ïlictuue £diisrf)é ÖToumnt Angstige tijd beleefd Franse kabinet Laniel door vakbonden onder grote druk gezet Socialisten dringen op spoedzitting aan van het parlement 11 Waarschuwing van zestien partners der Ver. Naties Haagse kapitein vloog met een Piper-Cub tegen hooimijt Wist U Gevaar voor de Chr. school ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1953 BUREAUX: Steen6traat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0 47 per week. ADVERTENTIÊN018 per millimeter (By contract belangryke korting) Vier en dertigste Jaargang No 9807 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatva«tfdi l< gfirtfmt! wfln fcert (n tcgfjcQspoct" In Parijs 250.000 loeristen gestrand TTET FRANSE kernkabinet was gisteren bijna de gehele dag bijeen om JLl maatregelen te beramen met het oog op de ontstane situatie, i Immers, de staking was voor de regering en het land een volkomen ver rassing en zelfs de vakbonden schenen verbaasd over het groot aantal j arbeiders, dat aan de oproep het werk neer te leggen, gehoor had j gegeven. De Franse socialistische partij roerde de trom en verzocht pre- mier Laniel onmiddellijk de Nationale Vergadering bijeen te roepen, gezien de ernst van de toestand. In een verklaring van de socialistische leiders werd gezegd, dat men een motie wil indienen, waarin de regering zal worden gevraagd naar haar plannen, in verband met de „veel slech ter wordende sociale toestand". Men weet, dat de Nationale Vergadering sedert eind Juli op reces is. Inmiddels heeft de socialistische vakbond, gesteund door de R.K. vakvereniging de arbeiders opdracht gegeven in de openbare diensten en bij de spoorwegen het werk te hervatten, waaraan grotendeels gehoor werd gegeven, maar bij de P.T.T.-bedrijven is de staking nog niet geëindigd. De toestand in Frankrijk is nog verward. De socialisten deden hun oproep om het werk te hervatten vergezeld gaan waarschuwing, dat de arbeiders zich gereed moeten houden voor verdere actie, mocht de regering-Laniel de ste proteststaking niet begrepen hebben. uit, dat de staking bij de P.T.T. voor onbepaalde tijd zal wor den voortgezet, met alle misère van dien. daar zijn zelfs nieuwe stakingen uitgebroken, want nadat die bij de radio- de televisie vannacht weer Frankrijk werd het spoorwegverkeer her vat. Op het Gare de l'Est, het Gare de Lyon en het Gare de Montparnasse was de situatie nog onzeker, maar vermoede- - lijk verkeer weer hersteld zijn. Het reekt vervoersmiddelen gisteren waren uitge vallen, de taxi's bestormd werden die natuurlijk niet aan de vraag konden vol doen. Vele Parijzenaars moesten de weg van kantoor naar huis te voet afleggen. Bij de verschillende Parijse stations bevonden zich gisteren duizenden wachtende reizigers, zowel Fransen als buitenlandse toeristen, die door de stakingsgolf werden verrast. Deze foto werd genomen voor de geslo ten hekken van het Austerlitz-station. Intussen heeft een gedeelte van het Franse spoorwegpersoneel het werk hervat. lëlndigd was, is het personeel van de staatsdrukkerij voor 24 uur in iking gegaan, waardoor vandaag geen latskrant zal verschijnen. De R.K. vak- rereniging voor mijnwerkers heeft voor indaag een algemene staking van 24 itgeroepen. Zo beleefde Frankrijk dus gisteren de staking, sedert de bekende moei- jjkheden van 1936. Geen kleinigheid, waar de protestactie werd deelgenomen twee drie millioen ambtenaren arbeiders in totaal. Alleen al in Parijs laar schatting 250.000 toeristen, lelal buitenlanders, gestrand. In zieken- werden slechts noodgevallen op en, het luchtverkeer ondervond hinder van de staking van het ondpersoneel, radio en televisie ver- tijdelijk uit de aether, vele ibrieken zaten zonder stroom en ten lotte legden zelfs de doodgravers de bij neer. Gelukkig is het spoor- 'egpersoneel van het Gare du Nord om- ieks middernacht weer aan het werk igaan en ook in andere delen van Cambodja stelt de Fransen de wet minister van Onderwijs van Cam bodja, Sam Sary, heeft tegenover een correspondent van het Franse persbureau A.F.P. verklaard, dat, indien de eisen van Cambodja, aangaande de overdracht van bevoegdheden betreffende leger, politie en justitie op 1 September niet zijn ingewil ligd, zeer ernstige veranderingen kunnen optreden. Cambodja zou zich kunnen terugtrekken uit de Franse Unie en zelfs de diploma tieke betrekkingen tussen Frankrijk en Cambodja zouden in gevaar kunnen wor den gebracht. Ook maakte de minister er een toespe ling op, dat. indien de eisen niet tijdig zouden worden ingewilligd, de mogelijk heid bestaat van een volksbeweging, die de regering van Cambodja moeilijk in de hand zou kunnen houden. Twee vliegtuigen vertraagd KLM-bus over de kop ge slagen in Calcutta Boordwerktuigkundige maakte val in New York Een bus van de K.L.M. is gisteren, op weg van Calcutta naar het vliegveld Dum Dum, over de kop geslagen na een vrouw te hebben aangereden. Dertien inzitten den van de bus werden gewond, maar geen van hen verkeert in levensgevaar. De aangereden vrouw is in een zieken huis overleden. Het K.L.M.-toestel. dat gisterochtend van Calcutta naar Singapore had moé ten vertrekken ,is wegens het ongeluk 24 uur later vertrokken. In New York is gistemiiddag de tweede boordwerktuigkundige van hét K.L.M.-toestel, dat gereed gemaakt werd voor vertrek naar Nederland, van een ladder gevallen, die tegen een der vleu gels stond. De werktuigkundige, de heer J. Gits uit Amsterdam, klaagde over hevige pijn. Zyn toestand is thans ech ter uitstekend. Het vliegtuig vertrok met een half uur vertraging. Ike tekende de wet V.S. open voor 214.000 extra-immigranten President Eisenhower heeft gisterei een wét getekend, waardoor 214.000 vluchtelingen en wezen voor rendéel uit Europa fn de komende drie jaar extra in Amerika zullen wor den toegelaten. In de wet wordt geëist, dat de buiten landers een grondig onderzoek moeten ondergaan en bewijzen een goed karak- te bezitten, evenals een goede gezond heid en levensloop. Zij moeten ook iemand in Amerika hebben die een waarborg geeft voor ar beid en behuizing. Voorrang zal worden ■erleend aan hen, wier diensten en kun digheden hier nodig zijn en ouders, echt genoten, kinderen, broers of zusters heb ben die Amerikaanse burgers zijn. Na 31 December 1956 zullen geen visa meer uitgereikt worden. Van Sprang op patrouille in Kenya Alfred van Sprang, van wie we vandaag weer een interessant artikel plaatsen, gaat straks met het leger mee op patrouille. Dat valt niet mee, want, zo schryft hij. het rimboeleven is heel zwaar. Ik heb een zitkamer, slaapkamer en badkamer in een alleraardigst toe ristenhotel. Het eten is uitstekend. Er is electrlsch licht en warm wa ter. Om zeven uur komt een be diende me voorzichtig met een kopje thee wakker maken, maar van de week zal ik me er zelf toe trachten te bewegen met het leger op patrouille te gaan. Dat is een verschrikkeiyk vooruitzicht om al het gerief in de steek te laten, maar ik vrees het toch aan mijn eer verplicht te zijn. Onze lezers kennen Van Sprang en ze begrijpen deze spot. Ze weten, dat er weer interessante artikelen zullen komen. iromfietsen Wing Wheel en Avaros ook op be- fietspad Bij beschikking van de minister va-ni Verkeer en Waterstaat zijn bromfietsen fan de merken Avaros en Wing hij Wheel gelijkgesteld mei rijwielen. Zij in- boeten dus op het fietspad rijden. is (Het merk Avaros is de nieuwe naam Voor het merk Avroa). Als de communisten een nieuwe aanval doen, volgt krachtige weerstand De zestien landen van de V.N., die troepen hebben op Korea waarschuw den de communisten in een verklaring, te New York gepubliceerd, dat zy zich verbonden hebben om elke nieuwe aan val op Zuid-Korea te weerstaan. En veelbetekenend wordt er aan toege voegd, dat in dat geval ,de vyanderlyk- heden waarschijnlijk niet tot binnen de grenzen van Korea beperkt zullen wor den'. De verklaring, die op 27 Juli te Wash ington ook door Nederland werd ge tekend. is niet direct tegen enig land ge richt. maar de bedreiging met actie tegen het Chinese vasteland was duidelijk. De Chinezen hebben tot nu toe de Noord- Koreanen hulp kunnen bieden van bases, die immuun waren tegen aanvallen van de V.N. De zestien landen verklaren, dat hun verzet tegen een hernieuwde aanval op Zuid-Korea „in vereniging en on middellijk" zal zijn. En zij bevestigen hun besluit, om met oprechte bedoelingen naar een oplossing van het Koreaanse probleem te streven". De verklaring werd uitgegeven door Contract voor Fokker in Brazilië Bouw van 50 straaljagers en 150 gewone vliegtuigen De Nederlandse Fokkerfabriek in Bra zilië heeft met het Braziliaanse ministe rie van Luchtvaart een contract gesloten voor de levering van jacht- en oefen vliegtuigen ter waarde van f 82 millioen. De vliegtuigen zullen gebouwd worden in fabrieksgebouwen bij Rio de Janeiro, die voor dit doel voor Fokker worden verbouwd. Het contract omvat de bouw van 50 straaljagers en 150 gewone oefenvlieg- tuigen. Hoewel het in het voornemen ligt, zoveel mogelijk Braziliaanse materi alen te verwerken, zullen de straalmo toren uit Engeland en sommige andere onderdelen uit Nederland komen. Nederlandse ingenieurs, die het Bra ziliaanse personeel zullen aannemen, zul len toezicht op de productie houden. De Companhia Fokker Industriea Aero- nautica, waarvan het kapitaal voor de helft van Braziliaanse oorsprong is, werd in Mei na langdurige onderhandelingen met de Braziliaanse regering opgericht. het hoofdkwartier van de Verenigde Naties als een speciaal verslag van het V.N.-commando op Korea. Dat werd nu pas bekend Een Russische majoor in Geallieerde handen De eerste Russische majoor uit het Rode Leger, die na de dood van Stalin naar het Westen is gevlucht, bevindt zich in Geallieerde handen. Het is majooi Leonid N. Renhin, die het bevel voerde over een bataljon genie-troepen van de Russische strijdkrachten in Oost-Duits- land, zo meldt Ass. Press. De bijzonderheden over de ontvluch ting, die in April van dit jaar plaats had, werden niet bekendgemaakt. Maandag zal de Russische majoor een persconfe rentie geven. Naar huis (in Korea) Zie ook Pag. 3) Verdrag voor Stille Oceaangebied Zuid-Korea érn der partijen Van welingelichte Zuidkoreaanse zijde wordt vernomen, da) president Syngman Rhee en de Amerik. min. van Buit. Za ken, Foster Dulles, in beginsel overeen stemming hebben bereikt over het slui- ven een „wederzijdse beveiliging" de staten in het gebied van de Grote Oceaan, dat ook de Zuidkoreaanse republiek zou omvatten. •Alle vrye staten van Azië en die in het gebied van de Grote Oceaan, zouden tot dit verdrag kunnen toetreden. De richtlijnen, volgens welke het Noord- atlantische verdrag werd opgesteld, zou den ook maatgevend zijn voor deze over eenkomst, die eveneens zou voorzien in gemeenschappelijke militaire verde digingsmacht. Autoriteiten in hech tenis genomen Uit nadere berichten van Reuter blijkt, it tien Noordkoreaanse oud-ministers t dood zijn veroordeeld. De twee andere beklaagden zijn tot gevangenisstraffen van twaalf tot vijftien jaar veroordeeld. De ramp met de RB-36 Even vlamde hoop der redders op Boven het gedeelte van de Atlantische Oceaan, waar twee dagen geleden eer reusachtige RB-36 verkenningsbommen' werper van de Amerikaanse luchtmacht met brandende motoren neerstortte, wordt de weersgesteldheid beter; af en toe komt de zon zelfs door de wolken. Maar nu is het vermoedelijk te laat: de toekende vliegtuigen en schepen vonden geen spoor van overlevenden. Even vlamde gisteren de hoop op, toen één der reddingsvliegtuigen een vlot en een reddingboot waarnam, die nog niet eerder waren gesignaleerd. Het Britse weerschip India werd onmiddellijk naar de plaats gedirigeerd. Helaas, de vaar tuigen waren leeg. Niettemin wordt het zoeken voortgezet. Het aantal redding6vliegtuigen is uitge breid tot 40. Zoals gemeld werden tot nu toe vijf lijken geborgen; vier Amerikaan se vliegers konden levend uit het water worden opgepikt. Thans worden nog 14 :en vermist. Tijdens oeiening Drietand Piloot werd bij Horst (L.) gedood, vaandrig ernstig gewond Bü een geïmproviseerd vliegveld in de omgeving van Horst (L is gistereD tij dens de start een Piper Cub van de Ko ninklijke Luchtmacht verongelukt. Het toestel, dat deelnam aan de oefening .Drietand", kwam met de linkervleugel tegen een hooimijt, sloeg vervolgens op de rug tegen de grond en vloog in brand. Hierbfj kwam de 38-jarige kapitein-vlie- faarnemer R. Jacobs uit De Monche- ronstraat in Den Haag om het leven. De tweede inzittende, de 22-jarige re- servevaandrag-vlieger M- L. v. d. Stroom, uit Culemborg, wist uit het toestel te komen. Hij is met ernstige verwondingen het Militair Hospitaal te Venlo opge- nen. Hedenochtend kon zijn toestand bevredigend genoemd worden. Waarschijnlijk is kapitein Jacobs op het ogenblik van het ongeluk verblind geweest door de zon, waardoor hij het obstakel links van hem niet heeft opge merkt. Kapitein Jacobs werd op 14 Febr. 1915 te Batavia geboren. Zijn militaire opleiding genoot hij aan de Opleidings- school voor Reserve-officieren van he K N I L. Later werd hij op de vliegbasis Andir bij Bandoeng tot vlieger-waarne mer opgeleid. Tijdens de oorlog behoorde lij tot degenen, die met een handjevol erouderde Glenn Martin-bommenwer pers een heroïsche strijd tegen de Japan voerden. In 1947 kwam hij met zijn gezin naar Nederland, waar hy verschil lende functies by de Luchtmachtstaf in Scheveningen vervulde. Onder meer werkte hij enige maanden bij de E.D.G. in Parijs. In deze periode onderhield hij zijn vliegvaardigheid op de bekende Har- ard- Op 1 April van dit jaar ging hy ver naar de afdeling lichte artillerie erkenners van de Koninklijke Lucht macht. op de vliegbasis Deelen bij Arn hem. Hier vloog hij met de nieuwe Piper Cubs, die Amerika ons in het kader de Militaire Hulpverlening schonk. In DAT mr J. L. Heldring begin volgend jaar ontslag neemt als directeur van het Ned. Informatiebureau in New York en dan in dienst treedt bij de redactie van de N.R.C. DAT het eerste deel van de geschiede- is der Ned. pensioenwetgeving ver scheen en hierin het eigen pensioen vóór 1 Juli '22 wordt behandeld. DAT de gemeenteraad van Dongen (N. Br.) drs A. P. J. Brouwers niet toeliet tot de raad, wegens zijn leraarschap aan de Rijks-H.B.S. aldaar. DAT begin dezer week, 62 jaar oud, is overleden dr F. L. Oudendal, geneesheer directeur van het Renkumse sanatorium Oranje-Nassauoord en het stoffeiyk overschot gisteren in alle stilte op Wes- terveld is gecremeerd. DAT Oud-Gastel (West-Brabant) Maan dag wordt aangesloten op het mijngasnet. DAT gistermiddag het nieuwe autobus station in Assen door de burgemeester officieel is geopend. DAT wegens diefstal van geldzendin gen uit posttreinen tegen de 49-j. A'damse P.T.T.-expediteur J. M. v. d. M. gisteren jn A'dam één jaar met aftrek is geëist. DAT Maandagmorgen de eerste post- vlucht van de Sabena-helicopter-dienst vanuit Maastricht plaats heeft en in Sep tember ook met een passagiersdienst wordt begonnen. DAT te Baarn op 78-jarige leeftyd is overleden de president-commissaris en oud-directeur der N.V. Alg. mij van Levensverzekering Conservatrix, J. v. d. Hoop. DAT ing. 16 Augustus de commandant lste depót infanterie te Vught, lt-kol. L. van Embden. benoemd is tot territoriaal commandant, tevens garnizoenscomman dant van Amsterdam. DAT Airborne-generaal R. J. Urquhart. thans commandant van het Britse leger in Oostenrijk, morgen op doorreis naar Londen op Schiphol aankomt. DAT de Apeldoornse kok K., verdacht van autokoop met geld van een Haar lemse drukkery (f 22.600), in Zutphen wei is vrijgesproken, maar waarschijnlijk niet vrijkomt, omdat hy nog iets anders op zijn kerfstok blijkt te hebben. DAT de provinciale planologische dienst te Zwolle een streekplan voor N.W.- Overijssel heeft ontworpen, waarin o.a. de streek ten Z. van Giethoorn als recre atie-gebied wordt aangemerkt. DAT gisteravond in Loenen aan de Vecht de feestelijke viering van het 1000- jarig bestaan van dit plaatsje Is aange vangen met een kerkdienst en een bui tengewone raadsvergadering. DAT by buitenlandse reizen de reis leider nu de restitutie van de tabaks- accyns, welke by een accijnsbedrag van f 15 of meer by grensoverschrijding ver leend wordt, voor het hele gezelschap op naam kan laten zetten en niet ieder indi vidueel dit hoge bedrag hoeft te bereiken. DAT de in Mill (N.-Br.) gevestigde fabriek van regenkleding De Kievit een nieuwe afdeling zal onderbrengen in Ny- megen. DAT het Staatsblad van gisteren de inwerkingtreding afkondigt (Juli) van enige bepalingen van de wet op de be drijfsorganisatie voor het verzekerings bedrijf, waarvoor de desbetreffende be palingen uit de oorlog zijn vervallen. DAT Maandag de dienst met de nieuwe blauwe diesels van de N.S. tussen Leeuwarden en Sneek wordt uitgebreid tot LeeuwardenStavoren en ook op de lyn GroningenLeeuwarden deze diesels dan gaan ryden. DAT bij# dokonderzoek in het bodem gat van de Ned. tankbopt Sliedrecht, die in de Tafelbaai (Zd.-Afrika) aan de on derkant werd opengesneden, vergruizeld gesteente is aangetroffen en het sohip waarschynlyk op een rif is gestoten, aan gezien er op de zeebodem geen 'wrak bleek te liggen. DAT het Tweede Kamerlid Verkerk (A.R.) schriftelijk aan minister Van de Kieft heeft verzocht, de onbillijkheden by belastingheffing in zake splitsing van Amerikaanse aandelen op te heffen. 1945 was hij met dit vliegtuigtype in In donesië reeds tegen de extremisten opge treden. Kapitein Jacobs laat een vrouw en vier kinderen achter. De thans ontsla pene werd onderscheiden met het Vlie- gerkruis, het Oorlogsherinneringskruis het Kruis voor Orde en Vrede. Hij had 1650 vlieguren op zijn naam staan, v van 800 operationeel. KAPITEIN-VLIEGER-WAARNEMER R. JACOBS UIT DEN HAAG Slachtoffer van zijn plicht Ned. meisje in België omgekomen Veehouder onder wagen geraakt toen paarden op hol sloegen Een 18-jarige Nederlandse toerlste, van wie de naam volgens het Belgische pers bureau Belga luidt: Francine Osmga uit Heerlen is gisteren te Mechelen a a Maas met haar fiets aangereden door een auto. bestuurd door F. M. uit Venlo. Het meisje was op slag dood. Van de veehouder R. Peetoom te Mix woud (N.H.) zijn gistermiddag 2 paarden, die voor een driewielige kar waren gespanen, op hol geslagen. De man viel van de wagen en kreeg de zware laadbak op het hoofd. Hij overleed vrij wel onmiddellyk. Beiaard voor Montana •In de klokkengieterij van de gebr. Van Bergen te Heiligeriee is een carillon ge reed gekomen voor de stad Missoula in de Amerikaanse staat Montana. De bei aard bestaat uit 47 klokken. De zwaarste weegt 1400 kg. De kleinste 10 kg. In de fabriek van de gebr. Van Bergen heeft sedert 1945 de 47ste beiaard ver vaardigd. Er zUn nog meer opdrachten. Vrij zonnig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Tamelijk koude nacht met weinig wind en hier en daar mist. Morgen overdag wisselend bewolkt, met later ln het Zuiden van het land kans op een enkele onweers bui. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. (Opge maakt om tien uur). T ATEN we niet denken, dat we er met onze Christelijke scholen zijn, schre ven we verleden week. Het gaat ln de strijd om en bij de bewaring van de Christelijke school om dezelfde Bijbel als in 1878. De school met de Bijbel is er gekomen na jarenlange strijd, waarbij het begrip vrije school, school aan de ouders, te meer nadruk kreeg, naarmate duidelijker werd. dat er zonder vrije school ook geen school met de Bijbel zou zijn. De vrije school moest dus regel worden. Ze was allerminst de secte-school, maar integen deel juist de normale. De in later tijd soms te vér gaande splitsing naar ge- loofs- of kerkelijke overtuiging bij het Chr. onderwijs moge nu en dan de in druk gewekt hebben, dat het alleen ging om de bevrediging van de belangen en wensen van eigen groep, de schoolstrijd is steeds gevoerd als een strijd in het waar achtig belang, niet van het Christelijk volksdeel allereerst, maar van heel ons volk. Die pretentie dient vandaag ook de onze te zijn. ClNDS het Volkspetitionnement is er heel wat veranderd. Een steeds groter deel van ons volk is losgeraakt van de Bijbel. De Christelijke levenszede heeft In meer dan één kring aan betekenis in geboet. We hebben ook zelf bepaalde gewoonten en opvattingen herzien, zon der dat men hier spreken mag van een verlaten van oude, beproefde paden. De tegenstellingen zijn minder scherp ge worden, ook omdat de tegenstanders van weleer de juistheid van ons standpunt hebben ingezien. Op velerlei terrein werd daardoor samenwerking in een of andere vorm mogelijk. Hoe zeer dit ook te waarderen valt, er dreigt hier ook gevaar. Het gevaar n.l. van de giivellering, van het loslaten van datgene wat onze vaderen in taaie ge loofsstrijd verkregen, van het niet meer onderkennen van het geestelijk beginsel. Als men de neutrale openbare school gaat zien als de normale, als het eigenlijk enig mogelijke, en de Christelijke school als de school, die de verlangens en be hoeften van ean bepaald volksdeel be vredigen kan. -dan ondergraaft men de positie van het vrije Christelijke onder wijs. T~)AT gevaar is allerminst denkbeeldig. Niemand zal, zo lang we een vrij volk zijn, ons de school met de Bijbel afnemen. Maar houden wat we hebben, betekent in de komende tijd achteruit gang. De ontwikkeling en de organisatie van het onderwijs staan niet stil. Vooral na de oorlog is er reeds heel wat verandering op til. Het mag dan zo zijn, dat men veelal nog niet verder is dan het stadium „plan", verandering komt er. Wordt de lagere school bijv. basisschool en gaat men daarop allerlei nieuwe schooltypen bouv/ea. dan dreigt er gevaar. Niet voor de grote steden di rect, maar wel voor de kleinere plaatsen en voor het platteland. Daar zullen deze scholen hun leerlingen moeten betrekken uit een min of meer uitgestrekt gebied. Streekscholen zullen daar regel worden. Gaat men nu aparte Christelijke scholen bouwen, dan betekent dit dat de leer lingen uit een nog uitgestrekter gebied moeten komen of dat men zich beperkt tot heel kleine schooltjes, die dan men denke bijv. aan het nijverheidsonderwijs onnodig duur zouden worden. Op grond van practlsche en financiële omstandig heden wordt dan het pleit gevoerd voor één grote neutrale streekschool. Maar het Christelijk onderwijs raakt dan achterop. Het kan dan wel de kinderen blijven op nemen tot uiterlijk twaalf jaar. maar daarna komt het niet meer aan bod. "jlTEN voelt hier het gevaar. Want men 1 vindt het heel normaal dat Christen ouders hun kinderen naar een zgn. neu trale school sturen, maar het omgekeerde verwerpt men. Als er in bepaalde stre ken een goede voorziening van het on derwijs is aan Christelijke scholen, blijft men werken voor de oprichting van openbare scholen. In het gunstigste ge val wil men zgn. synthese-scholen, waar alle richtingen op een school worden ondergebracht, maar waar men dan in bepaalde lessen de Christelijke kleur wil laten aanbrengen. Maar zo'n school spot met heel de schoolstrijd, met elk begrip van een school met de Bijbel, met de plicht der ouders tot de opvoeding van hun kinderen. Heel het Christelijk onderwijs dient hier op zijn hoede te zijn. De voorstan ders van Christelijk onderwijs moeten zich niet laten vangen onder het hoedje van die ene school, omdat het anders niet kan. Het kan n.l. nog wel anders. Van twee geheel verschillende zijden is n.l. een andere oplossing aangewezen. We komen daar op terug. Maar we zeggen nu reeds, dat zo'n oplossing, wil ze er komen, niet vanzelf komt. Daar moet voor gewerkt worden. Door allen en in eendracht. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur: §«s Luxemb. Parijs windstil ONO NNO windstil è3 *2 22 O 19 0 22 0 ZON EN MAAN Zondag: Zon 5.14 tot 20.16 uur: maan 52 tot 20.03 uur. Maandag: zon 5.15 tot 20.14 uur; maan 6.05 tot 20.17 uur. Zondag N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1