flieutue geihsctftGUmranl Jan Schouten morgen 70 jaar Op de Franse spoorwegen wordt weer gedeeltelijk gestaakt Houding van de socialistische vakbond „Force Ouvrière" nog onzeker „Rode Hilde" gaat strenger straffen uitdelen Ook de Perzische provincie stemde vóór Mossadeq Oud-N.S.B.-ers colporteerden met strijdblad Alarm Wist IJ Rol van de V.N. DINSDAG 11 AUGUSTUS 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9809 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E, DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .5taat»üsUd»f«9Mfw« myn hert la legljeaspott" Zie pag. 4 en 5 Communisten nemen de leiding tTET, onder communistische leiding staande, vakverbond de C.G.T., Schili heeft gisteravond een staking bij de Franse spoorwegen uitgeroe- ien- pen. De leden moesten het werk onmiddellijk neerleggen. Tevoren had den zowel de communistische als de socialistische vakverenigingen in het belangrijke spoorwegknooppunt Dijon, waarover al het treinverkeer naar Italië en de Rivièra loopt, tot een staking besloten. De neutrale vak organisaties gaven een verklaring uit, waarin werd gezegd, dat de nieuwe regeringsdecreten de bonden geen aanleiding meer geven aan fh stakingsacties deel te nemen. De bond van matrozen, een onderdeel uit- makende van de C.G.T., neemt vandaag deel aan een „waarschuwings staking" voor 24 uur. Toch ziet het er naar uit, dat „Force wederom aan de zijde !.G.T. zal staan. Het Christelijk vak verbond besloot, aldus Reuter, niet ie door de C.G.T. uitgeroepen algemene iorwegstaking deel te nemen. Behalvi Dijon lag het werk vanmorgen reeds til op de emplacementen van Bordeau: ,imoges en Saint-Brieux. Daarbij komt, Noord-Frankrijk meer dan de lelft der mijnarbeiders het werk heeft Ieergelegd. Ondanks de krachtige maatregelen regering is de staking dus opnieuw iitgebroken. De minister voor de Poste- ijen, Ferrl, had in een communiqué be- endgemaakt, dat hij al het personeel bij interlocale telefoondienst, dat Maan- ag geen gehoor had gegeven •vingen, heeft geschorst. In Parijs heeft rijwel al het P.T.T.-personeel deze last- evingen van de regering genegeerd. De rbeiders zijn wel naar de telefooncen- ales gegaan, maar er worden geen indingen tot stand gebracht. De decreten der regering, dienende tot ezondmaking van de Franse economie financiën, zijn: strenge bezuinigingen, [aarbij het administratieve personeel zal rorden ingekrompen; geleidelijke huur- erhogingen; krachtige maatregelen tegen dere vorm van prijsstijgingen; in de chten wordt geen andere wij- ging aangebracht dan het aanbieden hoger maximumpensioen aan hen, die in toestemmen twee jaar langer te erken. Voorts heeft de regering nstige aanval gedaan op het oude privi- beetworteltelers, volgens het- elk de staat hun onbeperkte oogsten inkoopt tegen oneconomisch hoge prij- De aangekochte beetwortelen kunnen echts in alcohol worden omgezet, waar geen afzet is te vinden. Geleidelijk lat de regering, nu die aankopen ver inderen. Aldus heeft de Franse minister van Faure, op een persconferentie eegedeeld. Resumerende, de toestand in ankrijk is thans zó, dat ieder ogenblik stakingsoproepen kunnen volgen, fordend is de toestand nog lang niet. ilitie en soldaten hebben gisteren in le Franse steden de post gesorteerd en ndgebracht. In Parijs echter lagen de irbindingen van post, telefoon op lange stand, en telegraaf volkomen stil. tulles waarschuwt: alle Amerikanen uitleveren Terug in Amerika, heeft Foster Dulles 'HDrkiaard. dat Amerika tot tegenmaat- gelen zal moeten overgaan, wanneer communisten op Korea weigeren jnerikaanse krijgsgevangen en uit te /sferen. Dulles vloog rechtstreeks naar rjkenhower, die thans met vacantie in mver is. om hem verslag uit te bren- n over de toestand op Korea en zijn wact met de Japanse premier, Josjida. >igens Reuter, hebben de communisten hdaag voor een verrassing gezorgd, ordat 25 Amerikanen en 25 Britten Itra werden vrijgelaten. Radio-Peking lakte bekend, dat in Noordkoreaanse 1050 Geallieerde fcrijigsgevainige- n zijn omgekomen. De desbetreffende St was op 8 Augustus aan de V.N.-ver- renwoordigers overhandigd. Reuter seinde later: In Parijs waren vanochtend de Gare Saint Lazare en Gare Montparnasse gesloten. Aan het Gare du Nord lag het verkeer geheel stil. Van de Gare de Lyon en Gare Austerlitz vertrok ken alleen treinen naar de voorsteden. Uit de provincie werd gemeld, dat vijf tien personentreinen met 15.000 passa giers zijn blijven staan. Men liet in allerijl voedsel voor de ge strande passagiers komen. Ook de arbeiders in de gas- en electrici- teitsbedrijven in het toeristenoord te Nice, die Zaterdag het werk hadden her vat, besloten opnieuw tot staking. Bakkersknechten te Biarritz, óók een vacantie-oord, legden eveneens het werk Treinverkeer tussen ons land en Frankrijk Evenals bij de staking van vorige week is ook nu de toestand, wat betreft hét treinverkeer van en naar Frankrijk zeer onoverzichtelijk. In strijd met de som bere geruchten, is de Pullmantrein uit Parijs vanochtend op tijd in ons land aangekomen. Daarentegen zou volgens ontvangen berichten, de D-trein naar' Parijs, die gisteravond om 20.10 uur uit Amsterdam vertrok, vanochtend nog aan de Belgisch-Franse grens staan. De Ned. spoorwegen laten de treinen normaal vertrekken, maar weten niets de gang van zaken in Zuid-België. Benelux-samenwerking Belgische melkpoeder naar ons land Echter minimumprijs voor Belgische ondermelk Nederland heeft zich bereid verklaard tot eind October een zekere hoeveelheid Belgisch mager melkpoeder, bereid vol gens het z.g. verstuivingsprocédé, door het In- en Verkoopbureau voor Zuivel uit de markt te laten nemen. Reeds enige tijd valt het de Belgische zuivelproducenten moeilijk voor de bij de boterproductie vrijkomende ondermelk een bevredigende opbrengst te verkrij gen. De laatste maanden zijn daarom vrij belangrijke hoeveelheden ondermelk tegen lage prijzen uit België in Nederlana ingevoerd. Dit leverde in verschillende opzichten bezwaren op voor de Neder landse zuivelproducenten. De Nederlandse regering heeft nu be sloten aan de Belgen voor te stellen op déze ondermelklevering naar Nederland het protocol van Luxemburg toe te pas- Dit betekent, dat de Belgische on dermelk voortaan niet beneden een be paalde minimumprijs hier te lande zal kunnen worden ingevoerd. Anderzijds is teneinde de Belgische zuivelindustrie te gemoet te komen, besloten de gelegen heid open te stellen om mager verstui- vingspoeder. geproduceerd in België, bij het Nederlands In- en Verkoopbureau voor Zuivel in te leveren tegen dezelfde prijzen als voor Nederlands poeder gel den. De Italiaanse auto-coureur Tazio Nuvolari, die voor de tweede wereld oorlog ontelbare races op zijn n bracht, is te Mantua op 61-jarige leeftijd overleden. In de Ver. Staten is gisteren de 160 MILLIOENSTE INWONER GEBO REN. Verwacht wordt, dat het land 1960 175 millioen zielen zal tellen. Ongeveer zes millioen kilogram Zwitserse abrikozen liggen te verrotten, doordat de Zwitserse markt wordt overstroomd met goedkope, Franse abrikozen. Dat namen de abrikozen-kwe kers niet. In sommige plaatsen, zoals op de lijn Martigny-Sit- ten, volstonden zij met het ver sperren der spoorwegen. Zij ge bruikten hiervoor abrikozen- mandjes. In verschillende an dere plaatsen ging het minder gemoedelijk toe. Op een grens station, waar de Franse abriko zen het land binnenkomen, sta ken demonstranten een aantal goederenwagons in brand. In het Gebouw voor de Troe pen te Alexandrië zijn dezer dagen de kleren en het schoei sel van ex-koning Faroek en ex-koningin Narriman van Egypte verkocht. Sommige goe deren worden bij opbod ver kocht, doch de meeste zaken werden tegen een vastgestelde prijs van de hand gedaan. Op de foto links bekijkt een Egyp tisch officier enige van Faroeks dassen, terwijl een Egyptisch meisje, foto rechts, een schoen van Narriman in de hand neemt Communisten zetten radio-oorlog op touw in de Oostzone Rode Hilde, de nieuwe (vrouwelijke) Oostduiitse minister van Justitie, heeft opdracht gegeven, onmiddellijk een eind te maken aan de mildere beoordeling van economische misdrijven, die na de op stand van de 17de Juni als onderdeel van de „nieuwe koers" was ingevoerd. De oude bepalingen zijn nu weer van kracht Dat de Oostduitsers en Oostberlyners Nieuw NSB-blad in beslag genomen ^Direct blussen dat brandje." zich voorlopig nog weinig van de com munistische dreigementen aantrekken, bleek gisteren weer, toen in West-Berlijn ongeveer 100.000 gratits pakketten wer den uitgereikt. Er waren 35 000 mensen uit O.-Duitsland gekomen, ondanks de be perkende bepalingen, de rest kwam uit Oost-Berlijin. Deze mensen bevestigden, dat de communisten de, in beslag geno men Amerikaanse goederen, tegen hoge prijzen in de staatswinkels verkopen. Intussen wordt het leven voor de be woners van de Sowjetzone ook in ander opzicht moeilijker: zij dreigen afgesloten te worden van de buitenwereld, doordat de communisten met succes een nieuwe uitgebreide „radio-stoor-campagne" heb ben Ingezet, om de kansen op een nieuwe opstand te voorkomen. Alle Westerse zenders en zelfs de sterke Rias-zender in Berlijn zijn niet meer te verslaan. Te Amsterdam is, 7 jaar oud, over leden de heer I. R. A. W. Weenink, cond. notaris en oud-consul-generaal te Du blin. Woensdagmiddag om 12 uur zal op Oud Eik en Duinen alhier de begrafenis plaats hebben Naar het dictatorschap Toenadering tot Rusland, dat thans in troebel water gaat vissen DE LAATSTE BARRICADES op de weg, die naar de dictatuur van premier Mossadeq leidt, zijn opgeruimd: evenals de inwoners van de Perzische hoofdstad Teheran stemden de Perzen in de provincie zo goed .als unaniem vóór de ontbinding van het parlement. Indien het volk anders had beslist, dan was Mossadeq afgetreden, doch deze mogelijkheid had de premier door speciale, niet-grondwettehjke maatregelen tot een minimum beperkt. Zoals gemeld, waren er bij de volksstemming in Te heran aparte hokjes voor tegen- en vóórstemmers. De eersten moesten bovendien hun vingerafdruk zetten en hun naam opgeven. Tegenstemmen werd zo natuurlijk een riskante onderneming. De officiële uitslag van de stemming in de provincie is: 1.144.156 tegen 694 stemmen, ofwel 99% 1%. zelfs uit tot een bezoek aan de U.S.S.R., Tegelyk met de stemming kwam het nieuws, dat Rusland en Perzië een ge meenschappelijke commissie zullen vor- i, die alle geschillen tussen beide lan den tot een oplossing wil brengen. Voor de buitenwereld heet het, dat deze com- e uitsluitend grensgeschillen en ver dragskwesties ter oplossing zal krijgen, doch zowel de Perzische pers als buiten landse waarnemers zien deze commissie :en economisch contactpunt tussen Rusland en het verarmende Perzië. Se dert kort voert de Sowjet-Unie een vriendschappelijke politiek ten aanzien de olierijke natie. Ambassadeur La- vrentie van Rusland nodigde de Sjah de economische vooruitgang in ogen schouw te nemen. Zo is dus de situatie: Mossadeq kan zijn olie in het Westen niet kwijt door het geschil met Engeland. Het land heeft economische steun hard nodig en krijgt die steun totnutoe onvoldoende van Ame rikaanse zijde en vandaar dat Rusland nu in troebel water wil vissen. In Londen is men buitengewoon onge rust over het verloop der gebeurtenissen. Hoewel men hier aanvankelijk meende, dat Mossadeq zich zeker niet in de armen van Rusland zou werpen, begint men hiervoor thans meer en meer te vrezen. Eerste nummer in beslag genomen Vier arrestaties in Amsterdam wegens reclame voor „verboden vereniging" VIER COLPORTEURS, die getracht hebben in Amsterdam het eerste nummer van het blad Alarm van de Nationaal Europese Sociale Be weging (N.E.S.B.) op straat te verkopen, zijn door de politie aangehouden. De politie heeft het vermoeden, dat men hier te doen heeft met een voortzetting van de N.S.B. Dit is een bij de wet verboden organisatie, waaraan deelneming strafbaar is. Op grond hiervan is tegen het viertal, dat inmiddels op vrije voeten is gesteld, proces-verbaal opgemaakt. Twee der colporteurs allen zijn lid van de N.E.S.B. hebben tijdens de oorlog deel uitgemaakt van een natio- naal-socialistische organisatie en zijn ge ïnterneerd geweest. De landelijk leider van de N.E.S.B. is mr J. Wolthuis uit Groningen, die tijdens de bezetting vrederechter is geweest en kort géleden is afgetreden als voorzittèr van de stichting Oud-politieke Delin quenten, zo deelde de politie mee. De al geheel leider voor Holland en Vlaanderen is Paul van Tienen uit Amsterdam, een voormalig S.S. officier, die aan het Oost front is geweest. Nauwelijks tien minuten nadat de col porteurs op straat waren verschenen, werden zij door de politie ingerekend. Slechts enkele blaadjes hebben zij aan 't publiek kunnen verkopen. Ongeveer honderd exemplaren heeft de politie in beslag genomen, Op enkele plaatsen was op straat het woord „Alarm" gekalkt. ien aantal tramhuisjes e.d. was een biljet aangeplakt met o.a. het opschrift: „Leest „Alarm", strijdblad voor een na tionaal en sociaal Europa". De centrale recherche zet het onder zoek voort. Op 23 Juni zijn, zoals we reeds meld den. door Paul van Tienen in een com muniqué mededelingen gedaan over de oprichting en de doelstellingen van de N.E.S.B. - In dit communiqué werd o.m. gezegd: ,De Nederlandse organisatie zal in het kader van de Europese sociale beweging nauwste samenwerken met de Deen- Duitse, Franse. Hongaarse. Italiaanse, Noorse, Oostenrijkse, Zweedse en Zwit serse sociale beweging, in welke organi saties ruim 6.000.000 nationaal-'oewuste Europeanen zijn verenigd. Zy is door unie verbonden met de Vlaamse Sociale Beweging". Post voor militairen op thuisreis uit Korea Post voor de militairen die op 3 Augus tus uit Korea naar Nederland zyn ver trokken, moet uiteriyk op 20 en 31 Augus tus in Nederland) ter post worden be zorgd. Het adres moet luiden: Rang, naam en voorletters, legernum- ter, Aanvullingsdetachement ND VN. Op thuisreis naar Nederland, Amsterdam Schiphol militair. De naam van het schip en de tussen havens mogen dus niet worden vermeld. Het schip wordt begin September in Nederland verwacht. Vermiste kofier was niet van Prins Bernhard De koffer, die gisteren by de terug komst van Prins Bernhard uit de West op Schiphol werd vermist, blijkt niet van de Prins te zyn, maar van zijn adjudant, overste C. C. Geertsema. De koffer was te laat op het vliegveld Hato op Curagao gearriveerd en is inmiddels nagezonden. DAT Arnhem sinds de oorlog er 6000 woningen by kreeg en burgemeester Matser gisteren de eerste steen legde jor een groot complex flatwoningen. DAT tot grotere luister van de Boden- gravense najaarsmarkt op 8 Sept. de uit vinder van de kaas, de Griek Aristaios, per helicopter van de „Olympus" komt en per raket naar het marktplein wordt ge reden. DAT een autootje uit de Zaanstreek gis termorgen op de Muiderstraatweg met de bumper de weg raakte, over de kop sloeg, enkele meters op het dak verder gleed •eer op zyn wielen terecht kwam en de 2 inzittenden ongedeerd bleven. DAT de Japanse landbouwkundige, Tosjio Koga, vandaag voor een 20-daags bezoek naar ons land vertrok om een Ned deskundige uit te nodigen Japanse ïici onze methoden van landaanwin ning te leren. DAT de Nederlander N. Boerhave Beekman de sectie marktproblemen leidt op het van 712 Sept- in Stuttgart te hou den congres over de int. opvoering van de productiviteit van bos en bosproduc- ten. DAT vanmiddag 7 kinderen, pryswin- naars v^n de N C.R.V.-scheepsbouwwed- stryd, een reis van 9 dagen met de Lang- koeas naar Hamburg, Bremen en Ant werpen zijn begonnen. DAT vanmorgen op de Schiedamse werf Gusto de kiel is gelegd voor het m.s. Merida, een van de 4 schepen, die voor Venezolaanse rekening gebouwd worden. DAT de 63ste alg. vergadering van de Ned. Heidemaatschappy Vrydag 11 Sep tember in Dordrecht wordt gehouden. DAT de Akense justitie In Juli 104 smokkelaars veroordeelde tot samen 20 jaar en ƒ40.500 boete en er 527 smokke laars werden aangehouden met 3000 kg koffie (d.i. 2000 kg minder dan het ge middelde maandkwantum). 13.000 siga retten, 11 auto's en 2 motorfietsen. DAT op de Grebbeberg een zwembad komt nu de Kroon het beroep van de grondeigenares tegen het onteigenings- besluit van de gem. Rhenen heeft ver worpen. DAT gisteren in A'dam een techno- station van de A.N.W.B. in gebruik is genomen en zulke stations reeds bestaan in Den Haag, Groningen, Enschede, Eindhoven en Utrecht. DAT de Nieuwe Dockumer Courant, nieuwsblad voor Noord-Oost Friesland, morgen 50 jaar bestaat. DAT 'de oud-burgemeester van VHj- men, het oud-Statenlid van N.-Brabant G. Th. van der Ven. gisteren 73 jaar oud is overleden. DAT de Friese fokker J. M. Wassenaar uit Jelsum is uitgenodigd om In Sept in Australië het Friese fokvee te beoor delen op de veetentoonstelling te Mel bourne. DAT de handelsonderneming Boltè en Gorter N.V. te Groningen binnenkort haar vierde filiaal zal stichten en wel in Harderwyk. „De sociale beweging zal, ook in Ne derland, stryden voor nationaal herstel, Europese samenwerking en sociale recht vaardigheid en zal als politieke organi satie voor het eerst deelnemen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1956", aldus het communiqué. Koningin per helicopter naar rampgebied Koningin Juliana is vanmorgen met een hefschroefvliegtuig van de Sabena naar het rampgebied vertrokken, vertrek had plaats van uit de tuin het paleis. De helicopter, een Sikorsky S-55. werd bestuurd door de heer Gerard Tremery, chef-piloot der helicopterdiensten van de Sabena, die tijdens de rampdagen de eerste was die met een helicopter red dingswerk heeft verricht. Dat hij thans Hare Majesteit naar het watersnooöge- bied mocht brengen, kan worden gezien als een erkenning van zijn grote verdien sten voor het reddingswerk. Als tweede piloot bevond zich in toestel de heer V. Pacco, onderdirecteur van de exploitatiedienst van de Sabena. Om 10 minuten voor 11 arriveerde de helicopter op het vliegveld Haamstede. Per auto vertrok de Koningin naar Haamstede, de eerste van de negen ge meenten, die de Koningin vandaag zou bezoeken. Daarna ging Hare Majesteit naar Renesse, Burghsluis, Zierikzee, Brouwershaven, Woensdrecht, Rilland- Bath, Waarde en Kruiningen. DE INTELLI6ENTIE VAN NEDERLAND JN het voorwoord bij z'n eerste jaarver slag merkt dr Dag Hammerskjoid, secretaris-generaal van de Ver. Naties, op. dat c-^weg naar het doel van de V N. tweeledig is: gelykheid en sociale recht vaardigheid voor de individuen er. gelijk heid en rechtvaardigheid tussen de na ties, Hy laat er direct op volgen, dat de weg naar dit doel lang is en uiterst lang zaam wordt afgelegd. Vaak doen de dage lijkse politieke gebeurtenissen het doel uit het oog verliezen en op het ogenblik wordt het volgens Hammerskjoid over schaduwd door de eisen van de collec tieve veiligheid Vóór alles is thans van belang de samenballing van militaire macht om de vrede te verzekeren Het huidige wereldbeeld wordt beheerst door de tegenstelling tussen Oost en West. Hammerskjoid acht deze toestand begrij pelijk en vindt het streven naar collec tieve veiligheid onder de gegeven om standigheden juist, mits het maar gezien wordt als iets van voorbygaande aard. De vrede, aldus Hammerskjoid, kan op den duur slechts gehandhaafd worden wanneer de internationale verhoudingen beheerst worden door internationaal recht en de souvereine staten zich aan dit recht onderwerpen. Dat dit de ideale toestand zou zyn, zal wel niemand ontkennen. Ieder p geschil tussen verschillende staten zou dan door onderling overleg, een verzoeningscom missie. arbitrage of een rechtsgeding tot een oplossing kunnen worden gebracht. De werkelijkheid van vandaag is echter nog verre van dit ideaal en Hammers kjoid erkent dit. Hy beklaagt zich er >ver dat nog maar zeer weinig landen geneigd zyn hun rechtsgeschillen aan het Internationale Hof van Justitie in Den Haag voor te leggen. Het onderling wantrouwen is te groot en men deinst er voor terug zich te moeten onderwerpen aan een ongunstige uitspraak. Deze zelfde houding maakt vele landen er afkerig van, hun politieke problemen in de V.N. behandeld te zien. TAALRIJKE politieke factoren spelen by het nemen van een besluit in de V N. een rol. De V.N kunnen weliswaar niet meer dan aanbevelingen doen en adviezen geven, maar de publieke opinie wordt hierdoor wakker geschud en deze kan een zó sterke druk uitoefenen dat een bepaalde staat er voor moet zwichten. Hammerskjoid noemt dit in zijn voor woord een voordeel. Dit is misschien Juist. De publieke opinie is echter een zeer gevaarlyk wapen De ideeën die het merendeel van het publiek heeft, hoeven alleen daarom nog niet per se juist te zijn. Een handige propaganda kan in dit op richt veel bereiken, vooral omdat men altijd rekenen kan op de onwetendheid en het gebrek aan kennis van zaken bU het grote publiek. Zoals het straatpubliek aet byna altijd opneemt voor de arres tant tegen de politie, zonder zich af te vragen wat de arrestant heeft bedreven, laat zich de publieke wereldopinie ook makkelyk leiden door een paar leuzen i halve waarheden De publieke opinie heeft echter een grote invloed op de leidende politici. Wie de publieke opinie naar rijn hand heeft weten te zetten, heeft een goede kans zijn politieke oogmerken te verwezenlijken. Daarbij komt, dat de landen in de VN. zich niet alleen zullen laten leiden door hun opvatting over de ideële oplossing van een bepaald probleem, maar ook door politieke factoren. Vriendschapsban den. handelsbetrekkingen, geografische 'ligging spelen een belangrijke rol by het bepalen van de houding van een land n bepaald probleem. T'OCH is het onjuist te poneren, dat de organisatie van de V.N een nutteloze Instelling is. Integendeel. Het is de plaats waar het grootste deel van alle landen ter wereld elkaar ontmoeten en het valt niet te ontkennen dat door onderling overleg veel geschillen uit de weg geruimd zfc'n en door samenwerking vele goede resul taten zUn bereikt. Zy is een onmisbaar en noodzakelijk instrument in de huidige wereldpolitiek geworden. Onfeilbaar is zij echter niet en zy moet met omzich tigheid gebruikt worden. Hammerskjoid verklaart zich voorstan- ?r van de opvatting dat allle staten der wereld lid van de V.N. behoren te zijn. Hij roert hiermee een tere kwestie aan hij drukt zich dan ook wel zeer voor- eichtig uit wanneer hij zegt: „Ik hoop, dat de V.N. in staat zullen zyn sneller voort te gaan in de richting van een universeel lidmaatschap. Immers als de organisatie haar maximum aan bruikbaarheid zal bereiken en aan haar doelstellingen zal beantwoorden, moet iedere natie in de wereld die voldoet aan de voorwaarden artikel 4 van het Charter er in ver tegenwoordigd zyn". Zo geformuleerd kan ieder het er wel ee eens zijn. Maar juist over.de inter pretatie van art. 4.. dat zegt, dat het lid maatschap open is voor „alle vredelie vende staten, die de verplichtingen van het Charter aanvaarden en. naar het oor deel van de V.N. in staat en bereid zyn deze verplichtingen na te komen", is het niet eenvoudig overeenstemming te be- •eiken. Valt b.v. communistisch China er onder, nadat het meegewerkt heeft de vrede in Korea te herstellen? Het rapport is afgesloten voordat de wapenstilstand in Korea tot stand kwam. Hammerskjoid gaf in rijn voorwoord ech ter reeds uitmg aan zyn gevoelen dat een wapenstilstand een zege zou zijn voor het principe der collectieve veiligheid. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 unr: Alle 24 inzittenden van een Ameri kaanse „vliegende verhuiswagen" heb ben zich DOOR EEN PARACHUTE SPRONG IN VEILIGHEID GESTELD. het toestel in de Noordafrikaanse woestyn neerstortte. De mannen kregen door de lucht voedsel en kleding enige weken aangevoerd. Stockholrr Oslo Kopenh. A'dam Edinburgh Berlijn Frankfort MUnchen onbew. half bew onbew. onbew'. licht bew. windstil ONO 1 windstil kindstü NNO I2 -Z 23 0 21 0 21 2 22 0 26 0 25 0 25 0 28 0 28 0J Zeer warm Tot morgenavond verwacht De f Bilt: Zonnig en warm tot zeer warm weer. Aanvankelijk zwakke, later overwegend ma tige Zuid-Oostelyke tot Zuide lijke wind. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN. Woensdag: Zon 5.18 tot 20.11 uur- Maan 8.25 tot 20.41 uur. Op 17 Aug. E K.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1