Bekroningen hebben altijd een relatieve waarde Vijf Nederlanders één dag vóór bestand gesneuveld Een artistieke vergissing op het gebied van de tekenkunst Directeur van Avifauna terug in Nederland Zsm. Heveafabrieken draaien al weer op volle toeren Heliport te Brussel werd vandaag geopend Loonsverhoging van 6 tot 7,4% voor het beroepsvervoer Droeve lijst uit Korea De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 26 Juli (één dag voordat het vuren werd gestaakt Red. N.H.C.) zijn gesneuveld: regeling De partijen, welke betrokken zijn bij het beroepsvervoer op de weg zijn met de looncommissie van de Stichting van de Arbeid en het college van rijksbemid delaars tot overeenstemming gekomen over een globale loonsverhoging, die Za terdag j.L zou ingaan. Het college van rijksbemiddelaars heeft met ingang van vandaag bindend ver hogingen opgelegd voor de loonschalen 1 tot 6, variërend (voor de eerste gemeente klassen van f 2,70 per week voor loon schaal 1 tot f 4.09 per week voor loon schaal 6). De pensioendispensatie, die voortaan f 2.35 per week zal bedragen, zal nu ook volledig gaan gelden voor de loonschalen 5 en 6. Deze dispensatie bedroeg voor- LAFAYETTE. 73. In 1776 zond men Benjamin Franklin naar Parijs om te trachten Frankrijk ertoe te bewegen aan Ameri kaanse zijde aan de oorlog deel te nemen. Het was echter niet uit Sympathie voor de revolutie, dat de jonge koning van Frankrijk. Lodewijk XVI, geacht kon worden Ame rika te willen helpen, maar uit haat tegen de Engelsen, die bij de vrede van 1763 Canada verworven hadden. 74. Bij de Franse bevolking was er veel sympathie voor de Amerikaanse revolutie. De 19-jarige markies de Lafayette, die tot een van de voornaamste families van Frankrijk behoorde, besloot naar de nieuwe wereld te gaan en aan de revolutie deel te nemen. Zijn familie poogde dit te verhinderen en een gijzelingsbevetl te ver krijgen, maar toen had hij zich al uit de voeten gemaakt, en in Juni 1777 bereikte hij het Amerikaanse hoofdkwar tier. opgelegd heen voor loonschaal 5 slechts de helft en gold voor loonschaal 6 in het geheel In de praktijk komt voor de loonscha len 1 tot 6 de regeling neer op een vér hoging, die varieert van 6 tot 7,4 pet. Voor de maandsalarissen en voor de conductrices zal 'n dienovereenkomstige oplossing op korte termijn nader worden besproken. Voor deze groepen zal de regeling als aanvangsdatum hebben 1 Augustus. Een voorlopige wijziging van de be staande loonregeling zal dezer dagen in de Staatscourant verschijnen. Het overleg wordt t.a.v. een aantal detailpunten nog voortgezet. 75. Lafayette, een roekeloze kerel, werd, jong en on ervaren als hij was tot generaal-majoor benoemd, zoals dat hem in Parijs beloofd was. Ook uit andere landen in Europa kwam er hulp, en de Engelsen begonnen zich langzaam terug te trekken. 76. In October 1781 moest het laatste Engelse leger zich overgeven. Er werd vrede gesloten op 3 September 1783 te Versailles. Engeland moest de onafhankelijkheid Soldaat M. J. Hampel, legernummer 33.01.20.139, ongehuwd, wonende in Den Haag; de tyd. res. 2e luit. H. Douma, legernumm. 30.01.04.009, ongehuwd, wonen de Lenisterland, afkomstig van het Korps Commandotroepen; sergt. J. H. Vreeswijk, legernummer 25.08.12.127, gehuwd, wonend te Roosendaal, afkomstig van het regiment Johan Willem Friso; soldaat le klas R. Samuels, legernummer 29.07.26.207, ongehuwd, wonend in Rotterdam; soldaat M. C. Beyerinck, legernummer 26.03.30.262, gehuwd, wonend in Arnhem. Vermist worden res. korp. J. N. Plant, legernummer 28.12.21.000, gehuwd, wonende in Dokkum, afkomstig van het reg. Johan Willem Friso; soldaat G. v. Leeuwen, legernummer 30.12.21.094, ongehuwd, wonende in Valkenburg (Z.-H.). NIEUWE LEIDSCHE COURANT JACOB MARISPRIJS EN HAAGSE SALON DE JACOB MARISPRIJS voor de Schilderkunst is Zaterdag weer uitge- rêikt en van de 188 ingezonden schilderijen heeft de jury bestaande uit mevr. dra J. V. C. BakkerHefting, Edgar Fernhout, Ger Gerrits, Jan van Heel, J. S. Sjollema, Quirijn van Tiel en prof. Jan Wiegers ten slotte bekroond het grote olieverfschilderij „Man en vrouw" van de Haagse schil der Nol Kroes. Dit besluit werd genomen met 5 tegen 2 stemmen. Deze twee stemmen waren voor een en met Thibet, zoals het werk heet, nog bekroning van het kleinere schilderij minder. Vergissing bij de het kleiner' „De roeiboten" van Paul Arntzemius. Hij kreeg een materiaalprijs. evenals Jacob Nanninga voor zijn abstract schilderij „Thibet". En daarmee zijn de prijzen voor de schilderkunst dit jaar weer gé vallen, zoals elke jury-uitspraak zowel vreugde als teleurstelling wekkend. Voor de objectieve beschouwer is het moeilijk na te kaarten over zo'n uit spraak, want bij alle objectiviteit blijft er toch altijd de persoonlijke voorkeur, die evenmin alleen zuiver is als de jury uitspraak. De bekroning van een kunst werk is dan ook altijd maar relatief en de teleurgestelden behoeven werkelijk niet bang te zijn, dat hun werk van min dere kwaliteit is dan het bekroonde schilderij. Een anders samengestelde jury zou ongetwijfeld ook een andere spraak hebben gedaan. Om dit direct te illustreren: als wij in de jury hadden gezeten, zouden we gevochten hebben om het praohtige portret, dat de Wassenaarse schilder Sierk Schroder van zijn collega Paul Citroen heeft ge maakt, te bekronen. En dan zouden anderen het weer niet met geweest. Toch waardering De instelling van bovengenoemde jury is het duidelijkst kenbaar uit de voor selectie. Waren er na de eerste schifting nog uitstekende werken Jos v. d. Berg, Herm. Berserik, Elise Dom, Margaretha Feuerstein, Joop Kropff, Ronald Lindgreen, Louis Meys en Sierk Sohröder, na de tweede schif ting waren van deze nog over Berserik, Feuerstein en Schroder en ten slotte kwamen er 7 inzendingen voor verdere beschouwing in aanmerking, nl. Arntze- nius. Bitter, Disberg, Goeting, Kroes. Nanninga en v. d. Neut. De drie prijs winnaars bleven uiteindelijk bij het werk van Paul Arntzenius heel erg afsteekt tussen de werken van Kroes en Nanninga. Persoonlijk schatten het gave, stemmingsvolle en goed-ge- sohilderde doek „De roeiboten" van Arntzenius zeer hoog, maar gezien de schifting en de uitspraak van de jury, zien we eerlijk gezegd het werk Arntzenius als een vreemde eend i) artistieke bijt. Door de schifting be' de jury zeer vooruitstrevend te willen zijn en dat is het werk van Arntzenius nu juist niet. We achten het overigens erg verheugend, dat er nu ook eens het werk van een meer behoudende schilder als Arntzenius is uitgekozen prijs, want per slot van rekening gaat het om de waarde van het kunstwerk zelf en niet om de bijkomstigheid bepaalde kunstrichting. Uit het bovenstaande blijkt voldoende, dat we het ook dit keer niet met de uit spraak van de jury helemaal en de juryleden zullen ons dit recht zeker niet willen ontnemen, Maar aar de andere zijde willen we ook de be kroning van het schilderij van Nol Kroes niet in een verkeerd daglicht stellen. Het werk „Man en Vrouw" van Nol Kroes hoe verschillend er ook over kan wc den gedacht een te eerlijke en grootse schepping om er mee te spotten. Hier i een van de expressionistische uitingen ii de schilderkunst, waarbij dus de kunste naar vóór alles expressie wilde geven, al is het dan met deformatie tuurlij-ke vormen. Kleuren zijn geladen met een symbolische beteke nis en Nol Kroes is er ongetwijfeld geslaagd een sterke expressie te berei ken en de vertekening van de vormen i: hiervan een gevolg. In deze man en vrouw zien we de tra giek van een voor het dagelijks bestaan hard strijdende mensheid, verarmd, gees telijk leeggepompt en op de grens van dt verpaupering. Nol Kroes heeft dat zeei suggestief weergegeven. Deze richting ii overigens helemaal niet nieuw. We her inneren in dit opzicht alleen mai „De aardappeleters" van Vincent Gogh, ook met de enorme tragiek leven van de verarmde arbeider. En dan kunnen we ook nog de namen noemen van grote schilders als Constant Perme- ke, Hendrik Chabot en Edvard Munch er op te wijzen, dat er meer kunstenaars waren, die de eerlijkheid in de verbeel ding stelden boven harmonie en schoon heid in de kunst. Nol Kroes heeft nog wel niet die kracht in de expressie be reikt als de hiertxoven genoemde schil ders, maar toch spreekt er wel een sterke persoonlijkheid uit zijn werk. De toekenning van een materiaalprijs aan Jacob Nanninga voor zijn abstract schilderij „Thibet" achten we echter een vergissing. We erkennen, dat dit uit aller lei kleine vakjes bestaande schilderij ge tuigt van een goed kleurgevoel, kleurgevoel alleen maakt nog geen kunst werk. Deze kunst mist elke functie, kent geen bepaald centrum of hoogtepunt is alleen maar een decoratief spel 1 vakjes en lijntjes. Met werkelijke schil derkunst heeft dit alles niets te maken tekeningen De inzendingen op het gebied va tekenkunst waarvoor geen hoofdprijs d toegekend vallen over het alge- ;n niet erg mee. We ontkomen niet het idee, dat veel tekenaars het zich gemakkelijk maakten. We kunnen daarom vrede mee hebben, dat geen hoofdprijs werd toegekend, maar om nu juist een heel erg zwak en even erg ge zocht tekeningetje van Co Westerik, ge- iteld „De Angstige" (in het jury-rap port met de niets zeggende kwalificatie „sensitief" naar voren geschoven) er als expressionistische tekening z overdreven werk als „Portret Gerda" van W- J. Rozendaal te eren met materiaal- prijzen, lijkt ons toch absurd en een vo.- komen misplaatste poging om het publiek te overtuigen van de waarde der heden daagse tekenkunst. Dit doet opnieuw geij de bekroningen door de Jacob Marisstichting en kan alleen maar gezien werden om coüte que coüte een bepaalde ie op kunstgebied te willen doordrij- i- Veel liever is ons de tekening in inkt krijt „Spanje" van Kees Andréa, welk werk ook een materiaalprijs kreeg. Het loont de moeite tot 29 Aug. eens in Pulchri Studio te Den Haag rond te kij ken, waar de ingezonden werken onder de titel „De Haagse Salon 1953" worden geëxposeerd. Niet minder dan 227 schil derijen, tekeningen en plastieken zijn hier te bezichtigen. Naast het reeds ge noemde portret van Sierk Schroder, wij zen we speciaal op „Stadskinderen" van Cegs Bolding, „Maassluis" van Herman Berserik, „Portret van vrouw met gele hoek" van G. G. Lampe en „Puck' W. Schrofer vier o.i. zi stukken. Een gevoelig Lindgreen. een uiterst knap half naakt van J. Franken Pzn., en sfeervol „De juryleden bij enkele inzendingen, waarvan het rechtse abstracte schilderij van Nanninga, getiteld „Thibet", een matetiaalprijs kreeg". Grofe Franse belangstelling voor het vogelpark De heer Van den Brink, directeur van het vogelpark „Avifauna", is uit Zuid- Frankrijk in Nederland teruggekeerd. Na zijn aankomst deelde hij het A.N.P. desgevraagd mede, dat in vele Zuid- Transe gemeenten grote belangstelling /oor de vestiging van een vogelpark be- ;taat. Vooral het gemeentebestuur van Menton is zeer enthousiast, aldus de heer Van den Brink. Autobus met werklieden gekanteld Op de weg tussen Losser en Enschede Zaterdagmiddag een autobus met 24 werklieden gekanteld, toen de chauffeur plotseling moest uitwijken voor een auto "e van rechts de voorrangsweg naderde. Op zijn kant schoof de bus nog een nd door en kwam tot stilstand tegen een boom. Hierbij werd het schuifdak open gerukt, waardoor de passagiers naar bui ten konden klauteren. Vier van hen kre- snijwonden. doch konden, na in een ziekenhuis te Enschede verbonden te zijn, huiswaarts gaan. Aan de sterke carros- van de bus is het waarschijnlijk te danken dat de gevolgen niet ernstiger zijn geweest. Zapotocky erkent fouten in voedselvoorziening Zapotocky, de Tsjechoslowaakse presi dent, heeft toegegeven, dat er veel hapert de levensmiddelenvoorziening in zijn land. „Wij hebben bij de opbouw vanihet socialisme fouten gemaakt en moeten daar nu voor boeten", zei hij, daarbij aankondigende, dat de problemen der landbouwcollectieven zullen worden her zien. Hij verklaarde: „Wie de collectieve boerderijen wil verlaten, kan gaan, maar hij komt zeker weer qp zijn boerderij terug, want daar heeft hij het veel beter". De Tsjechische minister van Landbouw, Nepomuoky, heeft een beroep gedaan op alle industriële ondernemingen, hun beiders Zaterdags. Zaterdagsnachts Zondags naar het land te zenden teneinde te helpen bij het binnenhalen vat Toch blijft hij van mening, dat er Avifauna" in Nederland nog grote gelijkheden zijn. De prettigste oplossing acht hij nog steeds dat het vogelpark voor Alphen aan den Rijn bewaard zal blijven, doch ook in dat geval blijft eer vestiging in Menton niet uitgesloten. Zoals bekend is onlangs de onderne ming in Alphen aan den Rijn failliet ver klaard. Geneeskundige hulp in het buitenland Ingaande 1 Aug. nieuwe regeling verplicht verzekerden De Ziekenfondsraad heeft voor ver plicht-verzekerden van algemene zieken fondsen een nieuwe regeling vastgesteld, betreffende geneeskundige hulp in het buitenland. Deze regeling is 1 Augustus werking getreden. Het wordt aan de fondsen overgelaten, of zij de regeling vrijwillig-verzekerden zuilen toepassen. Verplicht-verzekerden, die voor be roepswerkzaamheden in het buitenland hebben vertoefd, hebben recht op volle- vergoeding van de kosten neeskundige hulp, verleend in het tijdvak, waarover de verzekering voortduurt. De vergoeding mag echter dit geldt ook •plicht-verzekerd binnenscheep- vaartpersoneel niet meer bedragen dan zekere vastgestelde maxima- Verplicht- verzekerden, in het Nederlands Sanato- te Davos verpleegd, worden gelijk gesteld met wie voor beroepswerkzaam heden in het buitenland hebben vertoefd. Verplicht-verzekerden, die niet voor beroepswerkzaamheden in het buitenland hebben vertoefd, hebben recht op vergoe ding voor de kosten van geneeskundige hulp, genoten gedurende de eerste dertig dagen ven het verblijf in het buitenland. Maar indien de verzekerde ziek naar het buitenland is vertrokken, bestaat geen aanspraak op vergoeding. De vergoeding 'et meer bedragen dan de kosten, de woonplaats in Nederland voor rekening van het fonds zouden zijn ge komen. Geen van beide categorieën verzeker- heeft recht op vergoeding van kosten vervoer naar Nederland terug. Eigen schuld zegt Washington In antwoord op Russisch protest Amerika heeft Zaterdag het Russische protest tegen het neerschieten van een Sowjet-passagiersvliegtuig van de hand gewezen.. Het toestel werd de vorig, week Maandag, ongeveer tien uur vóó. de wapenstilstand van kracht werd, door Amerikaanse jagers neergeschoten, vol de Russen boven Chinees grondge bied. volgens de Amerikanen evenwel boven Noord-Korea. op ongeveer 13 km van de rivier de Jaloe. Amerika heeft het betreurd, dat er bij het incident men- ;ijn omgekomen, maar wijst de Sowjet-Unie als de schuldige aan, omdat de communistische autoriteiten het toe stel boven het gebied waar de vijande lijkheden plaats vonden, hebben laten vliegen. De Moskouse pers wees de Ame rikaanse lezing inmiddels van de hand. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in communistisch China heeft Zondag bij de Ver. Staten geprotesteerd tegen de activiteit van de Amerikaanse lucht macht op 27 Juli. aldus radio-Peking. Volgens de protestnota zouden op die dag Amerikaanse militaire vliegtuigen 324 vluchten boven communistisch China hebben gemaakt. V.S. laten 214.000 ontheemden toe Am. immigratiewet door Senaat goedgekeurd De Amerikaanse Senaat heeft gisteren een immigratiewet aangenomen, krach tens welke 214.000 vluchtelingen uit lan den achter het IJzeren Gordijn en andere ontheemden de eerstvolgende drie jaren als immigranten in de V.S. zullen wor den toegelaten. Président Elsenhower had verzocht om de toelating van 240.000 ontheemden. Voorts heeft de Senaat eenstemmig zijn goedkeuring gegeven aan een wet, waarin Eisenhower wordt gemachtigd, een bedrag van 100 millioen dollar aan voedseloverschotten te zenden aan be vriende volken ter bestrijding van hon gersnood e.d., tot 15, Maart a.s. Bromfietsers al in botsing op rijwielpad Op het fietspad langs de Muiderstraat- MAANDAG 3 AUGUSTUS 1953 In oorlog voor 80 pet verwoest Herbouw en inventaris vergden 10 millioen gulden Zaterdag a.s. zal de wederopbouw van de N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken te Heveadorp in de onmiddellijke omgeving van Arnhem, feestelijk worden gevierd. Tijdens de wereldoorlog werd het hoofd bedrijf te Heveadorp voor meer dan 80 pet verwoest. Het herstel van de schade heeft meer dan f2 min gekost en de noodzakelijke investeringen wegen min. f8 min. De herbouw va nde fabriek en de aan koop van de nieuwste machines hebben een grotere productie mogelijk gemaakt. Door het stichten van een dochter-onder- neming in Raalte, waar meer speciaal linnen schoeisel en pantoffels met spons- rubberzool worden gemaakt, kon men zich in het hoofdbedrijf als voorheen be palen tot de fabricage van binnen- en buitenbanden voor rijwielen, motorrijtui gen en andere vervoermiddelen, laarzen weg tussen Muiden en Naarden kwam Zondagmorgen een bromfiets in botsing met een tandem met hulpmotor. De 28- jarige mevr. G. K. uit Amsterdam, die achterop de tanrem zat, is met ernstige hoofdwonden en een hersenschudding naar een Amsterdams ziekenhuis overge bracht. De bestuurder van de bromfiets de 44-jarige J. F. S. uit Bussum liep lichte verwondingen op. overschoenen, V-riemen voor auto industrie, vloerrubber, alle soorten slan gen en verder alle mogelijke technische rubberartikelen. Het aantal personeelsleden kon regel matig worden vergroot met als gevolg dat er thans ruim 1800 mensen werk vin- den. Wanneer de omzetcijfers in geld wor den vergeleken, blijkt dat in 1952 (het laatste boekjaar waarover een verslag versohenen) in het binnenland twee maai zoveel werd omgezet als in 1948, terwijl de export in die periode vervijfvoudigd werd. Zaterdag zullen ook beide directeuren de heren R. N. Meyer en J. Warners resp. hun 25- en 40-jarig dienst jubileum her denken. Welk een huichelaxijl Ja, maar dan toch van de rode leiders Het communistisch partijorgaan „Neues Deutschland" heeft op onheil spellende wijze een Oostberlijnse domi nee aangevallen, omdat deze voedselpak ketten voor hemzelf en leden gemeente had gehaald. Het blad sprak de belachelijke be schuldiging uit, dat dominee Hermann Ehrhardt uit de voorstad Pankow daar door zichzelf „als agent" had verkocht aan „de Westberlijnse oorlogshitsers" én betoogde, dat hij zelfs geen behoefte had aan ondersteuning. „Dominee Ehrhardt heeft de wetten van zijn eigen kerk overtreden door- zijn gemeenteleden niet tegen deze gevaren te beschermen", voegde het blad hieraan toe. „En voor deze misdaad zal hij zich heb ben te verantwoorden voor zijn God er voor de i Een van de machtige machines, die grote rubberplaten produceren Deutschland" drukte het por de dominee af onder het op schrift: „Is dit een geestelijk herder' Welk een huichelarij," Een fraaie luchtopname van het uitgebreide complex der Hevea-rubberfabrieken te Heveadorp, gelegen in de buurt van Arnhem Bij atscheid van Rijkswegenlab. f Prof. dr ir Nellensteyn ridder Ned. Leeuw Prof. dr ir F. J. Nellensteyn heeft, i gens 'het bereiken van de pensioengerechf tigde leeftijd, afscheid genomen als direcL'- teur van het Rijkswegenbouwlaborator te Scheveningen. De scheidende dil" recteur is jarenlang hoogleraar geweest' Delft, waar hij het hoofd was 1 laboratorium voor mechanische eigeni schappen, terwijl zijn laboratorium Scheveningen meer op de physische eigenjt schappen gericht was. Vanuit de i rking van deze twee laborat-orif kon aan een drietal opdrachten worde^, voldaan: de controle van de door Rijk: waterstaat aangelegde wegen, het geveiT adviezen hiervoor en het verrichte^ „speurwerk". Het vorig jaar i Nellensteyn wegens ziekte afgetreden s hoogleraar. Van het labora tori-u Scheveningen was hij de eerste directeuf1 sinds 1927 heeft hij deze functie vuld. Bij zijn afscheid is hij benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlands! Leeuw. Deze onderscheiding werd hei^' uitgereikt door de directeur-generaal a de Rijkswaterstaat ir A. G. Maris. In c naaste toekomst hoopt prof. Nellensteyj een bewerking te maken van zijn boe|jr „Asfaltbitumen en teer". Amerikaans admiraal [o'( naar Formosa Versterking positie Tsjang Kai Sjek De opperbevelhebber van de kaanse vloot in de Stille raai Stump, is uit Taipeh naar mosa vertrokken, om de Chinese nalistische zee- en luchtstrijdkrachten daar te inspecteren. Het te Taipeh in de Engelse taal schijnende blad „China. News" heeft meld, dat nationalistisch China kort torpedojagers van Amerika zal vangen ter versterking van zijn Volgens het blad is dit één der eerste sultaten van het bezoek van Stump aan Formosa. Nieuwe vervoersgelegenheid De Brusselse helicopterhaven, die voor lopig het middelpunt van het West- europese hefschroefvliegverkeer zal zijn, is Zaterdagochtend geopend door de burgemeester van Brussel, baron Van de Meulebroeck. De haven, waarboven de Belgische vlag wappex-de, geflankeerd door de drie kleuren van Nederland en Frankrijk, ir aangelegd op een terrein aan d,e Groen- dreef, vóór het oude station waarvan ir 1835 de eex-ste Belgische spoortrein op het traject Brussel—Mechelen vertrok. Na toespraken van de voorzitter van de Raad van Beheer der Sabena, Perier, en burgemeester Van de Meulenbroeck, knipte de laatste het lint door, terwijl een militaire kapel de Brabangonne speelde. Verscheidene militaire en luchtvaart- attache's onder wie kolonel De Veer van de Nederlandse ambassade en group- captain Peter Townsend van de Britse ambassade, woonden de plechtigheid bij. De KLM was vertegenwoordigd door haar Brusselse directeur, de heer Van Vliet, en het hoofd van de pers- en pro- pagandadienst, de heer Vogels, Ook Igor Sikorsky, de ontwerper van het nieuwste hefschroefvliegtuig, was aanwezig. De S-55, plaats biedende aan zeven passagiers, werd bezichtigd door de ge nodigden, die ook getuigen waren van aankomst en vertrek van de post- helicopter Bell 47 D-l. Wij vernemen nog, dat de postdieniy op Maastricht op 10 Augustus zal den geopend, de passagiersdienst in b September. Maastricht zal dan in i lijnen zijn opgenomen: de luslijn Brussï" LuikMaastrichtBrussel en de lij" BrusselLuikMaastrichtKeulen- Bonn vice versa. Cineast Mannus Franke^ overleden Gisteren is op 54-jarige leeftijd in hielst ziekenhuis te Lochem de cineast Mannt| Franken, een van de pioniers vx documentaire film in Nederland, leden. Hij was een van de oprichter de Nederlandse Filmliga. Samen met Ivens maakte hij de films „Branding" e „Regen", daarna werkte hij in Ned.-Indij waar hij de speelfilm „Pareh, het lied val p. de rijst" maakte en de film „Tanah sfcjte brang", een propaganda voor de Javaans! g emigratie naar de buitengewesten. Na dfD, oorlog werden zijn Indische journaal^' verzameld onder de titel „Worden» p. wereld". Zijn toneelstuk „16 mm" werL05' door de Delftse studenten opgevoerd. P jc In Landsmeer is dezer dagen df'H 5000-ste inwoner geboren: Hubeij tus de Jager. Van het gemeentebestuxr kreeg hij een spaarbankboekje met 50,-4p als geboortegeschenk. rc Overeenstemming in conflict Met ingang van vandaag een bindende

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4