Twee religieuze leiders der Mohammedanen Toch is het zo Moskou wil binnen zes maanden een vredesconferentie Ik zoek contact met de Russen, zij zijn ook mensen DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER 2 MAANDAG 17 AUGUSTUS 1353 Maiokko botsingen; doden en gewonden De sultan vraagt steun aan Frankrijk en veroordeelt de scheurmakers MAROKKO: een beeld van de grootste verwarring. Aanvankelijk werd bericht, dat de sultan afstand had gedaan ten behoeve van zijn zoon en later volgde een ander bericht, dat de Pasja's der Berberstammen, de oom van de sultan, (A.F.P. beweert, dat het een neef is), namelijk Moelai Mohammed Ben Arafa, met de religieuze macht over de millioenen Mo hammedanen hadden bekleed. Deze werd dus tot geestelijk leider uitge roepen. Prompt daarop volgde een communiqué van de wettige sultan, waarin staat, dat hij zich als de enige souverein van Marokko beschouwt en derhalve geestelijk leider blijft. De stamhoofden (Kaids) en Pasja's, die een familielid van de sultan tot geestelijk hoofd hadden geproclameerd, worden „scheurmakers" genoemd. De moeilijkheden gingen gepaard met botsingen, waarbij vele personen om het leven kwamen. Twee Franse politie-agenten, twee Ma rokkaanse politie-mannen en een aantal Arabieren werden gedood, toen de aan hangers van de sultan in de Arabische wijk poogden door te dringen. Het kwam tot botsingen met Marokkaanse nationa listen in Rabat, zijnde de residentie van de sultan, waar minstens 3000 Marok kanen samenstroomden. Ook raakten be togers slaags met de politie in Marrakesj. In Rabat en Marrakesj. direct tot „ver boden gebied" verklaard, worden alle beschikbare troepen paraat gehouden. Van Franse zijde wordt verklaard, dat de ernstige relletjes zijn uitgelokt dooi de Istiqlal, de Onafhankelijkheidspartij, die anti-Frans gezind is en strijdt voor de rechten ven de sultan. Er hebben hon derden arrestaties plaats gehad. Aan A.P. ontlenen wij nog, dat de, zich handhavende, sultan Sidi Mohammed Ben Joessoef zich moreel verdedigt met de constatering, dat 350 millioen Mo hammedanen de politiek der „scheur makers" veroordelen. Het zijn ketters, die door 'hun pogingen de wettige macht omver te werpen, de Mohammedaanse M et hebben geschonden. De sulten hoopt nog steeds, dat de Franse regering in staat zal zijn een einde te maken aan een situatie, die niet alleen de Frans-Marok kaanse vriendschap op het spel zet, doch ook oorzaak is. dat in geheel Marokko stromen onschuldig bloed van Fransen Advertentie r WEK DE GAL IN UW LEVER OP U salt morsen» „kiplekker" alt bed sprinten. Elke dag moet uw lever een liter gal Ingewanden doen stromen, anders vertel -oedsel niet. het bederft. U raakt v*> vordt humeurig en loom. Neem de pl •ADTBR'S LEVEI-- te wekken e„ soils op natuurlijke wijze plantaardig zacht middel, o "TEN bekend gezegde verzekert ons, dat de appel niet ver van de stam t en wanneer we aan het einde van zomer of in de herfst na een win derige periode eens onder een appel boom kijken, moeten we de waarheid daarvan erkennen. Nu zult u wel willen geloven, dat et voor de appelboom, noch voor de appels, wenselijk zou zijn indien de appelzaadjes zo vlak voor de voeten de moederboom zouden wortel schieten. Dan zou tij elke vruchtdra gende boom een warwinkel van dui zenden individuen ontstaan, waardoor de ontplooiing van alle zou worden belemmerd. Het voordeel van de soort is dus méér gebaat bij een zo groot mogelijke verspreiding van de vruch ten. dus om bij ons voorbeeld te 'blijven bij appels die wèl ver van de stam vallen. Vele planten hebben hun vruchten dan ook voorzien van illerhande vernuftige apparaten, waardoor zij tot ver in de omtrek wor- ;n verspreid. Maar met appels en allerlei andere vruchten, waaraan mensen, vogels en zoogdieren zich te goed doen, schijnt dat niet het geval te zijn. Dergelijke vruchten worden immers öf opgege ten, óf vallen vlak bij de stam. In bei de gevallen zou dus de opzet van de natuur worden tegengegaan. In werkelijkheid is dit echter slechts schijn, althans wat het opeten betreft. Want, hoe zonderling het ook moge klinken, vruchten die worden opge geten beantwoorden aan het doel dat ten opzichte van de verspreiding werd beoogd. Immers, de zaden van appels, peren, kersen, druiven, en noemt u verder maar op, hebben zich omgeven met een vochtrijk, smakelijk vrucht vlees dat sterk suikerhoudend is, vaak bijzondere voedingswaarde heeft ,us een hele reeks eigenschappen bezit om de consumptie te veraange namen. Voor zover dit nog niet vol doende mocht zijn. vestigt de vrucht bovendien nog door aanlokkelijke kleuren, of door een sterke, de eet lust prikkelende geur de aandacht op zichzelf. Want te worden verorberd is haar opzet, wijl hierin de mogelijk heid tot verspreiding van de nakome lingschap gelegen is. Laten we als voorbeeld de vruch ten nemen die door vogels worden op gegeten. Zeker, er zijn vogels die er zich wel erg gemakkelijk afmaken door het vruchtvlees van de pit te eten en de pit aan de boom te laten hangen. Maar talloze vogelsoorten slikken de pitten mee naar binnen en geven de daarin opgesloten zaden weer ongeschonden en op ver verwij derde plaatsen aan de natuur terug. Want de zaden zijn ter bescherming omgeven door een steenharde schaal, die hen in de vogelmaag in het alge meen voldoende beschermt tegen kneuzing en aantasting van verteren de vochten. Wanneer we het aldus kunnen zien. is het tevens begrijpelijk waarom vruchten in een onrijp stadium zo volkomen ongenietbaar zijn. Het is een middel tot zelfbescherming, waar door voorkomen wordt dat de vrucht wordt opgegeten vóór de zaden kiem- rijp zijn. Het hele proces der „lok- eigenschappen", dus de combinatie van aantrekkelijke kleuren, betove rende geur en kostelijke smaak, treedt eerst In werking op het tijdstip waar op dit de plant gelegen komt (en mens of dier er tevens het grootste profijt van trekken). Natuurlijk zijn er ook dieren die misbruik maken van de vruchten, als bijv. het eekhoorntje met zijn tegennatuurlijke smaak! Daarover morgen. (Nadruk verboden) Marokkanen worden vergoten. De Franse resident-generaal, generaal Guil- laume. had een langdurig onderhoud met de chef van het kabinet van de sultan. De Franse troepen houden de hoofdstad Rabat onder scher-pe controle. Alle twin tig poorten die naar de Bazaar leiden, staan onder bewaking. De muur om)"' paleis en de moskee van de sultan, eens omringd door troepen eh po litie. Ook de Amerikaanse militaire po litie patrouilleert. De Arabische Liga gadert om de ontwikkeling in Marokko onder ogen te zien. De titel „Iman", dat is leider der Mo hammedaanse gelovigen, werd tot nu tot uitsluitend door de sultan gedragen. De Pasja van Marrakesj heeft bij de jongste gebeurtenissen de leiding gehad. Volgens latere cijfers zijn by onlusten te Oedja 16 blanken en in Casablanca 11 demon stranten om het leven gekomen. Interes sant is zeker, dat de 76-jarige Pasja Marrakesj, Si Thamiel Glawie, reeds sinds 1900 één der belangrijkste figuren Marokko, een groot vriend Churchill is. en als persoonlijke gast de Britse premier de kroningsfeesten koningin Elizabeth bijwoonde. Ambonnees met mes verwond Handgemeen in kamp bij Staphorst In het Ambonnezenkamp Beugelen bij Staphorst is het in de nacht van Zaterdag op Zondag tot een handgemeen gekomen. Een aantal Ambonnezen was naar feestje in Meppel geweest en enigszins onder invloed van sterke drank. Bij hun thuiskomst ontstond een woordenwisse ling met een kampgenoot, die verdacht wordt van sympathie voor een politieke organisatie, waarvan de uit Meppel terug kerende kampbewoners niets willen weten. Een der thuiskomende Ambonnezen gaf zijn kampgenoot enkele klappen, trok daarna een mes en verwondde hem aan schouders en gelaat. Het slachtoffer werd het diaconessenhuis te Meppel over gebracht. De dader is door de politie gearresteerd'. Door hond gebeten en naar het ziekenhuis Op de Overbrakerweg bij Amsterdam werd Zondagmiddag een wandelaar door een hem tegemoet komende andere wan delaar om vuur verzocht. Terwijl de mar het verzoek voldeed, werd hij aange vallen door de hond, die de ander bij zich had. Deze trok de hond. die aan zijn toebehoorde, terug en werd op zijn beurt door het woedende beest beetgegrepen. Hij liep daarbij zulke ernstige verwondin gen op, dat hij naar het Wilhelmina Gast huis te Amsterdam moest worden ver- De hond is bij de boerderij van de zoor an de ketting gelegd. (Advertentie) Nederlands gezin het gezelligste op de wereld Nieuwe vinding draagt daartoe bij. Heel veel vrouwen hebben plezier in haar huishouden: daardoor is een Neder, lands geziVi meestal een gezellig gezin. Maar toch vindt ook de beste huisvrouw die telkens weerkerende vaatwas bar elend. Die stapels vuile borden, lepels en vorkenen dan achteraf nog aak ontoonbare, ruwe „afwashanden". Gelukkig neemt een fantastische vinding' van de Castella-fabrieken het grootste deel van alle afwasongemak weg. «Men overgiet een lepel Castella Vaatwas (25 ct per pak; U doet er een hele week mee!) met water en parelend, actief, snel igend sop schuimt direct de teil uit. Vufl, vette randen, aanslagdat alles wordt ogenblikkelijk opgenomen ii wondersop van Castella Vaatwas. Voor U het zelf beseft, staat de afwas flonkerend blinkend gereed om te worden opge borgen. En voel daarna dan eens Uw han den ze zijn soepel en zacht als fluweel. Hand over hand neemt de verbreiding Castella Vaatwas dan ook toe. Het was een vrolijk groepje, dat Zaterdag in Hansweert op Zuid-Beveland werd gefotografeerd. De foto werd gemaakt na de opening van een Zwitsers barakkenkamp door Prins Bernhard. We zien hierstaande voor de Zwit serse vlag, v.l.n.r.: mevr. M. Polderman, Prins Bernhard, mej. Bettie Dek en de Zwitserse gezant, de heer D. Secretan. Het kamp, waarin D.U.W.- arbeiders voor het dijkherstel zijn ondergebracht, wordt Prins Bernhardkamp genoemd. Betoepingswerk Nieuwe kerkiormatie op komst? Ernstig gevolg van conflict in Gerei. Gemeenten Donderdag a.s. om half elf wordt in de Marnixzaal aan het Domplein te Utrecht een samenkomst gehouden, waar getracht zal worden te komen tot een eigenkerkelijk verband van de gemeen ten, die zich onlangs hebben losgemaakt van het synodale verband der Gerefor meerde Gemeenten, en tot „bestendiging de oude kruisgemeenten en de ge meenten van ds Ledeboer". Hiermede zou dus de afscheiding van de groep dr Steenblok definitief worden. Weer een Sowjetnota over Duitsland Washington en Londen hebben weinig tiek in deze „oude Russische koek" RUSLAND HEEFT wederom een nota aan de Westelijke Grote Drie over handigd over het probleem-Duitsland. Na een uitvoerige politieke in leiding, wordt de noodzakelijkheid bepleit van het bijeenroepen van „vredesconferentie". De nota bevat naar het oordeel van Washington weinig nieuwe gezichtspunten en een „geneutraliseerd Duitsland is onaanvaard baar voor de Ver. Staten. Washington beschouwt de nota als een „propa gandastunt" met het oog op de komende verkiezingen in West-Duitsland. Londen is van oordeel, dat het hier dezelfde „Russische koek" van vroeger betreft en de buitenlandse politiek der Sowjets, voorzover zij Europa be treft, geen wijziging heeft ondergaan. Russische nota zijn: 1. Byeenroéping van een vredesconferentie binnen zes maan den met delegaties van alle belangheb bende partijen, de Duitse afgevaardigden inbegrepen. 2. Vorming van een voorlo pige regering voor geheel Duitsland, ge paard gaande met vrije verkiezingen. 3. De regering voor geheel Duitsland dient gevormd te worden door afgevaardigden van de Oost- en Westduitse parlementen. De voorlopige regering moet de plaats Innemen der bestaande afzonderlijke re geringen voor Oost- en West-Duitsland, Mocht zulks op het ogenblik onuitvoer baar blijken te zijn, dan zou de voorlopige regering kunnen \vorden gevormd, ter wijl de regeringen van Oost- en West- Duitsland afzonderlijk nog blijven be staan. Er is dan slechts sprake van „be perkte bevoegdheden" dezer voorlopige regering. Op de voorgrond staat, Duitsland niet mag deelnemen aa litaire bondgenootschappen. (Atlantiscli Pact. E.D.G.). Inmiddels heeft Molotof, de Russische minister van Buit. Zaken, de Oostduitse regering uitgenodigd, op 20 Augustus een delegatie naar Moskou te zenden. Het is duidelijk dat de jongste Russische nota wederom een spaak in het .wiel tracht te steken, nu de banden tus sen Bonn en de Westelijke mogendheden steeds nauwer worden. De toon der Russische nota acht men hier en daar zelfs beledigend voor het Westen en sommige passages zijn let terlijk overgenomen uit vroegere nota's 1952. Parijs stelt eveneens vast, dat de Russische nota geen reden geeft tot juichen of verbazing. De Fransen achten de voorwaarden voor de eenmaking van Duitsland onaanvaardbaar voor het Westen. De drie belangrijkste punten uit de Faioek „dakloos" toerist op het eiland Capri Ex-konlng Faroek had Zaterdag even veel moeite om op Capri, dat overvol is met toeristen, een hotelkamer te vinden als iedere andere bezoeker. Hij kwam ge heel onverwacht aan en begaf zich in een gehuurde auto naar een luxe hotel. „Spijt me, er is niets vrij", zei de chef de réception. Het gczelschap-Faroek; zijn lijfkapper, twee lijfwachten en twee vrienden, begaf zich toen naar een 'ander groot hotel, waar de ex-vorst een ontbijt bestelde. De directie beloofde, haar best te zullen doen, een kamer voor hem te vinden. Kasjmir in de branding Mohammed Ali, de Pakistaanse premier, is gisteren in Nieuw Delhi aangekomen voor besprekingen met zijn Indiase ambt genoot, Pandit Nehroe over het moeilijke probleem, Kasjmir. Tienduizenden gaven op het vliegveld, waar Mohammed Ali door Nehroe werd verwelkomd, van hun belangstelling blijk en ook langs de route door de stad had den zich duizenden opgesteld, die de beide staatslieden toejuichten, aldus A.F.P. Voldoende bestellingen Strokarton-industrie kan weer volop draaien De strokartonfabrikanten ln Nederland' hebben 'besloten, voor de maand Septem ber de productiebeperking niet meer te handhaven, aangezien er de laatste tijd weer veel bestellingen worden gedaan. Dit is sedert Maart 1952 de eerste maal dat de productiebeperking kan worden opgeheven. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk op de bus moet zijn, staan tussen haakjes achter de naam an het schip vermeld: Indonesië: m.s. Kota Baroe f27 Aug.); Ned. NM'-Güinea: m.s. Peleus (11 Sept.); Ned. Antillen: s.s- Waterman (22 Aug.); Suriname: m.s. Bonaire (2 Sept.); Unie van Z.-Afrika en Z W. Afrika: m.s Ja gersfontein (25 Aug.); Canada: s.s. Nieuw- Amsterdam (26 Aug.); Zuid-Amerika: m.s. Alberto Dodero (22 Aug); m.s Alioth (25 Aug.); Brazilië: m.s. Alioth (25 Aug.); Australië: s.s. Stratheden (22 Aug); Nieuw-Zeeland: via Engeland (22 Aug.) (29 Aug.). Grootse rede van Niemöller .Achttienduizend jongeren reisden naar de Kirchentag in Hamburg Iet is onmogelijk vast te stellen, hoe- :1 deelnemers bij de Kirchentag aan- zig zijn. Vijfenveertigduizend mensen hadden zich tevoren opgegeven en daar- _ijn er nog ruim vijftienduizend bij gekomen. 's Ochtends om half acht is er vele kerken gelegenheid tot viering _n het H. Avondmaal, om negen uur wordt de „Morgensegen" gehouden, om half tien begint de Bijbelstudie en om ïur de arbeid van de werkgroepen. Dit is een leest Wat is de het a i dit alles? Ik vroeg die r t my 2 t tij- Indonesische pensioenen en onderstanden Navorderingen uiterlijk op 31 December indienen De Stichting Pensioen-aangelegenheden Indonesië maakt bekend, dat volgens uit Indonesië van regeringszijde ontvangen bericht aldaar een regeringsverordening zal worden uitgevaardigd, waardoor 1 Januari 1954 te ontvangen aanvragen uitbetaling van achterstallige pen- i- en onderstandstermijnen, die zijn vervallen vóór 1 Augustus 1945 uit gezonderd in bepaalde gevallen ieer in behandeling zullen worden ge- Vorderingen van thans in Nederland gevestigde belanghebbenden in zake nog niet (eventueel in roepiahs of in de tegen waarde daarvan in guldens) genoten eigen- en weduwenpensioenen en wezen onderstanden over termijnen tot en met 31 Juli 1945 moeten dus uiterlijk op 31 December 1953 bij de Stichting Pensioen- iangelegenheden Indonesië (Neuhuyskade 32. Den Haag) zijn ingediend, ook al ont breken nog één of meer van de ver stukken. Het onvindbaar zijn van familieleden, het ontbreken van acten de burgerlijke stand of van verkla ringen van erfrecht en dergelijke om standigheden zullen dus niet meer als verontschuldiging voor de indiening van de vordering na 31 December 1953 kun- en worden geaccepteerd. De stichting vestigt er de aandacht op, dat de aanvragen uitsluitend betrekking hebben op de vóór 1 Augustus 1945 ver vallen pensioen- en onderstandstermijnen, voor nog geen aanvraag werd in gediend. Ned. wonderdokter in Bonn vrijgesproken Vorstelijke personen onder zijn patiënten De rechtbank te Bonn heeft Zaterdag de Nederlander Frederik Grootveld gesproken van de hem ten laste gelegde onrechtmatige beoefening der genees kunst. De heer Grootveld. een 46-jarige drogist, afkomstig uit Den Helder, heeft in de laatste twee jaren in het voorland het Eifelgebergte een grote repu tatie als heelmeester gekregen. Uit de wijde omtrek waren mer Bonn gekomen om voor de vechter te ge tuigen, dat hij hen door handoplegging of door gebruik van water had genezen in onherstelbaar geachte kwalen. Onder de patiënten van de „wonder dokter van het voorgebergte", die de gerechtszaal bevolkten, waren ook tal an personen van vorstelijken bloede. De rechter ging niet in op de eis van het openbaar ministerie, om Grootveld 300 Mark 270) boete te geven. Hij was mening, dat Grootveld subjectief geen schuld had en dat de Duitse auto riteiten zelf schuld hadden aan het feit, dat hij formeel met de Duitse wet in botsing M'as gekomen. Grootveld sprak namelijk slechts gebrekkig Duits en in- plaats van hem in te lichten over de mogelijkheden, die de wet hem bood, had de politie hem in allé mogelijke formali teiten verstrikt. In het eerste kwartaal: Buitenlands bezoek met 14 pet gestegen Het aantal buitenlanders, dat in de eerste drie maanden van dit jaar in ons land overnacht heeft, bedroeg 190.116 tegen 167.157 in dezelfde maanden van vorig jaar. Dit betekent een stijging met 14 pet. De Duitsers namen het grootste deel voor hun rekening (16 pet). Dan vol gen de Amerikanen (12 pet) en de leden van het geallieerde bezettingsleger (9 pet). Van alle buitenlandse bezoekers logeerde 76 pet in hotels, logementen en pensions in de vier grote steden. Nieuwe machinefabriek in Apeldoorn geopend In Apeldoorn zijn Zaterdag de nieuwe gebouwen geopend van de machipefa- briek en constructiewerkplaats „Werk lust", die van Vaassen naar Apeldoorn is overgeplaatst, bleeds thans werken ei veertig arbeiders en in de nabije toe komst kan op belangrijke uitbreidingen worden gerekend. De firma vervaardigt dieptecultuurwerktuigen en grondbewer kingsmachines. Ruim 65 procent van productie werd in 1952 geëxporteerd. dens de Bijbelstudie. En zij antwoordde mij: „Dit is voor ons een ononderbroken kerkdienst." Zij vertelde mij van het leven in haar eigen gemeente. Er is daar nog een behoorlijke kerkgang, maar de mensen komen uit traditie en preken zeggen weinig. „Hier op de Kirchentag waait een frisse wind. Hier horen we het woord Gods, zoals we dat thuis zo wei nig horen. Hier beleven wij de kerk dienst die we nodig hebben", vertelde ze mij. Ik denk aan de vele anderen: aan hen. die komen uit de gemeenten met een slecht kerkbezoek en die hier de be vrijding vinden uit hun eenzaamheid. Aan de jonge boer uit de buurt van Leipzig, die zijn boerderij, zijn koeien, zijn tractoren, zijn uitgestrekte lande rijen in de steek heeft gelaten, niet meer terugkeren wil naar huis en liever leeft van 10 M. steun in de week om toch maar ..vrij" te zijn. Ik denk aan een gejneente- diacoon uit Dresden, een moeder West-Berlijn. aan de vele duizenden uit Oost en West. Zij allen beleven het feest van een ononderbroken kerkdienst. Voor de moderne mens •s Middags zijn er filmvoorstellingen, evangelisatiesamenkomsten (op 210 plaat sen in Hamburg) en de jeugd meldt zich in groten getale: achttienduizend jonge mensen zijn naar Hamburg gekomen. Con certen worden gegeven, lekenspelen wor den opgevoerd en 's avonds is er dan de een of andere grote „Kundgebung' waar bisschop Dibelius spreekt of kerkpresi- dent Niemöller. En de mensen krijgen t niet genoeg van te horen en te z'ng®' te applaudisseren en te praten. Is dan dit de kerkdienst, die de moderne mens nodig heeft, die hem aanspreekt meer dan het traditionele bedrijf van Zondag dag naar een kerkdienst te eaan die hem slaat met volslagen passiviteit. Het karakter van deze „Kirchentag viel mij bijzonder op bij de bijbelstudie van prof. Rendtorff. Het te behandelen schriftgedeelte wordt hardop gesproken door de verzamelde meniete. Midden in de exegese begint Rendtorff een lied te zingen of spreekt bij een gebed of nodigt hij tot het nog eens hardop zeggen van een bepaalde tekst. Ik zie jonge muzikanten van zestien jaar hun opschrijfboekje te voorschijn halen om aantekening te houden van de exegese, die gegeven wordt De „Kirchentag" komt dus met het Woord Gods midden in de politieke en sociale vragen van Duitsland. Het Woord komt in de wereld en natuurlijk ontsftan er dan allerlei spanningen. Zo rustig als het is bij de Bijbelstudie, zo bewogen is de M'erkgrocp. Maar daar kan ook de deelnemer zelf aan het woord komen, Niemöller sprak Fel was de discussie in de werkgroep over de politiek. Niemöller is toch wel een zeer omstreden figuur in Duitsland. Hij begon met te zeggen, dat het toch wel zeer hachelijk is te spreken over „Ons volk temidden der volken". We zijn im mers naar beide kanten, naar Oost èn West, de schuldigen. Deze schuld begint daar waar wij het eigen volk stellen boven alle andere volken. Hitler was geen nieuwe geest. In onze jeugd geloof den wij al: „Gij zijt niets, uw volk is alles". Maar God heeft ons de illusie van het nationalisme genadig uit de handen geslagen. Welke plaats heeft nu ons volk? ontmoeting tussen Oost en West. Onze taak is Oost en West tot elkander te brengen, maar wij weten met of het God zal behagen ons weer één te maken. Het kan zijn dat wij een blijven de splitsing van ons volk zullen moeten aanvaarden als prijs voor de vrede van wereld Prettige discussie De rede van Niemöller bracht een hef tige discussie aan de gang. Uit gesprek ken bij de „avond der ontmoeting" was mij wel gebleken hoe hoog deze dingen de Duitsers zitten. De volgende dag zat ik bij Niemöller. Een jongeman naast mij uit de Oostelijke betoogde: er valt te praten met de Russen. Onze Christenplicht is 't vredes aanbod van de Russen ernstig te nemen. Maar vele debaters waren daarvan hele maal niet overtuigd en bestreden Nie möller met het argument: er valt met Marxisten niet te praten. Hoe kan men toenadering zoeken tot een volk dat op treedt met pantserwagens en machine geweren? Niemöller antwoordde: ontbreekt het dan aan geloof in de kracht van het Woord Gods. Ik spreek niet met Marxis ten, maar met de méns die er is ook in deze Marxisten Politieke lavastromen in het Oosten te over. Het Westen, waarbij ook Ame rika gerekend wordt, kenmerkt zich o.a. door verschillen in tendenties, waaruit in derdaad verdeeldheid voortspruit. En zulks komt jammer genoeg tot uiting bij de verdere behandeling van het Koreaan se probleem. Dit zelfde Westen kent echter de Atlantische verbondenheid en dit in zeer groot verband. In kleiner ver band vinden wij in Europa de zich ver werkelijkende beginselen van „Straats burg", dus, in het kort gezegd: binding, eenheid, integratie. Richt men de blik i dan stuit men op de i tegenstelling blanke e: kleurde rassen, maar heid ln politieke zin, ar Azië en Afrika ar buiten gerichte I inheemse, dus ge in onderlinge een- de oppervlak- Het lied der aetherqolven DINSDAG 18 AUGUSTUS I Tiroler muziek 12.33 Voor het platteland i an' m KRO- 7 nn Nieuws 7 10 12 40 Hammondorgelspel 1.00 Nieuws 1.20 I. 402 m. KRO. ^.oo Nieuwsj.iu M(,tropole_orkest 2.00 Amusementsmuziek - leidoscoop 2.30 Voor de jeugd 3.00 „Wij- Gram. 7.15 Gymi gengebed 8.00 Nieuws de huisvrouw 9.35 Gi 10.00 Voor de kleutei Graiï)., evt. v. vrouw 11.30 Gi 12.03 Gram .00 Nieuws 1.20 Gram. solist 2.00 Llchti Pianorecital 3.00 C m. 7.45 Mor 15 Gram. 9.00 Voor 9 40 „Lichtbaken" 1015 Gram. 10.30 ued 11.00 Voor de 12 55 Zonne- 1.25 Amuse- muziek 2.3» sstig?" 00 Voor de zieken 4.30 Ziekenlof 5.00 Voor e jeugd 5.45 Regcringsuitzending: ,,De Nlm- boeken 7.30 Gram. 8.25 De ge\ i 8.30 Kamerorkest Italia) 9.50 Gr groot koor 10.30 Trofeo Italia 10.45 Avond gebed 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gram. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8 00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding 9.15 Koor en orgel 9.30 Voor de hulsvrouw 9.40 Gram. 10.50 Voor de kleuters 11.00 Gram. 11.15 „Hebben wij het recht om uit ons humeur te zijn?" 11.30 Pianorecital 12.00 48. „Dat het nu voor ons allemaal beter werd," antwoordde hij eerlijk. Ze knikte en veegde met de rug van haar smal geworden hand langs de ogen. „Ja, dat wordt het," beloofde ze zacht. „Voor u ook." Rick stond op. „U moet niet meer huilen, zei hij ongerust. „Dat kan niet goed zijn." „Ja dat is juist goed. Ik heb nooit gehuild sinds mijn man gestorven is. U weet niet, hoe weldadig het is om eindelijk te kunnen schreien en je te kunnen uitspreken tegen iemand, die zich door alles heen zo'n trouwe vriend heeft ge toond." Ze lachte snikkend om zijn afwerend gebaar. „Ja, heus." Maar Rick zei: „Het wordt nu wel tijd dat ik ga. Ik kan niet zo erg best tegen complimentjes". Hij grinnikte vergenoegd. „Als de kinderen wakker worden, mogen ze dan hun zusje zien?" Eline knikte. „Hun kleertjes liggen in de keu ken." Ineens proestte zij het uitAu!" schrok ze even. Toen: „Ik vergis me natuurlijk. Zegt u het Tante Leeman maar." Rick keerde zich om in de deur. „U denkt zeker, dat ik hen niet kan aankleden." Ze lachte, tevreden om de overmoed in zijn stem. En dan volgt voor Eline de tijd van luiste ren. Tien dagen lang is zij ingesteld op het luisteren naar elk geluid, dat van beneden tot haar komt en op het luisteren naar de verha len. die haar worden gedaan. Het begint op diezelfde morgen al met het aankleedfeest, beneden haar, in Tornbergs slaap kamer. En ze leeft Hannie's juichen mee „om die rare Oom die alles verkeerd doet." Zij luistert naar het gejoel in de tuin, waar haar moeder sneeuwbalt met Rick. En ze lacht stil om het protest van Hannie, wanneer Tom- berg, blijkbaar gevallen, door Oma gewassen wordt. Zij leeft het groot gebeuren mee, wanneer de geestdriftige kindermonden haar vertellen van het prachtige sneeuwbeeld, dat wordt opgericht vlak voor de deuren van de achterkamer „Voor als Mammie weer beneden komt." Zij luistert, als haar moeder in de gang be neden aan Tornberg vertelt van „die wolk van een kleine". En zij verbeeldt zich zijn goede door CAREL VAN DER HOEK ogen te zien, een beetje verlegen om de intieme dingen, die hij kind-alleen immers niet kent. Maar zij bemiddelt ook, wanneer Moeder Cos- Ier zich er over beklaagt, dat de kinderen zich niet door haar willen laten aankleden. „Die Tornberg maakt er elke dag een spelletje van. Daar heeft hij vanmorgen Hannie d'r jurk on dersteboven aangetrokken, d'r benen door de mouwtjes en het hele geval van boven dichtge bonden." Dan zegt Eline- „Ach Moeder, hadden wij vroeger op de Dijk onze verkleedspelletjes ook niet? En hij heeft dat nooit gehad." „Jij bent altijd een teergevoelig kind geweest," geeft de moeder zich gewonnen. Zij bukt zich met haar breedste glimlach over het wiegje. „Wat 'n rijkdom toch, hè? Dat zeg ik honderdmalen tegen die Tornberg." En eindelijk is er die zonnige wintermorgen, waarop Eline wordt geïnstalleerd in de gemak kelijke crapaud bij de haard in de voorkamer. Door de opengeschoven suitedeuren ziet zij de grijnzende kop van de halfgesmolten sneeuwpop en de achter in de tuin spelende kinderen. Eline geniet de vreugde van een grote vrede in haar hart. „Ik zeg duizendmalen tegen meneer Tornberg: Wat is het allemaal ten goede geschikt, waar meneer?" zegt Moeder Cosier. En Rick, achter zijn bureau, kijkt met een lachje Eline aan. Alleen hij weet, waarom in haar ogen tranen zijn... Door de hoge kerkramen viel het winterlicht wit en koud naar binnen. Een helder „ja" had zo-even de ruimte doorklonken en nu stond Eline voor het doopvont. „Wilhelmina, ik doop u in de Naam des Vaders en des Zoons en des Hei ligen Geestes." Eline boog het hoofd over het kleine, donke re kopje in haar armen. En zij zong de geloofs- zang mee: „God zal Zijn waarheid nimmer krenken, maar eeuwig Zijn verbond gedenken." Hoe licht heeft God me deze gang gemaakt, dacht zij, terwijl ze het kind teruglegde in de armen van Wims moeder. Ik heb er zo dik wijls tegen opgezien, omdat ik er zo alleen zou staan. Maar ik was niet alleen. „...opdat dit kind godzalig opgevoed worde... Dat had ze beloofd, zij zou het ook nakomen... ,Help me maar, Here!" Maar toen het „Amen" na het gebed verklon ken was, riep helder een kinderstem door de kerk: „Daag Mammie!" :rde zuil in de orkest 7 05 Re- .50 „Van Groen- 8.05 Gev. 8.00 Ni cn soliste 10AO Nieuws 11.15 Ne\ 1. BBC. 330 m. 12.00 Orgelspel 12.23 irbeiders 1.00 Nieuws 1.10 Gram. mentaal trio 1.55 Cricketuitslagen '5 Voordracht 4.05 11.00—11.03 NIei i 8.00 Klankbeeld Buitenlands overzicht 9 30 i 10.00 Causerie 10.20 Recital deren 2.00 Vo< 3.45 Lichte muziek 4 15 Mrs Dale's dagboek 4.30 Orgelspel 5.00 Concert 5 30 Sport 6 35 Gram. 6 45 Hoorspel met muziek 7.00 Nieuws 7.25 Sportuitslagen 7.30 Luisterwedstrijd 8.00 Gev. programma 9.00 Gev. muziek 10.00 Nieuws 10.15 Sport 10 20 Dansmuziek 11.03 Voordracht 11.20 Lichte muziek 11.56—12.00 Nieuws. 12.30 Ktas- 2.00 ding 7.00 Concert 7.58 Gram 802*Concert 10.20 Gramofoonmuziek. 11.45—12.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Kamermuziek 12 13 Pianoduo 12.55 Gram. 1.00 Nieuws 115 Operamuziek 2.00 Concert 3 00 Orgelspel 3'30 Gram. 4.00 Orgelspel 4.30 Gram. 5 00 Nieuws 5.10 Gram. 5.15 Voor de kleuters 5 30 Gram 5 50 Boekbespreking 6.00 Voor de jeugd 6.3Ó Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7 40 Gram. 7.50 Causerie B.OO Omroeporkest en soliste 8 4o Gram. 9.05 Symphonie-orkest 9.50 tri,ii.jlff00 Nieuws 1015 Jazz. iek 10.5511.00 Nieuws. ■ussel. 484 m. 12.10 Gri Gram. 4.00 Lichte muz Gram. 6 30 Viool cn piano 7, 8.00 Symphonische j; 1.00 Nieuw Bij dt «ante aanwllilnj van Bhanmatlicha Fijn maat gij zeker Krnschen naman. De zes minerale zouten die Krnschen be- vat sporen lever, nieren en ingewanden aan tot actievere werking, het bloed gaat sneller stromen, onzuiverheden worden afgevoerd en zo worden rheumatische pijnen gesmoord in de kiem. In duizenden zelfs hardnekkige gevallen bracht Kru- sehen baat. Waarom zoudt gij dan Uzelf te kort doen? te niet veel te bespeuren. Zeker, bijvoorbeeld het bindende Mohamme- daanse element, maar de Arabische Liga I •ordt innerlijk verzwakt door aan elkaar vijandige belangen. Het Oosten is aan de verwerkelijking van een „Straatsburg"- idee nog niet toe! Vóórdat ons Nederlands Indië werd omgetoverd in Indonesië, is I vaak gewezen op het fatale van de onder linge verdeeldheid der bevolkingen, die gemakshalve „Indiërs" noemden. door de gebeurtenissen in Kasjmir premier Sjeik Abdoellah werd afgezet er vervangen door de premier Baksji Ghoe- lam Mohammed, is de antithese tussen Pakistan vergroot moeten afwachten of de confrontatie der) zienswijzen in New Delhi meer zal ople- dan het contact, dat onlangs ir Karatsji plaats vond. Toen de Amerikaan- se minister van Buit. 1 Zaken, Foster Dulles, 't Verklaarde op zijn reis door het Verre Oosten o.i bezoek bracht Srinagar, toonde hij interesse deling van Kasjmir, maar partijen zijn het hier lang over eens. Ten tweede, tij- vitzicht dens dit weekeinde is het in Marokko tot een politieke explosie gekomen tussen aanhangers van de sultan en een machtige groep van „scheurmakers". Het bewind van de sultan hangt aan flarden, een oom van de monarch werd uitgeroepen tot „leider der gelovigen" en het merk-f waardige feit doet zich voor, dat de sul tan nu een beroep doet op Frankrijk, na lang geaarzeld te hebben, de noodzake lijke hervormingen in te voeren. Door de zich voltrekkende „revolutie' komen de Fransen in Marokko zelf in eer zeer précaire positie te verkeren. D< vijandschap tussen de wettige sultan var Marokko en de Pasja van Marrakesj. ging van woorden over tot daden en de Franse regering staat nu voor het probleem of zij de sultan nog langer zal steunen. Men zal zich herinneren, dat nog geen twee maanden geleden in een petitie van hon derden Pasja's en stamhoofden (Kaids) de afzetting van de sultan van Marokko werd geëist, omdat deze sympathiseerde met de nationalistische politieke bewe ging de „Istiqlal". Politieke, economische en religieuze motieven hebben tot de jongste explosie geleid. /~\P EEN PUNT zijn de sterk nationa- listisch georiënteerde groepen in de Arabische landen het wel eens, dat, om zo te zeggen, het „Westen" de deur uit moet worden gezet. Evenals in het Egypte onder Faroek en thans onder leiding van Naguib. de Britse invloed moet worden geliquideerd, is de leuze der nationalisten in Noord-Afrika, Tanger, Algiers, Ma rokko „wij zullen ons van de Fransen be vrijden". Ten derde, ex-koning Faroek ei heeft eens tijdens een interview opge merkt, dat de monarchieën uit de modi geraakten en hij doelde daarbij oj Perzië. Tijdens dit weekeinde nu ls de Sjah' van Perzië met zijn gemalin uit Perzië! gevlucht en per vliegtuig namen zij delist wijk naar het veiliger Irak, om later naaifch Europa te reizen. Tegenstanders van pre-ji, mier Mossadeq, aanhangers van de Sjahiei gingen over tot een staatsgreep, waarbi][ enkele ministers van Mossadeq, onder wiel Hoessein Fatemi werden gearresteerd. Zij) voelden zich zeker van hun zaak en wil? c den Mossadeq dwingen tot aftreden. Di' „slimme vos" Mossadeq was hen echtei ook nu weer te slim af en liet op zijr beurt de bedrijvers van de „Putsch" achter slot en grendel zetten. ij TN TEHERAN is het uiterst woelig; er U vinden demonstraties plaats cn tankA> bewaken de bedreigde punten. Ook hieijeb geen Oosterse eenheid, om van „inte-fU| gratie" of „Straatsburg" maar niet tier spreken! Zo is het ook ln Perzië tot een vulkanische uitbarsting gekomen, nada&u Mossadeq per referendum zijn dictator-i schap liet bevestigen, hetgeen fanatiek Q verzet tengevolge had van Kasjani en zijnL aanhangers. Tot nu toe heeft Mossadeq al zijifcj, tegenstanders weten te verslaan en het uiteindelijk zover gekomen, dat de SiahJ^J met zijn gemalin gevlucht is. De situatie^ in Perzië is nog niet te overzien en wU^n wachten op de reacties van Londen en,. Washington, nu de „zieke" Mossadeq meen en meer Moskou in de kaart speelt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2