Jlicuuic £cihsrije (fouraitl Politiek en vriendschap Arbeiders in Oostduitse fabrieken zijn opnieuw in staking gegaan ha Stemvee in het land van dictator Mossadeq Communisten bieden ook levensmiddelen aan, maar „made in America" Noord Korea opgenomen in Rood Aziatisch verbond? Wist U JjKgiE? JS I DINSDAG 4 AUGUSTUS 19S3 BUREAUX: SteenstTaat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 68936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; f 0.47 per week. AD VERTE NTIÊN: 018 per millimeter (Bü contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9803 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvastfcfi fftelftvea m|n hert ia trgtjenspwt* De voedselootlog in Berlijn Weer een droeve vertoning in Perzië Spandoeken boven en politie bij de hokjes voor neen-zeggers Mossadeq is dictator in Perzië. Zoals tegen ontbinding van de Madjlis, dus te- wij gisteren reeds in een deel onzer edi- gen Mossadeq te stemmen. Honderddui- ties meldden, sprak de bevolking van de zend anderen slemden vóór ontbinding, hoofdstad Teheran zich bij referendum j De communisten, tuk op verdeeldheid, •óór ontbinding van de Tweede Ka- die de wens van premier Mossadeq steun de Madjlis, een ontbinding die Mo-t- Amerikaanse Hoge Commissie Agenda voor appèl te Baden-Baden klaar Nederlands plan voor een „tolunie" op program Bondskanselier Adenauer heeft te Bonn irklaard, dat zijn regering een agenda :eft ingediend, voor de conferentie van inisters van Buit. Zaken van de zes nder der Europese Kolen- en Staalge- eenschap, die Vrijdag in Baden-Baden jgint. Hij verwachtte dat vóór die tijd, Italiaanse ex-premier De Gasperi tot inister van Buit. Zaken zal zijn be- «md en in staat zijn, de besprekingen presideren. Uit kringen van het Westduitse minis- Buit. Zaken verluidt, dat de -"linisters te Baden-Baden hun slot- pmmentaar zullen geven op de ontwerp- rondwet voor de Europese politieke ge meenschap. Ook verwacht men. dat o.m. ^Nederlandse voorstellen voor een k plunie zullen worden besproken. De I pnferentie zal waarschijnlijk drie dagen [Een „laatste groet" aan Taft Stoffelijk overschot naar Cincinnati [Circa tienduizend Amerikanen heb- kn een laatste groet gebracht aai fcider der Republikeinen, Senator Taft. lie, na zijn verscheiden, in het midden jan de hall van het Kapitool te Wash- stond opgebaard. Vóór hem ge- -Toten slechts elf Amerikanen, onder wie J Ibraham Lincoln, deze onderscheiding, zalehalver president Eisenhower en de lice-president Nixon. braohten ook vele Men van het corps diplomatique en pro minente figuren uit binnen- en buiten- t eand hem hier een laatst vaarwel. Na deze (jileohtigheid werd het stoffelijk overschot Jan de Senator per militair vliegtuig jvergebracht naar Cincinnati in de staat rictthio, waar, als eerder vermeld, de staats- plaats vindt. Aan boord pee andere vliegtuigen begaf ook de fa- pilie van de overledene zich naar Cincin- k Duitsland, de „Neue Zeltung", staan de kolenmijnen te Zwickau-Oelsnitz, in Sak- »n ,al drie weken in brand. De Oostduitsers, voorstanders van het communistische regiem, hebben, zoals lerder meegedeeld, een eigen voedsel- uitdeling op touw gezet. Die vond plaats over de grens van de Russische sec tor. Men had op het plaveisel een paar tenten neergezet en voorafgegaan door s met luidsprekers, waardoor anti- Geallieerde propaganda werd gemaakt, arriveerden de voorraden meel, spek, bo en melkpoeder, die blijkens de ver pakking duidelijk van Amerikaanse oor- iprong waren. Tegen het middaguur had zich een queue van ongeveer achthonderd men gevormd. De Westelijke stads- f* ISTEREN werden wederom circa 100.000 pakketten aan Oost-Ber- lijners en Oost-Duitsers uitgereikt. In totaal zijn in één week reeds 3n 1.200.000 levensmiddelenpakketten verstrekt. De Oost-Berlijners, aldus Reuter konden op enkele uitzonderingen na, hun pakket ongestoord mee naar huis nemen, maar buiten Berlijn, in Oost-Duitsland, duurde de in- anco.beslagneming van pakketten voort. De communistische radio en pers in Oost-Duitsland zetten inmiddels de campagne tegen de „voedselhalers" voort. Alle bladen vermelden namen, adressen en de werkkring van per sonen, die een pakket gingen halen. Er wordt op aangedrongen, deze elt min of meer „kapitalistische" lieden als medeburgers te boycotten. Ener- eianixijds worden de berichten tegengesproken dat in de Oostduitse steden relletjes hebben plaats gevonden, maar anderzijds meldt de „Vorwarts", 'dat op acht Duitse plaatsen fascistische provocaties de kop werden in- gedrukt, o.a. te Halle, Leipzig, Oranienburg en Nauen. Aan Ass. Press ontlenen wij nog, dat de Oostduitse industriegebieden de stakingen om zich heen grijpen, maar iat 225.000 man volkspolitie de hongerige )ostduitsers terughoudt van de gratis iddelenvoorziening in West-Ber- jijn. In tal van grote fabrieken ging men t een „sit-down"-staking. Hoge rde officieren bevestigden, dat gisteren met de hulp van de Sowjet- Iroepen een einde werd gemaakt aan tal van ongeregeldheden. Het is in ieder ge it van betekenis, dat 50.000 lostduitsers gedemonstreerd hebben te gen de communistische blokkade van het QQlftmerikaanse hulpprogramma. Het Oost- itse persbureau A.D.N. wist nader te nelden, dat een der grootste honger- ipstootjes zich voordeed in het station 'an Leipzig, waar honderden arbeiders, da ie met pakketten uit Berlijn terugkeer-] n opgewacht door politie ruiT artijfunctionarissen. Met revolvers w len de arbeiders na vechtpartijen lotte gedwongen hun levensmiddelen op stapels op het perron te gooien, rbeiders waren- afkomstig van de ij: staalfabriek Leipzig, de Schumann- lachinefabriek en verscheidene fabrieken auto-onderdelen. Volgens Geallieerde zegslieden zijn de rbeiders in Leipzig en Halle, waar de Buna-fabrieken staan, lang- cties begonnen. Verscheidene rbeiders van de Leuna-fabrieken zijn er och in geslaagd West-Berlijn te bereiken, zij bevestigden, dat het 23.000 man lerke personeel gedreigd heeft in staking gaan. indien de voedselblokkade niet ipgeheven wordt. Duizenden arbeiders van de Leuna- en -fabrieken waren, als eerder gemeld, ondag een hongermars begonnen, maar 30 km werden zij te Bitterfeld door politie verspreid. Verscheidene vracht- to's vol met deelnemers aan de mars lerden naar de gevangenis gedirigeerd, de rand van Berlijn hebben de nistische autoriteiten de meest anatieke leden van de vrije Duitse eugdbeweging gemobiliseerd om de ïsen, die met levensmiddelenpakket- terugkeren, aan te vallen. Als opera eterrein hebben zij de stations van de ichtspoorweg even buiten de stad ge- n. Vrouwen en kinderen waren hun naamste slachtoffers. De volkspolitie dit oogluikend toe. In Oost-Berlijn zelf deed de politie elk razzia's op de treinen van de lucht- >rweg. De mensen in de ondergrondse [enlen echter weinig lastig gevallen en MA iele behoeftigen keerden veilig met hun M fakketten terug. Ondanks de ontkenning, blijkt het in y lepaalde gedeelten van Oost-Duitsland jus roerig te zijn. Volgens het blad helft telt ongeveer een kwart millloen werklozen. 280.000 gepensionneerden ongeveer driehonderdduizend mensen, op de een of andere manier openbare steun genieten. De pamfletten, die de Westberlijners naar Oost-Berlijn hadden opgeroepen, waren zo gesteld, dat zij afkomstig leken te zijn van het Westberlijnse gemeente bestuur. Zij waren zelfs voorzien va vervalste handtekening van burgemeester Ernst Reuter. De Roden kenmerken zich derhalve door een weinig faire strategie in de Ber- lijnse voedseloorlog. Vanmorgen vroeg begaven zich weei enkele honderden WestBerlijnse werklo zen op weg naar Oost-Berlijn om de voedselpakketten van de Oost-Berlijnse autoriteiten in ontvangst te ne West-Berlijnse bladen vestigen e aandacht op. dat het in Oost-Bellijn strekte voedsel „gestolen" is. De „Tele- graf" bevestigt, dat de arbeiders der Leunafabrieken in Merseburg, de opti sche fabrieken van Zeiss en een electro- chemische combinatie te Bitterfeld in king zijn gegaan. Zulks uit protest tegen de maatregelen der Oost-Duitse regering om de Westelijke levensmiddelenactie te belemmeren. De Oost-Duitse bladen maken melding van botsingen tussen Oost-Duitsers, die met levensmiddelen uit West-Berlijn terugkeerden en honder den politieke tegenstanders in Leipzig. Gisteren zijn 37 leden der Oost-Duitse Volkspolitie, onder wie een commissaris, naar West-Berlijn uitgeweken. Dit getal is groter dan normaal. Men schrijft dit toe. aan het in beslag nemen in Oost- Duitsland der, in West-Berlijn uitge reikte. Amerikaanse levensmiddelenpak- sadeq had verzocht. De premier had ge dreigd, te zullen aftreden, indien de Kamer niet zou worden ontbonden. De kiezers kregen de keus uit twee iorten stemhokjes. Van de stemhokjes Dor de voorstanders van Kamerontbin ding werd zó druk gebruik gemaakt, dat de stemmingsduur met een uur moest worden verlengd. De hokjes voor de tegenstemmers bleven vrijwel leeg. Vier hokjes voor tegenstemmers, welke hokjes :n opgesteld op het plein vóór het parlementsgebouw, werden bewaakt door politie, gewapende militairen en contro leurs. Boven de straten die naar deze stemhokjes voerden, ware.: spandoeken gespannen met het opschrift: „Zij die hier stemmen zijn verraders en agenten de Britten". Iedere stemmer moest naam. leeftijd, adres en het nummer zijn identiteitsbewijs op het stem briefje schrijven. Bovendien moest er een vingerafdruk op voorkomen. Het is beT grijpelyk. dat velen dit niet aandurfden! Slechts 67 personen hadden de moed. Amerik. SenaatG1^ milliard voor hulp Bijna 1 milliard minder dan Eisenhower vroeg De Amerikaanse Senaat heeft gisteren een compromis-wetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet in ruim 6.5 milliard dollar voor militaire en economische hulp aan bevriende landen an 'het belastingjaar, dat op 1 Juli j.L begon. Het wetsontwerp, dat reeds is goedge keurd door het Huis van Afgevaardig den, zal nu ter ondertekening worden doorgezonden aan president Eisenhower. Het goedgekeurde bedrag van 6.5 mil liard dollar is ongeveer 3 milliard minder dan ex-president Truman had gevraagd en ongeveer 900 millioen minder dan het. door de regering-Eisenhower, gewijzigde bedrag, aldus Reuter. Malan handhaaft „apartheid" De Zuidafrikaanse minister van Justi tie, Swart, heeft bij de Volksraad een aanvullend wetsontwerp ingediend met betrekking tot het voorbehouden van bepaalde rechten in stations, treinen, postkantoren e.d. voor de blanken. Vol gens dit ontwerp kan men dit voorbe houd niet enkel en alleen „ongeldig" verklaren, omdat niet-blanke rassen of klassen deze bepaalde rechten niet be zitten. Zuidafrikaanse rechters hadden onlangs de regelingen betreffende voor rang voor blanken ongeldig verklaard. Albaanse fluitketel zingt toontje lager Grenscommissie voor geschil met Tito Albanië heeft een Zuidslavisch voorstel, om een „gemengde commissie" in te stel len voor het zoeken naar maatregelen om grensincidenten tegen te gaan, aanvaard, aldus heeft het Albaanse persbureau be kendgemaakt. Albanië heeft op zijn beurt voorgesteld, de commissie op 17 Augustus voor de eerste maal te laten bijeenkomen in Pogradetz in Albanië. Het Zuidslavische blad „Borba" meldde dat Zondag bij een incident aan de Al banese grens, twee Zuidslavische grens- i wachten zyn gewond. nieuwe verkiezingen eisten, trok ken in lange optochten door de straten en riepen vredesleuzen. Van-incidenten werd tot nu toe geen melding gemaakt. Geen Amerikaanse troepen voor herstelwerk Tegenzet verdrag van Washington met Syngman Rhee Het Wit» Huis te Washington heeft _,DS™ hebben de communistische verklaard, dat er geen plannen bestaan Amerikaanse troepen op Korea te gebruiken als arbeidseenheden. Eisen hower, zo was gemeld, had een dusdanig plan goedgekeurd. Van democratische zijde, o.a. door Senator Keefauver, was hiertegen geprotesteerd. Foster Dulles had het plan naar voren gebracht, vóór hij uit Washington naar Seoel vertrok. Ook van Russische zijde wordt melding gemaakt van directe pogingen om Korea op te bouwen, waarvoor ten minste tien tot 15 jaar nodig zouden zyn. Er moeten huizen worden gebouwd, theaters, bibliotheken, sportvelden etc. Een Reuter- telegram luidt, dat men in Washington vermoedt, dat de Sowje-Unie en commu- nisisch China voorbereidingen treffen om Noord-Korea op te nemen in een Azia tisch, communi. wsch militair verbond. Deze stap zou dan een tegenmaatregel zijn tegen het „veiligiheidsverdrag'" sen Amerika en Zuid-Korea. Volgens gezaghebbende kringen te Pan Prinses Irene wordt veertien jaar Prinses Irene viert morgen haar veertiende verjaardag. Niet op Soest- dijk maar ver weg in Amerika, in Cape Cod, waar ze met prinses Bea trix een vacantie van zes weken doorbrengt. Maar vader zal toch op haar verjaardag zijn, want Prins Bernhard, op weg naar de Antillen, maakt een grote omweg om zijn dochter geluk te wensen. En wij voegen gaarne de onze er aan toe leden der „commissie van toezicht' Korea, hun Zwitserse en Zweedse col lega's verbaasd door de uitgebreidheid hun staf. De Tsjechoslowaakse en Poolse delegaties tellen samen meer dan 300 leden, terwijl de Zwitserse groep uit de Zweedse uit 78 leden bestaat. t delegaties hebben generaal Graf- strom (Zweden) tot haar voorzitter ge kozen. Inmiddels is de Geallieerde „Rode Kruisgroep" vandaag in 15 jeeps, van Russische makelij uit Pan Moen Djon vertrokken voor een bijeenkomst met de communistische Rode Kruis-afgevaardig- den, in Kaesong. Boedapest klopt zich op de borst Hongarije moet wel schuld bekennen Volgens „radio-Boedapest" is in een hoofdartikel van het Hongaarse commu nistische blad „Szabad Nép" verklaard, dat pogingen om het land economisch onafhankelijk te maken „verkeerd" zijn geweest. „Wij overschatten de mogelijk heden van onze zware industrie en over dreven het tempo van de industrialisatie, terwijl de landbouw werd verwaarloosd", aldus het genoemde blad. Het voegde hieraan toe. dat de handel met de volksdemocratieën, zou worden uitgebreid en dat gehoopt werd op ont wikkeling van de handel met kapitalis tische landen, op basis van wederzijds be lang en voordeel. Nederlandse kaas naar Frankrijk Frankrijk heeft na lang wachten in voervergunningen afgegeven voor 600 ton Nederlandse kaas. Zoals men weet was er by de handelsbesprekingen door Frankrijk aan Nederland een contingent toegestaan van 900 ton voor de periode 1 April tot 1 October a.s., doch desniet temin dacht Frankrijk er niet aan in voervergunningen te verstrekken. In verband daarmede nam Nederland maat regelen tegen de invoer van Franse wijn en gedistilleerd. Er Is kans. dat er ook voor de verdere 300 ton invoervergun ningen worden verstrekt. Schoudertas bleef haken Weduwe in Haarlem door auto overreden Echtgenoot kort geleden ook verongelukt In de Koningsstraat te Haarlem is gistermiddag de 32-jarige mevr. M. A. E. BruinsGrampe uit Santpoort door een vrachtauto overreden en gedood. Bij het stoppen voor het verkeerslicht was de vrouw de macht over het stuur van haar fiets kwijtgeraakt. Haar schouder tas bleef aan de vrachtauto haken en de vrouw werd meegesleurd. De echtgenoot van het slachtoffer is kort geleden eveneens door een ver keersongeluk om het leven gekomen. Het echtpaar laat twee jonge kinderen achter. De heer B. uit Dokkum, leeraar aan het Chr. Lyceum aldaar, die met zijn echtgenote te Bredenbroek nabij Dinx- perloo logeerde, is tussen Westendorp en Varsseveld van zijn fiets gevallen. Kort daarop is hij aan de verwondingen in ziekenhuis overleden. DAT van 8 t.m. 10 Sept. op de dan 25-j. bestaande veemarkt de Utrechtse jubileum vee- en paardendagen gehou den worden. DAT in Wommels (Fr.) morgen voor de 50e maal de freulepartij wordt gespeeld, een kaatswedstrijd, waarvoor de nu 83-j. freule C. J. de Vos van Steenwijk inder tijd 3 gouden. 3 zilveren en 3 nikkelen horloges beschikbaar stelde, hetgeen zij, hoewel sinds '13 in Canada woonachtig, nog altijd volhoudt. DAT R. O. Delacroix benoemd is tot vice-consul van het Ned. consulaat-gene raal te Algiers. DAT gisteravond de 200.000ste bezoeker van de Bredase K.M A.-feesten is verwel komd. (Mevr. De Dekker uit Antwerpen). A'foortse H.B.S.-leraar, over wie wij gis teren berichtten, de 45-j. dr H. L. Bezoen is, die o.a. de 23e druk van Koenen' woordenboek bewerkte. DAT Bolsward is toegetreden tot de in 1871 opgerichte en bijna alle Hanzesteden omvattende Hanslsche Geschichtsverein in Lübeck. DAT het 13e-eeuwse Romaanse kerkje te Dennenburg en de ruïne van de Herv. kerk en toren te Dieden (beide gemeente Ravesteyn N.-B.), gerestaureerd zullen worden. DAT de radioreporter Paul de Waart met 1 Jan. hoofdredacteur van het Utrechts Katholiek Dagblad wordt, opvolger van mr H. C. M. Edelman, aan wie op diens verzoek eervol ontslag werd verleend. DAT gisteren in R'dam de 1000ste bus langs de wederopbouw reed en deze trip nu toe door 36.968 personen is ge it. tT B. en W. van Wieringermeer de Raad voorstelden in Wieringerwerf een raadhuis te laten bouwen voor f 600.000, volgens ontwerp van prof. J. B. Berghoef 1 Ir H. Klarenbgek te Aalsmeer. DAT de zandzuiger Ahoy dezer dagen bij het dijkherstel op Flakkee het record maakte van 64.000 ton opgezogen zand op één dag. DAT de Ned. vliegbasis te Volkel (N.- B.) door de bouw van een R.K. militair tehuis met kapel de eerste vliegbasis in ons land is met een klokketoren. DAT omstreeks 1 Oct. de chauffeurs op de nieuwe Utrechtse stadsbussen via een omroepsysteem verzoeken en mede delingen aan het publiek kunnen doen. Onder gejuich van een grote menigte Rotterdammers is gis teren het vliegveld aan de Hof dijk, dat de naam Heliport heeft gekregen, in gebruik genomen voor de hélicopter-dienst Brus selRotterdam. Op de foto be vindt de Sikorsky S-55, die de dienst gaat onderhouden en plaats biedt aan zeven perso nen, zich reeds op het platform. De kleine posthélicopter Bell 47 D-l zweeft nog in de lucht. Belgische minister Noem Heliport voortaan Wentelwiekweide K.L.M. bestudeert mogelijk heid van Europees hefschroefnet Kunnen we voor helicopter of hef- schroefvliegtuig geen andere woorden inden? Noem zo'n ding „wentelwiek" en eg „Wentelwiekweide" in plaats van Heliport. Dit stelde de Belgische minister Verkeerswezen, de heer P. W. Segers. gisteren voor tijdens een lunch ter ge legenheid van de officiële aankomst van het eerste hefschroefvliegtuig op het vliegveld Heliport aan de Hofdijk in Rot terdam. De Nederlandse minister van Weder opbouw. ir H. B. J. Witte, die het woord voerde namens minister Algera. zwaaide de Belgische luchtvaartmaatschappij Sa bena veel lof toe voor haar initiatief. Dr A. Plesman. president-directeur van de K.L.M., merkte op dat sommigen ver wonderd zijn dat de K.L.M. nog niet met helicopters is begonnen. „In dit opzicht moeten wij onszelf echter wat in be dwang houden. De K.L.M. en de Sabena •bestuderen op het ogenblik de mogelijk heden van een helicopternet in Europa", aldus de heer Plesman. Prins Bemhard in New York Met geschenken voor Prinses Irene Prins Bernhard is gistermiddag om goed vijf uur Nederlandse tijd per vliegtuig in New York aangekomen. Hij zou slechts enkele uren in New York blijven en dan doorvliegen naar Cape Codd, waar de Prinsessen Beatrix en Irene een groot deel van haar vacantie doorbrengen. De Prins had geschenken bij zich voor Prin ses Irene, die morgen haar veertiende verjaardag viert. Morgen in de loop ven de dag vertrekt de Prins van Cape Codd naar Curagao. Nehroe terug van Karatsji Pandit Nehroe, de premier van India, die in de wereldpolitiek een steeds belangrijker rol begint te spelen, heeft dezer dagen de reis ondernomen naar Karatsji, de hoofdstad van Pakistan, waar hij met Mohammed Ali confereerde, in het bijzonder over het probleem- Kasjmir. Wij zien Nehroe hier, Oosters uitgedost, op een ezeltje, lang zaam maar zeker op weg naar het voorgestelde (politieke) doel. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar 't Verklaarde Uitzicht i* (Exclusief N.L.C.) Franco tot Churchill ,Geef mij mijn Gibraltar terug" Generaal Franco heeft in een vraag gesprek. gepubliceerd in .Arriba", hel blad van de Falangistisehe partij, ver klaard. dat Engeland „ondanks plechtige beloften van koningen en regeringen, Gi braltar. welks militaire waarde geheel verloren is gegaan, nog steeds in strijd met elk recht, bezet houdt". lp een vraag, of de kwestie-Gibraltar Spanje vijandschap jegens Engeland wekt, antwoordde de generaal beves tigend. Als Engeland Gibraltar zou terug ge in, zou de mogelijkheid van verster king der betrekkingen tussen beide lan den bestaan en „in geval van een oorlog Engeland wellicht steun kunnen vin- in de strategische waarde van ons schiereiland. Nat. Rampenfonds over f 125 millioen heen Jot nu toe is in het Nationaal Rampen fonds een bedrag van 126.9 millioen gul den gestort. Het „streefbedrag" van 125 millioen gulden is dus ruim overschreden Met dankbaarheid zullen echter nog giften worden aanvaard. Koel weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veel bewolking met in hoofdzaak in het Noorden van het land tijdelijk enige lichte regen of motregen, maar later t kans op kleine opklaringen. Ma tige tot krachtige wind tussen Zuid-West en West. Koel. (Op gemaakt om tien uur). Woensdag: Zon 5.07 tot 20.24 uur; Maan 0.14 tot 17.11 uur. Op 9 Augustus N.M. (Advertentie).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1