Toezicht in gildetijd niet gewaardeerd altijd iÜ r Werkloosheid in Leiden weer gedaald Firma was tegelijk verhuurder en onderhuurder Verschillende methoden voor Europese eenheid Leidenaars op stap HIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1953 LEIDEN INDUSTRIESTAD Volders verheten uit protest de stad -i loewel de gilden in Leiden nooit die betekenis hebben gekregen als in i( ndere steden van ons land, is hun geschiedenis toch voldoende doorspekt - ran „commode ende beroerte" om er eens bij stil te staan. U kent de ooi iangbare verdeling in leerlingen, gezellen en meesters. De leerlingen ver- lienden geen loon; zij betaalden dikwijls nog geld toe. Zij woonden bij e baas in huis en moesten voor de vrouw van de meester nog allerlei iga luishoudelijk werk opknappen. Zij werkten hard omdat het daarvan af- |"sc* ing of zij verder konden komen op de maatschappelijke ladder. Weglopen ho( nochten zij niet; daartegenover stond dat de meester hun geen ontslag r| nocht geven, tenzij zij zich schuldig maakten aan diefstal of onzedelijk- o leid. Na een zeker aantal jaren moesten zij de gezellen-proef afleggen. Haagden ze, dan waren ze bevorderd tot gezel en kregen daarnaast een doi [etuigschrift, dat ze de meester trouw en eerlijk hadden gediend Oorspronkelijk was het zo. da ezel later meester zou worden aar kwam al gauw een duveltje bij et hoekje kijken. Er waren tenslotte eel veel geroepenen, maar weinig uit- erkorenen. want het aantal gildèbroe- afers was beperkt. De instelling van de meesterproef was r op gericht de weg naar het meester- chap zo zwaar mogelijk te maken. De osten voor de proef moesten de gezellen lVia|itzuinigen op hun toch al niet over- loedige loon Aan de overlieden, die de r«' troef afnamen moest bovendien een chenking worden gedaan. Zoons van Y* ildemeesters werden bevoorrecht: zij onden na hun vaders dood tegen ver- ïinderd entreegeld lid van het gilde rorden. maar wanneer het gilde geslo- en was moest een gezel wachten tot er £,Jen vacature kwam. Het meesterstuk werd meer en meer ?n kostbaar en nutteloos stuk werk. dat Heen nog maar door de rijkste gezellen ■jon worden betaald Nee. er was feitelijk één gemakkelijke weg naar het ilde: je kon er inkomen als je trouwde iet de dochter van je baas Voor de meeste gezellen waren de kan- in om het ooit verder te brengen dan it gezel niet erg groot. De gezellen wa in de werklui en dat was in Leiden ook dt et geval. Met de meesters was het co rouwens niet veel beter gesteld, want hingen rechtstreeks af van de dra- liers. Een beetje beter hadden ze het verigens wel: bij gebrek aan werk isi^ferd het aantal gezellen beperkt, zodat voor een gedeelte werkloos op straat amen te staan; bij ziekte kregen wel meesters, maar niet de gezellen uit gildekas een uitkering, zodat een rlaèude knecht, die het niet tot meester had er. ebracht, op de weldadigheid was aan- ej ewezen, tenzij hij zelf wat geld had Overgespaard. Bij geschillen over loon e.d., die moes- d«i en worden voorgelegd aan een jury. be- laande uit overlieden en de oudste eden van het gilde, werden de meesters ip hun woord geloofd, maar de gezellen •nl westen bewijzen aanvoeren. Ti Plichten Plichten hadden de gezellen echter ge- 3eg en één daarvan was, dat zij de eer \ii(^ran het gilde moesten hooghouden; hun odsdienstig en zedelijk leven moest on- erispelijk zijn, dobbelspel was verbo de herberg mochten ze maar de week. Ze mochten niet ilootshoofd en in werkpak en met het ereedschap onder de arm over straat dat was in strijd met de goede eden. In het algemeen was de levens- tandaard van de gezellen wel behoorlijk, J^haar economische crisissen konden hen >t de bedelstaf brengen. Onder deze omstandigheden was het begrijpelijk, dat zij met argwanende naar het aantal leerlingen keken, de meesters in dienst namen; door is was dit nauwkeurig in de stads- geregeld. Toch was er juist op dit unt nog wel eens wat te verhapstukken, t voor de gezellen waren de leerlin- toekomstige concurrenten. Het aan- veranderde nogal eens en dan be en de gezellen te morren: zij beleg- oproerige vergaderingen, die „com- ilotterijen" werden genoemd. Als er ir de meesters veel vreemde gezellen dienst genomen werden, voelden de ezellen zich ook in hun 'bestaan be- Jj reigd en zo ontstonden er hevige vecht- ooi E1"™: dri ©e de stedelijke overheid meestal een eind maakte door de chuldigen in de kraag te grijpen en uit e stad te zetten, waarbij ze aan nog llij mochten zijn als hun hand niet werd 'IJfgekapt. Volk trok weg Openbare geseling voor samenrottende ïkt lezellen en tuchthuisstraffen voor rebel- erende volders en wevers waren in die i ijd aan de orde van de dag Wa- het de Dprbeiders te erg. dan legden zij het werk en trokken de stad uit. ging het de Leidse wevers anno 372 Niet tevreden met de arbeidsvoor- Paarden trokken zij in grote optocht de mc*tad uit. In 1391 was er weer een „uut- !anc" en ditmaal had het volk succes: nJi e konden terugkeren en weer aan het e] Perk gaan tegen een heel wat beter Een „uutganc" in 1435 van Lelden naar n ïaarlem liep minder goed af. Na afloop >ten de gezellen beloven nooit meer uutganc, een vergaderinghe of een ebellicheit te zullen plegen. Wie het och durfde wagen kon met de dood Porden gestraft taar zes jaar later spanden wevers weversgezellen met elkaar samen in een stel vreemden, die zich in de jjitad vestigden: gezamenlijk maakten zij H,j8rote commocie ende beroerte en in 1443 zaten de volders in de knel tussen de vai '°oger en de hebzucht van de drapeniers. De volders hadden een moeilijk injfVak: zij moesten hun arbeid prac- K tisch naakt verrichten en de arbeids voorwaarden werden hoe langer hoe ilechter, tot zij evenals de wevers hun loon in natura uitbetaald kregen: °^2oveel brood en zoveel zout, gort en ■vis, wat boter en kaas en verder wat kaarsen en zeep asjeblieft, daar l^moet je het mee stellen. De meesters betaalden in natura door dei®an de gezellen, totdat het niet langer nrtgin? en daar trokken de Leidse volders et hun meesters de stad uit: net werd uutganck naar Utrecht ditmaal, aar een uutganc zonder succes, al 'erd dan de doodstraf niet toegepast. De toestand bleef gespannen en in 1455 en nogmaals in 1470 trokken de volders uit de stad. Verzet In 1478 in de tijd dat Leiden Europa's voornaamste wolcentrum werd kwa men de wevers en de volders tegelijk in verzet De wevers en hun knechts sme ten de ruiten in bij onderkruipers en sneden daar het werk aan stukken. De volders, 600 a 700 man sterk zowel meesters als gezellen, trokken naar Gouda. Het was een machtige „uutganc" als protest tegen het hoge aantal leer lingen en de hun van boven opgelegde verlenging van de leertijd; zij zagen hierin een beperking van de werkgele genheid en een bedreiging van de lonen. Twee maanden bleven de volders weg en misschien zijn ze niet eens allen weer- gekomen, want in 1480 was er in Leiden een groot tekort aan arbeidskrachten. Omstreeks deze tijd begonnen de Duin kerker kapers zich weer te roeren e kostelijke Britse wol werd herhaaldelijk door hen tot goede prijs verklaard; dan was er plotseling tekort aan grondstof fen in Leiden en dan trilde Leidens lakenindustrie op haar grondvesten. Sommige lakenmeesters en lakenhan delaren verlieten de stad om zich elders te vestigen, waar ze vrij zouden zijn van de strenge voorschriften van Leidse laken-keuren. Andere drapeniers koppiger dan hun collega's werkten er ijverig aan mee om drie oorlogsboten uit te rusten: voortaan zouden de wol schepen uit Engeland in convooi naar Calais varen, door machtige vuurmonden beschermd Economische crisis Na 1500 kwam de klad in het eens zo bloeiende bedrijf. In Engeland was men plotseling op het heldere idee gekomen, dat die onovertroffen Engelse wol ook in Engeland zelf kon worden verwerkt. Leiden kreeg geen wol meer; hoogstens nog wat tweede kwaliteit en daar begon ae misère: in 1528 werden nog 25 000 stuks laken geproduceerd, maar in 1573 was dit aantal teruggelopen tot 1000 om in de daaropvolgende jaren nog verder te dalen tot 690. Het was een catastrophe, nog verer gerd door de woelingen en spanningen bij de opkomst van de reformatie. Van een industriestad met wereldvermaard heid tuimelde Leiden plotseling omlaag tot de positie van kleine plattelandsstad met grote werkloosheid en diepe ar moede. De enkele „commociën ende be roerten" onder de arbeiders van 1537 en 1545 hadden geen zin meer. evenmin als de opstand van de Wederdopers om streeks 1534, die ook in Leiden roerig werden toen de Leidse kleermaker Jan Beukelszoon zoveel succes had in Mun ster. Nee. de Leidse magistraat maakte er zich niet met een Jantje van Leiden af: hij smoorde de opstand van de We derdopers in de kiem en dwong anderen, hoe bekwaam soms ook als vakman en gildebroeder, om de stad in allerijl te verlaten. Zo brak voor Leiden een periode aan van onderling gekrakeel en algemene achteruitgang met de jaren 1566 - beeldenstorm en 1572 het befaamde beleg als rampjaren zonder weerga. Er werden trouwens niet in Leiden al leen in deze periode wel tien maal zoveel boeven verbannen, gegeseld, ge brandmerkt, van hun oren beroofd, de galg gehangen of op de brandstapel gebracht, dan in de jaren van voorsjoed. Ondanks deze meedogenloze gestreng heid scheen het kwaad eer toe te nemen dan te minderen. En toch zou er voor de Leidse lakenindustrie nog een nieuwe bloeiperiode komen, dank zij de voor uitziende blik van het gemeentebestuur en de knappe stadssecretaris Jan Hout, zelf zoon van een arme wever Ook voor vrouwe/ijk personeel werkgelegenheid bevredigend Op 25 Juli stonden bij het arbeidsbureau Leiden Ingeschreven 781 geheel werklozen, terwijl daarenboven 117 personen waren tewerkgesteld op D.U.W.-öbjècten. Het is erheugend, dat ook gedurende deze periode de werkloosheid een zij het geringe daling onderging (-12). Een vergelijking met de stand op het overeenkomstige tijdstip van het vorig jaar, n.l. 1497 geheel werklozen en 238 bij D.U.W. objecten geplaatsten wijst uit, dat de werkgelegenheid zich gedurende het eerste halfjaar van 1953 wel zeer gunstig heeft ontwikkeld. Nog duidelijker springt dit in het oog, wanneer rekening wordt gehouden met het feit, dat zich onder het totaal aantal werkloos ingeschreve nen 109 personen bevinden beneden de leeftijd van 18 jaar, voor wie reeds een arbeidsplaats is gevonden, maar voor wie de definitieve plaatsing nog enig uitstel vereist (vacantie). De vraag na&r arbeidskrachten is even wel gedaald hetgeen begrijpelijk is. Im mers aan de vraag naar seizoenarbeiders is geheel voldaan en deze drukt derhalve niet meer op het totaalcijfer van de open staande aanvragen. Aan vaklieden, vooral voor de bouw en de metaalnijverheid bestaat nog steeds behoefte. Het aantal werkloze vrouwen bleef ge lijk en bedroeg op 25 Juli 1953 88. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg, n.l. van 249 tot 295 en overtreft derhalve het aanbod in belangrijke mate. Deze is hoofdzakelijk gericht op kantoorperso neel jeugdige krachten tot en met 25 Opstel- en tekenwedstrijd Leidse Jeugd-Actie De Leidse Jeugd-Actie Schreef ons: Geven jullie steeds het goede voor beeld, juist ook nu in de vacantietijd? Om nog eens goed je aandacht te be palen by de bescherming van de natuur kun je meedoen aan een opstel- en teken wedstrijd voor de Jeugdnatuurwachters van Leiden. Met een eenvoudig opstel over de natuur of met een tekening van een onderwerp uit de natuur kun je een prijsje winnen. Zend je opstel of je teke ning vóór 15 Augustus aan de „Leidse Jeugd-Actie" per adres stadhuis Leiden. De beste opstelschrijver en de beste teke naar krijgen een tocht per boot van Lei den naar Avifauna met toegang tot het park of een rit naar en toegang tot het Wassenaars dierenpark. Voorts ontvangen de volgende vijf beste opstelschrijvers en vijf dito tekenaars een toegangsbewijs voor Avifauna. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Yolanda, d. van C. van Varick en J. Borsboom; Irene d. van A. an Velzen en C. Potters; Cornells, z. C. van den Hout en A. Haarland; Anna Clara Maria d. van M. M. A. Wa terreus en E. Dekker; Agathe Eveline d. an J. A. Hammer en J. Kop. OVERLEDEN: W. Mensen, man, 80 j.; van Leeuwen, man, 46 j. Schoenhersteller Onze stadgenoot de heer J. Schrama, -erd benoemd tot lid van de commissie oor het examen voor schoenhersteller te Rotterdam. Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters Van Bockel, Kors, Van Leeu wen, Scharfer en Teeuwen. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van terdag 1 Augustus 13 uur tot Zaterdag 8 Augustus 8 uur waargenomen door de apotheek Herding en Blanken. Hoge- woerd 171, tel. 20502 en de apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. jaar en huishoudelijk personeel. Een vergelijking met Juli 1952, geeft het vol gende beeld: aanbod 154, vraag 296. Voor vrouwelijk personeel kan de w rkgelegenheid dus ook als bevredigend worden gekenschetst. Het aanbod bleef zich in dalende lijn bewegen. Akte Frans L.O. Onze vroegere stadgenoot de heer H. J. Boon, thans hoofd van de Chr. school te Nieuw- en St Joosland, behaalde te Utrecht de akte Frans L.O. Goud en afscheid De heer D. Bergsma, chef bij de firma Pieck, Haarlemmerstraat, is op Zaterdag 15 Augustus vijftig jaar in dienst van dit bedrijf. Op deze datum hoopt hij zijn functie neer te leggen. GEMEENTE LEIDEN Otticiële publicaties UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter algemene kennis, dat Gedeputeerde Sta- der provincie Zuid-Holland bij be sluit van 13 Januari 1953, G.S. No. 149, hebben goedgekeurd: een plan tot herziening van het uit breidingsplan der gemeente van 6 Novem ber 1933, zoals dit nader is gewijzigd, ir dier voege, dat het gedeelte, dat betrek king heeft op gronden, gelegen ten noord oosten van de trambaan Leiden-Voorburg, zuiden van de Zoeterwoudsesingel en noordwesten van de Cronesteinkade, wordt ingetrokken; een partieel-uitbreidingsplan „Lei- den-Philosophenpad", met betrekking tot de sub a bedoelde gronden, met bijbeho rende bebouwingsvoorschriften, en ander vastgesteld door de ge meenteraad in zijn vergadering van 30 Juni 1952. De goedgekeurde plannen c.a. liggen jor een ieder ter inzage ter gemeente secretarie, afdeling Openbare Werken (kamer no. 111). Leiden, 31 Juli 1953. De Burgemeester voornoemd. A. J. JONGELEEN, Weth. loco Burgemeeste: UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Sta ten der provincie Zuid-Holland bij be sluit van 26 Mei 1953, G.S. no. 283. heb ben goedgekeurd het plan tot herzieninf van het partiële uitbreidingsplan in on derdelen „Leiden-Noord" met de daarbij behorende bebouwingsvoorschriften, vast gesteld door de gemeenteraad in zijn ver gadering van 3 November 1952. Het goedgekeurde plan ligt in uitvoerige kaarten voor een ieder ter inzage ter ge meentesecretarie, afdeling openbare wer ken (kamer no. 111). Leiden, 31 Juli 1953. De Burgemeester voornoemd, A. J. JONGELEEN, Weth. loco Burgemeester. Kantongerecht Leiden Dwaze toestand na proces beëindigd De Leidse kantonrechter heeft aan een bijzonder dwaze toestand op verhuurgebied eind gemaakt. Het ging om een gebouwencomplex aan de Stille Rijn te Leiden, dat verhuurd was aan een Leidse winkelier met het recht van onderhuur. De win kelier nam zelf een deel van de gebouwen in gebruik en onderverhuurde de rest an een Rotterdamse meubelfirma. Toen deze firma het complex kocht, wilde de rinkelier de dwaze toestand, dat de firma zijn verhuurder maar tegelijk onder huurder was bestendigen Het ging hier om de voormalige Chris telijke kweekschool en het daarnaast ge legen oude Joodse weeshuis aan de Stille Rijn. Jaren vóór de oorlog kocht de Leid se spaarbank dit complex met de bedoe ling hier haar kantoor te vestigen. Dit plan ging niet door en een Leidse win kelier kreeg het complex met het recht van onderverhuur in huur. Hij onderverhuurde dat deel van de panden, dat hij zelf niet in gebruik nam. aan een Rotterdamse meubelfirma, wier gebouwen in de oorlog waren verwoest. Deze firma moest uiteraard een in even redigheid hogere huurprijs betalen en bovendien de verhoging van de brand verzekering voor de winkelier voor haar rekening nemen, omdat het pand door de daarin gevestigde meubelmakerij hoger br?rd-risico kreeg. Enige tijd geleden kocht de firma de gebouwen. Zij liet de huur aan de keiier opzeggen maar bood aan hem als huurder van de bij hem in gebruik zijnde bedrijfsruimte te erkennen. De Leidenaar ging hierop niet in. Hier op eiste de nieuwe eigen?ar ontruiming, zich daarbij baserend op de stelling, dat de huurder weigerde toe te stemmen een redelijk aanbod tot het aangaan een nieuwe huurovereenkomst. Tijdens het proces voor het Leids kantongerecht verklaarde de firma zich bereid haar oude aanbod gestand te doen. De Leidenaar voerde aan. dat hij als huurder de oudste rechten op het pand had en dat de meubelfabrikanten voldoende bedrijfsruimte beschikten. Hij wenste niet in een financieel ongunstige verhouding te komen ten opzichte zijn onderhuurder. Verwerpelijk De rechtskundige raadsman de PAUL ESCHLERtragiek in het leren ran een kunstenaar Altviolist met een enorme carrière, in Nederland (Van onze Kunstredacteur) OP HET KURHAUS-TERRAS te Scheveningen kan men vrijwel dagelijks interessante ontmoetingen hebben en een ochtend aan de Noordzee kust levert dan ook altijd wel een gesprek op met een wellicht onbekende, maar toch wel belangrijke figuur. Zo ook dezer dagen toen we ondanks een dreigende regen toch nog iemand aantroffen aan een der tafeltjes en dan nog wel iemand met een vioolkist bij zich. Een grote, stevig gebouwde man met Bohemen geborfen. Hij studeerde aan de - Praag rond en lachend gelaat genoot zicht baar van de schoonheid die de zee geeft naderend onwèer. Grauwe wol ken dreven over cie kust en gaven het water iéts onheilspellends. Zo'n uitzicht is steeds weer nieuw, hoévele malen we het ook ondergaan hebben. Voor de buitenlander is die zee een van de groot ste aantrekkelijkheden van ons land. En het tafeltje was een buiten- Het was Paul Eschler uit München, een van de bekende Duitse alt-violisten. „In het buitenland wordt zoveel gespro ken over, het Holland Festival, dat ik graag even tets van deze sfeer wilde meemaken", was zijn reactie op onze vraag over zijn verblijf alhier. Dit was echter niet de enige reden, want ook wilde hij in nader contact komen met het Residentie Orkest en het Concert gebouworkest, voor welke ensembles hij grote waardering had naar aanlei ding van gramofoonopnamen en radio- uitzendingen. „Willem van Otterloo en Eduard van Beinum zijn toch wel grote dirigenten". Paul Eschler is 34 jaar en werd in 'atoria te Dresden gaf op zijn 14e jaar zijn eerste recital. Op 18-jarige leeftijd trad hij in Tsjecho- Slowakije op als solist bij een orkest- concert. De oorlog bracht hem naar Beieren, daar de Bohemers werden uit gewezen. In München kreeg hij onderdak vluchtelingenkamp, waar zijn moeder thans nog verblijft, en werd hij Oecumenische jongerenconlerentie Uitvoerige rede van prof. Brugmans uit Brugge „Hoe bereiken we de Europese eenheid?" Daarover sprak prof. dr H. Brugmans, rector van het Europa-College in Brugge, Vrijdagmorgen op de oecumenische con ferentie van Europese jongeren, plaate vindend op Oud-Poelgeest. Er zün ver schillende methoden, om die eenheid te bereiken; we moeten ons niet vastleggen op één methode. Dan zouden we lijken op een dokter, die in alle gevallen asperine voorschrijft, of steeds met het operatiemes klaar staat. geloven. We hebben van alles ge- verdraagzaamheid (dat is iets Die middelen tot het bereiken van Europese eenheid variëren ook met de terreinen, waarop ze nodig zijn. Men werk namelijk op verschillende gebieden: economisch, militair, politiek, cultureel Op economisch gebied heeft men het geprobeerd met het vrijmaken van de handel (liberalisatie). Er zijn goede resul taten geboekt, maar verdere successen zijn hier niet meer te verwachten. We zullen radicaler middelen moeten zoe ken; zonder een goed doordacht, gemeen schappelijk plan komen we er niet. Dat militaire eenwording nodig is, spreekt vanzelf. Daarmee is echter een ander probleem onmiddellijk gegeven; want aan wie is de generale staf van dit gemeenschappelijke leger verantwoording schuldig? Dat is een ernstige vraag. Als generaals geen autoriteit boven zich heb. ben, gaan ze zelf politiek maken en dat is een gevaarlijke zaak. De militaire een wording maakt dus vorming van een politieke eenheid, van een Europese regering zonder meer nodig Maar ook op politiek gebied zijn er pro blemen. De Europese verdediging omvat 15 landen; 6 ervan (Frankrijk. Italië, Duitsland en de Beneluxlanden) hebben zich nauw aaneengesloten En wat moet nu de verhouding zijn van de 6 staten, die zelfs de nationale zeggenschap over de zware industrie hebben opgegeven o daarover voortaan gezamenlijk te besli sen. en de andere Europese landen, die nog niet zo ver zijn gegaan? Wat kunnen de 15 landen n u samen doen? Die samenwerking zal voornamelijk het culturele leven betreffen. En op dat gebied gebeurt er heel veel. Voor pagina-nieuws is het niet. maar mis schien Is hier het wezenlijke wel aan de gang. Want de samenwerking op an. dere gebieden wordt ons eenvoudig ge dicteerd door de noodzaak; naarmate we die noodzaak beter zien, zijn meer tot samenwerking bereid. Maar hier, op cultureel gebied, blijkt, of Europa ook werkelijk willen, of w< anders dan een houding van „het komt er niet opaan wat je zegt en denkt") en de overtuiging, dat er geen politieke laatste waarheden bestaan. Mensen, die hun geloof ln God verloren hebben, gaan aan een politieke redder geloven (communisme). Dat Impliceert absolute trouw aan een partij; een democraat kan dat niet en een Christen heeft heel bijzondere redenen, niet in politieke redders te geloven: hU heeft maar één redder. Jezus Christus. Achter de politiek steeds de theo logie. Theologie Deze zin uit prof. Brugmans rede lokte enige vragen uit. Ir» zijn antwoord zei de spreker: „Het is niet zo, dat er ui* paalde theologische overtuigingen i matisch een politiek principe te schijn kom'., maar over de mening, dat geloof en politiek los van elkaar staan, zijn we toch zo langzamerhand wel heen Die relatie is vaak in-direct, maar heel werkelijk. Oost-Europa Maakt een verenigd Europa het onmogelijk, dat de landen achter het ii-zeren gordijn eens vrij zullen worden? Deze vraag kwam Vrijdag niet voor het eerst naar voren. De aanwezigheid een sterke Duitse delegatie staat er borg voor dat we ons niet alleen met onszelf bezighouden: Steeds komt Oost-Duitsland ter sprake. Zal Rusland door een krach tig West-Europa er niet toe gebracht wor den zijn greep op de Oosteuropese landen te versterken? Het aniwoord van prof Brugmans was bondig; zal een verbrok keld en verdeeld West-Europa soms meer kunnen doen voor de onderdrukte volke ren? Hoe gehaat het regime daa-r is. heb. ben we door de Juni-gebeurtenissen kun nen leren Het concrete voorbeeld wat Europa geestelijk en cuXureel Rotterdamse firma, de heer Th. J. Heijden, schetste de nieuwe situatie eigenaar - verhuurder - onderhuurder als dwaas en verwerpelijk. Hij legde er de nadruk op. dat de bedoeling van de wet telijke huurbescherming niets anders is dan genotsbescherming voor huurders, die door woning- of bedrijfsruimtenood dat genot niet kunnen missen. Die nood bestond voor de Leidse keiier niet. omdat hij' de bij hem ir brufk zijnde ruimte kon huren. Het gaat niet aan. dat de huurder altijd blijft pro fiteren van het verschil tussen huur- er onderverhuurprijs. De kantonrechter-plaatsvervanger. mi De Ruvter de Wildt. heeft thans een uit voerig schriftelijk vonnis gewezen. Hij wilde aan de situatie, dat een eige naar tevens onderhuurder is een eind maken en achtte het aanbod aan de Leid se winkelier redelijk. In dit vonnis werd de winkelier nog veertien dagen de tijd gegeven in het gedane aanbod toe te stemmen, hetgeen deze inmiddels heeft gedaan. Deze uitspraak is voor huiseigenaren van belang, omdat situaties als de hier geschetste zich spoedig kunnen voordoen. De huurprijzen van niet tot nieuwbouw behorende gebouwen kunnen nauwelijks de exploitatiekosten dekken. Het zou dan ook vreemd zijn, indien een huiseigenaar, tev-ievolge van een onderverhuur aan zichzelf, ten gerieve van de huurder geld bij de huur zou moeten toebetalen! Agenda voor Leiden Zaterdag Oud-Poelgeest Oegstgeest: jongeren- congres. Pieterskerk. 10 uur: oecumenische dienst ter afsluiting van he; jongerencongres, gehouden op Oud-Poelgeest te Oegst geest, gastheer dr P L Schoonheim, spreker ds N. O. Steenbeek (Strijd de Aarde). Tentoonstellingen Steenstraat IA: „18531953 H A Lo- rentz en H. Kamerlingh Onnes" (tot Augustus) De Burcht: schilderij*. .1 van B. C. Ettinger Oranjerie Hortus 9—22 uur: aquarium (tot 7 Augustus). polizei. „Een prachtige tijd maakte ik daarna gedurende 8 maanden mee met het Stutt- garter Kammer Orchester o.l.v. Karl Münchinger. Naar vele landen maakten ■eizen en op verschillende festivals had ik solo-partijen te spelen, o.m. op d< festivals In Lyon, Lüzern, Edinburgh ei Salzburg". Als bewijs hiervoor toonde hij is de programma's van die concerten. Enige tijd geleden werd paul Eschler door Carl Garaguly, de dirigent van het Philh. Orkest van Stockholm, naar het Grieg-festival in Bergen (Noorwegen) geroepen, waar hij o.a. voorspeelde Paul Eschler (links) toont vol trots zijn in Beieren gebouwde alt-fiool. proefspel direct opgenomen als altist het befaamde orkest van de Beierse radio o.l.v. Eugen Jochum en in het Münchener Philharmonisch Orkest o.l.v. Rosbaud. Hier werkte hij vier jaren en moest om allerlei omstandig heden de hem aangeboden post van solo altist aan RIAS (radio Berlijn) en de Stedelijke Opera te Berlijn van de hand wijzen. Geruime tijd werkte hij ook nog bij het Dresdens Philh. Orkest. De moeilijkheden van de Oostelijke ine niet kennend en begerig naar een belangrijke post op muziekgebied, be sloot hij de functie van solo-altist bij het Leipziger Gewandhaus Orchester te aan vaarden waardoor hij ook wekelijks me dewerkte in de diensten in de Thomas- kirche, als prof. Günther Ramin cantate: er motetten uitvoerde. Slechts een jaar kon hij zich hier handhaven mag, zal de mensen achter het ijzeren gordijn inspireren. Zij zullen dan w niet alleen waartegen ze strijden, i Koninklijk bezoek Hoezeer ddt jeugdcongres de aandacht tirekt ver buiten de direct kerkelijke kring, bleek bij de opening, toen ook tegen woordigers van de regering het woord voerden Verder doordat de president van de Raad van Europa deze week een bezoek bracht aan Oud-Poel geest Gisteren mocht de conferentie HM de Koningin ontvangen. Hare Ma jesteit woonde de lezing van prof. Brug mans bij en onderhield zich naderhand met de jongeren. Leopold Stokowsky, die zeer enthousiast en hem enkele toezeggingen deed Amerika. Noorwegen is echter niet royaal met arbeidsvergunningen moest hij ook dit land verlaten, waarbij hij op de uitreis nog radio-concerten gaf Oslo en Kopenhagen. Zo kwam Paul Eschler ln Holland, igenlijk tijdelijk als werkloos tijdelijk slechts, want in het nieuu had hij ook in Holland willen spelen, doch de tijd is daarvoor thans wel on gunstig. Paul Eschler, de alt-violist met enorme carrière, zat zonder em plooi op het Kurhausterras en keek uit de grauwe zee. Hij is nu terug in Duitsland en straks komt er weer nieuw belangrijk werk voor hem. Maar zc tijdelijke stilstand, al duurt die dan ma anaderhalve maand, is de grootste tr giek voor een musicus, vooral vo iemand met een faam als Paul Eschli Avonds thuis speelde hij Strawinsky toen konden we constateren, dat Paul Eschler werkelijk een groot musicus is, die zeker door de orkesten in Nederland door onze radio-verenigingen moet worden gehouden, daar listisch optreden van hem zeker nodiging waard is. Ifieu we Leidsche Courant t toonaangevend 13 door Aleid van Rhijn Na enkele jaren Hoogleids, vrien den, (Héjó, kejje niet uitkijke dan?") vergast zich de linguistische mensen ziel aan het zoetgevooisde Tirools waar ge de liefelijkheid van de da len, de gemoedelijkheid van het land en de stoerheid der bergen in be luistert Als buitenlander kunt ge er met Duits terecht, en als ge enkele zin nen in de taal van Joseph Goebels op tafel hebt gesmeten, krijgt ge er een vloed van aanvankelijk moeilijk te verstane woorden voor terug, die nochtans liefelijk zijn, en welluidend. Men snauwt er niet, maar zingt. Men klapt er niet met de hakken. Men klapt er in de handen, als de vrolijke wijsjes gezongen worden. Men groet niet dreigend met „Heil Hitier", maar hartelijk en verwel komend met „Grüss Gott!" En de Tirolers zijn even bezet geweest als wij. Als ge dat maar in de gaten houdt, voelt ge u thuis als een kind, in Alpenland. En daar lag dan het Kaisergebirge. Met vervaarlijke toppen en kammen, en hier en daar zagen we de sneeuw glinsteren in de zomerse zon. In de dalen lagen de dorpjes. Huis jes met veel houten lijstwerk en kunstig gesneden balcons. Een unt kerkje met een spitse toren. Een bron middenop het pleintje. En aan alle kanten de hoog oprijzende top pen en gekartelde kammen van de Kaiser. Vlak om de dorpen heen de glooiende bergweiden, met plukjes bomen en hier en daar een klein huisje. Hogerop de wouden, sma ragdgroen en koel en zwijgend. Wij, Liesbeth, Joosje en ik, geno ten van deze schoonheid, die weer een geheel andere is dan die van de Kikkerpolder onder Oegstgeest, maar Peter zei opeens: „Nou he bik al vier mensen gezien met thyreotoxicose, ik denk dat het water hier niet al te best is en dat ze hier niet gauw naar de dokter lopen, ik ben toch maar blij dat ik in Leiden woon wat dit betreft, en Liesbeth nou moet je eens uitreke nen hoe lang het nog naar Ellmau is." Terwijl Liesbeth de kaart ging be studeren, vertelde Joosje me dat thyreotoxicose een soort struma is, dus een vergroting van de schild klier, waardoor vergiftigingsver schijnselen ontstaan, kenbaar aan uitpuilende ogen, beven, haaruitval het afbrokkelen van de nagels. Loes Joosje had om de een of andere duistere reden deze naam aan de auto gegeven Loes, zeg ik, hup pelde welgemoed de laatste kilome ters, die ons scheidden van ons eind doel: Ellmau, en onder het zingen van het toepasselijke „Er is maar éne Leijenaar, En dat is De Gijselaar" stapten wij in de avondschemer uit voor een landelijk hotelletje, welks gevel met grote houtgesneden let ters vermeldde, dat Balthasar Hoch- filzer hier zijn hotel had, compleet met stromend water en Fem- sprecher. Oftewel telefoon. Joosje, Liesbeth en ik dankten Peter vurig voor zijn vlekkeloos rij den, waardoor w\j hier op twee benen stonden en niet op onze rug in een ravijn lagen, ergens tussen de Julianabrug en het Kaisergebirge, en zetten vervolgens opgewekt onze na men in het gastenboek, dat de waar din ons had voorgelegd. Hierna mompelden we „Grüss Gott" tegen een van de dochters Hochfilzer en lieten ons naar onze kamers brengen, vanwaar wij een prachtig uitzicht hadden op de be boste hellingen van de bergen en de laatste restanten van een gletscher, hoog tussen de naakte rotsvlakten. Met een zucht smeet Peter z'n autohandschoenen in een hoek, zette Joosje de rolletjes pepermunt en zakjes snoep op een wastafel en mik te Liesbeth de autokaarten in een koffer. Maar ik, arme ik, haalde een verse blocnote voor de dag en een fot de tanden geladen vulpenhouder. Want in Leiden en omgeving za ten ze in spanning fe wachten op nummer 1 van „Leidenaars op stap." Tour rail Valkenburg Vliegkamppersoneel gaat wielrennen Het marinepersoneel van het vlieg kamp Valkenburg verbeidt met spanning een over drie dagen verdeeld sportge beuren. Het bureau Ontwikkeling, Sport en Ontspanning o.l.v. luitenant ter zee Smelik heeft voor de eerste maal een Tour van Valkenburg georganiseerd. Maandagmiddag om zes uur starten de renners-marinemensen op het vliegkamp voor het eerste parcours, dat hen door de duinen naar Wassenaar, vandaar terug naar Katwijk en verder naar de finish op het vliegveld voert. De lengte van het parcours is 20 kilometer. Het bureau O. S. en O. bindt de deel nemers aan de beperkende bepaling, dat zij alleen op tourfietsen mogen rijden. Aan deze inleiding tot het zomerverlof wordt door 200 officieren, onderofficieren en manschappen deelgenomen. Dinsdag wordt er een tijdrit verreden en Woensdag volgt men weer het par cours van Maandag. De tijdrit wordt ver reden op de startbanen van het vlieg kamp. Er zijn in totaal ongeveer veertig prijzen beschikbaar gesteld, door mid denstanders en fabrikanten. Daaronder s ook een .suikerprijs". De winnaar van deze Tour zal in een gele trui worden ge stoken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3