Planters in Kenya zijn uiterst koelbloedig Dokter hield spreekuur in een ijzige bunker lSNIPPERS _J Mau Mau-sensaties zijn niet bij machte om hen vrees in te boezemen Eén passageprijs, onverschillig naar welk emigratieland? NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 28 JULI 1953 Wie hoog Ir Haverman is voornemens een aantal emigratiefunctionari&sen uiit Australië en Canada te laten overkomen om de emi gratie-voorlichting hier te onderrichten. Proeven in Friesland Hooibroei bestreden met electro-apparaten De natte zomer van 1953 blijkt uiter mate geschikt voor het nemen van proe ven met anti-hooibroei-apparaten. Door de Friese hooibroeicommissie worden thans op een zestigtal boerderijen proeven genomen met apparaten van uiteenlopend type, die alle echter op de een of andere wijze door een electromotor actieve ven tilatie in het warm geworden hooi te weeg brengen. Behoudens enkele uitzon deringen is gebleken, dat men met deze apparaturen zelfs bij een slechte hooi oogst de temperatuur kan regelen. Men dient echter nog af te wachten of bij deze behandeling ook schimmelvorming op treedt en of het in de groei geremde hooi goed verteerbaar zal zijn. Dit kan niet eerder worden onderzocht dan in de loop van de winter, als de hooivakken aan het vee worden gevoerd. Ook Loenen viert zijn 1000-jarig bestaan Nauwelijks is het feestgedruis dn Mui den verstomd, of een ander plaatsje aan de Vecht, Loenen, maakt zich op zijn beurt op eveneens het duizend-jarig be staan te vieren De feestelijkheden zul len in de vooravond van Vrijdag 7 Aug. met klokgebeier worden ingeluid, gevolgd door een herdenkingsdienst voor alle ge. zindten in de Hervormde kerk. Daarna wordt een buitengewone openbare raads vergadering gehouden, die via luidspre kers im het gehele dorp te volgen zal zijn. Deze avond wordt ook de feestverlich ting ontstoken. Voor Zaterdagmiddag staat een allegorische optocht op het pro. gramma, een simultaaniwedstrljd van de wereldkampioen dammen, Biet Rozen burg tegen 50 inwoners, roeiwedstrijden en 'n gondelvaart op de Vecht, sportwed strijden, volksspelen e.d. Verder wordt 'n tijdelijk historisch museum ingericht,waar ook werk van drie in Loenen wonende kunstenaars, de beeldhouwer Sondaar. Jan Sluyters jr en Brinkgreve, wordt tentoongesteld. Zaterdagavond 15 Augus tus zal met een groot vuurwerk de vie ring worden gesloten. „Soldatentum" De Amerikaanse rechter, Hobson Rey nolds, die van origine neger is, heeft te New York, bij terugkeer van een bezoek aan Duitsland, verklaard, dat zich aldaar negentig duizend onwettige kinderen van voormalige leden der Amerikaanse strijd krachten bevinden. Tien duizend hiervan hebben een neger als vader. De rechter bezocht Duitsland om een onderzoek in te stellen naar de levens omstandigheden van laatstgenoemden,, aldus Reuter. Een planter in het gebied van North Kinangop inspecteert zijn in heemse ondernemingswacht, welke gedeeltelijk met moderne vuur wapenen én gedeeltelijk met speren uitgerusp is. ONTDEKKINGSTOCHT DOOR AFRIKA Steriel water bevroor, zodra het uit de buurt van de kachel kwam (Door W. Hornman, oorlogscorrespondent van de Legervoorlichtingsdienst) ENIGE WEKEN GELEDEN heeft dokter C. H. Gout uit Ede zijn „spreek kamer" aan het front, een in de grond gegraven en met zandzakken versterkte bunker in Korea, verlaten en is hij de weg terug naar het vaderland ingeslagen. Onder een gloeiende zon, die zelfs de regen niet toeliet enige verfrissing te brengen, reed hij over de geblakerde wegen naar Seoel, waar hij onder een temperatuur van 30 graden Ceusius het vliegtuig stapte. Het laatste wat hij zag van Korea, waar hij van 12 December van het vorige jaar tot 18 Juli van dit jaar heeft doorgebracht, was een geteisterd land, dat verpulverd en verlaten onder een brandende zon scheen te verdrinken in de warme regen. betrok zijn „spreekkamer", die ongeveer een kilometer achter de frontlijn lag, met het optimisme van elke nieuweling. Al spoedig bemerkte hij echter, dat juist de nietsontziende winter zijn he vigste vijand zou worden. Voor de ge zonde man is de winter te verkiezen boven de gloeiende zomer, maar de zieke soldaat ondervindt er de nadeligste ge volgen van. Direct vat de kou hem ir haar ijskoude greep en hieraan is een voudig niets te doen, omdat het in zo'r bunker met alle kleren aan amper warn genoeg is. Een zoveelste moeilijkheid Is, dat ste riel water direct bevriest als het bij de kachel vandaan komt en men moet dit na gebruik dan ook onmiddellijk opber gen. Verder krijgt 'elke gewonde een kop warme koffie, maar ook deze moet di rect geschonken worden, want zet de ketel maar een paar minuten ir hoek, dan vindt men alleen nog een blok bruin ijs terug. Bevroren ziekenauto's Dan is er het vervoer. Elke frontdok ter weet, dat gewonden onmiddellijk af gevoerd moeten worden. De auto's dan reddende engelen, maar of de ter dit weet, gaat hij de hospitaalwagens met kracht te lijf. Het water in diator is een gemakkelijke prooi in de versnellingsbak wordt men moeilijk kan schakelen. Om dit voorkomen, klimmen de chauffeurs maar regelmatig uit hun win ter slaapzakken en midden in de troosteloze nacht hoort men het eentonige gedreun de motoren, die warmgedraaid Opereren doet men aan het front niet i chirurgen zitten dan ook niet in de eerste linies. Kleine spoedoperaties wor den wel uitgevoerd, echter alleen als het rustig is aan het front. Zelfs de kleinste operatie heeft maar een geringe kans van slagen, als de dokter en de patiënt boven zich de dood fluitend horen gie- Dpkter Gout heeft zijn strijd tegen de dood met succes gestreden. Hij kon ons gelukkig vertellen, dat in de tijd toen het Nederlands detachement in de eerste linies lag, slechts één procent van zijn mannen is gesneuveld. Er vielen twaalf doden en vijftig werden er gewond. Van deze vijftig stierven er slechts twee, die zwaar gewond waren, dat niemand ze ïeer kon redden. Er zijn twee plaatsen, waar de sol daat aan het front telkens weer zijn „morele opdoffer" komt halen: bij de geestelijke verzorger van de troep en bij 'e dokter. En elke soldaat op Korea 'eet dat de „spreekkamer" van de dok- >r altijd open staat. (Dit verhaal is uiteraard geschreven vóórdat het vuren op Korea werd ge staakt. Mogen de ontberingen, zoals bo ven beschreven, weldra voor alle mili tairen daar tot het verleden behoren. - Red.) Uitwisseling van patenten aanbevolen De raad van de Organisatie voor de Europese Economische Samenwerking heeft de deelnemende landen en Canada benevens de Verenigde Staten aanbevo len de uitwisseling van patenten te ver gemakkelijken, ten einde een zo groot mogelijke gebruikmaking van de beste technische werkwijzen te bereiken, daar dit een belangrijk middel is om het voortbrengingsvermogen van Europe te vergroten. Verkiezingen Libanon weinig verandering De verkiezingen in Noord-Libanon heb ben, dank zij de voorzorgsmaatregelen van de regering, een rustig verloop ge had. Uit de resultaten blijkt, dat de nieuwe volksvertegenwoordiging niet veel zal verschillen van het oude parle ment. dat op 30 Mei werd ontbonden. De nieuwe kamer telt tot dusverre 34 Onaf- hankelijken. Van de oude afgevaardig den zijn er 33 herkozen. Links georiën teerde afgevaardigden kregen geen kans. De president Camille Sjamoen zal echter toch moeite hebben, een stabiele regering De Volkswagenfabrieken zullen nog dit jaar een bedrijf in Brazilië bouwen dat 1000 wagens per jaar kan afleveren.. uit te maken van een ben de, welke op zoek was naar voedsel. Britse voetbalprofs gaan meer verdienen De Britse prof-voetballers zullen met ingang van het nieuwe seizoen beter be taald worden. Het maximale week-salarii wordt op 14 tot 15 pond sterling hoogd gedurende het seizoen en van tot 12 pond tijdens de zomermaanden. Spelers, die voor interlandwedstrijden worden uitverkoren, zullen voortaan 50 pond ontvangen. Tot dusver bedroeg het hdnorarium voor een „cap" 30 pond sterling. Tom Whittaker, de manager van Arse nal. verklaarde naar aanleiding va: besluit, dat clubs als Arsenal in staat waren de nieuwe maxima te betalen, doch kleinere clubs zullen er volgens hem door in moeilijkheden geraken. TENNIS Het Slazenger prof-tennistoumooi begonnen Te Scarborough is gisteren het Slazen ger proftournooi begonnen, waaraan schillende Nederlandefs deelnemen. In de eerste ronde won onze landge noot Parlevliet met 75, 60 van d Engelsman Pannell en in de twegde ron de bracht hij de Engelsman Wilder eei 60, 61 nederlaag toe. De Nederlander Van Beem verloor ii de tweede ronde van de Zuid-Slaviër Radovanovic met 36. 3—6. CRICKET Engeland staat er ongunstig voor tegen Australië Met een voorsprong van slechts 78 rum het verlies van 5 wickets in de tweed! innings staan de zaken voor Engeland ei na de vierde dag van de vierde testmatch tegen Australië niet al te gunstig Na Zaterdag op 62 voor 1 gekomen te zijn, sloten de Engelsen gisteren de speel tijd op 177 voor 5 af. Edrioh en Graveney vielen op het bowlen van Ray Lindwall; Watson en Simpson (voor nul) werden het slachtoffer van de „spinners" Keith Miller. Ook op de vierde dag moest het spel verschillende malen wegeng regen den onderbroken. De te Amsterdam gespeelde water- polowedstrijd voor hoofdklasse heren tussen de Meeuwen en Haarlem is eindigd in een 99 gelijkspel. GLOBE"I Koning Leopold en de prinses Rethy zijn per vliegtuig naar het Zuider. in Duitsland vertrokken voor het bij- onen van een jachtpartij. Het Engelse Lagerhuis heeft met 18 tegen 242 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp voor de federatie van Zuid-Rhodesië. Noord- Rhodesië en Nyassaland. Het Hogerhuis moet het nog aanvaarden en daarns Koningin Elizabeth omstreeks 1 Augus tus tekenen. Vermoedelijk wordt de malige conservatieve minister Lord LLewellin gouverneur-generaal van gebied. Er wonen 6 millioen inheemsen, 250.000 blanken, 14.000 Aziaten. Te Oak Ridge in Tennessee, zijn 3500 .rbeiders van fabrieken voor atot energie in staking gegaan, wegens loonconfllct. De ongeregeldheden te Santiago Bayama hebben 56 doden geëist Ver schillende bladen zijn onoder censuu steld, terwijl het communistische blad „Hoy" in beslag werd genomen, wegens het aansporen tot opstand. Het Amerlk. Huis van Afgevaar digden keurde een wetsontwerp goed, beogende de vorming ener speciale missie, die een onderzoek moet instellen ïaar de annexatie van Llthauen, Letland in Estland door de Sowjet-Unie. Na de beslissing in de gerucht makende zaak, zijn, onder leiding, de ge broeders Robert en Gerald Finaly Israël vertrokken, waar zij bij een tante zullen inwonen. In Midden-Japan zijn, volgens het Jap. Palaeontologisch genootschap, versteende lotusbladeren gevonden, die schatting, 60 tot 70 millioen jaar oud zijn. Posities KLM-vIiegtuigen Amsterdam, 28/7. Thuisreis: PHTDD (Delft), gezagv. Creel, is Maan dagmiddag op Schiphol geland. PH—TP'G (Friesland), gezagv. Vlotman, is vannacht in Damascus aangekomen. PH—TEP (Pontianak) is vannacht uit Biak ver trokken naar Manilla. PH—TDK (Am sterdam), gezagv. Tideman, is vannacht uit Djakarta vertrokken naar Bangkok. PHTFD (Arnhem) is elf uur van ochtend uit Tokio vertrokken naar Bangkok. Uitreis: PHTET (Tilburg), gezagv. Houba, is te middernacht uit Bangkok vertrokken naar Singapore. PH—TDN (Vlaardingen), gezagv. Koedam, is van nacht in Rangoon gearriveerd. PHTDE (Eindhoven), gezagv. Bradley, is negen vanmorgen in Cairo aangekomen. Goede schermprestatie van Montiooit Sr te Brussel Van de 6 Nederlandse sabreurs. die deelnamen aan het tournooi om het wereldkampioenschap sabel individueel, heeft Montfoort Sr de kwart finales be reikt. Meynderts, Van Dijk en Ch. van Uden werden reeds in de eerste ronde uitgeschakeld. Meynderts en Van Dijk brachten het niet verder dan een zevende plaats in hun poule en Ch. van Uden werd vijfde, net een plaats te laag om naar de volgende ronde over te gaan. Los, Terweer en Montfoort Sr plaatsten zich in de achtste finales. Montfoort Sr deed dit op fraaie wijze. In zijn poule bezette hij de eerste plaats na overwin ningen op Putzl (Oostenr.) 54, de Hon gaar Keresztes (52), de Japanner Sugo (52), de Belg Olsmanst (52) en de Oostenrijker Husarek 52). Alleen de Saarlander Sullwald was hem de baas gebleven (25). In de achtste finales behaalde Mont foort Sr opnieuw de eerste plaats in zijn poule. Ditmaal slaagde hij er wel in de Saarlander Sullwald te kloppen en w7el met 52. De Italiaan Pinton (54), de Pool Czajkowski (52) en de Hongaar Keresztes (53), die hij reeds in de eerste ronde een nederlaag had toegebracht, moesten eveneens in de Nederlander hun meerdere erkennen. Vierduizend postduiven zoek na noodweer Vrijdagavond zijn 6000 postduiven per trein van Amsterdam naar Mons in Nrd. Frankrijk vervoerd, waar ze tijdens het weekeinde zijn gelost. Tengevolge van slechte weersomstandigheden men ver moedt, dat een koppel duiven boven Lim burg door een onweersbui uit elkaar Is geslagen zyn er van de 6000 duiven nog 4000 zoek. Men neemt aan, dat de meeste zoekgeraakte vogels in de Noor delijks provincies zijn terechtgekomen. Degenen, bij wie duiven zijn binnen gekomen. wordt verzocht de naastbyge- legen politiepost hiervan in kennis te stellen. Oude duiven kunnen namelijk, wanneer ze gevoederd zijn, weer worden losgelaten. Thans gaat het om jonge dui ven, die op de plaats schijnen te blijven, waar ze zijn neergekomen Mau Mau-ers worden door leden van de Kenya Police Reserve verhoord. Zij bleken Canada hel meest in trek (Van onze correspondent Alfred van Sprang) IN DE CENTRALE POST van de Kenya Police Reserve aan de grens van de vruchtbare hoogvlakte van Kinangop is een jong politie-officier bezig een andere post over de kortegolfzender op te roepen. „This is Able Four calling Charley. Er knettert iets in de luidspreker. „Hallo Able Fourthis is Charley „Heeft u iets voor ons?" „Jahier komt een bericht." Een schorre stem vertelt tussen veel atmosferische storingen door, dat men in het bos aan de voet van de bergen de sporen van een bende van tien of vijftien man NORTH KINANGOP (KENYA), Juli 1953. waargenomen heeft en vermoedt dat de Mau Mau weer tracht ergens voedsel te stelen. „Heb je een patrouille uit. „Ja, Henry is er achteraan „Okay, houd ons op de hoogte. Dergelijke berichten behoren tot de dagelijkse routine in dit gebied, dat wel de graanschuur van Kenya ge noemd wordt. Het is dan ook geen wonder, dat de Mau Mau-benden hier voortdurend komen in de hoop iets eetbaars te kunnen veroveren. De politie en de planters zijn echter op hun hoede. Strijd tegen de dood in Korea Na de oorlog reeds 163.000 landverhuizers uit Nederland vertrokken De postcommandant in een geel sport hemd en de kringen van vele slapeloze nachten om zijn ogen zet de situatie op een stafkaart uiteen. „Hier zijn wij...." „Ja...." „Die cirkels zijn ondernemingen „Hoeveel zijn er....?" „Twee-en-vyftig „En wat voor ondernemingen "Meest tarwe. Een derde van alle tarwe in Kenya wordt hier verbouwd. De meerderheid van de planters zijn Britse officieren, die zich na hun dienst tijd hier gevestigd hebben. Het krioelt er dan ook van de majoors, kolonels, brigadiers en zelfs generaals. De hoog vlakte is een prachtig stuk natuur op bijna drie duizend meter. De aarde is zeer vruchtbaar. Het klimaat is aange- Goed leven Vóór de Mau Mau begon, was het leven hier dan ook goed. Dat is nu anders. En kele planters zijn op beestachtige wyze vermoord en anderen hebben de dood in de ogen gezien. De arbeiders worden be dreigd en het vee gestolen. De rust is volkomen verdwenen. Er zwerven voortdurend benden door het gebied. Zij komen van de andere kant van het Aberdare-gebergte, waar leger en politie hen geen ogenblik met rust laten. Er gaat geen dag voorbij of men ziet ergens sporen van hen. Soms is het een bende van een paar man, maar er zijn er ook van over de honderd. De ene keer lukt het 'hen onschadelijk te maken en een andere keer weten zij weer in de dichte bossen te ontkomen. Er is een heel net van politieposten over het gebied gespannen en er wordt dag en nacht gepatrouilleerd. Ver der is er de telefoon en een systeem van seinlampen, waarmee alle ondernemingen in geval van gevaar de politie kunnen waarschuwen. Maar dat kan allemaal niets veran deren aan het feit. dat het leven in deze streek met zijn eenzame en dikwijls moeilijk te bereiken boerderijen verre van veilig is. Niemand laat zich daar echter door afschrikken. Risico In de grote salon van de onderneming Kiberi schenkt de nog jonge vrouw van kolonel Nimmo thee. „Bevalt het u hier....?" „O. ja „Bent u niet bang Ze kijkt beledigd van het theeblad op. „Gunst, nee Er is echter reden genoeg om wel bang te zijn. De onderneming ligt dicht by de bergen waarin de Mau Mau .zich ver schuilt. Weliswaar heeft men een poli tiepost op het erf, maar dat is evengoed een aantrekkingspunt als een bescher- Bovendien heeft een van de trouwste huisbedienden meegeholpen om drie be woners van een naburige boerdery te vermoorden. De Mau Mau had hem oor spronkelijk opdracht gegeven de kolonel en zijn vrouw te doden, maar dat kon hij na de goede behandeling niet_ °Ye* zijn hart verkrijgen. Toen heeft hij zich maar aan de buren vergrepen. „En waar is-ie nou De kolonel zucht. „Hij is net gisteren opgehangen.. Heeft u nou nog Kikoejoes hier. .7 O jaeen stuk of vijftig." "zijn er daar niet bij, die de Mau Mau- ee'd afgelegd hebben7" (Advertentie) Wat komt er na de complimentjes Modern middel voor de moderne tijd De buisvrouw mag trots zijn op de complimentjes, die zij voor haar maal tijd krijgt... maar daarna staat zy toch maar weer voor de afwas. Dit probleem hield de Castella-fabrieken bezig- en in haar laboratoria werd het middel gevonden, dat in onze moderne tyd thuishoort. Castella Vaatwas: een enkele pptleoel geeft een overdaad van acuei SS dat vet en vuil in zidi opneemt, aanslag doet verdwijnen. Het schuim is blijvend werkzaam: zo groot kan de stapel borden, vonken en lepels niet zijn, of ook het laatste bord komt flonkerend, volkomen gereinigd uit het parelend Castella-schuim te voorschyn. Het is werkelijk een wonder om te zien! En een tweede wonder is Castelias beschermende werking op de handen. Fluweelzachte handen, in plaats, van die gevreesde ruwe „arwaShanaen Een pak Castella. waarmee men een hele week doet, kost slechts 25 ct. Het nemen van een proef kan men dan ook iedere huisvrouw van harte aanraden (Van een onzer verslaggevers) De Commissaris voor de Emigratie, mr ir B. W. Haverman, verwacht, dat aan het eind. van dit jaar 40.000 Nederlanders ge ëmigreerd zullen zijn. In de eerste helft van 1953 zijn reeds meer dan 20.000 emi granten vertrokken.. Voor 1954 streeft de regering naar een emigratie van rond 60.000 Nederlanders en wel naar Canada 25 000, Australië 20.000, Nieuw-Zeeland 5.000, Zuid-Afrika 2500, Verenigde Staten 2500 en naar de andere landen 500. Sinds de oorlog zijn er tot en met het eerste half jaar 1953 163.198 Nederlanders ge- emirgeerd. Hiervan heeflt Canada bijna de helfit opgenomen, ruim 80.000 Ir Have- man heeft gedurende zijn verblijf aldaar opgemerkt, dat het tyd wordt de Neder landse immigranten te bundelen in Cana dees-Nederlandse organisaties. Vooral bij zelfstandige vestiging is er behoefte aan een goedkopere financiering dan de Ca nadese baraken bieden (7 en meer pet). De Raad voor de Emigratie heeft deze zaak in studie en zal binnenkort advies uitbrengen. Men denkt aan de oprichting van eigen spaarbanken, waar gevestigde emigranten hun geld kunnen beleggen en nieuwe emigranten credaet kunnen krij gen. Ook de kwestie van de passagekosten heeft de aandacht De Raad van> Emigra tie overweegt om in navolging van Enge land over te gaan tot de vaststelling van een gelijk passagebedrag, ongeacht naar welk land men emigreert. Thans is het versohil in passagekosten dikwijls een reden om naar een ander land te emigre ren. dan waarheen men eigenlijk had willen gaan. „O, ongetwijfeld „En die houdt u toch Machteloos De kolonel maakt een machteloze schouderbeweging. „Tja, ik vertrouw ze maar tot ik het tegendeel ontdek „Dan is 't waarschynlijk te laat.." „Ach, je moet enig risico nemen.." Men heeft intussen alle voorzorgsmaat regelen getroffen, welke er te treffen zijn. Er is om het hele huis prikkeldraad aan gebracht. Op de hoeken heeft men van zandzakken schietposities gebouwd. Men sluit 's avonds alle deuren en haalt de sleutels er af. De kolonel gaat altijd vóór zijn vrouw een kamer binnen. Als het licht op is, schuift men de gordijnen voor de vensters om geen doelwit te vormen. In de slaapkamer heeft men natuurlijk elk een geladen revolver voor het grij pen. En voor de rest doet men zo gewoon mogelijk. „Zoudt u niet liever naar een veiliger plaats gaan „Ik denk er niet aanzegt de kolo nelsvrouw. Een dergelijke stap zou een toegeven aan de Mau Mau betekenen. En dat is het laatste, wat men van plan is. Verhouwen Mevrouw Williams is een andere plan tersvrouw, die er niet aan denkt het veld te ruimen voor de Mau Mau. Zij leeft helemaal alleen op een onderneming van twaalfhonderd hectaren met driehonderd stuks melkvee. En zij is een paar maan den geleden twee-en-tachtig geworden. „Ik heb goeie boys...." zegt ze. „Kikoejoes „Ja, allemaal. Twee slapen er zelfs in het huis en de andere achttien vlakbij. Iedere avond geeft ze 'hun scherpe kapmessen om haar en zichzelf te verdedigen in geval de Mau Mau zou proberen binnen te dringen. En in de la van het nachtkastje heeft ze een revolver. „Wat voor één....?" „Dat weet ik niet, hoor Ze dribbelt naar de slaapkamer en komt terug met een Colt. 32 en een doos patronen. „Kijkt u eens, of-ie nog goed is „is-ie geladen. „Natuurlijk. „Heeft u wel eens geschoten Met een van ouderdom bevende hand wijst ze naar de geprepareerde huid van een luipaard en een cheetah op de vloer. „Heeft u die geschoten „Ja...." Gereed Ze heeft ook nog een leeuw op haar naam staan, maar die heeft ze weggegeven Toen ze meer dan veertig jaar geleden hier van Zuid-Afrika gekomen is, krioel de het in deze streek nog van de luipaar den. olifanten, leeuwen en rhinocerossen. „En als de Mau Mau komt „Dan schiet ikzegt ze strijdlustig, „ik ben klaar voor ze „Bent u helemaal niet bang Ze kijkt me ernstig aan. „Al heb je duizend mensen om je te beschermen en God is niet met je, dan geeft het nog niets In die geest blijft ook de weduwe Williams vastberaden op haar post. Ze weigert zelfs om vooor de veiligheid op een nabije boerdery te gaan slapen. Ze vertrouwt haar bedienden. Teneinde dat vertrouwen niet te schokken, vertelt de politie haar maar niet, dat een van die trouwe bedienden op heterdaad betrapt is, toen hij voedsel aan een Mau Mau-bende verstrekt heeft. En dat de koeien, die zogenaamd van ziekte in de wei sterven, in werkelijkheid door de Mau Mau geroofd zijn. Dergelijke onthullingen zouden op die leeftijd mis schien te veel voor haar zyn. Luguber De planters geven niet op. In deze streek is op een nacht een heel gezin uitgemoord: man. vrouw en een jongetje van zes jaar. Een golf van ont zetting is door Kenya gegaan, toen deze verschrikkelijk wandaad bekend werd. Maar toen de boerderij van de slacht offers een paar weken later geveild werd, waren er liefhebbers genoeg voor. Een jonge Schot e* zUn zuster hebben zich er nu gevestigd. Ze hebben de bloed sporen uit de kinderkamer laten weg- boenen. Ze hebben prikkeldraad om het huis laten maken en kippengaas voor de open gaanderij. En toen zijn ze enthousi ast begonnen met ploegen en zaaien. „Vindt u 't niet griezelig?" „Waarom...?" „Wegens de herinnering..." „O, nee...", geven ze allebei onver schillig toe. Boven is de kamer waar het jongetje in zyn bed vermoord is. Toen ze voor de eerste keer in het huis kwamen, lag zijn teddybeer nog in een hoek en de speelgoedtrein stond op de vloer. Nu slaapt de manmoedige zuster met het blozende gezicht in die kamer. Bo ven haar bed hangt een geladen revol ver in een holster en in het nachtkastje tussen allerlei toiletartikelen ligt een handgranaat. Vastberaden By het binnendringen hebben de moor denaars een deur ingetrapt en die is nog steeds niet vervangen. Maar wèl heeft men overal nieuwe sloten laten maken, daar de sleutels verdwenen waren. En een venster, dat open kan, zodat men het als schietpositie kan gebruiken, als er weer eens gevaar mocht dreigen. „Hier is Ruck vermoord..." Het meisje wijst naar een boomstronk voor het huis. „Laat u die zo maar liggen...?" „Ach, ja..." „En het personeel...?" „Dat is allemaal nieuw..." De twee jonge planters beschikken over een yselyke koelbloedigheid. Het lugubere verleden van het huis heeft absoluut geen invloed op hen. Ze zijn op getogen over hun nieuwe woning. En veel liever dan over de Mau Mau pra ten' zü over het vee, dat pas gekalfd heeft en over de nieuwe weg, welke zij aan het maken zijn, zodat ze in de re gentijd niet meer in de modder zullen blijven steken. En over de geel en rode Schotse vlag, welke trots en ietwat uit dagend van het tragische huis waait. Bewondering Men moet deze planters bewonderen. Niemand denkt er over zijn onderne ming in de steek te laten en elders vei ligheid te zoeken. Ook de vrouwen niet. Enkelen hebben weliswaar hun bedrij ven tijdelijk gesloten, maar alleen om helemaal vrij te zyn voor het bestrijden van de Mau Mau. Zy hebben zich als vrijwilliger by de Kenya Police Reserve aangesloten en jagen dag en nacht ach ter de benden aan. De anderen blyven echter op hun post om de voedselpositie van Kenya niet in gevaar te brengen. In hun vrije tijd hel pen ook zy de ernstig onder de sterkte zynde politie nog. En voor de rest zet men vastbesloten door. Maar met de hand op de revolver. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4