Vreselijke tonelen op Griekse eilanden drie Toch is het zo ook uit- In Canada spuit men anjers blauw Castella-Vaatwas Rumoer om chef van de politie in Coevorden DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER De politieke aap ui de Franse mouw 2 VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 Duizenden doden bij de aaidbevingen? Een internationale vloot snelde toe om hulp te bieden Vreselijke tonelen spelen zich nog steeds af op de Griekse eilanden Ithaka, Cephalonia en Zante in de Ionische Zee, die al vijf dagen achtereen door aardbevingen werden geteisterd. De bladen in Athene schatten het aantal doden op vele duizenden. Van officiële zijde vreest men, dat het aantal doden de duizend in elk geval zal overschrijden. Dit cijfer is nog slechts een benadering en is niet gebaseerd op de feiten, zo onoverzichte lijk is de toestand nog. De piloten die boven het rampgebied hebben ge vlogen om voedsel en andere zaken af te werpen, waaraan een dringepde behoefte bestaat, komen in Athene terug met verhalen over verwoestin gen, nieuwe aardbevingen en verschuivingen, die grote ellende veroor zaken. Er heerst grote verwarring en een wan hopig gebrek aan water. De Griekse re gering heeft echter de juistheid van be richten tegengesproken, dat de getroffen eilanden geheel in zee zouden wegzinken. Deze geruchten hadden onder de bevol king van de zwaar geteisterde eilanden een paniekstemming teweeggebracht. In tussen zijn koning Paul en koningin Fre- derika van Griekenland, die hun vacan- tie hebben onderbroken, in het ramp gebied aangekomen. Volgens een Amerikaan, die het eiland Cephalonia heeft bezocht, zijn alleen in de steden Argostoli en Lixouri al 400 lijken geborgen. Vele andere liggen nog onder de puinhopen. Er komt een gestage stroom van vluchtelingen uit de heuvels, onder wie gewonden en mensen die eigenlijk op brancards vervoerd moesten worden. Velen konden niets anders meer dan kruipen. „We voelden een verschrikkelijke schok. Ik zag, hoe grote rotsblokken van de ber gen in zee vielen...." vertelde een vluch- Volgens van de Amerikaanse kruiser Salem ontvangen berichten, zijn alle dor pen op Cephalonia met de grond gelijk gemaakt. Enorme verschuivingen vonden volgens vliegtuigrapporten plaats in het Noordwesten en het Noordoosten van het eiland. Van alle kanten stegen wolken as op. Ten gevolge van de grote hoeveel heden as, die bij grote plakken in zee terechtkomen, ziet het eiland Cephalonia er uit als na een bosbrand. Een Ameri kaanse kolonel, die boven het getroffen gebied heeft gevlogen, vertelde, dat de verwoestingen hem herinnerde aan die welke de bombardementen van de jong ste wereldoorlog in de Duitse steden heb ben aangericht. 50.000 Mensen zonder eten en drinken De commandant van de Britse torpedo- bootjager Daring meldde dat in Argostoli, de havenstad van Cephalonia, bijna 50.000 mensen geen eten of drinken hebben. De stad zelf is geheel verwoest. De opvarenden van de Daring voelden het schip trillen, toen het de haven na derde. Het wekte de indruk, zo vertelde de commandant, alsof op grote afstand zeer krachtige dieptebommen tot ontplof fing werden gebracht. De Daring had dokters, medicijnen, levensmiddelen en water aan land gebracht. Volgens de commandant is de bevolking verbazing wekkend kalm. De meesten wachten rus tig af tot hulp wordt geboden. Bij het eiland Zante ligt de Britse kruiser Gambia. De commandant hiervan seinde, dat de gelijknamige havenstad voor driekwart is verbrand. De helft de bevolking heeft de wijk genomen i de bergen. Zieken en gewonden worden met behulp van landingsvaartuigen ge- èvaCueerd. De Griekse regering heeft intussen op dracht gegeven, dat alleen gewonden ge- evacueerd mogen worden. Tot algehele •acuatie van de bevolking is nog niet besloten. Rondom Zante woeden zeer grote bran den. Zij die nog in de stad gebleven zijn, AARDBEVING IN GRIEKENLAND moeten in een hel leven. Opvarenden de Gambia helpen de Griekse troepen ij het bestrijden van het Uit de puinhopen van stad zijn 80 lijken geborgen. Er zijn 100 dieselpompen gelost, waarmede m opening hoopt te maken om door de vlammenzee te kunpen komen. Op die er hoopt men de als ziekenhuizen dienst doende tenten, centra voor de uit deling van levensmiddelen en de enige bruikbare weg naar de stad, het geweld van hét vuur te kunnen spa- i. Wanneer de brand is uitgewoed, zal TJTTE weten dat planten voor hun levensverrichtingen zuurstof ver bruiken uit de lucht en het afgewerk- product als zuurstof weer uitade- n. Zij bezitten dus een ademhaling die in principe op geen enkele wijze verschilt van de ademhaling van mens of dter. Het meest karakteristieke be geleidingsverschijnsel van de ademha ling is ongetwijfeld de ontwikkeling a warmte, hetgeen ons niet behoeft verbazen, omdat door verbranding a 1 molecule glucose tot koolzuur water niet minder dan 674 calorieën vrijkomen. Dat is werkelijk een zeer aanzienlijke warmteproductie, die gro ter is dan de plant voor haar inwen dige huishouding nodig heeft. De overtollige warmte straalt de plant dan In het algemeen is een plant slechts weinig wanner dan haar omgeving. Het, met nauwkeurige instrumenten gemeten, warmte-overschot bedraagt in de meeste ■knoppen, wortels, vruch ten en bladeren slechts één tiende tot één derde graad. Wordt echter de warmtestraling opgevangen doordat men bijv. bladeren en bloemen in een thermosfles doet, dan zijn tempera- tuursstijgingen van 40 tot 50 graden Celsius waar te nemen. Het organisme sterft dan. verteerd door de eigen warmte. Maar ook in de vrije natuur kan de temperatuur van planten worden waargenomen, bijv. bij een aronskelk. Wanneer 's nachts de buitentempera tuur tot bijv. 5 graden is gedaald, kan met een gewone koortsthermometer worden geconstateerd dat de warmte in de bloemkelk meestal 6, maar soms zelfs tot 10 graden hoger is. Wordt de kolf met een doekje afge dekt, dan kan door het belemmeren van de warmte-afgifte aan de buiten lucht de temperatuur zelfs 45 graden hoger worden dan de omgeving. De bloem verzengt dan en sterft van koorts. Een aan de aronskelk verwante plant in Italië weet het zelfs op eigen gelegenheid tot een temperatuur van 40 graden te brengen en voelt zich daar wel bij. We moeten hierbij nog vermelden dat dergelijke verwarmde bloemkelken vaak bewoond worden door mugjes die aangelokt worden door de behage- lijke warmte van het bloemvertrek dat plezierig aanvoelt, vergeleken bij de kille vochtigheid van het omringende bos. Thans dienen we echter even terug te keren naar het Schliemann-testa- ment, waarover we enige weken ge leden spraken, want enkele lezers hebben de vraag gesteld hoe het be drog van Paul Schliemann dan toch aan het licht is gekomen. Nu, o de waarheid te zeggen, het lag er erg dik bovenop! Daarover morgen. (Nadruk verboden). Prachtige hulp De hulpverlening, die van alle kanten i in allerlei vormen geboden wordt, is i één woord prachtig. De Amerikanen hebben hun vlootoefeningen met de Brit- de Middellandse Zee onmiddellijk stopgezet.Zij schakelden elk schip, elk vliegtuig en al hun hulpmiddelen in orr de getroffenen te. helpen. Ook Italië, Is raël en andere landen hebben hulp aan geboden en in Nederland treft men even- voorbereidingen om de overleven- van de natuurramp straks te kun- helpen. Amerikaanse bommenwer pers vervoeren honderden eenheden bloedplasma naar het rampgebied. Het Amerikaanse Rode Kruis stelde voorts 50.000 dollar ter beschikking, terwijl het Internationale Rode Kruis op de aange landen een beroep deed op onbe grensde schaal tenten, dekens, verdoven de middelen en kleren ter beschikking te stellen. Nieuwe aardschokken De afgelopen nacht z()n de eilanden door niet minder dan elf nieiiwe aard schokken getroffen, waardoor de toch al chaotische toestand nog ernstiger werd. Aan boord van de Britse oorlogsbodem Daring is een internationale coördinatie commissie gevormd, die de van alle kan ten komende hulp en de beschikbare mensen efficiënt over het noodgebied zal verdelen. Zes grote vrachtvliegtuigen van Amerikaanse luchtmacht zijn vanmorgen naar het -gebied vei-trokken, In Genève maken de toestellen een tussenlanding om Rode-Kruisgoederen in te laden. Rode Kruis helpt Griekse slachtoffers Meer hulp is echter dringend nodig Voor dè slachtoffers van de aardbeving op de Ionische eilanden zal het Neder landse Rode Kruis 3.000 dekens en voor f 5-0000 aan medicamenten zo spoedig mogelijk naar Griekenland zenden. Er is echter meer hulp nodig en daaro; doet het Rode Kruis een beroep op de bevolking, bijdragen voor dit doel te storten op gironummer 777 van hoofdbestuur van het Rode Kruis, onder vermelding' Hulp aan Griekenland. Het Rode Kruis heeft nader besloten voor ƒ20.000 aan bacterledoden.de midde len naar Griekenland te zenden. De ver zending van deze middelen en de dekens zal nog vandaag plaats hebben. De Griekse gezant in Den Haag, de heer N. G. Lely, heeft reeds van vele zijden hartelijke bewijzen van deelneming ont vangen. Gisteren kwam de secretaris van het Ned. Rode Kruis, jhr H. Beelaerts van Blokland, bij hem. De Griekse gezant was juist van plan eind Augustus in Griekenland die plaat- te beozekiyvdle thans ia de getroffen gebieden* liggen. F aillissemen ten (Opgegèvi "ior Gen Mandei). :h, W. den Handel), in faill. nalaten •g. vroeger Loost iinsekade 537, O^enteUng^ de keuken blinkender vaat en zachtere handen! Dank zij Zweedse actie Pudding en borstplaat voor rampgebied Onder leiding van het Jeugd Rode Kruis zullen leerlingen van huishoud scholen in het rampgebied pudding, borstplaat, chocolademelk e.d. maken voor kindertehuizen, tehuizen voor ouden van dagen, ziekenhuizen en sanatoria in de omgeving van de school. Driehonderd kilogram cagao en zeshonderd kilogram melkpoeder voor de bereiding zijn voor dit doel geschonken door een Zweedse particuliere organisatie, die een inza meling heeft gehouden ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood, waar bij de gevers één kroon schonken. Het Nederlands jeugd Rode Kruis zorgde 'oor de suiker. 300 Klein- en achterkleinkinderen Honderdjarige op het eiland Tholen In het gehucht Strijenham onder de gemeente Poortvliet op het eiland Tholen vierde mevrouw Helena Cornelia Grijs, die al ruim een kwart eeuw weduwe is de heer Willem Koppenhol, gisteren onder grote belangstelling haar honderd ste verjaardag. De jarige, die bij haar dochter inwoont, geniet een goede gezondheid. Zij heeft ongeveer drie honderd klein- en achter kleinkinderen. Haar nog in leven zijnde kinderen waren gisteren aanwezig voor zover zij niet in de Verenigde Staten of in de Belgische Congo vertoeven. De oudste is 75 en de jongste 54 jaar. Gisteravond zou de commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr De Casembroot met zijn echtgenote de jarige een bezoek brengen. De honderdjarige moest gedurende haar leven drie maal evacueren wegens watersnood, de laatste maal op 1 Fe bruari jl. Beroepingswerk Ncd. Hcrv. Kerk n o e m d tot vicaris te Zwarte- B. M. ter Haar, cand. te Usselo; ricaris te Wijster J. H. J. Immink, hulpprediker te IJmuiden-Oost, die deze benoeming ook aanvaardde; tot vicaris Hellendoorn J. J. Poort, cand. te Graveruhage. Geref. Kerken Beroepen: te Marken D. W. Don- dorp, cand. te Heemstede. Chr. Geref. Kerken roepen: te Gorinchem M. C. Tanis, cand. te Rotterdam. Aangenomen: naar De Krim H. m der Schaaf, cand, te Amsterdam. Beroepbaarstelling Ned. Hcrv. Kerk J. F. Grimm, vicaris, Lombokstraat 29, Den Helder. Achtergrond van opstootjes Overtredingen van bepaalde personen in de doofpbt gestopt IN COEVORDEN is de rust weergekeerd. Hét samenscholingsverbod, dat de burgemeester, Jhr mr A. Feith, Zaterdagavond na de opstootjes van de voorafgaande dagen afkondigde, is weer ingétrokkèn, maar de toestand is nog gespannen. Het is echter niet het optredén van de politie tegen de jongens, die een Jeugd-Tour de France wilden organiseren, waarover men spreekt. Er wordt nu gesproken over de gedragingen van de córpschef der gemeentepolitie, de adjudant R. K. De Coevordenaren gaan zelfs zover, dat zij de bekwaamheden van' K. in twijfel trekken, aldus De Telegraaf. meer in Coevorden woont tc;, nover an deren gezegd: „Als K. mij er in draait nLOEMENKARRETJES zie je niet in de Ca nadese straten. De Cana- jaar geleden naa vertrok. „Ik werd het t In dit verband is het nuttig te her inneren aan een advertentie, die op 20 Juni j.l. in een plaatselijk nieuwsblad stond: „Gevraagd voor Coevorden een zeer grote Doofpot!! Br.- onder nr. 237 aan het bureau Coevorder Courant". Uit de gesprekken, die wij met Coevor denaren over deze kwestie hadden, blijkt, dat de voornaamste grief is, het niet ver volgen van overtredingen, die door be paalde personen zijn - begaan- „Waarom krijgt de* kléine man wel een proces verbaal als hij een overtreding begaat en waarom die en die niet?" zo redeneert men. Enkele gevallen, die de mensen van het stadje dwarszitten willen wy hier laten volgen. Enige tijd geleden is de opkoper H. J. uit de Spoorhavenstraat te Coevorden, onder verdenking van heling gearres teerd. De man is maagpatiënt en ge durende de vier dagen, dat hij op het politiebureau in hechtenis zat, kreeg zijn vrouw van de córpschef toestemming Canada bemerken op de kerkho-] hem ««Selüfci de martijden te brengen. vaak kransen het bloemen kopen c de bloemen, zoals dat in gejan. land gebeurt, kent n HHHHHH- kunstbloemen worden dees koopt eigenlijk alleen troffen door de bijzondere neergelegd. bloemen als hij iets manier, waarop Veffer zijn De Canadezen hebben vieren of gedenken bloemen bewaarde", zo veel- minder keus wat vertelde ons de heer Jon- bloemen betreft dan de Stelt U zich voor: Nederlanders. Men ver grote ijskast met een koopt er vrijwel uitslui- niet." Dit vertelde ons venstertje. In die ijskast, tend anjers, rozen, grote heer D. C. Jongéjan, te bewaart de Canadese bloe- witte lelies, latcrus en Voorburg, die dezer dagen mist zijn bloemen, die men kamerplanten, zoals de van een zakenreis door door het venstertje kan ficus, de sansevera en al- Canada terugkeerde. Aan bewonderen en uitkiezen, lerlei soorten bloembak deze onverschiligheid voor In zo'n ijskast blijven de ken. Deze bloembakken, bloemenschoon is het vol- bloemen natuurlijk lange zo vertelde de heer Jon gens de heer Jongejan ook tijd goed." gejan, zijn uitgevoerd op een wijze, die naar onze bepaald ogenblik inzichten verouderd is, pakte de heer Veffer nA druk bewerkt, met veel witte anjer uit de ijs- tierelantijntjes. i vroeg: „Zal ik hier Wat de bloemist in Ca- is een blauwe anjer nada wel wat oplevert is maken?" Verbluft de corsage. De Canadese dag goed blij- sloeg de heer Jongejan de vrouw gaat niet zonder ven. Canadees gade, terwijl corsage uit en als men dan Gedurende drie maanden deze de anjer met een nog weet ,dat daar voor heeft de heer Jongejan klein apparaatje blauw een corsage geldt: hoe gro gezworven spoot. „Mooi, alleen erg ter, hoe doen. Hij ongewoon", vond de heer grijpt men wel, dat er heel Jongejan. Veffer vertelde wat bloemen in corsages hem, dat de bloemen zo in worden verwerkt. Som- elke gewenste kleur kun- püQc dames aarzelen zelfs worden gespoten en niet, op ijten, dat i Canadese bloemenhandel veel minder omgaat dan i ons land. Typerend is, do een Canadese huisvrouw kast e helemaal niet verontwaar- mi ee digd is, als haar bloemen door Canada om zaken te zag op een goede dag op een winkelruit in Toronto Dutch Flower Shop Nederlandse bloemenwin- formele kei. Hij stapte de zaak dat de Canadees wel van ketting om de hals te han- binnen en trof er de e'ige- die kunstkleuren houdt, gen als zij naar een feestje Diezelfde opvatting is te gaan. Jan Veffer, die Uit dankbaarheid stuurde J. aan K. latèr elf dozen sigaren, om ondèr de ledèn van hét corps te verdelen. Enige maanden later hadden de politii mannen de sigaren echter nog niet ont vangen en daar het sigaren waren van 35 cent per stuk, stelde een der agenten zich met zijn chef in verbinding. De agen ton kregen daarop sigaren of sigaretten* die niet van de opkoper afkomstig waren en in waarde ver beneden het „geschenk" Ongewoon verhoor Een van de agenten was echter inmid dels overgeplaatst en viste dus achter het net. Toen hij later bij de opkoper infor meerde of deze de sigaren misschien van K. had teruggekregen, antwoordde deze ontkennend. In Coevorden vraagt men zich voort) af, waarom bijvoorbeeld T. van der H. op wiens kamer een hoeveelheid gestolen dameskleding was aangetroffen, vrijuit ié gegaan. Van der H. is na de inval van de politie en de vondst van de gestolen goederen gearresteerd en werd daarop door corpschef K. onder vier ogen hoord, hetgeen niet gebruikelijk is. Nog voordat er proces-verbaal werd opge maakt, ging het tweetal per auto naar de officier van Justitiè te Assen, om daar over het geval te spreken. Later heeft Van der H„ die thans niét Raadselen hangen ook om het „kw tantie-geval". K. is in 1948 in zijn huidige functie aangesteld. Hij naa toen zijn in trek bij de fam. S. in de Friesestraat, welk pension door de gemeente zou 1 den betaald. K. zou nu enige malen te hoog bedrag op de kwitanties hebben géZèt, 'welk teveel aan "verkregen geld hij niet aan zijn pensionhouder zou heb ben afgedragen. Er zijn meer' feiten genoemd. Feiten, die alle worden onderschreven door scheldene Coevordenaren. Zij eisen, de-raadselen, die om deze feiten hangen, worden opgelost. Dat was de eigenlijke aanleiding tot de opstootjes. Het incident mét de fietsende jongens, was slechts de druppel, die de emmer deed overlopen. Amercentrale kostte 62 millioen De Provinciale Noordbrabantsche Elec- triciteits-Mij méldt, dat in 1952 de opge wekte energie 750,7 millioen kwh be droeg, of 38 pet. meer dan in 1951. De Amercentrale kostte f 62 min. inplaats van f50 min, daar hét vermogen moest verruimd worden yan 100.000 tot 121.000 kw. Voor 1953 wordt een stijging va verbruik met 6 pet. vérwacht. Van het erf van School en Kerk Nota aan minister Cals Excellentie, sta reclame bij televisie toe Vele vakmensen hebben echter ernstige bezwaren Staat toe, dat in de pauzes van de tele visie-uitzendingen reclame wo-rdt uitge zonden, iDt is de feitelijke inhoud, trnen wij, van een note, door aantal reolamebureaux aan minister CaLs gezonden. In de nota aan de minister heeft dit voorstel nadere uitwerking vonden. Behalve voorstanders kent dit voorstel )n de minister onder reolame-mensen ook tegenstanders. Zij achten uitvoering onder de huidige omstandigheden, gelet ook op het betrekkelijk kleine aantal televisietoestellen in Nederland, (om streeks 6000), te kostbaar. 'Ook beschikt voor, wat betreft het brengen reclame over de televisie, nog niet ervaring In elk geval zal men experi menteren en oefenen niet kunnen ont beren. Men vreest echter tevens, dat de kijker oor het televisietoestel de pauze hard nodig heeft en zeker wil benutten om de ogen eens van het toestel te laten af dwalen. Geref. Oec. Synode sprak over vrouwenkiesrecht Tijdens de Gereformeerde Oecumenl. sche Synode te Edinburgh heeft een commissies van advies een rapport voorstel betreffende het wouwenkies recht in de Kerken ingediend. Tegen de conclusies ervan ontstond een aanzien- lijke oppositie, en dit was voor prof. di H. N. Ridderbos, die langzamerhand de grote paladijn van het vrouwenkies recht wordt, een reden het maar niet tot een stemming te laten komen. De Synod) heeft besloten het rapport met de con- clusies aan de deelnemende Kerken tei overweging toe te zenden. De praeses van de Synode, rev. G. N, M. Collins, richtte een afscheidswoord tot mej. C. M. E. Kuyper, de enige nog in leven zijnde dochter van da* A. Kuyper, die tot nu toe. elke dag als toehoorste: de Synode heeft bijgewoond, maar thaiu moest vertrekken. Haar afwezigheid werd door alle aanwezigen op hoge prij gesteld. In de avondzitting bracht een commis sie, die over de naam, het karakter het lidmaatschap de Oecumenische Sy node betreffende moest adviseren, haai rapport uit. De praeses van deze commis sie verwekte enige deining met mededeling, dat de commissie voorsteldi de Synode niet langer Synode maar Raa te noemen. De gehele équipe der Gere formeerde Kerken viel het voorstel Een goed woord werd er niet over nomen. Alleen deelde de rapporteur dat het door de commissie unaniem wer< gesteund. de Gier IJsselstein le ged., I d kerk, 2e ged., H J M Lensen Deurne ie ACADEMISCHE BENOEMINGEN Bij KB is aan J Julius, hoofd van de niek voor heelkunde aan de Rijksunivers te Groningen, met ingang van 1 Oct. voelde, die dagen dat de geringste inspanning haar „teveel" was het waren verloren dagen voor een vrouw. Bij elkaar gerekend werden er vroeger zes jaren van een vrouwen leven door zulk soort dagen verstoord. En nü? De medische wetenschap heeft niet stilgestaan. Ook op dit hygiënisch gebied werd de ideale oplossing ge vonden. De vrouw van tegenwoordig kan vrij zijn in al haar bewegingen. Haar werk, het wandelen, winkelen, het fietsen, tennissen, alles gaat haai gemakkelijk af. Een reisje, een bijeen komst, een avondje-uit, niets behoeft zij uit te stellen of zich te ontzeggen. Zij voelt zich „veilig" - altijd en overal! Verloren dagen werden gewonnen dagen. o.b. is de tampon voor- onmerkbare bescherming. Per handig pakje van 10 stuks ƒ1.— Het lied der aethergolven ZATERDAG 15 AUGUSTUS Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 f 7.15 Gymnastiek 7.30 Gewijd_e_ „ongebed 8.00 Ni< Hoogmis 10.00 Gra" 10.30 Kamerorkest Kamerkoor 12.00 monisch Orkest 3 00 en kunsten 3.40 Gra 1.15 Grs 10.15 Voor de ,00 Voor de ziek Zang 6,15 Jc baken 8.50 Gram. 8.55 „Maakt, bent" 9.00 Lichte muziek 9.35 i 9.45 Gram. 10.40 „Wij luiden n" 1100 Nieuws 11.15 Nieuws 11:2212.00 Gramofoorimuziek. am II. 298 m. VARA: 7.00 Nlei 46. Eline zag de uitdrukking van zijn ogen ver zachten. En triomphantclijk keerde zij zsri^van hein af. Hij was verslagen. „Wij houden het dus voor afgesproken, me neer, dat wij u niet nodig hebben." Zij wachtte het antwoord niet af en ging met opgericht hoofd de kamer uit. Maar het grote antwoord kwam in een nacht, toen de sneeuw een zachte sprei legde over de velden en de bossen. Eline was met een kreet wakker geworden en vroeg zich af wat zij eigenlijk gedroomd kon hebben. Er was iets naars, iets akeligs, maar ze wist niet wat. Even richtte ze zich luisterend op, doch slechts de rustige ademhaling der kin deren ruiste door de stille duisternis. Ze legde zich weer, maar een vlammende pijn deed haar opsteigeren. „O God, sta me bij", kermde ze zacht. De pijn ebde weg en haar tot vuisten geslo ten handen ontspanden zich. Drie weken te vroeg, wist ze. „Ach Here, wat moet ik nu?" Een nieuwe smarttrek kerfde zich in haar ge laat. „Kaken maar op elkaar Wie zei dat? Wim? Haar arm veegde machteloos over de ledige bedhelft. Moeilijk stond ze op en maakte licht. Er moest iets gedaan worden. Een zie kenauto bestellen? Dat duurde uren. „Here, help me!" Er moet een boodschap naar Leeman, dacht zij, terwijl ze haar pantoffels aanschoof. En de kinderen moeten van de kamer af. Haastig, in een plotselinge angst wierp zij een mantel om en liep naar benedenTornberg... Ze had gezegd, dat ze hem niet nodig had Werd ze daar nu voor gestraft? Oh, als ze hem nog maar' kon bereiken. Gejaagd tikte ze op Ricks deur, maar het zachte kloppen deed haar opnieuw schrikken. Ze trad terug, steun zoekend tegen de gang muur. In de kamer werd de lamp aangetrok ken. Ze hoorde Rick opstaan. Toen draaide de deur open en stond zij in het volle licht. Rick zag haar tengere figuurtje, haar ogen groot van een vreemde angst. Hij voorkwam haar vraag. „Naar Leeman zeker?" En toen zij kniktegaat u maar kalm naar boven. Alles komt terecht." door CAREL VAN DER HOEK Hij nam zijn overjas van de kapstok. „Moet u zich niet eerst wat aankleden?" vroeg ze met verstikte stem. „Alleen mijn schoenen. Maar u... kunt u alleen boven komen?" Ze kon niet antwoorden, wenkte met de hand, dat hij gaan moest. Maar Rick was al weg. Hij rende de stille sneeuwnacht in. Een ner veuze haast gaf zijn voeten vleugels Hij be greep niet, dat hij niet viel... Ah. toch!... Met zijn volle lengte mat hij het bevroren wegje... Vérder maar! Het wilde aanslaan van de hofhond was mu ziek in zijn oren. Zwijgend, om het dier niet tot bedaren te brengen, bonsde hij op de deur van het achterhuis, totdat aan één der vensters een gelaat verscheen. „Leeman! Ik ben hét! Rick... De dokter alsje blieft." Het raam werd knarsend opengeschoven. „Goed hoor. Ik ga direct. En de vrouw is dadelijk bij jullie." Rick rende terug. „Bij jullie..." Jullie waren mevrouw Reiting en hij. Maar wat' had hij met deze dingen te maken? Had ze niet zelf gezegd dat ze hem niet nodig had? En nu had hij om haar a) driemaal in de sneeuw gebeten. Voetstampènd trad hij de gang binnen. Zijn los se schoenen waren vol sneèuw. Die zou hij maar te drogén zetten bij de haard en zich eerst eer beetje aankleden. Dan was hij bij de hand, wan neer zijn diensten misschien nódig waren. Boven werd géroepen. Met enkelè sprongen was hij bij Eline's kamer, Op haar herhaald roepen trad hij binnen. Ze zat op de rand van haar le dikant en wees op de kinderen „Wilt u ze mee nemen?" Hij liep bereidvaardig op Hannie toe. „Waar moet ik nen latért?" Haar bange ogen zochten vergeefs naar enige triomph in zijn blik En terwijl een klein lachje over haar vermagerde gelaat vloog, antwoord de ze: „Doe er maar mee wat u wilt Ik heb het toch verloren." Zij zag hem voorzichtig de geweldige handen leggen ondér Hannie, die wat mompelde, maar rustig doorsliep. Ze hoorde hem naar zijn kamer gaan en ze wist, dat hij haar in zijn eigen ledi kant legde. Maar ze vroeg niets toen hij terug keerde om ook Jetje te halen. Er was slechts een verwondering in haar, dat het haar niet be zeerde, toen Jetje even ontwaakte, doch hem her kennend, dadelijk weer indommelde. f.13 Gram. 8,00 Nieuws 8.18 Gram. 8.5J le vrouw 9.00 Gymnastiek voor de 1.10 Gram. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 ■le 10.05 Morgenwijding VARA; 10,20 ibedrij- .40 Flui' Land- en tuinbouwmededeiingei 1.00 Nieuws 1.15 Dansmuziek weekjournaal 2.20 Roemeens Muzikale causerie 3.10 Gronlngi 3.40 Causerie 4.00 Residentie iatje 5.00 Gram. 5,30 V( 12,00 Gi ngen 12.33 Gram iek 1.50 Radio- mPHHPWMÜ jeugd 00 Nieuws 6.20 Accordeonorkest 6.40 Grs 00 Artistieke staalkaart VPRO; 7.30 C; .40 Causerie 7.55 Causerie VARA; 8.00 Nieuo wakkei 10.00 Hoor spel 10.20 Gram. 10.30 Promenadê-orke klein koor en sol. 11.00 Nieuws 11.15—12, Gramofoonmuziek. Engeland. BBC. 330 m. 1.00 Nieuws 1 Hoorsp met muziek 1.40 Gram. 1.55 Griek) uitslagen 2.00 Fabrieksfanfare 2.30 Dan orkest 3.00 ''Orkestconcert 3.45 Hoorspel 4.30 ramrria 5.00 Voor de 1 jws 6.15 Sporf 6 25 Lichte rvlews 7.45 Causerie 8.00 Gev. pro? 9.00 Nieuws 9.15 Hoorspel 10.45 A' :iek 7.15 11.00—11.03 ■Niei Engeland. BBC. 1500 ci :iek 12,25 Poolse volk! 5100 JaziHBVRm Nieuws 7.25 Sport 7.30 Voordracht 0.20 Orkcstcc 10.15 Sport 1020 Dansn 247 m. 11.45 Ge uziek 12.45 Grai 2.30 Sport 3. nuziek 4.35 Sport 6.35 Gram. 7.00 lalzburg 1.00 Nieu' ',ek 12.25 Poolse 4.30 Gev. muziek 5.00Nie' muziek 6.30 Gram. 7.45 Nie 9.00 Lichte muziek 9.30 Gra 10.10 Gram. 10.30 Dansmuzi. 11.00 Dansmuziek 11.55 Niei journaal (op 224 c Verzoek van A.N.W.V. Meer parkeerplaatsen bij koffietentjes De A.N-W.B. heeft de aandacht v< de. directeur-generaal van de Rijkswater staat gevestigd op het grote belang goed-geoutilleerde pleisterplaatsen lang wegen met veel internationaal vracht auto-vervoer. Reeds zijn er overal „koi fietentjes" verrezen, waarvai vrachtauto-chauffeurs druk gebruil maken om brood en koffie te nuttige? te telefoneren, de rust te nemen, die he rijtijdenbesluit hun voorschrijft Goede parkeerplaatsen ontbreken echte dikwijls bij dergelijke gelegenheden. Di A.N.W.B. verzoekt thans, dit nader te bestuderen en, waar dit mogelij] is, de aanleg van goede parkeerterreinei ter hand te nemen. Belgische onderscheiding voor prof. Van Poelje De ambassadeur van België in Di Haag, de heer E. Graeffe, heeft tijden een korte plechtigheid in zijn ambtswo ning aan prof. dr G. A. van Poelje, lii van de Raad van State, de versiersele: van grootkruis in dè orde van Leopoli II uitgereikt. CINDS GISTEREN is de toestand Frankrijk versoherpt. De staking® krijgen meer en meer een ander karaktê: Wij leggen er thans de nadruk op, dat dei- leiding van de socialistische Fore Ouvrière, en de communistische C.G.T ook het Franse overheidspersoneel king ging, Het woord „overheodsperso neel" zegt het reeds in welk een bedenke lijke betekenis de staking zich uitbreid Hoe luidde het krachtige antwoord Laniel? „Neen, tèn aan-zien der staking pressie op de rege ring". Laniel wees er terecht op, dat tharus gevolgde methi diek slechts de dient der extremist® De premier eist, d; eerst de arbeid w j hervat en daarna Ion de aanspraken dt vakbonden in ovea-weging worden gent men. Dit is het juiste standpunt, want ders krijgt het begrip „regeren" wel relatieve betekenis. AP 28 Juni kwam de regering van Lani aan het bewind. De Nationale Verg) dering machtigde deze regering, tot 1953, bij decreet bezuinigingen in toepa sing te brengen. De arbeiders bij spoorwegen, de P.T.T. en de burgerlijk diensten zouden het eerst een veer mo ten laten. Ofschoon de socialistische va' bond, de Force Ouvrière, het staking parool uitgaf, werd deze kreet feller ove schreeuwd door de communistische C.G. Uit alles blijkt, dat het thans niet me gaat om de bezuinigingsdeoreten allee maar het wapen van de steking wordt g hanteerd om deze regering ten val brengen.' De regering komt in botsing n haar eigen „overheidspersoneel". .Re® bij de Franse politie de verlovt Ingetrokken en leden der Republikein Garde werden in Parijs in a-eserve gehoi den, De steking brengt Frankrijk in bijna geïsoleerde positie en dit kan langer worden geduld, De regering heeft nu gelast, dat h overheidspersoneel het werk hervat. \V hieraan geen gevolg geeft, loopt g< gearresteerd te worden. Arrestaties den o a reeds plaats in Toulouse. Als do gebruikmaking van leger en politie, beidsdiensten worden overgenomen, t wijl de staking voortduurt, is de kans botsingen zeker niet uitgesloten.. Gei regering mag noch kan werkloos t> aLs heel het maatschappelijk -leven verlamd en zware economische verliezi worden geleden. Onduldbaar is, dï middel van „staking" om sociaal-c nomische verbeteringen af te dwing) wordt omgesmeed tot een politiek wapó in handen der communisten. 12.15 Operette muziek l. 1 3.00 Gra 5.10 Lichte (Advertentie) Lijdt niet langer door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2,40 en,/ 8.88. 't Verklaarde uitzicht meerderheid in de Nationale Vergaderi: een „votum van vertrouwen" verwi Nog geen twee maanden tater gaat onverantwoordelijke wijze, een mind« heid der Franse bevolking door stak; gen het huishouden van de staat onmoj lijk maken. Wij herhalen, dat men dr leze perfide tactiek de communisten de kaart speelt, hetgeen aanvankelijk to zeker niet de bedoeling geweest is v de Force Ouvrière en de R.K. va'kbew ging. Men dient in te zien, dat met vi millioen stakers, bij wijze van spreke geen vier milliard francs in de staatsk vloeien. De goudprijs stijgt, het in flati gevaar wordt groter, de verliezen la# zich reeds niet meer in cijfers uitdrukke Landel houdt tot nu toe voet bij stu Mocht hij ten val worden gebracht, A zal zijn opvolger allereerst maatregel! moeten beramen, hoe in de naaste to komst te voorkomen, dat een mind er he ier bevolking de gehele boel op stelt* kan zetten.-Frankrijk staat voor de keu) gehoorzaamheid aan het gezag of po! tieke diiobatuur! e v

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2