Zestien nationaliteiten dienst in de Pieterskerk „Bewogen en beweeglijk tot een ieder toe" Nieuwe visie op Gods werk voor de mensheid Met vacantie buitenslands goedkoop roken De heer J. van Egmond hartelijk gehuldigd Europese jeugd met fakkels naar de Ridderzaal NIEUWE LEIDSCHE COUBflNT 3 MAANDAG 3 AUGUSTUS 1953 Oecumenisch jon geren con gres gesloten Dank zij de medewerking van de centrale kerkeraad van de Hervormde Gemeente van Leiden kon gisteren de morgengodsdienstoefening in de Pie terskerk opgenomen worden in het kader van het Europese jongerencon- gres, dat de vorige week op het kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest werd gehouden. Hèt indrukwekkende van deze dienst was wel, dat de Gemeente hier iets kon zien van de wijdheid van de Kerk van Jezus Christus op aarde. Terwijl het Introïtuslied werd gezongen, de verzen 1, 7 en 14 van psalm 118, werden de zeventig buitenlanders van zestien nationaliteiten door de predi kanten dr N. O. Steenbeek (Amersfoort) en dr P. L. Schoonheim de kerk binnengeleid. Voor hen waren plaatsen gereserveerd vóór de kansel. Het koor van deelnemers aan de conferentie nam schuin achter de preekstoel plaats. Het zong tijdens de dienst enige liederen onder leiding van de Berlijnse cantor Bruno Hasz. Liturgie De Gemeente beantwoordde de veroot moediging en de schuldbelijdenis met het zingen van: Here, erbarm U onzer; Chris tus. erbarm U onzer; Here, erbarm U onzer. De genadeverkondiging werd door haar beantwoord met het driemaal Amen. De lofprijzing werd geopend door dr Schoonheim met het „Onze hulp is in de naam des Heren, Die hemel en aarde gemaakt heeft". Na psalmlezing in het Noors (door een deelneemster van de conferentie) zong de Gemeente het Klein Gloria van gezang 88: Ere zij de Vader en de Zoon en de Heilige Geest. Na het gebed om de opening des Woords volgden drie Schriftlezingen, uit Jesaja, de brief aan Efeze en het Evan gelie naar Mattheüs, resp. in het Spaans, het Nederlands en het Frans. De lezin gen werden gesloten door de voorganger met: „Lof zij U, Christus", waarop de Gemeente antwoordde: „In eeuwigheid, Amen". Tijdens het inzamelen der gaven 6peelde Leo Mens een voorspel op het te zingen gezang 130: De heer regeert! Zijn Koninkrijk staat vast. Twee perspectieven De prediking van dr Steenbeek han delde over het zesde vers van Efeze 3: Namelijk dat de heidenen mede-erfgena men zijn van hetzelfde lichaam en mede deelgenoten Zijner belofte in Christus, door het Evangelie. Het thehia van de prediking was „Strijd om de Aarde". De apostel is vol van iets. Dat „iets" was voor hem geheel nieuw. Hij had het gehoord door Jezus Christus en gezien in Hem. Namelijk, dat de heidenen deelge noten zijn van de beloften van Christus. Zü horen er bij. Zij mogen mee staan onder de beloften van het Rijk van God. Velen in die tijd dachten, dat de belof ten, de zegen en het Rijk van God alleen maar zouden zijn voor Israël. Het ging om Israël. Voor de anderen was er geen speciale boodschap. Maar na Jezus Chris tus gehoord en gezien te hebben, weet Paulus, dat de andere volkeren ook staan onder beloften en heerschappij van de Heer. Paulus moet daarmee iets doen. Hij overdenkt het en wordt stil. Hoe kan het, dat die volle rijkdom gaat tot het eind van de aarde? Zijn gadachten staan stil 'bü God, Die hem dat heeft bekendge maakt. En Paulus krijgt de speciale op dracht om dit aan al de volkeren te gaan zeggen. De rijkdom ligt vast in het eeuwig voornemen van God. Dat betekent, dat die nooit teruggenomen wordt. Dat is het wijde perspectief „naar achteren". En het perspectief „naar voren" is, dat hij dit alles ziet gebeuren in de komst van het Rijk, in het wederkeren van Chris tus. Tussen die twee perspectieven staat Paulus. In de wijdheid van het werk van God. Hij ziet niet alleen zichzelf er in betrokken, maar de gehele Gemeen te. We zien hem, gaan. Niets is hem te veel. Door hitte, storm en gevan genissen heen. Alle volkeren zouden het weten, dat zij niet meer staan onder de geesten tussen hemel en aarde, maar dat ze mogen deel heb ben aan de overwinning, de verzoe ning en de hoop, die er zijn in Jezus Christus. Paulus zegt het, dat de Ge meente geroepen is de boodschap mee te verkondigen. De geesten zijn er op uit, de volkeren in beslag te nemen en mee te voeren. De hele Gemeente is er om mensen en geesten te zeggen, dat zij niet meer het laatste woord hebben. Dat ze overwon nen zijn door Jezus Christus, onze Heer. Hij ziet de Gemeente uittrekken, volke ren waarschuwend en troostend. Nóg geroepen Staan wij ook in de wijde perspectie ven van Gods eeuwige voornemen en van het rijk Gods? Zijn we bewogen door de volheid van Gods rijkdom? Als wjj Gods rijkdom kennen, moet onze bewogenheid ons drijven tot beweeglijkheid. De Kerk van Christus is nög geroepen om te gaan naar die plaatsen, waar het hart van de volkeren klopt. Is er een antwoord Een Amerikaan, ds P. Albrecht, heeft Zaterdag op Oud-Poelgeest gesproken over de relatie tussen het getuigenis van de Christelijke Kerken en de internationale kwes ties. Er heeft zich in de loop der jaren zoiets ontwikkeld als een ontdekken van verantwoordelijk heid jegens het politieke, econo mische en sociale leven, zei de predikant. Vooralsnog zijn er mis schien meer problemen dan oplos singen. Toch is er, naar zijn me ning wel iets te zeggen. Ten eerste zullen wij moeten waarschuwen tegen de geest van een steriel anti-communïsme, die over Europa vaardig dreigt te wor den. En ook zal de Kerk waakzaam moeten blijven opdat Europese eenheid niet verwordt tot een Europees imperialisme, een nieu we machtspolitiek, waarin de mens gebruikt wordt in plaats van ge- diend. En dan is er nog de heel gewone Zondagse prediking, waarin de Kerk concreet moet zijn en moet ingaan op de vragen van het ogen blik, aldus ds Albrecht. Ds Steenbeek herinnerde aan de reizen van de bekende Duitse predikant Nie- möller, naar Washington, Budapest en beeld trachtte te geven van de politieke, economische en godsdienstige ontwikke ling van Europa door de eeuwen heen. Met eenvoudige middelen waren de phasen van die ontwikkeling symbolisch ln beeld gebracht. Op de zonnige weide zaten zes deelne mers op stoelen in een wijde kring zij moesten nu trachten met hun „levend materiaal" een kwartet te vormen. Een Nederlandse deelneemster werd hier win- Tot slot van het spel werd een grote boog met de E van Europa in de groene omlijsting van de hoop gevormd. De posi tieve krachten in Europa's ontwikkeling traden hierdoor binnen, de negatieve dro pen beschaamd af. Mr Kist leidde het spel en gaf een uitleg van de betekenis van de symbolen. Een honderdtal belangstellenden heeft het spel met grote aandacht en soms geamuseerd, gevolgd. ln de Pieterskerk werd gistermorgen de volgende boodschap van de oecumenische jongerenconferentie in het Engels en in het Nederlands voorgelezen. Gedurende haast tien dagen zijn jongeren van ongeveer zeventien verschillende landen op kasteel Oud-Poelgeest bij elkaar geweest voor het tweede oecumenische Europese jongerencongres, dat als hoofdthema had „Strijd om Europa". Door lezingen over Europese en oecumenische problemengroepsdis cussies en Bijbelstudies hebben we een nieuwe visie gekregen op het werken van God, de Heer der geschiedenis, voor Zijn eigen mensheid. Hij, die aan heel de schepping het leven heeft gegeven, heeft ons ge toond een nauwer verband tussen hemel en aarde, tussen Kerk en maat schappij. Dat betekent, dat van ons Christenen gevraagd wordt al onze opdrachten te zien in de hedendaagse maatschappij en dat wij, of we willen of niet, ons bekommeren om de toestand in Europa, omdat elke strijd een strijd is voor de mens en zijn vrijheid. Met andere woorden: wij moeten onze verantwoordelijkheid op ons nemen in overeenstem ming met Gods wil, want de genadegave en de roeping Gods zijn onbe- rouwelijk. Het eerste, dat wij op de conferentie hebben geleerd, is dat wij in de maatschappij leven moeten overeenkomstig onze Christelijke overtui ging. Dat wil zeggen: te denken en te handelen in liefde ten bate van de medemens. In de tweede plaats hebben wij inspiratie gekregen ook scheppend werk te doen, niet om alles te critiseren. Wij bereiken niets door ons af zijdig te houden van de sociale ontwikkeling en critiek te oefenen op de pogingen, die anderen ondernemen om een nieuwe kans te scheppen voor sociale gerechtigheid, vrede en eenheid. Wij, als huisgenoten Gods, moeten deelnemen, ieder in het eigen land, aan het gesprek om te laten zien, hoe sterk de hemelse verwachting betrokken is op het leven op aarde, omdat wij weten, dat de enige werkelijke oplossing voor een wereld, die lijdt onder de macht van zonde en dood, is: de goede bood schap van de ene levende God en Schepper. Jezus heeft gezegd: Gij zijt het zout der aarde en het licht der wereld. Met deze woorden heeft Hij ons een grote opdracht in de maatschappij gegeven. Als wij werkelijk Hem volgen willen en Hem vertrouwen, dan moeten wij Zijn wil doen. In de derde plaats het verlangen om dichter tot elkaar te komen, samen te handelen en samen te leven. Wij zijn er van overtuigd, dat 9.it alleen mogelijk wordt, als wij leren samen te bidden en God te aan bidden. Daarom zijn wij gedurende de hele conferentie iedere morgen en avond in de kapel van Oud-Poelgeest samengekomen. Daar hebben wij God ontmoet in de diepste zin en hebben wij het inzicht gekregen, dat wij als Zijn discipelen geroepen zijn het leven van het Koninkrijk Gods hier op aarde zo veel mogelijk waar te maken. Moskou. Velen hebben het deze man kwalijk genomen, aldus ds Steenbeek, dat hij ook naar Moskou is gegaan. Zij hebben daarmee miskend het geschenk van Gods wijde perspectieven. Wanneer wij door God op pad gebracht worden, kan het gebeuren, dat de gees ten fel toeslaan, omdat zij het woord van hun onttroning niet kunnen horen. De geesten van het geld, het ras, het vlees, het bloed, de natie, het chauvinisme, ze laten zich niet binden. Ds Steenbeek dacht in dit verband aan hen, die om het getuigenis van Jezus Christus in de ge vangenissen moeten zuchten, in het Oos ten maar ook in het Westen. We moeten goed weten, dat wij op onze weg door de wereld het lijden en het kruis kun- ontmoeten. God kiest de zijnen ook voor dit uit. Wij verkeren in het grote gevaar, dat wij öf met de geesten aanpappen óf het gevoel hebben, dat we verza digd zijn. We kunnen niet allen rei- :en. Maar naast ons woont en werkt onze buurman, een mens. Er zijn mensen en groepen, die we eigenlijk al lang hebben afgeschreven. Maar laten we weten, dat de boodschap ook oplicht over allen, aan wie wij nog nooit hebben gedacht. Dat geeft een ander zicht op onze om geving, op deze stad. We mogen bewo gen en beweeglijk zijn tot een ieder toe. De volkeren zijn deelgenoten en mede genoten van het huis Gods. Erfgenamen van de beloften in Jezus Christus. Gemeenschappelijk gebed Het koor van deelnemers zong direct na de prediking de geloofsbelijdenis. Ver volgens werd een boodschap van de jeugdconferentie voorgelezen, eerst door Zweedse jongen in het Engels en daarna door een meisje in het Neder lands. In deze boodschap was uitgewerkt, waartoe deze zevendaagse ontmoeting belegd en wat de jongeren er ge leerd hebben. Het gebed des Heren werd door allen in de kerk hoorbaar meegebeden. De dienst werd gesloten met het zingen de verzen 1 en 5 van gezang 136: Lof zij de Heer, de almachtige Koning der Het koor zong een couplet in het Engels. Na de dienst waren de buitenlandse gasten even in de consistorie van de Pie terskerk bijeen. Verscheidenen maakten nog van de gelegenheid gebruik de kerk te bezichtigen. Vermelden wij ten slotte, dat wat de Nederlanders betreft niet al leen Hervormden de dienst bijwoonden. Zodat hij niet alleen oecumenisch „naar buiten", maar ook „naar binnen" was. Met dit schilderij, genaamd „Man en Vrouw", verwierf Zaterdag de Haagse schilder Nol Kroes de Jacob Marisprijs van 1000 gulden. Er werd dit jaar geen prijs voor tekenwerk uitgereikt. Milde geste van de belastingautoriteiten (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse vacantieganger, die sigaretten wil meenemen naar het buitenland, kan sedert korte tijd recht laten gelden op 62 pet verminde ring van de prijs wegens aftrek van accijns. Dat geldt echter alleen als hij voor een bedrag van minstens vijftien gulden aan belasting heeft betaald. De bepaling, dat men niet meer dan der- in aanmerking komen, reeds van te voren klaarmaken. Zelfs zijn er, die daar voor al de gereduceerde prijs berekenen. Zij lopen dan ochter het gevaar, geen restitutie van belasting te krijgen, indien hun cliënten de rookwaar in het binnens land opmaken. Nederlander gearresteerd te Bandoeng Op last van de Indonesische procureur generaal is te Bandoeng de Nederlander van L. gearresteerd op beschuldiging, dat hij'een Indonesische ambtenaar met een bedrag van rp 10.000 had willen omkopen, v. L. had 25 Juli jl. met de Indrapoera naar Nederland willen vertrekken. Vechtpartij om een baard Drie Rotterdamse jongelieden van te gen de twintig hadden afgesproken, dat zij hun baard zouden laten staan. Wie op een afgesproken tijd zonder baard zou verschijnen, moest een riks betalen. Gisteravond verschenen twee van de vrienden met een vlassig donsje aan hun kin, maar de derde was zo glad als een aaL „Betalen" eisten de baarddragers. doch daar had de ander geen zin in. Er ont stond een vechtpartij, waaraan een azent een eind maakte. In die tussentijd had de gladgeschoren jongeling echter een schaafwond boven zijn ogen opgelopen. Een en ander gebeurde op de Maaskade te Rotterdam. Aan het bureau Nassau- kade mochten de jongelieden tot kalmte De verliezer heeft de knaak toch be- tig sigaretten per cag tot van driehonderd mag meenemen, blijft echter gehandhaafd. Dat betekent dus, dat men vrij dure sigaretten moet aan het bedrag van vijftien gulden (voor belasting) te komen. In de practijk komen alleen dure import sigaretten van f 1.70 per pakje in aan king. Indien men echter weet, dat daarvoor, indien men ze opmaakt in het buitenland, niet meer dan 62 cent per pakje behoeft te betalen, zal men snel geneigd zijn een zo duur merk te kiezen. Men kan met de gekochte sigaretten naar de kantoren der accijnzen in de plaats van inwoning gaan. Daar wordt de hoeveelheid sigaretten van bande rolles ontdaan er. op 's rijkskosten! zien van verpakking en verzegeling. Later volgt dan restitutie van het bedrag, dat wegens belasting bij de prijs was in begrepen. Er zijn ook sigarenhandelaren, die pak ketten met sigaretten, die voor deze milde geste van de belasting-i Baggerwerk bij Medan staat stil Het baggerwerk van de N.V. Volker Aannemingmij te Belawan (Medan), dat rekening van de Indonesische rege ring wordt uitgevoerd en millioenen kost, staat nu reeds sedert 4 Juni jl. stil, door dat de arbeiders met hun allen naar Java zijn teruggekeerd. De plaatselijke leiding en de Europese bemanning tracht de vloot in zo goed mogelijke toestand te houden-. Wiener Sangerknaben in Hooglandse kerk Het bekende jongenskoor de Wiener Sangerknaben zal, na vier jaar, weer een bezoek aan Leiden brengen. In de Hoog landse kerk wordt Vrijdagavond een kerkconcert gegeven. Het programma is samengesteld uit oude liederen en be roemde melodieën van Schubert, Mozart, Verdi en Brahms. De leiding berust bij Robert Kühtoacher. Met pensioen De brievenbesteller eerste klas I. de Graaf van het postkantoor alhier, hoopt op 31 Augustus met pensioen te gaan na bijna veertig jaar lang zijn taak in Lei den. te hebben vervuld. Jubileum A. J. M. v. d. Heiden Zaterdag vierde de heer A. J. M. v. d. Heiden zijn zilveren jubileum als ambte ten kantore van de gemeente-ont vanger. Nadat hij door het personeel was ont vangen, werd hij toegesproken door wet houder Van der Kwaak, die de ambte lijke loopbaan van de jubilaris schetste hem een enveloppe met inhoud en i oorkonde aanbood. De gemeente ontvanger, de heer F. Verstegen, bood hem een geschenk namens de collega's en de vrouw van de jubilaris een bloemstuk. Tenslotte sprak de heer P. Fuchs, chef de bureau, een persoonlijk woord, waarna een druk bezochte recep tie volgde. Te Amsterdam is Vrijdag, 88 jaar oud. de oud-directeur van het suiker proefstation te Tegal (West-Java) dr H. C- Prinsen Geerligs, overleden. Levend kwartel Op de weide achter het koetshuis heb ben de deelnemers aan het congres giste ren een kwartetspel opgevoerd, dat Gevestigde en vertrokken personen In de week van 27 Juli t/m 1 Augustus Te Leiden vestigden zich: J. Boode en fam., schrijver le kl. K.M., Duinhof 49; A. E. van Eck-Boehout fabr.-arbeidster, Thorbeckestraat 47; M. op de Coul, lichtdrukker, Sumatra- lat 36a; A. W. Cramer, Herengracht A. den Duik, Da Costastraat 9; A. G. i Loenhoud-Dijkman, Tomatenstraat 49; J. J. Ehrhardt en fam., natuurkundig ingenieur, Fr. van Eedenlaan 49; J. van Exel, verpleegster, Witte Singel 27; J. de Goede, winkeljuffrouw, Garenmarkt 44; S. de Graaf en fam., drogist, Plantsoen 111; J. Guleij, electr.-technicus. Rapen burg 84; J. Hoekstra, serg.-maj. K.M., Noordeinde 2a; L. C. van der Hoeven en fam., radio-technicus, Boshuizerkade 70; J. de Jong-Hogewoning, Timorstraat 8; M. M. Holverda, Lammenschansweg 151; C. J. M. P. van Hoorn, Rapenburg 93; F. Schoonlingen-Ilpenburg, Zeemanlaan 43; R. E. Metselaar-Kreb en fam., Hoge Morsweg 54; H. H. Tio-Kwee, Paviljoens hof 18; S. de Leeuw, accountant, B. Bal lotstraat 28; J. A. M. Meeuwisse, reli- Zoeterw.singel 33'34; J. van der Meij en fam., onderhoudsmonteur, Sn. Hurgronjestraat 19; R. M. Haverkamp- Müller en fam., Potgieterlaan 20a; J. Nieuwenhuysen, electr. lasser, Nic. Beets- straat 23; A. A. Blankenstein-Offenberg, pianolerares, Hoge Rijndijk 47; F. H. Perel, directie-assistent, Medusastr. 29a; C. W. H. Priemus en fam., machinesteller, Appelstraat 4; D. van Pijlen, kantoorbe diende, Vestestraat 118; E. E. Roukema, Vreewijkstraat 6; F. H. Sachs, onderwij- Wasstraat 38; W. A. Schneider, serg. kok K.M., Levendaal 166c; Th. H. G. Schut, spoorweg-employé, Haarlemmer straat 200a; A. M. van Aarsen-Singerling, Doelensteeg 15; W. F. Snieder, Lammen schansweg 72; M. I. Tóth, Falckstraat 2; an der Vaart, rietmeubelmaker, Rembrandtstraat 22a; K. F. Vaas en fam. sserij-bioloog, Cobetstraat 28; J. R Veekman en fam., militair. Duinhof 51; Verbooij, electr. lasser, Willem de Zwijgerlaan 25a; A. Burgering-van Vugt, Duinhof 55; R. S. Wafelman en familie, confectionnair. Jan van Houtkade 18; J. |G. H. Wisse, Boerhaavelaan 7; A. H. Wijnands en fam., ziekenverpleger K.M., Duinhof 54; P. Zwanenburg, leidster kin dertehuis, Hogewoerd 57. Uit Leiden vertrokken: H. Adams, van Magd. Moonstraat 90, naar Rotterdam, R. Manzstraat 130; J. Bakker, Maredijk 161, Dordrecht, Singel 104; M. J. van Berkel, Druckerstraat 34, 's-Gravenhage, J. van Gojenstraat 41; D. W. C. Oortman-Beumer en fam., Bilder- dijkstraat 12, Haarlem. Barteljorisstr. 43; L. J. E. D. B. Beyers, Breestraat 51a, Zuid-Afrika; M. Bleuzé, Apothukersdijk 27, Egmond aan Zee, Koloniehuis „Kerk dijk"; B. C. G. Bleijs en fam., Willem de Zwijgerlaan 141, Amsterdam, Plantage Muidergracht 23; D. Bos, Rembrandtstr. s-Gravenhage, Laan van Meerderv. G. J. Breedveld en fam., Zaanstr. 15, Venlo, Burg. Petersstraat 17; J. P. Broekhof, Pasteurstraat 14a, Katwijk, Drieplassenweg 17; P. Clausing, Caeci- liastraat 57, Rotterdam, Caracasstraat 4b; I. G. Deenen, Noordeinde 50, Eijgelsho- Sint Jansstraat 6; G. van Deuren, St. Aagtenstraat 16a, Alphen a. d. Rijn, Torenstr. 16; J. C. van Evert en familie, Appelstraat 8, Zuid-Afrikaa; A. v. Geen huizen, Atjehstraat 9, Steenwijkerwold, Kallenkote IV 57;a H. Gelton. Wald. Pyr- montstraat 35a, Rotterdam, Oranje Boom straat 78a; J. N. Govaart, Plantsoen 79, Geleen, Agnes Printhagenstraat 23; W. der Graaff en fam., Lorentzkade 52, Warmond, Julianastraat 13; N. G. H. Vroom-v. Heeringen, Haven 1, Zuid- Afrika; W. Linssen-Hendriks, Rijn- en Schiekade 69, Venlo, Maasbresestraat 68; H. J. Heijnen, Witte Rozenstraat 26, Eind hoven, Kempenschebaan 49; I. N. G. Hocke, Rapenburg 113, Haarlem, Craye- nesterlaan 23; A. van der Hoeven, Ma- riënpoelstraat 41, Rotterdam, Hoflaan 104; G. Hoogenboom. Jan van Goyenkade 6, i-Gravenhage, Frankenstraat 17; A. H. Hoogendijk, Rapenburg 110, Heemstede, M. Hobbemastraat 38; T. J. Th. Hoorweg, Steenschuur 7a, Oostburg, Oude Haaven 56; I. E. van Huiten, Witte Singel 53, Bussum, Gr. Wichmanlaan 43; A. A. Jet- Vondellaan 40, Groningen, Pioenstr. 113; G. de Jong, Magd. Moonstraat 40a, Oegstgeest, De Kempenaerstraat 31; J. Jonker, Rembrandtstraat 27, 's-Graven hage, Laan van Meerdervoort 104; M. A. an Kempen, Tulpenstraat 13, Breda, Seeligsingel 6; C. P. P. Kersten, Rapen burg 119, 's-Gravenhage, v. Stolkweg 1; F. P. Kluivers en fam., Bloemistenlaan 47, Verenigde Staten van Noord-Amerika; H. Koekoek echt. v. Schoon en familie. Levendaal 141, Zutphen, Van Kolstr. 16; de Kok, Varkenmarkt 7, Amster dam, Prinsengracht 383; A. Kremer, Rijn kade 8, Meppel. Ezingerweg 46; J. An- ,nk-Kwestroo, De Genestetstraat 67a, En schede, Tollensstraat 25; A. C. van Laar, Kortenaerstraat 91, Hazerswoude, Zonne veldstraat 18; A. H. Lely, Rapenburg 4, 's-Gravenhage, Sweelinckstraat 8; D. J. Maré, Joubertstraat 10a, Haarlem, Lijs terstraat 68; S. A. Martherus, De Sitter- laan 54a, Rijswijk (Z.H.), v. Vreden- burchweg 4a; J. H. G. Meesters, Mezen- straat 5, Verenigde Staten van Noord- Amerika; A. Mittelmeijer en fam., Hart manstraat 2, Canada; Wed. J. van Ark- Nieuwenhuizen, Pr. Frederikstraat 3 Rotterdam. Van Meursstraat 42; Jonkh H. M. J. van Nispen tot Se' R1JNSBURG Bedrijfsleider van Flora in 't zilver In de veilinghal van Flora werd vanmorgen de heer J. van Egmond gehuldigd, be drijfsleider van Flora, die vandaag zijn zilveren jubileum viert. Gedurende zijn hele loopbaan gingen plichten bij hem voor rechten en door zijn tactvol en ijverig werken heeft de jubilaris al de Flora-harten welen te „veroveren". Dat bleek wel uit de vele waarderende woorden, die vanmorgen werden gesproken en uit de me belangstelling voor deze gemeende huldiging. Een huldiging, die echt Rijns- burgs was en waarbij het hartelijk toeging. De rij van sprekers werd geopend door de heer T. Kralt, voorzitter van Flora. Deze ging de loopbaan van de jubilaris na, die nauw is verwe'ven met de groei van de veiling. Hij roemde zijn capacitei ten als bedrijfsleider en zijn bijzondere verdiensten voor het koelhuis. De heer Kralt, die vanuit het hokje naast de vei- lingklok de jubilaris en zijn familie toe sprak, liet daarop onder groot applaus een enveloppe met inhoud naar beneden dwarrelen. De directeur van Flora, de heer G. Hogewoning prees de hechte persoonlijke band, die tussen hem en de jubilaris was gegroeid. Met nadruk wees spr. op de be tekenis hiervan, aangezien Flora voor 1951 geen directeur kende. Voorts werd het woord gevoerd door de heer A. van den Bos, hoofdboekhouder van Flora namens het personeel, de heer M. Lindhout namens de raad van bij stand, de heer C. van Spijk namens de bond van grossiers, die op de goede samenwerking tussen kopers en veiling wees en de heer J. Schild, namens de vereniging van kleinhandelaren in bloe men en planten (of zoals de heer Kralt hem aankondigde: „namens de jongens van de kouwe grond"). De heer Schild maakte met vreugde gewag van het feit, dat mede dank zij de jubilaris op Flora geen onderscheid wordt gemaakt tussen grote en de kleine kopers. Een en ander ging vergezeld van vele fraaie geschenken en na afloop van de huldiging kwamen velen in de cantine de heer Van Egmond en zijn echtgenote nog persoonlijk gelukwensen. Onvoorzichtig overgestoken. De heer Wolters stak Zaterdag, halver wege de Leidseweg, de straat over zonder op het verkeer te letten. Hij werd door een auto aangereden en in vrij ernstige toestand naar een Leids ziekenhuis HET SCHIP PRETORIA, waarop de Israëlische politie onlangs een Joodse pas sagier heeft gearresteerd, die met een on geoorloofde organisatie in verbinding zou staan, blijkt niet van Nederlandse, maar van Deense nationaliteit te zijn geweest. De achtjarige Herman Bagijn uit de Bergpolderstraat te Rotterdam, die niet kon zwemmen, is gisteren in het zwem ban in Hillegersberg verdronken. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Petrus J zn v P J Bleiji en H M van der Meer; Maria A M dr v J A J Ruigrok en C M van Niekerk; Frans zn v A Woortman en M F Quadekker; Neettje M dr v C van Rijn en G Star; Ronaldus P M zn H Wolters en A A Kerk vliet; Jacoba dr v C Remmelzwaal en M M de Best. penburg 52, Wassenaar, Prinsenweg 28; J. W. Olijerhoek, Herengracht 108, Leid- schendam, Venestr. 134; H. Rademacher, Oude Singel 188a, 's-Gravenhage, Wage- naarweg 11; R. Ranselaar, Trompstr. 63, Groot-Brittannië; C. R. H. van Rojjen, Goijenkade 38, 's-Gravenhage, Vivlenstraat 25; P. P. S. van Rijn, Am- bonstraat 26, Australië; H. J. C. van Scherpenberg, Rapenburg 4, Nijmegen, Rembrandtstraat 75; R. A. Schimmel, W. Singel 106, 's-Gravenhage, Stalpertstr. 9; S. M. C. Dorrestijn-Seesink, A. Paulo' straat 50, Arnhem, Parkstr. 53; W. Slobbe, Hooigracht 11—29, Noordwijk, Wilhelmi- nastraat 15; F. Staffeleu, Doelengracht 15, Ede (Gld.), Lunteren, Dorpsstraat N. R. J. Stortenbeker, Rapenburg 54, Voorburg, Laan van N. Oosteinde 287; H. J. Tegelaar, Kersenstraat 25, Den Helder, b Hr Ms Hertog Hendrik; R. W. A. Thurkow, Haagweg 22, Suriname; A. Trapman, Veilingkade 45, Steenwijker wold, Kallenkote IV 57a; A. J. v. Trigt, Kaarsenm.straat 7, Amsterdam, Nw. Kei zersgracht 120; A. van der Valk, Fran- chimontlaan 11, Amsterdam, Herengracht 35; M. T. Veenstra, Rapenburg no 's-Gravenhage, v. Zaeckstraat 43; G. Vermeer, Witte Singel 96, 's-Gravenhage, Ockenburgstraat 96 (Loosduinen); W. A. Verplancke, Oosterkerkstraat 12, Voor schoten, Bijdorpstraat 40; H. C. M. de Vilder. Boerhaavelaan 21, Grave, schebaan 15; F. U. de Vink, Breestraat 121a, Amsterdam, Adolf v. Nassaustraat 19 II; A. C. Pet-de Vogel, Levendaal 91, 's-Gravenhage, Lulofstraat 57; L. de Vries, Hogewoerd 97a, 's-Gravenhage, Koningsplein 30a; N. J. de Vries, Hoogl Kerkgracht 14, Haarlem. Wagenweg 104; W. de Waard^ Nieuwe Rijn 40, Domburg, E 68b; G. C. de Waterdrinker, Vreewijk straat 23, Utrecht, Twijnstraat 40bis; T. van Weperen, Steenstraat 25, Amsterdam, Leidsekruisstraat 31 II voor; Wed. H. v Gelderen-Weykman, Vrouwenk.st no. 22 Roermond, Zwartbroekstraat 11; M. Wil- deboer, Hogewoerd 135, Eindhoven, Jac. Catslaan 11; J. S. Wojcik, Fagelstraat 31. Oegstgeest. Nassaulaan 11c; H. G. Woudenberg, Rijnsburgerweg 10. Haar- Ra-|lemmermeer, E. Previnairweg 1. Vanmorgen werd op hartelijke wijze in de veilinghal van Flora te Rijnsburg de bedrijfsleider van Flora, de heer J. van Egmond gehul digd. Na de vele goede capaciteiten van de jubilaris te hebben genoemd, liet de heer T. Kralt, voorzitter van Flora, vanaf zijn hoge standplaats het hokje naast de veilingklok onder luid applaus een enveloppe met inhoud naar beneden dwarrelen. De enveloppe kwam niet in de handen van de jubilaris, maar op zijn kin terecht. Op 10 October a.s. in Den Haag Het Internationaal Jeugdsecretariaat van de Europese Beweging zal Zaterdag 10 October a.s. in Den Haag een Europese Jeugddag organiseren, ter gelegenheid van het Tweede Congres van Europa, dat van 8 tot 10 October in de Ridderzaal zal wor den gehouden. Behalve 3000 Nederlandse jongelui zul len hieraan 1500 jonge mensen uit Frank rijk. Duitsland. Italië. België. Luxemburg en de Saar deelnemen. De buitenlandse deelnemers zullen bij particulieren in Den Haag en omgeving worden ondergebracht. Tijdens de reis naar en van Den Haag zullen de deelnemers in tientallen steden van Europa het belang van het tweede Europees congres onderstrepen. In de morgenuren zullen de Nederland se deelnemers petities aanbieden aan de minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken, terwijl de buiten landse delegaties tegelijkertijd overeen komstige petities voor hun regeringen, aan hun ambassadeurs in Den Haag zul len overhandigen. 's Middags zal ln de Houtrusthallen een Europees kleinkunstprogramma aan de deelnemers worden aangeboden, terwijl m de avonduren de duizenden jonge men sen ln een grote fakkeloptocht naar de Ridderzaal zullen trekken, om tezamen met de oudere generatie te getuigen van hun bereidheid een nieuw Europa op te Bij de landbouwer B. A. Leussir.k te Ootmarsum is onder het pluimvee pseudo- vogelpest geconstateerd Dc uit 93 kippen bestaande veestapel werd afgemaakt. De sleepboten Ebro en Oceaan rijn met een nieuw caisson onderweg naar Schouwen voor de dichting van het dijk- gat bij Schelphoek- Van de 400 ha grasland, die de in totaal 600 ha tellende luchthaven Schip hol bezit is men begonnen 55 ha. ter ver betering van de grond, te bebouwen met lucerne. De directeur van de N V. Aanne mingsmij v.h. fa C de Ruiter te Amster dam. de heer J. de Ruiter, is gisteren. 63 jaar oud. tijdens z(Jn vacantie In Luxem burg nlotseling overleden. Dr Kletter, lid van de Nationale partij Suriname is gekozen tot hd van de Surinaamse Staten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3