholpen, o.a. door een aantal arbeiders uit de fa briek in staat te stellen gedurende vijf dagen deel te nemen aan de kerkdag. In de derde plaats is van de aller grootste betekenis, dat ook in Nederland de kerkdag een zaak' is. van het kerk volk, van de gewone gemeenteleden. De Evangelische Kerkdag in Duitsland noemt zichzelf de grootste lekenbewe ging in de geschiedenis van de Christe lijke kerk. Nu, dat is ze ook. De kerk dag van Hamburg werd niet door de theologen beheerst, maar door de ge wone man en de gewone vrouw uit Oost en West. Zij beleefden hun kerkdag, het ononderbroken feest van de „onderlinge ontmoeting". Zij komen aan het woord: bij de referaten, waar niet alleen theolo gen of dominees het woord voeren. ook een boer, een politicus, een vr Waanneer een onwellevend mens een steen in de hand heeft en daarmee dreigende gooibewegingen in uw richting maakt, kunt u een paar honderd meter weglopen en uw be lager op die veilige afstand toe schreeuwen hoe u over hem denkt. Uw commentaar behoeft dan niet voorzichtig te worden ingekleed, maar kan in gespierde taal zijn gevat, want uw belager kan u toch niet raken. U bent buiten worp-afstand. Een dergelijk beeld denken vele po pulaire commentators ook bij ons te kunnen oproepen wanneer zij toekom stige racket-reizen naar een of an dere planeet bespreken. Talloze malen is door Jan en alleman beweerd dat een racket, met een bepaalde snel heid weggeschoten, buiten de aan trekkingskracht van de aarde zou ge raken, of dat een kunstmatige maan die op een bepaalde afstand om de aarde cirkelt, geen aantrekkingskracht meer zou ondervinden. Dit is volsla- 8 De algemene zwaartekracht is over al en altijd werkzaam in het heèlal, ze doet de sterren om elkander draai en en sterrenstelsels van milliarden zonnen houdt ze bijeen. De kracht lijnen van onze aarde reiken in het oneindige en de aantrekkingskracht van onze planeet zal nergens ophou den te bestaan, alhoewel deze kracht steeds kleiner wordt naarmate men zich verder van de aarde verwijdert. Wanneer een kanonskogel met een aanvangssnelheid van 11 kilometer per seconde van de aarde zou worden weggeschoten, zou deze kogel men selijkerwijs gesproken nimmer op de aarde terugkeren. Het projectiel geraakt dan echter niet buiten het krachtveld van de aarde want daar komt het nooit uit maar het bezit voldoende bewegingsenergie om de, bij het toenemen van de afstand, steeds geringer wordende aantrek kingskracht van de aarde te overwin nen en zijn eigen beweging te volgen. En nu die kunstmatige maan, waar van sommigen beweren dat zij eeuwig om de aarde blijft draaien wijl zij zich buiten de aantrekkingskracht van de aarde zou bevinden? Wel, dat voor werp kan om de aarde blijven draaien, niet omdat het buiten de aantrekkings kracht van de aarde is, maar juist omdat de aarde het zo sterk aantrekt! Ware die aantrekkingskracht niet merkbaar, dan zou dit fantasie-object llnea recta het heelal invliegen. Maar de aantrekkingskracht zorgt er juist voor dat dit ding bij de aarde blijft, gelijk een steen, die wordt rondge slingerd, door het touw in zijn baan wordt gehouden. Om de oneindige werkzaamheid der krachtlijnen te illustreren, heeft een astronoom eens gezegd: „Wanneer ik mijn duim op en neer beweeg, bewe gen alle sterren van het Melkweg stelsel". In de praktijk is daar uiter aard niets van te merken, maar daar gaat het ook niet om: zijn bedoeling was de oneindigheid van het aardse krachtveld te demonstreren, waaruit niets en niemand ooit kan ontsnappen. Hoogstens kan er sprake zijn van een zo grote eigen bewegingsenergie, dat men niet op de aarde terugvalt. Nu we toch suggesties over inter planetaire reizen hebben gedaan, kunnen we wel eens zien, of de kans groot is dat ook andere planeten van ons zonnestelsel door levende wezens of organismen zijn bevolkt. Daarover morgen. (Nadruk verboden.) ■in Arnhem. Een Jonge-Kerk-organisatie (die dus uitgaat van de officiële kerk) brengt nauwelijks een paar duizend bijeen i" Lunteren. Alzo, niet van boven af, slechts van de gemeente uit kan het ook in Nederland komen tot een kerk dag. Maar dan een gemeente, die genoeg heeft van het onderlinge gekrakeel. Die verlangt naar de openbaring van de ene heilige algemene Christelijke kerk. Juist hier rijzen geweldige moeilijk heden. Is het voorstelbaar, dat menser van de Gereformeerde Gemeenten, var de Geref. Kerken onderh. art 31 D.K.O., van de Ned. Herv. Kerk, van de Remon strantse Broederschap gemeenschappelijk samenkomen? Hoe moet het met de ver houding van rechtzinnigen en vrijzinni gen? Hoe zal het gaan met de politieke verschillen? Zijn wij wel broeders De organisatie van een grote kerkdag stelt grote problemen. In Hamburg heb ben 8000 mensen gedurende de winibes als maar huisbezoek gebracht bij 400 000 gezinnen, om kwartier te zoeken de deelnemers aan de kerkdag. Ieder van deze gezinnen is tweemaal bezocht! Maar moeilijker dan de organisatie de vraag, of de diepgaande onderlinge verdeeldheid van de Nederlandse ker ken niet een onoverkomelijke hinder paal is voor het'geestelijk welslagen van de kerkdag. Wij zijn van nabij bekend met de moeizame voorbereiding van de Christelijke Sociale Conferentie, gehou den in 1952 te Utrecht Eén van de mede werkers verzuchtte toen: de voorberei ding van een dergelijke conferentie is nog moeilijker dan een kabinetsformatie. Gewone gemeenteleden moeten beginnen ..je zou het met de kerkelijke politieke verschillen gaan op een kerk dag in Nederland? Er is t.a.v. de eerste alleen maar kans op een overwinning, het initiatief tot een kerkdag geheel ligt in handen van gewone ge meenteleden. En wat de politiek betreft: geweldige ontmoeting wor den. wanneer wij onze verschillen nu eens met elkaar gingen bespreken als broeders en zusters in onze Here Jezus Christus. Maar hebben we daartoe de kracht en de zelfverloochening? Juist in deze maanden biedt het kerkelijke leven in Nederland een weinig verheffend schouwspel. Scheuring na scheuring verduistert de hemel. En er is nog weinig vragen naar éénheid des geloofs. Politiek liggen de verhoudingen min stens even moeilijk als kerkelijk. Het geen wonder, dat velen aarzelen, wa de vraag gesteld wordt: kerkdag Nederland? Laten we vooral niet vergeten, dat de splitsing van Oost en West, de nood van de broeders in het Oosten de Duitsers eehvoudigweg drijft naar een kerkdag. wel beschamend te moeten zeg gen, dat naar menselijke berekening Nederland alleen door een verschrikke lijke nood er toe gebraoht kan worden de kerkelijke en de politieke verschillen te dragen en te overwinnen in een gemeenschappelijk samenkomen. Maar hoger dan menselijke berekening gaat de macht van het Woord Gods. dat ook in Nederland Christenen er toe roept gemeente van Jezus Christus te vanwege de midden op de dag bijna ondragelijke hitte maar zijn thuis ge- Zouden wij het er voor over hebben een half uur of langer te wachten voor gesloten deuren, totdat we eindelijk mochten binnenkomen voor de maal tijd? Menige openluchtsamenkomst in Nederland staat en valt met de regen. De regenjassen in Hamburg waren be slist niet beter dan die in Rotterdam! Maar de duizenden bleven Zondagmid dag op hun plaats. En zij hebben met hun samenzijn een getuigenis gegeven aan Hamburg. Zoals een buitenkerkelij ke man het tegen mij zei: „Zo iets hebben wij in Hamburg nog nooit be leefd." Militairen oefenen op de Veluwe Van 25 tot en met 28 Augustus zal de staven van het Eerste Legerkorps en de 4e divisie een oefening worden ge houden, die zich zal bewegen ove Veluwe. Deze oefening zal de naam Little Repulse dragen en een voorbereiding zijn van de grote legeroefeningen die de Ne derlandse troepen in September in Duits land houden. Voorts zullen in de komende weken legeronderdelen in kleiner verband op de Veluwe oefeningen houden, eveneen voorbereiding voor de manoeuvres in het najaar. Otn^enielltlg de keuken biinkender vaat en zachtere handen! Per pak 25 cent Dubbel pak 45 cent De regen Er ic tenslotte nog een enkele over weging. die we aan het bovenstaande moeten toevoegen. In Hamburg was het prachtig weer. Alleen Zaterdagavond er een kort cn hevig onweer. Zon dagmiddag werden de 250.000 deelne mers aan de slotsamenkomst overval len door een stortbui. Ze bleven op hun plaats. Zoals ze vier dagen tevoren het hebben uitgehouden in de hitte van de zon. Hoe zouden wij Nederlanders dit hebben gedaan? Zouden wij niet wegge vlucht zijn bij de eerste regenbui? Of Nu ook Duitse munten in automaten Vreemdeling in Amsterdam gepakt en uitgeleid Het euvel der buitenlandse munten, waarmee sommige ongewenste klanten in diverse delen van ons land voor ge ringe waarde veel duurdere waren uit automaten weten te halen, neemt hand over hand toe. Tot dusverre waren het nieuwe Bel gische munten ter waarde van enkele centen, die met succes als Nederlandse kwartjes werden gebruikt. Thans is in Amsterdam een Duitse toerist op heter daad betrapt, toen hij in de Weesper- straat 5-Pfennigstukken benutte om zich :en automaat te goed te doen aan snoep en andere zoetigheden. Deze vreemdeling, de 22-jarige Franz M. uit Geldern in Westfelen, werd vanochtend door de Amsterdamse Vreemdelingen dienst wegens gepleegde diefstal uitge leid. De officier van Justitie, die in zaken als deze beslist wat er met de verdachte dient te gebeuren, overweegt, bij voor komende gevallen buitenlandse toeristen die zich aan deze praktijken schuldig maken niet meer onmiddellijk over de grens te zetten, maar hen in voorlopige hechtenis te nemen om hen daarna voor een rechtbank terecht te laten staan. Naumann werd bekogeld met rotte eieren Wordt zijn naam geschrapt van candidatenlijst D.R.P. Dr Werner Naumann, de vroegere staatssecretaris van Göbels ministerie van Propaganda die tijdens een verboden toespraak te Hamburg door de politii van het podium werd gehaald en achter slot en grendel was gezet, is weer vrij gelaten. Gisteren voerde Naumann het woord op een verkiezingsvergadering de Duitse Rijkspartij te Kiel, althans, dat was de bedoeling. Nauwelijks had hij zijn mond geopend, of het publiek begon hem met tomaten en rotte eieren te bekogelen. „Naumann er uit!" riep het publiek. Na vijf minuten sloot de politie de vergade- In verband met de gebeurtenissen rond Naumann heeft een hoge functionaris Lagere straf geëisf in Arnhem Was dood geen gevolg van vechtpartij Wegens mishandeling van de arbeider K. H.. die twee dagen later overleed. Is gisteren voor het Arnhemse gereohtshof tegen de 25-jarige J. van W. uit Apel doorn vier maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. Een verzoek van de dediger tot onmiddellijke invrijheidstel ling werd ingewilligd. In tegenstelling tot de reohtbank, die Van W. had veroordeeld tot twee jaai gevangenisstraf, was de procureur-gene- van mening, dat hier geen sprake van 'n mishandeling, de dood ten ge volge hebbende, maar van eenvoudige mishandeling. De procureur grondde zijn oordeel op de verklaring van dr Hulst, die geen markante doodsoorzaak had kunnen vinden. De verwondingen waren van zulk een ernstige aard geweest, dat deze duidelijk aanwijsbaar de dood zouden hebben veroorzaakt. Het slacht offer had een slecht hart en was chro nisch ziek. Bovendien werden na twee dagen nog sporen van alcohol aangetrof fen. Wel had hij een lichte hersenschud ding, maar deze kan ook zijn veroor zaakt door de val. Tegen de 45-jarige slager H. K. te Epe. ie in dronkenschap zijn vrouw heeft aangevallen' en haar de keel heeft toe geknepen, werd' gist-eTfefi voor hét Arn hemse hof bevestiging van het recht- bankvonnis (14 maanden) geëist. „Admiraalsdochter" kreeg 1 jaar Oplichtster gaf zich uit voor dochter van MacCormick Bleek, maar nog altijd glimlachend, heeft de 37-jarige Zwitserse lady-crooner Verena S. geboren V., vanmorgen het haar door de Amsterdamse rechtbank op gelegde vonnis van een jaar gevangenis straf, met aftrek van de tijd in voor arrest doorgebracht, horen uitspreken ~e eis luidde IV2 jaar. Gezien haar onbetaalde schulden in grote Amsterdamse hotels, bont-- en an dere winkels en bij particulieren, die n gemaakt onder de naam van de Amerikaanse admiraal McCormick.eri mei voortdurende zinspeling op haar Juwelen in Parijs" en op een fictieve vriend, .broer van een vroegere hoge Ameri kaanse commissaris in Duitsland", had de rechtbank haar schuldig bevonden aan oplichting en aan de opzet zich zonder betaling goederen te verschaffen. Betrapt bij winkeldiefstal Drie Duitse jongens in Amsterdam gearresteerd Drie Duitse jongens van 13, 14 en 15 jaar, die in hun vacantie van uit hun woonplaats Göttingen honderden kilo meters gefietst hebben voor zij in Am sterdam aankwamen, werden in een ma gazijn aan de Reguliersbreestr. betrapt, toen zij ansischtkaarten wegnamen. Ze werden opgebracht naar 't hoofdbureau politie en zijn gisteren op transport gesteld naar de Duitse grens, waar ze de grensautoriteiten werden uitgele verd. Hun fietsen zullen „den Weg zurück" per trein maken. De kosten daarvoor betaalt de politie met het laat ste geld, dat de jongens nog bij zich hadden. van de Duitse Rijkspartij verklaard, dat het bestuur der partij overweeg, Neu manns naam van de candidatenlijst te schrappen. Volgens deze functionaris ook de vroegere politieke loopbaan Naumann de partij schade kunnen be rokkenen bij de komende verkiezingen. De heer T. Dokter naar Sociale Zaken Opvolger van dr J. Lammers als hoofd voorlichting Naar wij vernemen is door minister Suurhoff benoemd tot hoofd van voorlichting van het Departement Sociale Zaken, de heer T. Dokter, hoofd redacteur van de Regionale Dagbladpers in Den Haag. De heer Dokter volgt dr J. Lammers op, die, zoals men weet, directeur van dc Regeringsvoorlichtingsdienst werd. De datum van indiensttreding van de heer Dokter is nog niet vastgesteld. Waar schijnlijk zal het 1 December zijn. Hij wordt als hoofdredacteur van de R.DP. opgevolgd door de heer Link van Brug gen, correspondent Van Nederlandse dag bladen (o.a. ook van ons blad) in Londen De heer Dokter is lid van de Partij van de Arbeid. Hij was voor de oorlog, voor de SDAP lid van de Provinciale Stater Utrecht. Zijn journalistieke loopbaan begon hij bij de redactie van Het Volk- Vader sprong zoontje na, beiden verdronken Vrouw te Zandvoort aangespoeld In de Marknesservaart, even buiten Marknesse (Nd. Oostpolder), viel gistermorgen de 7-jarige Johan Ploeg overboord van het schip Johan. Zijn vader, de 37-jarige schipper B. Ploeg, sprong, hoewel hij niet kon zwemmen, zyn kind na, doch slaagde er niet in het redden. Beiden verdwenen in de diepte en zijn later levenloos opgehaald. Schipper Ploeg laat een vrouw en vier' kinderen achter. DeZer'dagen is op- het Zuiderstrand te aiidvoort het stoffelijk- overschot an een ongeveer 50-jarige wouw aan- _;spoeld. Even verder, op de grens van Noord wijk en Zandvoort, is aan het strand een stapeltje kleren aangetroffen. De identiteit van het slachtoffer heeft nog niet kunnen vaststellen. Van het ert van School en Kerk Geref. Gemeenten Gisteren kwamen in de Marnlxzaal te Utrecht vertegenwoordigers bijeen van die gemeenten, welke zich hebben afge scheiden van de Gereformeerde Gemeen ten, onder leiding van ds D. L. Aangeen- brug van Terneuzen. Na opening, nazien der lastbrieven, verkiezing moderamen en vaststelling van de notulen oer vorige vergadering, kwam de druk bezochte vergadering tot het besluit, dat die gemeenten, welke door hun afgevaardigden vertegenwoor digd waren, zouden gaan samenleven in eigen kei-kelijk veroano. In enkele gemeenten moeten nog ambtsdragers worden bevestigd. De con sulentschappen werden verdeeld en de- putaten bij de Hoge Overheid benoemd. O.a. werd nog naoer gesproken over het uitgeven van een eigen kerkelijk blad. Nadat bij de rondvraag verschil lende adviezen waren verstrekt en de volgende was bepaald od 22 October a.s., eveneens in de Marnlxzaal, werd deze vergadering besloten met dankgebed door ds F. Mallan van Brumisse. Vraag van YMCA Waarheen, Europa Onder de vele internationale congres sen die deze zomer in en bulten ons land gehouden worden, is ook een Euro pese conferentie van de Y.M.C.A., de wereldbond van CJ.M.V.'s. Volgende week komen jongemannen uit achttien landen in Kassei (Did) bijeen ter be spreking van de vraag: Waarheen gaat Europa? Het algemene thema is: Uit de angst, door Christus, tot de hoop. Dagelijks worden hierover inleidingen gehouden, o.a. door prof. Emil Brunner, bissohop Hans Lillje en Sir Frank Wil- Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk i n o e m d: tot hulppred. te Rheden Hoek, em. pred. te Amsterdam; tot voorganger van de Herv. Evangeli satie te Waddinxveen W. Koole, cand. te Amsterdam, die deze benoeming ook am; tot direct, van het Oolgaardhuis te Arnhem mej. dr C. Boer, cand. er vicaris te Schalsum c.a. Chr. Geref. Kerken dankt: voor Leerdam, G. J. Buys, te Aalsmeer. Rem. Broederschap n o e m d: tot pred. met bijz. op dracht (voor de arbeid onder de studen ten te Leiden) drs J. van Goudoever, prop. aldaar, die deze benoeming ook Vertraging bij Hengelo Auto ramde viaduct spoorrails ontzet Het spoorwegverkeer op de lijn Hen gelo—Almelo is gistermiddag ongeveer uur vertraagd geweest, doordat een Belgische vrachtauto het viaduct in d< Deldenerstraat te Hengelo had aange reden. Deze met balen hennep beladen auto was te hoog, waardoor het viaduct enigszins-op de steunpeunten werd schoven. Tengevolge hiervan werden de rails van beide sporen ontzet. De trein, >m 14.09- uur-uit Hengelo naar-het Westen vertrok, moest naar het station Hengelo terugkeren en werd met 25 min. vertraging langzaam rijdend over het minst beschadigde spoor geleid. Tussen 4 uur ging het verkeer over enkel spoor. Na 4 uur was alles weer normaal. Het lied der aethergolven ZATERDAG 22 AUGUSTUS ,-crsum I. 402 m. KRO: 7 00 Nieuwi 710 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gewijde 7.45 Morgengebed 8.00 Nieuws 8.15 Boekbcspr. 1 kunsten 3.05 1 4.30 De schoonheid Gregoriaans 3 00 V. d. jeugd 6 00 Lichte 6 15 Journalistiek overzicht 6 25 Piano >rgel 6.45 Trofeo Italia 7 00 Nieuws 7,10 n. 7 20 Buitenl. correspondenties 7 30 n 8 25- De gewone 8.50 Ql Gram. 10.30 Grarr 11 00 Nieu 11.22 Koor. en o; ersum H. 298 1 7.13 Gram. 8.00 Nieuv vrouw. 9.00 Gymnast 10 00 „Tijdelijk uitges -.vijnirr VARA: 10.20 t bedrijven 1110 Sopraa 3 55 De 8.30 „lichtba Kath 9 35 Act 9 45 10.40 Wij luiden de Zon- s 11.15 Nws in Esperanto Gram. 8.55 V. d. 0 Gram VPRO: 10.05 Morgen- in de continu- ino 12 00 Gram. Orgel en zang Vierhandig :eld" 220 52. Wat moet er van ons terecht komen?... Deze vraag zou in haar eindeloze herhaling vervelend worden, wanneer ze niet zo ernstig was en niet alles uitstaande had met het voedsel en de kle ding voor haar en haar kinderen. Een antwoord as dan ook beslist noodzakelijk. Daarom legde Eline die vraag ook voor aan haar God, de enige aan wie zij onomwonden al les kon zeggen, omdat Hij haar behoeften ken de en haar nood peilde. Maar er kwam geen antwoord. Zij ontving geen enkele brief op haar onmiddellijk geplaatste advertentie, waarin zij aanbood: „twee riante, gemeubileerde kamers met volledig pension in de onmiddellijke omge ving van bos en heide." Maar als eindelijk Rick zijn koffers en kisten gepakt heeft en zijn gezellige kamers tot ruïnes geworden zijn, wil Eline één avond lang niet meer denken aan haar toekomstzorgen. Eén avond wil zij bevrijd zijn van de schier on draaglijk geworden gedachte, dat zij de winter ingaat met een spaarpotje, dat over enkele we ken opgeteerd zal zijn. Ze zitten bijeen in de achtersuite. Hanniemag nog wat opblijven en Eline geniet het feest van het kind, dat nauwelijks beseft, dat dit voor het laatst is, ongestoord mee. Ze kan zelfs harte lijk lachen om Ricks blozen, :wanneer Hannie hem kust. Maar als het kind naar bed is, zitten zij al leen. Rick vraagt of er nog rekeningen te vereffe nen zijn. Doch Eline schudt het hoofd. En dan zegt hij, dat ze er tocli moeten zijn, want hij heeft zich vandaag herinnerd, dat zijn kamer helemaal in orde was geweest, - toen hij kwam. „Dus ter tafel met de rekening van de stoffeer der, mevrouw." „Welnee, meneer, u vergist zich. Dat heb ik immers zelf gedaan?" „Wat ben ik u dan schuldig?" „Niets... U krijgt van mij nog het geld van dat bad." „Dat laat ik hier als mijn eigendom. Ik kan het ginds niet plaatsen. Dus moet ik daar be- door CAREL VAN DER HOEK waarloon voor geven. Dat zullen we dus eerst even bepalen." Rick opent zijn portefeuille en telt enkele bankbiljetten neer. Maar dat wil Eline niet. Zij grijpt zijn hand en weert af: „Niet doen! Het in orde brengen van uw kamers heeft mij niets gekost. De buren heb ben er me bij geholpen." „Aan de buren heb ik mijn arbeid gegeven. U hebt nog niets ontvangen." meent Rick. Eline wil echter niet luisteren. Zij schuift het geld bijeen en wil het in de portefeuille doen. „Als u niet dadelijk rustig gaat zitten", zegt Rick zo dreigend, dat ze terugdeinst, „dan be hoeft u niemand voor informaties naar mij -te verwijzen." „Dat... dat kunt u niet menen", stamelt zij. „Ik ben in veel tekort geschoten, maar over de bediening hebt u nooit te klagen gehad, hoop ik." „Neen, als pension zou ik dit huis wel aan bevelen, maar hij lacht even, ik zou ook moeten zeggen, dat de verhuurster weinig begrip heeft voor haar gasten als mens." „U hebt het me vergeven", zegt ze verwijtend. „Maar u moet de geschiedenis niet herhalen", antwoordt hij bijna hard, terwijl hij opnieuw in de portefeuille tast. „Ach nee, meneer! Begrijpt u dan niet, dat ik dit niet mag aannemen?" „Ik begrijp heel veel. mevrouw. Ik begrijp, dat u in nood komt, wannéér u deze winter de ka mers niet kunt verhuren. Neèn, laat me uitspre ken. U hebt me eens uw vriend genoemd. En hoewel ik dat nooit vergeten héb, ben ik'getvoón uw huurder gebleven. Maar deze avond, deze laatste avond is het uur van de vriend. U, die zonder gewetensbezwaar gebruik gemaakt hebt van de burenplicht, moet des te beter verstaan, dat de vriendendienst niet mag worden afgewe zen. Burenplicht steunt altijd tot op een zekere hoogte op de wederdienst. Maar echte vrienden mogen niet vragen om vergelding."" Rick zweeg even. En Eline zag zijn bewogen heid heel duidelijk in de blauwe ogen, die haar zo dikwijls hadden doen denken aan die van een kind. „Mevrouw Refting, ik wil een bekentenis doen. Dit voorjaar heb ik belijdenis van mijn geloof afgelegd, u weet het. Maar ik ben er God dank baar voor, dat Hij u op mijn weg heeft gebracht. pianospel 2.40 Ami bespr. 3.25 Kamerorkest 5.10 Swingmuz. 5.35 V. d. jeugd 6.00 Ni 6.20 Gram 6.55 Artistieke Staalki Sport VPRO: 7.30 „Passe-partout 7 40 ,.Het Oude Testament in deze tijd" 7 5f - week" VARA: 8.00 Nieuws 8,05 „Do voor de zwakken" 8.15 Gram. 9.15 Socialis tisch comm. 9.30 Gram, 10.00 „Mijn zw; tfer in zaken", familiegeschiedenis 10,1 Gevar. muz. 10.40 Gram en sport. 11.00 Nieuws 14.15—12.00 Gram. Engeland BBC 330 m. 11.55 Gevar. progr. 12.55 Weerber 1.00 Nieuws 1.10 Hoorspel m. muz. 1.40 Gram. 1.55 Cricketuitsl. 2.00 Con cert 2.30 Dansmuz. 3,00 Concert 4 00 Gevar progr. 4.30 Crloketuitsl. 5.00 V. d kind. 5.55 Weerber. 6.00 Nieuws 6 15 Sport 6.30 Gevar. progr. 9.00 Nieuws 9.15 Hoorspel 10.45 Avond gebeden 11.00—1103 Nieuws. Engeland BBC 1500 en 247 m. 12.00 Orgel spel 12.15 Dansmuz. 12.55 Sportparade l.lf Cricket 1,35 Gram. 1,45 V. d. kind. 2.00 Ge. var. muz. 2.30 Sport 5.00 Jazzmuz 5 3< Sport 6 00 Cricket 6 35 Gram. 6 40 Auto races 7.00 Nieuws 7.25 Sportuitsl. 7.30 Henry Wood Prom. Cone.: concert en koorzai 10 00 Nieuws 10.15 Dansmuz 10 45 Aut races 1100 Gram. 11.56 Nieuws 11.59—0. Autoraces. Frankrijk Nat. Progr. 347 m. 12 00 Grai 12 30 Concert 1.00 Nieuws 2.17 Concert 3 40 Gram. 4.10 Hoorspel 4,55 Kamermi Gram. 6.10 Kamcrmuz. 6 30 Am ui Gram. 7.58 Idem 8.02 Lichte muz'8 3< soel 915 Gram. 1100 Kamermuz. 114 Brussel 324 m. 1 her. 12 34 Gram. 1 ziek 2.00 Gram, cantate (le deel) 1.45 Koorzang 12 30 Weer- .00 Nieuws 1.15 Kamermu- 3.10 .Judas MaccatoSus", .00 Nieuws 6.30 V. d. sold. 7.00 Ni« 7 40 Accord, muz. 7.55 Gram, 8.00 Omr ork 8.30 Accord muz 8.50 Gram. 9 00 Gevar, muz. 10.00 Nieuws 10.15 Vera. progT 11.00 Nieuws 11.05—12.00 Dansmuz. Brussel 484 m. 1145 Gram. 12.10 Gevai 1.00 Nieuws 1.10 en 2.05 Vera, progi 3 00 Gra Gevar 4.30 Gev: 7.00 V 1 de Trofeo Italia. Advertentie Brandend Maagzuur dat aehrijnt tot hoog in de kaal kunt U blussen im -de kiem. Neem sim pelweg een of twee Rennies langzaam laten smelten op de tóng en het leed is bezworen.' Onmiddellijk! Geen wonder dat U voor en na mensen ontmoet die steevast Rennies bij zich hebben prak tisch en hygiënisch verpakt. En onopge. seriand. Duitsland, Noorwegen, Finland, Frankrijk, Engeland en Nederland in. oecumenische diensten voor. Besproken wordit o.m.: de invloed van nihilisme en angst op de jeugd; de rol! van de Chr. jeugd in de Europese jeugd bewegingen; de interesse bij de jeugd voor de politiek; de betékenis van da Chr. missie in de wereld en de taak van de C.J.M.V. in Europa. In de middaguren wordt het Europese kampioenschap basketball van de C.J. M.V. verspeeld. Blijkens het programma telt de Wereld bond in Europa de volgende aantallen leden: Duitsland 300000, Engeland met Ierland 882.000. Nederland 49.000, Dene-' marken 46.000, Zweden 26.000, Schotland! 15.000. Het laagste aantal heeft Portugal: met 599 leden. De wereldbond van YMCA heeft on langs in Genève vergaderd, ter voorbe reiding van het eeuwfeest in 1955. Dat jaar zullen vele samenkomsten en kam-| pen worden gehouden, waarop het thema behandeld wordt: „Dat zij allen één Eerste Mormonentempel van Europa in Bern In de buurt van Bern in Zwitserland wordt de eerste Mormonentempel van Europa opgericht. Het gebouw is slechts toegankelijk voor Mormonen die daartóe een speciale toestemming van hun lei ders hebben gekregen. De Mormonen hebben over de gehele wereld tot op heden slechts tien van dergelijke tem pels. De gewone „gelovigen" maken voor hun godsdienstoefeningen gebruik van zg. tabernakel». Collecte voor school met de Bijbelf 275.000 'Het jaarverslag van de Unie „Een School met de Bijbel" (1953) is weer ver schenen. Interessant is elk jaar weer het! overzicht der Uniecollecten sinds 1879, waaruit blijkt dat er nog nimmer zoveel is opgehaald als vorig jaar. nl. ƒ275.000. Voor de oorlog schommelde dit bedrag om de 100.000. ONDERWIJS BENOEMINGEN j ry oemd: tot leraar plant- en dierkunde e Chr. MMS in Den Haag D. Basschaert Geref te Hoogke Bremmer (tijd.) E. v. d. Moier ;j T. H. de Zeeuw tc NOTARIEEL EXAMEN •s-GRAVENHAGE, 20 Aug. Geslaagd: T t m «-j's-Hertogenbosch. (2e "eged). 't Verklaarde uitzicht T\E WETTIGE sultan van Marokko is er' door de Franse regering afgezet en be: hierdoor is althans een einde gekomen leg aan de Franse amphibie-houding, die direct tot noodlottige gevolgen had kun nen leiden. Hiermede is overigens niet i gezegd, dat door deze daad van Parijs 36 de moeilijkheden opeens van de baan is. zijn. Eerder kan men spreken van een tiéi noodsprong van de gehandicapte rege- dui rfng-Lanrel, die op binnenlands terrein kle rééds haar handen vol heeft met het me hén'dhaven van orde en gezag. Een rege- ring. die staart in de bodemloze put van! wo de schatkist en de oorlog in Indo-China tot gevoelt als een loodzwaar blok aan het j hoi been. Uit de desbetreffende telegrammen 50 wist men reeds, hoe in Marokko de toe- ing stand zich steeds meer toespitste, waar- f door van de aarzelende en verdeelde ver Franse regering een beslissende daad twe werd geëist. Verleden week was er gro sprake van pogingen van de pasja van var Marrakesj, daarbij gesteund door invloed- 63 rijke Franse persoonlijkheden en kolo- tal, nisten, het gezag van de Sultan omver hog te werpen. Vele Fransen bouwden op de legi pasja van Marrakesj, die als een trouw kra bondgenoot van Frankrijk beschouwd j liöe wordt, terwijl de antipathie tegen de wettige Sultan, die heulde met de op standige nationalistische Istiqlal steeds1 li groter werd. kra TOT ONTTRONING van de Sultan kwam het toen niet, maar de Sultan zeni van Marrakesj slaagde er in, met de Ljss steun van stamhoofden en Berbers, een y nieuwe religieuze leider, namelijk Mou-r heb lay Mohamed Ben Arafa aan te stellen dan over de millioenen Mohammedanen. Er tot waren dus nu twee religieuze leiders, een met eigen aanhan- tigd gers, en het lag mog voor de hand, dat 73, hieruit o.a. botsin-j tota gen konden ont- W staan bij de viering! er J van de grote Marokkaanse feestdag. Op ners het moment, dat generaal Guillaume, de1 tot i Franse resident-generaal, voorzien van vijft een blanco volmacht, hem verleend na hal\ ruggespraak met de regering te Parijs, pet naar Marokko terugvloog, waren de V; troepen van de pasja van Marrakesj. ge- i° c steund door de Berbers, te voet en te ten paard, reeds op weg naar de hoofdstad.! dus Een openlijke strijd viel te verwachten tal, tussen de Arabieren, die achter de wet-Jyooi tige Sultan stonden en de volgelingen; «ml van de Fransgezinde pasja van Marra- 8 pc kesj. Generaal Guillaume heeft ingegré-j pen op verrassende wijze. Want, of schoon de Franse regering in feite, vol- In gens het verdrag van Fez verplicht was£ geze de wettige, maar onhandelbare. Sultan den! tegen zijn belagers te beschermen, is, dan volgens het Reuterbericht van gister- nen avond, de Sultan van Marokko afgezet duiz cn werd diens neef Moulay Mohamed die Ben Arafa tot Sultan uitgeroepen. VERBANNEN, niet naar Elba. maar! Bui naar Corsica, kan hij daar als een Oosterse Napoleon overpeinzingen bou-;en den. hoe ijdel alle menselijke en machts"]Mar: verhoudingen zijn. De Fransen hebben ge krachtdadige maatregelen getroffen omF« het gevaar van een algehele opstand te G bezweren. Maar. men begrijpe goed. van d v een verzoening der partijen, dus de aan*j0ha hangers van de onttroonde Sultan en de ren volgelingen van de pasja, is nog geen sprake. Reeds werd melding gemaakt van eventuele tussenkomst uit Spaans A g[ Marokko, dat de Sultan gewapende hulPBrui wilde bieden. Hoe zullen na deze Franse.G daad om de Sultan af te zetten, de!Jand reacties zijn? De landen der Arabische' Liga deden reeds, bij monde van de gem Syrische vertegenwoordiger, een vlam- j R.. mend protest horen en Frankrijk zal p zich krachtig verzetten tegen iedere po- ging. een veroordeling door de Ver. £s Naties uit te lokken. Nadat de Rus eQ c Wisjinsky indertijd het voorbeeld gaf, is dit dreigement blijkbaar in de mode r geraakt. William Knowland, de opvolger van Taft, verklaarde immers, dat Amerika uit de Ver. Naties zal treden als pogin gen worden ondernomen, communistisch ïrkt in te i ook. China in de V.N. op te nemen. Merkwaardige coïncidentie: zowel in Perzië als in Marokko, beproeft men een oplossing, te vinden voor de moeoilijk-i ater of "wat heden door naar réchts te koersen, meer, in.... Westelijke richtingl

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2