Super Connie ter naar Deense kennismaking hoofdstad Nederlandse beunhazen ronselen Belgische patiënten DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER 2 DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1953 Haagse ex-bloemenkoningin als charmante last (Van een onzer verslaggevers) IN HET FRAAIE RAADHUIS van de Deense hoofdstad heeft gisteren de Haagse bloemenkoningin, vergezeld van twee hofdames, een hartelijk schrijven van burgemeester Schokking overhandigd aan diens Kopen- haagse ambtgenoot. De bloemenkoningin had de reis gemaakt met de nieuwe Super Constellation van de K.L.M., en niet slechts zij: ruim vijftig personen, ih Nederland en elders werkzaam op het terrein van de voor lichting, waren door de K.L.M. uitgenodigd, deze tocht met het bijzonder fraaie en uiterst comfortabele toestel mee te maken en een eigen indruk van het toestel op te doen. Toen het gezelschap zich gistermorgen aan boord van de Super Connie begaf, wist het (behoudens uiteraard de initia tiefnemers) nog niet, waarheen de reis zou gaan. Er was alleen medegedeeld, dat het doel zou zijn een der Europese hoofdsteden. Nog aan het begin van de tocht werden allerlei veronderstellingen geuit, maar de bemanning heeft het, door nog boven ons land allerlei boch ten en cirkels te trekken, de gasten het raden bepaald niet gemakkelijk ge maakt. Met Kopenhagen als reisdoel had in tussen ieder volkomen vrede, vooral nu de Deense hoofdstad zich met de haar eigen hartelijkheid had opgemaakt de nieuwe trots van onze luchtvaartmaat schappij met haar ten dele althans zo charmante lading een zeer hartelijke ontvangst te bereiden. Dat begon al op vliegveld Kastrup bij Kopenhagen, waar de Nederlandse ge zant in Denemarken, de heer G. P. Luden, en zowaar ook de Deense „schoon heidskoningin" ter begroeting aanwezig waren, en het werd al niet minder tij dens de ontvangst op Kopenhagens raad huis. Burgemeester Soerensen, met zijn wat uitgegroeid sikje, naar we konden begrijpen een voortreffelijk object voor allerhande caricaturen, bleek een ge moedelijk en prettig gastheer, die van zijn ingenomenheid met dit bezoek van bloemenkoningin en persmensen duide lijk deed blijken. Later op de dag hebben verscheidene Deense autoriteiten, onder meer de mi nisters van Buitenlandse Zaken en van Verkeer en Kopenhagens burgemeester, alsmede tal van Deense journalisten, tijdens enkele rondvluchten ook hunner zijds een indruk kunnen opdoen van de vele uitnemende kwaliteiten waarover de Super Connie beschikt. Allessuper, super i"\NLANGS, toen dit toestel uit Ame- ri'ka in ons land arriveerde, hebben wij van zijn hoedanigheden reeds het een en ander vermeld. Dat geschiedde toen nog op gezag van lieden, die wij overigens alleszins tot oordelen in staat achtten. Onze tocht van gisteren naar Kopenhagen en terug heeft deze mede delingen alleen maar kunnen bevestigen. Men heeft dit vliegtuig de naam ge geven van Super Constellation. Het lijkt ons een gelukkige naam. Die naam geeft aan, dat dit toestel de goede reputatie handhaaft van de Constellations, maar dat er nog een belangrijk schepje boven op gekomen is. Het comfort is super, de bewegingsmogelijkheid is super, de in richting is super, de snelheid is super en wat ook zeer belangrijk mag heten aan de veiligheid is zo mogelijk nog meer aandacht geschonken dan voorheen reeds het geval was. Zoals bekend heeft de K.L.M. voor de Toch is het zo TJET komt mij voor dat de mens in het algemeen te veel naar het zwartgallige neigt en te weinig ver trouwen bezit. Waarheen we in de na tuur ook kijken, voortdurend worden we getroffen door de feilloze wijze waarop alles in elkaar grijpt zodat een ongestoorde ontplooiing van het leven gewaarborgd wordt. Zouden we dus de nadruk moeten leggen op de steeds weerkerende orde, het blijkt voor ve len aanzienlijk aantrekkelijker te zijn zich te verdiepen in allerhande theo rieën waarin toekomstige catastrofen worden voorspeld. Alle wetenschappelijke redeneringen op grond waarvan de mens in de toe komst alle mogelijke ongemak en al lerlei onaangenaamheden krijgt te ver duren, kunnen we hier onmogelijk be spreken. Maar voor een tweetal, dat betrekking heeft op het uitdoven van alle leven op aarde, willen we toch een uitzondering maken, juist omdat zij in de loop van goed tien jaren tot volkomen andere conclusies hebben ge voerd. Ouderen onder ons zullen zich wel licht herinneren hoe in de twintiger jaren werd beredeneerd dat de aarde een koude-dood zou sterven. O zeker, we hadden nog de tijd en behoefden ons zelfs voor de eerste millioenen ja ren geen zorgen te maken, maar het ijzige einde lag onverbiddelijk in het verschiet. Want de straling die de zon elke seconde het heelal inzond, had een gewicht van 4 millioen ton en dientengevolge verloos de zon elke seconde 4 millioen ton aan materie, hetgeen een jaarlijks gewichtsverlies betekende van ruim 126 billloen ton. Met dit verlies aan materie gaat on verbrekelijk gepaard een vermindering aan aantrekkingskracht, zodat de af stand van de aarde tot de zon voort durend groter zou worden. En een grotere afstand van de zon brengt op zijn beurt weer mede dat een geringe re hoeveelheid warmte wordt ontvan gen, zodat het op aarde steeds kouder zou worden. De laatste mens, een zaam voortdrijvend op blauwige ijs- schotsen in een pikzwarte nacht die door een zon, zo groot als een sterre tje, niet meer verlicht kon worden, ziedaar het trieste toekomstbeeld dat ijverige tekenaars uit die dagen ons alvast voor ogen stelden. Neen, zegt een latere theorie, de warmte die we in de toekomst van de zon zullen ontvangen, zal niet ver minderen maar integendeel toenemen door het verbruik van de hoeveelheid waterstof in de zon en door stijging van het gehalte aan helium. En de vermeerdering van de zonnewarmte zal niet maar zo'n klein beetje zijn, doch tot het honderdvoudige van thans worden vergroot. Vóór het zo ver is waarmede de nodige milliarden ja ren gemoeid zouden zijn zal echter op aarde al het bestaande zijn ver zengd en verdampt. En vooruitlopend op dit branderige einde, hebben ook thans Amerikaanse zieners ons reeds vergast op afbeeldingen van dampende oceanen en van hitte splijtende aard korsten. Wanneer een intelligent mens deze beide koude- en warmtetheoriën weet te combineren, moet het hiér toch best uit te houden zijn? Of zullen we het maar rustig overlaten? Hoe het ook zij, na dit verhaal over koude en hitte willen we u laten zien dat ook planten een temperatuur heb ben en zelfs aan koorts te gronde kun nen gaan als we het zo mogen uit drukken. Daarover morgen. (Nadruk verboden). naaste toekomst veertien van deze Su per Constellations op haar program staan. Ze zullen worden gebruikt voor de inter continentale lijnen (Noord-Amerika, Zuid-Afrika, Tokio en Curacao). Het leek ons een uitnemende gedachte van de K.L.M., dat zij, in afwachting van deze reizen, haar eerste pronkjuweel ter kennismaking wilde zenden naar de Deense hoofdstad. De bevolking van Kopenhagen, die voor een belangrijk deel naar het vliegveld was gekomen, heeft laterv zien, dat zij dit bezoek op prijs wist te stellen. Zo spoedig mogelijk Oproep dienstplichtigen 3 maanden tevoren Verzoeken om uitstel pas na oproep indienen Er wordt naar gestreefd, de oproepin gen aan dienstplichtigen voor de eerste oefening zo spoedig mogelijk weer evenals voorheen het geval was drie maanden voor de datum van opkomst te verzenden. De vertragingin de verzen ding van de oproepen is vooral ontstaan door de omschakeling op het aanvul lingsstelsel, zo heeft minister Staf op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid mr Roosjen (A.R.) geantwoord. Verzoeken om uitstel van eerste oefe ning mogen pas worden ingediend nadat de dienstplichtigen de oproep hebben ontvangen. Zij moeten dus door het mi nisterie van Oorlog op korte termijn worden beoordeeld. Dit betekent voor de desbetreffende afdeling een zware last, maar niettemin worden de verzoe-, ken met de nodige nauwkeurigheid be handeld. Indien de verzoeken om uitstel ook reeds zouden mogen worden ingezon den voordat de dienstplichtigen hun op roep hebben ontvangen, zou het reeds zeer grote aantal vérzoeken nog wor den uitgebreid met verzoeken van hen, die geheel niet of voorlopig niet in dienst behoeven te komen, aldus minister Staf. Waardeloos gebit van nylon Tandartsen protesteren tegen stelselmatige verminking van de bevolking DE VERENIGING van Belgische tandartsen heeft in een officiële ver klaring geprotesteerd tegen het feit, dat sedert bijna een jaar ver scheidene Nederlandse „tandheelkundige instellingen" op groeiende schaal Belgische patiënten ronselenDe cliënten worden, aldus de mededeling, per autobus van en naar hun woonplaats gebracht en men belooft hun een prettige dag in Holland. Die prettige dag bestaat in het trekken van de daarvoor in aanmerking komende tanden en het zonder verwijl ver vangen daarvan door een gebit van „supernylon". sche bevolking, aldus de verklaring. Aan dit protest wordt nog toegevoegd dat, afgezien van alles, de prijs die de Bel gen in Nederland moeten betalen voor een vals gebit ongeveer tweemaal zo hoog is als de normale prijs in België. Over twee jaar Achtste Wereldjamboree in Canada De Belgische tandartsen merken op, dat er geen „supernylon" bestaat voor gebitten. Het onmiddellijk aanbrengen van gebitten op open wonden heeft geen medische waarde en de gebitten passen bijna nooit. Het is duidelijk, zo zeggen de tandartsen, dat het hier geen medi sche instellingen betreft, maar handels ondernemingen, die de beginselen van de geneeskunde met voeten treden en straf rechtelijk vervolgd zouden worden indien zij haai- praktijken in België zouden uit oefenen. De behandeling is niet anders dan een stelselmatige verminking van de Belgi- Straks werk voor 500 man Nieuwe blikfabriek in Oudenbosch In Oudenbosch zal een afdeling van d N V. Verenigde Blikfabrieken te Amster dam worden gevestigd. Reeds per 1 Sep tember zal met de productie worden be gonnen in een leegstaande industriehal, terwijl onmiddellijk plannen voor de bouw van een flinke fabriek zullen wor den gemaakt. Over enkele jaren zal de fabriek vermoedelijk werkgelegenheid bieden aan circa 500 personen. Poging bij Bloemendaal Berging van scheepswrak met „drijvers" De IJmuldense berger G. N. Kemp, die in de loop van de jaren al menig scheeps wrak van het strand heeft gehaald e de ramp in Zeeland eveneens zijn sporen heeft verdiend, heeft in de Haringhaven van IJmuiden een tweetal tanks laten gereedmaken die samen een geschat vermogen van veertig ton bezitten. Met deze tanks wil hy binnenkort, als het weer goed blijft, en de wind Oost, trach ten het twee jaar geleden ter hoogte het Bloemendaalse strand gezonken' kottertje Jody Anjo te 'bergen. Bij laag water zullen de tanks naast of boven het kottertje gebracht worden, waarna met behulp van pompen het water uit de tank geslagen wordt, zodat ze omhoog komen. De vloed zal daarbij oen handje moeten helpen. Een duiker zal een tros onder het wraik door proberen te krijgen. Aan de tanks gelaste stalen oren dienen voor de bevestiging van de trossen die het wrak vlot moeten trekken en zo mogelijk naar IJmuiden brengen. Zuiger in Slikkerveer te water gelaten Op de werf van de N V. Werf Gusto. mnoot van de industriële handelscombi, natie Holland te Slikkerveer, is gister avond de diesel-electrisohe cutter-bak- kcnzuiger Arlésienne te water gelaten. De zuiger is gebouwd voor Franse reke ning. De baggerdiepte bedraagt acht meter. Het totaal geïnstalleerde diesel motorvermogen is ongeveer 1100 pk. De achtste Wereldjamboree van Internationale padvindersbeweging zal in 1955 in Canada worden gehouden, zo is besloten op de intern, bijeenkomst te Vaduz in Liechtenstein. Data en plaats van deze aohtste Wereldjamboree zijn nog niet vastgesteld. In 1956 zal Nederland de internationale Jamboree van leiders en leidsters orga niseren onder de naam „Indeba". Ter ge legenheid van het vijftigjarige bestaan van de verkennersbeweging zal in 1957 een extra Wereldjamboree worden ge houden, te organiseren door Engeland onder de naam „Golden Jamboree". Opnieuw vragen over de Velser affaire Gerechtelijk onderzoek verzocht i.v.m. rapport-Versteegh Het Eerste-Kamerlid Reijers (C.H.) heeft aan minister Donker schriftelijk o.a. de volgende vragen gesteld. 1. Is de minister bereid, het gedeelte lijk in de pers gepubliceerde rapport van de commissie-Versteegh over de Velser affaire, aan de Eerste Kamer over te 2. Wil de minister meedelen, of op grond van de uit dit rapport gepubliceer de feiten, zuiverings- en (of) strafmaat- •egelen tegen de daarbij betrokken voor malig hoofdinspecteur van politie te Vel- •n genomen zijn? 3. Wil de minister meedelen, of van deze voormalige politie-ambtenaar reke- en verantwoording gevorderd is over de besteding van de f 330.000 en andere bedragen, door hem van derden ontvan- an voor zijn illegale kas? 4. Is het waar, dat in het rapport ge noemde politie-ambtenaar en anderen ge- uik hebben gemaakt van hun positie bij de P.O.D. en P.R.A. om auto's voor ipotprijzen te kopen bij het Bureau Roe rende Goederen, en deze weer te ver uren aan de P.O.D. voor f 100 per maand etto? 5. Is de minister bereid, in het belang an het recht, en de eer der bonafide illegaliteit, het door de commissie-Ver- steegh gerapporteerde justitieel te doen onderzoeken, en het resultaat van dit on derzoek aan de Eerste Kamer mee te Zilverschat in Noordwijks strand ontdekt Met z'n rood verbrande 'billetjes nog slechts in het gezichtsveld van de begerig teleurgesteld toeziende medegravers -graafstertjes, groef kleine Jacques Luisterberg gisteren het kistje met een waardebon van f 100 erin uit het Noord- wykse strand. En daarmee was de schat- graverij practisch afgelopen. Tot dan toe had de jeugd het afgepaalde stuk strand met glinsterende ogen doorgraven. Vijf tigmaal verkondigde de man aan de mi crofoon, dat wèèr een bus mêt een prijs as gevonden. Toen er een verraste juichkreet klonk in Jacques' plaatsje, rolde het hele graaiende gezelschap zich op tot een warrelend kluwen, dat de dienstdoende politie-agent in wanhoop bracht. Deze slaagde er maar ternauwernood in de horde van de „goudmijn" weg te houden. Jacques ging met kist en waardebon (authentiek gewaarmerkt) op de schou ders en zo jaloers waren de medegravers niet of ze hieven een gejuich aan. En, zoals gezegd, daarmee was schatgraverij practisch afgelopen, want de „honderdduizend" was er uit en wat kan je dan eigenlijk nog zo'n busje met een bonnetje voor speelgoed schelen. De Lichthoeve vierde haar 30-jarig bestaan De vereniging De Lichthoeve, die haar kindertehuizen te Garderen op de Ve- luwe heeft, vierde gisteren haar dertig jarig bestaan. In zijn herdenkingsrede bracht de voorzitter, de heer D. Lugthart uit Ede, naar voren dat de vereniging over een jaar een ander meisjeshuis moet hebben, omdat de eigenaar van het te genwoordige. die zijn villa sinds 1945 kosteloos aan De Lichthoeve afstond, dit huis zelf moet gaan betrekken. De eniging vertrouwt, dat haar vrienden haar hierin zullen bijstaan. Reuzenkaas op Zuivelexpositie woog 59 kilo en 650 gram Uitslagen van wedstrijden in Haagse Houtzusthallen thans bekend Aan de verschillende wedstrijden, wel- 1952 bereid. Winnaars ke ter gelegenheid van de tentoonstelling' „De Melkweg" in de Haagse Houtrust- hallen werden georganiseerd, is door talloze bezoekers deelgenomen. Zo heb ben bijv. ruim 14.000 personen geraden naar het gewicht en de ouderdom van de tentoongestelde reuzen-kaas. De prij zen werden inmiddels door het Neder lands Zuivelbureau toegekend. Geen der bezoekers heeft de namen van de 39 landen, waarvan vlaggen in de zuiveltuin waren opgehangen, fout loos opgegeven. Uit de deelnemers, die slechts één fout maakten en dus het best uit de bus kwamen, werden door loting winnaars aangewezen: le prijs: Fam. Van Dorsten, Nassaulaan 49, Oegstgeest; 2. A. Versteeg, v. Boetzelaerlaan 223, Den Haag; 3. A. Zijerveld, Plantage 10, Lei den: 4. J. Taverne, De Mey v. Streefkerk- str. 20, Leiden; 5. M. Haighton, Sneeuw balstraat 82, Den Haag. De meest voorkomende fouten waren: men verwisselde de vlag van Liechten stein met die van Haïti. Hier is n.l. ce van een kleurverschil van donker blauw en iets lichter blauw. Men kon de vlag van Vietnam niet thuisbrengen of had moeite met de vlaggen van Pa kistan en India. reuzen-kaas werd op 20 September deze wedstrijd werden na loting: 1. mevr. A. v. d. Mo- lengraaf-Hach, 's-Hertogenbosch; 2. J. v d. Noord, Dintelstraat 43, Den Haag; 3. mevr. A. de Boer, Assendelft; 4. N. Noor- degraaf, Gouda; 5. S. v. d. Hoek, Breda. Zij hebben allen de juiste datum geraden. Het gewicht van de reuzen-kaas be droeg: 59 kg en 650 gram. Dit gewicht wérd door niemand geraden, zodat moest worden geloot. De prijzen werden toe gekend aan: le prijs: F. W. Mulder, Vail- lantlaan 260, Den Haag (59 kg en 675 gr.); 2. Z. Jonkers, Westvlietweg 66, Voorburg (59 kg en 600 gr.); 3'. W. Streef, Olden- barneveldtlaan 79, Den Haag (59 kg er 600 gr.); 4. J. Crijn, Fahrenhejtstraat 415, Den Haag (59 kg en 600 gr.); 5. de heer Versluis, Bachmanstraat 31, Den Haag (59 kg en 700 gr.). Zuivelnamenwedstrijd. Dc beste inzendingen voor de zuivelnamen wedstrijd (Melkweg, Botersloot, etc.) kwamen van: le prijs: P. Faassen, Rot terdam, met 60 geldige opgaven; 2. A Stolk, Valkenboslaan 88, Den Haag, met 21; 3. mevr. J. C. Scholten-Wijminga, Meerkerk Z.H.; 4. F. A. van Duyne, Eem- nes (U.). Een troostprijs kreeg o.a. Leeke van der Poel, Monsterseweg 83 te 'S-Graven- Heren in 't verkeer" kregen sigaar De weggebruikers, die heer in het verkeer zijn, ondervonden gis teren in Hilversum een ongewone sensatie. Zij werden tot stoppen gemaand door de voorzitter van de plaatselijke Vereniging van Veilig Verkeer, die vergezeld was van zijn secretaris. In tegenstel ling met de gewoonte, dat zon daren tegen de verkeersregels worden aangehouden om een be keuring in ontvangst te nemen, hielden deze heren vandaag alleen weggebruikers aan, die zich stipt aan de verkeersregels hielden of beter nog, de hoffelijkheid in acht nemen. Zij controleerden dit door telkèns enige tijd per auto achter een andere wagen aan te rijden. Zo waren dan vandaag de zon daren in Hilversum niet „de sigaar", doch kregen de heren in het verkeer een echte sigaar. De rokertjes waren door een particu lier beschikbaar gesteld. Er zou den misschien ook bonbons heb ben moeten zijn voor de dames, die zo goed rijden, dat ze nooit „op de bon" gaan, maar die ont braken. Wens van Kamerleden Meer stadsnieuws via radiodistributie In gemeentelijke kring leeft de wens, dat de mogelijkheid tot uitzending van plaatselijke gebeurtenissen over het radio-distributienet wordt verruimd. Dit verdient vooral aanbeveling met het oog op het aankweken van meer be langstelling voor de plaatselijke samen leving en in het algemeen van meer burgerzin. Deze opmerking maken ver schillende Eerste Kamerleden in het voorlopig verslag over het wetsontwerp inzake de definitieve overneming van de radiodistributiecentraien door de staat Men herinnerde er aan, hoeveel moeite het in de oorlogsdagen aan burgemeesters kostte, mededelingen te laten uitzenden over het distributienet. Exploitatie Birkhoven te zwaar voor C.B.T.B. Hotel-restaurant overgedaan aan particulier Het dagelijike bestuur van de Ned. Christelijke Boeren- en Tuinders Bond heeft na langdurig beraad besloten de exploitatie van het conferentie- en va- oamtie-oord Birkhoven te Amersfoort door de bond te beëindigen. De heer Firanik uit De Bilt zal optreden als nieu we exploitant. Het bestuur der C.B.T.B. wenst Birkhoven in de toekomst wel te te blijven gebruiken als vergader- en conferentieoord van de bond, doch is van oordeel, dat de exploitatie te zware eisen gaat stellen aan de beperkte finan ciële middelen van de bond. Een honderdjarige te Wolvega Te Wolvega (Fr.) werd de heer H. A Geertsema gisteren honderd jaar. Zeer velen kwamen de jarige, die nog een goede gezondheid geniet, hun gelukwen sen aanbieden. Advertentie Wat gaat de huisvrouw er op vooruit Nieuw middel met grote voordelen. Beseft de huisvrouw 'wel, wat het nieuwe afwasmiddel van de Castella-fabrieken, de Castella Vaatwas, voor haar betekent? „Zingend", zo luidt 'het, „kan ze thans de afwas doen", en terecht, want hoevele nadelen, onvermijdelijk met de dagelijkse afwas verbonden, zün nu niet weggeval len! Niet langer behoeft ze iedere dag opnieuw tijden in de keuken staan afwas sen, immers, in 't actieve schuim van de Castella Vaatwas (een lepel geeft teilen vol sop) is de vuilste en vetste vaat in heel korte tijd gedaan en worden lepels, vorken, borden en- glaswerk enz. glanzend schoon zonder de geringste inspanning. Afgelopen is het ook met het euvel van natte theedoeken, want afdrogen is totaal overbodig en lest - en misschien wel best - voorbij is ook de narigheid van pijnlijke „afwashanden". Niet langer hoeft de huisvrouw ruwe, onverzorgde handen te hebben, daar het sop van Castella Vaatwas (per pak 25 ct) de huid absoluut niet schaadt. Integendeel, door dé dagelijkse afwas worden haar handen thans zacht als fluweel! Belangrijk advies in Edinburgh Gereformeerden nemen geen deel aar Wereldraad van Kerken Aansluiting bij I.C.C.C. en W.E.F. wordt ontraden De Synode heeft in een vlot tempo het vraagstuk van aansluiting bij een of andere oecumenische organisatie be handeld. Zij kwam tot enige conclusies. Ten aanzien van de .aansluiting bij de Wereldraad van Kerken (W.C.C.) gaf zij het volgende advies: „De synode ad viseert de Kerken, die deelnemen aan de Gereformeerd Oecumenische Synode, zich bij de Wereldraad van Kerken in haar huidige vorm niet aan te sluiten". Een tweede advies luidde: „Zonder de vrijheid der Kerken om zelf te bepalen waarbij zij zich wensen aan te sluiten, te willen beperken, verzoekt de Synode aan die Kerken, die reeds lid van de Wereldraad zijn, in het licht van het voorgaande nog eens hun plaats te over wegen". Dit „voorgaande" slaat op de twee gronden, die in het eerste deel van het advies uitdrukkelijk genoemd wor den. Het zijn: „De Wereldraad van Ker ken laat wezenlijk verschillende inter pretaties van zijn basis-formule toe en dus van de natuur van het Christelijk geloof"; en „De wereldraad van Kerken dient zich aan als een geloofsgemeen schap, maar is dit niet, omdat Kerken van principieel uiteenlopende posities in hem worden bijeengebracht". Over aansluiting bij de Internationale Raad van Christelijke Kerken (I.C.C.C.) sprak- de Synode zich aldus uit: „Hoewel zij vele punten van du geloofs uitspraken, die de grondslag vormen van de I.C.C.C., waardeert, onderkent de Synode zowel in de grondslag als in dc Franz Joseph eiste zijn erfgoed terug De Oostenrijkse aartshertog Franz Jo seph heeft het proces tegen de Roemeen se prinses Ileana, de echtgenote van zijn broer Anton, niet gewonnen. Franz Joseph eiste van haar de teruggave van een aan tal "kroonjuwelen ter waarde van vier millioen gulden, die hij destijds van zijn Spaanse moeder zou hebben geërfd. Wegens verstek van beide partijen werd de zaak geroyeerd. Meppels burgemeester uit Paraguay terugverwacht De burgemeester van Meppel, mr A. Kleijn, die gedurende een jaar in het kader der technische hulpverlening van de U.N.O. in Paraguay als bestuursexperl werkzaam was, wordt op 25 Augustus in ons land terugverwacht. Hr Ms Beemster in herfst in Den Helder verwacht De vorige maand in het kader van de wederzijdse militaire bijstand aan onze marine overgedragen mijnenveger Beem ster, voorheen Anne 105 geheten, neemt op het ogenblik onder commando van luit. ter zee 2e kl. A. W. Crince le Roy ui't Den Helder met drie officieren en 37 manschappen van de Kon. Ned. Ma rine, deel aan oefeningen bij Charleston in Zuid-Carolina. Wanneer zich een ge legenheid voordoet, in convooi de Atlan tische Oceaan over te steken, zal de mij nenveger naar Den Helder vertrekken. Men verwacht, dat dit nog in de loop van de herfst het geval zal zijn. Indonesisch program omvat inlijving Nieuw-Guinea Het program van het nieuwe Indone sische kabinet, dat aan het parlement wordt voorgelegd, omvat punten: 1. her stel van veiligheid en algemene verkie zingen; 2. inlijving van Nieuw-Guinea; 3. afschaffing der unie met Nederland en van de overeenkomsten der Ronde- Tafel-Conferentie; 4. beslissing door het parlement als het kabinet een politiek geschil niet kan oplossen. Een grote fabriek van de General Mot or s-au-t o-dndustrie nabij De troit (V.S.) is gisteren geheel uitgebrand, doordat de vonk van een lasapparaat in een plas olie terechtkwam. Twee perso nen kwamen om: vijf mensen werden ge wond. Dé schade bedraagt 35 millioen Het lied der aethergolven VRIJDAG 14 AUGUSTUS /ersum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieu 7.15 Gymi - - - gengebed 8.00 de hulsvrouw s 10.00 Kam 9.00 Orkestct uziek 10.30 Gi Voor d. lus 12.03 Gram. 12.30 Land. mededelingen 12.33 Lichte m newjjzer 1 00 Nieuws 1.20 Gi duo en soliste 1.45 Voor de huisvrou .45 Meisjesschoolkool Ange- sn tuinbouw- iek 12.55 Zon- ram. 4.00 Voor de zlekei 5.15 Gram. 6.00 Pianovoi ken uit Groot Rotterdar 7.00 Nieuws 7.10 Reger: Voor dc jeugd rdracht 6.30 Kli 6.52 Actualiteil .00 C 9.15 Cor 45. De strafoefening was afgelopen. Het kind snik te nog wat na... „Heb geduld..." Arme Hannie, jij ook al... En dat alleen om mij! Rick voelde zich diep ellendig. Hij wist zich niet in staat Eline's aanwezigheid te verdragen, wanneer ze straks komen zou om de tafel te dekken. Hij stond er niet voor in zich niet aan haar te zullen vergrijpen. Wat 'n monster was ze! Haar vader mocht haar nodig „Lientje" noemen. Hij had vergeten hele pakken rammel op haar achterste te laden. Zijn Lientje ver stond die kunst beter. Maar Rick kreeg de kans niet haar uit de weg te gaan. Toen zij binnentrad, opende ze meteen het vuur: „Laten we eens en voorgoed afspreken, dat u zich niet meer met mijn za ken bemoeit, meneer." Ze keek hem niet aan, bepaalde schijnbaar al haar aandacht bij het schikken van het eetser vies. Haar gelaat onder de lamp nu, was bleek en had scherpe lijnen. In haar blanke voorhoofd stond diep een rimpel gegrift. „Goed, mevroüw." Rick zei het niet timide, maar fors als een oorlogsverklaring. De dreiging in zijn stem deed haar even op zien. „U zult het wel met me eens zijn", zei ze, „dat u niets in de achterkamer te maken had, nietwaar?" „Neen, dat ben ik niet met u eens." „Niet? Mag ik misschien weten waarom niet?" vroeg ze uitdagend. „Mevrouw, het is beter, dat ik niet zeg wat ik denk." Doch Rick antwoordde: „Doe geen moeite uw gedrag te verklaren. Althans niet op deze wijze. Want het is Hannie niet, die u hebt willén tref fen. Ik ben het. U wilt niet, dat ik me met de kinderen bemoei. Dat heb ik nooit geweten, want ik kon zelfs niet veronderstellen, dat zoiets mo gelijk was. Daar ben ik waarschijnlijk te onno zel voor. Het is eerst nu tot me doorgedrongen. Laat. Maar niet tè laat." „Das vindt i door CAREL VAN DER HOEK Rick dacht even na, antwoordde toen: „Neen, dat doen we niet." Eline zette het ledige dienblad neer. In haar donkere ogen flitste de gloed van de hartstocht, waarmee het moederdier haar jong verdedigt. Ze vroeg: „En als ik dan de huur opzeg?" Ze zag, hoe hij zich met moeite tot kalmte dwong, alvorens hij antwoordde: „Ik kan u dat recht niet betwisten. Maar zo lang ik in dit huis Zij lachte bijna wreed. „U denkt natuurlijk: zal zijn, zal ik er nauwlettend op toezien, dat wat 'n kinderbeu]. Maar u moet goed beden- u uw kinderen niet meer tekort doet." ken, dat het in feite uw schuld is. Ik wil niet, Er vloog een trek van pijn over het smalle dat Hannie in..." Ze zweeg, durfde opeens de gelaat onder de lamp. En zachter dan ze bedoel- j volle waarheid niet aan. de, vroeg zij: „Waarin doe ik hen dan tekort." „Vraagt dat een móeder?" „Mag ik mijn kinderen niet straffen, wanneer ze dat verdienen?" „Dat heeft met een tekort niets te maken. Misschien is dat zelfs een te véél, wanneer u het opvat als vanmiddag. Wat ik bedoel is, dat u twee kinderen opgesloten houdt..." „Mag ik dat niet? Duizenden kinderen hebben het minder. Als ik denk aan vroeger bij ons..." twee kinderen opgesloten houdt terwille van uzelf, mevrouw." „Mezelf? Weet goed wat u zegt, meneer." „U weet, dat ik gelijk heb. U probeert me te intimideren." „Hebt u er nooit aan gedacht, dat uw haard kolen verslindt?" Eline verliet de verdediging, waarin Rick haar toch gedrongen had. De aanval gaf meer kans op succes. Maar Rick pareerde. „Daarvoor heb ik u drie, ja vier malen verhoging van de pen- sionprijs, aangeboden. U hebt het geweigerd." „Omdat ik niet buiten het contract wens te gaan. U doet dat wèl." Ze keek hem trots aan, „Wanneer u zichzelf wilt wijsmaken, dat u in de kou moet zitten, omdat het brandstofver bruik van de haard, die ik heb meegebracht, boven uw begroting uitgaat, is dat uw zaak, Maar de kinderen staan daar buiten." „U hebt met de kinderen niets uit te staan Die zijn van mij en... van mijn man." Het hoge woord was er uit. Rick had nu de volledige bekentenis in handen. Mijn man! En plots zakte al zijn toorn ineen. Deze kleine, dap pere vrouw had niet getracht haar kinderen te bewaren voor zichzelf, maar voor haar man. Daarom gunde zij hem niet het kleine beetje genoegen, waaraan hij zich zo sterk had ge hecht. Daarom moesten de kleinen mée de te zware last van de afzondering dragen... Om hun vader! Gram. 10.45 12.00 Gramof< HUvc 7.13 Gi 11.00 Nieuws 11.15— sum II. 298 in. VARA; 7.00 Nie m. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.45 vrouw 9.00 Gymnastiek 9.10 Gram. 9.40 Voor de 10.00 Caus 10.20 Gram, iu.iu K.3 ïilleton 11.20 Gram. Ie-orkest 12.30 Land ingen 12 33 Sport en Cello en piano 2.50 Voordrac 3.10 Tianorecital 3.30 Strtjkoi 4.00 Gram. 4.25 Haarlems Orl koor en sol. 5.10 Voor di Hawailanmuziek 6.00 Nieuws ties 6.45 Causerie 7.00 Koorzai reiswijzer VPRO; 7.30 Causerie 8 00 Nieuws 8.05 Boekbespreki dracht en muziek 8 30 Causer: riè VARA: 9.00 Gram. met coi Europa zingt: Dcnei .00 Buitenland: VPRO: 10.4C VARA: 11.00 12.25 Gev. muziek 1.00 (stconcert 1.55 Cricketuit- up" 2.30 Dansmuziek 3.00 s 6.15 Sport 6.20 Gra 'ianorecltal 11 00—11.03 Nieuws Engeland. BBC. 1500 en 247 m pel 12.30 Gev. muziek 1.00 Dar Dale's dagboek Hoorspel 7.00 iek 11.05 Voordracht 11.56—12.00 Nlei Gram. 3.00 Opei. Orkestconcert 5.00 Niern 6,20 Gram. 6.30 m. 12.30 Orkest- •aëlische uitzen- ïding 7.00 Gram ram. 11.00 Plano filmmuziek 4.0Ö Causer 7,00 N Kamermuziek Klassieke muziek 8 55 e piano's 9.45 Vlaamse 10.15 Gram. 10.55— 11.45 Gram. 1.00 Nieuws Nieuws 5.15 Gram. 6,30 Gram. 7.45 Nieuws 8.00 oeporkest en solist 10.00 c 10.50 Nii praktijk van dit lichaam bepaalde put ten, waarop uitzondering gemaakt worden; daarom beveelt zij op dit ogen blik het lidmaatschap er van nie maar laat dit lidmaatschap over a; onderdeel van de verschillende Kerken' Tenslotte deed de Synode nog o aansluiting bij de World Evangelic; Fellowship (W.E.F.) de volgende spraak: „In overeenstemming met conclusies van het rapport van de c missie, aangewezen door de Oecumenl sche Synode van 1949 en aan deze Sj node voorgelegd, beveelt de Synode dit ogenblik niet aan toe te treden to de W.E.F.". De Gereformeerde Kerken in de blijven dus buiten de oecumenische orga nisaties. Dit is de conclusie van de zaak Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Wilhelminador (toez.) J. D. Stoppelaar te Oost- en Wes! Souburg. Benoemd: tot vicaris te Beilen H. J. Immink, vic. te IJmuiden-Oost; to vicaris te Lemele (Ov.) J. J. Poort, c; te 's-Gravenhage. Aangenomen: de benoeming vicaris te Haarlemmermeer (standplaa! Vijfhuizen) L. C. Baljé, vic. te De Kaaj Bedankt: voor de benoeming voorganger der Herv. Evangelisatie Poortugaal J. C. Baljé, vic. te De Kaaj Geref. Kerken Beroepen: te Ezinge J. Kuntz Tzum. Chr. Geref. Kerken Aangenomen: naar Broek op Lar, gedijk Sj. Wijnsma, cand. te Hantum, bedankte voor Elburg, Nieuwe Pekel; Papendréoht en Rozenburg. Prof. dr R. F. Hollemai overleden Beroemde nestor van de Ned. professoren De nestor van de Nederlandse profes soren, prof. dr A. F. Holleman, is we gisteren nog in een deel onzer editie konden melden, op 93-jarige leeftijd Bloemendaal overleden. Hij heeft grote vermaardheid verworven als che micus, zowel in binnen- als in buitenlam In Groningen en Amsterdam is hij jare lang hoogleraar geweest. Zijn boeke werden in niet minder dan 9 talen taald, en in ons land 13 keer e Duitsland zelfs 21 keer herdrukt. Professor Holleman was erelid va Kon. Maatschappij der Wetenschappen, li van de Ned. Academie der Wetenschap pen, corresponderend lid van het Inst tute de France, doctor honoris eau: de Universiteiten te St. Andrews, Leed en Caen, erelid van de Royal Academ of Sciences te Edinburgh, erelid van. c' Société des Chimistes de France, ereli van het Royal Institute te Londen en en lid van het Chemische Genootschap Warschau. Zijn grote verdiensten op wetenschat pelijk en wetenschapplijk-organisatorisc terrein werden erkend door zijn benoe ming tot ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. De Franse regering derscheidde hem door hem tot ridde m het Legioen van Eer te benoemen. De crematie van het stoffelijk ove schot zal morgen te Driehuis-Westervel i aankomst van trein 13.30, geschiedei Paus proclameert 1954 tot „jaar van de maagd Maria' Paus Pius zal op 8 Septemebr c pauselijke bul uitgeven, waarin het j 1954 uitgeroepen wordt tot anno Marian „het jaar van de maagd Maria". Volgend jaar zal het de honderdst verjaardag zijn van het dogma van d R.K. Kerk, waarbij de onbevlekte ont vangenis van Maria afgekondigd werd. De paus heeft reeds een international Maria-congres, dat volgend jaar ter van de verjaardag zal plaats vinden goedgekeurd, en gezegend. Academische benoemingen Bij K.B. is aan prof. dr ir F. A. i Baren opgedragen om van 1 April tot met 20 Sept. in de faculteit der wis- natuurkunde aan de R.U. van Utrecl onderwijs te geven in de bodemkunde, het bijzonder van de tropen. Bij beschikking' van de minister v Onderwijs zijn tot wetenschappelij hoofdambtenaar benoemd per 1 Sept. de T.H. van Delft dr J. H. Kiers, bij d alg. dienst, bureau van de Senaat, er 1 Oct. aan de R.U. van Utrecht A. J. Amerongen, bij de prothetische tandheel kunde. Gudde, 's-Hertoger N 6 Th ■en: W v d Vis Voorthuizen. H Wassii :rijp Gr, H G C Willemsen Winterswi; Kniptang op de Limburgse bus heeft afgedaan Nieuwe kaarljesmachine ingevoerd De Zuid-Ooster-busdienst te Gennêii (L.) heeft als eerste busonderneming ons land de Zweedse Almexmachine gevoerd, een apparaat, dat door een e voudige handbeweging de buskaartje kant en klaar met vermelding ject, prijs en verdere gegevens afgeeft Niet alleen wordt hierdoor het tijdr de kaartjesknippen overbodig, maai de optelling der ontvangsten, want he eindbedrag wordt door deze machinq' automatisch aangegeven. Wanneer bedenkt, dat een busconductrice per da| gemiddeld 4000 maal de kniptang han teert, wordt het duidelijk, dat deze thode een aanzienlijke tijd- en ene: besparing biedt. - Vijftien mensen kwam... m het leven, toen de politie te Co-, lombo op Ceylon het vuur opende op een i mensenmassa die demonstreerde teger de verhoging der rijstprijs en tegen d< hogere tarieven voor het treinverKeer. postvervoer en elecbriciteit. Op geheel Jitzcndingen voor Nederland. 10 00— postvervoer en electrlciteit. Op geheel uws; Overzicht van dc weekbladen; Ceylon is het onrustig. De regering wl toneel (op 224 en 49 m.). de onlusten mét geweld bedwingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2