Jlieuuie jTeütsrfie (fftmnml Wordt het een lange baard? De Sjah van Perzië met zijn gemalin naar Bagdad gevlucht Staatsgreep verijdeld; Mossadeq heeft de touwtjes nog in handen Schipper Klaas Tot van dc Brandaris verdronken Nederlandse autobus in België gekraakt: 17 gewonden Einde Franse stakingen spoedig in zicht? Wist U Geen aardschokken meer op Griekse eilanden MAANDAG 17 AUGUSTUS 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,— per kwartaal; 2,— per maand; 0,47 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vi«r en dertigste jaargang No 9814 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. EL DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELHK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaatvasUd) U gfjebleten «in bert in tegfjtnspott" Tanks in de straten van Teheran AANHANGERS VAN DE SJAH hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag gepoogd via een „staatsgreep" de regering van premier Mossadeq omver te werpen. De staatsgreep mislukte. Deze werd uitge voerd onder leiding van de commandant der garde van de Sjah, kolonel Nasiri. Toen bleek, dat de bedrijvers van de „putsch" het onderspit dol ven, zijn de 33-jarige Sjah en zijn gemalin Soraya per vliegtuig naar Bagdad in Irak gevlucht. De poging van kolonel Nasiri om Mossadeq op bevel van de Sjah tot aftreden te dwingen en te arresteren, mislukte. Op zijn beurt liet Mossadeq een aantal volgelingen van de Sjah achter slot en grendel zetten. Generaal Zahedi, voormalig minister van Binnen landse Zaken, beweerde in het bezit te zijn van foto-copieën van docu menten, welke de handtekening van de Sjah dragen en waarin hijzelf tot premier wordt benoemd en Mossadeq aan de dijk gezet. Onmiddellijk liet Mossadeq Teheran afgrendelen door vele tanks en in de straten, waar het onrustig blijft, patrouilleren soldaten met de bajonet op het geweer. Aan de uitvoerige telegrammen van Reuter en Ass. Press ontlenen wij nog het volgende: De poging tot een staatsgreep werd Zaterdag laat. tegen middernacht onder nomen. Wachten bij de woning van Mos sadeq beletten, dat kolonel Nasiri, premier zou ontvoeren. Nasiri werd ver gezeld door militairen, die in vier vracht wagens hadden plaats genomen. Tevoren hadden de samenzweerders de rechter hand van Mossadeq, dr Hoessein Fatemi (minister van Buit. Zaken) en twee an dere medewerkers van Mossadeq gear de keizerlijke garde, de resteerd. Zij werden later vrijgelaten. Naar aanleiding van de gebeurtenis sen in Perzië drukken wij de foto's af van de Sjah eh zijn gemalin, kei zerin Soraya. Beiden vluchtten naar Bagdad, nadat de Sjah tevergeefs had gepoogd, aan de dictatuur van Mossadeq radicaal een eind te maken. Verscheidene aanhangers van i Sjah zitten thans achter slot en grendel. Koreaanse conferentie Accoord over toelating van Rusland Amerika en Engeland zijn het er ni over eens geworden, dat Rusland desge wenst kan deelnemen aan de Koreaan: conferentie. Over de toelating van India bestaat echter nog onenigheid. Beide lan den zullen de Australiseh-Nieuwzeelandse resolutie steunen, waarin de deelneming van Rusland wordt aanbevolen. Vandaag zou deze resolutie bij de. Algemene Ver gadering van de Ver. Naties die avond te New York bijeenkomt, w ingediend. In een andere resolutie wordt aanbevolen, alle V.N.-landen die troepen in Korea hebben, in de gelegenheid te stellen, deel te nemen aan de conferen tie. die zo spoedig mogelijk, toen niet later dan 28 October a.s. zou moeten wor den gehouden. Intussen heeft Zuid-Korea zich verzet tegen de deelneming van Rusland, Enge land en India. Het wil deelneming aan de conferentie beperken tot Noord- en Zuid- Korea, Amerika en communistisch China. I De premier van India, Nehroe, ver klaarde i I - Voedselactie in Berlijn geëindigd Maar men werkt reeds plannen uit voor een nieuwe IDe eerste Westelijke levensmiddelen- actie in West-Berlijn is gisteravond be ëindigd. In totaal zijn meer dan 2Vs mil- I lioen pakketten uitgereikt. Een groot per- I centage van deze voedselgift is echter door de communisten in beslag genomen. Niettemin werkt men reeds plannen uit voor een tweede actie. Wat betreft de positie van de afgezette Wilhelm Zaisser en Rudolf Herrnstadt, resp. gewezen hoofd, van de Oostduitse 1 veiligheidsdienst en gewezen hoofdredac teur van het rode partijblad „Neues Deutschland", meldt Reuter, dat beiden „nog een kans" zullen krijgen. Reuter ontleent dit aan het blad van de Rus- sische Hoge Commissie in Oost-Duitsland. De twee Amerikaanse vliegers, die .Vrijdag wegens benzinegebrek met een verkenningsvliegtuigje in Oost-Duitsland moesten landen, zijn gisteren in de Ame- 1 rikaanse zone teruggekeerd. Zij waren door de Russen goed behandeld en hadden benzine gekregen voor de terugtocht. In het licht van de „nieuwe coramu- nistische koers" ia Oost-Duitsland, die onlangs werd afgekondigd, heeft de Oost- dattso vice-premier, Otto Nuschke, aan drongen op een politieke amnestie. Kolonel Nasiri bevindt zich thans met andere samenzweerders in de militaire gevangenis te Teheran. Intussen heeft Mosgadeq door radio- Teheran laten bekendmaken, dat het parlement officieel ontbonden is. Hij ging hiertoe over, nadat de Sjah was gevlucht. De verkiezing van het nieuwe parlement zal geschieden, nadat de kieswet is ver beterd en een wetsontwerp is aangeno men, waarbij het land wordt verdeeld in districten. Generaal Zahedi, die mede een rol heeft gespeeld bij de mislukte staats greep en zich thans „premier" noemt, heeft er op gewezen, dat de Sjah zich verplicht zag Mossadeq af te zetten als premier, omdat deze de wetten overtrad, de belangen van het volk niet diende en heulde met de communistische Toedeh- partij. Zahedi houdt zich thans schuil in de bergen. Wij wijzen er op, dat de stra ten van Teheran gisteren overstroomd werden door communisten, die schreeuw den: „Dood aan de Sjah, en weg met de dynastie". In een artikel, voorkomende in het Perzische blad „Bakhtar Emrooz" wordt gezegd, dat de staatsgreep een po ging was, het volk van zijn rechten te beroven. Het gehate en schandelijke Perzische hof steunde de politiek der Britse ambassade. De Sjah en zijn fami lie plunderden het land. In die toon gaat het „Hetze"-artikel voort. Volgens poli tieke waarnemers werd de staatsgreep verwacht, en het communistische blad „Sjabast" wist reeds Zaterdagavond alle bijzonderheden van de staatsgreep te vermelden. De Sjah in Bagdad De Sjah vertoeft thans met zijn echt genote in Bagdad, de hoofdstad van Irak. Een woordvoerder van de Sjah verklaar de. dat de vorst uit zijn land is gevlucht, maar geen afstand van de troon heeft gedaan. Op het ogenblik van de staats greep vertoefde de Sjah met zijn gemalin aan de Kaspische Zee. De vlucht naai Irak werd gemaakt in het particuliere vliegtuig van de Sjah. Vrijwel de gehele keizerlijke familie heeft nu Perzië ver- Toen de Sjah in Bagdad arriveerde, bleek hij slechts twee volgepakte tassen en kleren bij zich te hebben. De kleren waren onverpakt op lege stoelen in het vliegtuig gelegd. De Sjah verzocht de autoriteiten, die hem verwelkomden, om verlof, enige dagen in Irak te mogen blijven, alvorens naar Europa (wellicht Zwitserland) door te reizen. Minister Fatemi heeft verklaard, dat de Perzische vertegenwoordiger bij de V.N. een, door Arabische en Aziatische leden der internationale organisatie in gediende, klacht tegen het Franse beleid In Noord-Afrika zal onderscrijven. Voor het verband, zie 't Verklaarde Uitzicht in dit nummer. Volgens een later Reuterbericht zijn ook dc drie broeders van de Sjah onder „bescherming" van de politic gesteld. Het is hun verboden, het keizerlijke palels te verlaten, in afwachting van de benoe ming van de regentschapsraad en een beslissing over hun lot. Ned. gezant Dozy door Tito onderscheiden De Nederlandse gezant in Zuld-Slavië. ir Ch. M. Dozy, heeft Zaterdagmiddag een afscheidsbezoek gebracht aan presi dent Tito. Bij die gelegenheid werd ir Dozy on derscheiden met de orde van de Zuid- slavische Vlag eerste klasse. Jongeman door stroom getroifen en gedood De 20-jarige jongeman I. Boon te Op meer (N.-H.) is Zaterdagmiddag door electrische stroom getroffen en gedood.. De jongen had zijn windjack opgeperst trok een verlengstuk van het snoer de strijkbout af, waarbij hij in aan raking kwam met het koper van de stekker. Hij was op slag dood. Dit zijn de zichtbare gevolgen van het treinongeluk tussen Manchester en Bury (in een deel onzer edities reeds gemeld) waarbij een electrische snel trein uit Bury in volle vaart op een stoomtrein reed. Eén van de rijtuigen der electrische trein stortte van het 20 meter hoge viaduct over de rivier de Irk. Volgens de laatste berichten kwamen bij deze ramp 10 het leven; 59 reizigers werden min of meer ernstig gewond. Mensenredder tragisch verongelukt Bij rustig weer tijdens zeiltochtje overboord geslagen KLAAS TOT, de 39-jarige schipper van de reddingboot Brandaris, ge stationneerd op Terschelling, is gistermiddag op tragische wijze on het leven gekomen. De man, die menigmaal op een woedende zee zijn levei in de waagschaal stelde om anderen te redden, verdronk bij rustig wee tijdens een zeiltochtje in het Schuitengat, ten Zuid-Oosten van de red' van Terschelling. maar moest wegens de duisternis de na speuringen opgeven. Goed half tien i Schipper Tot was Zondagmiddag met •n privé-zeilboot. waarin zich ook twee badgasten bevonden, uitgevaren tochtje op de Waddenzee. Toen hij op éten gegeven ogenblik een touw door sneed. zagen de beide badgasten, de heer nevr. W. uit Sneek. tot hun grote' ontsteltenis de schipper plotseling zijn wicht verliezen en overboord vallen. Door de ebstroom dreef schipper Tot snel weg. Hij schreeuwde de vacantie- gangers in zijn boot nog toe. het zeil te strijken, maar de badgasten konden niet te hulp komen, omdat zij niet met het scheepje overweg konden. Wel gooiden zij Klaas Tot een roeiriem toe. die nog in zijn bezit moet zijn gekomen, maai de schipper werd door de stroom mee gesleurd. De beide badgasten zijn onge veer drie kwartier later door een pas serende motorboot opgepikt. Onmiddellijk daarna is het reddings werk begonnen. De reddingboten Bran daris cn Adriaan de Bruine, de loods boot van Terschelling en nog enige par ticuliere vaartuigen voeren uit om de vermiste schipper te zoeken, i de duisternis viel, moesten zij verrichterzake terugkeren naar de haven ïn Terschelling. Om tien voor acht is een Mitchel de Marine Luchtvaartdienst onder mando van luitenant-ter-zee-vlieger 2e klasse J. Schwartz van de vliegbasis Valkenburg opgestegen. Het vliegtuig heeft tussen Vlieland en Terschelling de afgezocht tot 10 mul uit de kust. PERZIË'OP EUROPA GELEGD Maastrichtse reiswagen werd door Belgische vrachtauto gegrepen 'EVENTIEN PERSONEN werden gewond, toen in de nacht van Vrijdag I op Zaterdag een autobus van de gebroeders Seegers uit Maastricht, een gezelschap van de personeelsvereniging van de Dienst Weder opbouw en Huisvestingiirectie Limburg te Maastricht vervoerde in België in botsing kwam met een Belgische vrachtauto. Het ongeluk gebeurde op de weg tussen Brussel en Leuven, ter hoogte van Kortenberg. Het Nederlandse gezelschap keerde terug van een bezoek aan Brugge. Belgische vrachtauto reed geheel links de weg. Vermoedelijk is de bestuur der door oververmoeidheid de controle over zijn stuur kwijtgeraakt. De vrijwel Maastrichtse autobus werd bij de botsing zeer ernstig beschadigd. De be stuurder, de heer Seegers, kreeg een armbreuk. De Belgische vrachtauto-be stuurder werd ernstig gewond. ambulance-dienst van Leuven bracht de beide bestuurders en vijf pas sagiers naar het ziekenhuis aldaar. Ze hadden glasscherf-verwondingen en kneuzingen opgelopen. Drie van hen kon den daarna met het gezelschap naar Maastricht terugkeren in reservebussen, die uit Maastricht waren vertrokken. Zaterdagmorgen zijn 12 andere leden van het Maastrichts gezelschap in Maastricht nog medisch behandeld. De Nederlandse bus-chauffeur en één der passagiers, de heer M. uit Meerssen, zijn Zondag uit Leuven naar Maastricht overgebracht. Hun toestand is bevredigend. Dc tweede bus van het excursie-gezel schap, een %vagen van de fa Ploemen- Bosch uit Meerssen, werd door de eerste bus, die by de botsing achteruit geduwd werd, vrü ernstig beschadigd. Twee boerderijen in de as gelegd In Utrecht vier gezinnen dakloos door brand Gistermiddag omstreeks drie uur is c boerderij van c& landbouwer Van der Werf aan de O'ud-Roeuwijkse weg ij k door brand totaal verwoest. Een vijfjarig zoontje had met speeld en waarschuwde zijn ouders, die zich ter ruste hadden begeven, dat de hooiberg in brand stond. Op dat ogen blik was echter het hele achterhuis vlam. Dc boerderij en twee hooi bergen gingen in vlammen op. De schade (circa f 100 000) wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Een begin van brand twee naburige boerderijen werd tijdig geblust. Het hevige onweer van Zaterdagnacht is oorzaak geweest, dat de boerderij de veehouder A. Buis in A n d ij k (N-H.) tot de grond toe afbrandde. Drie gezin- bestaande uit tien personen, die het pand bewoonden, zijn dakloos geworden. Verzekering dekt de schade. woning aan de Hogelanden te 11 ontstond Zaterdagmiddag brand, doordat was. die bij comfoor te drogen hing, vlam vatte. De woning brandde vrijwel geheel uit Vier gezinnen zijn door deze brand dakloos ge worden en van alles beroofd. Twee be woners liepen lichte verwondingen Jonge ontheemden bij de Koningin Koningin Juliana ontvangt morgen ochtend op het paleis Soestdijk een depu tatie van kinderen uit de Duitse vlucht» lingenkampen. die op het ogenblik met vacantie in het Westland verblijven. Nu ook in Haarlem Alarm-colporteurs weer aangehouden Zaterdagmiddag zijn te Haarlem zes personen uit Amsterdam aangehouden, die in de Tempeliersstraat en op het Houtplein aldaar colporteerden met het blad Alarm, orgaan van de Nieuwe Euro pese Sociale Beweging. De politie heeft het zestal aangehouden en overgebracht naar het bureau var politie, waar proces-verbaal werd opge maakt wegens het colporteren van bla- verboden verenigingen. Vijftig exemplaren van het blad werden in be slag genomen. In de loop van de avond zijn de Amster dammers op vrije voeten gesteld. Enigen van hen waren lid geweest van de NSB of SS. Onder hen bevond zich ook Paul ienen, de algemeen leider van NESB. Pella vormde een nieuwe regering Waarin De Gasperi niet is opgenomen Guiseppe Pella, de 51-jarige Italiaanse staatsman, is er in geslaagd een nieuw kabinet te vormen. Pella wordt tegelijk premier, minister van Buitenlandse Za- sn en minister van Financiën. Politieke waarnemers te Rome zijn van mening, dat de regering-Pella geen lang leven beschoren zal zijn en dat gelooft Pella zelf ook. zo meldt Reuter. voormalige premier Dc Gasperi is op eigen verzoek niet in de nieuwe re gering teruggevraagd. „Ik voel me nog oldoende uitgerust," zei de ex-pre- mier desgevraagd. Premier Laniel ziet een kans Socialistische vakbondsleider Jouhaux heelt voorstellen ingediend r>E KANS dat de stakingen in Frankrijk spoêdig tot êen einde zullen 3S worden gebracht, is gestegen. Het Franse kabinet bestudeert de mid delen, waardoor de stakende arbeiders van de staatsindustrieën er toe ge bracht kunnen worden, het werk te hervatten, zonder dat de decreten wor den geannuleerd. De socialistische vakbondsleider, Leon Jouhaux, heeft een „persoonlijk memorandum" opgesteld met desbetreffende voorstellen. Hij werd door de Franse premier Laniel ontboden in zijn kwaliteit van president van de economische raad. Nadat de verschillende regeringsleiders gisteren bijeen waren, verwacht men dat vandaag een antwoord zal worden gegeven op het memorandum van de bemiddelaar. Ofschoon de communistische leiders nog steeds pogen de stakingen uit te breiden, de socialistische en R.K. vakbonden verflauwd. De situatie is in ieder geval verbeterd, want intercommu nale telefoongesprekken ondervonden gis teren weinig hinder. Ook reden er én kele bussen en de Métro kon het onder grondse verkeer aan. Toch ziet men nog steeds in Parijs militaire vrachtwagens door de stad rijden voor het vervoer van de vele mensen. Overigens was het spoor wegverkeer op de meeste lijnen nog mi- Air France vloog met beperkte dienst. De eerstvolgende dagen zullen leren of de employé's van de bus- en Métrodiensten, aangesloten bij de Force Ouvrière en de C.G.T., op grote schaal de arbeid zullen gaan. Vandaag verschijnen in Frankrijk weinig kranten, omdat de zetters 24 uur staken. Inmiddels heeft de regering-Laniel nog »ns duidelijk getoond, dat zij niet met zich laat spotten. Zij heeft namelijk vijf gasfabrieken en vijf electrische centrales, die Parijs van energie voorzien, laten bezetten, om de toevoer voor de bevol king te verzekeren. De Franse douane beambten hervatten Zaterdag het werk, Zij werkten thans precies volgens de instructies. Ter wijl gewoonlijk één op vijf koffers wordt geopend, moest than^ de inhoud van elke koffer worden getoond, terwijl aan de „wild van verontwaardiging" zijnde rei zigers een hele serie vragen werd ge steld, aldus Reuter. het toestel weer op valkenburg gedaalc Om tien uur is de Brandaris, waaro anders Klaas Tot het commando voerd» als laatste schip in de haven van Ter schelling teruggekeerd. zonder zij schipper. Een duizendkoppige menigt* die van het havenhoofd de reddings werkzaamheden had gadegeslagen, ston- zwijgend te wachten. Het was nu we zeker, dat schipper Klaas door verdrin king om het leven is gekomen. Schipper Klaas Tot is 39 jr geworder Hij heeft op jeugdige leeftijd als kapi tein op de sleepboten van de rederi Doeksen gevaren. Reeds vóór de oorlo. maakte hij als „opstapper" reddings tochten met de Brandaris mee. waaroj toen zyn vader. Douw Tot. schipper was In 1940 werd Klaas Tot tweede stuurmal op de Brandaris en op 1 October 1951 volgde hij zijn vader als schipper op. Koninklijk gezin op de Waddenzee De Koningin. Prins Bernhard en dt Prinsesjes Margriet en Marijke hebber dit weekeinde met het koninklyke jachl Piet Hein een vaartocht op de waddenzee gemaakt. Prins Bernhard is Zaterdag, nadat hij het barakkenkamp te Hansweert had ge opend. naar het eiland Texel gevlogen waar hij aan boord van de Piet Hein is regaan. Het koninklijk gezin heeft ook tydens de afgelopen nacht aan boord van het jacht vertoefd en kwam vanmiddag te Muiden aan. vanwaar het aanstonds per auto naar Soestdük ver trok. Woerdenaar overweegt eis tot schadevergoeding Ex-verdachte van moord op van Eek raakte baan kwijt De Woerdense ex-agent D. van Hunen, die tezamen met K. Verhoef van 20 Nov. 1952 tot 24 Februari j.L in hechtenis is geweest, verdacht van moord op de Woerdense agent van politie Van Eek, herweegt, nu zijn onschuld door de be kentenis van C. J. B. uit Bodegraven, is komen vast te staan, een eis tot schade vergoeding, aldus Dc Tel. Ten tijde van zijn arrestatie was Van Hunen op de Woerdense gemeente-secre tarie werkzaam. Na zijn vrijlating bleek hem. dat hij zijn betrekking kwijt was gaf het arbeidsbureau hem de raad. er maar bij te laten. Sindsdien liep hij de steun. Bovendien werd hij in de Woerdense gemeenschap met wantrouwen bejegend maar thans beseft men. dat het enige waar Van Hunen en Verhoef zich de nacht, dat agent Van Eek werd doodgeschoten, aan schuldig hebben ge maakt. het stropen en buitmaken van een fazanthaan was. Alles veilig doch op een nieuwe i DAT de schutterij Sint Lambertus te Olrsbeek (L.). die het afgelopen week eind 600 jaar bestond, het praedicaat Koninkiyk heeft ontvangen. DAT de viering van Waalwijks 650-j. bestaan Zaterdagmorgen is begonnen met een buitengewone raadszitting. DAT 20.000 personen Zaterdag de luchtvaartdag te Leèuwarden bezochten. DAT de Stichting Comité Burgerrecht te A'dam onder de titel Vryheid in Ver antwoordelijkheid drie referaten (van prof. dr F. Peeters te Gent, ir H- L Keus en dr A. Zeegers) heeft uitgegeven. DAT Zaterdagmiddag in Ede de Heide week geopend is en de heidekoningin haar intocht deed- DAT de KM.A.-feesten te Breda zijn geëindigd. DAT m-i.v. 'heden de prijs van melk en melkproducten ook in Groningen met 1 cent per liter is verhoogd. Toenemende regen kansen Zondag drong koele lucht, afkom stig van dc Atlantische Oceaan, om land binnen, waardoor aan een reeks warme dagen een einde kwam. Intus sen breidde zich een uitloper van het Azoren hogedrukgebied naar West- Europa uit, die ons Zondag droog en vrij zonnig weer bezorgde. Het cen trum van deze uitloper bevond zich vanmorgen boven West-Frankrijk, aldus het K.N.M.I. in De Bilt. Het goede vacantieweer wordt ech ter van het Westen uit bedreigd. Een Oceaandepressie ten Westen van Ier land trekt in ongeveer Noordoostelijke richting: een ermee samenhangend front veroorzaakt regen op de Britse eilanden en verplaatst zich regelmatig naar het Oosten, zodat er in de ko mende 24 uur ook in Nederland enige regen verwacht moet worden. Door dat dc luchtdruk in Groenland en op het midden aan de Atlantische Oceaan betrekkelijk hoog is geworden, lijkt een terugkeer van het warme weer voorlopig niet waarschijnlijk. DAT in de Noorderhout te Haarlem een kinderboerderij met 120 dieren is geopend. DAT Zaterdagavond op de A'damse Keizersgracht een auto te water reed en de beide inzittenden door een matroos van de marine en 2 burgers, die gekleed de gracht insprongen, ongedeerd aan de wal zijn gebracht. DAT de oud-rentmeester van het Nij meegse St Canisiusziekenhuis, drs A. A. V. Tummers, adjunct-dir. van het dag blad De Gelderlander is geworden. Omtrent het aantal slachtoffers verkeert men nog steeds in onzekerheid „Alles is veilig", heeft de Griekse teorologische dienst bekendgemaakt, dat gedurende het weekeinde nog enkele lichte schokken waren geregistreerd. Op dit sein hebben de zwaargetroffen bewo- s van de eilanden Cephalonia, Ithaka Zante gewacht. Nu kan aan het her stel worden begonnen. De Griekse regering gaf opdracht lijst samen te stellen van de materialen die nodig zijn om de ruim 100.000 dak lozen zo spoedig mogelijk aan een huis te helpen. Intussen werken de Bulldozer-ploegen onverpoosd aan de gigantische taak van de opruiming; onmetelijke massa's puin :n bedekken de wegen. Helicop- andere vliegtuigen werpen onaf gebroken voedsel, kleding en medicamen ten af boven de plaatsen die door de aardbevingen over land onbereikbaar zijn geworden. Amerikaanse mariniers zijn de moeilijke tocht naar de geïsoleerde dor pen begonnen om zich op de hoogte te stellen van de toestand waaromtrent men thans nog in het onzekere verkeert. Hoe groot is het aantal slachtoffers? Nog steeds kan men geen antwoord geven op deze vraag. Niettemin verklaarde ge neraal Karatzenis. de directeur van het kabinet van de Griekse premier, dat de Woonark gezonken op het IJsselmeer Een woonark die op weg was van Lem- ter naar Amsterdam, is op het IJssel- teer, zes kilometer van Lemmer, gezon ken. De boot werd getrokken door de sleepboot „Menje" van kapitein De Bie- uit Stavoren. Wegens de opkomende ind wilde de kapitein terugkeren, maar de verbinding brak, waardoor de woon ark water schepte en zonk. De ark was geheel gemeubileerd en bestemd voor maatschappij voor wegenbouw te Amsterdam. Er was niemand aan boord. De reddingboot Hilda uit Lemmer heeft op de plaats, waar de ark verging, een boei neergelegd, daar het wrak in hel vaarwater ligt. schattingen (1000 doden en 4000 gewon den) vermoedelijk overdreven zijn. De Griekse gezant in Nederland. Nico las G. Lely, heeft de dankbaarheid van zyn regering overgebracht voor hetgeen van Nederlandse zijde voor de Griekse noodgebieden is gedaan. De gezant be dankte met name voor de gift van 100.000 gulden der regering en de be reidheid van het Nederl. Rode Kruis, onmiddellijk hulp te verlenen. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 nor: Üun Edinburgh Londen Luxerob. Partja Grenoble Nice Geneve onbew ZUrtcb Locarno BerUJu rokfort mist iff! *rg£ ONO N windstil windstil NNW OZO %215 23 0 25 0 25 0 28 0 25 0 Plaatselijk enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar bewolkt met J plaatselijk enige regen. Matige. de Noordeiyke provincies Itot vrij krachtige wind. aan- h vankelijk Zuidelijk, later rui mend naar Zuidwest. Iets lagere temperaturen dan van- (Opgemaakt om 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon 5.28 tot 19 58 uur; maan: 15.30 tot 22.40 uur. Op 24 Aug. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1