Jlietuuc geii&ctfe (üouraitl Doodsgevaar in heuvels en dalen Sultan van Marokko is verbannen naar het eiland Corsica Frankrijk schaarde zich achter de Pasja van Marrakesj Koningin bezocht Amercentrale in Geertruidenberg Frankrijks P.T.T. gaat weer aan het werk De Sjah is met escorte vanmorgen Rome naar Teheran gevlogen Ex-premier Mossadeq heeft zich aan de leider Zahedi overgegeven uit Wist U Duitse kerk zonder politieke ascese III; VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Vier en dertigste jaargang No 981 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL11K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasttct) (s gfjebfeven tnga bert la tcgfjeaspoet" Mohammed Ben Arafa de nieuwe heerser IN MAROKKO, waar de toestand uiterst gespannen was, kwam het tot een dramatische ontknoping. De teruggekeerde generaal Guillaume, de Franse resident-generaal in Marokko, begaf zich naar het keizerlijk paleis te Rabat, waar hij een onderhoud had met de sultan Sidi Moham med Ben Joessef. De sultan is door de Franse regering afgezet, verban nen en met zijn twee zoons per vliegtuig naar Corsica gebracht. Tot zijn opvolger is door de stamhoofden en pasja's, aanhangers van de Pasja van Marrakesj, de 72-jarige neef van de sultan, uitgeroepen, genaamd Moulay Mohammed Ben Arafa. Deze is nu de wettige souverein van Marokko. Men zal zich herinneren, dat hij de vorige week reeds tot gees telijk leider was uitgeroepen. De toestand was uiterst gespannen gewor den, waar gisteren duizenden krijgshaftige Berbers, te paard, optrokken naar de hoofdstad van Marokko, Rabat. Op het ogenblik schijnt het in geheel Frans Marokko betrekkelijk rustig te zijn. Echter verklaarde op het hoofdkwartier van de Ver. Naties te New York, de afgevaardigde van Syrië, Narid Zeineddine, dat het nieuws hem met grote bezorgdheid ver vulde. In Marokko is de avondklok afgekondigd. Ben Toen generaal Guillaume met zijn in structies uit Parijs te Rabat aankwam, was het paleis door tanks en gevechts wagens omsingeld. De Franse regering nam krachtige maatregelen, omdat het geschil tussen de sultan en de stamhoof den tot een climax dreigde te komen. De troepen, die de sultan van Marokko vijandig gezind waren, bleken nog slechts tien km van de residentie verwijderd te zijn. Wij wijzen er nog op, dat het door iFRANS MAROKKO ■'jy' I ?iïZ 1 -ÖpTJI de Franse regering genomen besluit de sultan af te zetten, genomen werd aan de vooravond van een groot Mo hammedaans feest, het feest van Aid El Kabir. Na deze wending in de gang zaken, zullen de gebeden dit jaar 1 den gelezen door de nieuwe geestelijke leider, Moulay Mohammed Ben Arafa. Uit latere berichten blijkt, dat de sultan generaal Guillaume heeft meegedeeld, dat men hem wel kan verbannen, maar dat hij in geen geval afstand van de troon zal doen. De Franse regering heeft er in een speciaal communiqué op gewezen, dat het onmogelijk was de sultan te hand haven zonder een burgeroorlog in Ma rokko te riskeren. Thans zal een tijdperk van ingrijpende politieke, economische sociale hervormingen beginnen, teneinde een vruchtbare, nauwe samenwerking tussen Frankrijk en Marokko mogelijk te maken. Uiteraard heeft de Pasja Marrakesj. El Glawie, zijn voldoening geuit, verklarende dat nu de hinderpaal tussen Frankrijk en Marokko was ver dwenen. Ofschoon het in geheel Frans- Marokko vrij rustig is, zijn toch in ver scheidene delen van het protectoraat ar restaties op grote schaal verricht. Zo zijn o.a. aangehouden de Pasja van Meknes, Egyptische vice-premier Bereidt U voor op strijd tegen de Britten I „Bereidt U voor op de totale oorlog I tegen de Britse bezetter!" aldus riep de Egyptische vice-premier, Nasser, gisteren een duizendkoppige menigte toe, die zich voor het Mohammedaanse Bairam-feest I op het plein voor het paleis van de pre- 1 sident had verzameld. Nasser, die president Naguib tijdens diens bedevaart naar Mekka vervangt, voegde er aan toe: „Deze strijd zal door het gehele volk worden gevoerd in elk dorp en in elke stad". Prinsessen naar Canada vertrokken De Prinsessen Beatrix en Irene hebben gisteren haar vacantie in Cape Cod (Chat ham, V.S.) na een verblijf van ruim een maand beëindigd. Zij zijn per auto naar Ottawa vertrok ken om daar nog een week door te bren gen bij de familie Faever, bij wie zij ook in Chatham hebben gelogeerd. aanhanger van de ïstiqlal, Jelloen, algemeen secretaris van de democratische onafhankelijkheidspartij, nauw met de nationalistische ïstiqlal verbonden. Zo is dus de sultan met zijn twee zoons per vliegtuig naar Corsica overgebracht, waar zoals men weet, Napoleon geboren werd. Aan het bewind van Sidi Moham med Ben Joessef, die 25 jaar geleden de troon besteeg, is een einde gekomen. Een Franse marionet De aandacht verdient, dat zowel Londen als Washington nog c:n afwachtende houding aannemen, in verband m« gebeurtenissen in Marokko. De afgezette sultan Sidi Mohammed Ben Joessef, heeft lange tijd een belangrijke rol ge speeld. Hij is een telg van de Filali of Hassani dynastie, die afkomstig is uit eer oase in de Marokkaanse Sahara, en ir 1668 te Marrakesj werd gevestigd. De Filali waren Berbers van gemengde Ara bische afkomst. In het begin van zijn regering, wekte Sidi Mohammed ontevredenheid op bij de „orthodoxe" Mohammedanen, toen bleek, dat hij voorstander was van derne opvoedingsmethoden. De opvoe ding van zijn eigen kinderen werd sterk afgekeurd door religieuze leiders. In navolging van het voorbeeld de Franse maarschalk, Louis Lyautey, verantwoordelijk was voor de vele hervormingen, die na 1912 in Marokko erden ingevoerd, moedigde de sultan ieuwe methoden aan in de landbouw industrie. Tussen de twee wereldoorlogen bracht hij herhaaldelijk bezoeken aan Frankrijk ia de capitulatie van Frankrijk 1940 bood hij hardnekkig tegenstand Duitse officieren van de wapenstilstands commissie, die trachtten het beheer te krijgen over het bestuur van het Fi protectoraat. De Marokkaanse nationalisten hebben sultan Mohammed V lange tijd schouwd als een Franse „marionet", doch tijdens de jongste wereldoorlog wierp hij zich op als de voornaamste strijder vooi de onafhankelijkheid van Marokko. Hier door haalde de sulta-.. zich de vijand schap op de hals van de Franse kolonis ten en van de meeste stamhoofden, die onder leiding stonden van de 76-jarige Pasja van Marrakesj. Gehelmde Franse soldaten zien toe, hoe een Frans officier een Marokkaanse- opstandeling in arrest stelt. Na de afzetting van de sultan zijn de Franse troepen extra op hun hoede. Ordeverstoorders worden onmiddellijk opgesloten. Modernste energiebedrijf van ons land Te voet door ondergrondse kolentunnel om transport gade te slaan KONINGIN JULIANA heeft vanmiddag een bezoek gebracht aan een der grootste electrische centralen van ons land, de Amercentrale van de N.V. Provinciale Noordbrabantse Electriciteits Maatschappij in Geertrui denberg. Nadat Tecla Heim, een kleindochter van de directeur, ir J. P. A. M. Petit, aan Hare Majesteit bloemen had aangeboden, begaf de Koningin zich naar de cantine, waar een groot aantal personeelsleden was bijeengekomen. De president-commissaris, prof. dr J. E. de Quay, sprak een welkomstwoord r Petit gaf een uiteenzetting van de groei van het bedrijf. Vorig jaar heeft het bedrijf 750 millioen kWu opgewekt, dat is ongeveer een acht- an de totale Nederlandse productie. In vergelijking met 1939 is de productie bijna vertienvoudigd en nog steeds zet deze toeneming zich voort. Het bedrijf voorziet de gehele provincie Noord-Brabant, met uitzondering van de gemeente Tilburg, van stroom. Het heeft de beschikking over twee centralen, nl. het centrale complex aan de rivier de Donge en de Amercentrale. Deze laatste centrale is de eerste moderne centrale ia de oorlog in bedrijf is gekomen. Vergeleken met de vóór de oorlog in ge bruik genomen centralen is door deze ve en grote kolenbesparing te berei ken. Deze besparing kan op tenminste twintig procent worden gesteld. Zij heeft gunstige invloed op de deviezen- positie van ons land, omdat minder kolen behoeven te worden ingevoerd. Na de oorlog is de electrificatie van Noord-Brabant sterk ontwikkeld. Met al de uitbreidingen is een aanmerkelijke groei van de personeelssterkte gepaard laan. Thans zijn circa elfhonderd men- i bij de PNEM in dienst, tegen onge- er driehonderd dertig voor de oorlog. Hare Majesteit en haar gevolg be gaven zich per auto naar de haven, waar het lossen van kolen uit schepen in ogen schouw werd genomen. Het gezelschap daalde daarna te voet af in een der kolentunnels en begaf zich door die ondergrondse tunnel teneinde te zien op Storing in treinenloop Den HaagLeiden Als gevolg van een storing in de bo venleiding is er vanochtend tussen 7 en 8 uur enige vertraging ontstaan in de treinenloop tussen Leiden en Den Haag, De treinen werden op dit traject over enkel spoor geleid. De storing was spoe dig opgeheven. welke wijze de kolen van -het terrein af in de centrale worden gevoerd. Het gezel schap bezichtigde het ketelhuis en de machinekamer en vertoefde enige tijd in de commandoruimte van de centrale. Daar werd thee geserveerd en werden vijf leden van 'het personeel in de ge legenheid gesteld met H.M. de Koningin te spreken. Omstreeks drie uur is de Koningin van de Amercentrale vertrokken, ten einde zich naar Waalwijk te begeven. MET 75 GULDEN OP ZAK VERHONGERD In Padua (Italië) werd op straat een 79-jairige bedelaar dood aangetroffen. Hij had een bedrag van 75 gulden in contanten, alsmede een spaarbankboekje met een bedrag van 1100 gulden op zak. Vastgesteld werd, dat de man was ver hongerd. De Sjah van Perzië wuivend met het telegram van Zahedi waar in hem werd verzocht, naar Perzië terug te keren. Op bevel der vakbonden Laniel zal overleg plegen met vakorganisaties alvorens bezuinigingen toe te passen De FRANSE REGERING heeft vanochtend vroeg een algemeen, accoord bereikt met vertegenwoordigers van een aantal niet- communistische stakers. Aan de P.T.T.-arbeiders is door de socialistische en R.Katholieke vakbonden opdracht gegeven, het werk te hervatten. De postambtenaren waren de eersten die 17 dagen geleden het werk neerlegden als protest tegen bezuinigingsmaatregelen van de regering. Hun staking ontketende een reeks andere stakingen, waarbij de voornaamste takken van industrie betrokken waren. Ook de bond van het hogere perao- °»vrière Cbrleteltjke vakbond neel bij de Spoorwegen heeft zijn leden verzocht, het werk te hervat-ten. Een woordvoerder van de socialistische vakbond Force Ouvrière verklaarde, dat voor enkele takken fan bedrijf, zoals gas en electriciteit, nog bepaalde details moeten worden geregeld. In afwachting daarvan worden de stakingen bij die be drijven voortgezet. De overeenkomst is bereikt bij semi- officiële besprekingen tussen de Force Perzië verbeidt met vreugde zijn vorst MOSSADEQ, de Perzische ex-premier, werd, volgens radio-Teheran van gisteravond, gearresteerd. De omroeper, die het lopende pro gramma onderbrak voor deze belangrijke mededeling, meldde ook de arrestatie van Mossadeqs juridische adviseur. Met de K.L.M.-Constella- tion „Tilburg" is de Sjah van Perzië vanochtend om 5.35 uur uit Rome via Bagdad naar Teheran vertrokken. Verwacht werd, dat het toestel ii loop van de middag te Bagdad zou arriveren. Het gecharterde K.L.M.- toestel was enige uren te laat. Hierdoor vertrok het gezelschap zes uur later dan men gedacht had, uit Rome. Dit betekent volgens Reuter, dat de Sjah vandaag Teheran niet meer bij daglicht kan bereiken. Hij zal het vermoedelijk zó regelen, dat hij daar morgen arriveert. Keizerin Soraya bleei in Rome achter. Vanochtend moesten pantserwagens vaar-gewapende militairen Ingrijpen bi] demonstraties vob/ex-premler Mossadeq, waarbij vele personen werd gewond. Win kels In het Zuiden der stad, waarvan de de eigenaren sympathiseerden met de communistische Tocdeh-partI], werden geplunderd. De afgezette premier Mos sadeq bevindt zich thans in de officiers club te Teheran. Zijn vertrekken grenzen aan die welke oor de Sjah zijn gereserveerd. Mossadeq is onder behandeling van twee artsen ge steld en ontving een morfine-injectie. Hoesein Fatemi, de oud-minister van Bui tenlandse Zaken houdt zich nog steeds schuil, maar men verwacht dat ook hij spoedig zal worden gearresteerd. De nieuwe premier Zahedi heeft in een pro clamatie medegedeeld, dat hij alles in het 'erk zal stellen om de afgebroken diplo matieke betrekkingen te hervatten daar redelijke oplossing van het olie geschil zal worden gestreefd. Eerder werd gemeld. De Sjah was iin gezelschap van zijn secretaris, een aide de camp en een „legertje" journalisten. Vier Britse correspondenten kregen kort vóór het vertrek de aanzegging, dat zij de Sjah niet mochten vergezellen Aangezien tus- Perzië en Engeland sinds vorig jaar geen diplomatieke betrekkingen worden onderhouden, slaagden de Britten aanvankelijk niiet dn, visa voor Perzië te bemachtigen. Over de arrestatie van Mossadeq mel den Reuter en Ass. Press het volgende: Hij wordt nu ergens in de binnenstad in Teheran -gevangen gehouden, ir van zijn berechting. Zijn kinderen zijn naar een plaats bulten Teheran overgebracht Aanvan- lljk was het niet duidelijk, of Mossadeq ontdekt was door de troepen van Za hedi, of dat hij zichzelf aangegeven had. Er kwamen berichten binnen, dat de politie achter het „wachtwoord" Mossadeq was gekomen. Zij stelde zich telefonisch in verbinding met Mossadeq gebruikmakend van het wachtwoord, deed zij, of iemand een boodschap voor Mossadeq had van diens vrouw. Toen Mossadeq mededeelde, waar men hem kon vinden, werd er onmiddellijk een pollitie-afdeling heengezonden, die de premier in pyama aantrof Hij trachtte zich te verschuilen achter en kele van zijn vroegere ministers, het geen echter niet baatte. Mossadeq en de drie ministers werden ingerekend. Er is ook een andere lezing: Mossadeq >u premier Zahedd hebben opgebeld n hem mede te delen dat hij zich wil de ovengeven, wanneer het verzoek van dat zijn leven gespaard zou blijven, ingewilligd zou worden. Vervol gens stemde Mossadeq er in toe, zich de. offioiersclub, waar Zahedi zijn bureau heefit. gevestigd, te laten bren gen. Terwijl Zahedi d'e komst van Mos- sadeq afwachtte, werdcq de omliggend* straten door troepen afgezet Enkel* tanks kwamen aanrollen en richtten hun dreigende vuurmonden op ,de straten die naar de officiersclub leidden. Op de tuinmuren stonden mannen met ma chinegeweren opgesteld. Mossadeq in pyama zag bleek Om precies zeven uur, zo m$ldt Ass. Press, zwaaide een zwarte limousine (het tuinhek binnen. Toeschouwers konden een glimp zien van de ex-premier, die, gehuld in een pyama, op een achter bank zat. Alls soldaten, die in de gangen op wacht stonden, sprongen in de hou ding, toen de kleine magere man binnen ging, zijn noodlot tegemoet. Mos sadeq zag er zwak en bleek uit en leek zeer onder de indruk. Toen Mossadeq de deur van Zahedi' bureau naderde, sprong Zahedi op or uitgestrekte hand tegemoet en was d hem te -begroeten. Zahedi snelde hem met eerste, die de traditionele groet „Salaam Aleykom" (vrede zij met u) uitsprak. Degene die in Perzië deze groet het eerst brengt, geeft daardoor uiting aan zijn respect voor degene, wien de groet geldt. Mossadeq glimlachte flauwtjes, maakte een stijve buiging en antwoordde na lij-ks hoorbaar: „Aleykom Salaam" (ook met u zij vrede). Mossadeq had grote moeite zijn tranen te bedwingen. Za-hedi hielp Mossadeq zelf in eer makkelijke stoel en toen de laatste hoor de, dat hem een gemeubileerde kamer beschikking was gesteld, glimlachte hij opgelucht en boog hij dankbaar. Agitatie in het Zuiden Hoewel het in Perzië op het ogenblik vrij rustig is, bestaat nog steeds de mo gelijkheid, dat er nieuwe moeilijkheden ontstaan. Vooral de „nationalisten e communistische Toedeh-partij. die ondergronds" zijn gaan werken, vormen :n gevaar. Sterke afdelingen van het leger heb ben fabrieken ten Zuiden van Teheran bezet, met het oog op mogelijke agitatie de communisten. Moeilijkheden kun- ook komen van de zijde var Kasg-haistam in Zuid-Perzië, die naar verluidt, trouw is gebleven aan Mossa deq. Wanneer de regering strijdkrachten uit Teheran naar het Zuiden zendt be staat de mogelijkheid, dat de aanhangers van Mossadeq hiervan gebruik maken en in Teheran hun slag slaan. Vanuit mili- DAT de door een bombardement ver woeste oudeliedenhuizen aan de Bagij- nenstraat te Deventer herbouwd zullen worden en er 21 één- en 21 tweepersoons- woningen voor in de plaats komen. DAT Heerlens gemeentebestuur voor f 55.000 de Caumermolen met bijbeho rende landerijen als ontspanningsoord wil aankopen. DAT in het komend voorjaar door een proef van de Wageningse landbouwhoge school zal worden uitgemaakt of mais in de veenkoloniën lonend verbouwd kan worden. DAT de burgemeester-secretaris van Stad aan 't Haringvliet op Goeree-Over- flakkee A. L. C. Brinkman (A.R.), m.i.v. 25 Aug. benoemd is tot burgemeester van Giessendam. DAT de voorstellingen van het Haagse kinder-toneelgezelschap De Witte Vogel op de A'damse vacantie-ontspanning zeer in de smaak vielen en deze vacan tie-ontspanning in 4 weken 191.000 per sonen aantrok (vj. 150.000). DAT op de Utrechtse Najaarsbeurs nieuwe afdelingen zijn ingericht voor schoolmeubelen en voor gasartikelen en de economische voorlichtingsdienst van de beurs speciale aandacht wijdt aan export naar Centraal Amerika. DAT het gemeentebestuur van Deven ter gisteren de bevrijder van die stad, de Canadese brigade-gen. T. G. Gibson, op vacantiebezoek in ons land, ontvangen en gehuldigd heeft. DAT gisteren in Raalte (Ov.) voor de derde maal het Sallandse oogstfeest Stöppeljiaene is gevierd. DAT in Venlo de 21-jarige X. en de 16-jarige K. zijn aangehouden wegens looddiefstallen voor ongeveer f 1500, ge pleegd in één maand tijds. DA.T tegen een slager in Blerick (L.)p die zich niet aan de vacantieregeling wil houden, 3 dagen achtereen proces-ver baal is opgemaakt. DAT de oud-directeur van Aneta In Aflierika. Simon Koster, vóór zijn ver trek naar ons land. benoemd is tot rid der in de orde van Oranje Nassau. DAT mannelijke en vrouwelijke vrij gezellen boven de 21 jaar van 19 tot en 21 Sept. in Grevenbricht (L.) een internationaal „congres" houden met m. folklore en wedstrijden. DAT overste F. J. A. Fritz gistermid dag het commando over de militaire vliegbasis Woensdrecht (N.-Br.) over droeg aan overste W. Bierenbroodspot. DAT L. Fokkema te Culemborg als ïrste in een serie radiopraatjes van de Ned. Export Combinatie. 7 September 21.00 tot 21.15 uur voor de N.C.R.V. ski over: „Ik gaf een cadeautje aan Naguib." tair oogpunt bezien, kan echter de be langrijke Bakhtiarstam, waaruit keize rin Soraya afkomstig is, dit strategische evenwicht herstellen. Deze strijdlustige stam beschikt over een uitmuntende Nasioellah Entezam min. van Buit. Zaken Radio-Teheran heeft gisteravond nog omgeroepen, dat alle politieke gevange nen op bevel van generaal Zahedi zijn vrijgelaten en door de bevolking me thousiasme werden begroet. Terwijl steeds nog arrestaties plaats vinden en andere prominente figuren vluchten, zoals de directeur van de Perzische Staatsbank, vinden hier en daar nog relletjes plaats. Op een plein in Teheran werd een voor bijganger die „leve het volk" riep, om het leven gebracht. De nieuwe premier Zahedi tracht zoveel mogelijk orde ïijn zaken te stellen, stelt nieuwe advi seurs aan en. benoemde Nasroellah Ente zam, de leider van de Perzische delega tie bij de V.N., tot minister van Buit. Zaken. Alle door de regering-Mossadeq ontslagen officieren zijn uitgenodigd weer in dienst te treden. De Perzische ambassadeur in Washington heeft zijn ontslag aangeboden, nadat hij reeds klaard had, trouw te zullen blijven Mossadeq- Escorte van journalisten Aan latere berichten ontlenen wij, dat het toestel van de Sjah zo laat vertrok door het feit, dat de KLM weigerde Brit se correspondenten aan boord te nemen die niet beschikten over een visum vooi Irak. De vorst stond er echter op dat ook deze journalisten hem zouden vergezel len. Na overleg tussen Nederland en Bag dad. werd tenslotte bekend gemaakt, dat de betrokkenen alsnog de reis konden meemaken. De Perzische zaakgelastigde was niet bij het vertrek aanwezig, zoals hij de vorst ook niet bij diens aankomst Rome, enige dagen geleden, had be groet. Er is reden aan te nemen, aldus Reuter, dat de carrière van de zaakge lastigde als beëindigd moet worden be schouwd. Vóór zijn vertrek dankte de Sjah de Italiaanse regering, het volk Italië en de pers voor hun hulp bij de verwerkelijking van een „rechtvaardig doel". Niet minder dan 21 corresponden- :n fotografen maken nu de reis mee tot Bagdad. Vandaar zet de Sjah, slechts vergezeld door zijn particulier secretaris, de reis voort in een eigen vliegtuig. Hij hoopt echter, dat de persvertegenwoordi gers hem dan in een tweede vliegtuig kunnen volgen. Het ministerie van Buit. Zaken te Den Haag deelt mede, dat van de Nederlandse gezant te Teheran tele grafisch bericht is ontvangen, dat alle leden van de Nederlandse ko lonie in welstand verkeren. EDGAR SANDERS IS THUIS Edgar Sanders, de Britse zakenman die 3M jaar in Hongaarse gevangenschap heeft gezeten en onlangs werd vrijgela ten, is gisteravond op Londen-Airport aangekomen. Sanders was vergezeld v vrouw en drie dochters, die hem Wenen hadden afgehaald. Meer dan tweehonderd verslaggevers camera-mensen stonden het gelukkige gezin op te wachten. (Advertentie) Koel en winderig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Plaatselijk enkele buien, hier en daar met on weer, maar ook nu en dan opklaringen. Matige, af en toe krachtige westelijke wind. Koel weer (Opge maakt om tien uur). enerzijds en de regering anderzijds, ter wijl kamerleden van de R.-Katholieke M.R.P. als bemiddelaars optraden. Na bekendmaking van de overeen komst deelde premier Laniel aan de pers mee. dat de regering van plan is. de be trokken vakbonden te raadplegen al vorens de bezuinigingen, die de eerste aanleiding tot de stakingsreeks waren, toe te passen, aldus Reuter. De regering zou het probleem van de werkloosheid en de lage lonen aanpakken, zodra zij haar tweede reeks economische maatregelen had gepubliceerd. Uiterlijk 30 September zou de regering een vergadering beleg gen van de commissie voor collectieve loonovereenkomsten. /~)P 6 September wordt het Westduitse volk naar de stembus geroepen De verkiezingen voor de Bondsdag, die dan zullen worden gehouden, worden in de verhouding tussen Oost en West algemeen bijzonder grote betekenis geacht. Onder het Duitse volk heersen verschil lende meningen over de wijze waarop die dag zijn stem zal hebben uit te brengen. Het is al wel gebleken, dat ook onder de Christenen in Duitsland deze vraag geen eensluidende beantwoording •indt. Met te groter belangstelling hebben wij in het jongste nummer van het Duit- Protestantse maandblad Kirche in der Zeit een verhandeling gelezen, hoe de kerk tegenover de verkiezingen voor de Bondsdag heeft te staan. dat het voor een beoor deling van het standpunt der Christenen in Duitsland, temidden van de moeilijk heden waarin zij zich geplaatst zien. nut tig is, wanneer wij in enkele artikelen deze beschouwing in Kirche in der Zeit een samenvatting geven. De conclu- zal, dunkt ons, moeten zijn. dat het artikel in dit Duitse maandblad op ver scheidene punten onze instemming ver dient, doch dat het op enkele andere punten vraagtekens oproept. Men oordele. T"\E Christelijke kerk, zo begint de schrijver van het artikel, staat in dienst van God en kan daarom niet in dienst treden van een politieke macht. Daarnaast hoort men in onze dagen veel spreken over de verantwoordelijkheid van de Christen voor het openbare leven. Omdat over dit alles nog weinig duide lijkheid bestaat, kan het niet anders, of optreden van de kerk moet wel de indruk geven van onzekerheid en ver warring. Zo laat de kerk zich ook wel spannen voor het karretje van de be paalde politieke of maatschappelijke be langen, vaak zelfs zonder dat ze er erg in heeft. De schrijver vervolgt dan. dat de Chris- ;n en de kerk natuurlijk hun verant woordelijkheid hebben in de politiek. Het is ons, schrijft hij, door smartelijke er- ingen ln het verleden wel duidelijk geworden, dat we geen terrein des levens de prediking mogen uitsluiten. Er mag voor de kerk geen „politieke ascese" bestaan. tTET regeringsgezag en het staatsleven, A aldus de schrijver van dit artikel in Kirche in der Zeit, zijn gaven Gods en onontbeerlijk. In deze zin behoort de politiek ook op de kansel. Wie hierover zwijgt, verzuimt zijn plicht en laat zijn gemeente ln de steek, ook als ze recht heeft op onze hulp en ons advies. nu geldt volgens de schrijver ook de politieke verkiezingen. In Ro meinen 13 verlangt Paulus van ons onder - >rpenheid aan de gestelde machten. Dat betekent geen gehoorzaamheid van de onderdaan als in een absolutistisch ge regeerde staat. Paulus heeft het niet over bepaalde staatsvormen, maar over de 6taat zoals deze gegeven is. Voor Duitsland is thans gegeven de parlementaire democratie en om die staat gaat het straks bij de verkiezingen van 6 September. De schrijver para fraseert Paulus' woorden dan als volgt: .Ieder moet zich zonder uitzondering schikken onder het staatsgezag en mag zich niet onttrekken aan de hem daarbij opgelegde verplichtingen; want er is geen regeringsgezag, dat zijn oorsprong en grond niet in God heeft; en alle regerings monarchie, standen staat, autoritair bewind of democra tie zijn, zijn door God tot Zijn dienst aangewezen". (Zie vervolg pag. 4) HET WEER IN EUROPA Weerrapporten vmn hedenmorgen 7 cnr: 4 If* Helsinki Stockholm Oslo Grenoble Nice Geneve windstil windsUl ZZW t 23 0 31 1 28 1 VM9'42 tot 1-55 uur- °P 34 Augus-

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1