V Keurkorps van geharde commando's is klaar voor grote aanval Brabant tot morgennacht twaalf uur het toneel van zware strijd Toch is het zo! Castella-Vaatwas een GBVABRTfilm voor Curacao bereidde Prins een enthousiaste ontvangst DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER 2 VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1953 Derde Divisie op alles voorbereid (Van onze verslaggever te velde) TTfAARSCHIJNLIJK in de komende nacht zal over het Brabantse land het oorlogsrumoer losbarsten. De Derde Divisie krijgt een grote aan val en verwarring stichtende infiltraties te verduren van een compagnie tot de tanden bewapende commandotroepen, die aan de Oostelijke oever van de Maas is gelegerd. De hele Zaterdag zal bet er om spannen, maar 's nachts om twaalf uur is de oefening Drietand ten einde. De Zondag zal een rustdag zijn met in de ochtenduren godsdienstoefeningen. In de nacht van Zondag op Maandag wordt begonnen met het voorbereiden van de terugkeer naar de mobilisatie-centra. Aangezien de terugtocht, in tegenstel ling met de heenreis, overdag zal moeten plaats hebben, kunnen minder troepen per trein worden vervoerd dan Dinsdag .1.1. De spoorwegen kunnen namelijk c dag niet voldoende wagons beschikbaar stellen. Het vervoer zal daarom gebeuren met autobussen. Dinsdag, Woensdag en Donderdag zul len de troepen het gebruikte materiaal schoonmaken en weer inleveren bij de mobilisatie-opslagplaatsen. Dit moet zorg- T\AT er niet alleen bij onweer, maar ook op mooie heldere dagen elec triciteit in de atmosfeer aanwezig is, werd reeds 200 jaar geleden door Mon- nier vastgesteld. Latere metingen hebben aangetoond, dat de electrfsche spanningen toenemen, naarmate men zich hoger in de atmosfeer en dus verder van het negatief geladen aard oppervlak bevindt, zodat op een hoog te van 10 km het potentiaalverschil met het aardoppervlak wel 200.000 volt kan bedragen! Dat komt neer op een spanningsverval van gemiddeld 20 volt per meter. Dicht bij het aardoppervlak is het spanningsverval echter veel groter. Hoewel het bedrag uiteraard zeer ver anderlijk is en aanzienlijké schom melingen vertoont, is het spannings verval van de ons omringende damp kring 's zomers bij goed weer gemid deld ongeveer 60 volt per meter en 's winters 500 volt. Bij nadering van een regenwolk kan het zelfs tot 1000 volt per meter oplopen! Wat lijkt gelet op deze cijfers eenvoudiger dan een koperen staaf de lucht in te steken en de electriciteit uit de hogere luchtlagen naar de aar de af te leiden, waardoor een per manente en kosteloze bron van elec triciteit zou zijn verkregen? Inder daad, men heeft dat geprobeerd door een metalen draad 140 m de hoogte in te werken, maar de stroom, die deze geleider te verwerken kreeg, kon slechts in millioenste delen van een Ampère worden uitgedrukt. De oor zaak van dit mislukken was gelegen in de slechte geleiding van de lucht. Misschien mogen we dit met een voorbeeld verduidelijken. Indien hoog boven de aarde zich een grote bak met water bevond en we zouden de bodem van deze bak door een buis met de aarde verbinden, dan zou al het water door de pijp naar de aarde worden afgevoerd. Ditzelfde zou zich voordoen, wanneer de lucht een goede geleider was, want ook in dat geval zou de atmosferische electriciteit naar het lèagste punt (de aarde) afvloeien. Maar de lucht is niet geleidend, zo dat we de bak niet gevuld moeten denken met water, maar met zand. In dat geval stroomt alleen het zand, dat vlak boven de pijp zit naar be neden, maar de rest blijft onbeweeg lijk op de plaats waar het is. Door het in de lucht steken van een me taalgeleider komen dus als we het zo mogen uitdrukken wel enkele electriciteitsdeeltjes naar beneden vallen, maar dat zijn uitsluitend de deeltjes, die vlak tegen de geleider zitten. De rest van de atmosferische electriciteit blijft op haar plaats. Een grotere stroomsterkte zou dus alleen verkregen kunnen worden door een aanzienlijke vergroting van het oppervlak van de geleider. Welnu, aan voorstellen daartoe heeft het niet ontbroken. Een uitvinder wilde zelfs een geweldig groot stalen net, bezet met 3 millioen radio-actieve spitsen (om de geleidbaarheid van de om ringende lucht te vergroten) in de lucht laten zweven door middel van ballons. Toen echter bleek, dat de oppervlakte van een dergelijk net on geveer 90.000 vierkante meter zou moeten beslaan en dat de daardoor verkregen stroomsterkte nog steeds niet tot een noemenswaard bedrag zou oplopen, heeft men dergelijke fanta sieën, als zijnde onuitvoerbaar, voor lopig van het programma geschrapt. Nu we het toch over dergelijke din gen hebben, ia het misschien wel aar dig er op te wijzen, dat u met een kompasje kunt nagaan of lantaarn palen onderste boven zijn gegoten en of.ijzeren hekken al dan niet diep in de grond staan. Daarover morgen. (Nadruk verboden). vuldig gebeuren, omdat het materiaal zes maanden op de opslagplaatsen moet kun- liggen zonder verder te worden be handeld. In de loop van Vrijdag zullen de mobilisanten naar huis terugkeren. De afgelopen nacht hebben de man- ?n, met het oog op de inspanning die zij achter de rug hebben en de zware strijd die hun morgen te wachten staat, volstrekte rust gehad. Een, uitzondering vanzelfsprekend gemaakt voor d< wachtposten, want hoewel „de oorlogs toestand" nog niet is ingetreden, is de situatie zeer gespannen en zijn er reeds incidenten gemeld." Vanochtend zouden de commandanten met minister Staf en staatssecretaris Kranenburg de verdedigingslinie langs de Maas inspecteren en vanmiddag zou den de tróepen zich gaan ingravén en camoufleren. Mitrailleurs Grimmige mitrailleurs*- omgeven ons bivak, dat gistermorgen in alle vroegte alle haast is opgeslagen. Overal in het bos verspreid, staan de wagens van kompie, die nu langzamerhand al aardig aan de mobilisatie Drietand ge wend raakt. Het lijkt alsof we al weken geleden het radiobericht hoorden, dat plichtmatig naar een mobilisatiecen- i dreef. Maar het huis komt weer dicht bij als de facteur de post uitdeelt, dagelijks hoogtepunt in ons kort stondige militaire leven. Onze Derde Technische Dienst-Compagnie was het eerste onderdeel van de gehele divisie dat post ontving, waarop de facteur te recht een tikkeltje trots is. Een toestand van „oorlogsdreiging" is thans officieel afgekondigd. Alle onder delen van de Derde Divisie kunnen in uur geheel gereed zijn voor plotse linge overplaatsingen. Dat komt wel sterk uiting bij Drie T.D., omdat reparaties motorvoertuigen hier dadelijk behan deld moeten worden. Achter de schermen van het compag niesbureau is hard gewerkt om alles tot in de püntjes te doen kloppen, maar de troep leek het gisteravond wel rustoord. Waar je ook keek, overal liepen de mannen rond, ze klopten een itje en bewaakten de mitrailleurs, ons tegen onverhoedse aanvallen moeten beschermen. Menigeen knapte clandestien een uiltje in de tweemans- Zelfs met een zware „strijd" in vooruitzicht, vindt de Nederlandse militair nog gele genheid zich zorgvuldig te scheren. Gelukkig is de „strijd" ar een onderdeel van de oefening Drietand. De mannen op de foto staan met hun watertankwagen ergens in het Oostelijk deel van Noord- Brabant. Die tentjesl Wie niet al te groot van stuk is, kan zich er best in bewegen, maar wee de man, die op „grote voet" leeft! Onze buurman-korporaal maakt iedere avond een privé-oefening Vraag-' teken door, ten einde uit te vissen hoe hij zich het best legeren kan. Maar de benen steken, goed gecamoufleerd, tóch onder de tent uit. Menige caféhouder doet goede zaken door de oefening. De kroegbaas bij wie vannacht de koffie proefden, een ty pische mengeling van Limburgse leutig heid en Brabantse openhartigheid, lever de er het beste bewijs van. Grote uitstalkasten met medailles van plaatselijke muziekverenigingen toonden met welk een Zuidelijke ijver hier de cultuur wordt gediend, terwijl als overwinningsteken van een groot s een tamboer-maïtre-stok in speciale kast prijkte. „Da's de schoonste muziekstamper, die ik ooit in mijn zaak heb gehad," ver- kondigdè de waard vol regionale trots, -terwijl ,.hij een glas- -pittig? vocht over reikte aan een Epgelse Navp-officTerdié de üwestie Drietand met het ene woord „Marvellous" („Verbazend") kort krachtig typeerde. „Verbazend!" Dat moet je ook wel denken, als je hoort van de geestdriftige sergeant-fourier, die zijn commandant gisteren in *-n aangetekende brief vroeg, •om hij nog niet was opgeroepen! Of als je het verhaal verneemt van de sergeant-majoor, die wel was opgeroepen, geen uniform bezat. Hij werd mét moeite voorzien van de nodige uitrus ting, waardoor de rustkamer aan de rand een neurose werd gebracht. Aan gezien de uitmonsteringstékens ontbra ken, ging hij met zijn „naakte" uniform een militaire winkel om zich ver volgens met de vereiste distinctieven terug te melden bij zijn commandant. De win- r had echter argwaan opgevat jegens lan met het merkwaardige uniform, Hem nagegaan en zorgde ér voor, dat de volijverige sergeant-majoor twee later op 't matje van zijn regiments commandant stond, ingesloten door een bewaking van vier manschappen van de Kon. Marechaussee! Sommige knapen van onze kompie ver klaren deze lieden voor gekke dienst kloppers, maar toch zijn er tallozen, die het waarderen kunnen, dat het spel van Operatie Drietand zo serieus gespeeld •dt. Het kanimmers wel eens grim mige ernst worden. Onder de jongens wordt vandaag veel[ Kerk en School Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen:: te Hattum (toez.) J. C. van Nieukerken te Groningen: te Rou- veen W. van Tuyl te Lopik en Kabau Geref. Kerken. Tweetal: te Assen (derde pérd. pl.) G. P. Hartvelt te Bodegraven en J. Wiersema te Noordwijk-Binnen. Doopsgezinde Broederschap Beroepen: te Den Burg (Texel) VV. Veen te IJmuiden. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Middelharnis B. Bij- Ie veld te Noordeloos. Baptisten Gemeenten Beroepen: te Daarlerveen cand. J. H. Blonkers te Hengelo (O.). Zendingsdag van de Geref. Bond Belangstelling was zeer groot De 42ste zendingsdag van de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk, die Donder dag te DriebergenI^jsenburg is gehou den, trok ruim zesduizend bezoekers. Dit betékent, dat het getal der aanwezigen dat van de vorige zendingsdag met dui zend heeft overtroffen. Wie belang stelde in de Nederlandse folklore kon hier wat de klederdrachten betreft een grote verscheidenheid op merken. De vrouwen uit Huizen waren, blijkens de vele hoge witte kappen in groten getale vertegenwoordigd, maar ook de Spakenburgse. Zeeuwse cn Veluwse klederdrachten ontbraken niet. Het centrale thema van de toespraken was: „De Toradjakerk op midden-Cele bes". Ds F. Kijftenbelt uit Wierden, pred., hield de openingstoespraak, w na achtereenvolgens als sprekers optra den: ds H. A. van Slooten uit Wierden, ds J. T. Doornenbal uit Oenc, ds P. P J. Monster uit Katwijk aan Zee, ds D. J. van Dijk, oud-zendingspredikant midden-Celebes en ds C. J. van der Graaf uit Nijkerk. Het slotwoord werd gespro ken door ds P. Zijlstra uit Vlaardingen. De samenzang, die het gesproken woord afwisselde, werd begeleid door de Chr. muziekvereniging „De Bazuin" uit Huizen o.l.v. de heer G. Visser. Ter gelegenheid van "de zendingsdag is een extra nummer van het bondsor gaan „Alle den Volcke" verschenen, ge schreven door de zendingsdirector. ds J. Batelaan te Utrecht. Hierin wordt een uitvoerig overzicht gegeven van het werk hier te lande en in de frontlinie op Cele bes, De bond telt ruim 32.000 leden er onderhoudt een nauw contact met de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerken en de Chr. Geref. Kerken. Geref. Gem. van Hilversum achter dr Steenblok Ook de Gereformeerde Gemeente van Hilversum en haar afdeling te Bussum hebben zich nu los gemaakt van de Synode. Dit besluit is genomen» met alge mene stemmen op een ledenvergadering, die onder leiding .stond van de co lent ds T. Dorresteyn van Opheusden. Dit reeds de tiende gemeente, die zich in haar geheel van de Synode distancieert 1 zich achter ds C. Steenblok stelt. De Gereformeerde Gerpeente van Hil- srsum telt blijkens het jaarboekje 39 zielen. Internationaal kamp voor jonge onderwijzers Van 1 tot en met 8 Augustus houden de Nederlandse onderwijzersvereniging en de Kweekscholen Werkgemeenschap met steun van het departement van On derwijs een internationaal kamp vooi jonge onderwijzers cn aanstaande on derwijzers in het Meenthuis te Blari- Er zijn, behalve uit ons eigen land, deelnemers uit Noorwegen, Zweden, Denemarken, West-Duitsland. Engeland, België cn Luxemburg. Het doel van deze bijeenkomst is zowel de onderlinge vriendschapsband als de bespreking van verschillende onderwijsvraagstukken. Om^ente\ing m ie keuken blinkender vaat en zachtere handen! Per pek 25 cent Dubbel pak 45 cent gefluisterd over de activiteit van de ko mende dagen. Men spreekt over een van de overzijde van de rivier, keurtroep van geharde strijders het „Drietanders" lastig zullen maken. Daarom wordt onder de gecamoufleerde wagens, waarin complete draaibanken reparatie-inrichtingen zijn aangebracht, alles in gereedheid gehouden. De camouflagevoorschriften zijn met uiterste geraffineerdheid volbracht, alle oorgeschreven troepenconcentraties van nze Divisie zijn voltrokken, zodat alles wacht op de grote aanval van onze vij and, die naar wij hopen, niet zal komen cn dief in de nacht Voor week-end en vacantie In Columbia en Spanje geloofsvervolging Resolutie van W.E.F. op conferentie in Clarens Meer dan 200 vertegenwoordigers uit 26 landen hielden dezer dagen in Clarens (Zw.), onder leiding van luit.-generaal Sir Arthur Smith uit Engeland een con ferentie van de World Evangelical Fellowship, die twee jaar geleden in Zeist is opgericht. Mededelingen werden gedaan en ervaringen uitgewisseld be treffende de toestand van de kerken in vele landen, de zending en de omstan digheden van de Protestanten in Room- landen. Sedert in 1950 de vervolging i de Protestanten in Columbia begon, werd ter conferentie gezegd, werden 47 kerken vernield of voor R.K. en mili taire doeleinden gebruikt. Meer dan honderd gevallen van vervolging wer den gerapporteerd. Dezelfde R.K. kerk, die (terecht) klaagt over vervolging door communisten, vervolgt tegelijk de Protestanten in andere landen. De aan dacht werd ook nog op Spanje geves tigd. waar 55 lokalen voor godsdienstige doeleinden werden gesloten en waar nog allerlei hindernissen' zijn. Wat de zending betreft: „Er zijn thans 1.000 zendelingen in heel de wereld. Besproken werd het plan een interna tionale evangelische zendingsraad te yor- En komt ook, een internationale lectuurcomrrtissie. Volgend jaar wordt een theologische confèrentie gehouden over de revelatie de inspiratie. Men wil zich dan daar- met een positieve boodschap tot de Christenheid richten. Er komt waar schijnlijk in Zwitserland een eigén se cretariaat. De volgende algemene con ferentie wordt in 1956 in Amerika ge houden. Dominees voor warenhuizen in Londen Vier grote warenhuizen in dé binnen stad van Londen hebben een predikant in dienst genomen, die met de speciale zorg voor het gehele personeel van de zaak wordt belast. Ieder personeelslid heeft het recht, eventueel ook onder het werk zich tot deze predikant te wenden. Autorijden en zwemmen 's Morgens rondrit over het altijd zonnige eiland; 's middagsdiepzeeduiken OP HET VLIEGVELD HATO van Curagao landde gisteren een Ameri kaans militair vliegtuig, waaruit Prins Bernhard stapte. Korte beve len klonken en als één man presenteerde de erewacht, gevormd door 100 man van het Corps Mariniers, het geweer, terwijl de politiemuziekkapel het Wilhelmus speelde. Vier Fireflies van de marineluchtvaartdienst stegen, toen het vliegtuig van de Prins geland was, op om de Prins een luidruchtige groet te brengen. voor de toejuichingen had bedankt, begaf het gezelschap zich naar binnen. Weldra arriveerden de eerste leden van de Regeringsraad, de Staten, de Ad viesraad, het Hof van Justitie en de ver tegenwoordigers van de Kerkgenoot schappen, het bestuurscollege van de Eilandraad van Curagao en de hoofdamb tenaren in landsdienst die aan de Prins werden voorgesteld. Het geduld van de enthousiaste Cura- Caoenaars behoefde niet zo erg 'ang op de proef te worden gesteld, want om klok slag half elf verscheen de Prins weer. dit maal om een lange rondrit over het eiland te maken. Gezien het feit, dat de brug nog altijd niet hersteld is van de aanva ring door een tankboot, ruim veertien dagen geleden, maakte de Prins en zijn gezelschap voor deze rondrit de tocht over de Annabaai met het jacht van de gouverneur, de „Beatrix", waarvan fier de Prinselijke standaard wapperde. Vrolijk wapperden in de straten van Nadat de Prins de leden van het co- iité van ontvangst hartelijk had begroet - enkelen maakten ook bij het vor' bezoek van de Prins deel uit van het mite inspecteerde hij de erewacht. Vele Curagaoenaars hadden de tocht aar Hato gemaakt om van de aankomst an Z. K. H. getuige te zijn. Zij juichten iet het personeel van de luchthaven de Prins toe. toen hij lachend, in zijn admi raalsuniform het stationsgebouw binnen ging en zich naar de gereedstaande auto' begaf om zich via de Schottegatweg naa het Gouvernementshuis het paleis va: de gouverneurte begeven. Voordat de Prins in de aauto stapte legde hij voor de radio een korte verkla ring af. Hij zeide: Ik heb een prachtige vliegtocht gemaakt en vind het heerlijk weer op Curagao te zijn. Er is bij u altijd zo'n prachtige zon en zulk prachtig weer Het spijt mij dat mijn bezoek zo kort moet zijn en dat niet alle eilanden be zocht kunnen worden. Het bezoek Aruba moet helaas ook maar zeer kort zijn. Ik wil u graag de hartelijke groei van de Koningin overbrengen en van kinderen, waar ik juist ben geweest. De Prins en de gouverneur nam plaats in een open Buick, die gefankeerd werd door vier motorrijders, twee de politie en twee van het Corps Mari niers. In een snel tempo werd de rit n; het paleis van de gouverneur gemaakt goed een half uur nadat de Prins op Hato was aangekomen, konden de dui zenden. die zich op het Gouvernements plein en in het Fort Amsterdam hadden opgesteld met luid gejuich de Prins be groeten. Mevrouw Struycken trad naar vorer om haar hoge gast te begroeten cn nadat de Prins op het bordes vrolijk lachend Geref. Oecum. Synode te Edinburgh geopend In de Assembly-Hall van de Free Church of Scotland te Edinburgh i derde Gereformeerde Oecumenische Sy node geopend. Reverend G. N. M. Col lins opende de synode. Werd ds G. Taverne geschorst Ds G. Taverne, Ned. Herv. predikartt te Hoogeveen, is door de Provinciale Commissie voor het Opzicht provisioneel geschorst. Deze beslissing houdt verband met de activiteiten, die ds Taverne heeft ondernomen tegen de huidige Herv. Kérk, en zijn oproep tot alle vrije ge meenten, Presbyteriaal Hervormde Ga- meenten te vormen en zich aan te slui ten bij het Reformatorisch Verbond. Ds Taverne verzet zich scherp tegen de Nieuwe Kerkorde van 1951, en wil allen bijeen brengen, die op grond van Schrift en Belijdenis zich willen houden aan de Kerkorde van vóór 1816. Deze provisio nele schorsing betekent, dat de Honge- veense predikant tot nader orde zijn ambt niet mag uitoefenen. Van een de finitieve schorsing is echter 'nog geen sprake. De zaak is in behandeling. Naar wij nog vernemen is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat de kerkeraad van Hoogeveen protest zal aan tekenen tegen deze uitgesproken voorlopige schorsing, aangezien naar het schijnt, de meerderheid zich achter ds Taverne heeft geschaard. Het lied der aethergolven ZATERDAG 8 AUGUSTUS versum I 402 m KRO: 7.00 Niéuws n 7.15 Gym 7.30 Gewijde muziek 7.45 jengebed 8.00 Nieuws 8 15 Gram 9 00 de vrouw 9.35 Planorecital 10.00 1 leuters 10.15 Gram 11.00 Voor de zie Kamerkoor 12.00 Angelus 12.03 G Gevar. muziek 12.55 Zonnewijzer ws 1.20 Amusements muziek 1.50 G 200 Boekbespreking 2.10 Harmonie or .20 Kroniek van letteren en kunsten 3.: ,ram 3.45 Amateursprogramma 4.20 Vliegende Hollandei 1.30 De s 5.00 Voor de 15 Journalistiek ugd 6,00 Ge liedjes 6.15 Journalistiek weekoverzich 6.25 Gevar. muziek 6.40 Gram 6.57 Zomerzot 7.00 Nieuws 7.10 Gram 8.05 De gewon 8.30 „Lichtbaken" 8 50 Gr 10.40 Wij de Zondag In 11.00 Nieuws 11.15 uur s in Esperanto 11.22—12.00 Radio Philh. cn solist. srsum 11 298 m VARA: 7.00 Nieuws 7.13 800 Nieuws 8.18 Gram 8.55 Voor de 9.00 Gymnastiek 9.10 Gram VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld" 10.05 Morgen- 40. Ricks gedachten versomberden. Hij was op weg naar huis. Eigenlijk moest hij nu verlangen naar zijn warme haard en de gezellige, door het zachte licht van de bureaulamp doorschenen kamer. Maar zelfs op deze woeste, koude avond kon hij dat niet. Er was dadelijk na het ver trek van de Coslers iets, neen, veel veranderd in de sfeer van Bosrust. Het was er kil en vreemd geworden. Mevrouw Refting scheen zich steeds meer in zichzelf op te sluiten. De rustige uren in de tuin waren voorbij. Ze had hem niet meer in de achtertuin genodigd, en ze bewaarde een nauwkeurig afgebakende afstand. Maar dat zij zelfs de kinderen van hem weerde, was erg. In het eerst had hij gedacht, dat zij Hannie bij zich hield om over de plotselinge na de dru'-.ke logeerpartij gevallen stilte heen te komen. Doch toen hij de kinderen wel naar de boerderij zag gaan, wist hij niet meer wat er van te denken. Totdat hij op een middag bij zijn thuiskomst Hannie had horen schreien en haar moeder hoor de zeggen: „En nu wil ik niet, dat jij nog lan ger bloemen voor meneer Tornberg plukt. Hij vindt ze toch niet mooi. En je mag ook geen oom meer tegen hem zeggen." Zijn hele hart was in opstand gekomen tegen deze roof. Waarom deed ze dat? Ze wist hoe blij hij was iets voor Hannie te zijn. Hannie... Hoe vertrouwend had ze in die onweersnacht haar kopje tegen zijn borst gelegd? Ze had hem steeds in al haar spelletjes betrokken, toen de ooms en tantes er waren. Haar kinderlijke onbevangen heid had het ijs volkomen gebroken. Door Han nie was hij aller vriend geworden en waren ook allen de zijne geweest. En nu deed haar moeder hem dit aan! Diep gegriefd had hij een lange avond gewor steld met zijn telkens oplaaiénde drift. Hij had Bijna verzoend ging hij het aardedonkere huis binnen. Ach neen, Eline begreep ook zichzelf niet. Ze wist alleen, dat haar een dolle jaloersheid had besprongen, toen één van haar zusters de op merking had gemaakt, dat Hannie gelukkig hele maal geen verdriet meer had om haar vader. Zij had slechts geknikt, maar er zich aan ge ërgerd, dat de mensen zoiets „gelukkig konden vinden. Ze had echter niet meer kunnen ver dragen, dat Tornberg mee naar de halte zou gaan om de logé's weg te brengen. Ze kon niet meer met hem samen zijn. En zij kon zijn spel met de kinderen niet meer verdragen. Hij had met het minste recht Wims kinderen in te palmen. Steeds meer had zij toegegeven aan haar groeiende ja loezie. Ze wist hem pijnlijk getroffen te hebben met hem haar kinderen te onthouden. En ze had opzettelijk zijn eenzaamheid verdiept door zich zo weinig mogelijk om hem te bekommeren. Vrij willig had zij alle uren, die haar zelf zo veel steun hadden gebracht, opgeofferd in een vaak wild verlangen hem zo te kwetsen. Soms hoopte zij hevig, dat hij woedend zou opstuiven en haar zeggen, dat hij weg ging. In zulke ogenblikken kon zij niet begrijpen, dat zij God had aange roepen om haar deze broodwinning te doen be- ohouden. Broodwinning? Het mocht wat! Zij kon gesproken. Heb maar geduld... Misschien had die met haar arme bloeden van kinderen in de kille zichzelf bijna geweld moeten aandoen om niet haar keuken binnen te stormen en haar reken schap te vragen voor dit opzettelijke verarmen van zijn leven. Hij had er over gedacht de huur op te zeggen en op staande voet te vertrekken. Maar hij had het niet gekund, omdat hij ineens dat gerimpelde zorgengezicht van haar vader had weergezien, zijn vriendelijke stem gehoord: „U moet niet boos op haar zijn... Heb maar ge duld met Lientje." Lientje... Niemand van de anderen had haar door CAREL VAN DER HOEK genoemd of haar naam met zo veel liefde uit- grijze vader dat ook wel gevraagd aan Refting op de dag, toen zij het ouderlijk huis verliet, achttien jaren oud. Refting, die het kind, dat zij verwachtte, niet zou zien, het niet in de ar men hebben zou. Was het wellicht dit verdriet, deze ontzettende tragiek in haar leven, waardoor zij zo veranderd was? Rick was zo in zijn gedachten verdiept, dat de conductrice zelf het stopsignaal geven moest. Hij dankte het meisje met een afwezig knikje voor haar attentie en waadde dan, tegen de wind in, hét modderige, laantje door... „Heb maar geduld met Lientje... heb maar geduld..." keuken wonen, toen de herfst zo vroeg gevallen. Maar hij baadde zich in de weelde van warmte en gezelligheid, die zij betaalde! Kwam hij maar eens in dit koude hok, waar de wind door alle kieren blies op 4eze woeste avond. Schold hij haar maar uit. Dan kon zij hem ver nietigen met haar koele ongenaakbaarheid. Ze kon het niet mee? uitstaan, dat iedereen hem op de handen d*oeg. Geen woord wilde ze meer over hem lwen. Kwam hij vanavond maar niet meer terug uit de stad. Ze zou met vreugde zijn boeltje inpakken en het sturen naar elk adres, dat hij haar opgaf wijding VARA 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven 10.50 Gram 11.25 Buitenl. weekoverzicht 11.40 Kamermuziek 12.00 Gram 12.33 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Lichte muziek 1.50 Radioweekjournaal 2.20 Filmprogramma 2.45 Huismuziek 3.10 Amateursprogramms 3.35 Boekbespreking 3-50 Holland-Festival Concertgebouworkest en solist 4.45 Sport- praatje 5.00 Lichte muziek 5.30 Voor de jeugd 6.00 Nieuws 6 20 Gram 7.00 Artistieke Staal kaart VPRO: 7.30 „Passepartout" 7.40 „Het Oude Testament ln deze tijd" 7.55 week" VARA: 8.00 Nieuws 8.05 „De st. voor de zwakken" 8.15 Gevar. muziek Gram 8.55 Franse chansons 9.15 Socialistisch commentaar 9.30 Holland-Festival: Concert gebouworkest 10.00 „Mijn zwageri: ken", hoorspel 10.20 Harmonie-orkest 10.50 Gram 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gram. Engeland 330 m. 11.55 Geva .00 Nieuws 1.10 Hoorspel 1.40 'ricketuitslagen 2.00 Concert iek 3.00 Sportrcportage 3.30 ïevar. programma 5.00 Voor d« lieuws 6 15 Sport 6.25 Gevat nterviews 9.00 Gevar. progra: ,'ieuws 9.15 Hoorspel 10.45 programma ram 1.55 i l 247 i 12.00 Orgelspel 12.15 1.35 Gram 1.45 Vooi 2.45 Sport .00 Vai :iek 3.45 Sport 4.15 Mil orkest Sport 6.35 .25 Sport 7.30 ort 5.15 Ji .59 Sport 7 00 Ni Symph. orkest en sol. 8.55 Voordi Symph. ram 11.56—12.00 Ni« Frankrijk Nat Proi lanorecital 12.30 Cc Hoorspel 2.17 Concei :ht 9.10 10.00 Nieuws 10.15 uur 1 Eisteddfod of Wales" 1100 Gevai iek 6.30 trammi 347 m 12.00 incert 12.59 Nieuws 1.20 |'t 3.40 Gram 4.10 Hoor- :k 5.55 Gram 6.10 Gevar. Ti. uitzending 7.00 Gram 0.02 8.30 Hoorspel 9.15 Gram 11.00 .45—12.00 iel 324 m 11.45 Gram 12.34 Salonorkest euws 1.15 Gram 3.10 Festival van Salz- .30 Gram 5.00 Nieuws 5.10 Gram 5 30 t 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.40 Zigeunermelodieën 8.00 Concert 8.45 uur 9.00 Gevar. muziek 10.00 Nieuws 10.15 :k programma 11.00 Nieuws 11.05 Dans- 11.40—12.00 Gram. iscls 484 m. 11.45 Gram 12.10 Gevar. .00 Nieuws 1.10 Verzoek programma 5.15 Ge» 4.30 Gevar. muziek 5. muziek 6.30 Gram 7.00 „Wenen cn 7.40 Gram 7.45 Nieuws 8.00 „Rhein- opera 10.20 Gram 10.30 Dansmuziek ieuws 11.00 Dansmuziek 11.55 Nieuws, uitzending voor Nederland: 5.00—5.15 les voor beginnelingen (op 224. 42. !5 m). 10.00—10.30 Nieuws. Spiegel van ik. Sportjournaal (op 224 én 49 m. tMa&m. HET SCHOONHEICJMIDDEL Het beeldhouwwerk, dat van daag op Curasao door Prins Bernhard is onthuld. Het is een- geschenk van de Nederlandse re gering uit dankbaarheid voor de 1 steun, die de Nederlandse Antil len tijdens de oorlog hebben ver- leend aan Nederland. Het beeld werd gemaakt door Albert Ter- 1note uit Voorburg. Otrabanda, waardoor het eerste deel van de rondrit ging, de vlaggen en overal stonden de mensen rijen dik om de vrien delijk lachende en groetende „Prins Hoe- landes" toe te juichen. Kriskras door Otrabanda, waar hier en daar even werd gestopt om van een hoog punt van het uitzicht over Willemstad te genieten, ging het eerst naar Julianadorp. waar bij de Schröderschool een kleine verlegen peu ter de Prins een grote bos bloemen aan bood. Langs de Mons Verriet-stichting een tehuis voor gebrekkige kinderen ging het naar Emmastadt en toen verder door de woonwijken rond het Schottegat weer terug naar Willemstad langs het nieuwe oostkantoor, dat zeer de aandacht van de Prins trok, terug naar het Gouverne mentshuis- 's Middags ging Prins Bernhard in de Piscaderabaai zwemmen en diepzeedui ken met leden van de diepzeeduikclub Curacao- De Prins zal trachten met de hem alhier ter beschikking gestelde Leica- camera diepzee-opnamen te maken. EXAMENS MIDDELBAAR TECHN. RADIO- SCHOOL DEN HAAG Geslaagd voor radiotech- nicus: C W v d Berg. C A Bletz. M B J Schoenmaker. G F J J H A v Dltmars Geslaagd h. C Spijker. H W v Dlest radiomonteur; P Philippi, D Korf. H Galesloot. ERE Slaghek. F Stoen, O Philippi. W Righolt, W A Appelhof. EXAMENS ESPERANTO DEN HAAG Gesli vaardigheidsdiploma) vr H J C de Boer ij G A Scholten, de Boer-Voerman, Vlaar- Th Kwak. Middelburg; C Gerbra •ijk; B Klciboom, Utrecht; J W M van B L M Menge cn W W M Spapens, al len Venlo; G Boer. Vlaardingen; P Koedijk, Zuilen. Geslaagd voor examen B (onderwijsbe voegdheid): mej G J R Zwarekant, West- voud. EXAMEN TOLK-VERTALER AMSTERDAM. 5 Aug. Geslaagd vóór ét ex Engels tolk-vertaler: mé) J Muidér, cheveningen; S Maliepaard en J Th Holt- appel. Den Haag. Brands, te Zuidhoi Meyers. Delft én J Otton. Den Haag. DEN HAAG. 7 Aug. Geslaagd mej A J M Schuursma. R'dam; mej I v d Sluis. Haar lem; J W Kaiser. Baarn; J M Stam. A'dam; W J Tomesen. Den Haag. 's-GRAVENHAGE. 6 Aug. Acte MA ge- slaagd: mej A V Kievits Schiedam, mevr H v d Waerden Amsterdam, mej A Morpurgo Amsterdam. B D Klein Essink Amsterdam. hém, K A Jansen Roi Voor acte NF (meubelmaken): J Jelsma rachten, J P H Jetten 's-Gravenhage, T J Kunst Alkmaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2