Merkwaardig testament uitgevoerd een klein Fries kerkhofje het Duitsland gezien door oog van een toerist DE GESCHIEDENIS VAN AMERIKA NIEUWE LEIDSCHE COUBANT VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 Pieter Piers Jager's wil Familiegeschiedenis blijft bewaard op brede rijen grafstenen „Pieter (Van een onzer verslaggevers) jpiETER PIERS JAGER moet in zijn tijd een groot man zijn geweest. Hij -I had zijn boerderij in het gehucht Dijken, ergens tussen Joure en Sneek, een ornament temeer in het wijde Friese landschap, waar de frisse weiden achter dikke rietkragen wonderlijk mooi contrasteren met de watervlakten Hier, aan een smalle kronkelweg, waar de bomen hun takken bijna in elkaar vlechten en op zomeravonden de muggen in wuivende goud kleurige zwermen laag boven het pad gonzen, is het geslacht Jager ge wonnen en getogen. Pieter Piers voelde zich stamvader en gedroeg zich daarnaar. Hij trouwde niet zo jóng met Grietje Feyes Dijkstra. Dat was in 1835; Pieter Piers was toen 39 en Grietje 18. Dat is allemaal niets bijzon ders, maar uiterst merkwaardig is, dat deze Friese boer in 1836 reeds een grote strook grond kocht, vóóraan op het kleine, landelijke kerkhofje van Dijken en bepaalde, dat zijn nageslacht hier na de dood zou rusten, deze Pieter het kleine, heel stille Piers Jager oude kerkhofje vertelt thans de geschie denis van zijn nageslacht In 1936, toen hij nauwelijks was getrouwd, toen zijn zoon Pier Pieters Jagers zich nog niet eens had aangemeld, rekende hij reeds de kortstondigheid en verganke lijkheid van het leven. Wat moet er in zijn gedachten zijn omgegaan, toen hij t versje liet schilderen op dat smalle artgeverfde paaltje, dat nog altijd de plaats aangeeft van „Pieter Piers Ja- jer's graven"? Misschien schreef hij ze zelf. die re gels. misschien gaf hij, machtig man, de dorpsdichter opdracht. ir nu, in 1953, staat een zorgeloze toerist, gelokt door de verrassing van dük^ lijke bepaling op het kerkhofje had doen plaatsen. Nog geen maand later, op 9 Juli, maakte de familie weer een droeve gang. Nu werd. ook naast haar man. Trijntje Pieters Jager te ruste gelegd. On haar grafsteen staat: Dood! Al weder doet ge ons treuren, bij de man eischt ge ook de vrouw, :o kwaamt gij 't genot versteuren dat hen maar zeer kort mocht beuren en pij niet scheen goéd te keuren, dat haar langer duren zou. Doch, eens mist ge alle prooi gewis, tcie 't eigendom van Jezus is. Zo. steen voor steen, vertelt dit kerk hofje de geschiedenis van Pieter Piers' familie en nageslacht. Naast haar man werd Grietje tien jaar later begraven. leze kleine stille plek likke doornhagen, bij dat lerhouden paaltje en leest die woorden verleden: Bij dezen steen wensch ik zal rusten nijn vlees en been. En mij nabestaanden al tot den dag der opstanding ik wensch dat het dan moog' verrijst m Gods heerlijkheid te prijzen. Er boven staat: „P. P. Jager's gra- Hier was dus een man, in de. kracht an zijn leven, pas getrouwd met een onge vrouw. en hij kocht reeds de (laats voor zijn „graven". Toen was ongerept stuk gras, nu staan ie stenen dicht bijeen en herhalen steeds De voornamen Pieter en Pier, later iangevuld met Jolle. zijn bewaard ge lieven door de geslachten heen. In Fries- and is het gebruik, de naam van de rader altijd als tweede naam te geven, toevoeging van een s Pieter Piers lager wil dus zeggen: Pieter. de Pier. De oudste zoon van deze tamvader, die op 3 September en. vereld kwam, heette dus weer Pier 'ïeters. De- Niet hij Toch heeft Pieter Piers Jager, die de dik op de toekomst hield gericht, niet denken, dat niet hij het eerst n dit beschutte hoekje, te midden van iet boerenland, zou worden te ruste ge- en^egd. liggende steen werd angebracht voor de zeer jong gestor- echtgenoot van Pieter Piers doch- Trijntj'e Pieters Jager. Dit was Dou- H. Fledderus. die op 12 October l overleed, nauwelijks 37 jaar oud. ■iLln leven chirurgijn, genees- en vroed- it ir neester", staat er op de steen en daar- ter- under is het volgende vers gebeiteld: :zigSraf! Gij doet ons tranen weeiten, •ïn-jtrant gij neemt ons alles af. meit Alles? Neen, want schoon w\j 't verschenen, kenJ» de macht des doods verdwenen, kleijfij verwon den dood en graf. heüWie door Gods geest Hem eigen is, acht zalige verrijzenis. Tien jaar later droegen vrouw en kin- ?ren Pieter Piers naar het kerkhofje, ij everleed op 11 Juni 1870 en was toen arte f4 jaar. De eerste plaats, onder het lan<tywarte paaltje, was voor hem openge- die daarnaast voor zijn vrouw rietje, want Pieter Piers had immers geregeld? Hij leefde Veel later bracht men de kinderen hun laatste rustplaats, en ook iets uit hun leven wordt hier geopenbaard. De oudste zoon Pier, die 61 jaar werd, heeft in één groeve zijn eerste vrouw Neltje Jolles Dijkstra en twee jonge kinderen moeten neerleggen. Neltje vernoemde haar oudste zoon tar haar vader, Jolle. maar het kind overleed, een jaar na zijn moeder, op vierjarige leeftijd. Maar haar tweede genoemd naar zijn grootvader van vaderskant en dus weer een Pieter Piers bleef in leven. Later trouwde de stam houder opnieuw en nu met Uilkje ïfiel- kema en in het uitbreidende kindertal nogmaals een Jolle. Twee rijen zou te ver voeren, uit deze sim pele grafschriften verder de levensloop het geslacht Jager te construeren. Maar wie deze veelsoortige stenen be kijkt, komt toch onder de indruk van de wijze, waarop de wil. welke Pieter Piers Jager in 1836 vastlegde, is en nog ordt uitgevoerd. Hier rust hij, volgens zijn wens, aan het hoofd van zijn geslacht en de namen gezin zijn, met de tijd wat gemoderniseerd, toch bewaard ge bleven. Zo is er een kleine steen voor Uty Jager, Uilkje's vierjarige kleindoch ter, die leefde en stierf in Den Haag, verhollandste" ouders de tweede als familieaanduiding lieten vallen, maar die toch hun kleine meisje gilles lus nog 34 jaar nadat hij de schrifte- Een zwart paaltje met witte letters bewaart Pier Pieters wil in versvorm juist boven zijn graf. Enkele van de oudste stenen die de rustplaats der familie aanwijzen. Tijdschema Rijnsburgs corso Het ongeveer zestig wagens tellende Rijnsburgse bloemencorso zal op 25 Augustus door Rijnsburg. Katwijk en Noordwijk trekken. Het vertreksein wordt om 10 uur gegeven. Om ongeveer 12 uur wordt het corso in Noordwijk verwacht, en in Katwyk om half vier De hoop is. dat dit een steeds terug kerend evenement zal kunnen worden. Een maand tot 3 maanden geëisf Zes „hyena's" stonden in Breda terecht Voor de Bredase rechtbank stonden gis teren zes personen terecht die ervan wor den verdacht, zich tijdens de rampdagen hebben schuldig gemaakt aan het ste- 1 van goederen uit zogenaamd „i pendepot", dat in Geertruidenberg gevestigd. Ter rechtbank verklaarder len, toestemming te hebben gekregen de „bazen" om zich te kleden var goederen, die in het magazijn aanwezig waren. Zij gaven echter toe, dat zij halve deze, waarvoor toestemming verleend, nog andere goederen hadden weggenomen. De eisen tegen deze mensen waren de bankwerker M. S. twee maanden, de kantoorbediende A. J. twee maanden, J. M. W. drie maanden, C. A. W. maanden en C. A. K. een maand gevan genisstraf. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Minister onderhandelde over televisiebestel Dezer daigen heeft minister Cals i leg gepleegd mat het bestuur van de Ned. Telrvisiestichting over het toekomstige televisiebestel, Men is nog niet tot eer resultaat gekomen. De besprekingen zul len volgende maand worden voortgezet. te ruste legden in de rij Piers Jager's graven". Er is nog altijd plaats, zij het nu ook niet veel meer. want de rijen ste nen zijn groot en het begraafplaatsje klein en al bijna vol. Een enkele nieuwe steen valt op tus- de vele oude monumenten op dit kerkhofje, waarvan sommige verweerd bemost zijn. de letter^ uitgewist door de tijd. De klok, welke eertijds klepte cn begrafenis, heeft het begeven: slechts de fundamenten van de luidstoel En misschien t is zomer, een zonnige, windstille Een witte wolk veegt een lichte schaduw over de roerloze stenen. Een bij gaat zoemend over de klavers in het niet best onderhouden gras, een luie slak trekt zijn huisje over een uit gebeitelde Pin de haag sluipt plot seling een wit-zwart poesje weg. Over de spialle landweg boldert een boerenkar aan: 't is hooitijd. Een kind schreeuwt: „Pake!" en kleppert fel na der op gele klompjes, De toerist sluit het hoge ijzeren hek achter zich en grijpt de fiets weer, een beetje schichtig in een vaag gevoel van onbescheidenheid. „Het is maar beter, stille dingen stil Fabrikanten prolesferen Lonen zijn bij D.U.W. nog hoger dan in het bedrijfsleven Ongeschoolde arbeiders worden in Brabant „weggezogen" uit de industrie Onder de Nederlandse en met name de Noordbrabantse ondernemers is men de laatste tijd niet te spreken over de •erkwaardige loonpolitiek van de D.U.W. et is thans in een aantal plaatsen zo, dat werklozen liever bij de D.U.W. gaan Da Croo en Brauns in hef nauw IJ-tunnel verdringt grote fabriek in A'dam Alle gebouwen van de N.V. Machine fabriek Du Croo en Brauns (450 man personeel) te A'dam moeten binnen en kele jaren verdwijnen, nu de IJtunnel olgens plan vijf is ontworpen, namelijk lopende van de Foeliestraat onder het ne-etablissement en de Piet Hein- kade naar de Valkenweg. dwars door het terrein van deze fabriek. Van ge meentewege heeft de directie reeds eer aanzegging gekregen, dat het terrein bin- enkele jaren dient te worden c leverd en dat verlangens inzake de toe wijzing van een ander terrein in de ge- eente kunnen worden opgegeven. De directie neemt aan. dat de ver huiskosten en de onafwendbare schade verlies van orders in de verhuizings periode) door de gemeente worden ge dragen. Het is nog niet bekend, waar de fabriek zich zal vestigen. Groningen mag 350 huizen extra bouwen Minister Witte heeft voor de provincie Groningen een extra bouwcontingent van 350 woningen beschikbaar gesteld. Twee honderd zullen dienen ter vervanging de krotwoningen, die in de provin- Groningen moeten worden opge ruimd, terwijl 550 woningen voor bij- ere economische ontwikkeling en ter bevordering van de industrialisatie >n oestemd. Vermoedelijk tengevolge van hooi- broci is de grote boerderij van de heer K. Th. de Jong te Jislum (Fr.) in vlam- opgegaan. Alleen enig huisraad en paar voertuigen konden worder. ge- werken dan als losse arbeider in de fa brieken te komen, omdat de lonen in de D.U.W. hoger zijn dan de lonen die de in-j dustrieën voor bepaalde eenvoudige werkzaamheden mogen betalen. Aan deze ontwikkeling is de nasleep van de watersnood niet geheel vreemd, aldus het A.D. Er worden thans in het verband van de DUW grote werken uit gevoerd in Zeeland, on de Zuidhollandse eilanden en in West-Brabant. Van heinde en verre uit Brabant worden daan-oor DUW-arbeiders aangevoerd Die werken er op een standaardloon van ƒ1.05 per uur. terwijl het basisloon voor onge schoolde arbeid in de meeste fabrieken volgens de C.A.O. slechts 85 cent per uur mag zijn. De zonderlingste situaties zijn daarvan het gevolg. In Oss, dat tweeduizend werklozen heeft, had een vleeswarenfa- hriek honderd ongeschoolde arbeiders no dig. Er is geadverteerd, er is met het Arbeidsbureau gepraatde honderd man komen niet omdat de DUW meer betaalt In Breda is een conservenfabriek. die elk jaar een groot aantal losse ar beiders nodig heeft in de tijd van de in- tyikcampagne. Basisloon 85 ct per uur. Deze arbeiders komen niet, want bij de DUW verdienen zij meer. Natuurlijk Is het werk dat in Zeeland en de andere noodgebieden door de men sen van de DUW wordt uitgevoerd, bij zonder noodzakelijk. Maar tegen deze gang van zaken hebben de Brabantse in dustriëlen ernstige bezwaren. Bosbrand in Langeveld te Noordwijk Tegen 9 uur gisteravond is brand uit gebroken in een perceel bos in het zoge naamde Lanseveld. gemeente Noordwijk. De Noordwijkse brandweer begon, met de hulp van een groot aantal kampeer ders en politiemannen, het vuur te be strijden. Het is nog niet bekend hoe groot de schade precies is. Om half twee was men de brand pas meester. Naar de Noordwijkse brandweer ons meedeelde, zijn er aanwijzingen dat kwaadwillig heid de oorzaak is. Een CJ.M.V.-reis zonder hoorn blazers is bijna niet denkbaar. Up de Rijnreis, die de Haagse Federatie maakte, bliezen deze drie jongens van de Transpola- band des morgens appèl en des avonds taptoe. Hier staan ze in het schilderachtige haventje van Oberwinter. „4711" IN DE STEIGERS Welvarend land met een bevolking die ons vriendelijk tegemoet treedt T¥7IE DUITSLAND BEKUKT door het oog van een toerist komt tot W merkwaardige ontdekkingen. Het land ziet er ogenschijnlijk welva rend uit, al verraden de nog niet opgeruimde puinhopen nog wel iets van de hevigheid der oorlog, die er acht jaar geleden gewoed heeft. Keulen bijv. is een stad, waar het puin en de ruïnes nog honderden meters zicht baar zijn. Daar tegenover staat echter, dat verschillende gedeelten al zijn opgebouwd. Vooral in de omgeving van de Dom en het station zijn grote warenhuizen verrezen, alsmede winkelgalerijen, die door hun uitpuilende étalages de toerist een beeld geven van welvaart. De stad wordt door duizenden vreem-jplat. Wanneer men de Rijn opvaart. delingen bezocht en vooral de Keulse Dom. waarvan de grootste schade is her steld, trekt vele bezoekers. Een aandach tige beschouwing van de buitenkant geeft beeldhouwwerk. In de kerk zelf worder nog herstelwerkzaamheden verricht, maai >r de rest worden de missen op gezet- tijden gehouden, ondanks het drukke bezoek, zo zelfs dat het soms een Scheve- ningse boulevard lijkt op een mooie dag De mensen zien er goed gekleed en ge zond uit. Er wordt gewerkt, zeker. d« talrijke limousines en glanzend gelakt» auto's, die bij honderden door de stad rij den, zijn er het bewijs van. Vanzelfspre kend wemelt het van de souvenirswinkels Een vreemdeling krijgt, wanneer hij en kele uren in Keulen heeft rondgedwaald, de indruk, dat iedere Keulenaar iets ver dient aan en iets te maken heeft met de Maar Keulen is niet de enige stad in Duitsland, -die een toerist op een Rijn reis ziet. Bonn. de hoofdstad van de Bun- desrepubliek, ligt nog voor een groot deel Vele bruggen over de Rijn zijn tijdens de oorlog gesneuveld. Deze brug bij Keulen werd zwaar beschadigd. Nu wordt er echter weer druk gebruik van gemaakt, al zijn de toegangspoorten nog lang niet hersteld. Snort en Wedstrijden Ned. roeisuccessen in Kopenhagen Schaakcongres te Neuhausen van 2629 Aug. De internationale schaak federatie (FIDE) komt te Neuhausen in Zwitser land bijeen op 26, 27 en 28 Augustus a.s. De Kon. Ned. Schaakbond zal op dit con gres worden vertegenwoordigd door ir H. J. van Steenis uit Utrecht. Drie Joegoslavische voet ballers hebben de Oostenrijkse auto riteiten in de Amerikaanse zone tenrijk om politiek asyl verzocht. In het afgelopen weekeinde speelden zij me* hun club in Wels en gingen hun land terug. De oefenwedstrijd tussen de Duitse voetbalclub Borussia en het voorlopig Ned. elftal wordt, zoals ons gisteren abusievelijk werd meegedeeld, op 9 Sept. niet te Rotterdam, maar te Nijmegen ge- 20 77. Gedurende veel jaren hadden de onherbergzame wouden in Alleghany hetzelfde effect a's een dam. die pioniers belette verder naar het westen door te dringen. Overal waren er zogenaamde „trails", dwz. door heit wild gebaande paden. d>ie door de Indianen hier en daar gerepareerd en met elkaar verbonden waren, zodat zij een ingewikkeld net vormden, waaruit alleen ingewijden wijs konden worden. 78 Op den duur was deze „dam" niet bestand tegen de aanhoudende druk. De eersten, die er doorheen dron gen. waren de zogenaamde „long hunters", d.w.z jagers, die dikwyds maandenlange tochten door deze wildernis maakten (de woudlopers). De beroemdste van hen Dames veroveren opnieuw de Zilveren Molen Op de eerste dag van de Europese roeikampioenschappen. die op het Bags- vaerd meer te Kopenhagen worden ge- Oos- houden, hebben de Nederlandse dames op fraaie wijze de eer van ons land hoog gehouden, door tweemaal beslag te leg gen op de eerste plaats. Hierdoor kwa men zy. evenals bij de vorige kampioen schapen. in het bezit van de Zilveren Molen, de wisselprys in de dames-afde ling. Die twee eerste plaatsen werden behaald in de nummers vier met stuur- vrouw. waarin de damesploeg Leythe uit Leiden in 3.42.2 zegevierde (vóór Noorwegen. Denemarken. Finland en Frankrijk) en in de race voor achten, die door de acht van De Vliet (Leiden) werd gewonnen in 3.29.6 (vóór Engeland Denemarken). Verder boekte Agnes Reuter van Nautilus (Rotterdam) in het skiffnummer een aardig succes door derde te worden in 3.53.9. Onze skiffeur Rob van Mesdag deed goed werk door zich in de halve finale te plaatsen. Hij werd tweede in de tweed heat met 7.29.4. achter G. Schütt (Saarland). De heren vier met stuurman (Njord Leidenwerd vierde in de eerste heat 6.49.0 en kwam daardoor in de her kansing. In de halve finales kwamen hier Zwitserland en Joegoslavië en uit eede heat Tsjechoslowakije en Duitsland. SleutelstadDe Robben 34 De Sleutelstad bereidt zich >or op de komende zware strijd in de eerste klasse. Gisteravond speelde ze eer oefenwedstrijd tegen een sterke combi natie van de Robben. De gasten brachten jonge spelers in het water, die qua snel heid en uithoudingsvermogen de Leide- de baas waren. De thuisclub ver scheen in een nieuwe opstelling, die niet voldeed. Aanvankelijk vlotte het nog wel in de Leidse gelederen. Na goed opzw en aangeven van Van Royen maakte Dool keurig 1—0, spoedig gevolgd door een tweede doelpunt van Bekkering. Door een blunder in de Leidse verdedi ging werd het 2—1 en nog voor de rust de Robben de stand op 2—3 te brengen. In de tweede helft was het een strijd met wisselende kansen. Dool liet uitstekende kans op de gelijkmaker voorbijgaan, waarna de Robben boogballetje 24 van maakte. De thuisclub gaf zich niet gewo: Dool slaagde er in de achterstand tot -4 terug te brengen. Vooraf werd een wedstrijd gespeeld tussen jeugdige damesploegen Sleutelstad en De Zijl. De Zijl 79. Hij was geboren in de hut van een kolonist in Pentisylvaoië, en van kind af bedTeven in alles, wat voor het gevaarvolle jagersleven van nut kon zijn. Hij sprak ïndiaana en kende alle signalen en geheime wegwijzers van de Indianen Op een reis in hei onbekende bleef hij meer dan 2 jaar weg In 1773 werd hij aanvoerder van de vele landverhuizers die door dc wildernis drongen om zich in de prairiën van Kentucky te vestigen. 80 Deze eerste landverhuizers, die men pioniers noemt, gingen een gevaarlijke toekomst tegemoet. De Indianen poogden wanhopig hun jachtvelden te ver dedigen De pioniers bouwden forten van ruw bewerkt hout. Deze forten bestonden uit een binnenplaats, omslo ten door palissaden en hoekgebouwen van 2 verdiepingen, waarvan alle vensters op de binnenplaats uitzagen en met aan de buitenkant uitsluitend schietgaten (Wordt vervolgd) Militair poloteam won van Spanjaarden (6—4) In Stoops bad te Overveen is gister avond een waterpolowedstrijd gespeeld tussen een Nederlands militair zevental de officieuze Spaanse waterpoloploeg De uitslag werd 64 voor het Nederland- militaire zevental. De rust was met 32 voor Nederland ingegaan. Nederland heeft in het troosMour- nooi voetbal van de Internationale Stu- dentenspelen te Dortmuod met 3—1 van Luxemburg verloren. njn de Bondsgebouwen, die witbepleisterd zijn, al van verre te zien. Enorme bouw werken, die nog steeds worden uitge breid. Het verhaal gaat. dat er over de toegangsweg langs de Rijn, die naar de Bondsgebouwen loopt kettingen wor den gespannen om het verkeer tegen te houden, wanneer de leden van de Bonds dag vergaderen. Of het helemaal waar is, wij staan er niet voor in. Opvallend is voorts, dat de ^bruggen over de Rijn nog lang niet alle hersteld zijn. Uiteraard on dervindt het verkeer daarvan ernstige hinder. Grote ponten onderhouden nog de verbinding tussen de beide Rijnoevers. Duitsland is een bezet land. Er lopen militairen rond uit Amerika, Frankrijk. Engeland en België. Maar een toerist ziet daar niet veel van. In Oberwinter heb ben de Fransen een groot hotel tot hun beschikking en daar huizen Francois ea Jean, die de orde moeten handhaven. Zij hebben niet veel te doen en slijten hun dagen op rustige wijze. Hogere Franse officieren hebben hun gezinnen over la ten komen en wonen in de omgeving van de Laachersee in prachtige woningen. Overigens merkt iedere toerist op hoe vriendelijk de Rijnbevolking is gebleven. Zij wuift, wanneer er een schip langs vaart, ontvangt in het bijzonder de Ne derlanders op prettige wijze en men doet van alles om het ze naar de zin te maken. Hoe hard er ook aan de beide Rijn oevers gevochten is. gelukkig hebben de schilderachtige plaatsjes langs de groot ste stroom van West-Europa weinig gele den. Oberwesel, Königswinter, Ander- nach, A&smannshausen, Niederheimbach enz., voorzover er iets vernield is. valt er althans weinig meer van te zien. Weliswaar bespeurt men zelden of □ooit nieuwbouw en dateren de meeste huizen van lang voor de tweede wereld oorlog, het ziet er allemaal toch nog fris uit. Er heerst een opgewekt leven, vrolijk en welgemoed laat men de dagen voorbij gaan. Misschien zelfs een tikje zorgeloos, want, zo zegt men. morgen kan het wel weer oorlog zijn. Hoge prijzen TT*IE als Nederlander gewend Is met Hollandse prijzen te rekenen, komt bedrogen uit. Duitsland is duur in vele opzichten. Maar in de omgeving van de Rijn is, natuurlijk zouden wij haast zeg gen. de Rijnwijn vrij goedkoop. Voor de heeft men een flinke buidel nodig. Cigaretten kosten ongeveer 10 cent per stuk en zijn van slechte kwaliteit Fruit bijna tweemaal zo duur als in Neder land. maar het is in grote overvloed ver krijgbaar. Textiel is in voldoende hoeveel heid te koop. Voor de fotoliefhebbers is Duitsland een gewild land. Camera's en aanverwante artikelen zijn soms 40 gul den goedkoper dan in Nederland. Waaraan is, behalve dan aan de enkele bezettingstroepen, nog te merken, dat Duitsland een verslagen land is? Het zijn van die kleine soms onopvallende zaken, die men als oppervlakkige beschouwer voorbijloopt. De openbare vervoermidde len bijv. zijn oud en slecht onderhouden. Het rammelt allemaal nog wat. In de grote steden zijn het. zoals wij reeds zei den, de puinhopen. En in die puinhopen ondergrondse holen leven en wonen isen. Tussen twee geblakerde muren zagen wij de was buiten hangen. Ergens anders was in een uitholling van de straat een boekwinkeltje gevestigd, waarboven het reclamebord ,.Die grösze Buchhand- lung" wat onwerkelijk en overdreven aandeed. Hetzelfde was het geval met de groen- :n- en fruitwinkels in Keulen, die zich ;n plaatsje hadden veroverd in een hou- >n keetje, dat eenvoudig tussen af ge tande muren was gezet. Dc beroemde fabriek van de „4711" eau 6e cologne werkt op volle toeren. De to- die hoog boven de lage gebouwen uit steekt, staat in de steigers en vgn veraf zijn de cijfers, die het merk vormen, te Van de reusachtige brug, aan beide zijden waarvan de enorme ingangspoor ten staan, wordt druk gebruik gemaakt, i is de schade nog niet geheel hersteld. In de Rijn zelf liggen nog heel wat ob stakels, die niet zijn opgeruimd. Het scheepvaartverkeer wordt «r echter niet door belemmerd, zodat men veel maar laat liggen. Zo krijgt een toerist een gunstige in druk van het Duitsland van vandaag. Geen overdreven armoede, geen gebrek aan levensmiddelen, al betaalt men voor echte Hollandse koffie soms wel tot 18 mark per pond. Duitsland heeft zich, zo op het oog. hersteld van de zware klap pen. die het heeft gekregen. En de Rijn lander wil leven in rust en vrede en vriendelijk zijn. Gelderland koopt 4600 prentbriefkaarten Ged. Staten van Gelderland hebben f 360 gereserveerd voor de aankoop van een verzameling van ongeveer 4600 Gel derse prentbriefkaarten, die. volgens des kundigen van belang zijn voor de kennis van het gewest. De collectie (bijna uit sluitend bestaande uit met meer in de handel zynde kaarten) kan het begin icn van een modern vervolg op de oude verzameling, die onder de naam Topografische Atlas van Gelderland be- in het Arnhemse gemeentemuseum. De voetbalwedstrijd SVV— mering (OostenrykE welke gis teravond te Schiedam werd gespeeld, eindigde in een 2—2 gelijkspel. Te Ulster (Ierl.) werden gisteren motor wedstrijd e n om de Grote Prijs gehouden. De uitslagen n: 125 cc 1. Haas (Dldi; 2. Sand- ford (G.B.); 3. Armstrong (Ierl.250 cc 1. .Armstrong (Ierl i; 2. Haas (Did); 3. Anderson iG.B.i; 350 cc 1 Mudford (G. B.l; 2. Mclntyre (G-B.l; 3. Coleman (Nw, B tel.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5