Jüeuiue £eiitsrl)c (Courant Benelux-situatie Op alles voorbereid in Wij worden vergiftigd door het Amerikaanse voedsel werden lamgelegd Geredde vlieger van ramp met RB-36 vertelt Vandaag kwam ook alle treinverkeer Frankrijk stil te liggen Nadat andere staats- en gemeente bedrijven reeds voor 48 uur De communistische controle in de Oostduitse treinen die naar West-Ber- lijn vertrekken, is volgens het Westduitse persagentschap D. A. P. byna ge heel afgelopen. Ook werden volgens het agentschap veel minder Ameri kaanse voedselpakketten in beslag genomen. Ass. Press bericht evenwel, oat in Oraniënburg, waar de meeste treinreizigers moeten overstappen, de controle buitengewoon streng is. Alle voedselpakketten worden hier van de uit Wesb-Berlijn terugkerenden afgenomen. Op alle stations worden de identiteitsbewijzen nauwkeurig gecontroleerd. Een correspondent van het Italiaanse blad ,^iilano Sera" heeft aan de hertog van Windsor, die in Portojino met vacantie is, vier vragen gesteld over Margaret, waarop hij de volgende antwoorden kreeg: „Houdt Prinses Margaret werkelijk van kapitein Townsend?". „Vraag hét haar". „Bent U van mening, dat zij met hem zal trouwen?" „Ik ben er niet zeker van". „Zoudt U ingenomen zijn met dit huwelijk?" „Ja". „Is de Hertogin van Windsor dezelfde mening toegedaan?" „Ik weet het niet, rtiaar ik denk van wel",- In totaal hebben nu 1.738.000 Oost- Duitsers geprofiteerd van de Amerikaan voedselpakketten. Ieder pakket bevat ee pond varkensvet, verpakt in cello faan. twee pond wit meel in ongemerkte, katoenen zakjes, een pond gedroogde en in een onbedrukte, papieren zak der kltfine blikjes melk. Aan de grens van Oost-Berlijn werden de in be slag genomen pakketten aan „behoeftige West-Duitsers" uitgereikt onder bescher ming van de Volkspol itie. Intussen heeft de Oostduitse regering haar draai genomen en werd door pre- Otto Nuschke van Oost-Duitsland bekendgemaakt, dat zijn regeling wei gert in te gaan op het Amerikaanse aan- voor de geblokkeerde Oostduitse tegoeden in Amerika, levensmiddelen te kopen. „Onze werkelijke hulp komt uit ZON EN MAAN Zaterdag: Zon 5.12 tot 20.18 uur; Maan: 3.37 tot 19.46 uur. Op 9 Aug. N.M. In verband met het vrijkomen van de graanhandel, kan. naar A.N.P. uit 6oede bron verneemt, de verwachting worden itgesproken. dat binnenkort de Rotter damse termijnhandel in granen, die voor de oorlog van grote omvang en betekenis zal worden heropend. (Advertentie) BUREAUX: Steenetraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; f 2.— per maand; 047 per week ADVERTENTIËN: f018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) VRIJDAG 7 AUGUSTS 1953 Vier «n dertigste jaargang No 9806 Nieuwe stakingsgolf over „La douce France" Directie: F. DIEMER CHRISTELIIK-N ATION AAL DAGBLAD "iïÏÏErttatert?™*? Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Voo, Leiden en Omstreken Chef-Red.: H. W. J. EN SERINE ZIE PAG. 3 Hier zien we een aantal staken de P.T.T.-beambten voor het hoofdgebouw van de telefoon dienst in de Franse hoofdstad. Politiemannen houden een oogje in het zeil. Franse posterijen was ook In ons land gisteren geen post uit Frankrijk ont- Aan Reuter ontlenen wij nog, dat de minister voor de Posterijen, die met va cantie was in Noord-Afrika, hals over kop naa$ Parijs moest terugkeren. De staking bij de P.T.T. heeft zich sinds gisteravond ook uitgebreid tot Frans- Noord-Afrika. Welk een toestand: bin nenlandse telegrammen worden niet ver zonden, buitenlandse slechts met vertra ging afgeleverd en niemand kan aan de postkantoren geld opnemen, enhoe zou men dan zijn belasting kunnen be talen 1 Uiteraard is het politiepersoneel ver sterkt, een oog in het zeil houdende dat zich geen incidenten voordoèn. Vandaag komt het Franse kabinet bijeen om ver dere maatregelen te bespreken. De positie van Laniel is er niet op verbeterd. Parijs zonder stroom Vanmorgen lag het verkeer op de Franse spoorwegstations vrijwel geheel stil. Grote groepen teleurgestelde vacan- tiegangers dwaalden door de stationsge bouwen. Op het Austerlitz-station pro testeerden de reizigers tegen het feit» dat zij niet per trein konden reizen. Eén woordvoerder van de Engelse spoorwegen verklaarde te Londen dat de Britse trein- en boótdiensten naar het continent nog niet door de stakingen worden belemmerd. De diensten over het Kanaal wórden (nog> normaal onder houden. Om half een seinde Reuter uit Parijs: Ongeveer twee millioen .werkers in over heidsdienst nemen inderdaad deel aan de algemene staking van 24 uur. Bij de hoofdingangen der voornaamste stations wordt toch gepost. In verscheidene delen van Parijs moest de electriciteitsvoorzie- ning, ondanks de belofte der regering deze te zullen handhaven, worden stop gezet. Op bepaalde punten werkten de verkeerslichten niet. In Parijs zijn vele toeristen (uiteraard ook Nederlanders) gestrand. De geldmid delen van een aantal Britse toeristen zijn uitgeput en zü weten thans niet, wat tc Gedwongen verklaring van Oost-Duitsers Morgen warmer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt en droog. Zwakke tot matige veran derlijke wind. Vannacht ta melijk koud en hier en daar tijdelijk mist. Morgen over dag warmer dan vandaag. (Opgemaakt om tien uur). Ook België en Luxem burg dicht voor onze tomaten Met ingang van vandaag mogen tot nader order geen uitvoermachtigingen voor tomaten en uien met bestemming België en Luxemburg worden verstrekt. Dit werd telefonisch aan de veilingen medegedeeld. Er gingen wel geen grote kwantums tomaten naar deze landen, maar alle beetjes helpen. Daarom is het voor de tomatenkwekers wederom een onwelkom bericht. DAMES KOUSEN Links geweven 1.49 Geheel geminderd MIDZA BONNEN VOOR ONZE CLIËNTEN. Melk wordt Maandag 1 cent duurder Met het oog op de ontwikkeling der melkinkoopprijzen heeft de Algemene Vereniging voor Melk voorziening te 's-Gravenhage aan de consumptiemelk handel in Westelijk Nederland geadvi seerd, met ingang van Zondag 9 Aug. de prijs voor consumptiemelk met cent per liter te verhogen. Straaljager stortte neer Piloot kwam goed in het IJsselmeer terecht De straaljager, die gistermiddag, zoals e nog in een deel van onze edities kon den vermelden, bij Flevostad in het IJsselmeer is gestort, was een Thunderjet de vliegbasis VolkeL Toen het toe stel zich op een hoogte van 20.000 voet boven het IJsselmeer bevond, kreeg het motorstoring, tengevolge waarvan de vlieger zich genoodzaakt zag de straal jager per schietstoel te verlaten. Hij kwam neer in het IJsselmeer en werd door de bemanning van een boot aan boord gehaald en in Kampen aan wal gezet. De vlieger, de 22-jarige sergeant J. Hommerson uit Amersfoort kreeg geen letsel. Afvoer van ruwe olie uit Rijswijk aangevangen Heden is een aanvang gemaakt met de afvoer van ruwe olie, welke gewonnen de boring van de Ned. Aardolie-maat schappij te Rijswijk. De olie wordt met tankauto's naar de haven van Rijswijk vervoerd en vandaar met een lichter afgevoerd naar de raffina derij van de B.P.M. te Rotterdam-Perriis. Uitgerust met een grote flambard liet de kranige president zich on langs fotograf eren op een militaire jeep. Want nog altijd is Eisenhower ondanks zijn presidentschap van het machtigste land ter wereld militair in hart en nieren. (Exclusief N.L.C.) Tien uur in rubbervlot In totaal zijn nu negen man opgepikt, o.w. vier doden; hoop wordt met 't uur kleiner THANS ZIJN IN TOTAAL vier overlevenden uit de Atlantische Oceaan opgepikt van het ongeluk met de Amerikaanse RB-36, die wegens ernstige motorstoring door de 23 inzittende militairen per parachute werd verlaten. Voorts werden vijf lijken geborgen. Aldus meldt Reuter in tegen spraak met ons laatste bericht van gistermiddag. Veertien Amerikanen zijn nog niet gevonden en de hoop, dat dit spoedig zal gebeuren, wordt met het uur kleiner. Zo zij al niet door de kolkende Oceaan zijn verzwol gen, drijven zij in kleine bootjes op de wilde golven. Slechts de zeer ster ken zullen met Gods hulp de ontberingen kunnen doorstaan. De ongedeerde Amerikaanse sergeant vlieger Roy Spears uit Oklahoma, die door het Britse vrachtschip Manchester Shipper werd opgepikt, seinde het vol gende relaas: „Ik zat in het toestel, toen het op het water neerkwam. De neus van het vlieg tuig brak af. Ik ontsnapte door het dak van de geschutstoren. Ik dreef tien uur lang rond in mijn éénmansrubbervlot. voordat een SB-29 reddingsvliegtuig mij zag en een reddingsboot liet vallen. Ik was ongeveer een uur in die boot, toen de Manchester Shipper arriveerde. Ik zag. dat na het neerkomen van het toe stel op het water nog twee andere man schappen in leven waren." Spears verkeert lichamelijk in goede toestand. Dit is niet het geval met de andere drie geredden. Twee hebben een shock, een vierde kreeg verwondingen aan de armen, toen hij uren en uren lang in de wilde zee heen en weer werd gesmeten. De laatste drie bevinden zich thans aan boord van het Canadese schip Empress of Australia, dat morgen in Liverpool zal aankomen. Nog steeds die romance .Oom David" (Windsor) over zijn nicht Margaret Polen vluchtten in twee maanden naar Duitsland Drie Poolse vluchtelingen zijn in kamp Valka in de buurt van Neurenberg gekomen, na een reis van ruim twee maanden, dwars door Polen, Tsjechoslo- wakije en de Sowjet-zone van Duitsland De vluchtelingen zijn Stefan Cazcor (39 jaar), zijn dertigjarige vrouw Janina en haar broer, de 40-jarige Michael Ban- durski. Zij vertelden, dat zij hun woonplaats Tanapol ontvlucht waren, nadat zij een waarschuwing ontvangen hadden, dat de politie hen verdacht van ondergrondse activiteiten. De ouders van mev: Cazcor werden in 1946 al naar Siberië ge zonden als „vijanden van de staat." Koningin brengt 11 Aug. bezoek aan Zeeland Op 11 Augustus zal Koningin Juliana Zeeland bezoeken. Na een tocht door het verdronken gebied zal zij des middags een streek in ogenschouw nemen wa; maatschappelijke opbouw reeds ter hand is genomen. Zeeuwse kinderen te gast bij mevr. Bidault Mevrouw Bidault de echtgenote van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft dezer dagen 110 Nederlandse kinde ren uit het rampgebied, voornamelijk Kruiningen, op het ministerie ontvangen, waar de kinderen een maaltijd werd geboden, 's Avonds brachten zij eer zoek aan het verdichte kasteel Versailles. Twintig Amerikaanse vliegtuigen Britse en Ierse vliegvelden hebben daag met verscheidene schepen de Oceaan afgezocht. Tot nu toe echter der resultaat. even achter de Benelux- conferentie staan, is het dienstig een ogenblik te letten op de resultaten van deze conferentie en te zien in hoeverre oldaan is aan wat we in ons artikel ver het Benelux-beleid (16 Juli) als noodzakelijk stelden. Allereerst is er dan het punt van de lonen, waarvan het protocol zegt. dat aanpassing mogelijk lijkt, omdat Ne derland boven het gemiddelde ligt en België eronder. In dit verband is de recente verklaring an de werkgeversbonden van belang. Hierin wordt uiting gegeven aan de me ning. dat de tijd, waarin straffe leiding op het terrein van de lonen met hand having van algemene loonniveaux nood zakelijk was, tot het verleden moet gaan behoren. De werkgevers wensen een loonpolitiek zonder overheidsdruk en willen individuele prestatieverschillen, jor zover mogelijk, tot uiting doen ko- ien in de inkomens. Het gaat in wezen om het opheffen van het nivelleringsbeginsel. Het is bekend, dat de nivellering van het loon de neiging vakopleiding te volgen, vermin derde. De conclusie ligt voor de hand, dat de productiviteit van ons land op den duur zal stijgen, indien een verschei denheid in de beloning mogelijk wordt, die het aantrekkelijker maakt een vak studie te beginnen. De kosten van het eindproduct zullen uiteraard door betere scholing dalen. :el loslaten van het huidige loonbeleid zal echter geen belangrijke stijging van onze productiekosten met zich brengen. Zoals men in Belgische in dustriële kringen wel dacht Immers, de huidige lonen zijn ten opzichte van de kosten van het levensonderhoud en de vraag op de arbeidsmarkt ongeveer even wichtig. Het Haagse protocol biedt dus geen uitzicht op verdwijning van het verschil dat er in de beloning voor arbeid tussen twee landen na 1 Januari zal zijn als de huurverhoging gecompenseerd is. TN het genoemde artikel stelden we tevens, dat het nemen van maatregelen te verwachten is, die onder zekere voor waarden de uitvoer zullen afremmen en du* de sterk beconcurreerde industrieën zullen beschermen. Die condities voor de protectie zijn inderdaad geformuleerd. Ze zijn bedoeld als een overgangsfase naar de Benelux-unie. Beschermende maat regelen plegen echter een hardnekkig karakter te hebben. Ze houden dus voor het verwezenlijken van de Benelux- gedachte een gevaar in. Gelukkig ver vallen ze zodra aan de voorwaarden niet meer voldaan wordt. Gezien echter het verschil in productiekosten tussen België Nederland, vermoeden wij dat de be scherming in vele takken langdurig zal zijn. Als gunstige omstandigheid val) hierbij nog aan te tekenen, dat de con dities zo streng zijn, dat alleen protectie wordt gegeven bij een nog verder stijgen de Invoer. De bestaande, voor ons land gunstige toestand, zal dus bij gelijk blij vende export naar België niet veel ver anderen. 'pEN SLOTTE stelden we het als van groot belang, dat er aan het Benelux- beleid zou worden gewerkt. Dit wil zeg gen, dat de weg moet worden uitgestip peld, die een uitzicht op het bereiken van het mogelijke biedt. De beschermende maatregelen doen dit uiteraard niet. Ten aanzien van deze noodzaak vermeldt het protocol, dat er een adviserende parle mentaire Benelux-raad zal komen. De regeringen zullen het advies van deze raad kunnen en soms moeten inwinnen. Hiervan wordt een bevordering van we derkerige aanpassing der economische en sociale politiek verwacht We willen eindigen met op te merken„ dat het dreigende uiteen gaan voorlopig voorkomen is, en Nederland onmisken baar vele vruchten van het handelsver keer met de partnerlanden zal blijven plukken. Ook de laatsten zullen dit doen. Echter zullen enige Belgische industrieën moeten trachten de productiekosten te verlagen, hetgeen een door de economi sche omstandigheden gedicteerd stre ven is. Het Socialistisch Algemeen Belgisch Vakverbond heeft overigens al in een open brief aan het Verbond der Belgische Nijverheid de vraag gesteld, of het hoge peil der productiekosten in sommige In dustrieën behalve aan de hoge lonen, niet te wijten is aan een gebrek aan doel matigheid. Te vrezen is, dat de agitatie tegen de Benelux in België weer zal beginnen, als de voorwaarden waaronder bescherming optreedt, naar het inzicht van enige in dustriële branches te streng zullen zijn. En wij vrezen dat dit het geval zal blij ken. Daarom temeer is het spoedig uit werken van de verdere te nemen maat regelen urgent, ten einde een nieuwe im passe door het onpopulair worden van de Benelux-gedachte bij de Zuiderburen te oorkomen. Eden met vacantie naar Zuid-Airika Eden. de Britse minister van Buiten landse Zaken, zal morgen naar Zuid- Afrika vertrekken en daar een week va cantie nemen. Daarna gaat Eden naar Griekenland. Hoelang hij in Griekenland zal blijven is nog niet bekend. EEN GOLF VAN STAKINGEN, zich uitbreidende over gans Frankrijk, teistert het gehele economische leven. Niet minder dan 2 millioen arbeiders in de genationaliseerde industrieën en in de openbare bedrij ven kregen van hun vakbond de opdracht, in staking te gaan. Sinds Woensdagnacht ligt het postverkeer in Frankrijk, zoals eerder vermeld, reeds geheel stil en het ziet er naar uit, dat de staking bij de posterijen zal worden uitgebreid tot een van het gehele overheidspersoneel, om vattende 2 millioen man. Althans had de Force Ouvrière, de socialis tische vakvereniging, haar 2 millioen leden opgeroepen om met ingang van 12 uur, in de nacht van Donderdag op Vrijdag, het werk voor 48 uur neer te leggen. Die 2 millioen zijn verdeeld over de ambtenaren, het personeel van gas- en electriciteitsbedrijven, de spoorwegen, de mijnen, de ziekenhuizen, tabaksfabrieken, luciferfabrieken en alle andere in overheidsdienst, de vuilnisophaaldiensten inbegrepen. De Franse rege ring heeft strenge maatregelen aangekondigd. zovele toeristen in het land zijn. Want heel het openbare leven in Frank rijk dreigt dus te worden lamgelegd. Vele buitenlandse toeristen waren dan ook gis teren begonnen het land te verlaten, al dus A.P. De luchtvaartmaatschappijen be reiden zich voor op extra diensten. Ten gevolge van de staking bij de Zij bepaalde, dat zekere categorieën ambtenaren onmiddellijk kunnen worden geschorst en dat „posten" als onwettig wordt beschouwd. Alle pogingen worden gedaan om de electriclteitsvoorziening het intercommunicale telefoonverkeer in bedrijf te houden. Het niet nakomen van een regeringsbevel om het werk te her vatten. kan worden gestraft met ontslag, verlies van rechten op pensioen en even tueel gevangenisstraf. Deze stakingsmanie, voor velen een volkomen verrassing zijnde, stuurt uiter aard het dagelijkse leven van millioenen Fransen in de war, terwijl de vele toe risten die thans in Frankrijk zijn, er door worden gedupeerd. Gisteren werden in vrijwel heel Frankrijk geen brieven be steld, geen pakketten verzonden, geen telegrammen aangenomen en geen tele foonverbindingen tot stand gebracht. Te Parijs waren vannacht alle stations ge sloten. Treinen van de grote lijnen reden niet meer en bleven staan op de stations van Marseille, Bordeaux, Toulouse, Cler mont Ferrand, Rennes en Dyon. Ver scheidene duizenden reizigers bevonden zich hierdoor in grote moeilijkheden. Het Franse radiostation „Poste Parisienne" moest gedurende een half uur de uitzen dingen onderbreken wegens een staking van technici en de luisteraars misten daardoor de nieuwsberichten over de stakingen. Men zal zich herinneren, dat de rege ring ook te kampen heeft met moeilijk heden betreffende de wijnbouwers, die aan de staat hun overtollige alcohol kwijt willen en gisteren weer op tal van plaat sen wegversperringen hadden opgericht. Wat is nu de oorzaak dezer massale on tevredenheid? Het overheidspersoneel kant zich tegen het door de regering- Laniel ontworpen bezuinigingsplan. De regering bereidt een inkrimping van het personeel voor en wijziging van de ar beidsvoorwaarden en pensioenbepalingen. De postbeambten protesteren tegen een voorgenomen verhoging van de pensioen gerechtigde leeftijd van 60 tot 62 jaar en eisen een maandelijkse toeslag van 5000 francs, alsmede een Kerstgratificatie van 20.000 francs. Even op adem komen II De Gasperi, op wie de last der jaren der politiek zwaar begint te drukken, met vacantie gegaan. Op de foto ziet en hem starende uit de trein, terwyl het leven aan hem voorbij wervelt en hij Laniel in de knel In een korte radiorede heeft premier Laniel er op gewezen, dat het nutteloos is door stakingen te ageren tegen maat regelen die thans nog worden bestudeerd en waarvan er nog geen enkele definitief is. Hij wees er op, dat Frankrijk enorme schade zal lijden midden in de periode. Radio-cursus rokken korter ALCIDE DE GASPERI met vacantie. peinst over de naaste toekomst. Welk lot wacht Italië, nu de politieke agitatie zich wederom van het nabije Frankrijk mees ter maakt? De Italiaanse kabinetsforma teur Attilio Piccioni, behorende tot de rechtervleugel van De Gasperi's Christen democratische partij, heeft zijn kabinet nog niet gereed en zelfs als hij slaagt, is het de vraag of hij de vuurproef in het parlement zal kunnen doorstaan. De royalistische Centrumpartij en de Repu blikeinen willen de formateur steunen, maar stellen vsorwaarden om rechts- fascistische groepen en de Nenni-socialis- ten te weren. In ieder geval moet Pic cioni tussen vele klippen doorzeilen en begrijpelijk, dat De Gasperi al gaat hij met vacantie, zijn hart vasthoudt!

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1