De ijzingwekkende strijd tussen en Stalinf in 1942-1945 Waren die cijfers over honderdduizenden doden niet overdreven? Hitier Grot-onderzoekavontuurlijk maar buitengewoon zwaar Nederland blijve in N.-Guinea, is Australische wens NIEUWE LEIDSCHE COUEANT Onopgehelderde mysteries (Door Eddy Gilmore van Ass. Press) f"TX)EN DE OORLOG tussen Rusland en Duitsland^ was geëindigd, zat ik te Moskou met een machtige conclusie en twee enorme vraagtekens. De conclusie was, dat het Russische volk zijn land lief heeft, ongeacht wie er regeert en dat het er voor zal vechten en goed zal vechten. De vragen waren: 1). Waar waren al die doden gebleven, die ik bij de talrijke bezoeken, welke ik van 1942 tot 1945 aan het front heb gebracht, nooit had gezien? 2). Waarom hebben de Duitsers Moskou nooit echt gebombardeerd? Herhaaldelijk las men over een geweldige overwinning en hoe 25.000 of 75.000, ja 150.000 of 200.000 Duitsers waren gesneuveld, maar als we dan, soms slechts enkele dagen na de slag op het slagveld aankwamen, lagen er nooit veel lijken, noch Duitse noch Russische. alle gebombardeerde steden van En- Zo had volgens een bericht in de eerste dagen van 1942 een zwaar gevecht plaats gevonden voor Mozhaisk. Het vroor 50 graden, toen wy van Moskou per auto naar Mozhaisk werden gebracht. Kilo meters ver zagen we lange rUen in de steek gelaten Duitse tanks. Langs de weg naar Mozhaisk stonden ze in groepjes van drie of vier of alleen. Aan beide zij den van de weg lag 'n dik pak sneeuw. We stapten uit en keken rond. Geen lijken in de tanks, geen bomkraters er om heen, geen sporen van anti-tank-vuur, geen kogelgaten in de tanks. Ze waren alleen maar stevig vastgevroren. De lijken van soldaten langs de het weren er nergens veel w bevroren en voorzover ik kon nagaan waren de mannen niet gewond. Maar ik geef toe, dat het moeilijk zou zijn ge weest een kogelwond te ontdekken in die Laat ons de graven zien i of- Wij bereikten Mozhaisk, ficier van het rode leger een beschrijving gaf van de slag. Het was geweldig. Toen hij Maar was, vroegen wij hem ons de lijken te tonen van al die Duitsers, waar over hij had gesproken, maar hij zei, dat die begraven waren. „Nu al?", vroeg één van ons. „Ja", antwoordde hij. „Laat ons dan de graven zien". „Het heeft gesneeuwd", zei hij zonder aarzeling, „en de sneeuw heeft de gra ven overdekt. De plaats zou er precies zo uitzien als elk ander met sneeuw be dekt veld". Eens lazen wij over een hevig gevecht om een bankgebouw te Charkov. Een afdeling van honderd of meer Duitsers was naar het dak gedreven en daar ein digde tenslotte de strijd. Wij lazen hierover te Moskou en drie dagen later stond ik vóór dit gebouw. Er waren een paar ruiten gebroken, maar de meeste waren heel. Er was een gat, dat er uitzag alsof het door artillerie vuur was veroorzaakt. „Hoe komt het, dat het niet zwaarder beschadigd is?" vroeg ik, nadat ik was rondgeleid door het gebouw, dat er voor het toneel van een gevecht tamelijk goed uitzag. „Onze mannen", aldus mijn gids. „heb ben ze één voor één van het dak gescho ten, zoals je kraaien van een telegraaf draad schiet". Wel eindeloze rijen gevangenen Ik wil hier niets schrijven om op eni gerlei wjjze de Russische oorlogsinspan ning te kleineren, want dat zou zowel onzin als onbillijk zijn, maar ik kan deze verhalen en de afwezigheid van lijken maar niet begrijpen. Ik heb hierover met tal van soldaten gesproken en die hebben me ook niet wijzer gemaakt, maar ik ben zo ongeveer tot de gevolgtrekking ge komen dat op het Oostelijke front veel meer Duitsers. Roemeniërs en Italianen gevangen zijn genomen dan gedood. Ik ben te Stalingrad geweest en heb daar die rijen gevangenen gezien, een schouwspel om nooit te vergeten. Hon derden en honderden trokken elke dag en tot in de nachtelijke uren voorbij op weg naar gevangenkampen in Oostelijke richting aan de andere zijde van de be vroren Wolga Ik heb Duitse, Roemeense en Italiaanse gevangenen gezien op andere plaatsen in geheel Rusland en ook Japanse gevan genen. Z\j moeten by duizenden gevangen genomen zijn, vooral in de laatste dagen van de oorlog. Wilden Duitsers Moskou sparen En nu de bombardementen. Ik was tijdens de meeste luchtaanval len in Moskou. Er vielen bommen en zij richtten enige schade aan. Maar ik had Londen, Plymouth en Coventry gezien geland en te Londen en Plymouth heb ik luchtaanvallen meegemaakt. Wat te Moskou gebeurd is, was hiermee niet te vergelijken. Niettemin was Moskou de spil van het Russische verbindingssysteem en de zetel van de regering. Het was een centrum van in- en uitgaand oorlogsverkeer, en toch was er geen enkele echte lucht aanval. Moskou telde en telt nog een groot aantal houten huizen en andere gebou wen, een ideaal doel voor een aanval met brandbommen. Toch hebben zulke aanvallen niet plaats gevonden. Wilden de Duitsers een stad, die zij zeker meenden tenslotte te zullen bezet ten, niet verwoesten of platbranden? Waren zij er, nadat Zjoekof hen van de poorten had verjaagd, nog zeker van, dat zij zouden terugkomen en de stad zouden innemen? Het was een strenge winter en mis schien wilden zij een stad hebben en geen holle muren. Ik heb een bezoek gebracht aan enkele van de beste luchtafweerstellingen van Moskou. Eén er van toonde mij een on derscheiding... voor het naar beneden schieten van twee vliegtuigen. Heel dicht bij de dood Ik ben in Moskou nooit op het nip pertje aan de dood ontsnapt, maar op een Amerikaanse luchtbasis te Poltawa scho ten we er op een avond bijna het leven bij in. In de dagen van de beste samenwer king, die Amerikanen en Russen ooit tot stand hebben kunnen brengen, hadden ij in de Oekraïne drie bases voor heen weer gaande bommenwerpers. Het was ver in de lente van 1945 en rca 85 vliegende forten van de Ameri kaanse luchtmacht waren na een aanval op Duitsland te Poltawa geland. Er wa- Russische en buitenlandse correspon denten aanwezig. Die avond vond een luchtaanval plaats, welke de gehele nacht voortduurde. De luchtafweer te Poltawa was in handen van de Russen, dat hadden zij absoluut gewild. Gedurende de laatste weken pu bliceerden wij enige foto's van tonelen in Russische steden. Thans geven wij twee afbeeldin gen van het platteland in de Sowjet-Unie. Op de linkse foto ziet men een groep Russische jongens en meisjes voor een boe renwoning, die bijna geheel van hout is opgetrokken. Rechts een straat in een Witrussisch dorp. Veel meer dan een modderbaan is deze straat niet en voor de be stuurders van vervoermiddelen zal het een zware opgave zijn zich hierdoor een weg te banen. Kosmisch onderzoek in Poolgebied In het hoge Noorden is een gemengd Amerikaanse militaire en wetenschappe lijke expeditie bezig met het doen van waarnemingen van z.g. kosmische stralen op zeer grote hoogte. De voor dit doel uitgeruste ijsbreker „Stateneiland" is vertrokken van Boston naar het eiland Resolution, waar de proe ven een aanvang hebben genomen. Aan ballons worden raketten opgelaten, die eerst op grote hoogte starten Hierdoor ls het mogelijk op ongeveer 100 km hoogte waarnemingen te verrichten. De raket ten zijn voorzien van radiografische in strumenten, die de ontvangen impulzen De Duitsers lieten de gehele nacht'naar de aarde doorseinen. bommen regenen en de Russen dienden hun van entwoord. Maar er kwamen geen vliegtuigen naar beneden. Onze hoofdofficieren rapporteerden dat geen radar werd gebruikt. Geen nacht jagers stegen op en het resultaat waarlijk vernietigend, 't Was één van de grootste rampen, die de Amerikaanse luchtmacht sinds Pearl Harbour op de grond hebben getroffen. Slechts twee deze superforten konden de volgende dag nog opstijgen. Het bed, waarin ik tien minuten voor de sirenes klonken, had gelegen, werd door bomscherven versplinterd. Een offi cier lag dood in de ingang van een tent. Twee Russische correspondenten werden gedood. Bjj die gelegenheid ben ik in Rusland dichter dan ooit by de dood geweest. Het doel van deze expeditie is de kos- INDIEN IK U VEKGETE Nieuw boek van oud-gezant dr J. A. Nederbragt JERUZALEM, indien ik u vergete... stond er met grote letters geschil derd op de Joodse vrachtwagens, die tij dens het Palestijnse conflict de Arabi sche blokkade van Jeruzalem met grote dapperheid doorbraken om in de be dreigde stad levensmiddelen te brengen. Deze woorden uit Psalm 137 vormen ook de titel van het prachtige boek,*) dat de oud-gezant der Nederlanden, dr J. A. Nederbragt, schreef over de wording in de staat Israël. Een betere titel is haast niet denkbaar, want uit heimwee naar Jeruzalem is de staat Israël geboren. In de grond van de zaak is dit heimwee een vasthouden geweest aan Gods beloften het Land Vaderen bleef voor het verstrooide Jodendom het „beloofde" land. Het boek dr Nederbragt vindt zijn uitgangs punt, zijn beginsel juist in dit besef, dat Gods beloften aan Zijn volk, zich gaan verwerkelijken bij de stichting van Is raël. De stem der oude profeten: „Zie de dagen komen dat Israël zal weder kerenklinkt door op bijna iedere bladzij van dit boek. Dit is het eigene dit werk. Een Nederlands diplomaat o.m. als gedelegeerde voor de Vol kenbond in Dantzig en als burgemeester Voorburg zijn sporen verdiend heeft de dienst van zijn land, wordt in Januari '48 benoemd tot consul-generaal in Jeruzalem en vervolgens via diplo matiek vertegenwoordiger, buitenge- en ten-laatste gewoon gezant in de nieuwe staat Israël. Wanneer dr Neder bragt naar Palestina gaat om daar zijn diplomatieke taak te aanvaarden, is dit gebied voor hem niet zo maar een ge bied. maar het Heilige Land, waar eens zijn Heer heeft geleefd en wanneer hu later nauw betrokken raakt bij het ont staan van de staat Israël, is dit gebeu- voor hem niet zo maar een gebeuren, ir een vervulling van wat eens door profeten Gods gesproken is; dan ligt deze geschiedenis, waarvan hij de ooggetuige mag zijn, voor hem in het verlengde van de Heilige Geschiedenis De diplomaat Nederbragt leeft bij zijn Bijbel cn in het licht van deze Bijbel ziet hij zijn werk daarginds in het Hei lige Land, ziet hij de geschiedenis zijn ogen de trekken aannemen van Heilige Geschiedenis. De Christen Nederbragt leest die Bijbel letterlijk en ie profetieën voor Israël betrekt hij ijfelijk op het Joodsè volk. O, neen. geenszins, dat voor hem Wet en Profeten niet in Jezus Christus ver vuld zouden zyn. Dat is boven alle twij fel. Maar deze vervulling is op weg naar èen nieuwe bedeling en tot die tijd blijft het Joodse volk zijn eigen plaats en eigen taak behouden en wat eens tot dat volk gesproken is. blijft van kracht ook nu en tot aan de voleindiging der tijden. De theoloog Nederbragt neemt op een radicale wijze stelling tegen allen, die het volk der Joden terug willen stoten in de rij der volken en die de profetieën voor Israël betrekken willen op een soort geestelijk Israël, op de Kerk of op de gemeenschap der uitverkorenen voor de Eeuwigheid. Hij wijdt daarom het eerste deel van zijn boek aan deze theo logische problemen en staande op de Olijfberg richt hij zijn vraag aan de Christenheid: wat heeft het hersteld be staan van Israël u te zeggen? In de ver vulling van Gods beloften ziet hij de zin van het eeuwenoude lijden van dit volk, waartoe eens op heel bijzondere wijze het Woord uitging, het volk, dat nimmer is opgegaan onder de vol keren, dat nimmer is geassimileerd, maai dat, daaraan gehoorzaam of niet, door dc eeuwen heen door dit Woord is bij gehouden en bewaard. Dit volk, dat thans wederkeertalleen tot zijn land of ook tot het Woord, ook tot de Messias? Zo dit eerste principiële gedeelte met zal nalaten in de theologische wereld beroering te wekken, het tweede deel van dr Nederbragts boek zal geenszins de politieke en diplomatieke wereld on verschillig blijven. In een nauwgezet dagboek van zijn komst in Palestina tot aan zijn vertrek uit Israël let op dit verschil in woordkeuze!) houdt de schrijver de politieke gebeurtenissen bij die zich rondom de vestiging van de nieuwe staat hebben afgespeeld. Verhel derende gesprekken met diplomaten van Engeland en andere landen, met Arabi sche leidslieden, met Joodse staatsleiders; een precieuze beschrijving van de Pa lestijnse oorlog, een nauwkeurige peiling van het politieke, godsdienstige en cul turele leven in Palestina en later in Is raël dit alles biedt een overmaat aan feiten en feitjes. De schrijver slaat dit gade van uit zijn diplomatieke post: ob jectief en deskundig; hy voert zijn lezers meermalen achter de schermen van het uiterlijk gebeuren. Daarom kan men hier lezen, wat in ménig ander geschrift ver borgen blijft. Twee indrukken blijven na lezing van deze overstelpende hoeveelheid aante keningen onuitwisbaar bij: de moed en het geloof van het Jodendom, dat zich tegen alle verdrukking in een eigen staat heeft opgebouwd en ten tweede de kwa lijke rol, die Engeland tn dit Palestijns conflict heeft gespeeld. Bitter kan de schrijver déze „christelijke" natie ver- mische straling te meten in de allerhoog- luchtlagen Deze metingen kunnen aLleen worden verricht in het Poolgebied omdat wetenschappelijk is vastgesteld, dat de geomagnetrische Noordpool, die gelegen op Groenland tussen Etah Thule de weg van de kosmische deeltjes ppractisch niet beïnvloedt. Het magneti sche veld van de aaitie namelijk beïn vloedt deze kosmische deeltjes op een gelijke manier, dat de z.g. kosmische ling op verschillende waarnemingspunten afwijkingen vertoont Van belang is het nog te vermelden, dat de waarneraingshoogte van deze ex peditie door het gebruik van de combina- jssen ballen en raket nooit eerder bereikt werd. wijten, dat zij de tekenen der tijden niet heeft verstaan en haar oren gesloten hield voor de stem der profeten, maar daarentegen de Arabische kant koos, te vens de kant van haar belangen m het Nabije Oosten. Het was geen oorlog tus- Joden en Arabieren, roept dr Neder bragt meermalen uit, maar een oorlog lussen Joden en Engelsen! Doch hoe dit ook zij: thans is Israël gevestigd en daarmee is ons en de hele christelijke wereld een probleem ge steld een theologisch: wat heeft Is raël bij het licht der Heilige Schrift U te zeggen? en een politiek: hoe komt er vrede, ginds in het Heilige Land? Voor beide problemen is dit boek van dr Nederbragt jammer dat het nog niet in het Engels verscheen een betrouw bare. wijl deskundige gids. Een boek waarin de stem der profeten doorklinkt: „Zie de dagen komen, dat Israël zal we derkerendaarom een boek, dat stimuleert tot studie, tot hernieuwde studie van het Boek der boeken. E. IL G. Dr J. A Nederbragt: Jeruzalem indien ik u vergete....; uitgege ven by J. N. Voorhoeve, Den Haag f 14.75. Straatverkoop Alarm wordt voortgezet Gearresteerde colporteurs weer vrijgelaten De algemeen leider van de kort gele den opgerichte Nationaal Europese So ciale Beweging. Paul van Tienen, heeft naar aanleiding van het feit, dat Zater dag te Amsterdam vier colporteurs mei het blad Alarm zijn gearresteerd en weer vrijgelaten, een communiqué uitgegeven, waarin o.m. wordt gezegd: „De Sociale Be- weging beschouwt zich zeker niet als een voortzetting van de N.S.B. Zij vormt de Nederlandse organisatie van een Euro pese beweging, die in ieder opzicht eer geheel nieuwe verschijning vormt in hei staatkundig leven. Van een toepassing van artikel 140 van het Wetboek van Strafrecht, op grond waarvan de Sociale Beweging tot verboden organisatie ver klaard zou kunnen worden kan, gezien ook de onvoorwaardelijke invrijheidstei- van de arrestanten, geen sprake zijn Evenmin bestaat er een colportageverbod aor de S. B." De politie heeft slechts enkele colpor- lurs in het centrum van Amsterdam ge arresteerd, terwijl in de buitenwyken van de stad en in alle overige steden niet werd ingegrepen. De werkleider voor Ne derland van de S. B., mr J- Wolthuis heeft alle plaatselijke functionarissen op dracht gegeven de colportage van Alarm onverminderd voort te zetten. Duits jacht uitgebrand in Amsterdam De Duitse koopman Hohlenkamp uit Dusseldorp zal zonder zijn jacht Ema nuel naar zijn vaderland moeten terug keren. Samen met zijn bootsman H. Bertz uit Krefeld was hij in dit jacht naar Amsterdam gevaren. Woensdag deed zich door onbekende oorzaak een ont ploffing in de kajuit voor, die gevolgd werd door een felle brand. Boosman Bertz. die alleen aan boord was, liep ernstige brandwonden aan armen en hoofd op. „Donkerder dan de nacht Frans-Spaanse expeditie in de Pierre St. Martin-grot afgedaald ONDER LEIDING van twee Franse geleerden, Dr Mairey en Casteret, een Frans-Spaanse expeditie op het ogenblik bezig met een uitgebr onderzoek van de grot Pierre St Martin in de Pyreneeën, op de grens Spanje en Frankrijk. Voor zover de geleerden weten, is deze grot de diep <it ter wereld en zij is dus een nauwkeurig onderzoek met moderne uitrusti dubbel en dwars waard. Het is niet de eerste maal, dat men de grot ondt JJj* zoekt; het vorig jaar gaf men de pogingen op, nadat het expeditie-lid Mi cel Loubens een dodelijke val maakte. Loubens werd in de grot begravi omdat het niet mogelijk bleek, het ontzielde lichaam naar boven brengen. De nieuwe expeditie zal onderzoeken of het mogelijk is, ljde lichaam van Loubens naar boven te brengen. Het voornaamste doel van de expeditie is echter de grot geheel te onderzoeken en de loop van een onderaardse rivier na te gaan. De toegang tot deze grot is een lood rechte afgrond (zie kaart), die uitloopt ree onderaardse zalen, die pas sinds jaar bekend zijn. Het punt v na afdaling in de afgrond, op v bodem komt, ligt op circa 356 meter der het oppervlak. Dat is ruim driemaal de Utrechtse dom. Dan staat men nog maar alleen aan het begin van de grot. De grot zelf loopt dan schuin naar be neden, zodat de tweede zaal zo ongeveer een kleine 500 meter diep ligt. En, zoals tot op heden kon worden waargenomen, daalt de grot nog steeds. Op de achtergrond van de tweede zaal. de zaal-Loubens (zie kaart) die vorig jaar werd ontdekt, is het begin van een on deraardse rivier. De loop van deze rivier wil men geheel onderzoeken. Hier be gint ook het nog niet onderzochte deel van de grot. De vorige week schijnt de expeditie in dit nog niet onderzochte deel lieuwe grote zaal te hebben ontdekt, ongeveer 100 meter lengte meter hoogte. Het is een onderzoek dat naast het wetenschappelijk nut, ook bij velen de ;ucht naar avontuur wakker roept. Im- Parlementslid A. R. Downer verklaart „lammer, dat geallieerden niet twintig jaar langer in Japan konden blijven mers, is er iets geheimzinnigers in t denken dan 'n afdaling in grotten, nog nooit een levend wezen is geweé< Grotten die honderden meters onder aardoppervlak liggen. Maar onderseha 3 de gevaren niet, deze zijn n.l. niet all 0 van louter technische aard. Casteret, die thans in de grot ls gedaald, zei hierover: „Geen eenzaa heid is te vergelijken met de heid van het binnenste van het gebeil§ Geen nacht, hoe donker ook, kan een flauw idee geven van deze eeuwi- j onderaardse nacht." Voor een grot-ond het zoeker is het dan ook beslist noodzalvox lijk, niet alleen over de juiste llchaiftte lijke hoedanigheden te beschikken, ook en vooral over de juiste geesteli te kwaliteiten om de sfeer der grotten kunnen ondergaan. Er is veel ervaring voor nodig c ontzettende eenzaamheid te kunnen v|üet dragen, die de woeste onderaardse bieden met zich brengen. De grotti ïzin is bij de expeditie dan ook e verschijnsel, waar men rekening moet houden. Het vorig jaar nog raakte i (Van een onzer verslaggevers). Australië hoopt dat de Nederlanders zich niet uit hun deel van Nieuw Guinea zullen terugtrekken. Zij gaat in ieder ge- liet mee met de Indonesische verlan- op dat punt Dat verklaarde vanmor. ie heer A. R Downer, lid van de Australische parlementaire commissie Buitenlandse Zaken op een perscon ferentie, die gehouden werd op de Austra lische ambassade. De heer Downer achtte het niet oi lelijk dat in de toekomst Nederland (als militaire mogendheid in het Verre Oos- i, wat de strijdkrachten op Nieuw Gul- i betreft) zal kunnen toetreden tot hei Anzus-pact. (Australië, N.-Zeeland er U-S.) De Aziatische mogendheden zijn ta melijk achterdochtig op dat punt. Zij zijn moeilijk van te overtuigen, dat het pact slechts bedoeld is voor wederzijdse veiligheid en niet als blokvorming te; bepaald land, met uitzondering n schien van Japan. Het artikel in de Chicago Tribune enkele dagen geleden, waarin Nie_ Guinea als Japans kolonisatiegebied werd voorgesteld, achtte de heer Downer niet representatief voor de Amerikaanse open bare mening. Japan heeft in het verleden getoond geen bijzonder goede kolonisator te zijn; blyft het feit dat de Japanse be- olking met één millioen per jaar leemt. Er zal dus wat moeten worden gedaan om dit probleem het hoofd te bie den. Jammer is het. aldus onze zegsman, dat de geallieerden niet een jaar of twin tig langer als bezettende mogendheid in Japan kunnen blijven. Dan was het land waarschijnlyk meer naar het Westen toe gegroeid. Australië besteedt per jaar 200 millioen pond aan zijn defensie, wat een vijfde ls Verkiezing rechter Hof te Den Haag De secretaris-generaal van de Ver. Na ties, dr Dag Hammarskjoeld, heeft aan de Veiligheidsraad verzocht, zo spoedig mogelijk een datum vast te stellen voor de verkiezing van sen nieuwe rechter ln het Internationaal Gerechtshof te 's-Gra- venhage, zulks ter vervanging van de Russische rechter Golunsky, die op 27 Juli jl. om gezondheidsredenen is afge treden. van het gehele nationale budget. Nog nimmer tevoren is 't land in vredestijd zo goed voorbereid geweest op militair ge bied. De heer Downer vertrekt morgen Duitsland, na een dag of vier in ons land te zijn geweest. Daarna zal hij nog dag of veertien in Italië verblijven begin September weer naar zijn land terug te vliegen, waar hij dan de ope ningszitting van het parlement kan bij- Nu met nieuwe truc Weer verdween in A'dam een gehuurde wasmachine Opnieuw Is in Amsterdam een verbuur- Ie wasmachine spoorloos verdwenen. Thans had men de toegepaste truc Iets anders opgezet dan de vorige maal. Kort' het middaguur werd de firma door onbekende opgebeld met de mede deling .dat de hurende familie uit de Sar- phatistraat plotseling de stad in moest. Men vroeg of inplaats van om half 1 de wasmachine nu om half zes kon worden afgehaald. Aan dit verzoek werd gevolg gegeven. Resultaat was dat de machine •tijdig verdween terwyi de huurster uiteraard niets van het telefoontje bleek tf te weten. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiteriyk ter post moet zijn. staan tussen haakjes achter de naam in het schip vermeld: Indonesië: m.s. Willem Ruys (17 Aug.); Ned. Nw Guinea: m.s. Willem Ruys (17 Aug.); Ned. Antillen: m.s. Sarpedon (17 Aug.); Suriname: m.s. Nestor (19 Aug.); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Arundel Castle (15 Aug.); Canada: s.s. Maasdam (15 Aug.) en m.s. Noordam (20 Aug.); Zuid-Amerika: s.s. Highland Chieftain (18 Aug.); s.s. Presidente Pe- i DE GROT PIERRE ST MARTIN FRANKR'JK j SPANJÖ tdiBr va: zoeker van de grot van Lepineux spoor bijster op een diepte van ca 500 Toen men hem weer vond, leed hij zenuwinstorting. Door leden expeditie in de grotten van Padirac, den gehele fata morgana's waargenoro steden, landschappen en woudeil 'an factoren veroorzaakten deze faj morgana's. Dit alles bewijst echter, dat ook I geestelijke gevaar bij deze avontuurlijk werkzaamheden zeer groot is. Nederlander aangehouden te Makassar De Nederlander V. H. Damwijk, specteur der politie 2de klasse, is volge Aneta te Makassar aangehouden. Hy op doorreis naar Nieuw-Guinea. controle door de havenpolitie bleek in het bezit te zyn van docume w?lke van belang geacht werden het Indon. leger. Voorts had hy een tal blanco reispassen by zich, die stempel dragen van de politie in d dentie Bogor (Buitenzorg). Het commando heeft verklaard, dat de houding niet het karakter draagt dat het hem toegestaan arrestatie t..- worden zyn reis naar Nieuw-Guinea vervolgen, als het onderzoek geëi ls. De heer Damwyk is o.a. by de 1 politie geweest Nieuwe burgemeester van Elburg Toè burgemeester van Elburg ls noemd de heer B. Volkerts, thans c m a!5,^ mi Aus'ralfé- ,vla Engeland teur van het gewestelijk arbeidsbureau (15 Aug.), Nleuw-Zeeland: via Enge-1 te Zaltbommel. De heer Volkerts behoort (ia tot de Chr. Hist. Unie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 6