Hoe hervormd Abbenes zijn kerkje kwam aan Dollarschip te water gelaten Helicopter redde zwemmer uit zee Rijnstreekse fokkers op de Dordrechtse keuring Leidenaars op stap nieuwe leidsche courant maandag 27 juli 1953 burgemeester van de Haarlemmermeer hiervoor aangezocht. Zij meende echter hiervoor te moeten bedanken en zocht andere weg om nog beter haar me deleven te tonen. Met haar man belegde mevrouw H. W. AmersfoortDijk een zanguitvoering in Sloten. Beschermvrouwe was mevr. Torentje te danken aan een zanguitvoering Abbenes vormt in de Haarlemmermeer een uitzondering op de regel. Bijna alle namen van de grotere en kleinere dorpen in de Haarlemmer meer roepen herinneringen op aan wat eens was. Namen van plaatsen, dorpen en buurtschappen, eens verzwolgen door de waterwolf, die na de drooglegging opnieuw Werden gegeven. Met Abbenes is het anders ge steld. Lang en smal vormde het van 1617 af een grendelvormige afslui ting tussen Kagermeer en Haarlemmermeer. Van oudsher luidde de naam van een klein eilandje „Nes", het oud-Hollandse woord voor eiland. Het woord Abbenes is waarschijnlijk een afleiding van „des sbts nes" of de abdij van* het eiland. Bij de droogmaking van de Haarlemmermeer bleef deze naam leven, alleen: het eiland was daarna geen eiland meer. In I860 werd candidaat F. Hage be roepen tot predikant te Kage. Door diens werk, maar ook door het aanhechten van het zuidelijk deel van de Haarlemmer meer aan de kerkelijke Gemeente werd het Kager dorpskerkje te klein. Deze aanhechting geschiedde krachtens Ko ninklijk besluit d.d. 11 Januari 1659. Zou het kleine kerkgebouw dat voor 1618 lange tijd een R.K. kapel was kunnen worden uitgebreid Deze vraag moest tenslotte ontkennend worden be antwoord door het ongunstige rapport over het onderzoek van de oude funde ringen, waarop men had willen bouwen. Een nieuw plan groeide, dat rekening hield met de nuchtere werkelijkheid. Vóór de drooglegging van het meer telde de Kaag ongeveer driehonderd zielen, na 1866 nog slechts tachtig, van wie de meeste R.K. waren. Het zuidelijk deel van de meer en de Lisserdwarsweg tel den echter duizend zielen. Het tweede plan betrof een geheel nieuwe kerk, in het midden van de gemeente Abbenes. Activiteit Roëll, echtgenote van de commissaris des Konings in Noord-Holland. De opbrengst wasf 1471, waarvoor prompt een torentje kon worden gebouwd. Dit had men uit zuinigheidsoverwegingen niet in het bouwplan opgenomen. Op tweede Paasdag 26 Maart 1869 werd de nieuwe kerk ingewijd door ds Heringa met een predikatie over Psalm 84 vers 2: Hoe liefelijk zijn Uwe woningen o Here der heerscharen". Op waardige wijze werd het feest gevierd en groot de schare belangstellenden, ondanks het ongunstige weer. De Hervormde Gemeen te van Kaag-Abbenes had haar nieuwe kerk! Twee harde werkers maakten zich wel bijzonder verdienstelijk: ds K. Heringa, .predikant te Kage en P. Boekei, hoofd onderwijzer aan de toen nog jonge school "voor Abbenes en het Kagerdorp. Vele professoren en predikanten ver leenden hun medewerking en daarnaast werd door middel van advertenties „de openbare liefdadigheid1" ingeroepen. .Meester" Boekei schreef een boekje „Geschiedenis van het Haarlemmermeer in schetsen en taferelen" en gaf dit uit ten bate van de kerkstichting te Abbe nes. Z.K.H. Prins Frederik bestelde een exemplaar hiervan en gaf vijftig gulden als extra gift. Subsidies werden aangevraagd en ver kregen bij de synode der Ned. Hervormde Kerk, het rijk en de provincies Zuid- en Noord-Holland. Zo kwam in korte tijd het benodigde geld bijeen, oorlog, chole ra, veepest en een mislukte oogst ten spijt. De kerkbouwactie was begonnen in November 1865 en reeds.op 12 April 1868 vond de aanbesteding plaats. Architect voor het nieuwe gebouw was de heer P. J. Hamer te Amsterdam. De bouw werd gegund aan de laagste in schrijver, L. Kievit te Haarlemmermeer voorf 15.975. Torentje Op 8 Juli 1868 werd de eerste steen gelegd door Sophia Heye enig kind van dr J. P. Heye en M. M. van Voorst. Aanvankelijk was de echtgenote van de Middenstandsexamens te Leiden Voor het middenstandsexamen zijn te Leiden geslaagd: T Ravensbergen, Rijnsburg; K. Redegeld, Alphen aan den Rijn; K. A. Remmelzwaal, Katwijk aan Zee; D. G. Rensink, Benthuizen; N. J. Rietbroek, Roelofarendsveen; R. Riksen, Wassenaar; H. J. J. Bodewijk, Roelofarendsveen; N. L. M. Romijn, Zoetermeer; A. de Roods, Oegstgeest; G. J. Roos, Zoetermeer; A. de Rooy, Alphen aan den Rijn; D. de Rooy, Wassenaar; G. Rosenboom, Ter Aar; S. O. H. Rovers, Katwijk aan Zee; C. Ruis, Leiderdorp; G. C. Ruiten, Roelofarends veen; H. Ruiter, Leiden; H. L. van Rui ten, Roelofarendsveen; N. Ruyssenaars, Alphen aan den Rijn; C. A. de Rijk, idem; C. J. J. van der Sahn, Zoeter- woude; C. Schaap, Katwijk aan W. C. M. van Schagen, Hoogmade; N. J. M. Schavemaker, Warmond; J. A. P. Schellekens, Leiden; J. Scherpenzeel, Alphen aan den Rijn; J. C. van Schie, Warmond; P. G. van Schie, idem; P. J. Schmal, Wassenaar; G. C. Th. Scholten, Sassenheim; G. W. Schoneveld, Oegst geest; C. J. Schuitemaker, Katwijk Zee: A. J. M. Schutten, Nieuwkoop; C. Segaar, Voorschoten; M. G. Segaar, idem; A. S. Seis, Hillegom; J. Siersema, Wasse naar; C. Simon, Katwijk aan Zee; J. Slin gerland, Nieuwkoop; G. Slootweg, Val kenburg; J. Slootweg, Sassenheim; J. A. Smit, Leimuiden; C. P. H. Snoek, Mij drecht; J. A. Snoek, Alphen aan den Rijn; T. Soede, Nieuwveen; C. P. Soeterbroek, Zoetermeer; A. Sonneveld, idem; J. Son- neveld. Zoetermeer; J. Souverein; Kat wijk aan Zee; J. Souverein, idem; N. A. v. d. Spek, Alphen aan den Rijn; S. Spie ring, Katwijk aan Zee; A. Spies, Leider dorp, C. Starkewburg, Oegstgeest; J. Staveren, Hazerswoude; W. H. A. Stig- ter, Leiden; W. D. van der Stoel, Alphen aan den Rijn; J. C. Straathof, Hoogmade; M. E. Straathof, Nieuwe-Wetering; M. W. van Stijn, Warmond; W. van Tilburg, Alphen aan den Rijn; A. C. Timmermans, Katwijk aan Zee; H. P. C. Tulen, Haar lemmermeer; W. L. Turenhout, Lisse; H. H. Tijsterman. Rijnsburg; G. J. Varke- visser. Valkenburg; H. P. van Veen, Roe lofarendsveen; H. B. Veneman, Wassehaar J. v. d. Velde, Koudekerk; C. J. van Vel- zen, Oegstgeest. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jacobus, z. v. W. H. Ra- mak en G. A. de Boo; Ronald, z. van C. van der Linden en J. C. Meijers; Maria Geertruida, dr v. A. Nauta en L. C. Koo- man; Petronella, dr v. G. Kooien en P VijlbrlefDirk, z. van C. Weeda en M Noort; Antonetta Jacoba, dr v. R. Los er K. Bette; Nicolaas. zn v. D. Bink en H M, Scharloo; Stephanus, z. van I. van Es «n J. Mink; Elias Abraham Thomas, zr van E. A. Th. Vermond en N. M. Vlas blom; Benjamin Johan, z. v. B. J. Muns en D. Wiedijk; Her.dricus, zn va Hooijerink en J. H. Harmsen; Bastlaan, z. v. J. Souverijn en G. de Jeu. OVERLEDEN: N. G. van Rijnswou, Restauratie In de rampnacht van dit jaar werd het dak van de kerk stukgeslagen. Van einde Maart tot medio Mei heeft een deel van het gebouw in de steigers gestaan. Het herstellingswerk werd uitgevoerd door de firma Speelman te Nieuw-Vennep. Agenda voor Leiden Maandag Hooglandse kerk. 8.30 u: vierde avond- uziék door Adr. Blankenstein. Oud-Poelgeest: Oecumenisob jonge- rencongres. Dinsdag Afd. Leiden Ned. Chr. reisvereniging. uur: excursie naar Schiphol, boottocht aar Zaandam en bezichtiging Czaar- Peterhuisje. Oud-Poelgeest: oecumenisch jongeren- congres. Vereniging Oud-Leiden. 6.45 uur: hof jesexcursie (plaats van samenkomst Noordeinde. hoek Oude Varkenmarkt) Stadsgehoorzaal. 8 uur: show Louis Bouwmeester („Wonder boven wonder"! Woensdag. Stadsgehoorzaal. 8 uur: show Louis Touwmeester (herhaling) Oud-Poelgeest: oecumenisch jongeren- congres. Hooglandse kerk. 7 30 uur: Avondstilte. Steenschuur 21. half 8 tot half 9: zit ting prijzencommissie. Tentoonstellingen Steenstraat IA: „18531953 H. A Lo- rentz en H. Kamerlingh Onnes" (tot 30 Augustus). De Burcht: schilderijen van B. C. Ettinger. Turk: schilderijen en grafisch werk van Bob Brobbel (tot 1 Augustus). Oranjerie Hortus, (Rapenburg): aqua- voor de droogmaking van het Haarlemmermeer een eilandje is thans een langgerekt dorpje langs de Ringvaart. Deze opname toont het centrum van Abbenes met de Hervormde kerk. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 20 t/m 25 Juli Te Leiden vestigden zich van Beek en Fam. grossier, Rood- borststraat 54; A Blankenstein musicus, H Rijndijk 47; RL Bosch ingenieur, Rijnsburgerweg 2; E. V. Y. Bouman, Herensingel 31; O. H. Brouwer, arts, ierhaavelaan 19; R. Coert en familie, Duinhof 52; J. de Beer-Dekker, Witte Singel 106; A. M. Leijten-Dirken, Rijns burgerweg 177; A. J. Ensink en familie, directeur gasbedr. (Indon.), De L. de Kan terstraat 11; A. B. Geurts en fam., vak bondsbestuurder, Stieltjesstraat 16; J. F. Glasstra van Loon en fam., ass. R.U., Nieuwsteeg 31; R. H. GijSberti Hodenpijl, vertegenwoordiger, Jan van Goijenkade 7; J. F. Heijdemann, adsp. insp. v. pol., d. Brandelerkade 1; L. Hogendorp, Conradstraat 15; J. den Holder, autotech- Haagweg 37; J. A. Joannes en fam. tekenaar, Duinhof 53; G. W. Juffermans, Kooistraat 4; J. ten Kampe, verpleegster, Rijnsburgerweg no. 10; P. J. G. Kapteijn, Rapenburg 119; C. Starre-v. d. Kooij, v. d. Sande Bakh.laan 26; H. Kraaij, Hooi gracht 94; M. C. Lenaerts, hulp in de huishouding; Tesselschadestr. 19a; M. A. J. G. de Liagre Böhl, Groenhovenstr. 18; R. H. B. Lorrier en fam., ingenieur. Joh. de Wittstraat 27; E. C. va* der Maas, pleegster, Mezenstr. 2; A. T. v. d. Wulp- Maaskant, werkster, Boerhaavelaan 16; H. F. Meelker en fam., boekhouder, Bos- huizerkade 1; E. H. T. Merlijn, alg. ass hotelbedrijf, Diefsteeg 6B; C. M. v. d. Meij dienstb., Papengracht 25a; W. J. Persons, militair, Morsstraat 62/64; M. M. J. Poll- i, kleuterleidster, Hoogstraat 3; Rhijnsburger, dienstbode, Oude Vest 49a; W T. T. Rombouts, chauffeur le kl. K.M., Boshof 47; H. Beekhuizen-De Ruijter, vis- koopvrouw, Hooigracht 55; A. J. G. M. Schölvinck, ambtenaar, Morssingel 9; J. C. van Schravendijk en fam., taxi-chauf feur, v. 't Hoffstraat 48b; M. M. Vroom- Schuurman, Breestraat 143a; E. C. A. var Seville, leerl.-verpleegster, Javastraat 24 F. J. G. Swaab, arts, Boerhaavelaan 8; Wed. K. N. v. d. Hout-Tan, Zoeterw.- singel 39; A. C. N. van der Valk en fam., huishoudster, Jan van Goijenkade 21; K. Veldkamp en fam., militair, Duinhof 57; N. P. Vergunst, timmerman, Tesselschade- straat 14a, A. J. Verhagen, verpleegster, le Binnenvestgracht 30; J. C. Verlinde, v pleegster, Rijnsburgerweg 10; J. Vos fam., leraar Duits, Tib. Siegenb.str. 13. Uit Leiden vertrokken: M. Adama van Scheltema, vai Goyenkade 44 naar Zandvoort, Teunis bloemlaan 18; E. C. C. Ament, Spieghel- straat 20a, 's-Gravenhage, Balsemienlaan 22; S. van Aggelen, De L. de Kanter straat 30a, Wassenaar, Groot Hoefijzer laan 10; J. G. Arentzen, Witte Singel 50, Haarlem, Hazenpaterslaan 34; A. van den Berg, Appelstraat 4, Vaals, M-laan 222; E. P. Beversen, Witte Rozenstraat 20, Den Haag, Ant. Heinsiusstraat 100; A. S. C. Bom, Morsweg 19, Den Haag, Thorbecke- laan 58; G. C. P. van Bommel, Morsstr. 62/64, Steenwijkerwold, Kallenkote IV 57a; S. A. Bonebakker, Zoeterw. Singel 11, Rotterdam, Pr. Julianalaan 32: F. Bontje, Hoogl. Kerkgracht 17, Den Haag, Hobbemastraat 251; J. P. F. ten Broek en fam., Fagelstraat 20, Canada: W. Bruijns, Noordeinde 2a, A'dam, Orte- liuskade 86 III; F. R. Doff en fam., Bern- hardkade 10, Den Haag, J. Luijkenlaan 103; L. W. J. v. d. Drift en fam., Maredijk 157, Vlaardingen, Lavendelstraat 22b; C. H. van Fessem-Van Es en fam., Clarasteeg 20, Vlaardingen, Schimmelpenninckstraat 27c; T. A. van Gemert, Rijnsburgerweg 10, Maarn, Sportlaan 4; L. M. S. van Ag- gelen-Gerlings, Lorentzkade 34, Wasse naar, Groot Hoefijzerlaan 10; A. H. M. ter Haar, Noordeinde 50, Almelo, Sluiskade N.Z. 72; Th. B. Hannik, Rijnsburgerweg 147, Rotterdam, Boergoensevliet 98; L. H. J. Hardy, Stieltjesstraat 35, Maastricht, Fr. van Laarplein 2; A. J. H. Hermans, Breestraat 47, De Bilt (U.), Blauwkapel- seweg 21; W. A. Herrmann, Lange Mare 71a, Den Haag, Torenstraat 108d; C. Th. M. Hilhorst, Noordelnde 50, Australië; G K. Hogenberk, Drie Octoberstraat 34, Den Haag, Parkweg 9; E. ten Hooven, De Si'terlaan 54a, Leiderdorp, Burgemeester Brugplein 1; H. Hoving en fam., Stiel tjesstraat 16, Warffum, Noorderstraat 10a; M. Th. van Kins, Hoogl. Kerkgracht 49. Zoeterwoude, Rijnegommerstr. 12; Wed. M. S. Hakkenberg-Lambooij, Hoge Mors weg 116, Zeist, Rembrandtlaan 2; P. M. i Leeuwen, Hooigracht 58, Woubrugge, Klaverweijdeweg 1; F. van der Linde, Lage Rijndijk 34, Den Helder, Buitenha- 5; W. C. M Lindenhoff, Oude Rijn 8. Alkmaar, Emmastraat 83; A. H. M. Lohman, Boerhaavelaan 24, Nijmegen, Hatertscweg 48; H. A. Londt Schuit: Rijnsburgerweg 10, Bloemendaal, Van Lennepweg 5; G. van Maasdam, Boer haavelaan 7, Amsterdam, Koninginneweg II; H. Mass, Kagerstraat 14, Verenig- Staten van Noord-Amerika; E. C. d Meulen, Rapenburg 59, Utrecht. Spaar- ïestraat 26; M. E.'*A. MOThs, Zoetei iingel 53, Ooststellingwerf, Appelscha: Molenaar en fam., Schimmelstr. 3, Ca nada; C. E. Jacobs-Ramaer, Nieuwsteeg 31, Indonesië; P. C. Regensburg, Linde straat 17, Den Haag, Corn. v. d. Lijnstr. 19; F. J. de Reus en fam., Zeemanlaan Den Haag, Stevinstraat 231; Wed. J. Riensk-Riedel, Verdamstraat 40, Oegst geest, Rhijngeesterstraatweg 6; S. M. E. Rückert, Breestraat 15a, Amsterdam, v. Eeghenstraat 45 bov.; A. Scheepstra, Jan Goyenkade 19, Utrecht, Petrarcalaan T. E. Scheltema, Rijnsburgerweg 16, Amsterdam, Oranje Nassaulaan 27; J. C. Segers, Hooigracht 11—29, Hillegom, Ma- riastraat 18; J. C. M. Simons, Bakh. Ro- :eboomstraat 11, Venlo, Straelseweg 7; H. L. Speijer en fam., Jan van Houtkade 18, Oegstgeest, Rijnzichtweg 39; L. W. Stock- n, Noordeinde 50, Arnhem, van Law Pabststraat 22; B. E. Taylor, Rapen burg 16, Verenigde Staten van Noord- Amerika; P. P. de Tombe en fam., Vol dersgracht 2a, Rheden (Gld.), De Steeg, Bergweg 15; J. H. W. Verschure, Noord einde 50, Eindhoven, Leeuweriklaan 22; M. E. de Vries, Noordeinde 50, Sneek, Stationsstraat 34; J. P. de Water en fam., Haarlemmerstraat 252, Amsterdam, In- sulindeweg 231; J. van der Weide, Dijk- straat 36, Rotterdam, Ketenstraat 22a; S. terrariumtentoonstelling (tot 7 Augustus) Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden wordt waargenomen door apotheek Boekwijt, Breestraat 74, en de Haven-apotheek, Haven 18. Tuinfeest „Westerkwartier" Toen de speeltuinvereniging „Wester kwartier" Zaterdagavond de balans op maakte van het bezoek aan het tuinfeest, bleek het aantal bezoekers de twaalfhon derd te hebben overschreden. Een bewijs hóe goed deze vereniging staat aange schreven. 's Middags om drie uur waren eerst de kinderen aan de beurt geweest. Dezen wipten, draaiden, schommelden en trok ken touwtje, dat het een lieve lust Ook werden balletjes opgegooid leuke prijsjes. De „groten" kwamen 's avonds aan Onder hen bevonden zich ook heel wat vertegenwoordigers van zusterverenigin gen. Allen vermaakten zich uitstekend. De avond werd in het clubhuis gesloten door de voorzitter, de heer C. F. Lardee. Deze maakte tevens het vacantiepro- gramma bekend, waaruit bleek, dat de kinderen in de vacantie op prettige wijze worden beziggehouden. Mulo-examens te Leiden Voor het Zaterdag te Leiden gehouden Mulo-examen zijn de volgende candida- ten geslaagd: J. Hortensius, Koudekerk aan den Rijn; W. G. A. van Dam, Noord- wijk; C. P. Rügebregt, Oegstgeest; J. C. L. Sandberg van Boelens. Sassenheim; H. Klein en E. Schraverus, Alphen aan den Rijn; R. Burger en J. Stouten, Voor schoten; C. E. Herbig, Alphen aan Rijn; D. Ooms en T. Sloof, Bodegraven; A. van Tol, Hazerswoude; A. de Moed, Leiden; A. C. Mijs en D. J. Rijswijk, Alphen aan den Rijn; J. Hortensius, M. Karman en M. Lok, Bodegraven. Prins Bemhard in Turijn Z.K.H. Prins Bernhard heeft Zaterdag een particulier bezoek aan de Fiat- '.- vliegtuigfabriek le Turijn gebracht Hongaar Sakovics wereld' kampioen degen De Hongaar Sakovics is wereldkam pioen degen geworden. In de finale dit wapen bij de wereldkampioenschap pen te Brussel legde hij met 6 overwin ningen beslag op de eerste plaats. Twee de werd zijn landgenoot Berczenyi en derde de Italiaan Marini. De titelhouder en Olympische kam pioen, Eduardo Mangiorotti (It.) eindigde als vijfde. Agrarische tentoonstelling van 5 t/m 8 Augustus De agrarische tentoonstelling „Westen V Delft" zal dit jaar worden gehouden van 5 t.m. 8 Augustus. Op 5 Augustus zal de commissaris van de Koningin in Zuid- Holland de tentoonstelling openen. J. C. de Wekker, Herenstraat 112, Leider dorp, Burg. Brugplein 1; H. E. Wempe, Rijn- en Schiekade 166a, Texel H 131; J. Th. A. van Zandwijk, Stieltjesstraat 24, Raalte, Velweg 46; H. A. Zonderop, Zijlsingel 83, Den Haag, v. d. Neerstr 274. DE KAAG Boekbespreking Een bijzonder interessant onderdeel van de demonstraties van de Kat- wijkse reddingsbrigade, Zaterdag op en bij het strand te Katwijk ge houden, was het redden door een helicopter van het vliegkamp van een zwemmer, die zich te ver in zee had gewaagd. De geredde is zo juist uit het toestel gestapt. Foto D. Kruyt. KATW11K AAN ZEE Geslaagde demonstraties van de K.R.B. Onder zeer grote belangstelling hebben Zaterdagmiddag op 't strand ter hoogte van het Rotterdams Zee hospitium de reddingsdemonstraties door de Katwijkse reddingsbrigade plaats gehad. De voorzitter van de brigade, de heer D. C. O. Boekhoven, sprak door de ge luidsversterkers de belangstellenden toe. Spr. wees op de grote taak van mensen liefde, die het brigadewerk kenmeFlet, Hierna werden door de brigadeleden .erschillende bevrijdings- en reddings grepen gedemonstreerd, alle toegelicht door de K.R.B.-instructeur, de heer P. M Viool. Vervolgens liet men zien ver schillende methoden om drenkelingen langs de stranden te redden, zoals red- dingslijn, redstok en tuigjes. Voor deze demonstraties had de K.R.B. ook mede werking verkregen van de N.Z.H. red- dingsmaatschappü. De mannen van een omgeslagen vlet vroegen de K.R.B. om hulp door middel van een motorreddings boot, de Baron van Cattendijke, die met bekwame spoed de in nood verkerenden hielp. Buitengewoon interessant was de redding van een ver in zee vertoe vende zwemmer door een helicopter van het vliegkamp. Na een paar de monstratiebewegingen pikte het vliegtuig de drenkeling keurig op en bracht hem behouden op het strand, zoals de foto ook,laat zien, waarop de zwemmer zojuist is uitgestapt. De voorzitter en de secretaris van de K.R.B., de heren Boekhoven en Proost, werd een tochtje met het vliegtuig aan geboden. Dit zitje was zeker voor de een welkome rust, na zijn terugkeer de Vierdaagse, die hij voor de vierde maal heeft uitgelopen. De heer E. Wouda, voorzitter v« propagandacommissie sprak nog slotwoord. Hü zei, dat Katwijk een veilige badplaats is, mede dank zij de arbeid der K.R.F GOED FIGUUR De landbouwtentoonstelling In Dordrecht neemt een belangrijke plaats in in deze provincie. De provinciale bond van rundvee-fokverenigingen in Zuid-Holland organiseert hier tevens zijn jaarlijkse fokveedag. Dit is eveneens het ges-al met de afdeling van de warmbloedpaardenfokkerij (V.L.N.). De Rijnstreek heeft hier, wat het rund- ;e betreft, een goed figuur geslagen. Vooral de dieren van jhr J. A. G. Sand berg te Wassenaar hebben goede succes sen geoogst. De bekende, thans 12%-j. koe Marijke 20, heeft het kampioenschap in Zuid-Holland veroverd. In de super- productieklasse had zij ook een eerste plaats veroverd. Heel De Kaag en vele tn de omgeving vertoevende watersportbeoefenaars had den zich Za*crdagmiddag omstreeks drie uur verzameld rond de werf van het jacht- en scheepsbouwbedrijf van de fa C. van Lent en Zoon in De Kaag. Hier werd de Ventura, één der voor Ameri kaanse rekening gebouwde jachten, waar over we reeds eerder schreven, te water gelaten. Het vastgestelde tijdstip van de plechtigheid drie uur werd met een half uur overschreden als gevolg van een brand (men zie onder De Kaag). Maar tenslotte kwam dan toch het grote moment, waarop de echtgenote van de eigenaar van de Ventura, mrs Frua, de doop van het nieuwe jacht verrichtte met de traditionele fles champagne. Enige ogenblikken later lag het schip tot veler geruststelling veilig en wel in het water. Natuurlijk ging dit met ap plaus, gejuich en getoeter gepaard. De Ventura heeft een lengte van drie- en-twintig meter en is het grootste schip, dat hier tot nu toe werd gebouwd. Nu ligt nog een dertig meter lang jacht op stapel, ook voor Amerikaanse reke ning. Over ongeveer vier weken zal de met de modernste snufjes uitgeruste Ventura waarschijnlijk haar reis naar Monte Carlo beginnen. (Foto N. van der Horst) Mesthoop in brand Zaterdagmiddag om half drie geraakte een mesthoop van de heer L. Clement in brand doordat er een as la op was geleegd, die blijkbaar nog vuur bevatte. Aange zien de mesthoop vlak bij de hooiberg is gelegen, werd ogenblikkelijk met man en macht gewerk* om de brand te blussen. Ook de brandspuit kwam er nog aan te pas. En daar de heer Th. van Lent tevens brandweercommandant is, moest de tewaterlating van de Ventura dus even op zich laten wachten. Gelukkig Mep alles goed af. Bevorderingen aan de R.K. vakschool Bevorderd van het eerste leerjaar naar het tweede van de opleiding huisnaaister: G. v. d. Burg, W. van Cassel. R. van Dijk, W. Dijkmans, L. Lagerberg, M. Neele- man, C. Piket, A. Schuurman. J. Visser, B. v.' d. Weijden, G. Koet, Leiden; L. v. d. Geer, R. de Groot, L. v. d. Meij, Oegst geest; W. Heijn, G. de Mollander. Lei derdorp; G. de Heij, C. Vooys, Katwijk; A. van Immerseel, H. van Immerseel. Leimuiden; G. Russchenberg, Voorscho ten; T. Teernstra, Sassenheim, F. Wey- ers (met lof), Warmond. Niet bevorderd: 3. Van het eerste leerjaar naar het tweede van de opleiding tot hulp in de huishou ding: B. v. d. Hoorn, J. Roest, I. Tatay, C. van Zandwijk, Y. Zwijsen, Leiden; I. Breuer, Rijpwetering; G. Demmenie, M. de Koning, Oegstgeest. Van het derde leerjaar naar het vierde van de Middagopleiding: L. Edelaar, J- van Es, R. Kanbier, T. Kok. H. v. d. Kraats, J. Leune, B. Rodenburg, H. de Water. Leiden; J. van Grieken, N. Vink. Oegstgeest; J. van Hemert. Leiderdorp; B. Kwakernaak, Hoogmade; T. Straat hof. Nieuwe Wetering; M. Vlekke. Voor schoten. Van het eerste leerjaar naar het tweede van de middagopleiding: T. Ginjaar, R. den Hollander, T. Kruider, W. Matze. M. van Zonneveld. Leiden; Tr. v. d. Weijden, Th. Zandbergen, Oegstgeest; N. van ToL Leiderdorp; R. Zonneveld (met Voorhout. Voorwaardelijk: B. Kleijn, B. de Rid der. Leiden. Van het eerste leerjaar naar het tweede van de Primaire dag-opleiding: J. Boe- tekees, R. Boetekees, L. Smittenaar, J. Vermeulen, A. Bruins, S. Castelein, W. Dubbelden, A. Heijn, C. Juffermans, R. v. Kesteren, R. Krekelaar, H. v. d. Meij. J. O verdijk, R. Peeters, R. Pieters, L. d, Zwet, J. Dijsselbloem, C. Kok, R. t Latum, R. Minderop, T. Baart, R. Baart. T. Borsjes, A. Burgy, G. Devilee, E. GU- zenij, T. Hartevelt, E. Honsbeek, T. Huschka, S. Karstens, C. Knotter, W. Langezaal, A. Nobel, M. Ravensbergen, B. Sierat. C. v. d. Vos, N. Zonneveld. C. v. d. Dop, L. de Jong, J. Kralt, G. Kra nenburg. T. van Leeuwen, R. Ligt voet. B. de Mooy, G. Ruyter, L. Selier, J. Smits T. Spruijt, P. Vermeer (met lof), R. v. d. Vos, S. Zandvliet, F. Zitman, J. Beek man, S. Flaman, I. Schoeman, Leiden: A. Harstra, N. Heeren, J. van Leeuwen. D. Nonnekens, E. v. d. Valk, R. den Hol lander, R. van Rijn, I. van Rijn, E, Strijk. D. Zandvliet, Oegstgeest; N. Augustinus. C. Verhart, Noordwijk; L. Kapiteijn, T. Homan, A. Bouman, E. Colijn, C. Helmus. D. Lepelaar, J. Vercouteren, Sassenheim; T van Dam, D. van Gerven, W. Hoek, M. Warmenhoven. Voorhout: T. Duijn- hoven, R. Papót, M. de Vetten, Warmond: A. Turk, Abbenes. B. Vieveen, Leidschen- dam; M. de Graaf, J Hogenes, N. Leest, R. Maat, H. v. d. Vecht, C, Zwaan, T. va Gessel, T. van Amsterdam, Leider dorp; J. Doeswijk. G. Duljnisveld, S. Oudshoom, Voorschoten; C. Spaander man. S. Vis, G. Warmenhoven, Katwijk; C. Kluiters, M. v. d. ©erg, N. de Boer, R. van Mil, Zoeterwoude; F. Leuven, Lisse; C. Taskin, Noordwykerhout; G. van Bennekom, Hazerswoude; R. v. d. Berg, Wassenaar; A. Juffermans, Rijp wetering; M. de Koning, Roelofarends veen; A. Pennings, F. Pennings, Oud Ade; J Rotteveel, Oude Wetering; H. Peeters, Hoogtnade. Voorwaardelijk: S. v. d. Berg, J. Oyen- dijk, C. Weers, L. van Wouw, R. Nauta, L. van Welzèn, C. van Ingen Schenau; N. Nagtegaal. G, van Ingen, Leiden. Niet bevorderd: 8. De kruistocht van de Cap Pilar. door Adrian Seligman Uitg. v/h C. de Boer Jr- Amsterdam. Adrian Seligman begon ln 1936 aan een niet-alledaags avontuur. Hij kocht een oude Franse bark en met dit zeilschip bevoer hij twee jaren lang de wereld zeeën. Behalve uit drie ervaren Zeelui, bestond de bemanning uit louter ama teurs, van wie velen nog nimmer tevoren en schip hadden gevaren en die voor 100 pond sterling de reis mee mochten maken. Een bepaald doel had het schip niet Wilde men ergens aanleggen, dan legde men aan. maar was het getij niet gunstig, dan voer men maar verder. Was het ergens genoeglijk, dan bleef men er weken, soms maanden en anders steven de men direct maar verder. Het verhaal van dit ongebonden leven vindt men in dit boek beschreven: eenvoudig, maar met humor verteld. Geen zwaarwichtige beschrijvingen van land en volken, maar een smakelijk verhaal van persoonlijke ervaringen: luchtig zoals deze lange va- cantietocht zelve. Het is aardige ont spanningslectuur. (368 bladzijden, prijs gebonden f 7-90). A. K. Met de Albatross op diepzee- expeditie, door Hans Pettersson D. A. Daamens* Uitgeversmij N.V. Den Haag. In 1947 maakten de Zweedse diepzee- t onderzoekers Pettersson en Kullenberg - met het tot expeditievaartuig omgebouw- - de opleidingsschip Albatross een diep- 1 zee-expeditie, welke 15 maanden duurde J en over alle oceanen ter wereld voerde. Van zo'n reis valt natuurlijk veel te ver- 1 halen. Eerstgenoemde heeft de ervarin- c gen op die tocht in een boeiend reisver- - slag neergelegd. De schrijver vertelt zo wel op een begrijpelijke en interessante j wijze over de wetenschappelijke bevin dingen o.m. over de zeebodem, het leven op grote diepte, natuurkundige proeven onder water als over de avonturen die door de bemanning bulten het expeditieplan om werden beleefd. aanwezig afvaardigingen I Het boek is met talrijke goede foto's, s V.V.V. en het Ned. Rode Kruis, ter- schetsen en tekeningen verlucht, wijl ook op het terrein was het welbe- (243 Blz., prijs gebonden 11,50). kende K.R.B.-erelid „Tante Teun". 1 G. C. S. - In de rubriek Groningse types ster- erries behaalde Nirria van gebr. Om- zigt te Leimuiden een lc premie en de vijfjarige Nardonna van gebr. Noordom te Leiderdorp eveneens een lc premie. J. v. d. Goot Wassenaar Marijke heeft een levensproductie 51.573 kg melk en haar stalgenote Bouk- je, die in deze rubriek de tweede prijs behaalde, 43.526 kg. Een eveneens sterk naar voren komen de stal was die van fokker L. Laan Rietveld. In de grote groepen eigenge- fokte volbloeden kwam hij met zijn groep 1 b. De koe Julia haalde de b prijs in de super productieklasse. Deze if o.a. als 8.1093104,41380 dagen. Tenslotte kwam W. Vonk te Leimui- ïn in de bedrijfsgroepen met zijn knap pe groep dieren 1 b. Al kwamen deze dieren individueel iets minder overtui gend voor de dag, toch is dit een succes, aangezien de concurrentie vrij Enkele paardenfokkers hebben ook bescheiden bijdrage geleverd voor deze provinciale keuring. Bij de Gelderse merriën wist de bekende Lomana van C. A. Zandbergen te Rijnsburg beslag te leggen op de lb premie in de rubriek ster-merries. In de rubriek zes- en zevenjarige ries behaalde Lelie van W. J. de Vink te Bodegraven een 2a premie. Bij de Gelderse jaarlingen werd Retty van W J. de Vink lc en Rodina van A. A. Jon- gebreur te Nieuwerbrug ld geplaatst. Cambodja wijst het Franse aanbod af Premier Pen Houth heeft het Franse aanbod in Parijs besprekingen te voeren de eis van Cambodja, om algehele onafhankelijkheid afgewezen. Grootste tankboot ter wereld te water (45.000 ton) Zaterdag werd te Hamburg de grootste tanKboot ler wereld te water gelaten, ae Tina Onassis, die 45.720 ton meet. Het schip komt 5 October onder Lebrische vlag in de vaart. door Aleid van Rhijn ll Die nacht, vriendensliepen we wonderwel, en toen ik wakker werd stonden Rösl en Adelheid bij ons bed te kijken naar die rijkgeklede men sen, die uit een land kwamen, waar kleine prinsesjes de hele dag kroon tjes op hun kleine hoofdjes droegen. We wasten ons achter bij een bron, en het water daarin was het helder ste en zuiverste dat we in Erkingen zagen. Ons ontbijt. Keiharde broodjes,9die zeker twee weken tevoren het levenslicht had den aanschouwd. Maar als je maar volhield, kreeg je er een stuk af, en als je het dan nog even in de pik zwarte koffie doopte en de rest aai je speekselklieren overliet, bleken deze fossielen bovenmatig goed te smaken. Ook kregen we een homp kaas, waarvan de tranen in je ogen sprongen, vanwege de pikanterigheid. Maar het ging. En al deden we ook een dik uur over ons ontbijt, we heb ben het allemaal serieus opgegeten. Dankbaar en opgetogen stopte on ze gastvrouw het verschuldigde be drag in de zak van haar schort, leid de ons persoonlijk naar de auto en wenste ons Gute Reise en Auf Wie- dersehit. En Adelheid en Rösl, die al naar de koeien op de bergweide ren, zou ze onze hartelijke groeten overbrengen. Een kwartier later lag het dorpje achter ons en zetten we koers naar Neurenberg. Deze stad reden we zon- nieten dan mogen je wensen niet krimpvrij zijn. ..Buiten Neurenberg, vrienden, be gon de machtige autostrada, die via München naar Berchtesgaden loopt menigmaal de zwarte Mercedes Benz van de Führer ge raasd heeft, als hij op weg was naar zijn adelaarsnest. Wij in Leiden kennen zulke wegen niet. Hij is iets breder dan de Lange Pieterskerkkoorsteeg, want hij be staat op sommige plekken uit acht banen van tien meter. „Dit is nog ereis een weg hier zal ik 'm van katoen geven hou je vast jongenszei Peter, en ging er nog eens extra goed voor zitten, toen hij het gaspedaal tot op de bodem in drukte. Ge kunt op die weg, vrienden, tachtig kilometer rijden of honderd twintig, ge kruipt voort. Ge hebt geen idee van snelheid. Nu eens lichtklim- mend, dan weer langzaam dalend, strekt de weg zich voor de automobi list uit. Van horizon tot horizon. Er komt geen eind aan. Links en rechts het glooiende Beierse landschap, dat straks meer bergachtig zal worden. Ge kunt voortrazen zo hard ge wilt, want ge behoeft niet uit te kijken, omdat alle zijwegen er onderdoor ge leid zijn. Een weg, waarop ge u, als bestuur der van een voertuig, stierlijk ver veelt. Wij haalden een motorrijder in, die met z'n hoofd op de linker hand gesteund de elleboog op de koplamp half en half zat te dut ten. En dan wordt het gevaarlijk. Dan kunt ge beter op de Haarlemmer straat rijden, want daar dient ge wakker te blijven. Peter had gezelschap, maar niet temin stelde hij, na twee uur op con stante snelheid gereden te hebben, voor om ereis even te stoppen. We zetten de wagen aan de kant, Lies- beth haalde de koekepan en de pri mus voor de dag, Joosje toog aan 't snijden van flinke lappen spek, en nog geen kwartier later deden we te goed aan de weelde en schoon- derm eer door, hoewel ik persoonlijk er graag een kijkje genomen had. I heid van een raszuiver Hollands Maar uiteindelijk was het mijn auto verken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3