Accordeonisten streden Den Burcht in Correct rhythme en windbeheersing van grootste belang Ook bij het spel doet het kind graag iets zélf CHR. ERK. MIDDENSTANDSCURSUS Overeenkomst met Leiden over gasleverantie Overdracht defensiegronden bij departement in studie Natuurlijk man... N.V. Joh. Schaart ii nieuwe leidsche courant 3 VRIJDAG 31 IULI 1953 Om hel provincie-kampioenschap De Nederlandse Accordeonisten Associatie (N.A.A.) organiseert jaarlijks in alle provinciën een concours om het persoonlijk kampioenschap in het accordeonspel. Voor Zuid-Holland vond dit evenement gisteren, traditiegetrouw, in de Leidse Burcht plaats. De waarnemend voorzitter en algemeen concourssecretaris, de heer Q. J. van Triigt, menkté in zijn openingswoord op, dat er eigenlijk nog geen geschikte voor deze ontmoetingen is gevonden. Het woord „wedstrijd" maakt vooral de jeugd al bij voorbaat zenuwachtig. Daarom concours" beter. Het gaat er in feite de deelnemers naar hun vaardigheid te j testen Dat Leiden telkens voor Zuid-Holland weer uitverkoren wordt, is vooral te dan- en aan de volijverige organisator Lauw Waard, die, volgens spr., „ongelofelijk veel presteert". Bovendien gaat Leiden laatste jaren steeds duidelijker een belangrijke plaaits op accordeongebied innemen. j Het concours (zullen we nu maar zeg gen) viel uiteen in. vijf afdelingen, resp. j elementair, amateurs I, II, III en IV en •beroeps. De deelnemers speelden allen, Izoals gebruikelijk, een verplicht en 'n vrij 'nummer en werden bovendien naderhand nog onderworpen aan een proef in het prima-vista spel Maar dat gebeurde bin nenskamers, slechts in tegenwoordigheid van twee juryleden Het podiumoptreden ;was dus niet alleenbesldssend voor de uit. ;6lag. De jury bestond uit vijf prominente (deskundigen: mej. Paula van der Bey j (Bnsohedé) en de heren Ooen van Or- souw (Amsterdam), Eddy Rieskamp I(Utrecht), P. "de Haan en Cor Scheffer j(beiden Haarlem). I Het accordeon is een blaas, en zulg- instrument tegelijk, (resp. voor de dia- (tonische en chromatische tonen), zodat het enerzijds verwant is aan. de tong- (blaasinstrumenten, anderzijds aan het (harmonium. De kwaliteitsexemplaren (jont wik kelen onder de vingers van ge oefende, spelers een fraaie klank, die eoh- Uter gemakkelijk bedorven kan worden en dan spoedig tot banaliteit vervalt. (Concentratie, zelforitiek en artistieke in. Retelling spelen hier een gewichtige roL (zodat de muzikaal-geestelijke opleiding minstens zo belangrijk mag geacht wor den als de zuiver technische. Middagconcouzs li In aanmerking genomen de omstandng- beid, dat vele candidaten kennelijk onder i de invloed van hun zenuwen verkeerden, éouden we over het middagconcours (elementair, amateurs I en II) het vol gende willen opmerken: Verreweg het meest werd gesukkeld piet het rhythme. Verscheidene spelers (onderhielden niet doorlopend een gelijk, [matig tempo en vertoonden de neiging, snelle loopjes en figuurtjes als triolen. Hachtig te spelen-, zodat er dan als jzelf nootjes sneuvelden. Men moet ook Vooal een wals of een polka niet te slap kroordraigen. Het rhythme zij duidelijk, piet stijf, maar zeker ook niet 'te lucht- F Het accordeon verleidt gemakkelijk tot Improviseren. Hier liggen voor geschre ven ernstige en goede amusementsmuziek de gevaren van slordigheid en ongezonde romantiek op de loer. Enkele deelnemers negeerden de frase- jen of zetten een frase weinig correct Bij het accordeon is verder een juiste finddistributie van allesoverheersende tekenis. We merkten op. dat de spe- 5. die daarmee nog moeite hadden, óf lodie en accoorden verdoezelden, óf kritieke momenten door „ademnood' stotteren. En dat kan door pathe- :h gedoe niet worden goedgemaakt. Over 't geheel klonk het vrije numm< loeiend-er dan het veripl'ichite. De meeste didaten voeOdien zich. daarin kennelijk eer op hun gemak. i echter onrechtvaardig zijn, het criitiek te laten. Er was toch im zoveel moois te genieten. Dat geldt werkelijk niet alleen de lardigheid van een behoorlijk per- ntage der spelers. Hier en daar werden tevens getroffen door een jnuzikaliteit, zich uitend onder andere fraaie contrastwerking tussen soepele lodiebogen en puntige staccati eldere karaktervolle toon, een natuur- toepassing van crescendo en decres- do. Daar openbaarde zich, bij oude- of jongeren (zelfs een enkele maal de elementair-muzikantjes) e eugende muzikale intelligentie. accordeonpaedagogen zullen er ech- goed aan doen. voor alles, en, zo no- nog meer dan tot nu toe, de nadruk leggen op een correct, zuiver rhythme n van de muziek!) en een feil- windbeheersing. Daarnaast zijn stijl- zelfcritiek van grote betekenis. :oncours is alleen daarom al zo rdevol, omdat de zwakkere spelers van de sterkere kunnen leren en zich aan hen kunnen spiegelen. En de laatsten waren gelukkig deze middag geen al te zeldzame verschijning op het podium van de grote Burchtzaal. Avondconcours 's Avonds traden de deelnemers uit de beide hoogste afdelingen en bovendien een beroepsaccordeon iste voor het voet licht. In deze regionen kwamen ook en kele virtuozen te voorschijn, spelers, die hun instrument volkomen beheersen. Veel van wat we over het middagcon cours opmerkten, geldt althans voor hen niet. Rhythme en windverdeling waren bij de enkele zeer goede candidaten vrij wel ideaal. Toch bleef ook hier en daar nog de neiging tot een al te vrij improviseren, die zelfs leidde tot een virtuoze luid ruchtigheid en geforceerde accentuatie. Het schijnt ons toe, dat dit alles zonder enige schade voor de totaalindruk ver meden zou kunnen worden. Het pleit voor het juiste inzicht van de jury, dat zij juist de zonder opschik spelende candidaten van alle afdelingen het hoogst waardeerde. De kampioenen waren dan ook naar onze mening die eer ten volle waard. De belangstelling was in de avonduren veel groter dan 's middags. Het publiek bestond voornamelijk uit candidaten met hun familie en vrienden. Moge dit concours in sterke mate h ben meegewerkt tot de bevordering veredeling van het mooie accordeonspel! Uitslagen. Afdeling elementair: Kampioene Willy Pannebakker, Den Haag (81 p.); eerste prijzen: Daan de Ruiter. Den Haag <72 p.); Kitty van Dongen, Den Haag (76Vj p.). Voorts in (Jeze afdeling drie tweede prijzen. Afdeling Amateurs I: Kampioene J. C. van Dongen, Den Haag (80 p ste prijzen: Henk Griffioen, Woerden (78% p.); L. Klaassen, Den Haag (75 p.) H. W. Driessen, Loosduinen (79 p.). Voorts in de afdeling vijf tweede prijzen. Afd. Amateurs II: Kampioene Loui se Bruynius, Den Haag (83 p.); eerste prijzen: Cath. de Vries, Den Haag (77% p.); Joop van Ommeren, Alphen aan den Rijn (79 p.); Koos Vincourt, Leiden (75 p.). Voorts in deze afdeling vier tweede prijzen. Afdeling Amateurs III: Kampioene Cor- rie v- d. Werf, Den Haag (83% p.); ste prijzen: C. P. Treurniet, Berkel (77% p.); Jacoba A. Patist, Loosduinen (80% p.); mej. G. Talen, Den Haag (77 p.t; Frans van Stijn, Leiden (79% p.); G. Wil- lems, Leiden (81% p.); J. P. G. de Vos, Den Haag (80% p.); Barry Verver. Lei den (79 p.); Annie Zuidgeest, Schiedam (77 p.). In deze afdeling verder nog eer tweede prijs en twee diploma's. Afdeling Amateurs IV: kampioen Hen- ny Langeveld. Leiden (91% p.); eerste prijzen mej. N. Vermeulen. Den Haag (86% p.); E. J. Wissink, Rotterdam (84 p.); Voorts vier tweede prijzen en eer diploma in deze afdeling. Afdeling beroeps, eerste prijs Willy En gels, Rotterdam 79% p. Joh. v. W Agenda voor Leiden Vrijdag Oud-Poelgeest: oecumenisch jongeren- congres. Zaterdag Afdeling Leiden Ned. Chr. reisvereni- ging, 2.30 uur fietstocht naar Noordwyk (verzamelen bij borstbeeld Rembrandt, Noordeindsplein). Oud-Poelgeest Oegstgeest: jongeren- congres. Zondag Pieterskerk, 10 uur: oecumenisohe dienst ter afsluiting van het jongerencongres, gehouden op Oud-Poelgeest te Oegst geest, gastheer dr P L Schoonheim, spreker ds N. O. Steenbeek (Strijd om de Aarde). Tentoonstellingen Steensitraat IA: „18531953 H A Lo- rentz en H. Kamerlingh Onnes" (tot 30 Augustus) De Burcht: schilderijen van B. C. van Ettinger. Turk: schilderijen en grafisch wenk in Bob Brobbel (tot 1 Augustus). Oranjerie Hortus. 922 uur: aquarium i terrarium (tot 7 Augustus). Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden wordt waargenomen door apotheek Boekwijt. Breestraat 74, en de Haven-apotheek, Haven 18 Voorscholen voorziet enige landen van Deens speelgoed (Van een onzer verslaggevers. Ieder kind kan zó opgaan in de wereld in net speelgoed, dat het opvoedkundige element er var gemakkelijk is te aan vaarden. Van dit inzicht heeft de Deense edelsmid Kay Bojesen op een niet wijze gebruik gemaakt. Talloze kleuterscholen bijvoorbeeld, ook in derland, maken thans van het door hem ontworpen speelgoed gebruik en ook de Montessori-scholen voegden het aan hun leermiddelen toe. Dr M. Montessori be hoorde trouwens tot de persoonlijke rela- es van Kay Bojesen. De lecentiehoudster voor Nederland. )k voor België, Indonesië. Nieuw-Zee- land en Arabië. woont in Voorschoten er haar is het te danken, dat ook ir Nederland nu zo'n groot gebruik wordt gemaakt van dit speelgoed. Dikwijls vergt de koop van speelgoed niet al te veel hoofdbrekens. Als het ei door kleur of materiaal maar aardig uit- -tot -bestrijding der t b.c. haar subsidie ver- geaaan hoogd zag met ƒ2500Van de Erven Ludwig werd een perceel grond aan de Pank-laan aangekocht voor ƒ22.500. Bij het voorstel van B. en W. c een gedeelte van de Stationsweg een itirot- toir aan te leggen vroeg de heer Boer (Prot. Chr.) om tot gehele verbete ring van- de Stationsweg over te -gaan. Dit zal echter, volgens de voorzitter, nog even moeten wachten. De heer Van Egmond (Prot. Chr.) wees op het gevaar slechte toestand, waarin de ophaalbrug de Stationsweg verkeert. De voorzit ter zegde toe hiernaar binnenkort een onderzoek .te laten instellen. Het perceel Van Meerbeekstraat 9, dat als woning de nieuwe directeur openbare werken- -is toegewezen, zal met iet gevraagde orediet van 11.250 den opgeknapt. De voorzitter vond een garage geen overdreven verlangen. Wethouder Van- Dam merkte nog op, dat hij het onjuist zou vinden, wanneer auto's van het per soneel bij het bedrijf zouden worden ge stald. Voor de bouw van 12 middenstands woningen stelden B. en W. voor aan stichting „Ideale Bouw" een stuk bouw terrein te verkopen aan de Prinses Irene, laan en de betaling van rente en- aflossing de deelnemers te verstrekken hypothecaire geldlening te garanderen. De heer Keijzer informeerde of het per centage middenstaindswoniingen, dat ge bouwd wordt, ten opzichte van de arbei derswoningen niet wat groot is. De voor zitter meende, dat er alle reden is om d« voorgestelde richting uit te gaan, omdal het initiatief niet alleen bij de overheid moet liggen. Het voorstel werd- aanvaard urgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Arthur, z. van C. F. Vreede L. Hojel; Louwrens Arie, z. van L. Ünsburger en M. K. Boezaard; Krijn, z. C. Tavenier en J. M. Bakkum; Roy onald, z. van J. H. Snel en B. Langhout; melis Theodorus Leonardus, z. van B. Mourits en E. J. van Santen; Joop, z. i Iterson en J. Verver; Johanna ilhelmina, dr van W. F. Zwart en H. M. Oosten; Johannes Jacobus, z. van L. Mekel en A. M. Hoogeveen. OVERLEDEN: S. Brunia, wed. van ijter, 80 jr; P. L. van Dorp, wdr 91 jr. ONDERTROUWD: J. Kooien en C. T. der Kooij; A. C. ten Brink en M. G. "3. Sieders en G. van As; H. n C. W. Develing; Th. J. Boer- J. Kranenveld; A. J. C. van pijke en G. van Egmond; F. van der Kaay H. Petiet; J. Kukler en C. Lunenburg; Slegtenhorst en P. Boelee; A. G. Ver- G. van der Maas; C. J. van den {[erg en J. van Schoonderwoerd den zemer; P. J. Schot en G. Tamminga; Sjardijn en C. Maigret; J. Vermeulen M. J. Swaak. Geslaagd voor hoofdakte Collecte speeltuinen icte. Afgelast De Holland-Indië-avond, die de Stich- 1 jing Pro Patria gisteren in de Stadsge- oorzaal zou houden en waarop als sprc- rs kapt. J. W. Meubel en mr T. Q. ikker zouden optreden, werd door on- oorziene omstandigheden afgelast Raad van Hillegom Personeel gemeentewerken wordt versterkt Hillegoms gemeenteraad kwam gisteravond voor de laatste maal in de oude samenstelling bijeen. Het werd. een lange vergadering, waarbij de raadsleden nog eens hun hart aan de debatten konden ophalen, zodat de voorzitter eerst na drie en een half uur de hamer voor de laatste maal hanteerde. Nadat de heren Bak ker, Van Waveren en Keijzer de geloofsbrieven van de nieuwe raadsleden hadden onderzocht en in orde bevonden, konden een groot aantal agendapunten zonder discussie worden afgewerkt. De Christelijke Landbouwwiniterschool I op. dut voor hem één van de pijnLijk.- te Haarlemmermeer zal een subsidie ont. see beslissingen is, die inoet van-gen, terwijl de Hii-ldegomse vereniging j nomen, spreker meenoe, -a-at Herziening De herziening van het uitbreidingsplan nor de gemeente leverde nogal wat stof tot spreken op bij de raadsleden. De heer- Van Egmond zag wel de noodzakelijkheid deze herziening, maar dat dit een be- j van ƒ20 000— moet kosten vond spreker toch wel erg. Hij vroeg zich af. of het niet beter is personeel bij Open bare Werken aan te stellen, dat dit werk ik an uitvoeren. Ook de heer Ga-Ij aard (Prot.-Chr.) bleek het bedrag vrij hoog te vinden. De voorzitter wees op de grote ontwik. ike-Ling, die in- de laatste 10 jaar heeft plaats gevonden op stedebouwkundig ge bied. Hierdoor zijn zeer gespecialiseerde krachten nodig om plannen te ontwenpen. Ook de regeling van de bebouwde kom is in dit plan opgenomen. Met het aanstel- an een goede planoloog by Open bare Werken zou niet -kunnen worden volstaan. De heer Vermeer (Prot. Chr meende ook, dat het moeilijk zal zyn iemand te vinden, die goede plannen voor de gemeente kan maken. De raad kon zich hierna dan ook wel met het voorstel |t. en W. verenigen. het bettryf in siama.te houaer». ny nact nuet ae overtuiging, uat uquiaa- ue economisch ohalwenuoaar was. Door ae -toestand van het bearyi is men tnarm center voor een voldongen feit gepiaa-s. bpreker oetreurae het tevens, aat door aannem-ing van net con-uract tu-negom geoonaen aan ae tarievenpojjiweK v iiei-aen. Spreac&r informeerde vervolgen» Geconcentreerd speelt dit kind met enkele van de meer dan honderd modellen van het speelgoed, dat de Deense kunstenaar Kay Bojesen ontwierp. Ook in ons land maken er al velen gebruik van. In Voorscho ten wordt het voor verscheidene landen in licentie vervaardigd. Uitbreiding De uitbreiding van het technisch per soneel bij Openbare Werken werd hierna door de voorzitter - toegelicht. De heer Beijersbergen informeerde, of uitbreiding het administratief personeel ook niet noodzakelijk is. De voorzitter kon hierop mededelen, dat een onderzoek naar de administratieve opbouw reeds is opgedra. aan het Verificatieburea-u, waarvan September een rapport wordt ver wacht. De Raad besloot om het personeel meit twee technische -leden uit te breiden. Vervolgens besloot dé Raad de -gasprys met 0,01 -per kubieke meter te verhogen, al meende de heer Vermeer wel-, dat als lensatie voor de Jn-woners. die door techte gasvoorzieniing te lijden heb ben, deze verhoging achterwege had moe- Eén van de belangrijkste agendapunten kwam hierna aan de orde. namelijk de gasvoorzien-ing. De heer Vermeer merkte De neer Van Li erop (KVP) was ga- ruime iiya ongerust geweest over de g«u>- voorziening. ny had nu tot zijn genoegen kunnen constateren, oat de noo-ige voort varendheid door hat college van B. en W. is betracht. Het speet spreker dat het overleg- met Haarlem zo lang heeft ge- d-uurid, zonder dat uiteindelijk resultaten zijn verkregen. De voorzitter meende dat wel ieder het zal betreuren, dat het Gasbedrijf moet worden opgeheven. Voortbestaan is echter niet mogelyk. Spreker wu het met de beer Vermeer eens, dat aan vastkoppeling aan de tarieven van Leiden bezwaren zijn verbonden. Dc In1 het contract voorziene arbitrage ia ech. ter ook hierop van toepassing. Spreker kon mededelen, dat in het contract calorische waarde van 4000 calorieën wordt gegarandeerd met een afwijking van 10 procent. De heer Bakker informeerde naar de D-sitie van het overtollige personeel Spreker was getroffen door het feit, dat Leiden geen stokers ouder dan 45 jaar wil overnemen. De voorzitter deelde mede, dat Leiden oorspronkelijk heeft toegezegd stokers tot 50 jaar oveT te Eerst iin -latere correspondentie werd de leeftijd van 45 jaar genoemd. Dit zal nog moeten worden opgehelderd. Vervolgens gaf hij enige cijfers over kennen wachtgeld. De raad besloot et de gemeente Leiden een contract af te sluiten voor de gaslevering. Afscheid Aan het einde van de agenda en van deze laatste vergadering van de oude raad gaf de burgemeester nog een over zicht van hetgeen in de nu eindigende periode is tot stand gekomen. In de af gelopen zittingsperiode werden 205 wo ningen gebouwd. In deze raadsperiode werd een totaal bedrag van 3.000 000 geïnvesteerd, waarbij kon worden aange. tekend. dat de financiële toestand van de gemeente zeer gezond kan worden ge noemd. Spr. richtte zich tot wethouder Fijma, die reeds van 1919 lid van- de raad is en in de nieuwe raad n-iet meer terugkeert. Hij verklaarde, dait de heer Fijma zich steeds heeft beijverd voor lotsverbetering van de arbeidende bevolking, niet alleen in materiële zin maar ook op het terrein van de volksgezondheid en dankte hem voor het werk, dat hij als 1-id van het col lege va-n B. en W. heeft verricht. Zich tot de heer Vermeer wendend, merkte de voorzitter op, dat de raad met hem een zeer markante persoonlijkheid Raad van Katwijk Met voortvarendheid wordt hieraan gewerkt De raad van Katwijk is gisteravond onder voorzitterschap van loco-burgemeester H. P. Bloot byeen geweest. Een van de belangrijkste zaken is in de rondvraag de orde gekomen. De heer C. van der Plas Informeerde namelijk naar de defensie gronden. Wanneer niet spoedig bouwterrein vrykomt, kan de situatie uitgroeien tot een ramp, daar de beschikbare bouwgrond vrywel verbruikt Is. ziet, is de koop gauw gesloten. En het kind, is dan spoedig maar ook vaak kortgelukkig. Andere eisen worden over het algemeen niet aan speelgoed gesteld. Terwijl het toch een feit is. dat een kind graag iets zelf doet en daarbij dus zijn fantasie kan ontwikkelen. Een kind construeert speelt bij voorkeur naar eigen inzichten en hiermee heeft Kay Bojesen tot en met rekening gehouden. Hij heeft een collectie speelgoed samen gesteld, waarbij met alle eisen, paedagogisch-verantwoord speelgoed moet voldoen, is gerekend: Hij is een kunste die edelhout weet te vormen tot producten van war' kunstnijverheid. Het zeer gevarieerde speelgoed gelakte of be schilderde uitvoering beweegt zich nooit op het terrein van mechanisch speelgoed. De zelfwerkzaamheid van het kind wordt dus door gestimuleerd. Zo is een dierfiguur uit de meer honderd modellen tellende collectie Kay Bojesen niet zo maar een levenloos stuk hout. De elementaire vorme in vastgelegd en de uitdrukkingswijze van de kunstenaar past zich volkomen aan het kinderlijke voorstellingsvermogen. De collectie speelgoed van Kay Bojesen in twee grote groepen te wdelen: kinderen van twee tot vier en van vier tot tien jaar. De vele instellingen, die ei gebruik van maken zoals kleuterscho len, Wnderbewaarplaatsen en scheepvaart maatschappijen (voor de kinderlokalitei ten) hebben niets dan lof voor dit speelgoed, dat bovendien eenvoudig stevig van constructie is. En mocht iets kapot raken, dan wordt het in fabriek te Voorschoten tegen een geringe vergoeding weer opgeknapt. Wedvlucht De Zwaluw. De duivensportvereniging „De Zwa luw" h eld een wedvlucht met oude duiven van Orleans. Afstand ongeveer 505.03 km. Los 8.30 u. met Z. wind. De eerste duif werd geconstateerd 1447- 53 u., snelheid 1336.50 m per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: C Zwaan 11116. F Hedriks 21213. P. d'Haens 389. L. Hemmes Wolleswinkel 517, M Th v Berne 6—7—15. G Teske 10—14, J 1 Assem 18. Tevens een wedvlucht met jonge dui- ;n van Mons. afstand ongeveer 188." Gelost 7.20 u. De eerste duif bereikte zijn hok 10-05-^7 u.. snelheid 1139.93 De laatste prijswinnende duif 1051 12, u, snelheid 895.64 m. De prijzen werden als volgt behaald: M. Wolleswinkel 141213, Wisse, 23591429, P. d'Haens 6—33. F. Zoons 7—27, V. L. Pierlot 8—22, W. Querreveld 10—25, J. P. v. d. Assem 11—23—24, K. Waasdorp 15—30, M. Th. v. Berde 16. J. W. Hulst 17, J. Kusters 18—26, A. de Graaf 19, F. Hen driks 20. L Hemmes 21, G. Teske 28—31, C Zwaan 32. Jacht knel onder brug. Gisteren voer een jacht in de Oude Rijn in de richting Leiden. De stuurman, denkend dat hij gemakkelijk onder de spoorbrug kon doorvaren koerste voor waarts. Op het laatste ogenblik kwam hij tot de ontdekking dat het niet ging. Hij snelde naar voren om te trachten het schip er nog van af te houden. Hij schoof daarbij met schip en al onder de brug, waarbij hij verwondingen aan de borstkas opliep. Dokter Thies verleende de eerste hulp. Het jacht kon later op eigen kracht vertrekken. Visserijgolijes De loco-burgemeester verklaarde, dat de zaak op het departemertt ligt. De ad- ezen zijn goed en het wachten is op de erdracht. Het gereedmaken van het uitbreidingsplan op dit gebied gaat door. Met grote voortvarendheid wordt aan de zaak gewerkt. Er is opdracht gegeven dat, indien het uitbreidingsplan als ge heel bezwaren zou ontmoeten, er ook partiële plannen ter tafel kunnen wor den gebracht, om de zaak zo snel moge lijk af te wikkelen. Naar aanleiding van een ingekomen stuk ontspon zich een discussie. Een af gekeurd militair is door de medische dienst voor honderd procent ongeschikt verklaard. De overheid acht slechts 25 procent ongeschiktheid aanwezig, zodat het pensioen van de man op f 3 per week is gesteld. De stichting De Nederlandse Soldaat verzocht nu in een adres aan het ge meentebestuur te gaan procederen, op dat een hoger pensioen zou kunnen wor den verkregen. Het prae-advies van B. en W. luidde afwijzend. De heer Nasveld stelde voor wèl het proces tegen de Staat te gaan voeren. Na een discussie werd gestemd. Tien leden stemden voor het afwijzend advies van het college, vier tegen, en één onthield zich van stemming. Het voorstel een perceel grond i Zuidstraat te verkopen aan de heer J. Parlevliet werd aangenomen. De koopprijs bedraagt f 14 per vierkante Ook het voorstel om de gronden, op de Chr. Katwijkse huishoud- en indu strieschool is gesticht aan het bestuur deze school voor f 10 per vierkante meter te verkopen, ondervond geen bezwaren. De wijzigingen van de gemeentebegro tingen 1952 en 1953 gingen onder hamer door. Nieuwe raad De heren D. van der Marei, C. var Plas en A. Wassenaar onderzochten de geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden; deze werden in orde bevonden. raad zal er dus als volgt uit- 1 Beelen, H. P. Bloot, L. Bor- leffs, N. J. van Duyvenbode, H. J. Grim bergen, H. Haasnoot, D. J. Kleen, W. Kulk, D. C. van Leeuwen, D. van Marei, D. Nasveld, J. N. Ouwehand, dr G. W. Overdykink, C. van der Plas, Jac. van der Plas, mr J. van der Plas, Pronk. A. Wassenaar en L. van der Zwan. In de vergadering van 29 Januari j.l. werd besloten de stichtingscommissie Zeehaven Katwijk uit te breiden met verliest. Een grondige kennis van de pro- *wee leden. Benoemd werden de heren blemen heeft de 'heer Vermeer steeds ge. H- P. Bloot en mr J. van der Plas. De kenmerkt. rederijvereniging De Vuurbaak verzocht De heren Galjaard en Van Roode dank-'het aantal leden uit deze kring te tren- te spreker eveneens voor de wijze waarop gen op twee. Zitting heeft reeds de heer zij de belangen van de gemeente hebben D. F. E. Meerburg. Gekozen werd de gediend. Namens de raadsleden richtte deheer N. Parlevliet. Zeeweg 35. heer Van Lierop nog enige woorden tot De raad besloot het plein tussen Voor straat en Waaigat Emmaplein te noemen. Schoolsteeg kan dan vervallen. de scheidende leden. De heren Fy'ma en Vermeer dankiten ue voor de vriendelijke woonden, waarbij laaMgenoemde de eerste onder applaus als vriend de hand drukte. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Maria Hendrika. d. van C Zuiderduin en J P Lijten. Clara Maria Henrica. d. van J v d Aar en C M v d Zande. Bartholomeus Gerardus Cornells, z. van G B v Eeuwjjk en Th A Paarde- kooper. ONDERTROUWD: Th J Klinkenberg en J M Philippo. GETROUWD: P Schalk en J M v. Zeil. OVERLEDEN: A Gort. man. 83 j., Haar lemmerstraat 132. Tarieven De verordeningen voor de vergrote fraaier geworden begraafplaats de Kat wijk Rijn werden goedgekeurd. De t; ven zijn nu gelijk aan die te Katwijk Zee. De bouwverordening werd aange past aan de conclusies van de hoofdinge nieur-directeur van de wederopbouw volkshuisvesting in Zuid-Holland. De Katwijkse bouwvereniging kreeg in eigendom overgedragen de gronden het Witte Hek De opbrengst zal voor 61 woningen f 90.160 moeten zijn. v de 65 woningen f 96.100 voor de 16 i ningen f 23.650 en voor de 42 woningen f 62.080. Het voorstel de renteloze lening var f 1725 aan het Rijnlands Borgstellings fonds, waartoe de raad op 28 October 1935 besloot, om te zetten in een kapi- taalsbijdrage a fonds perdu ondervond geen bezwaren. Ingewilligd werd het verzoek van Chr. lyceum te Alphen aan den Rijn eèn bijdrage van f 35.18 voor een leer ling uit Katwijk. De heer B. Vooys tigde hierbij de aandacht op de mogelijk heid in Katwijk te komen tot de oprich ting van een dergelijke school, Wethou der Van Leeuwen merkte op, dat ge wacht wordt op een initiatief uit de be volking. In de rondvraag informeerde de heer D. Nasveld naar de Berghaven. Op het ogenblik worden, zo verklaarde de zitler, besprekingen gevoerd om de zaak te versnellen. In deze vergadering waren afwezjg de heren N. J. van Duyvenbode. W. van Eijk, H. Haasnoot en C. van Beelen. KATWIJK AAN ZEE Met penaioen De heer J. Van Rün. P.TT. besteller, hoopt a.s. Zaterdag na 40-jarige dienst iet pensioen te gaan. Dr G. W. Overdykink Benoemd werd per 1 Augustus tot ad junct-directeur van het Nederlands Ge nootschap voor Internationale zaken te Den Haag dr G. W. Overdtjkink. Is dit alle«? Dinsdagavond om 8 uur spreekt op het parkeerterrein tegenover de Oude Kerk de openluchtsamenkomst ds D. Bou- man over het onderwerp ,Js dit alles?" Haring naar beneden De prijzen van de haring gaan omlaag: de goede kwaliteit bracht f 13.op en de mindere 11.50. De makreel, die zeer schaars aangevoerd werd, deed ongeveer f 25 per kist. Weinig vis De gehele visaanvoer was aan de lage kant. Alleen zwarte koolvis bleek nogal goed vertegenwoordigd en bracht onge veer f 34.per 125 kg op. De weinige wijting haalde gemiddeld f 15.en de kleine haringbraat deed nog f 21.Schol was er ook al niet veel. Mooie drietjes brachten f 22.op en de schol 2 (snurrevaad) ging voor f 27. oplopend tot f 30.van de hand. Weinig voor België Er waren gisteren slechts enkele ryen stijve kabeljauw aan de markt. Deze rijen brachten t 100 op en de paar kisten van deze "vis maakten gemiddeld f 110. Weinig tong, dus dure vis De tong was ook al schaars. Lappen werden mooi verhandeld voor f 3.30 tot f 3.50, grootmiddel-tong ging voor f 2.20 en kleinmiddel voor dezelfde prijs. Tong I en slips voor f 2.en f 1.50. De tar bot maakte f 2.50 per kg. Belgie had be langstelling voor de heilbot en betaalde dan ook grif f 2.50 tot f 2.30. Besommingen Voor een tiendaagse reis besomde de Allan Water f 14.500. De Postboy maakte voor een evenlange reis f 15.600 en de Polderman, die net zo lang wegbleef als de andere twee schepen besomde f 14.600. Er kwamen geen Noordloggers binnen, alleen wat kleine vaart. Twee voor vandaag Verwacht worden de Gelria met 1650 kisten, waarvan 1350 kisten haring, 250 makreel en 50 rondvis en de Sumatra met ongeveer 1850 kisten, hoofdzakelijk haring bevattend, maar waarbij 300 ma kreel en 100 diversen. Voor garnaleneters Voor het eerst sinds vele garnaalloze dagen was er gisteren weer van dat kleine goed aan de afslag. Ze werden verkocht voor f 1.30 per kg. Er was on geveer 120 kg aanwezig. Naar Ameisloort G. v. d. Mark verlaat Gemeentewerken Naar wij vernemen is de heer G. v. d- Mark. architect by de Gemeentewerken alhier, met ingang van 1 September a-s. benoemd tot architect by de gemeente te Amersfoort. De heer Van der Mark wordt belast met de restauratie van de onde gebouwen, een terrein, waarop de schei dende gemeentearchitect goed thuis is. Leiden verliest in hem een bekwaam bouwkundige en de afdeling Gemeente werken een prima werkkracht. De heer Van der Mark zou zyn ontslagaanvrage vandaag by het Leidse gemeentebestuur indienen. Mr dr W. H. Nagel Hoog en laag water. Zaterdag 1 Augustus: hoog water 7.10 en 19.37 u., laag water 3.07 15.23 u. PANTALONS in alle tinten en maten met VERSTELLAP en VOERINGZITVLAK vanaf ƒ29.75 ZWITSER'S KLEDINGHUI5 voor Radio WAAIGAT 26 - TEL. J423 Bij beschikking van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen is de toelating van mr dr W. H. Nagel als privaat-docent bij de faculteit der rechts geleerdheid aan de rijksuniversiteit te Leiden ingetrokken met ingang van de datum van ingang van zyn onderwijsop dracht tot het geven van onderwijs bij die faculteit in het Nederlands strafrecht, strafprocesrecht en de criminologie. Zilveren jubileum J. E. A. Zeeman Maandag 3 Augustus hoopt de heer J. E. A. Zeeman, chef van de assurantie afdeling van de Amsterdamsche Bank N.V./Incasso-Bank N.V. hier ter stede, de dag te herdenken, waarop hij voor vijf-en-twintig jaar in dienst van de In casso-Bank trad. Er zal die dag tussen 4 en 5 uur ten kantore van de bank, Ra penburg 39. gelegenheid bestaan de heer Zeeman geluk te wensen. Afscheid O. J. van Nieuwenhuyze De heer O. J. van Nieuwenhuyze, sedert meer dan 25 jaren als hoofd van de af deling administratie verbonden aan de universiteitsbibliotheek, nam hedenoch tend afscheid van deze instelling wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd. De bibliothecaris, dr A. Kessen. sprak hem mede namens zijn voorganger, dr T. P. Sevensma, op waarderende wijze roemde zijn grote onkreukbaar heid, plichtsbetrachting, liefde en over- r het werk. Namens het gehele personeel overhandigde hy een geschenk onder couvert. Mevr. Van Nieuwenhuyze kreeg bloemen. Vervolgens spraken nog mr J. Drijber, adj.-secr. van het college van curatoren, en de heer J. J. v. d. Heyden namens het personeel. Vacantiebezigheden De buurtvereniging „Haagwegkwartier* tracht de jeugd zo aangenaam mogelijk bezig te houden in de vacantie. Zo maak ten gisteren meer dan honderdvijftig kin deren een boottocht naar De Kaag. Van daag stond een bezoek aan de Sprookjes- tuin in Den Haag op het programma. Al negenduizend mensen naar de Hortus Het grote aantal bezoekers aan de ten toonstelling van De Natuurvriend bewUst. mooi aquarium of terrarium een grote aantrekkingskracht heeft. In nau- ilüks twee weken kwamen al negen duizend mensen een kykje nemen. Onder dit getal valt een aantal van zevenhonderd kinderen, die de excursies de commissie voor vacantiebezig heden meemaakten. Ook aquarium-lief hebbers uit andere plaatsen toonden in groten getale hun belangstelling, ja zelfs nog heel wat buitenlandse liefhebbers hebben de tentoonstelling van hun Leidse collega's met een bezoek vereerd. Ook zijn er weer wat nieuwe aanwinsten gearriveerd, b.v. twintig visjes, die naast de ingewikkelde Latijnse naam. in Ne derland meestal „bytjes" worden genoemd. Verder zyn er nu ook zoetwaterscholle- tjes te zien. Byzonder mooi zyn de zeenaalden, die een glasheldere zeewaterbak rond- 'emmen. We deden slechts een vrij willekeurige keus uit deze aanwinstenlijst, want er zijn nog meer bijzondere vissoor ten bijgekomen. De tentoonstelling blijft dus nog steeds de moeite van het bezichtigen waard en behoudt haar frisheid, alsof ze giste- i en niet veertien dagen geleden werd geopend. Inbreker gevat na belegering van twee uur De Rotterdamse politie heeft na een belegering van bijna twee uur de 22-jarige varensgezel D. B. uit Leiden ingerekend, per trein naar Rotterdam ge komen om ergens in te breken en koos vannacht daarvoor het huls uit van de familie B. aan de Statenlaan, waarvan de bewoners met vacantie zijn. Een buur- I. die gestommel in de woning van de familie B. hoorde, verscheen vannacht om twee uur by de politie, die er onmiddellijk op uittrok en het pand afzette. Nog meer politiemannen verschenen en beklommen zelfs het dak. Schijnwerpers brachten licht in de duisternis. Met spanning volg de tal van buurtbewoners de verrichtin- de politie. De inbreker dreigde ieder neer te schieten, die het zou wagen het huis binnen te gaan. Af en toe ver scheen hij voor een raam en dan werd zacht ïyntje geprobeerd hem tot andere gedachten te brengen. Op zeker ogenblik kwam hij dc trap af met een kaars en weer werd hem aange raden te capituleren. Hij antwoordde er niet aan te denken, maar hij zou even jn maat overleggen. Doch die voel de er ook niets voor. Toen greep de po litie in en een keukenraam werd inge slagen; de politiemannen klauterden naar binnen, begeleid door duisternis, want de stoppen van de meter bleken te zijn los gedraaid. Dit werd verholpen en men ging de man zoeken. Alle kamerdeuren waren afgesloten. De inbreker had de aftocht geblazen en had zich op een zolderkamer verschanst, doch dreigende getrokken postolen brachten hem ten slotte tot een juist Inzicht en hij gaf zich over. Toen bleek, dat hij ongewapend was. Daarna ging men naar zijn maat zoeken, doch daar de kamera op slot waren, viel dat niet mee. Ladders werden tegen de gevels gezet, uit elke ruit een hoekje verwijderd, zodat de ven sters omhoog konden worden geschoven. Toen bleek, dat de man had opgeschept, want hij was alleen geweest. De varens gezel bleek gezocht te worden door de Leidse politie. Reis naar Groenland voor televisie Voor de televisie wordt vanavond een filmreportage uitgezonden, die aar. de barre Westkust van Groenland is ge- maakt door de radioreporter Siebe van der Zee. Zoals men weet. maakt deze reporter een avontuurlijke reis in gezel» schap van de auteur Anthony van Kany

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5