„Oorlogvoerenden" verwerpen ultimatum van Wessex Ouderdomsverzekering ook voor zelfstandigen verplichten OU PANG Ruim 550 ton graan verdwenen uit regeringspakhuizen Oecumenisch jongerencongres Zaterdag begonnen Castella-Vaatwas DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER 2 MAANDAG 27 JULI 1953 De oefening Coronef Vloot van zware bommenwerpers wordt nu op Westonia en Fantasia afgestuurd (Van een onzer verslaggevers) HOOFDKWARTIER II A.T.A.F., Maandagmorgen. Tweemaal 24 uur reeds hebben de luchtmachten van de verbonden N.A. T.O.-landen onderling onafgebroken slag geleverd. Boven West-Europa is hét gehuil van straalmotoren niet van de lucht geweest. In stralende zonneschijn en bij helder maanlicht, maar ook. in r.egen en onweer, hebben Westonia en Fantasia hun krachten gemeten. De veronderstelde grond strijdkrachten zijn in het gebied van de Eiffel nabij de Moezel in botsing gekomen. Nu wacht beide partijen een nieuwe beproeving: Wessex, een staat in het Westen van Engeland, heeft gedreigd zijn sterke vloot bom menwerpers zowel op Westonia als op Fantasia af te sturen, als de strijd niet onmiddellijk gestaakt wordt; De luchtoefening Coronet heeft hierdoor een nieuwe wending genomen. de vijand „onbegrij- Wat nu gaat gebeuren, is het min of meer - plotseling opdoemen "van een nieuwe vijand op een plaats, waar deze niet was verwacht. Terwijl tot dusver de strijd in West-Duitsland in het brand punt van de belangstelling stond, zal nu moeten blijken in hoeverre de luchtver dediging van België en Nederland in het bijzonder paraat is. Daar deze gefun deerd behoren te zijn op een licht net van goed uitgeruste radarstations, Is het duidelijk, dat er van het personeel van deze stations heel wat zal worden ge vergd. In hel bos verscholen Dicht verscholen In de bossen ligt "het zwaar gecamoufleerde hoofdkwartier van de tweede geallieerde tactische lucht macht A.T.A.F.: het luchtw'apen van Westonia. Sir Robert Foster heeft zich daar met zijn staf van 700 man zo goed verscholen, dat tot dusverre geen vijan delijk, vliegtuig de plaats heeft kunnen vinden. Bovendien heeft hij daar een afdeling teohnici van de Engelse verbin- dingstroepen. Deze zorgen voor het ge compliceerde netwerk van kabels en lei dingen die tenslotte uitkomen in de „operationsroom", het zenuwstelsel van dit hoofdkwartier. Daar werken aan grote kaarttafels de in dit geval Neder landse militairen aan het beeld van het luchtverkeer. Elk vliegtuig dat zich in het oorlogsgebied bevindt, heeft op deze kaart een eigen teken. Elke verandering in zijn positie wordt hier onmiddellijk aangegeven. Het hoofdkwartier van Sir Robert Foster werkt nauw samen met .de stafchef van de Noordelijke legergroe pen, generaal-majoor C. S. Sugden. Deze heeft in zijn hoofdkwartier de staven van het Eerste Nederlandse Legercorps en van het Belgische leger opgenomen, zo dat dit- kamp in het bos met recht het hoofdkwartier van Westonia genoemd mag worden. De gevechten op de grond mógen dan denkbeeldig zijn, de staven oefenen onderling,en met de luchtmacht. In een Avro Anson transportvliegtuig, laag scherend over het geboomte, heb ben wij getracht van uit de lucht' het tentenkamp te bezichtigen. I warempel niet mee. Een enkele telefoon draad aan de rand van het bos, 9tukje camouflagenet, dat was eigenlijk alles. En dan te bedenken, dat zich 30 meter beneden ons zoveel afspeelt dat men in de rimboe toch nog kans had gezien gemakkelijke fauteuils voor de- mens te bemachtigenr Zaterdag werd verteld, dat om vijf die middag'112 vya'ndelijke toestellen neergeschoten waren en dat Westonia 31 vliegtuigen had verloren. Gisteren werd gemeld dat een vijandelijk verkeersvlieg tuig in de nacht van Zaterdag op Zon dag het A.T.A.F-hoofdkwartier had ge fotografeerd; blijkbaar met succes, want later volgde er een aanval. In het alge meen nadert de luchtmacht van Fantasia op een hoogte van 1000 tot 1200 meter om dan in duikvlucht een van de vlieg velden plotseling aan te vallen. De toestellen van Westonia hebben- verscheidene malen kans gezien onver want aan te vallen 'voordat alarm ge geven kon worden. Zij rapporteerden dat de camouflage peiijic" slecht was. Nu de nieuwe dag is aangebroken, kunnen wij weer gissen naar de dingen die komen gaan. Zeker is, dat de oor logvoerenden het 'ultimatum van Wessex hebben verworpen. Zij kunnen dus de beloofde aanval van bommenwerpersuit Engeland tegemoet zien.»*. Tijdeiis het jaarlijkse assaut vart de KMA werden Zaterdagmiddag in de grote sportzaal van de KMA te Breda demon straties in judo en jiu jitsu gehouden, welke onder leiding stonden van onze stadgenoot Maurice van Nieuwjenhuizen. Tomaten onbeperkt naar Engeland Tot en met 31 Juli mogen tomaten weer in onbeperkte hoeveelheid naar Enge land worden uitgevoerd. Deze regeling rs vandaag ingegaan en na al het geharre war met de tomatenuitvoer naar Enge land zullen onze tuinders dit bericht on getwijfeld .met vreugde begroeten. Zoals men weet had Engeland voor de maand Juli een globaal invoerquotum van 5000 ton vastgesteld, doch in verband met de marktsituatie aldaar werd de invoer van tomatengeheel stopgezet van 8 tot 18 Juli. Nadien was er een beperkte invoerrr.ogelijkheid van plm 200 ton per dag. Daar het totale quotum nog niet is verbruikt,is m.i.v. vandaag de onbe perkte invoer in Engeland weer mogelijk. Voor de maand Augustus bedraagt het invoerquotum slechts 2300 ton. Of er dan weer beperkingen worden ingevoerd, dient men nog af te wachten. Vier Koreastrijders vermist Van het Nederlands detachement Ver. Naties in Korea worden, volgens voor lopige inlichtingen, vier -leden vermist. De familieleden zijn. daarvan op de hoog te gesteld. In totaal .zijn in Korea 111 Nederlandse militairen omgekomen. Daarvan zijn er 105 gesneuveld, vijf zijn door andere oor zaken overleden. 3187 Nederlandse mili tairen zijn_~26 October 1950 naar Korea gegaan. Op -6 Juli jl. waren er nog 1108. Naar Nederland teruggekeerd zijn er 1936. 35 Militairen zijn in Korea of Japan gedemobiliseerd en vandaar uit geëmi- Van Mastrigt óp C.H. conferentie Pensioenen moeten worden uitgedrukt in een percentage van het geldende loon (Van een correspondent) WE HEBBEN als Chr.-Historischen ook op het terrein der ouderdoms voorziening een grote taak. In het verleden hebben we op het gebied van de sociale verzekering het een en andér .gepresteerd. Laten we blij zijn, dat we nu geroepen worden iets op dit terrein te doen. Onze ouderen hebben recht op een göed'e oplossing van dit vraagstuk. Ook hier gaat het om toepassing van naastenliefde en gerechtigheid. Aldus besloot de heer C. J. van Mastrigt, wnd tweede voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond, zijn belangrijk-betoog over de ouderdomsvoorziening in Nederland. (Advertentie) VERWIJDERD MET WONDER""" Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke sqtoeermesjea. Een nieuw vloeibaar middel, NOITaCORN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel- en al. Bevat gezui verde wonderolie, Jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti- Toch is het zo! noot zien, denken we er in den regel niet aan, dat aan de vorming van deze vruchten het bloeien van de plant moet zijn vooraf gegaan. Bloé- semvorming, vruchtzetting, rijping, al deze processen leiden in zo'n vanzelf sprekende volgorde tot de uiteindelijke vrucht, dat het ons nauwelijks opvalt welk een volmaakte harmonie hier aan ten grondslag ligt. Alleen een ver storing van deze harmonie pleegt ons aanleiding tot overpeinzing te geven. Laten we u de verzekering mogen geven, dat we het uitgesloten achten dat er kinderen geboren worden nog vöör de ouders het levenslicht hebben aanschouwd. Maar toch is er een plantje dat in het voorjaar vruchten draagt en pas maanden later zijn bloemen ontplooit. Reeds in oude tij den is deze omgekeerde volgorde de mensen opgevallen en de Romeinen gaven het gewas dan ook de welspre kende naam: filius ante patrem, hét geen zoveel betekent als ;,de zoon vóór de vader". Maar dat is een on-i gerij mdheid die we in de natuur niet kunnen en mogen verwachten. Zo is het ook. De vroege vrucht vorming bij deze plant, die bij ons ais herfsttijloos bekend staat, blijkt een heel verklaarbare reden te hebben. Want eigenlijk is hier geen sprake van een zeer late vrucht. De .herfsttijloos bloeit n.l. eerst laat in het najaar en door de direct daarop invallende winter ontbreekt haar de tijd de vruchtjes te laten rijpen, zodat de rijpingstijd naar het voorjaar moet worden verschoven. Vandaar dat we de vruchten eerder in het jaar zien verschijnen dan de bloemen, die zich eerst vele maanden later ontplooien. Overigens speelt zich rond de herfst tijloos een tragiek af, die de tranen uit het meest versteende hart zou persen, ware het niet, dat zich te rechter tijd een compleet wonder vol trekt, waardoor alles 'weer in göede banen komt en veel van het geleden verdriet weer wordt vergeten.. Zon der te weten waarom, schijnt men reeds vroeg het door dit plantje on dervonden leed te hebben beseft, want in de volksmond verwierf de herfst tijloos de veelzeggende naam „Arme Klare". (Tenzij deze naam betrekking zou hebben op jenever hetgeen we niet aannemen.) (Nadruk verboden.) Men treft nogal -eens mensen aan. aldus spr.. die de sociale verzekering één der oorzaken vinden van de verminde ring van het verantwoordelijkheidsbesef. Daarover is het laatste woord nog niet gezegd, maar t.a-V. de Noodwet Ouder domsvoorziening. in de, volksmond ten onrechte Noodwet-Drees genoemd, kan men zeggen, _dat daardoor het verant woordelijkheidsbesef wel wórdt aange tast- Hoewel duizenden ménsen er terecht door geholpen zijn, heeft de wet ons geen schrede verder gebracht op de weg naar ,eei\..goede gefin^teVe, ouder-, doipsvoorziening- Naar <3è mening van 'd'é heer Van Mastrigt zal zelfs in 1955, het jaar waarin de Noodwet afloopt, nog -geen 'definitieve -regeling-tot stand wor den gebracht. Verplichte verzekering voor allen Op de vraag, óf We dienen te komen tot verzekering' of verzorging, koos de heer Van Mastrigt voor verplichte ver zekering met premiebetaling. Geen ver zorging dus. De zelfwerkzaamheid van individuen en groepen vermindert bij het toepassen dei* verzorgingsgedachte. Verzorging immers kan nooit anders zijn dan voorzienin een behoeftigheid. Het bezwaar tegen de Noodwet wordt dan permanent, t-w. het toepassen van'aftrek in eigen inkomsten. In de kring dér verzekerden Wilde spr. allen, die inkomen' uit arbeid genieten betrèkken. ongeacht of zij dit als werk- r of als zelfstandige genieten. Zelfs had hij geen bezwaar om ook degenen, die inkomen uit vermógen genieten, on der verplichte ouderdomsverzekering te brengen. Bij het treffen van een zo gunstig mo gelijke pensioensregeling-zit men met de moeilijkheid van de bestaande regelin gen. Spr. betoonde zich- een voorstander van een pensioenregeling met twee risicovlakken. t.w* de bedrijfstak en het gehele volk. waarbij uitgegaan kan wor den van de huidige situatie. De wet brengt allen onder de verplichte verze kering voor wat het algemeen deel der regeling betreft en verplicht het be drijfsleven tot instelling van* bedrijfs pensioenfondsen, voorzover deze er nog niet zijn. De wet regelt ook het totaal pensioen, te verkrijgen uit het algemene i het bedrijfsfonds. Verzekerde inschakelen Er moet een verband zijn tussen lonen c.i pensioenen. Pensioen immers is een recht, dat verband houdt met de arbeid. De heer Van Mastrigt vroeg daarom met nadruk de aandacht voor een stelsel, waarbij de pensioenen worden uitge drukt in een bepaald percentage van he' geldende loon. Wijzigingen in de lonen M EHC3 - m Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" _houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cristal fruits proeft Uw winkelier heeft ze in voorraad, Let op de .naam 'FTANG óp het beschermend om hulsel van leder „Rangetje" ■DUEE: Voor minstens f 140.000 Handelaar uit Rhenen legde na eerste verhoor een bekentenis af fit een aantal pakhuizen in Culemborg andere plaatsen, waarin graan van de Nederlandse regering was opgeslagen, is in het afgelopen jaar meer dan 550 ton a verduisterd ter waarde van min- stëns f 140.000. De graanhandelaar R. uit Rhenen, die eigenaar is van dépakhuizen, verkeerde in "financiële moeilijkheden en nam steeds hoeveelheden gerst, mais of sojaschroot ten éigen bate mee", met de bedoeling de weggehaalde hoeveelheid mettertijd weer aan te zuiveren. Zóver is het echter nooit gekomen en bij een controle, die óp be paalde tijden in de verschillende pakhui zen deze bewaarplaatsen van hetr graan bevinden zich namelijk over het gehele land verpreid wordt gehouden, zijn de diefstallen aan hét licht gekomen. De granen waren door het AVA (Aankoop bureau voor Akkerbouwproducten), voor de regering ingekocht. Dézer dagen werden bij. een contróle ruim 80 ton vermist. Na een eerste ver hoor van R. bekende deze, zich aan' ver duistering te "hebben schuldig gemaakt. Hij is voor de officier van Justitie te Utrecht voorgeleid. Het onderzoek is uiteraard nog niet gesloten. De officier an Justitie zei echter, dat waarschijnlijk iet meer arrestaties zullen volgen. Het meeste graan is verdwenen uit de pakhuizen in Culemborg. R. heeft het tegen de officiële prijs verkocht. CJ.M.V.Nieuwe aanpak nodig Ook in de kring van het Christelijk Jonge Mannen Verbond bezint Tnen zich de vraag of ert in hoeverre de ge wijzigde mentaliteit van de hedendaagse jeugd een nieuwe aanpak noodzakelijk maakt. Het bondsbestuur besloot met de secretarissen enkele werkgroepen te men, die uiterlijk Mei 1954 rapport zullen uitbrengen. Aangezien besloten is de eerstvolgende jaren kleinere bondsdagen te houden met maximaal 3000 bezoekers ('bij massale op komst kon alléén ïn het Westen des lands worden vergaderd, want er is elders geen localiteit) zal gepoogd wordenin. 1954 zulk een bondsdag in Enschede te houden. hebben dan .automatisch verandering van de pensioenen- tot gevolg. Naar .hét. standpunt van de spreker moet er zeer beslist ook enig verband bestaan tussen de actieve periode en de pensioenaanspraken van de verzekerde. niet billijk allen hetzelfde pen sioen t<? geven. In het door spr. gedachte stelsel van algemeen- en bedrijfspensioenfondsen wordt het totale pensioen berekend op eèn percentage van het loon. Het alge mene fonds keert dan het verschil uit tussen het aldus berekende totale pen sioen en het minimum, vast bedrag van het bedrijfspensioenfonds. In dit stelsel van oudere hSVoórziéning moet sprake Xijmvan tw premies. De premie voor de bedrijfspensioenfondsen zal als regel een vast bedrag zijn. Voor de algemene verzekering koos de heer Van Mastrigt bewust voor een premie, die wordt uit gedrukt in een percentage van het loon. Ook van de lage inkomens zal premie geheven moeten worden, aldus spr. Vrij stelling van betaling, voor welke groep :ook, is funest.: Eén van de grote bezwa ren. die aan de sociale verzekering kle ven. is juist .dat alles buiten de mens om geschiedt. Hij heeft er niet mee te ma ken. Bij de definitieve ouderdomsvoor ziening moeten we met dit stelsel bre ken. De mens moet zelf weer verant woordelijkheid dragen voor de regelin gen. die voor hem in het leven zijn ge roepen. Mén moet hem er dus ook iets voor latent doen. Dankbare deelnemers Op dit belangrijke, referaat volgde een interessante gedaehtenwisseling. waaruit wel zeer sterk de grote sociale belang stelling der C.H.U. bleek, 's Middags werd de conferentie gesloten, nadat de deelnemers uiting hadden gegeven aan hun dankbaarheid voor de bekwame lei ding van de voorzitter, burgemeester Martens van Nunspeet, en zijn staf van medewerkers. Mevr- Kloosterhuis, de chatelaine van het Conferentieoord van de Ned. Zendingsraad, werd daarbij warme hulde gebracht voor de harte lijke medewerking en hulp, die zijn aan haar honderden C-H.-gasten gedurende dé drie conferentiedagen heeft verleend. De héér TilanUs, voorzitter der C.H.U.. onderstreepte in zijn slotwoord de grote waarde van deze bezinningsdagen. Intern. Mazdaznan Congres te Amsterdam geopend Het internationaal Mazdaznan Congres, dat tot en met Zondag 2 Augustus in Amsterdam wordt gehoudèn. is Zater dagavond officieel geopend. Aan dit con gres nemen leden vari deze, geen .sekte zijnde en ook geen lidmaatschap ken nende, beweging deel uit: België, Frank rijk, Zwitserland, Italië, Duitsland, Oos tenrijk, Denemarken,. Engeland,. India, Indonesië, de Verenigde Staten eri Ne derland. Hét totaal aantal deelnemers bedraagt ruim 500. Vooraf was een receptie gehouden, waar ook de burgemeester van Amster dam een kórt woord tót .dé,congressisten heeft gesproken, Mazdaznan is" een sy- 'steem van levensgedrag, dat dé wijsheid van Zarathoestra aan "de eisen van deze tijd-wil aanpassen. Monument voor koopvaardij kost R'dam 73.500 B. en'W. van Rotterdam 'stellen de raad voor een bedrag van f73.500" uit te trekken voor werkzaamheden, bij plaatsing van het aan de mond va: Leuvehaven op te richten nationale nument voor de koopvaardij De Boeg. Het monument wordt de gemeente aan geboden, maar voor de fundering, het aanleggen van een plateau met keermuur en trap moet Rotterdam zélf zorgen. Joods passagier van Ned. schip gehaald Het Nederlandse schip Pretoria, - rende tussen Beyrouth en Alexandrië, gisteren op 20 kilometer afstand- van Israëlische kust voor anker - gegaan, nadat het Donderdag Haifa had aange daan. De Pretoria ging voor 'anker om de Israëlische politie gelegenheid te geven aan boord een onderzoek ii stellen. De politie heeft daarbij een Joodse passagier gearresteerd, die zich. in Haifa had ingescheept. Deze passagiers, die vroeger tot de terroristische Stemgroep had .ingescheept.. Deze passagier, die heeft behoord, wordt verdacht in ver binding te staan met een ongeoorloofde organisatie. 0tnace£S blinkender vaat en zachtere handen! Struggle lor Europe longeren van 17 nationaliteiten bijeen Frans, Duits, Engels, ja zelfs verschillende talen, die niet zo eenvoudig te onderscheiden zijn, worden sedert- Vrijdagavond op het kasteel Oud-Poel geest te Oegstgeest gesproken. Echt een Babylonische spraakverwarring. Had evenwel de gebeurtenis bij de torenbouw van Babel tot gevolg, dat de verschillende volkeren uit elkaar gingen en steeds verder van elkaar afgroeiden op Oud-Poelgeest is dit niet hét geval. Jongeren van zeven tien nationaliteiten zijn daar samengekomen óm gedurende tien dagen van uit' hun gemeenschappelijk Christen-zijn, dat grenzen noch nationaliteiten kent, met elkaar te spreken over de vragen rondom he't Europa van vandaag. Wetenschappen en door mej. B. Twaalf- Struggle .for Europe —.strijd om Europa is het thema van dit' Europees oecume nische- jeugdeongrès, dat door de stichting Oud-Poelgeest in samenwerking - met de landelijke oecumenische jeugdraad werd belegd. Duitsèrs, Engelsen, Scandina- Fransen, Zwitsers, ja zelfs drie Italianen, drie Spanjaarden, een Let. een Egyptenaar en twee Zuid-Afrikaners zullen zich met. elkaar bezinnen op de belangrijke ontwikkeling die op 't ogen blik in West-Europa plaats vindt, op de strijd om de „politieke samenwerking voor Europese cultuur en een verant woorde samenleving, op de gemeenschap pelijke oecumenische verantwoordelijk heid als Christenen van verschillende landen en Kerken en op de houding tegenover de Christenen in Oost-Europa. De conferentie werd Zaterdagmorgen geopend. Allereerst werd een wijdings- dienst gehouden onder leiding van ds N. O. Steenbeek. voorzitter van de oecume nische jeugdraad. Naar aanleiding van een Bijbelgedeelte uit Openbaringen 5 sprak hij over: Jesus Christ, Lord of history Jezys Christus, Heer der ge schiedenis. Als niemand dan Jezus Christus waar dig blijkt het boek dér geschiedenis te openen en er in te lezen, opent dit een prachtig perspectief, zo luidde het betoog van de predikant. Het boek der geschiedenis is in handen van de Heer, Die is gekruisigd en opgestaan. Nu mogen we midden in de geschiedenis staan, als koningen en priesters meebouwende aar de geschiedenis van vandaag, Hem lo vende in een nieuw gezang. Na deze wijdingsdienst vond een vlaggenceremonie plaats. Rondom de vlag van Europa werden de natio nale vlaggen gehesen door de jongste deelnemers van de verschillende -landen. Hierna sprak ds Stéeribeek nog kort woord namens de oecumenische "jeugdraad. Vérder werd er gesproken door de heer Oosterlee, namens ministerie van Onderwijsi Kunsten Dubbel pak 45 cent Bezoepingswezk Ned. Herv. Kerk. Beroepen té Uitwierde (toéz.) cand. H- E. K- Vegter te. Groningen, te Anjum H. J, van .Itterzon,vicaris te Wafnsveld. Aangenomen naar Oost-Vlieland (hulp prediker) E. Loerakker, catecheet te Eer beek, die bedankte voor de benoeming als hulpprediker te Veelerveen (gem. Vlagtweddè). Geref. Kerken.'' .Beroepen te Ten Post, .cand. R. J. Kool- sfra té" Leeü'wafden- Aangenomen naar Visvliet, cand. C. W. de Ruiter, te Nijmegen, naar Luttelgeest- Küinre (N.O.P-) ,cand. mr C. Brouwer te Soest, die bedankte voor Marken- Bedankt voor Wólvega (als evangèlisa- tiepredikant te Noordwolde) J. van Leeu wen te.Oudefirdum. c.'a.; voor New West minster (Canada, Chr. Ref.- Church) J. F. Colenbrander te Apeldoorn; voor Bant (N.O.P.) Lioessens-Morra en Nederhorst den Berg A. J. JanssenS te Koudum; Pernis (vac. W. de Graaf) J. H. v. Halse- ma te Tholen en Poortvliet; voor Gro ningen (vac. R. Ypma) C. H. Appelo te -Nijkerk. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Harderwijk J. P- Geels te Rotterdam-Centrum en m. W. Nieuwen- huijze te Den Haag-Centrum. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Aagtekerk, Enkhuizen, Giessendam, Kalamazoo (VS.) en Oost- kapelle,cand. A. E. Honkoop te Den Haag. Rem. Broederschap. Beroepen te Naarden-Bussum mej. da. M. B. Vos, voorgangster Ned. Prot. Bond te Brielle-Maassluis. Het lied der aethergolven DINSDAG 28 JULI. Hilversum I. 402 m. KRO"7.00 Gram. 7.15 Gymnastiek.' 7'" uws. 7.10 '.45 Mor- 8.15 Gram. 9.00 Voor :am. 9.40 „Lichtbaken". 10.00 10.15 Gram. 11.00 Voor de rierorkest. 12.03 Gram. 12.55. Uieuws. 1.20 Gram. 1.25 ld. t. 2.00 Lichte muziek. 2.35 sestlg?" 4. inalitei en de Overzeese Rijksdelei orgl met rhythi raatje. 6.30 7.i0 u-ra 7.30 Gra begeleiding. 6.20 Sport- jeugd. 6,52 het Zauberflöte" 30. „Hij zou niet. weten,, waar ik de onbeschaamd heid..." „Zo", zei juffroiiw Cosier langzaam, „denk ]i] dat hij jou onbeschaamd zal vinden? Het ligt er maar aan. hoe je het zegt." Maar Eline schudde onwillig het hoofd. „Zo iets kan je hoogstens tegen een getrouwde man zeggen. We moeten nog maar eens over die ver pleging denken en elkaar schrijven." „Ook goed", gaf juffrouw Cosier toé. „Maar nou wat anders. De meiden en je broers met hun vrouwen en kinderen willen zo graag van 't jaar weer eens. hier logeren..." Eline maakte een verschrikt gebaar. „Och, maar dat kan niet." „Dat kan niet?" vroeg haar moeder in uiter ste verbazing. Haar duim wees over haar schou der in de richting van het huis. „Om hem niet? Die gaat toqh zeker ook met vacantie? Nou, en dan komen wij fijn hier. De eerste week je va der en de ongetrouwden met hun verloofden. En de tweede week de getrouwde jongens en mei den met de kinderen. Ik blijf twee weken om je te helpen" „Maar meneer Tornberg gaat niet weg. Fami lie heeft hij. niet. Waar zou hij heen moeten?" „Hij gaat maar een poosje op reis." Eline zweeg. Ze wist uit ervaring, dat Moeder zich dit niet gémakkelijk uit het hoofd zou_ laten praten. Ze hadden het met elkaar op de Dijk zo mooi uitgedacht, en Moeder wilde niet met ledi ge handen thuis komen. „We spreken er nog wel eens over", zei ze vermoeid. Hiermee scheen de zaak afgehandeld te zijn. Maar na het avondeten, terwijl Eline Jetje naar boven bracht, stapte juffrouw Cosier de voorka mer in. door CAREL VAN DER HOEK Rick sprong haastig op. „Dat, is aardig vari if. juffrouw!" Ze liet zich met een gezicht van „zie je wél „XXJ.J 6c.„, „w.. dat er best met hem te redeneren valt", in een ÜMaar zijn eigen rneubelen staan in de kamers."der crapauds neer. „Allemensen! wat een diepe „Van hem zelf? O, daarom is het er zo def- stoelen!" riep ze verbaasd. En rondkijkend ver- tig. Dat had hij ook wel eens kunnen- zeggen, weet ze: „Had u me niet kunnen zeggen, dat dit toen ik zei, dat jij aapdjg in je spaarduitjes...": Eline werd rood van ergernis. „Hebt u dat heuf gezégd, Moeder?" „Welzeker. Hij is niet zo teergevoelig als jij. Hij lachte, en ik moet er nou zelf ook om lachen. Maar ik zou niet weten, waarom wij niet' op zijn bed mochten slapèn." allemaal van u is?" Rick lachte.- „Jawel. Maar wat deed het er toe?" Haar blikken bleven rusten op het bureau. „Zijn dat uw ouders?" „Jawel, juffrouw." Hij reikte haar de portret ten aan. De eerbied in zijn stem trof haar. Die jongen moest vast en zeker veel van hén hebben gehou den. Ze zei zacht: „Het is heel wat als je ze kwijt bent, hé? Lien mocht wel eens meer be denken, dat ze nog heel wat over heeft." „Zij verloor meer dan ik, juffrouw", verde digde Rick. „En ik geloof, dat zij zich haar over gebleven rijkdom wel bewust Is." Voorzichtige voetstappen boven hen deden juf frouw Cosier opstaan. „Ik kwam u eigenlijk vra gen of u vanavond wat bij ons komt zitten." Rick boog beleefd. „Heel graag, juffrouw." Moeder Cosier vond Eline nog niet bene den. Wat een,akelige stille 'boel hier! Geen won der, dat Lien zo treurig bleef. Het lieve kind had helemaal geen afleiding. Die>Tornberg had tenminste zijn studie, al was het haar niet dui delijk wat hij nu eigenlijk studeerde. En wat zou er tegen wezen, wanneer die twee eens wat met elkaar praatten? Lie'n hoefde echt niet te denken, dat iedere jonge kerel zo maar op haar zou af vliegen, al had ze dan ook nog zo'n knap bekje. Ze was tenslotte weduwe ook. Het bedrijvige vrouwtje was juist gereed met alles tot de ontvangst klaar te zetten, toen Eline beneden kwam. „U hebt een stoel te veel, Móe der. Of hebt U misschien last van uw voeten? Wilde u ze er op leggen?" Haar moeder lachte luid. „Heb ik ooit last van mijn voeten gehad? Wat zou er van jullie terecht gekomen zijn, wanneer ik had moeten tob ben met.mijn voeten? Nee hoor, die is voor me neer Tornberg. Hij zit daar maar in dié voorka mer en in deze dooie boel mag wel eens wat af leiding komen." Eline trok haar schouders op. Toen viel haar een gedachte in. Ze vroeg geschrokken: „U hebt toch niet gesproken over... over... van de win ter?" ;ebed. 11.00 Nieuws. Hilversum II. 298 i .10 Gram. VPRO: 7, 9.15 Grai 10.50 Voc 11.30 Tei 12.33 Voc 1.15—12.00 G i. AVRO: 7.< O Dagopening. AVRO il. 9.00 Morgenwijding, de hulsvr. 9.40 Gi 11.00 Vooi 12.00 Lichte het platteland. 12.40 Piano .20 Lichte muziek. 2.00 Ai 2.30 -Cabaretliedj. 3.00 Philh. iliste. 3.45 Gram. 6.30 Vc Jchte muziek. 5.50 Gran .25 „Paris .05 Weense muziek. 8.45 „Om oorspel. 9.50 Lichti Ö.30 Buitenl. overz üeuws. 11,15 N< 1.25: Meded. 10.45 Gram. 11.00 York calling. 11.20—12. Sport. 2:00 Gram. 3.00 Vespers. 3.45 Causerh 4.15 Gram. 4.45 Voordr. 5.00 Voor de kind. 5.55 Weerbericht. 6.00 Nieuws. 6.15 Sport. 6. Oram 7.00 „Iolantha", opera (le acte). 8. *0 Nieuws. 9.15 Causerie. 9. 10.00 Caus. 10.15 Bariton 10.45 Pari. overzicht. 11.00—11.03 Nv 247 m. 11.45 Conce: .35 Gram. 1.45 Voor de kleutei 2.00- Voor de vrouw. 3.00 Sport. 3.45 Acco deonorkest. 4.15 Mrs> Dale's Dagboek. 4. Orgelspel 5.00 Militair rs. 7.25 Spo: 9.00 Klar 11.05 Voordr. 11,20 Ai Nie.uws, Frankrijk, Nat. progr. 347 1.00 Nieui recital. 6 11.45—12.00 Nieuws. Brussel 324 m. 1 Weerber. 12.34 Grar i. 12.30 Coi 2.00 Nws. 2.05 Piano- k. uitz. 7.00 Gram. Gevar. muz. 10.50 C -ite muziek. 5.00 Nieuws. 5.10 Gram. r de kleuters. 5.30 Gram. 5.50 Bóek. .00 Altvool en piano. 6.30 Voor de 7.00 Nieuws. 7.40 Gram. 7.50 Caus. 0 'Lichte muziek. 6.30 Viool en piano. 8.00 „Orphée 0.10 Lichte Engeland, bbc. Uitz. 0.30 n.m. Nieuws. uisteraars. Boeken 9.30 Gram. 10.; Ni< 10.50 Nieuws. Nederland. 10.00— Vraaggesprek met onze Europees jeugdwerk. Tenslotte behandelde mr A. W. Kist, di recteur van de stichting Oud-Poelgeest het onderwerp: feiten over Europa. Hier- eigenlijk al midden in het eigenlijke programma van de conferentie. Mr Kist sprak voornamelijk over de Europese revolutie 19481953. Hij haalde de feiten op, die elkaar in een verrassend snel tempo volgden, legde iets van de geestelijke achtergronden, die hiert-ij een rol speelde bloot en sprak ten slotte over de houding, die men als Christen, spe ciaal als Europese Christenjongere, gebeuren -te bepalen heeft. Gisteren was het een grote belevenis x>r de deelnemers van het congres om de eenvoudige slotkapel een dienst bij wonen volgens de -liturgie van de Zweedse Lutherse staatskerk. Dank --zij voorbespreking over de bedoeling de liturgie konden alle aanwezigen, leden van verschillende Kerken, met vreugde de dienst volgen. Des middags genoten de deelnemers ontspanning door een veelheid van spor- ten. Des avonds opende rev. Molander de vensters van Europa naar Azië eii andere delen van de wereld. Hij ver telde onder meer over de groei van de oecumenische beweging, waarin thans Kerken samenwerken tere toenadering van de confessies. Aan het slot van de dag vertelden de Spaanse deelnemers iets over hun kerkelijke situatie. Zij leidden volgens de traditie hun Kerk de avondwijding. Ds M. E. Duyverman opnieuw naar Indonesië Ds M. E. Duyverman, die namens de classis Arnhem der Ned. Herv. Kerk op« wordt uitgezonden naar Indonesië, heeft Zondagmorgen in de Goede Herder Kerk te Oosterbéek afscheid genomen de zending classis Arnhem. Medio Augustus vertrekt hij met zijn gezin Makassar. Ds P. M. Legêne gaat in Sept. met pensioen Ds P. M. Legêne, de bekende voorzitter- :cretaris van het Zeister Zendingsge nootschap, die 40 jaar geleden voor het eerst naar Suriname ging, gaat op 1 Sep tember met pensioen. Dr W. Lütjeharms, predikant van de Evangelische Broeder gemeente in Zeist, zal hem als voorzitter opvolgen. Ds Legêne's opvolger in het secretariaat en de leiding van de actie Nederland-zal ds J. M. v. d. Linde zijn. thans leider van dë Theologische School in Suriname: Techn. Hogeschool-dag in Eindhoven Autoriteiten per helicopter boven toekomstig bouwterrein Zaterdag is in Eindhoven de technische- hogeschool-dag gehouden. Burgemeester M. T. Kolfschoten kon vele autoriteiten verwelkomen, o.w. de com- der Koningin in Noord- Brabant en Limburg, prof. dr J. de Quay ir dr F. Houben, resp. voorzitter en •voorzitter van de stichting Tech nisch Hoger Onderwijs in het Zuiden, alsmede dr ir C. H. Groothoff, oud-presi dent-directeur van de mijnen, prof. .dr F. Rutten, oud-minister van O., K. en W„ M. Goote, insp.-gen. van het nijver heidsonderwijs te 's-Gravenhage ,mr -H. Waltj er, chef van de afdeling Hoger On derwijs en Wetenschappen van het de partement O.. K. en W., en vele anderen. Na de erewijn defileerden twaalf ziekcorpsen langs de autoriteiten, w; het gezelschap in groepen per helicopter vlucht m,aakte boven het terrein, de gebouwen van de Tweéde Tech nische Hogeschool in Eindhoven zullen verrijzen. Het adres van dr J. Verkuyl, predikant van de Geref. Kerk van Rotterdam en hoofd van de lectuurdlenst in Indonesië, is tjjdeni zijn verlof Heemskerklaan 9, F Spoorwegwagons ingericht tot schoollokaal Een 26 ton zware en 17 meter lange spoorwegwagon is in Vreeswijk aange komen om ingericht te worden tot naai en droogkamer van de Prins Hendrik- school. voor schipperskinderen aldaar. Over enkele weken zal een tweede wagon, bestemd voor de kniplessen voor de meisjes, het scholencomplex kómen uitbreiden. Minder Delftse studenten dan vorig jaar Het aantal Ingeschreven studenten ai de Technische Hogeschool liep. in het juist afgelopen studiejaar opnieuw terug namelijk van 5449 in 1951—1952 tot '5111 in 19521953, derhalve met 338. Het aantal voor de eerste maal inge schreven studenten liep van 707 in 1951— 1952 terug tot 703 in 1952—1953. Het aantal vrouwelijke ingeschrevene! ging iéts vooruit, n.l, van 71 in 1951-'*" naar 78 in 1952—1953. Voor de eerste maal werden 20 vi wen ingeschreven tegen 7 in 19511952 Diploma vakschool Schoonhoven Aan de Rijksvak- eri Kunstnijverheirii; schóól te Schoonhoven slaagde eindexamen zilversmid A. A. M. van Moorsel te Voorburg, vóór het eind examen goudsmid P. J. J. van Rooyen D e 1 f t. en voor het eindexamen horlogf maker K. G. Kleywègt té Noordw"' EXAMENS m.o. AMSTERDAM, 25 Juli Geslaagd M.O. handelswetenschappen (a) J W L Alkmaar. Geslaagd voor Engels M.O. (a) de dam«j Ch M Barter-de Ridder. M J Oele, G Pe ters-Mueller en de heren J Th Ch welingen ,P J Minnaar. W T J W J A Wiilemsen. H J Zigteman, JAM Loves, C J v Rijn en Ch H v UTRECHT, 25 Juli M.O^ (a) mej M P E de heer R Posthouwer, NOTARIEEL DEN HAAG, 24 Juli Geslaagd W E Mul der, De Bilt (le ged.), mej E R Piccart" Amsterdam (2e ged.). DEN HAAG, 25 Juli Geslaagd; J Prir l Huimsan, Harde

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2