Holland-zeilers kregen gisteren een stevig buitje Oom Klasie Havenga jaagt Afrikaners schrik aan Nehroe's reis naar Karatsji k Eens liep ik arm in arm met een man. thans Sowjet-maarschalk 2 Maar met de „koude oorlog" werd mijn flat angstvallig bewaakt Wedstrijd in koken, haken, zingen en goedheid nieuwe leidsche courant 4 dinsdag 4 augustus 1953 'k Ga m'n gezin ontdekken en op de mooiste plekken fijn met m'n jongens spelen op de hei. gaat de schemer dalen slaan de nachtegalen, dan zeg ik tot m'n vrouw: da's nou voor jou en mij! ROBBIE RADAR. Ook Toufik Bleik bedwong het Kanaal Ook de 23-jarige Libanees Toufik Bleik uit Beyrouth is erin geslaagd het Kanaal te zwemmen. Na Zondag omstreeks middernacht bij Cap Gris Nez te water te zijn gegaan zette hij 16 uur later te St. Margarets Bay 'bij Dover voet aan Bleik, die het grootste gedeelte van zijn tocht in een dikke mist moest afleggen, had reeds twee maal vergeefs getracht het Kanaal te bedwingen. Hier kiest de jury de vrouw uit met bijna volmaakte eigenschappen SCHOONHEIDSWEDSTRIJDEN hebben in het algemeen onze instem ming niet. Immers wat kan men er aan doen, als van twee meisjes uit één gezin, het ene een knap, het andere maar een alledaags gezicht heeft. Iets anders is de wedstrijd, die onlangs in het Italiaanse stadje Roseto Degli Abruzzi gehouden wordt. Het is een tienkamp voor dames, die niet alleen knap moeten zijn, maar vooral goed kunnen koken, haken, breien, zingen, een goed karakter tonen en waar het vooral op aankomteer knoop kunnen zetten aan de pantalon van een eventuele levensgezel, de echtgenoot. De leden van de jury zullen over een scherpe blik voor vrouwelijke lijnen moeten beschikken, want die zullen voor het grootste deel schuil gaan in de wijde rokken van nationale costuums. Ze moe ten ook een stevige maag en een fijne tong hebben. En het toppunt van alles is. dat deze wedstrijd, die het vorige jaar voor het eerste is gehouden, de zegen heeft van de bisschop van het nabijgelegen Ter- moli, mgr Oddo Bernacchia, aldus A.P. Het vorige jaar heeft hij een speciale prijs voor „goedheid bgschikbaar gesteld, voor de vriendelijkste mededingster met de beste manieren. Het „provinciale bureau voor vri_ delingenverkeer". onder welks auspiciën de wedstrijd plaats vindt, nodigt i Maar later keerde het ideale zeiIweer terug De deelnemers aan de Holland week, die reeds twee dagen van voortref felijk zeilweer achter de rug hadden, startten Maandag op de Loosdrechtse plassen onder een stevig buitje, dat gevolgd werd door een matte wind. Later werd de bries steviger en keerde het ideale weertje voor de wed strijdzeilers terug. getoond en daardoor nu al met nog één dag voor de boeg de hoofdprijs in hun klasse veroverd. De voornaamste uitslagen van de wed strijden op deze derde dag luiden: Flying Dutchman: 1 Frithjofna. strm. W. P. van Duyl, KNZ en R; 2 Robert Frans,, strm. A. E. Dudok van Heel jr, KNZ en R. Vrijbuiters: 1 Graaf de Lumey, strm. P. Bakker, Het Witte Huis; 2 Lades II. strm. W. Stellingwerf, Het Witte Huis. Tornado's: 1 Hoos. strm. W. H. van 't Hoogerhuys, Rotterdamse Z.V. Valken A: 1 Watergeus, strm. F. Laag- water, De Koenen: 2 Coppelstock. strm. H. Wessels, Het Witte Huis; 3 Meliwi, strm. G, A. van Veelen, De Vrijbuiter. 12 m2 Klasse A: 1 Mustang, strm. Jac. Kraan Braassemermeer; 2 Mekor, strm. Kraan jr. De Kaag; 3 Piasjager. strm. Verhagen, Aegir. Vrijheid B: 1 Twinkle, strm. W. M. L. Bootz, Loosdrecht. Olympiajollen B: 1 Olapyze, strm. D. 't Hoofft. De kaag. 16 m2 B: 1 Gipsy. strm. P. van Hoorn. W.S.V. Aalsmeer. 12-Voetsjollen B: 1 Tweeledum, strm. mej. J. Leverland, Loosdrecht. Prins Bernhard naar Het Zoute Naar het A.NP. verneemt, zal Prins Bernhard aanwezig zijn bij het interna tionaal concours hippique in Het Zoute (België), dat van 28 tot 30 Augustus al daar zal worden gehouden. Het ligt in de bedoeling Nederlandse ruiters aan dit concours te laten deelnemen. Wie dit zul- len z'jn is op het moment nog niet be- Vrijheid A: 1 Speed. strm. C. de Haas j slist. Zeker is evenwel dat Prins Bern- Het Witte Huis; 2 Düysz ter Gast, (hard met zijn paard „Arquebuse' uit, eens te komen kijken. De win- zal. volgens het bureau, zo onge- alle eigenschappen bezitten, dii in een bijna volmaakte vrouw kan verlangen. Kleuters met moeite uit brandende schuur gered Brand bij Conimex te Baarn Twee kleuters, J. G. vijf en A B. G drie jaar oud, konden Zondagmiddag maar ternauwernood door de heer H J Kaltman gered worden uit diens bran dende schuur dan de Zwolseweg te Apel doorn. Zij hadden daar met lucifers ge speeld en in een ommezien had het vuui in het opgeslagen stro om zich heen- gegrepen. Met ernstige brandwonder werden zij naar het Julianaziekenhui* vervoerd. De Apeldoornse brandweer en kampeerders wisten de brand te blussen In de verdieping boven de kantoren van de fabriek van Indische producten Conimex te Baarn constateerden voor bijgangers vanmorgen om negen uut orand en waarschuwden het personeel. De brand, die tot de zolderverdieping beperkt bleef, was spoedig bedwongen Verzekering dekt de schade, die in de tienduizenden loopt. Te Leeuwarden is plotseling aan een hartverlamming overleden de heer P. H. Smit, 57 jaar oud, lid van het hoofdbe stuur van de vereniging van leraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoe- aing in Nederland. strm. J. D. Schooneveldt, W.S.V. Amster-dressuurwedstrijden zal deelnemen dam; 3 Schicht, strm. Jad. Bouwhuys. W.S.V. Pampus. Olympiajollen A: 1 Magneet, strm. B. W. Willems, De Schinkel; 2 Witte Raaf, strm. H. W. Willems, De Schinkel; 3 Pinguin III, strm. W. Maarse, W.S.V. Aalsmeer. 16 m2 Eenheidsklasse A: 1 Betty, strm. v. d. Steeg, W.S.V. Amsterdam; 2 Taas II, strm. A. A. Taselaar. W.S.V. IJssel- monde; 3 Dick, strm. K. Roeda, N.N.W.B. Pampus: 1 Hinde, strm. C. Vink, Loos drecht; 2 Piasjager, strm. W. Jaarsma, Loosdrecht; 3 Taling, strm. A. Sprenger, Loosdrecht. B.M.-klasse: 1 Zwerver, strm. B. F. M. Palsma,' Loosdrecht; 2 Opel, strm. P. J. in Voorden, Het Witte Huis. 12-Voetsjollen A: 1 Waterbaby, strm. A. W. Reyers. De Kaag: 2 Bluffy, strm. D. Hoekstra, W.S.V. Amsterdam; 3 Ture luur, strm. P. de Lange, Loosdrecht. Jeügdklasse: 1 Kantjil, strm. P. L. Gal- jart, N.N.WB.; 2 Dukeloentje, strm. H. F. Rymenam, De Kaag; 3 Hencla, strm. B. de Jong, Het Witte Huis. Valken B: 1 Panda, strm. E. Rijnfrank jr, Het Witte Huis. Nieuwe Leidsche Courant» toonaangevend Van den Berg won van Lasker De tweede ronde van de Amsterdamse schaakvierkamp heeft een overwinning gebracht voor Van den Berg op de Ame rikaan Ed. Lasker. Van Scheltinga speel de remise met Lod. Prins. Vandaag zullen Prins (wit) en Van den Berg en Lasker (wit) en Van Scheltinga elkaar in de derde en laatste ronde ontmoeten. Na twee ronden staat Van den Berg met 1% pnt bovenaan. Lasker en Van Scheltinga delen de tweede plaats met ieder 1 punt. Prins sluit met een Vi punt de ry. H.Z. en P.C. kampioen van Nederland Door in de hoofdklasse heren met 73 te winnen van De Meeuwen (Amsterdam) heeft HZ en PC (Den Haag) voor de derde achtereenvol gende maal beslag gelegd op het wa terpolo kampioenschap van Neder land. In de eerste klasfce a (heren) won AZ en PC te Amersfoort met 42 van de Robben (Hilversuma. Ondanks terugbetaling met rente Brood en benzine een stuiver duurder en auto's met 600 omhoog (Van onze correspondent in Zuid-Afrika) /~\OM KLASIE HAVENGA, de Zuidafrikaanse minister van Financiën, heeft voor de twee-en-twintigste keer in zijn lange ministeriële loop baan een begroting ingediend en voor het eerst in al die jaren heeft hij het volk geschokt door deze. wat hier beschouwd worden, drastische voor stellen. De prijs van het brood wordt een stuiver hoger, auto's worden gemiddeld zeshonderd gulden duurder, de benzine zal vijf cent per liter meer gaan kosten en de „hereregte" (belastingen op het aankopen van onroerende goederen) zijn met één procent verzwaard. En voorts is de inkomstenbelasting verhoogd met ongeveer tien procent. Dat betekent, dat een echtpaar met drie kinderen bij een jaarlijks inkomen van 8000 gulden thans 180 gulden per jaar aan de fiscus moet offeren. Van inkomens die 20.000 gulden per jaar bedragen eist minister Havenga onder deze om standigheden tien procent. En dit is voor Zuid-Afrika een ongekend hoge belasting. van vijf jaar, vier procent rente Maar: alle belastingbetalers krijgen de bedragen die zij thans méér gaan betalen dan in vorige jaren, over vijf jaren ge heel terug met nog vier procent rente bovendien! Want de minister beschouwt de verhoogde belasting niet als belasting, maar als een lening, die het volk aan de regering verschaft. Een lening met een Vermoedelijk is dit wel de meest vrien- dely ke belasting, die nog ooit een minis ter van Financiën heeft ingevoerd. Maar het door lange welvaartsperioden ver wende volk van Zuid-Afrika schreeuwt niettemin moord en brand. En de parle mentaire oppositie bevecht de maatrege len tot het uiterste. Men weet, dat het land voor zijn fan tastische ontwikkeling enorme kapitalen nodig heeft, maar men is niet van harte bereid, de daarvoor nodige offers te bren. gen, zelfs niet al komen die offers ovex vijf jaar met rente terug. "TJE KOPPEN in Engelse bladen „Kash- nir Issue may delay accord" moet aldus interpreteren, dat de bespre kingen tussen Pandit Nerhoe van India Mohammed Ali van Pakistan een te leurstellend verloop hebben gehad. Zo te het geschil over Kasjmir niet veel nader tot een oplossing gebracht, mogelijk, dat begin September, de vertegenwoordigers van India en Pakistan wederom de koppen bij elkaar steken, de kans op succes gro ter zal zijn. zulks met het doel de Ver. Naties niet opnieuw met deze puzzle te gaan bezighouden. Door de onderteke- wapenstilstand op Korea heeft het tête a tète tussen Nehroe en Mohammed Ali niet die aandacht en be langstelling verworven, welke deze toe nadering ongetwijfeld verdiende. Men zal zich herinneren, dat Kasjmir indertijd een nieuwe status kreeg, waar bij aan de oude Hindoe-dynastie een einde kwam en de republiek werd in gesteld. Kasjmir werd aangesloten b(J India, maar tegelij kertijd kreeg Kasj mir een portie „zelf standigheid". Aldus tegemoet gekomen aan de feitelijke heerser van Kasjmir, genaamd sjeik Ab- doella, een Mohammedaan, die uiteraard toch in conflict moest komen met de staat India, waar de bevolking in hoofd zaak uit Hindoes bestaat. De overbrug ging tussen het Mohammedaanse en Hin doe-element, in Kasjmir, is tot nu toe op mislukking uitgelopen en de jongste onlusten in het gedeelte, dat Jammoe heet. liggen nog vers in het geheugen. Uit den treure heeft de Veiligheids raad zich met het probleem-Kasjmir beziggehouden en verleden jaar werd besloten, dat India en Pakistan hun troe pen in Kasjmir, in afwachting van een te houden plebisciet, op drastische wijze zouden verminderen. India heeft zich die bepaling nooit veel gelegen laten liggen, beseffende, hoe verzwakt de posi- an India zou worden in Kasjmir, de overgrote meerderheid Moham medaans is. dus logisch, dat door recht streeks persoonlijk contact van Nehroe Mohammed Ali naar een. voor par tijen aanvaardbare, oplossing zou worden gestreefd. Nehroe heeft drie dagen in de hoofdstad van Pakistan doorgebracht en in Karatsji werd hij luide toegejuicht Maar daar is het dan ook bij gebleven. Het Franse blad „L e Mond e" wijst er hoofdartikel op. dat de conferen tie tussen de twee staatslieden geen op zienbarende resultaten heeft opgeleverd derhalve het woord nog weer is aan de „gemengde commisie", belast met het zoeken naar een oplossing voor het ge- Het Franse blad herinnert aan de ein deloze dabatten in de Veiligheidsraad, in Januari 1952. de plotselinge interesse de Sowjet-Unie. aan de dag gebracht door Malik, die voorstelde aan de hier- bovengenoemde sjeik Abdoella „carte blanche" te geven. Juist door de verhe vigde belangstelling van het Kremlin, dachten de Westelijken, dat nu het pro bleem-Kasjmir spoedig tot een oplossing worden gebracht. De reis van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Foster Dulles naar New Delhi en Karatsji heeft de zaak ook geenszins „gesettled". Een nieuwe kans werd geboden, door dat Pakistan een andere eerste minister kreeg, Mohammed Ali, waarvan men de verwachting koesterde, dat hij beter ïn staat zou zijn het politieke klimaat tuv India en Pakistan te zuiveren dan voorganger Nazimoedin. Mohammed is vrij Westers georiënteerd. Niet slechts is hij eerste Hoge Commissaris in Canada geweest en ambassadeur te Washington, maar hü heeft ook een bij zondere diplomatieke scholing doorlopen, die het hem gemakkelijk moet maken, de juiste weg inzake Kasjmir in te slaan. Welke die weg zal zijn, kunnen wij voor lopig slechts gissen. Voor het Westen is van belang, dat Pa kistan meermalen te kennen heeft ge geven, zich te willen aansluiten bij het, defensie-commando voor het Midden-Oosten, waarbij het echter stuit op grote bezwaren van de Kasjmir- rivaal, India. De staat India voelt er na melijk niet veel voor. dat India betrok- kunnen worden bij een eventueel conflict tussen Oost en West, ook al Is de kans daartoe momenteel verminderd. Meer dan Pakistan proclameert het In dia van Nehroe de leuze „Azië voor de Aziaten". Ook is de kans geenszins uit gesloten. dat de medewerking van Paki stan aan een defensie-commando voor het Midden-Oosten beloond zou worden met Westelijke steun inzake de kwestie- Kasjmir. Men kan de uitspraak van Le Monde onderschrijven. dat het probleem- Kasjmir. ook na het jongste contact tus sen Nehroe en Mohammed Ali. in zijn geheel is blijven bestaan en de oplossing opnieuw verschoven is naar een „avenir lointain", een ver verwijderde toekomst! Faillissementen lander. Schieweg 56. R'dar... Prins; Marten Munneke, aannemer. School- kade 73. Musselkanaal, verblijvende Vrlen- zenveensewijk, cur mr H F R RelUma- Stadskanaal; Fa Bosman en Schoonbeek, Delfzijl, en venn,. cur mr W J Birza Ap- pingedam; A J Cohen en R Cohen-Jacobson. Schieweg 56. R'dam. cur mr F J Prijs: J H Meilink, h/o fa Th W Zonsveld en Zn. War mondstraat 71. kant. Da Costakade 185. indaag 3369 koeien en ossen. 186 tbc-vrij. 150 •V«'"«Kalveren, w.o. 65 tbc-vrU, 337 nuchtere kalveren. 214 varkens. 374 biggen. 160 paarden. 101 veulens 168 schapen-lammeren, 31 bokken of gelten per ke: vc,te koelen f 2.70—2.78; J 2V^~2;66i '2,202,38; sUchtpaardcn f 1.80; f 1.75; f 1.65; vette kalveren f 2 64—2 75- ?2T2'®^' 2,322-32- Prijzen pér stuk: graskalveren f 350. f 3O0. f 200; nuchtere kalveren f 62. f 54. f 49; biggen f 50, f 46. J 4251 3S0- f 250: schapen f 100, f 90, f 80- lammeren 1 90. f 80. f 70; koalf- en melkkoeien f 1.075. f 975. f 950, r y^ckoc'en f 725, f 625. f 575; vaarzen 800. f 725 f 600; pinken f 525. f 475. f 375 overzicht; \-ete koelen, aanvoer Iets rul- •nlge^prhna's'b kalrn' prljzen als tfs,eren. i*": ""voer groter, hande^'rcdel'ljk.^prij- -cn onveranderd: graskalveren; aanvoer meer" J?ande' ,lul- Pril»" als vorige eek; nuchtere kalveren: aanvoer mattV ?!"del "''hg. Prijzen iets stijver; biggen;' inveranderd5- h""?cl halm, prijren riachtpaarden: aanvoer rul- Jier. handel flauw. prllzen even lager- veu- «ndel kalm', niet Kan- en melkkoeien- aanvoer >e- woon. handel stil. prijzen ala vorig, week- hJ&wSTfc "!Si besomde te IJmuid enf 970. aan verse vla Het schip voerde bovendien hier 2 Otoa d* vish*l werd gisteren betaald \oor verse haring; 12.80—15 per kist voor verse makreel f 11—11,40 per kist. Politiek deed de vriendschap bevriezen rpOEN DE KOUDE OORLOG AANVING, begon uit het Kremlin een ijzige -T wind te waaien, die elke zwakke hoop op samenwerking en het ont staan van vriendschap tussen de V.S. en Rusland deed bevriezen. En de wind uit Washington was nu ook niet precies warm. Het zou niet juist zijn, ng« te zeggen, dat de Amerikanen te Moskou zelfs ten tijde van de vriend- schappelijkste woorden gedurende de oorlog door de communistische regering op de handen werden gedragen, maar bij het volk waren wij popu lair en vergeleken bij wat later gebeurde, leidden wij een verrukkelijk leven. (Door Eddy Gilmore, A.P.-correspondent) Op een morgen is het zelfs gebeurd, dat ik om tien minuten voor half drie officiële partij verliet, arm in een man, die thans maarschalk in Sowjetleger is. Met andere Russen buitenlanders .van enkele ambassades gingen wij naar mijn woning. Deze hoge militair, die eens mijn be scheiden verblijf met zijn tegenwoordig heid vereerde, stak de kaarsen aan. draaide de lampen uit, ging voor de piano zitten en speelde tot het aanbreken van de dag. Dat alles leek in die tijd niet zo- '^2 veel bijzonders. een andere keer nam ik deel aan groot Russisch diner, meer dan 60 onen waren gezeten aan een lange tafel. „Eddy Eddyowitsj", zei mijn gast heer, „ik heb iets voor je op de kop ge- i tikt". En trots bracht hij een fles Schotse whiskey te voorschijn. Een kleine donkere man, die dicht bij flïemij zat en er uit zag als een type uit de partij, huiverde. Hij keek naar het mij voorkwam zeer achterdochtig om zich heen en richtte zich tot een generaal ij majoor van het Sowjetleger met de woorden: „Kameraad generaal. Schotse en(J whiskey („Shetlandsky Viskey" noemde leg bij het in het Russisch) mag voor som- «mige mensen goed zijn, geef mij maar "(Russische wodka. Wat u?" De generaal, die juist een flinke bel „Shetlandsky viskey" in zijn rechter hand had, wierp hem een koele blik „Neen, ik ben niet zo tsèJriiauvinistisch". hi Echt Russische partijtjes Als je Russen in je woning uitnodigde, kwamen er ook enkelen en sommi- an hen nodigden je op hun beurt hen te komen opzoeken. Je kwam als gast op echt Russische partijtjes ie ontmoette daar altijd een hele hoop Russen. Je mocht de mensen wel en ze schenen jou ook wel aardig te vinden. Ik spreek nu niet over de kleine groep Russen, die waren aangewezen voor hel Ne contact met de buitenlanders. Die waren sr ook altijd en ze waren beleefd, vaak Ba charmant, gezellige praters. Maar niette- 1 <|min mensen, van wie je voelde dat ze een totemeer dan normale belangstelling hadden .'voor wat werd gezegd en de onderwer- 2 pen, waarover werd gesproken. Neen, Ik spreek niet over gewone Russen en ,m' iommigen, die helemaal niet zo gewoon waren, maar toch geen „aangewezen" .heren van gezelschap. Buitenlanders konden van Moskou uit QC)ln alle richtingen het platteland in trek gaten en ofschoon het nu niet bepaald de ,eze Franse Rivièra is, waren er enkele plaat- stolEen- waar men heerlijk kon zwemmen,' ,ruj ïetgeen vooral aangenaam was na de alvi feestpartijen in de zomer. En dan waren er de Zigeuners. Ik ge loof dat de beste Russische feesten zon der Zigeuners op het eind zoals champagne bij het einde van een diner *- ondenkbaar zijn. Wel, we hadden ze in die tijd. Toen gebeurde er op een morgen na een erg gezellig feest een „velik skandal", een onbehoorlijk incident. Een jongeman van de Amerikaanse ambassade hij behoorde niet tot het diplomatieke personeel bracht een Zigeunermeisje thuis, ik meen in een taxi. Hij vertelde dat zij niets van zijn attenties had willen weten, maar zij schreef aan een krant, dat zij woedend over zjjn pogingen tot toenadering. Het blad sprak afkeurend van „Ameri kaanse lompheid" en „gebrek aan eer bied voor de vrouwen". Nu ben ik een groot bewonderaar van Zigeuners en ik heb er heel wat ont- in mijn tijd. Ik denk dat de Ameri kaan erg onhandig is opgetreden of dat hem opzettelijk vals heeft beschul- want ik heb nooit gehoord, dat Zigeuners over zulke persoonlijke din gen naar de krant schrijven. Onprettige sleer Toen kwam dat geval van een andere jonge Amerikaan, wiens auto van ter werd geramd door een Russische gen. Hij stapte uit en er ontstond uitvoerige ruzie. Toen de Rus aanstalten maakte om weg te rijden, sloeg de Ame rikaan een van de zijraampjes stuk. Dat waren tekenen van de tijd. De koude wind begon killer te worden. Geen Zigeuners en weinig Russen meer op partijtjes. Vervolgens helemaal geen Russen meer op feestjes en tenslotte geen Russische vrienden meer. Alle buiten landers werden aan reisbeperkingen on derworpen en de diplomatieke koers van de dollar werd verlaagd van 12 tot acht roebel. Daarop kwam de ,geld-sanering" de koers werd vier roebel per dollar. )at was en is geen wisselkoers maar ia confiscatie. Alle buitenlanders wer- Advertentie). Vooruitgang ook voor de huisvrouw Nieuwe vinding verjaagt do! „Rlwas-spook" ril Natuurlij"k is het helemaal geen schande, hi, wanneer een huisvrouw ruwe „afwas- z®jhanden" heeft, maar gelukkig hoeft dat "thans niet meer. Niet langer is het nodig. dat zij, wanneer ze uitgaat, haar handen angstvallig verbergt en hel liefst de hele v "ijd haar handschoenen aan zou houden. Iet nieuwe afwasmiddel van Castella vTmaakt daar voorgoed een einde a Fluweelzachte handen, glanzend vaat- glaswerk, lepels en vorken, dat ïs 1 resultaat, dat bereikt wordt met het - nieuwe wondermiddel Castella Vaatwas. j 3 Een lepel hiervan en U hebt teilen vol actief en blijvend schuim, waarin alle nt vuil en vet als bij toverslag verdwijnt. :ai Zelfs de auto van Vader en de bromfiets d van zoonlief maakt deze nieuwe afwas- Heltnethode glanzend en stralend. Neem nog heden een proef met Castella ieei Vaatwas (per pak 25 ct.) en ook in Uw dxfhuishouden zal dit nieuwe middel voort ien trouwe hulp zijn 1 Nieuw H.fl.L.-schip zal Veendam vervangen Ter vervanging van de Veendam zal waarschijnlijk nog dit jaar op een Ne derlandse werf begonnen worden met de bouw van een nieuw H.A.L.-scbip vart 20.000 bruto registerton, met een accom modatie voor ongeveer 900 passagiers. Op het ogenblik worden in Wageningen met het model proeven genomen. De van het nieuwe schip staat nog niet vast; voor de bouw zal men onge- twee jaar nodig hebben, aldus het Alg. DgbL Duitsland„rechts richt U" Ook Rudel candidaat voor Rijkspartij Enige dagen geleden hebben wij reeds vermeld, dat de uiterst rechtse vleugel der coalitie, de Duitse Rijkspartij, Wer ner Naumann candidaat gesteld heeft voor de algemene verkiezingen in Sep tember. Op dezelfde lijst komt ook de naam voor van kolonel Hans Rudel, een bekende gevechtspiloot der nazi's, thans verblijf houdende in Argentinië. Uit het in beslag genomen materiaal is geble ken dat Naumann een druk contact on derhield met Rudel. Beiden staan als nummer 3 en 4 op de toplijst van de Bondsdagcandidaten voor Beneden-Sak sen, het land waar de neo-nazipartij van Otto Rehmer (die intussen verboden werd) de meeste aanhangers had. Het bestuurslid van de Duitse Rijks partij, Von Tadden, die de candidatuur van Naumann meedeelde, zei dat de partij aanvankelijk ook Frau Dönitz op de lijst wilde plaatsen, doch hiervan heeft afgezien, vanwege de positie waarin haar man, admiraal Dönitz, verkeert door zjjn verblijf in de gevangenis te Spandau. Frau Dönitz is ziekenverpleegster in een van de klinieken waar dr Scheel, die sa men met Naumann werd gearresteerd, directeur is. Volgens Von Tadden zal Naumann de grondwet van de bondsre publiek eerbiedigen, de democratische orde steunen en een eerlijke verkiezings campagne leiden. Hort, hört Eén van de dingen, waar Mos kou - terecht - prat op gaat, is zijn ondergrondse spoorweg, die moderner en schoner van aan blik is dan die van Parijs. Een kijkje in de Russische „under ground". (Exclusief N.L.C.) den zoals de echtgenote van de voi malige Amerikaanse ambassadeur. Ad miraal Alan G. Kirk, zo snedig opmerkte op een vlot bij elkaar gedreven. Som migen konden dit niet uithouden. Op zekere dag zeide een jonge attaché van de ambassade tot de ambassadeur: „Gisteravond hadden ze me bijna te pak ken. Ze hebben geprobeerd me uit het raam te gooien". Enkele dagen later hij op weg naar huis. Een Noor heeft zich op een avond dood geschoten. Een jonge man, die verbonden an de Britse ambassade, maakte amok in een dinerzaal van het Metropool hotel. Hij sloeg op verschillende Russen stoelen kapot, gooide twee tafels ondersteboven, smeet borden stuk kwam tenslotte in de gevangenis terecht. Twee ambassades ontdekten microfoons hun gebouw. Ze leken niet pa gelegd, maar ze waren „bedrijfsklaar" gemaakt. Wij gingen nog zachter praten met elkaar en de mensen beklaagden zich bitter over het leven in Moskou. Uit de aard der zaak veroorzaakte deze door de Sowjet-autoriteiten tot stand gebrachte volledige isolering van de bui tenlanders onder een deel van de geiso- leerden grote ontstemming. Tegen de weinige Russen, met wie zij nog contact hadden voornamelijk huishoudelijk personeel konden zij soms zeer rm optreden en dikwijls hebben wij zelfs i tegenwoordigheid van mijn vrouw, di zelf Russische is, krachttermen moeten horen. Maar dit waren uitzonderingen Proefje De meeste buitenlanders behandelden hun personeel vriendelijk, ongeacht hoe koud de oorlog werd en zij hielden zich prachtig tegenover mijn vrouw er Russische vrouwen van andere buiten landers, die zich zeker in een vreemde positie bevonden. Zij waren Sowjetbur- gers, maar andere Sowjetburgers kw men haar zelden of nooit in haar w ningen bezoeken. Een geüniformeerde politiebeambte stond dag en nacht op wacht voo straatdeur van het flatgebouw wat woonde, weer of geen weer. Als een Rus ons had willen bezoeken, zou hij door deze uniformdrager zijn teruggestuurd vóór hij de drempel had kunnen schrijden. Dat was nu een proefje van de „koude oorlog". Dit is een beeld van een Rus sisch station op de grens van Polen. Rechts op de foto Russi sche kruiers; links enige Ame rikaanse reizigers. (Exclusief N.L.C.) Met vacantie jjE meeste zaken sluiten, de mensen gaan naar buiten, de zomer zet z"n beste beentje voor. Ik ga m'n koffers pakken n m'n binnenzakken m'n vacantiegeld plus kaartjes voor het spoor. De dames in Roseto Degli Abruzzi... Bijna komisch Voor wie gewend is geweest aan de drukkende belastingen in het na-oorlogse Europa is de politieke agitatie tegen mi nister Havenga's begroting een bijna komisch schouwspel. In dit rijke land met zijn hoge salarissen en zijn over vloed aan consumptiegoederen zijn de belastingen nog altijd veel lager dan elders. En nu de regering bij wijze van terug te betalen belastinggeilden een lening vraagt (teneinde het welvaartspeil te handhaven door voortgaande Industria. llsatie), nu zucht het verwende volk van Zuid-Afrika alsof het 't grootste onrecht ter wereld te verduren krijgt. MaaT de regering-Malan, in welker ge- lederen oom Klasie Havenga een gezag hebbende positie inneemt, denkt er niet aan om de voorgestelde maatregelen te rug te nemen. Men heeft 114 millioen gulden extra nodig voor de uitvoering van „kapitaalwerke" en dat bedrag moet er komen, goedschiks of kwaadschiks. Minister Havenga is een conservatief financier; hij is nog altijd een aanhanger van de simpele maar degelijke theorie, dat het huishoudboekje van de staat moet kloppen. Hij heeft in zijn nieuwe begro ting veiligheidshalve zelfs een voorschot van vijf millioen gecalculeerd. En hJJ is er, gezien de gunstige reacties uit het buitenland, in ieder geval in geslaagd om door deze begroting aan te tonen, dat de Unie nog altijd een land is, waar buiten lands kapitaal niet alleen welkom, maar ook veilig en winstgevend is. En dat is, voor een zo snel groeiend land als de Unie van Zuid-Afria, van eminent belang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3