Ruim 400 C. J. M. V.-ers met boten de Rijn op Schipper Ome Jan kent de rivier als geen ander Generaal Mark Clark dient zijn ontslag in Menigte bekogelde politiebureau in Coerorden met stenen Nieuw gat van honderd meter in dijk op Schouwen nieuwe leidsche couhant vtujdag 7 augustus 1953 't Wilhelmus klonk in Andernach (Van een onzer verslaggevers) ER WAS EENS of het is al lang geleden, zo beginnen de meeste sagen en legenden, die over de burchten, kastelen en sprookjesachtige plekjes aan de Rijn in omloop zyn. Wie heeft er nooit eens het verhaal gehoord van Siegfried, de drakendoder of van de schone Loreley, die vele schippers naar hun ondergang bracht? Verder zijn de verhalen, die over de rode en witte Rijnwijn verteld worden vol anecdotes, terwijl de schippers- verhalen over de verraderlijke plaatsen in deze grootste stroom van West- Europa zo talrijk zijn als de korrels vpn het zand. Sinds enkele jaren koersen 's zomers schepen van de Stichting Watertransport uit Rotterdam met C.J.M.V.-ers uit Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en zelfs in lan delijk verband over de Rijn. Jonge mannen en vrouwen, die door hun vereniging in staat gesteld worden voor een billijke prijs al de schoon heid, die het Rijnlandschap biedt, in één week te zien. Wij hebben, zoals wij reeds eerder berichtten, een reis met Haagse C.J.M.V.-ers meege maakt op het m.s. Christina uit Rotterdam, waar schipper Ome Jan Brou wer het stuurrad in handen had. Schipper Ome Jan kent het klappen van de zweep. Hij kent de Rijn als zijn broekzak. Van alle verraderlijke stroom pjes, obstakels en gevaarlijke plaatsen weet hij iets te vertellen, waarbij hij ook vele bijzonderheden kent over de dorp jes langs de Rijn. Ome Jan Brouwer is 49 jaar en slijt zijn gehele leven al op het water. Hij werd op de boot, waarop zijn ouders voeren, geboren en is sindsdien het wa ter trouw gebleven. Vele jaren vaart hij nu al over en door de Rijn en de C.J.M.V.-ers, die bij hem aan boord zijn, kunnen zich gelukkig prijzen. Op een smakelijke manier weet hij te vertellen, waarom hij bij Bonn het zg. „schroeven- kerkhof" ontwijkt. Daar bevinden zich vele puntige gesteenten onder water, die de kiel van het schip kunnen open scheuren. Vraag hem waarom 't eilandje bij Gaul-Felsen zo gevaarlijk is en door de schippers dan ook het „enge deurtje" wordt genoemd, hij vertelt het net zo gemakkelijk als de legende van de Ro- landsbogen of de sage van de Drachen- fels. Ome Jan is een typische binnen vaartschipper, die met veel gemak zijn boot door de sluizen van het riviertje Die Lahn loodst met aan beide zijden slechts vier centimeter speling. Een man ook, die weet wat zijn passagiers toe komt en hen volop laat genieten van de wisselende landschappen. Zijn vrouw en dochter Linie sjouwen van de vroege morgen tot de late avond en staan, als dat nodig is, ook aan het stuurrad. Nog een bijzonderheid van schipper Brouwer moet wel verteld worden. Hij is het enige varende hoofdbestuurslid van het Schoolfonds voor Schipperskinderen van wege de Ned. Herv. Kerk. Voorts neemt hij, wanneer hij in Rotterdam is, het practische gedeelte van de examens af voor de a.s. binnenschippers. Een veel zijdig man dus, die in de rij van binnen schippers, verenigd in de Ned. Vereni ging van Gezagvoerders bij de binnen scheepvaart, een vooraanstaande plaats inneemt. De reis jVJET minder dan 135 C.J.M.V.-ers uit Den Haag, Rotterdam en Amster dam brachten op drie verschillende boten vorige week een bezoek aan de Rijn. Zij maakten dezelfde reis en hoewel het programma op enkele onderdelen wel wat afweek, passeerde men elkaar geregeld en werden er ervaringen uitgewisseld. Op de Christina was het Haagse ge zelschap ondergebracht onder leiding van de heer J. M. Deierkauf, secretaris van de C.J.M.V.-federatie. Het officiële ge deelte aan boord was al gauw vergeten en de heer Deierkauf werd voor ieder een „Ome Joop". Hij verstaat de kunst de jongens en meisjes, maar ook de ouderen, bezig te houden. Hij schenkt voldoende vrijheid voor passagieren op eigen gelegenheid, maar weet ook wan neer er iets gezamenlijk gedaan moet worden. Van welke avonturen, die in zo'n week worden ondervonden, zullen wij moeter vertellen? Op uitbundige wijze is er ple zier gemaakt. Over de beklimming var de Ruppertsklam nabij het riviertje Die Lahn, waar de heer Stam uit de Wes- selsstraat 199 ondanks verwoede pogingen maar met moeite af kon komen, terwijl er toch stangen zich naar beneden te laten zakken? Of over de prettige avond, die in het schil derachtige Andernach werd doorge bracht? Het is e stadje, met 10.000 Oude Rijnkraan uit 1554, de oudste Van de thans nog aanwezige dubbele poor ten is. Bij die oude poort ontmoetten wij een gezelschap Zeeuwen en Zeeuwse schonen. Natuurlijk werd er ge; lijk een lied gezongen en temidd' honderden bewoners klonk tot slot het Wilhelmus. Op het dorpsplein wf taptoe geblazen door drie jongens Rustenburg. Hem hebben zij met een bijna niet te temmen geestdrift elke avond beet genomen. Men liet hem door zijn bed zakkenzodat hij van drie hoog terecht kwam bij Ome Joop op twee hoog. Zijn lakens en dekens werden in de wonderlijkste knopen gelegd, terwijl de water pistolen en het naaigerei (voor de pyama) kwistig werden gebruikt. Maar niet alleen hij werd „genomen". Ook wij moesten er een keer aan geloven, evenals Ome Joop Deier kauf, die om zijn „flinke" gewicht toch al wat te verduren had. Maar er werd niet alleen plezier ge maakt. Er werd ook veel genoten van het prachtige landschap, dat als een film oorbijtrok voor wie op de voorplecht an het schip zat, terwijl het water hoog opspatte tegen de voorsteven. Links en rechts de enorme gebergten; het Zeven gebergte alleen al maakt diepe indruk. In het historische haventje van Oberwe- sel werd een nacht gebivakkeerd. Ober- wesel is een bijzonder oud stadje met vele torens en middeleeuwse stadsves- tingen. Hoog daarboven uit steekt de ruïne van Die Schönburg. Een vesting, die getuigt van de grote bouwkunst der uit vorige eeuwen. Van Ass- mannshausen uit werd een tocht gemaakt de „Seilbahn". In ijzeren stoeltjes, hangend aan een angstwekkend dun ka beltje, maakten wij een tocht hoog over de bergen. Genoot iedereen van de ver zichten. Ineke Schut van de Juliana in Stolberglaan 283, moest er niets van hebben en zij maakte de reis met geslo- ogen, blij ten slotte weer vaste grond onder de voeten te hebben. Door prachtig bos werd naar het Niederwald- Denkmal gelopen. Temidden van onver getelijke wijnbergen ligt daar het be roemde Rijnstadje Rüdesheim met de oude van klimop omrankte Bröms^rburg, waarboven het Niederwald-Monument uitsteekt. Vanaf een imposante hoogte kijkt neer op de Rheingau. Het monument boe zemt ontzag in, al doet de taal „Das Var terland kan ruhig sein, hier 1st die Wacht am Rhein" nu wat onwerkelijk Een ontmoeting Terwijl het m.s. Christina een rustig plekje had opgezocht in het riviertje Die Lahn en het hele gezelschap de Rupperts klam aan het beklimmen was, arriveer den 11 CJMV'ers met fiets en tent. De FEDERATIEVLAG C.J.M.V. Woei 8 dagen van de mast der „Christina." Transpolaband en maakten wij een n door de hoofdstraten, waarbij zich velé iwoners aansloten. In Kónigswinter beklommen wij de Drachenfels en werd op symbolische wij drakenbloed gedronken in de vorrr van appelsap of Rijnwijn. Jammer was, dat het daar stortregende. Desondanks goedde het uitzicht veel. De beklim ming was een sportief genoegen, maai Gerrit Wijnands van de Schwerinkade Loosduinen liet zich het plezier on een oud paard naar boven te gaan niet ontnemen. Fijn was, dat Klaas Pronk uit de Marcellisstraat 78 in Schevt gen, die niet zo snel ter been is, dank zij de tandradbaan, ook dit sprookjesachtige landschap heeft kunnen zien. In de slaapzalen Het is niet te verwonderen, dat de jongens en meisjes na een week met het grootste respect opzagen tegen de hefir G. Maassen, De La Reyweg 429, die leider is van de C.J.M.V.- Talrijk zijn de fraaie kerkjes langs de Rijnoevers, die voor oorlogsgeweld gespaard bleven. Dit is het bedehuis in de omgeving van Remagen, waar de eerste Amerikanen over de (enige) onbeschadigde Rijnbrug trokken. Het m.s. „Christiana" uit Rot terdam, waarmee de ruim 400 CJMV'ers de reis langs de Rijn maakten. Een blik langs de stuurboordzijde. buurt van St Goar moet hij een loods aan boord nemen. De Rijn is daar levensgevaarlijk door stroomversnellin gen, vallen en allerlei andere obstakels, die slechts de loodsen kennen, .war :ij al tientallen jaren er schepen veilig door heen hebben gebracht. Loods Johann D'Avjs van de Sonnengasse 103 ui Goar is een vriendelijk man, die var morgens vroeg tot des avonds laat op het water zit. Om 4 uur staat hij al op de uitkijk of* een schip hem nodig heeft wanneer dat het geval is. komt hij met zijn roeibootje langszij en stapt Heen en weer vaart hij dan, de gehele dag. St Goar is een loodsendorp. In totaal zijn er wel een stuk of 90, van wi« grootste deel in St. Goar woont. Ieder werkt voor eigen rekening en probeert zijn eigen schippers te behouden. De currentie is dus scherp. Toch klaagt Jo hann D'Avis niet. Het is zwaar werk, maar de voldoening nog nooit een schip averij te hebben bezorgd, is ook waard. Scherp laverend, van links rechts en soms dwars over de Rijn brengt hij de boot door de gevaarlijke plaatsen. Andere gasten op zo'n reis is de Was- serschutzpolizei, die in hun pijlsnelle torboten langs komen varen, even boord stappen, papieren controleren weer verder gaan. De Franse waterpoli- tie patrouilleert slechts. Van al deze voorvallen zou een apart verhaal te maken zijn, ware het niet, dat de ruimte beperkt is. Vast staat in ieder geval, dat uit het initiatief van de heer Deierkauf een nieuwe weg is ingeslagen op het gebied van de vacantiebesteding Op de z.g. Duitse hoek, waar Rijn en Moezel samenkomen, zijn een groot fort en monument gebouwd. Vroeger stond er een standbeeld bovenop het monument. Thans waait er de vlag van de Deutsche Bundesrepublik. ontmoeting 's avonds was hartelijk en Bas de Graaf uit de Karei de Geerstraat 41, die het groepje leidde, was tevreden over de tocht, die zij al hadden gemaakt. Het lisplan was niet zwaar. Zij hadden wat pech gehad met lekke banden, maar de stemming zat er goed in. De dagsluiting werd toen verzorgd door Dick van Reeu- ijk uit de Kempstraat 174, leider van het Schilderskwartier. Tezamen met de kampeerders werd het een prachtige avond en de taptoe, die door de bergen weerkaatst, maakte een onvergete lijke indruk. Er zijn op zo'n reis van die grappige momenten, die niemand meer vergeet. Zo werd de corvee van „getrouwde man- a", onder wie wij ons moesten scharen, tussen genomen, dat het een lust was. In het Marchenhaus, een prachtige sprookjestuin, nabij Niederheimbach, werd Ans Mol uit de Paul Krugerstraat 12 te Wassenaar door een ongelukje met Rijnwijn „gedoopt". Cor Weerheijm uit de Seringenstraat 24, een echte kwajongen, zette in een grote wijnkelder de zaak op stelten en zo zouden wij kunnen door gaan. Remagen, de ingangspoort tot het romantische Ahrdal, waar boven de mooie Viktoriaberg uitsteekt, werd met een bezoek vereerd. Daar zijn vele her inneringen uit de Romeinse en de Fran kische tijd in een klein, maar kostbaar mm ondergebracht. Voorts bezochten wij de Appolinarisquelle, waar dagelijks een kleine 200.000 flessen met het genees krachtige water worden gevuld. Ten slotte is Keulen, het begin en eindpunt van de Rijnreis niet vergeten. De beroem de Keulse Dom, nog niet geheel hersteld van de schade, die de oorlog heeft aange richt, wordt door duizenden vreemdelin gen bezocht. Terwijl de missen voortgang vinden, wandelt het publiek voor en langs de kunstig gebeeldhouwde altaren. Hoe kundig een schipper ook is, in de '"POT SLOT nog een ernstig woord. Het doel van de reizen. Dit jaar zijn er ruim 400 C.J.M.V.-ers, voor namelijk uit de grote steden, op uit getrokken. Op betrekkelijk goedkope wijze wordt een unieke vacantie ge boden. Het zijn vooral jonge mensen die de reizen meemaken en wij heb ben het ondervonden, hoe goed het is, dat zy in aanraking komen met de Duitse jeugd van vandaag. Een enkel gesprek, een enkel woord met een Duitse jongen of een Duits meisje gewisseld, kan zoveel bijdragen tot een beter begrip wederzijds. Ook dat is een doel, waarnaar in het naar een federatie groeiende Europa gestreefd moet worden. De jeugd van thans toont begrip voor eikaars moeilijk heden en mogelijkheden. En heel be langrijk is, dat de C.J.M.V.-ers ken nis hebben gemaakt met Christen jongeren van Duitsland, die, dat bleek duidelijk, in vrede en harmo nie, met de jeugd uit andere landen, willen leven. Premier Sastroadmidjojo bij Eisenhower De ambassadeur van Indonesië in de Verenigde Staten, mr Ali Sastroamidjojo, heeft een beleefdheidsbezoek aan presi dent Eisenhower gebracht voor zijn ver trek naar Djakarta, waar hij het premier schap van Indonesië zal aanvaarden. Legitimatie- bewijs Nog geen Koieaans accooid DullesRhee Roden beschikken over zij willen De communisten houden in Korea ver moedelijk 2000 tot 3000 Amerikaanse en ook vele duizenden Zuidkoreaanse krijgs gevangenen meer vast dan het aantal, dat in de komende dagen uitgewisseld zal worden. Dit verklaarde generaal Mark Clark, de opperbevelhebber van de V.N.- epen in Korea, op een persconferentie Washington. De inlichtingen over het achterhouden van Geallieerde gevangenen werden verkregen van Amerikanen, die teruggekeerd zijn uit gevangenschap en van andere, niet met name genoemde, mensen. Clark maakte van de gelegenheid gebruik mede te delen, dat hij verzocht Expeditie kan nu een aanvang nemen Daank zij de overeenstemming dip bereikt is tussen de prefect van het de partement van de Bas Pyrenées en de Spaanse gouverneur van de provincie Navarre zal de expeditie door de grot van Pierre St Martin dezer dagen een begin kunnen maken met de afdaling. De expeditie zal thans officieel een ge mengd Frans-Spaans karakter dragen. De kosten ervan zullen gedeeltelijk door de Spaanse regering op zich worden geno men. Alsook zullen vier Spaanse grot- onderzoekers zich bij de Franse. onder- aardse ontdekkingsreizigers aansluiten Overeengekomen is ook. dat de vraag, of de ingang van de grot zich op Frans dan wel op Spaans grondgebied bevindt bin nenkort zal worden voorgelegd aan de bi-nationale grenscommissie. Zou deze concluderen, dat de grot-ingang in Spanje ligt, dan zal Frankrijk zich moeten ver plichten de onderaardse waterlopen en voorraden slechts te exploiteren voo» zover zij uitmonden in Frankrijk. meer gevangenen dan uitwisselen heeft, per 31 October a.s. uit de militaire dienst ontslagen te worden. De generaal is 57 jaar; in de tweede wereldoorlog was hij bevelhebber van het vijfde Ame rikaanse leger. Hij is van oor deel, dat met het beëindigen van de vijande lijkheden op Korea voor hem de tijd gekomen is, het leger verlaten. Clark verklaar de zich voor stander van he' gebruik van FJt „ieder wapen" r4pjt, dat ter beschik- Aing staat, moch- T de comma MARK CLARK. penstilstand schenden. Hij zeide dit n a.' ig of in dat geval, atoomwapens gebruikt moeten worden. Het uitwisselen van de krijgsgevange en vond vandaag normaal voortgang. De Geallieerden kregen 400 militairen terug. leverden 2755 communisten uit. Op het eiland Koje probeerden de communisti sche gevangenen de Geallieerden op het laatste ogenblik nog In een kwaad dag licht te stellen, door aanvallen te doen op de bewakers. Toen traangas niet hielp, openden de wachten het vuur. Een Noord- Koreaan werd gedood, vier anderen lift en verwondingen op. Vermelden we nog. dat Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenl. Zaken gisteren na nieuwe besprekingen met president Syngman Rhee van Zuid- Korea, heeft laten weten, dat geen defi nitieve overeenstemming is bereikt. Zuid- Korea en Amerika zullen de conferentie over Korea, die wellicht in de eerste helft van October begint, met een zekere pelheid tegemoet treden. Drie Amerikanen, die vanmorgen uit het krijgsgevangenenkamp te Pjongjang in „Vrijheidsdorp" zijn aangekomen. Vrouw doodde man weer 15 jaar geëist „Gesprek" in huwelijk liep vast, daarom rottenkruid Tegen de 45-jarige vrouw B. J. de G uit Hengelo (O), die vorig jaar November haar man met rattenkruid uit de weg had geruimd en die door de Almelose recht bank veroordeeld was tot 15 jaar met terbeschikkingstelling, is gistermiddag ia hoger beroep voor het Arnhemse Ge rechtshof bevestiging van dit vonis geëist De advocaat-generaal, mr N. S. Hoek stra. zei in zijn requisitoir, dat de vrouw niet de minste reden had om haar man te haten die altijd vertrouwen in haar heeft gesteld. Welbewust en kalm stuur de ze hem de dood in. De Hengelose psy chiater. dr S. Heringa, achtte haar wel enigszins verminderd toerekenings- ech ter niet ontoerekeningsvatbaar. Hij nam niet aan dat de vrouw tot haar daad ge dreven was om met de buurman te kun nen trouwen, met wie zij een verhouding had. Hij achtte terbeschikkingstelling wel nodig. De vrouw zelf gaf voor, de moord terwille van haar kinderen te hebben begaan. Zy was in hoger besoep gekomen omdat zij de straf te hoog vond Over de gevolgen van haar daad. die ze toegaf, zei verdachte niet te hebben nagedacht. De raadsman drong or strafvermin dering aan; het „gesprek" in haar huwe lijk was zi. vastgelopen. Het antwoord aan Moskou Het Westen beraadslaagt i&r uit bevoegde bron In Londen is omen zullen vooraanstaande Weste lijke diplomaten binnenkort in Washing ton, Londen of Parijs bijeenkomen, om de Sowjet-antwoordnota aan de Weste lijke Grote Drie te analyseren, en een Westelijk antwoord op te stellen, aldus eldt Reuters correspondent, Stanley Priddle. klaarden, dat zeven Amerikanen in Pjongjang er de voorkeur aan hadden gegeven, bij de communisten te blijven. Zij vertelden voorts, dat een Ameri kaanse en een Britse soldaat in het ge vangenenkamp moesten achterblijven, wegens het overtreden van de kampvoor schriften. Eén der vrijgelaten Amerika; nen zei. dat het onmogelijk was. aan de invloed van de voortdurende tischë propaganda te ontkomen. Protestvuur laaide hoog op Demonstratie tegen agent, die „wielrenners" in de kraag had gepakt Een opgewonden menigte heeft gister- ivond in Coevorden het politiebureau met tenen bekogeld en zelfs bij het bureau en enorm vuur gestookt, omdat een poli- ieman twee deelnemers aan een wieler wedstrijd in de kraag had gepakt. De jeugd van Coevorden heeft deze week reeds drie „wielerronden" georga niseerd, waarbij gereden werd om prijzer en premies, die door het publick beschik baar waren gesteld. Gisteravond was he' parcours van de ronde uitgestippeld in het centrum van de stad, gericht naa Sleepboten varen door bres Het enige gezin dat in de omgeving woont, kon hoog en droog blijven zitten In de Flauwersinlaag, tussen Zlerlk: i de Schelphoek op Schouwen, heeft gistermiddag een ernstige dijkval plaats gehad. Er ontstond een gat. dat kelijk 30 meter breed en 13 meter diep ar vannacht door het hoge tij ienlijk groter is geworden. Van- vas de steenglooiing aan de bui tenkant van de dijk over een afstand var '5 meter verdwenen, terwijl het breedte had gekregen van onge- meter. Nog steeds brokkelt de dijk langzaam verder af. Alle beschik bare mankrachten en materieel zijn het bedreigde punt gebracht. De dijkval is gebeurd ten Zuidw van Kerkwerve. op een afstand var geveer twee kilometer van het beruchte gat bij de Schelphoek. In de Flauwers inlaag zat reeds een gat. In de omgeving van de dijkval woont slechts één gezin. De overige inwoners dit gebied zijn nog geëvacueerd. Het ame gezin woont in een hooggelegen huis, dat niet werd aangetast door het brute watergeweld. De woning staat op afstand van ongeveer 200 meter van de dijkval in de Flauwersinlaag. Er be aat voor de bewoners geen direct ge- Aan de herstelwerkzaamheden was vanmorgen nog niet begonnen, doch wel trachtte men door het dichten van een ander gat In de Inlaagdijk, waarvoor eeds zinkstukken zijn aangevoerd, de troom in het gisteren doe- de dijkval ontstane opening te verminderen. Ge durende de n.acht voeren sleepboten door het nieuwe gat in en uit ten einde met de ontwikkeling van de toestand op de hoogte te blijven. Men vreesde dat het gat vanmorgen bij eb nog groter worden, doordat het water de polder weer uitliep. Voor de dichting van het gat in de Flauwersinlaag zullen enkele honderden arbeidskrachten worden onttrokken de herstelwerkzaamheden aan de dijk bij de Schelphoek. Vanzelfsprekend zal het werk bij de Schelphoek daardoor den vertraagd. Zwaar beproefde familie te Duivendrecht De vierjarige Jantje Nering, wonende aan de Molenkade te Duivendrecht. 11 Woensdagmiddag, zoals gemeld, in d< Keulsevaart aldaar gevallen en verdron ken. Het laatst had men het kind Woens dagmiddag gezien. Toen hij tegen etens tijd niet thuis kwam. hebben de dodelijk ongeruste ouders zijn signalement laten ïrspreiden door de politie. In de loop van de vorige nacht heeft de Rijkspolitie te Ouderkerk aan de Amstel het lijkje gevonden, vlak voor de ouderlijke woning. Het jorvgetje is vermoedelijk bij het spelen uit een kano, die aan de kant lag gevallen. De ouders van het verdronken jonge tje heoben volgens H.V V. al twee andere kinderen verloren. Een er van is in de wieg gestikt buitengedeelte. Ongeveer 200 personen zagen toe, hoe de ronde verliep. Een agent van politie kwam echter tussenbeide en trachtte tegen de eerste twee renners proces-verbaal op te maken. De toeschou wers verhinderden hem dat te doen. De agent sommeerde daarna de twee renners met hem naar het politiebureau te gaan. Dit had tot gevolg, dat ongeveer 500 per sonen zich voor het politiebureau ver zamelden. De jongelui bleven nogal enige tijd in het politiebureau en hierdoor werd de menigte rumoerig. Zij poogde tenslotte het verkeer te belemmeren en begon met stenen het politiebureau te bekogelen, waardoor verscheidene ruiten sneuvelden. Een tweetal politieagenten kwam naar buiten en beval de menigte uiteen te gaan. hetgeen resulteerde in een enorm geloei, waarna de agenten zich in het politiebureau terugtrokken. Twee personen uit de menigte gingen naar het politiebureau om te protesteren tegen het in hechtenis houden van de jongelui. Een groep jongelui had zich inmiddels naar de woning van de burgemeester be geven om hier de zaak uiteen te zetten. De burgemeester ging direct mee naar het politiebureau. Ondertussen bleven de jongelui maar met stenen naar het poli tiebureau gooien en zelfs ontstaken zij een enorm vuur voor het bureau. Het aantal „belangstellenden" nam steeds toe. Opnieuw verscheen de politie ten tonele, ditmaal in aanwezigheid van de corpschef en de burgemeester. Men probeerde nog maals de menigte uiteen te krijgen, maar succes bleef uit De burgemeester, jhr mr A. Feith, verzocht de „demonstranten" rustig naar huis te gaan. Ook aan dit ver zoek werd geen gehoor gegeven, waarna de politie, die Inmiddels was versterkt, de menigte uiteendreef. Tot plus minus half twaalf was het nog voortdurend onrustig in de stad. Groepen mensen begaven zich naar de woning van de agent, die ge poogd had de wielrenners te verbaliseren. „Walgelijke foto", zegt minister Swart Over huwelijksopname van mej. Cripps en Nigeriaanse neger De Zuidalrikaanse minister van Justi tie. Swart. heeft in de Volksraad een krantenfoto getoond, met de dochter van Sir Stafford Cripps en Koseph Appiah. neger-stamhoofd uit Nigeria, kort na hun huwelijk. Swart noemde deze foto „een walge lijke foto van een huwelijk van de docn- r van een voormalige Britse minister i een in een deken gehulde inheemse t Nigeria." „Indien zoiets in Zuld-Afrika gebeurt 1 het het einde zijn", aldus Swart

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5