Snelle en zware brom fietsen naar rijbaan Indonesië dreigt af te glijden naar een afgrond DEZE KINDEREN HEBBEK GEEN VADER 2 DINSDAG II AUGUSTUS 1953; Standpunt van de A.N.W.B. Nieuwe regeling biedt daartoe mogelijkheid; veiligheidsbezwaren zijn er niet VOOR DE PLAATS van de bromfiets in het wegverkeer, die nog steeds een bron van verwarring en ergernis is, meent de A.N.W.B. nu een meer bevredigende oplossing te hebben gevonden. De bond staat op het standpunt, dat de snellere en zwaardere brommers naar de rijbaan moe ten worden verwezen en dat de regeling, die op 1 Augustus is ingegaan, daartoe de mogelijkheid biedt. De bromfietsregeling heeft, zoals men ■weet. meegebracht dat zeer uiteenlopen de soorten* bromfietsen, die tengevolge van 'het jarenlang uitblijven van een wetitelijike regeling onbelemmerd zijn ge fabriceerd. thans alle plotseling mèt het intensieve rijwielverkeer samengedron gen zijn op het fietspad. Ook bromfiet sen van de snelste soort moeten van het rijwielpad gebruik maken. De mogelijk heden van deze dure brommers komen hier echter niet tot hun recht. Bovendien worden de wielrijders en de langzamer typen bromfietsen door hun snellere broe ders in hun bewegingen belemmerd. De klachten van al deze soorten weggebrui kers ziin dan ook legio. De ANWB is echter van mening, dat de getroffen regeling zeer zeker de mo gelijkheid biedt, de snellere en zwaar dere bromfietsen van bet rijwielpad te halen en uiteraard mèt rijbewijs en kentekenbewijs over te brengen naar de rijbaan. Immers, volgens art. 1 van het Wegen verkeersreglement worden onder rijwie len met hulpmotoren verstaan: „motor rijtuigen, die naar het oordeel van de minister van Verkeer en Waterstaat, voorzover betreft hun bouw, alle voor rijwielen normale eigenschappen bezitten en zijn uitgerust met een verbrandings motor met een cylinder-inhoud van ten hoogste 50 cc, waarvan het merk en het type door de minister in de Staatscou rant zijn bekendgemaakt". Inmiddels heeft de minister in de Staatscourant meegedeeld, wat hij ver staat onder „normale rijwieleigenschap pen" en heeft hij een nog onvolle dige lijst van goedgekeurde motor merken en typen gepubliceerd. Belangrijk hierbij is, dat niet, zoals al gemeen wordt verondersteld, bij deze opsomming van merken de bromfiets in z(jn geheel is gekeurd, doch slechts het motortje. Onder normale rljwiélèigensebappen worden verstaan: de aanwezigheid van stuur, trappers en één of meer rijwiel- zadels. Deze delen moeten zodanig aan het voertuig zijn aangebracht, dat dit ook met blijvend uitgeschakelde hulp- motor gedurende langere tijd en met een redelijke krachtsinspanning trappend kan worden voortbewogen of aan de hand kan worden meegevoerd. Voorts moeten de velgen tenminste 50 cm diameter hebben. Dit betekent in feite dat ieder voor zich zal moeten nagaan of zijn 'bromfiets, naast het bezit van een goedgekeurde motor, ook aan deze andere eisen voldoet. Is men van mening, dat dit niet het ge val is, dan zal men dus zijn bromfiets als motorrijwiel moeten gaan beschou wen. hetgeen meebrengt dat men een 'ken tekenbewijs en een rijbewijs moet aan vragen. Een rijproef voor het behalen van het rijbewijs met een,- dergelijke „bromfiets" zal slechts kunnen worden afgelegd, indien deze voorzien is van een na 1 Augustus 1953 afgegeven kenteken bewijs. Men bedenke wel, dat men dn dat geval niet meeT op de rijwielpaden zal mogen rijden. Een kentekenbewijs zal alleen verkre gen kunnen worden, indien de bromfiets niet voitioet aan de door de minister ge stelde definitie, hetgeen het geval is, eer de cylinderinhoud groter is dan óf wanneer de bromfiets niet vol doet aan de vereiste rijwieleigenschap pen. Op deze manier kunnen, naar de mening van de ANWB, de snellere en 'aardere bromfietsen naar de rijbaan rwezen worden, waartegen, uit het oogpunt van de veiligheid, geen bezwaar kan bestaan. Hun kruissnelheid ligt im- ers hoog en hun zware uitvoering zodanig, dat zij visueel In het verkeers beeld op de rijbaan passen. Laatste waarschuwing Sjalroeddin De bevolkingslandbouw geeft echter weer hoop op toekomst Geen reiziger gewond bij ongeluk KLM-bus Was aanvankelijk gemeld, dat bij het ongeval met een KLM-bus te Calcutta dertien passagiers waren gewond, thans heeft de KLM van haar vertegenwoor diger aldaar bericht gekregen, dat nie mand van de inzittenden gewond is. Deze inzittenden waren passagiers van het emigranten-vliegtuig dat op 3 Aug. van Schiphol was vertrokken. Het vlieg tuig had 24 uur vertraging de achter stand is inmiddels ingehaald. Het vlieg tuig is op de vastgestelde tijd in Sydney aangekomen. Wellicht zal dit verslag minder pret tig zijn voor hen, die met leuzen of com promissen de moeilijkheden willen te boven komen en alles rustig laten af glijden naar een- afgrond, aldus schrijft de president van de Javasche Bank, mr Sjafroeddin Prawiranegara, in het laat ste jaarverslag der Bank. De staat Indo- leeft verre boven de draagkracht der gemeenschap. In 1952 overtroffen'de uitgaven de ontvangsten met 4327 mil- lioen roepiah. Het geraamde tekort over 1953 is 1794 min. Men streeft naar een sluitende begroting in 1956. Het herstel der economische grondslagen is zeer klein. Vergeleken met de vooroorlogse toestand ziet men meer bevolking, amb tenaren, leger, politie en auto's, maar minder productiebronnen, Het inkomen per hoofd is 60 pet van 1938. Verbete ring is slecht mogelijk door nieuwe be drijven en verbetering der oude, of door buitenlandse hulp. Economische throm- Toch is het zo Haalt u hier a.u,b. niet de neus voor op, want de kalkverbindingen bevat ten nog vele onopgeloste geheimen. Het is algemeen bekend, dat een mengsel van gebluste kalk met zand de mortel of metselkalk oplevert, dat kalk gebezigd wordt voor de fabri cage van kalkzandsteen, cement, enz. Maar minder bekend is, dat de ver vaardiging van papier, ontploffings middelen, glycerine, kunstzijde, suiker, leer, soda, glas, ja zelfs de productie van ijzer en staal niet mogelijk is zon der kalk. Voor het verkrijgen van 1 ton ruwijzer is bijv. een ton kalk steen nodig, en om dit ruwe ijzer tot staal te verwerken moet men opnieuw de beschikking hebben over bijna 150 kg gebrande kalk. Maar goed, daarover wilden we het eigenlijk helemaal niet hebben; het gaat momenteel om de metselkalk, die de verbinding van de stenen van een bouwwerk vormt en waarvan dus de stevigheid van het bouwsel voor een groot deel afhankelijk is. In de der tiger jaren, toen de economische cri sis de Verenigde Staten teisterde en allerhande producten onverkoopbaar bleken, kwam een uitvinder op het denkbeeld suiker aan de kalkmortel toe te voegen. Wat de man tot dit idee heeft gebracht, zal wel altijd een raad sel blijven, maar in ieder geval was het resultaat niet minder dan verbluf fend. Want de gezoete mortel bleek aanzienlijk steviger te worden dan de smakeloze kalk. Uitgebreide proeven wezen uit, dat toevoeging van 5 a 6 pet suiker aan de kalk een hogere be lasting van 60% mogelijk maakte. Ook toevoeging van ruwe suiker en melasse bleken gunstige resultaten te hebben op de trek- en drukvastheid van de verschillende kalksoorten, die bij de proefnemingen werden betrok ken. Helaas bleek er weinig belangstel ling voor de toepassing van deze nieuwe vinding te bestaan, om de een voudige reden, dat de thans gebruik te mortel reeds voldoet aan alle eisen, welke door de practijk daaraan wor den gesteld. Maar ondanks deze teleurstelling kunnen we het nog best even hebben over de theorie die ons. voorspelt, dat de aarde uiteindelijk te gronde zal gaan door een te veel aan kalk. Daarover morgen. (Nadruk verboden). Twee arbeidersbonden veroordeeld Tielse veiling aangetast in eer en goede naam De Nederlandse Bond van Handels- en Kantoorbedienden Merourius en de R.K. 1 voor administratief Personeel St. Franciscus van Assissi zijn in Amsterdam veroordeeld tot schadeloosstelling va Tielse fruitveiling Septer, vanwege hun actie op 31 Augustus 1951. De beide bon den hadden, nadat zij bij de veiling een werkstaking hadden geproclameerd, in een circulaire en met een aankondiging ln de Tielse Courant mogelijke werkwilligen- gewaarschuwd tegen een oproep van de veiling Septer om arbeidskrachten. De rechtbank besliste, dat het versprei en van de circulaire en het plaatsen de aankondiging onrechtmatig was ge weest en de veiling Septer in ee goede naam had aangetast Aan Septer werd terstond in schadestaatsprocedure een zeker bedrag toegewezen- als schadevergoeding. De bonden berustten in dit vonnis. Fietsers uit Veendam door auto gegrepen Op de Kielsterachterweg bij Veendam is gisteren de 30-jarige wielrijder W. H. Woltjer, komende uit de richting Hooge- zand bij de Lange Leegte, waar het fiets pad de rijweg kruist, door een achterop- rijdende auto gegrepen en om het leven gekomen. Hij laat een groot gezin achter. (Advertentie) Nog geen modelkeuken Maai toch is er vooruitgang Welke huisvrouw droomt er niet zo nu an van een modern ingericht huis, voorzien van alle comfort en vooral van .modelkeuken, als ze wel eens in tijd schriften of op een tentoonstelling ziet, zo ongeveer alles machinaal gebeurt. En met een. lichte zucht zal ze bij zich zelf vaststellen, dat het, wanneer alle huishoudelijk werk met dergelijke mo derne hulpmiddelen gedaan wordt, ook niet moeilijk is er. altijd verzorgd en aan trekkelijk uit te zien en zelfs tijd over te houden. Maar toch ziet het er niet zo somber uit, als menige huisvrouw denkt. Voor een van de naarste werkjes, de dagelijkse afwas, brengen de Castella- fabrieken thans een modern afwasmiddel. dat reeds door duizenden en duizenden huisvrouwen vol enthousiasme ontvangen is, de Castella Vaafcwas. In het wonder lijke schuim van dit nieuwe middel (een lepel Castella Vaatwas geeft teilen vol sop) is de hele afwas zonder ook maar de geringste moeite in een ommezien ge daan enwat de huisvrouw vooral zal waarderen, haar handen hebben dit afwasmiddel (per pak 25 ct.) niet in het minst te lijden, integendeel, zacht als fluweel worden deze door dit Castella sop. En zo gaat de droom van de huisvrouw althans voor een deel in ver vulling. bose wordt veroorzaakt door regelingen ter beveiliging van de nationale econo- en economisch zwakken. Bovendien een nieuwe ziekte door insteüngen, een bepaald monopolie krijgen. De zevenurige werkdag is een buitensporige weelde. De 2286 min rp buitenlandse hulp is een druppel aan de emmer, doch grote steun van de Wereldbank is niet onmogelijk. Amerika heeft Indonesië be nadeeld door de mogelijkheid van panse schadevergoeding af té snijden door de bescherming zijner eigen belan gen. De ruilvoet is met 25 pet achteruit gegaan, zodat het deviezenvermogen met 3445 min rp is verminderd, waartegen over echter 867 min aan buitenlandse leningen stond. Ongerekend aardolie was de daling zelfs 31 pet. De invoer steeg 30 pot, consumptiegoed zells 45 pet, vooral door rijstinvoer. Aardolie rubber leverden y der deviezen op. Dank zij goede voorlichting is de voed selproductie van de bevolkingslandbouw 7 pet omhoog gegaan en in 1956 zal men hopelijk zich zelf van rijst voofzier nettowinst der bank is 4 (4) min rp, de winst der bijbank te Amsterdam over 1952/53 was ƒ775.962 (ƒ879.358). Geen wolkje aan de lucht Geheimzinnige wervel storm over Brits strand Zonder dat er een wolkje aan de hemel viel te bespeuren, heeft een wervelstorm die onverhoeds over het strand Westcliffe, nabij Southend, raasde, gis- tefen grote paniek gezaaid onder de vele badgasten, die vredig van de zon lagen te genieten. Het enige wat men hoorde was een luide klap. Daarna zag men een water zuil van meer dan 15 meter hoogte. Slechts één minuut duurde de storm, maar op het strand was een ravage aan gericht, Badgasten lagen schreeuwend in het zand, terwijl kledingstukken en bad stoelen in' alle richtingen waren ver spreid. Mensen, die. op dat ogenblik in zee waren, beleefden benauwde ogen blikken, daar de storm hen onverhoeds onderdompelde. Een badgaste kreeg zelfs een onvrij willig bad, hetgeen haar bijna het leven had gekost. De dame werd met badstoel en al opgenomen en de zee ingeslingerd. Zij kon ternauwernood worden -gered en bleek ernstig te zijn gewond. Na „staatsgreep" blijft Kasjmir onrustig Leiders van Pakistan en India beraadslagen De premier van Pakistan, Mohammed Ali, heeft volgens Reuter zijn Indische ambtgenoot Nehroe verzocht onmiddellijk met hem de kwestie-Kasjmir te bespre ken. Men zal zich herinneren, dat het overleg van de vorige maand te Karatsji gevoerd, op niets uitliep. De regering Pakistan is zeer bezorgd over de jongste gebeurtenissen in Kasjmir, waar ners, zoals eerder gemeld, stakingen demonstraties plaats vonden uit pro test tegen de arrestatie van sjeik Abdoel- lah, de vorige premier van Kasjmir. Ko- Pakistan en India niet tot een ac- coord, dan zal de kwestie-Kasjmir on middellijk ter kennis van de Veiligheids raad worden gebracht. De onrust in Ka- ratsji blijkt uit het feit, dat winkels, markten en bioscopen vandaag gesloten zullen zijn, bij wijze van rouw met de doden, die bij de onlusten te betreuren vielen. Hoofden van 25 Pakistaanse fir- hebben een krachtig protest geuit tegen het optreden van het nieuwe hóófd an de staat Kasjmir, Karansingh. Amerika heeft het nodig gevondpn, via de ambassadeur in India, George Allen, laten tegenspreken, dat hier sprake i van Amerikaanse inmenging in Kasj- Bij 's-Gravenzande blijven bunkers staan Zij worden bedekt met een asfaltglooiing Het opruimen van de kazematten aan de kust in het gebied van het Hoog heemraadschap Delfland te Delft gaat gestadig voort. Er zijn nu ongeveer 25 onderkomens tot ontploffing gebracht. Er zullen dit jaar nog 18 verwijderd worden. De overige 20 worden in 1954 vernietigd. Nabij 's-Gravenzande zijn enkele bunkers, die slechts verwijderd kunnen worden met grote schade aan de duinen. Men zal deze dan ook laten staan én met een asfaltglooiing bedek ken, zodat bij hoge vloed het zeewater niet meer tussen de bunkers door kan stromen. De asfaltglooiing krijgt een lengte van 600 m. Mét het werk daar- oor is men reeds begonnen. Ned. schepen bij oefening Mariner in September Aan de Noordatlanfcische vlootoefening Mariner, die op 16 September begint en 19 dagen zal duren, zullen van Neder landse zijde deelnemen, de torpedoboot- jagers Evertsen en Kortenaer, de fregat ten Van Amstel, De Bitter en Jan van Brakel, de onderzeeboten Walrus, Zee leeuw en Tijgerhaai, het radaropleidings schip Soemba en een aantal mijnenve gers en hulpschepen. Van de Marine luchtvaartdienst zullen Seafuries en fireflies (van Britse vliegkaimpsóhepen af) benevens Harpoons meewerken. Bovendien zal het radaropleidingsschip Soemba dit jaar deelnemen aan de jaar lijks terugkerende Britse luchtverdedi- gingsoefening Momentum. Deze oefening wordt ditmaal gehouden door twee kon vooien, die op 15 en 16 Augustus en op 22 en 23 Augustus langs de Britse kust worden geleid. Austr. parlementslid in Nederland De heer A. R. Downer, liberaal lid van hei Australisch federale parlement en lid van de gemengde parlementaire com missie voor Buitenlandse Aangelegen heden. is gisteravond voor een kort be zoek in ons land aangekomen. Donderdag 'zal de heer Downer weer vertrekken. Knoeierijen bij marinewerf in Den Helder bestraft De kolenhandelaar D. B. uit Den Hel der is in Alkmaar conform de eis, ver oordeeld tot 12 maanden, waarvan 6 voorwaardelijk, wegens oplichting van het rijk voor ƒ5.000 en het geven van steekpenningen aan een ambtenaar van de marinewerf in Den Helder. Deze ambtenaar, de stoker S. B., werd voor het ïemen van dit geld en voor diefstal enkele voorwerpen uit het arsenaal de werf veroordeeld tot 2 jaar met aftrek (eis 2Vz jaar); zijn vrouw, die maandelijks de giften van de kolenhan delaar in ontvangst nam, tot 6 maandén (eis 8 maanden) en haar vriendin, die de door de stoker gestolen goederen in be waring had genomen, tot een bedrag van 100, subs. 30 dagen. De loodgieter H. T., die eveneens heling ten laste was gelegd, werd hiervan vrijgesproken. Ambonnees kindje dronk benzine en overleed In het Ambonnese woonoord aan de Utrechtsestraatweg in Woerden had het driejarig dochtertje van de familie K. gistermorgen het ongeluk een kopje ben zine leeg te drinken. Hoewel het meisje terstond in het ziekenhuis werd opgeno men, is het enkele uren later overleden. De Surinaamse Staten hebben met 12 tegen 6 stemmen én drie onthoudin gen een motie van vertrouwen in de re gering aangenomen. Voor M.T.S.-eis Nieuwe rangen bij Kon. Land- en Luchtmacht Bij de Konnklijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht zijn ingesteld de rangen van opzichter van fortificatiën en technisch opzichter. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden met ingang van 1 Novem ber 1952. De rangen van technisch opzichter, respectievelijk opzichter van fortifica tiën, worden toegekend aan de militairen, die, na een bepaalde, in militair opzicht van belang zijnde studierichting te heb ben gevolgd, het diploma van een mid delbaar-technische school hebben be haald. Bovendien moeten zij in aanmer king komen voor de benoeming tot offi cier bij het dienstvak van officieren- teohnisch-opzichter van de verbindings dienst, of 'bij het dienstvak van officieren- téchnisch-opzichter van de technische denst, of bij het dienstvak van officieren- teohnisoh-opzichter der genie of bij het dienstvak van officieren-opzichter-tech- nische-diens ten-luchtmacht. Lekken in leiding Goes krijgt nog geen gas uit Sluiskil Wegens onverwachte moeilijkheden is de gaslevering uit Sluiskil (Zeeuws- Vlaanderen) aan Goes, die 12 Augustus zou beginnen voor onbepaalde tijd uit gesteld. Het is gebleken dat in de trans portleiding van Baarland naar Goes fou ten zitten. Tengevolge van de ramp moest deze leiding bij Baarland meer naar het land worden verlegd. Zij lag namelijk in de zeedijk. Enige tijd geleden heeft men nu deze leiding van Baarland naar Goes op druk beproefd. Ze had een druk van 16 atmosfeer moeten kunnen doorstaan, doch reeds bij zes atmosfeer bleek op een bepaald gedeelte de leiding ernstig te lekken. Deze leiding ligt een meter on der het wegdek, maar toch spoot hier het zand tussen de stenen naar boven. Men is thans druk bezig met het onderzoek naar de oorzaak van deze tegenslagen. Het leggen van de gaszinker door de Westerschelde werd in 1951 voltooid en vergde een bedrag van twee millioen gulden. Ambonnese christenjeugd in Schattenberg bijeen Moluks karakter wil men in het verenigingsleven bewaren In het Ambonnezenkamp Schatten berg bij Westerbork hebben Ambonnese christenjongeren uit alle woonoorden in Nederland een congres gehouden, dat be sloten werd met een massale bijeenkomst de kampkerk. Het was het eerste con gres van een vorig jaar opgerichte ver eniging, die nog zoekt naar een bij de Ned. jeugdbeweging aansluitende vorm, doch met behoud van het Molukse karakter. Ook als de Arwbonnezen eens naar hun eigen eiland zijn terug gekeerd, hopen zij contact te houden met de Nederlandse Christelijke jeugdorgani- Namens het Geref. Jeugdcentrum werd een prachtig vaandel overhandigd door de heer N. van der Veen uit Assen. In de kamipkerk werden toespraken gehou den over de Christen-jongeren in ver band met karaktervorming, sport, na tionale traditie en de chaotische wereld, toespraken in het Maleis en het Neder lands. Verschillende koortjes zongen Ambonnese psalmen en liederen. Voorzitter van deze organisatie is ds S. Metiary, en secretaris de heer A. Sinay, beiden te Schattenberg. De organisatie zal een resolutie aanbieden aan H.M. de Koningin en de ministerraad. Er zijn voorts sportwedstrijden en een mars ge houden en het congres werd besloten met een opvoering van Bijbelse samenspra ken in het Maleis, afgewisseld met mu ziek van een fluitorkest. Geref. Oecumenische Synode Edinburgh bepaalt houding jegens Wereldraad van Kerken Ook echtscheiding getoetst aan de wet van Christus Tijdens de Gereformeerd Oecumenische Synode, die dezér dagén in Edinburgh wordt gehouden (uitgaande van de In ternational Council of Christian Churches, de I.C.C.C., die naast de World Council of Churches, de W.C.C. bestaat) is een rapport in behandeling gekomen, betreffende de waardering van eventuele aansluiting bij de W.C.C. De meerderheid van de vergadering stelde voor, dat de synode zou uitspreken dat aansluiting bij deze Wereldraad Kerken „inconsistent" is met het lid maatschap van de Gereformeerd oecu menische synode. De minderheid, be ducht voor het woord „inconsistent" waarvan het overigens niet duidelijk is of het „inconsequent" dan wel „onbe staanbaar" betekent, veroordeelde wel ir krachtige bewoordingen de wijze waarop in de Wereldraad de basisformule ge hanteerd wordt, maar wilde niet verder gaan dan een opwekking aan het adr van de aan de synode deelnemende Ker ken om zich met ernst tc bezinnen op de vraag of zij aan de Wereldraad kunnen deelnemen. De Zuidafrikaanse afge vaardigde stelde voor zich van elk ad vies te onthouden. De beslissing zal in de komende week moeten vallen. In de tweede plaats kwam een lichting bij een aantal voorstellen ter zake van een rapport over „huwelijks- vragen" aan de orde, met name over de vraag hoe de Kerk tegenover echtschei ding heeft te staan en tegenover eventueel tweede huwelijk. Beroepin gswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Maastricht, (toez. (vac. Ph. P. Meerburg), A. Klamer Westernieland; te Warns (toez.) G. Zon- neberg, vicaris te Werkendam. Aangenomen: naar Rotterdam- Hillégersberg (toez.), G. M. J. Winter te Rijk (Haarlemmermeer); naar Rozen- daal (Gld.), (toez.), A. v. d. Ven, cand, te 's-Gravenhage. Benoemd: tot voorganger van de Herv. evangelisatie te Poortugaal, L. C. Baljé, vicaris te De Kaag. Bedankt: voor Jutrijp-Hommerts (toez.), G. Kaastra te Sexbierum. Geref. Kerken Beroepen: te Assen (derde pred. pl.), G. P. Hartvelt te Bodegraven; te Nieuwlande P. A. Kouwenhoven te Sehildwolde. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Urk, M. C. Tanis, cand. te Rotterdam. Evang. Luth. Kerk Bed ankt: vóór Enkhuizen-Hoorn, P. H. G. C. Kok te Weesp. Dr Hugo Eckener vierde zijn 85ste verjaardag Beroemd meteoroloog, die in 1924 de Zeppelin over de Oceaan vloog Dr Hugo Eckner, de grote Duitse mete oroloog en navigator, die in 1924 de eer ste vlucht met een Zeppelin over de Atlantische Oceaan maakte, ds gisteren 85 jaar geworden. Dr Eckener woont nog steeds in Friedrichöhafen, waar hij zijn vrouw gisteren stapels brieven telegrammen met gelukwensen ontvingen. Heel Friedrichshafen leefde met dr Eckener mee. Er was o.m. een grote fakkelparade. Het lied der aethergolven WOENSDAG 12 AUGUSTUS 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.15 Gymnastiek 7.30 Gri voor de dag 8.00 Nleu Gewijde voor ne nuisvrou..^...- _.i tuinbouw- 12.59 Klokgelui 1.15 Pi 1.20 Mandoline ert en koorzang jeugd 5.20 Orgelspel 5.50_ Gi pole-orkeifi Interkerkelijk nsemble 4.00 Vo< nerkwl 7.23 Gi Metro- 6.3Ö* „Spectrum van het Chr. n verenigingsleven" 6.45 Zigeu- ■lntet 7.00 Nieui 7.30 Buitenlands 43. Rick keek naar zijn handen, die trillend zijn op winding verriedden. En een spotlach krulde zijn lippen, terwijl hij aan Cosier dacht: heb maar ge duld met Lientje. Geduld! Had hij niet genoeg ge duld gehad met dit wispelturige wezen? Het was beter geweest, wanneer haar vader zich niet had laten lijmen door haar mooie ogen, en eens wat meer naar de roede had gegrepen. Jeltien trad opnieuw binnen. Zij had niet ge klopt, en Rick voelde zich bijna overvallen. Maar hij kon dit meisje, dat nooit haar verlegenheid te genover hem had kunnen overwinnen, geen ver wijt doen. Daarom dwong hij zichzelf tot vriende lijkheid. „Ik moest u van mevrouw nog een stuk taart brengen," zei Jeltien. Toen zag zij het onaange roerde schaaltje en vervolgde: „Lust u het niet? Zal ik het dan maar weer meenemen?" Hij schudde het hoofd, trachtte te glimlachen. „Laat maar hier. Ik ben nu eenmaal wat zuinig met zulke lekkere dingen." Jeltien nam genoegen met deze verklaring. Maar Rick dacht grimmig: wacht maar! mor gen... morgen zou hij dat leugenachtige schepsel wel Maar... Dan had een vrouw met een trotse houding te genover hem moeten staan. Dan hadden haar ogen langs hem heen moeten zien en haar mor gengroet had ijskoud moeten zijn. Dan had voor de gedoofde haard niet geknield moeten liggen het zielige mensje, dat moeilijk opstond bij zijn thuiskomst. Dan had het bleke gezichtje niet zo dodelijk vermoeid en de donkere ogen niet glans loos en bedroefd moeten zijn. Want over dit toonbeeld van ellende kon Rick de verwijtenstroom, in die slapeloze nacht over dacht, niet uitstorten. Tegenover dezé jammer verloor hij alle gekrenktheid en was er alleen maar een nameloos medelijden met het kleine, tere vrouwtje, dat niet eens meer de energie scheen te hebben haar misvormde figuur te ver bergen. „De haard was uitgegaan en ik had nog niet op u gerekend," verontschuldigde zij. „Het is nog zo vroeg." „Ik heb slecht geslapen," antwoordde Rick. Maar tot een verklaring kwam hy niet. door CAREL VAN DER HOEK „Ik ook," antwoordde zy. En zy keek naar de kleine vlammetjes, die begonnen door te komen. „Hij brandt alweer," deed Rick luchtig. Zij knikte, had hem niet verstaan. Waar bleef de moed, waar zij vannacht zo vurig om had ge beden? Hier stond ze nu in al haar schamelheid, met vuile handen en onverzorgde haren; mis schien had ze wel roetstrepen op haar gezicht „Ik... ik heb... gelogen gisteravond... En u... hebt het gehoord." Er viel een traan over haar wang en liet een duidelijk spoor na. „Ja" zei Rick Maar er was geen triomph in zijn stem Niets was er meer over van de heer lijkheid van het rechterschap, zoals hij het zich had voorgesteld. Haar bekentenis woog hem, als of hij zelf had gelogen. Zij keek hem treurig aan. „Ik ben slecht, zei ze zo zacht, dat hij haar nauwelijks verstond. „Vergeef het mij." „Ik ben ook slecht," antwoordde Rick. „U moet mij mijn gedachten van gisteren vergeven." Hij liep naar de kast, waar hij het gebak had opgeborgen. „Ik wil niet beter schijnen dan ik ben, mevrouw. Dit had ik u terug willen geven. Maar nu niet meer." Ze stonden tegenover elkander. En heel even gleed over het ernstige gelaat der jonge vrouw een blij lachje. Toen zei ze: „Ik dank u." Rick keek haar na. Hij dacht: kinderen... we zijn allebei nog kinderen. Doch Ricks hoop, dat de dagen van weleer zou den terugkeren, ging niet in vervulling.Eline deed met bijna pijnlijke nauwgezetheid haar plichten, doch hield angstvallig de kinderen bij zich in de keuken. En Rick had niet de moed haar te vra gen, waarom ze zelfs niet in de gang mochten spelen en waarom ze steeds maar moesten bly- ven in dat kleine vertrek, waar het nooit goed warm werd. Totdat Rick op een ijskoude Zaterdagmiddag te gen Kerstmis bij het opbergen van zijn fiets in de schuur na een bezoek aan de dorpskapper, de ruiten van de tuindeuren bijna vrij van ijsbloemen zag. En terwijl hij by de haard de schoenen van de ijskoud geworden voeten deed, hoorde hij ver rast Hannie's vrolijke stemmetje vlak bij: „Kijk es, Mammie, het balletje spuit!" Rick glimlachte om de herinnering aan zijn eigen kinderjaren, toen zijn moeder hem ook had gewassen bij de kachel in de woonkamer van hun eerste pastorie en hij een tijdlang spelen mocht in het warme water. Dan had hij ook soms een gummiballetje, waarin een gaatje zat. Een pracht fonteintje. beeld 10.00 Hammondorgel 10.15 Cai Gram. 10.45 Avondoverdenking 11.00 11.15—12.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 7.13 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.50 Voor 9.00 Gymnastiek Ó.20 Voor de vrouw 11.00 R.V.U.; Causerie 11.30 Gram. 12.30 Land- en tuin- lededellngcn 12.33 Voor het platte- Vierhandig pianospel 4.10 Voor de jeugd 4.45 Voor de zieken 5.15 Accordeonmuziek 5.50 Regeringsuitzending 6.00 Nieuws 6.20 Gram. 6.30 Causerie VARA; 7.00 Gram. 7.10 ..Langs het strand van Nederland", klankbeeld VPRO: 7.30 Voor de jeugd VARA: 8.00 Nieuws 8.05 Politie kcommentaar 8.15 Mili taire kapel 8.45 Hoorspel 10.00 Dansmuziek 10.35 Causerie 10.50 Gram. 11.00 Nieuws 11.15 Nieuws in Esperanto 11,20 Gram. 11.40—12.00 Holland Festival: „Lulu". opera (3e bedrijf). Engeland. BBC. 330 m. 12.00 Hawaiian- muzjek 12.25 Gev. programma 1.00 Nieuws 1.10 Ooggetuigeverslag 1.30 Latijns-Ameri kaanse muziek 1.55 Cricketuitslagen 2.00 Orkestconcert 3.00 Hoorspelen 4.00 Gram. 4.45 Voordracht 5.00 Voor de kinderen 6.00 Nieuws 6.16 Sport 6.20 Orgelspel 6.45 Cau serie 7.00 Gev. programma 7.30 Henry Wood promenade-concert 9.00 Nieuws 9.15 Henry Wood promenade-concert 10.05 Gev. pro- iuziek 12 45 Gev. muziek 1.45 V< sren 2.00 Voor de vrouw 3.00 Gev. muziek i muziek 4.15 Mrs Dale's dagboek sst 5.30 Orgelspel 6.00 Dans- 11.05 Voordrae Gram. 4.15 Militair orkest 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 5.30 Klankbeeld 5.40 Gram. 6,30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.30 Kinderliedjes 'artet 10.55—11.00 I Srussel. 484 m. 12.10 Omroeporkes t 1.00 Nieuws 1.10 Gram. 4.30 Lie Ziek 5.00 Niei „Die Walkure", oper 7.45 Nieuws 8.00 „Di i (le acte) 7.40 Gram. Walküre". opera (2e „Die Walküre". opera helpt deed het voorstel al< bijbelse grond voor echtscheiding alleen overspel, maar ook kwaadwillig! verlating te aanvaarden. Zij stelde zo voor uit te spreken, dat scheiding ali laatste uitkomst beschouwd moet den en alleen dan te aanvaarden is, al er duidelijk geen berouw en geen moge lijkheid tot verzoening aanwezig Is, et dat in een dergelijk geval, w andere oplossing afgesneden is, de parti die scheiding vraagt niet beschouwi mag worden als in overtreding zijnd met de Wet van Christus. Wereldraad van Kerken De tweede assemblee in 1954 te Evanston Het uitvoerend comité van de Wereld] raad van Kerken (de World Council o| Churches) is gedurende vijf dagen bijeer geweest te Genève, voornamelijk, ora voorbereidingen te treffen voor de twee de Assemblee van, de Wereldraad, die hej volgend jaar van 15 tot 31 Augustus h; Evanston (Illinois) gehouden zal worden Zoals men weet, vond de eerste Assem] blee in 1948 plaats te Amsterdam. Dr W. A. Visser 't Hooft, de secretartó generaal van de Wereldraad, verklaard! tijdens een persconferentie dat het beslis noodzakelijk was dat alle ledemkerkenl ook die in de Oosteuropese landen, ver tegenwoordigd zouden zijn tijdens de kol mende Assemblee. We moeten aantonerj dat de geestelijke eenheid van de Christe lijke Kerken sterker is dan alles wat on kan verdelen. Voorts verklaarde de seeretaris-gen< raai te hopen, dat de RK. Kerk, die gee: officiële betrekkingen met de Werelo raad onderhoudt, in 'ieder geval officiële vertegenwoordigers zenden Evanston. Wereldraad van Kerkei Korea Het uitvoerend comité van de Werelc] raad van Kerken heeft aangeboden helpen hij de wederopbouw van Zi en Noord-Korea, mits de distributie t de door de Kerken beschikbaar gesteld] goederen in handen van de Kerk blijij Oost-Duitsers naar Prot. congres in Hamburg Ongeveer 10.000 Oost-Duitsers hebbt van de Sowjets toestemming gekregi om een bijeenkomst van Protestanten hét Westen, in Hamburg, bij te won Dit congres zal duren van 12 tot Augustus. Onder de Oost-Duitsers bevinden zi circa 2000 dominees en ouderlingen. Conferentie Vrijzinnige Predikanten De tweede conferentie voor Vrijzinni predikanten en predikantsvrouwen: op 15 en 16 September te Kortehem (Fr.) gehouden. - - JZ. Tijdens de eerste dag zal dr B, KI Wassink te Ried spreken over „J. Sartre" en zal dr J Lodder, arts te Drai ten het onderwerp „Wat verwacht 1 gemeentelid van de preek?" behandelt In de middag van de tweede dag, prof. dr M. J. A. dc Vrijer te Heemst spreken over „Hoe staan wij domint en dominesen zelf naast elkaar?". De 1] ding van de conferentie berust bij ds Faber te Boksurri. Giften en legaten De Geref. Kerk van Dordrecht ontvil van een onbekende een gift die ten minste gedurende drie jaar ha haald zal worden om een zelfstand» kracht in de evangelisatie te bekostigj De gift wordt dan steeds zó verdec dat 2400 aan de evangelisatie ten goe komt en ƒ1800 aan het lectuurfonds ds J. Verkuyl in Indonesië. Sinds haar opening op 18 Juni hel ben 4175 personen van 61 landeu aan-l; wereldconferentie voor morele her» wapening te Caux sur Montreux (Zy'| seriand) deelgenomen. Examen voor klinisch analyst Utre - Geslaagd v lisch Analys Koninklijke Nederlandse Chemisch ging, de dames: B. van Ammers; J. Balt: Th. A. P. Beckers: I A. den Boer; Y. Bosje, E. 1 C. F. Bruyn, E. C. Campioni, M. L. Dekk E. Douw. N. E. Edel. A. M. Th. J. ErJ bregt, C. Gerretsen, Y. G. Graziano. P Hagendijk. J. S. van Hcerdt. W. J. He :ldt, E. A. Holmer, C. M. den Hond, M. C. Hos. M. Huyser. M. M. H. de Jong,_E. r. M. H. de Muick Kt J. C. Krabbendam. L. A. H. Krebbei E. M. Leeuwer I. I. Oldent H. N. G. li Kreek. A. B. C. G. Meijer, C. N( Th. M. S. Van Riggf re. N. Ligthart Sch' C. V. M. Schrlckx, H. I. Si T. Cohen Stuar - Stok. M. J. i Straat ONDERWIJSBENOEMINGEN >cmd tot leraar oud etalen en geif< et Chr. lyceum te Alphen a.d. R c tej A Feijen. Coe ej H K O md tot Ier burg: mej H K Olljrhook. Rotterdr Engels aan de HBSf de Handelsdagschool de heeriJ NOTARIëLE EXAMENS DEN HAAG, 8 Aug. Geslaagd vot >tarieel examen 2e gedeelte: W Wierty, Apeldoorn; le gedeelte; J H Ve Luyksgestel. kenen M.O. (acte M.A.)mej T Alderl :e te Amstelveen en mej G H M v d K »n te Aalburg. •s-GRAVENHAGE. 10 Aug. Gesla oor de akte N B (timmeren): W M v i eren. 's-Gravenhage; H Steenbergen, venter; J H Sweers. R'darr Rijswijk (Z.-H.)J S Verse akte N F (meubelmake OTTERDAM. 10 N.O. akte NT: J Vl« akte N2a: J Gorter. Dordrecht; thijs, Bergen op Zoom en A P Sipman. hem; voor NO-akte N2b; M P tard; N G C v Leeuwen. R'dam. tenberg. Bedum; J G F Mulder. Valkc A-dam. E p si Houthe NO-al R'dar G H F NU: talberts. Hi [aastreeht;

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2