Wanneer geeft invaliditeit recht op rente? Toch is het zo Minister Kernkamp terug uit Nieuw-Guinea lzefii>WKLACH™l,.'nI Castella maakt U charmant DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER DINSDAG 4 AUGUSTUS 1954 Al zijn de bedragen niet hoog Er moeten in ieder geval drie jaar lang zegels zijn geplakt (Van. een sociale medewerker) Een vorige maal schreven wij over de vechten, die men kan ontlenen aan de Ziektewet en beloofden een vervolg, waarin wij de vraag zouden beantwoor den, hoe het gaat met patiënten, die een vol jaar ziekengeld trekken en die na afloop van dat jaar toch niet hersteld zijn. Wat dan? Welnu, in dat geval komt de Invalidi teitswet te hulp. Maar de Invaliditeits wet doet méér, want krachtens die wet kan men niet alleen invaliditeitsrente verkrijgen, maar ook oudersdomsrente, weduwenrente, ja zelfs kan genees- en heelkundige behandeling of opname in 'n inrichting krachtens die wet worden ver leend. Aangezien ook op dit gebied weer vele misverstanden bestaan en bovendien vele mensen krachtens die wet een ver zekering hebben zonder dit te weten o! zich te herinneren, is een korte uiteen zetting van de rechten, die men aan die wet kan ontlenen, niet overbodig. Tijdelijk en blijvend Laten we beginnen met de invaliditeits rente. Deze rente kan worden verleend bij tijdelyke en bij blijvende invaliditeit. Tijdelijke invaliditeit wordt reeds aange nomen, wanneer men gedurende een half jaar onafgebroken invalide is geweest, maar hierbij bestaat déze beperkende be paling, dat iemand, die recht heeft op ziekengeld krachtens de Ziektewet, gedu rende de eerste twaalf maanden geen recht heeft op invaliditeitsrente. D natuurlijk billijk; gedurende die twaalf maanden trekt hij immers ziekengeld. Bij blijvende invaliditeit behoeft men niet al een half jaar invalide te zijn, want dat geval gaat men er van uit, dat geen vooruitzicht bestaat op zodanige toeneming van de arbeidskracht, dat men ophoudt invalide te zijn. Dit komt dus zelden voor. Nu komt hierbij nog één beperkende bepaling, namelijk dat men 150 premiën in rekening moet kunnen brengen. Dat betekent dus, dat er minstens 150 rente zegels voor de verzekerde moeten zijn geplakt. Aangezien er elke week een rentezegel moet worden geplakt voor hen, die in loondienst werkzaam zijn, houdt dit in, dat men ten minste drie jaar moet hebben gewerkt. Hieraan voldoet men vrij snel. Er bestaan over het begrip invaliditeit onder het publiek verschil lende opvattingen. Er zijn mensen, die zich al invalide vindien door het gemis een of twee vingers, maar er zijn ook isen, die ernstige lichamelijke afwij kingen hebben en toch zich in een be hoorlijke betrekking weten te handhaven. Daarom eist de wet, dat men, om als in valide te worden aangemerkt, buiten staat moet zijn een derde te verdienen hetgeen lichamelijk en geestelijk ge zonde personen van dezelfde opleiding gewoonlijk met arbeid verdienen. (Advertentie) SANS RANCUNE? Howard en Iwan rokert in Korea weer samen hun Lexington - de vredessigaret van America's Best Tobaccos. INDERDAAD hebben we onszelf de vorige maal in een zonderlinge positie geplaatst door een kist die precies even zwaar was als ons eigen gewicht, langs een katrol naar boven te willen hijsen. Ieder verstandig mens zal voor een dergelijk werkje een takel nemen, waardoor met min der kracht aanzienlijk zwaardere ge wichten naar boven gehesen kunnen worden. Maar goed, de omstandighe den gaven ons niet de beschikking over een takel, zodat we ons met een vaste katrol moesten behelpen, welke katrol echter de bijzonder te waar deren eigenschap bezat, geen wrij ving te vertonen. Bovendien beschik ten we over een touw waarvan het gewicht kon worden verwaarloosd. Allemaal uitzonderlijke voordelen, weliswaar, doch we bleven nog steeds zitten met de vraag of we de kist die precies even zwaar is als wijzelf, naar boven zouden kunnen krijgen. Laten we eens zien, of we tot een oplossing kunnen komen. Wanneer u aan het touw gaat han gen, wordt dit touw over de katrol strak gespannen. De situatie kunnen we dan vergelijken met twee gewich ten die via het over de katrol ge slagen touw, op gelijke hoogte han gende, in evenwicht verkeren. Er ge beurt dan niets. Maar gaat u, bij uw poging om de kist naar boven te krijgen, uw lichaamsgewicht aan het touw op trekken, dan wordt de spanning in het touw vergroot, waardoor de kist naar boven wordt getrokken. Over dit eerste resultaat behoeft u werke lijk niet al te verheugd te zijn, want de naar boven gerichte spanning van het touw en uw naar beneden gerich te gewicht zijn volkomen gelijk aan de situatie aan de andere kant van de katrol, zodat beide gewichten een zelfde versnelling en dus ook een zelfde snelheid krijgen. Het gevolg hiervan is, dat u en de kist steeds op gelijke hoogte blijven. Het resultaat van uw hijswerkzaam heden is dus meer koddig dan waar dig. Want klimt u een slag van één meter in het touw, dan stijgt de kist een halve meter en u zakt een halve meter, zodat beiden op gelijke hoogte van 50 cm boven de grond bungelen. En gaat u onverdroten met uw werk voort, dan komen zowel de kist als uzelf op dezelfde hoogte voor het raam van de derde verdieping te bun gelen, wat zeer zeker tot het ver maak van uw buren zal bijdragen. Wanneer u de zedelijke moed kunt opbrengen u niets van de hilariteit der omstanders aan te trekken, kunt u zich, tijdens het hangen, de vraag stellen hoe het toch komt dat uw arm niet uit de kom wordt getrok ken, terwijl toch de volle zwaarte van uw lichaam daaraan hangt? In het algemeen denkt men dat de spieren en banden er zorg voor dragen dat de gewrichten in de kom blijven, maar in werkelijkheid is het voorna melijk de luchtdruk die dat bewerk stelligt. Daarover morgen. (Nadruk verboden). Franse jongen in Waal verdronken Stoffelijk overschot van andere jongen opgehaald Twee dertienjarige jongens, die met ;en kano midden op de Waal voeren, zijn gisteren in N ij m e g e n door een Zwit serse sleepboot overvaren. De jongen Pluim uit Nijmegen kon zwemmend de bereiken. Zijn kameraad, een jonge Parijzenaar, die in Nijmegen logeerde, kwam onder de boot terecht en is ver dronken. Zijn naam is nog niet bekend. Onder Beuningen is uit de Waal het stoffelijk overschot opgehaald vai achtjarige Henk Thomassen uit Nij die Woensdag bij het spelen op de m kade te water was geraakt en verdron- I pas herstelde Sint Stevenstoren te Nij megen. Zij trok er onmiddellijk heen en constateerde dat een schilder op de toren I bez*'£ was een verfpot uit te branden. De itlesaldo Niet verspillen dat 1 enkele jaren, tot de ontdekking komt, men wel eens recht zou kunnen heb ben op invaliditeitsrente. De wet bevat echter een bepaling, dat deze rente ingaat met ingang van de eerste dag maand, waarin de datum van aanvraag gelegen. Aangezien voorbeelden altijd verhel derend werken, zullen we het vorenstaan- toelichten: Stel dat iemand Februari 1950 ziek is geworden. Op 10 Augustus 1950 is de zieke nog niet in staat 1/3 te verdienen. Het betreft een gehuwde vrouw, die in haar eigen huis houding werkt, maar voor haar huwelijk verzekerd was volgens de Invaliditeits wet. Eerst op 13 Aug. 1952 komt ze op het invaliditeitsrente aan te vragen. In dit geval gaat de rente in, aangenomen dat ze werkelijk nog invalide is, op 1 Augustus 1952. Ze had echter al rente kunnen hebben op 1 Augustus 1950. Ze heeft dus twee jaar rente verspild! Nu bestaat er nog wel een bepaling, dat de rente met terugwerkende kracht kan worden toegekend, maar dit geschiedt al leen wanneer de aanvrager oordeel van de voorzitter van de Raad van Arbeid door ziekte of andere ge breken buiten staat is geweest, de vraag vroeger in te dienen. Men begrijpt wel, dat deze bepaling maar zeer zelden toepassing kan vinden. Voor het aanvragen van invaliditeits rente kan men een formulier verkrijgen bij de Raden van Arbeid. Na invulling kan dit formulier daar ook worden geleverd. Daarna zal de medisch adviseur van die Raad een geneeskundig onder zoek instellen, waarna eventueel de rente zal worden toegekend. Intrekking Vanzelfsprekend eindigt deze wanneer de invaliditeit niet meer bestaat, dat is dus reeds wanneer men in staat wordt geacht een derde van een normaal loon te verdienen. Bij de intrekking zo'n rente kan men dus niet als grief aanvoeren, dat men het gewone werk nog niet kan doen! Helaas zijn de renten krachtens de In validiteitswet, ook ondanks de verhogin gen, die er in de loop van de jaren zijn bijgekomen, niet hoog; toch zal het ir vele gevallen een welkome tegemoetko ming zijn. Ook ouderdomsrente kan men volgens de Invaliditeitswet verkrijgen en wel zo dra men de 65-jarige leeftijd heeft be reikt. Ook in dat geval moet men eer aanvraag indienen bij de Raad van Ar beid, Met name voor de verkrijging var deze ouderdomsrente kan het belangrijk zijn, dat gehuwde vrouwen zelf zegels blijven plakken, al zijn het mi van f 0.25 per week. Immers, ze voor hun huwelijk hebben gewerkt, heeft hun werkgever daarvoor gezorgd. Wanneer ze dus 65 jaar zijn, hebben ze recht op de ouderdomsrente, aangenomen dat er tenminste voldoende zegels zijn geplakt. Aangezien echter het gehele tijd vak, namelijk vanaf de dag waarop de verzekering begon, tot de dag waarop men 65 jaar werd, voor de berekening van de rente wordt medegeteld, is het van belang, een zo hoog mogelijk bedrag aan betaalde premiën te hebben. Hoe hoger dit premiebedrag is. hoe hoger de ouderdomsrente zal zijn. Vanzelfsprekend wordt deze rente niet ingetrokken. Deze eindigt slechts bij de dood van de recht hebbende. Rest ons nu nog te bespreken de weduwenrente en de wezenrente. Daar over een volgende maal. M. Correspondentie Antwoord aan H. W. te S.: Artikel 29. 2c lid der Ziektewet be paalt, dat ziekengeld wordt uitgekeerd gedurende ten hoogste twee en vijftig weken (d.i. 312 dagen), terwijl het derde lid zegt, dat elk geval van ongeschikt heid tot werken wegens ziekte aanspraak op uitkering van ziekengeld gedurende ten hoogste twee en vijftig weken geeft, met deze beperkende bepaling, dat Er is gebrek aan geschoolde arbeidskrachten /CONCRETE RESULTATEN van mijn reis naar Nieuw-Guinea zijn: uit- wisseling van gegevens met Australië, besprekingen over gemeen schappelijk onderzoek, en een gecoördineerd gezondheidsplan. Ze komen dus neer op een samenwerking met Australië zoals die ook wordt weer spiegeld in de nieuwe luchtlijn LaeHollandia. Aldus prof. mr dr W. J. A. Kernkamp, de minister van Overzeese Rijksdelen, gistermiddag, kort nadat hij met de K.L.M.-Constellation Vlaardingen uit Biak op Schiphol was geland. Zwemmers in Heerlen belaagd Dak van zwembad stortte brandend in bassin Bijna brand op St. Stevenstoren in Nijmegen Het grote schuifdak van het Sportfond- senbad te Heerlen is gistermiddag in vlammen opgegaan. Enkele werklieden waren het dak, dat bestond uit een ijzerconstructie, waarop houten balken in een mastiek bedekte houten betimmering, gedeeltelijk aan het afbreken met het oog op herstellings werkzaamheden. Het nog niet gesloopte gedeelte raakte toen plotseling in brand. Het gevolg was, dat de ijzerconstructie van het dak het begaf en naar beneden stortte in het water van het bad. De Heerlense brandweer wist te bereiken, dat de schade hiertoe beperkt bleef. Wel sprong nog een aantal ruiten kapot. In het zwembassin bevonden zich toen de brand uitbrak alleen enkele jongens, die tijdig het water konden verlaten. De schade bedraagt tenminste f20.000. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. In ieder geval is de brand niet aan het gebruik van branders te-wijten. De Nijmeegse brandweer werd gisteren gealarmeerd voor een „brandje" op de gesteld wordt 6 pet dividend. fbeM31080b°e^waaruit I brandweer maakte het hem onmogelijk ng beschikbaar is. Voor- het werk voort te gaan. Tegen de 'schilder is proces-verbaal opgemaakt. Minister Kernkamp was van oordeel, dat zijn besprekingen met Australië gunstig zijn geweest voor de politieke ontwikkeling van Nieuw-Guinea. Over de economische ontwikkeling zei de be windsman: „Met wat gelul*, voor alles indien met exploratie spoedig iets wordt gevonden, dat geld oplevert, heeft het land een goede toekomst. Er wonen nu 14.000 Nederlanders en er is geen reden, waarom er in een jaar of vijf niet 25.000 zouden zijn. Alle vaklieden zijn er wel kom. Voor de Indische Nederlanders zie ik in Nieuw-Guinea geen tweede vader land, maar zij, die er wonen zijn meren deels tevreden". Vernieuwing met vaart De minister herhaalde, wat hij reeds eerder had gezegd, namelijk, dat de ver nieuwing in Nieuw-Guinea met voort varendheid ter hand wordt genomen. De medische verzorging noemde hij uitste kend. Na een geslaagd optreden tegen de malaria wordt nu de t.b.c,-bestrijding krachtig ter hand genomen. Het onder wijs wordt langzamerhand beter en de telecommunicatie wordt deugdelijk op- Als problemen noemde minister Kern kamp het houtvervoer, een belangrijke (Advertentie) een geval van herhaalde ongeschiktheid tot werken wegens ziekte, voortgekomen uit dezelfde ziekte-oorzaak aLs waaruit een vorig ziektegeval is voortgekomen, terzake waarvan uitkering van zieken geld is geschied, beschouwd wordt als te zijn een voortzetting van het vroegere ziektegeval en daarmede één geheel uit te maken, mits deze herhaalde on geschiktheid intreedt binnen vier weken na beëindiging der 'ziekengelduitkering terzake van het vroegere ziektegeval wegens herstel. Vervolgens vindt dan nog een nadere uitwerking plaats in artikel 31, n.l. dat in een tijdvak van 18 maanden over hoogste 312 dagen ziektegeld wordt gekeerd wegens ongeschiktheid tot ken uit eenzelfde ziekte-oorzaak voort komende. Het spreekt vanzelf, dat iemand, die al zo ongelukkig is van tijd tot tijd eens ziek te zijn, toch nog niet gauw zal komen aan 312 dagen in 18 maanden. Dit zijn juist de mensen, die een zeer ernstige ziekte hebben, welke ziekte zich nog op verschillende wijzen achtereen volgens uit, zodat deze mensen denken, dat de ziekte niet uit dezelfde ziekte oorzaak is voortgekomen. Hierbij mag ook niet uit het oog wor den verloren, dat de verzekerde, die over 312 dagen in 18 maanden ziekengeld heeft genoten, weliswaar over de volgen de 18 maanden nog eens over 156 dagen ziekengeld kan genieten, mits de ver zekering heeft voortgeduurd, hetgeen niet het geval is, wanneer hijt na aanvankelijk van de Ziektewet te zijn uitgetrokken, ziek is gebleven en dus niet aan het werk is gegaan. M. aangelegenheid bij het bouwen en het gebrek aan geschoolde arbeidskrachten. Minister Kernkamp werd bij zijn aan komst verwelkomd door zijn collega zon der portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, die enige weken op Nieuw.-Guinea met hem samen is geweest en door de heer A. T. Stirling, de Australische ambassadeur Nederland. Meer subsidie voor bouw van boerderijen Het bedrag van ƒ1 millioen, dat dit jaar is beschikbaar gesteld voor rijkssub sidie ten behoeve van de boerderijenbouw et toereikénd. Het is de bedoeling, op de rijksbegroting voor 1954 een merkelijk ruimer crediet voor dit doel uit te trekken. Dit heeft minister Mans- holt geantwoord op schriftelijke vragen van 't Tweede-Kamerlid Maenen (KVP). Voor dit jaar is op 69 subsidie-aanvra gen in eerste instantie gunstig beslist. Wanneer in al deze gevallen definitief subsidie wordt verleend, zal het beschik bare bedrag van 1 millioen volledig zijn uitgeput. Deze aanvragen zijn over de provincies als volgt verdeeld: Gelder land 20, Limburg 15, Noord-Brabant 14. Overijsel 11, Drente 5, Utrecht 2, Zuid- Holland 1, Groningen 1. Oranjepolder teruggekeerd met ketelschade Het stoomschip Oranjepolder 1865 b.r.t. dat om vijf over zeven gisteravond op weg naar Londen Hoek van Holland is gepasseerd, heeft even buitengaats ketel- schade gekregen. De sleepboot Schelde is uitgevaren en heeft het schip op sleep touw genomen om het naar de Nieuwe Waterweg terug te brengen. De Oranjepolder, die in geregelde dienst tussen Rotterdam en Londen vaart, is eigendom van de Stoomvaart Mij Westpolder" te Rotterdam. Schapendoes komt in hondenstamboek De schapendoes is een officieel erkend hondenras geworden. Zes en twintig var deze aantrekkelijke honden zijn Zaterdag middag bij Zonnehoek, tussen Hilversurr en Laren, door de kynologen dr Hirsch- feld, Mutsaerts, Goenee en Toepoel ge keurd. Het staat vast, dat een aantal var hen binnenkort wordt Ingeschreven ir het hondenstamboek. Examen machinaal melken voor le maal afgenomen Voor het practijkddploma machinaal melken, dat dit jaar voor de eerste maal is afgenomen, hadden zich 40 camdiidaten gemeld: 10 uit Overijsel, 14 uit Noord-Brabant en 16 uit Gelderland. Het gemiddelde resultaat, dat op het examen werd gehaald, bedroeg ongeveer 2kg melk per minuut, netto melktijd. De candidafcen zijn practisch allen ge slaagd. De diploma-uitreiking zal op centraal punt geschieden. Middenstand in Slotermeer niet achtergesteld Het is niet waar, dat het gemeentebe stuur van Amsterdam met enige grote verkooporganisaties en warenhuizen be sprekingen voert over de stichting van een zakencentrum voor de detailhandel in de nieuwe wijk Tuindorp-Slotermeer. Wel wordt met twee grootwinkelbedrjj- onderhandeld over het beschikbaar- stellen van een stuk grond, waarop elk deze beide bedrijven een filiaal kan vestigen in een voor eigen rekening te bouwen pand. Middenstanders, die eer. buurtzaak willen stichten, krijgen daar toe ruimschoots gelegenheid, aldus staats secretaris Veldkamp in antwoord schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Van de Wetering (C.H.). De Nederlands-Duitse handelsbetrekkingen De gemengde Duits-Nederlandse rege ringscommissie heeft Zaterdag in een tt Den Haag gehouden bijeenkomst de con- gentenlijsten van het handelsverdi'ag aangepast aan de door beide landen ge troffen vrijmakingsmaatregelen en eer aantal contingenten verhoogd- De regelingen voor het betalingsver keer zullen om technische redenen door m subcommissie worden herzien. Na ondertekening van de Londense schuldregelingsovereenkomst zullen Duitse aflossingen en rentebetalingen hoofde van de vooroorlogse scnulden opgenomen in de Duits-Neder landse betalingsovereenkomst Maastrichter Tapijtkazerne met lesruimte uitgebreid Zaterdag is het nieuwe gebouw vooi 'gering en leslokalen der dienstplichtige onderofficieren van de Tapijtkazerne in Maastricht in gebruik genomen. Dezi nieuwbouw, uitgevoerd door de Haagsi aannemersfirma Bouman, was nodig in id met de reorganisatie bij de legeropleidlng. 'i uitbreiding is een deel van de Maastrichtse hertenkamp ten offer ge- Iinister Staf heeft nu echter be paald, dat de hertenkamp verder in tact moet blijven, waarom de soldaten-cantine op een ander aangrer-zend terrein ge bouwd moet worden. Van het erf van School en Kerk j Beroepingswerk Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk op de bus moet zijn, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: ms. Willem Ruys (17 Aug.); Nederlands Nieuw Guinea: m.s. Pyrrhus (11 Aug.); Nederlandse Antillen: ss. Bennekom (12 Aug.); Suriname: ms. Nestor (19 Aug.); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: mi. Pretoria Castle (8 Aug.); Canada: s.s. Groote Beer (17 Aug.), m.s. Johan Willem Friso (11 Aug.), m.s. Prins Willem 5 (12 Aug.); Zuid-Amerika: s.s. Alcantara (10 Aug.); Brazilië: m.s. Alhena (12 Aug.); Australië: s.s. Otranto (10 Aug.); Nieuw Zeeland via Engeland (8 Aug.). Ned. Herv. Kerk :nomen: naar Haastrecht D. J. de Hoest te Den Helder; naar Lobith Stoutjesdijk, cand. te Amsterdam; Dussen H. C. Bultman, cand. te Zwolle. Bedankt: voor Hasselt C. van den Boogert te Harderwijk. Geref. Kerken pen; te Appingedam (vac. E. J. Oomkes) A. J. Janssens te Koudum. pen; te Schagen J. M. Snoek, cand. te Renkum. Gercf. Kerken art. 31 Tweetal: te Orangeville (Refformed Church) G. van Dooren te Enschede en A. B. Roukema te Spakenburg Beroepen: te Grootegast-Gerkes- klooster H. D. Doorenbos te Kampen. Chr. Geref Kerken tal: te Urk M. Baan te Dor drecht en M. C. Tanis, cand. te R'dam. Rem. Broederschap genomen: naar Utrecht W. Knoppers te Lochem. Bapt. Gemeenten Aangenomen: naar Canada J. van Loo te Daarnerveen. Bedankt: voor Den Haag H. van dei- Werf te Utrecht Presb. Herv. Gemeente te Gouda Zoals wij onlangs meldden, zijn in Tien deveen en in Nieuw-Balinge bij Hooge- veen „Presbyteriaal Hervormde Gemeen ten" gevormd. Dit zijn zelfstandige ge meenten, die door deze naam hun band met de „oude Hervormde Kerk" tol uit drukking willen brengen, en, zich verzet tend tegen de Nieuwe Kerkorde, op de grondslag willen staan van de oude kerk orde van Dordrecht van 16181619. Ds G. Taverne, Ned. Herv. predikant te Hooge- veen, had de vorming van dergelijke ge meenten in enkele brochures aanbevo len, en vele vrije gemeenten opgeroepen zich „Presbyteriaal Hervormd" te noe men en zo contact met elkaar te zoeken. Vanochtend deelde ds Taverne het een en ander mee. Hij formuleerde zijn bedoelingen aldus: „Ik wil alles wat gescheiden is van de Hervormde Kerk ge meenschap doen herkrijgen met de Her vormden op de grondslag van Schrift Belijdenis, lós van de Nieuwe Kerkorde." Thans heeft de Nederduits Gerefor meerde Gemeente te Gouda, Joh. van Weizen voorganger van is, haar naam prijsgegeven voor die van „Pres byteriaal Hervormde Gemeente", en zich daarmee aangesloten bij het „Reformato risch Verbond". Zij wil door deze daad de eenheid met de oude Hervormde Kerk van vóór 1816 uitdrukken en gemeen schap oefenen met allen, die deze zelfde grondslag erkennen. Onderwijsbenoemingen Benoemd: tot leraar aan het Chr. lyceum te r-tadskanaal ds A. L. v. d. Smiit te Onstwedide (godsdi.) en mr H. J. Brou wer te Winschoten (staatsinr. en econo mie); tot onderwijzer aan de Kon. Wil- helminaschool te Heerlen J, Mather te Alphen a d. Rijn; te Aalburg (tijd.) J. P. Rouse te Hoek (Z.). Leidsters voor barakken gevraagd In Zierikzee en Stavenïsse zullen door de Oecumenische Raad barakken wordea opgericht, die door buitenlandse Kerkert ter beschikking zijn gesteld. Zij zijn beJ doeld voor tijdelijke huisvesting van rugkerende bewoners. De Hervormde Vrouwen Dienst-c lissie, die hierin met de Oecumenisch^ Raad samenwerkt, zou gaarne opgavs P ontvangen van namen van vrouwe" j:J geschikt zouden zijn om de leiding i: barakken op zich te nemen en geneged tegen vergoeding van kost, inwoning e# zakgeld deze taak voor b.v. een half jaar te vervullen. Secr. van de Hervj Vrouwen Dienst Tichelaar-Winkel, Laan Royen 44, Zeist. Hoogleraarsbenoemingen Het bestuur der St. Radboudstlchting heel >t rector magnificus voor 1953—1954 b< oemd prof. dr J. H. Robbers S. J. EXAMEN MO. 's-G'RAVENHAGE, 3. Augustus Gt. slaagd voor Ned. M.O. (A): Mej. (Voorburg); C. P N. Christen im): C Milot ((Den Haag); P, Mi Beek ningen): H. vi Wittermaus (Amer (Driebergen): 't Veld (NijkeTk) irt)- mej. W. J Wijngaardei Wolft.. Jtrecht)R. Ross (Rotterdam... AMSTERDAM. 3 Aug. Geslaagd Engels M.O. (a)T Lie-U4 Q-' Sterk. AMSTERDAM. 3 Aug. mdelsv 'arden: Zandljk. Velse P H Wardenier. T Naaldwijk; DEN HAAG, 3 Aug. ehoolakte Duits M.O. (a): Keizer. Culemborg- G >n; E Toren. Mepoel: 1; mej H J de Moei, Ls Haarlem en A v d Vei, ïulsakto Duits M.O. :erswijk; K Okken. (Advertentie) Er zijn thans drie soorten Castella U kunt Uw jeugdige teint behouden Wilt U voor zéér bescheiden prijs een echte merkzeep gebruiken met de volle garantie van de Castella kwaliteits producten, neem dan de proef met de heerlijke onverpakte Castella Bloemen- zeep. Fris en schuimend, met rozige geuren en kleuren, kost deze Bloemen- zeep toch slechts20 ct. per stuk. U heeft thans de keus uit drie soorten Castella, de zeep met de heilzame, frissende werking. Vooral op W£ zomerdagen, als U zich eens een keer extra wilt verfrissen, heeft U Castella nodig! Voor degenen, wier huid c vloed van schuim nodig heeft, is e rijke Castella Spécial (32 ct.) en de liefhebsters van de vanouds bekende Castella blijft de klassieke Castella Schoonheid6zeep (32 ct.) favoriet Om de voortreffelijke eigenschappen van deze Schoonheidszeep onder ieders aan dacht te brengen, levert Uw winkelier U tijdelijk twee stukken voor slechts 50 ct. Profiteer dezer dagen vooral nog van dit bijzonder aanbod! En vergeet vooral niet, dat een origineel stuk Castella (pas op, dat U geen imitatie in handen krijgt) thans binnen ieders bereik is door de extra lage prijs van de geurige, onverpakte Bloemenzee!), slechts 20 ct. per stuk Veertigduizend wagens in 5 jaar Duizendste autoveiling in Amsterdam Op het terrein van het Olympisch Sta dion te Amsterdam is gisteravond de dui zendste autoveiling van de Enavo (Eerst Nederlandse Autoveiling Organisatie) ge houden. De organisatie die ook veilinge in Den Haag en Rotterdam houdt is haar vijfde levensjaar ingegaan, heeft in de afgelopen periode circa 40.' auto's van alle merken en bouwjaren o haar veilingen ingeschreven, wa; ongeveer een derde werd verkocht totaalbedrag van ruim 15 millioe gulden. Demonstraties met wagons op najaarsbeurs De Nederlandse Spoorwegen hebbe besloten, op de Utrechtse najaarsbeui I voorlichting te geven door demonstrate met modern goederenmaterieel. Op hi terrein aan de Croeselaan worden enig sporen gelegd, waarop goederenwagon) worden geplaatst. De demonstraties deze goederenwagens hebben uitsluiten betrekking op het interne transport, zullen nauw aansluiten bij de demonstra de interne transportafdeling, di op het terrein Croeselaan geplaatst. Eens in de vijf jaar reünii™ van oud-gijzelaars De oud-gyzelaars van ihet kamv S!!c' Michielsgestel zullen voortaan slechts keer in de vijf jaren bijeenkomen. daaP jaarlijkse reünie niet voldoen' belangstelling is. De eerstvolgende bijec komst wordt in 1957 gehouden. Wel elk jaar op 15 Augustus op de fusi K ladeplaats te Goirle een krans worden ge legd ter herdenking van de doodgescluj»' ten kampgenoten. weet zijn in de nacht 15 Augustus 1942 door de Duitserc) de eerste vijf gijzelaars gehaald uit he gijzelaarskamp te St. Michielsgestel, d! zonder enig proces van het leven werde beroofd. Het waren Robert Baelde, Chrl toffel Bennekers. Otto Braaf burg Stirum, Willem Ruys en Alexandedar Baron Schimmelpenninck van der Oye. als Het lied der aethergolven 7.10 Gram. 7.1 woord voor de muziek 8.45 Gi n. 7.30 Gram. 7.45 Een .00 Nieuws 8.18 Gewijde .00 V. d. zieken 9.30 V. 10.30 Morgendienst 11.00 1.55 Zang en piano 12.30 Lanb. en leded. 12.33 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 T op pad" 1.20 Gevar. muziek 1.50 .00 V. d. jeugd 5.20 Orgelspel 5.50 i.00 Banjo-ork. 6.30 Reportage 6.45 test 7.00 Nieuws 7.10 Boekbespr. 7.25 Radiokra t 8.20 „De f 37. Rick stelde zich voor, hoe het er achter de suitedeuren zou uitzien. Maar het aanhoren van de herrie was in elk geval gezellig. Wat een vro lijke gasten waren dat. Voor mevrouw Refting was het wel eens goed, wanneer ze wat werd opgeduwd. Er viel plotseling een stilte... „Maar Gij, He- re, hebt mijn pad gekend..." Vader Cosier las het Bijbelhoofdstuk. Rick luisterde geboeid. Die man kon lezen! En bij het danken vouwde hij onwillekeurig de handen... „ons pad gekend en geleid. We hebben ruime prijzensstof om Uwe wonderen en Uw lof met hart en mond te mel den. Want al hebt Gij veel genomen van U is ons bekend, dat Gij zelfs oogst op plaatsen, waar Ge niet hebt gezaaid Gij hebt ons zo heel veel gelaten..." Niet hebt gezaaid... Rick kon van die woor den niet loskomen bij zijn wandeling over de stille heide. Bij hem was wèl gezaaid. Niets had de grote Landman onbeproefd gelaten om vrucht te zien. Maar waar was nu het resultaat van zijn gelovige opvoeding? Zijn levensbeschouwing was hoogstens, een doodgewoon, heel goedkoop en niet eens consequent doorgevoerd humanisme. Waarin was hij Christen? Navolger van Chris tus? Was er vergeefs aan hem gearbeid? Rots grond? „O, God..." Doch het „wees mij genadig" volgde niet. Rick had even verschrikt stil gestaan op zijn levensweg, maar de droefheid naar God, die een onberouwelijke bekering tot zaligheid werkt, dreef hem niet. Het zondaar zijn was hem een be grip, geen bittere werkelijkheid. Zijn schrik ver vaagde, het Woord verloor zijn klem ten slotte toch weer. Hij nam genoegen met een bijna eer biedige jaloersheid op mensen als Leeman, me vrouw Refting en haar vader. Hij was immers nog jong genoeg? Rick keerde terug. De majestueuze stilte van de onherbergzame vlakte begon hem te druk ken. En de sombere wolkengevaarten, die de zon niet de minste kans lieten een vrolijke licht straal te zenden op deze barre woestenij, maak te hem klein. Tè klein. Hij wilde naar huis om er te zitten onder zijn lamp en zich te verlie zen in zijn werk of te luisteren naar de drukte in de achterkamer. Doch toen hij op Bosrust terugkeerde, was het er stil. Slechts op de bank zat een enigszins ge bogen, schrale man een pijpje te roken. „Cosler, meneer Tornberg", kwam hij Rick voor. door CAREL VAN DER HOEK „U moest dat meneer maar weglaten", stelde Rick voor. Maar Cosler schudde het hoofd. „Nee meneer, dat doen we niet. De kinderen zijn al astrant ge noeg." Hij klopte zijn pijp uit en accepteerde de sigaar, die Rick hem aanbood. „Ze zijn alle maal naar Leeman, geloof ik." Hij zweeg even, vervolgde toen: „Het is erg mooi van u, dat we toch nog hier konden komen." „Voor mij geen moeite. Het was voor uw doch ter. Ze heeft wel wat afleiding nodig." De oudere man knikte dankbaar. „Dat vond ik zo verbazend mooi van u, meneer. Ik heb dadelijk gedachi je kan wel zien, dat die jonge man weet wal muwdragen is Het is hier ook zo erg stil, hè? Maar Lientje wilde hier blijven. Ze zei: „Ik kan nergens anders meer gelukkig worden." Ze heeft haar zin gekregen. Maar het zal haar niet meevallen een andere commensaal te krijgen, wanneer u eens weggaat." Rick zweeg even. Cosler had gelijk. Heuvel- sum lag ver van de bewoonde wereld af; en Zegge was nog dieper weggestopt. „Nu ja", zei hij tenslotte, „geen zorgen voor de tijd." „Dat weet Lientje natuurlijk ook wel", zei de vader. „Het is haar van jongs af geleerd, dat we bij de dag moeten leven." In de verte naderde stemmenrumoer. „Het is alweer uit met uw rust, meneer." Rick stond lachend op. „U bent toch ook een beetje mijn gasten?" Hij liep naar binnen. Het Coslerleger overstroomde de tuin, nam opnieuw het huis in bezit. Het was van korte duur. Want Moeder besliste: „En nou allemaal naar bed. 't Is morgen weer vroeg dag." „Die kostganger van jou is een jongen uit duizend", zei Cosler zacht, toen hij Eline een goede nacht wenste. „Houd hem maar in ere." Ze knikte hem dankbaar toe. Vader kende haar moeilijkheden wel. En dan staat ze voor het raam van haar slaap kamer. Ze behoeft zich nu niet langer te be heersen om het gemis van de éne, die verleden jaar nog alles had meegemaakt. Wat had Wim 'n plezier gehad in hun kampement in de voor kamer, de matrassen op de vloer, omdat Vader en Moeder hun ledikant gebruikten Hoe prettig was alles geweest. Voor Vader ook. Nu liep hij er maar zo'n beetje bij, zonder Wim. Ze had wel aan hem gezien, dat hij Wim miste. Maar van de anderen had niemand de dode ook maar met één woord herdacht. Hoe graag was ze van avond thuis gebleven om met Vader samen wat op de bank te zitten en te praten over vroeger en ook over wat komen ging. Vader kon zo echt luisteren. Veel beter dan Moeder. Hij begreep haar zo goed en hij kon haar bemoedigen als geen ander. spel 8.50 „Chri: jrgenwijding VARA: 10.20 V. d. vrouw 11.00 Gram. 12.00 Accc ork. en solist 12.30 Landb. en tulnb. mee 12.33 V. h. platteland 12.38 Gram 1.00 Nlei 1.15 Tentoonstellingsagenda 1.18 Dansn 6.00 Nieuws kenInterns nische hulp /eg omhoog" 2.15 Has 5 V. de z uitz.: Jeugduitz.: „De Corr. club olv Regin Liberia" 1 Hot volle igd VARA: 8.00 pond" VPRO: 10.25 „Blokkendoc ïrbouwkunde" 10.40 Mus 11.0012.00 „Lulu", oper progr. 12.55 Wee 2.25 Gi .10 Ooggetuigeverslag 1. Iricketuitsl. 2.00 Gram. 3.00 Hc Mcketrep. 4.15 Gram. 4.45 Vooi I. kind. 5,55 Weerber. 6.00 Nws 12.00 Crlcketrep. 1.00 N- irspel 3.45 Ir. 5.00 6.15 Sp< Engeland BBC 1500 c 1.00—11.03 Nws. 247 m: 12.00 Dans 1.45 V. d. kind. 2.C muz. 3.30 Orgelsi >s Dale's Dagb. 4 12.15 Accord. Nws 1.15. 2.00. 2.45 en 3.30 Gran' ork. 5.00 Nws 5.10 Gram. 5.30 V Gram. 6.00 Symph. ork. en solist sold. 7.00 Nws 7.40 Gram. 8.00 H Gram 9.00 Lichte muz. 9.30 Gram. 10.15 Pianorecital 10.55—11.00 Nw. :1 484 m: 11.45 en 12.10 i 1.10, 2.00, 3.15, 3.3i Nws 5.15 Gram. 6.00 ..Trii a 7.40 Gram 8.00 „Trlst 9.20 Gram 9.30 „Trist •v.) 10.50 Nws. Zandzuiger vaart op IJmuider pier Kompasstoel geramd Tegen de middag is de grote zuiger Num 18. eigendom van de Ne cc Uitvoerings Mij en in de IJmuiden^r c haven werkzaam voor de A'damse last Mij bij zijn werkzaamheden in omgeving tegen de Noorderpler gestot&mee De zuiger maakte onmiddellijk water e werd moeilijk bestuurbaar, waardoor 1 afdreef naar het strand. Op 'het nippert wist men de stranding te voorkomt !()E door volle kracht achteruit te geven. I veel vijven en zessen kwam het 1000 t( metende gevaarte tenslotte weer h houden tussen de pieren. Op het moment, dat de zuiger i lam de Bijleggershaven binnenkoers^ _.ïi daar aan de grond te worden gezerra ramde het vaartuig de zgn. kompasstoel®1}' die door de scheepvaart wordt gebrui |et( om het kompas te stellen. Tegen twaalve 'ees kreeg men de Num 18 in de haven w' de grond. Kort en Klein In Tilburg ls Zaterdagmiddag de 50 textielarbeider Boom uit de Stevezands straat door een beschonken buurtgeno onverhoeds met een mes In de rug g stoken, zodat hij hevig bloedend i ziekenhuis moest worden overgebracl - De toestand van het slachtoffer, dat g® huwd is, was Zondagmiddag wel zo wekkend, doch niet levensgevaarlijk, dader, de 50-jarige opperman Van werd een half uur na zijn laffe daad do de politie opgepakt. Het Haagse Hof heeft de vorderii|N van de Belgische Staat tegen de hi woonachtige prof. Heynderickx, inzal terugbetaling van een door de Duit— v zetters toegekende schadevergoeding. ua gewezen. Het rechtbankvonnis werd b|ar krachtigd en de Belgische professor deeld tot de kosten van het gedii Faillissementen UITGESPROKEN: P E Hendriksz. J. Pluimvee zendonkstraat 6. cur mr H M Smit J Hulsbosch; C Lindeboom, aannems noseweg 57, Zwollerkerspel, cur Benthem, Zwolle; fa Haarlemsche Inlegger v/h Gebr de Jong of Utrechtse Inlegger T - Co, Bellamystraat 110, A'dal F P c r Jong. Tilburg. GEëINDIGD: A J A A M Jac nfectiebedrljf Eton, Tilburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2