Jliruiuc £riiwrt)e (üimranl Daar woont het geluk inston Churchill is zakelijker" iflet zijn poedel en een sigaar genoot hij van zijn fraaie lindeboom verhuisd naar het Chequers Zaisser, man met de koude ogen, minister af Onze economie en de U.S.A. Was contract met Rusland niet erg verstandig? Wist U saterdag 25 juli 1953 1791 BUREAUX: Steenstraat 37. 1An Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 68936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENT1ÊN0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) DirectieF- DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatimstfcft fc gfjeMmri «ngn bert ta tegljeosport* Vier en dertigste jaargang No 9795 DE RUST VERKWIKTE HEM... iEN VROLIJK GLIMLACHENDE 78-jarige Churchill verliet gisteren I voor het eerst zijn huis in Chartwell, sinds zijn arts hem een maand leden volstrekte rust voorschreef. Kwiek stapte hij naar de auto, die cele meters van zijn woning geparkeerd stond. Alvorens in te stap- i, keek hij echter even bewonderend naar de reusachtige, fraaie linde- im, die voor zijn huis staat. Zonder einge moeite stapte de premier van wie beweerd werd, dat hij verlamd zou zijn in de wagen en p vervolgens zijn poedel, die naast hem ging zitten. Toen de auto weg- >d, zette Churchill zijn hoed af en vriendelijk glimlachend groette hij de msen, die zich aan de tuinpoort hadden verzameld. het speciaal op het verblijf vai gericht, meer ruimte o is Churchill, aldus A. Pnu ver- ar Chequers, het officiële buiten kan de Britse minister-president, urchill houdt niet van Chequers en hij ekt het niet onder stoelen of banken, hij liever op zijn eigen buiten ver ft, dat minder op een kantoor lijkt en er gelegenheid biedt om te schilderen, voordeel van Chequers is echter, dat °8'> Reorganisatie in Sowjet-Albanië Hoxa houdt echter de teugels in handen nver Hoxa, de z.g. „sterke man" in de isische satellietstaat Albanië, heeft r het voorbeeld van Moskou, e' 8 zijn regering gewijzigd, zoals in 1 onzer edities reeds vermeld. Hoewel ca zelf premier blijft, heeft hij „bui- ilandse zaken" overgedragen aan Behar tula. Het presidium van de Raad s wordt afgeschaft en, zo meldt verder, een aantal ministeries irdt samengevoegd. De bestuursmacht irdt gedecentraliseerd en grotere be- egdheden komen aan plaatselijke in- Op 1 Augustus komt de Nationale rgadering bijeen, om zich ove euwe besluiten uit te spreken. Eisenhowers broer contra MacCarthy „Gevaarlijkste bedreiging voor de Ver. Staten" Arthur Eisenhower, van beroep ban- een broeder van de grote Ameri- President, heeft volgens het Ame- kaanse blad de „Las Vegas Sun" Joseph MacCarthy „de gevaarlijkste (dreiging voor Amerika" genoemd. Als MacCarthy denk, aldus de broer r'Bn Eisenhower, dan denk ik automa- Hitler. De maaier, waarop Mac- i arthv getuigen behandelt, die moeten irschijnen voor zijn commissie van on- irzoek, isnazi-achtig! De meeste 2e- ligen kunnen op zijn beschuldigingen et van repliek dienen. duw RooseveLt heeft van acCanthy's methoden gezegd, dat zij rereenkomen met diie van Hitier en Inmiddels heeft de heer Mac- arthy voorgesteld, buitenlandse hulp te ïthouden aan landen van de vrije we id, weilke met communistisch China idel drijven of wier schepen goederen )r de Chinese communisten. ferenties laat en een directe verbinding met Whitehall, waar de Britse regering zetelt Aangenomen wordt, dat Chur chill van plan is enige van zijn officiële plichten weer op te vatten en daarom verblijfplaats verwisseld heeft. Volgens een officiële verklaring heeft de maand rust Churchi-ll zeer Veel goed gedaan. Hij zal twee weken op Chequers blijven en zich langzamerhand inwerken, zodat hij over enkele weken de staats zaken weer kan behartigen. Gisteravond voegde Lady Churchill zich bij hem. Een van de eerste gasten, die op het buiten verwacht worden is Anthony Eden. die zelf herstellende is van operatie. Eden. die Zondag uit Amerika ugkeert. zal Maandag met Churchill enkele belangrijke kwesties bespreken, zoals het wijzigen van het Britse kabinet. MacMillian. minister van Volkshuisves ting, heeft gisteren mede het ziekenhuis verlaten, waarin hij aan zijn galblaas waf geopereerd. Dinsdag zal hij zijn bezig heden kunnen hervatten. Oolc R.K. organisaties: Huurverhoging geheel compenseren Loonronde bindend opleggen voor alle bedrijfstakken De belastingdeskundigen van de zes R.K. sociale organisaties van werkgevers en werknemers hebben een nota aan de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer ge zonden. Hierin bepleiten zij een volledige compensatie van de huurverhoging, in de vorm van een algemene loon. en salaris verhoging zonder inachtneming van een loongrens, en een algehele opheffing van de consumptiebeperkLng. De benodigde -loonsverhoging moet naar mening van deze organisaties in het algemeen bindend voor het gehele be drijfsleven worden opgelegd. De kinder bijslag dient met een aan die loonsverho ging evenredig percentage te worden verhoogd. De uitkeringen van de nood wet-ouderdomsvoorziening. de sociale voorzieningsregeling en de invaliditeits wet moeten worden verhoogd en de loon grenzen voor de wacht- en werkloos heidswet. de ziektewet en het zieken- fondsenbesluit aan deze verhoging wor den aangepast. Mocht uit het advies van de S E R. blij ken, dat uit deze maatregelen nadelige gevolgen zouden voortvloeien voor J" werkgelegenheid, de betalingsbalans het kleinbedrijf, dan dienen naar de ning dezer organisaties de uit -de loons verhoging voortkomende lasten van het bedrijfsleven te worden gecompenseerd. .Daar ben ik dan weer toewijzing van gelden, ingevolge het rogramma van wederzijdse beveiliging, e; voorstel van MacCarthy zou der- alve uitgaven voor de buitenlandse - jUlpverlening aanzienlijk verlagen, aan- ezien Engeland en andere Westelijke inden geweigerd hebben, geheel het oorbeeld van Amerika te volgen, dat lie handel met communistisch China erboden heeft, aldus A P. Volgens Reuter, is dit voonsitel echter kringen van het Amerikaanse minds- ie van Buit. Zaïken, zeer koel ontvan- Asser politieman bestal buurman voor j 3000 Eis: één jaar en negen maanden 'in8 j De 34-jarige wachtmeester der rijks- e politie M. V. uit Assen stond in Gronin- ets' ïen tereoht voor een zedendelict en een ïders.jiietstal van een bedrag van ruim ƒ3.000 0 gr. Hij had de gewoonte bij zijn buurman ben kruidender. als goede kennis door de achterdeur naar binnen te gaan en aange. lien de kruidender en diens echtgenote baak in de winkel bezig waren, had hij de achterkamer de vrije hand. Hy zou arvan geregeld gebruik hebben ge lakt om geld mee te nemen. De zaak lerd met gesloten deuren behandeld. Eén jaar en negen maanden en voor waardelijke ter beschikking-stelling van regering met bijzondere voorwaarden Wederom een „Beriaan" onttroond Ulbricht in Oost-Duitsland voorstander van een terreurregiem ZAISSER, de Oostduitse minister van Staatsveiligheid, is van zijn functie ontheven. Het ministerie voor Staatsveiligheid wordt voortaan als een „staatssecretariaat" ondergebracht bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. De leiding krijgt Ernst Wollweber, eveneens een communistische veteraan. Er wordt niet gemeld of de, in ongenade gevallen, Zaisser een andere functie krijgt. Toen in het begin dezer maand Beria ten val werd gebracht, werd reeds voorspeld, dat Zaisser die in nauw contact met Beria stond, eenzelfde lot zou ondergaan. Berichten uit Oostberljjnse kringen van de S.E.D. maken melding van belangrijke geschilpunten tussen de Oost- Duitse premier, Grotewohl en zijn plaatsvervanger Ulbricnt. De, hierboven genoemde. Zaisser, i denis van de Komintern een geduchte Maasdam maakt toeristenreis wordt geschetst als een zwaar gebouwde betekenis. In 1918 was hij de eerste ma- troos. die op een Duits schip de rode naar Bermuda-eilanden vlag hees. Communistisch Ud van de Duitse Rijksdag bleel hij tot 1933. waar- Het oeristehklasseschip Maesdem na hti uitweek tiaar Zweden en wegens Jf Holland-Amenkahjn. dag fietsen lil zijn communistische activiteit, in de ge- hew York werd verwacht, zal die elad vangenis kwam. Gedurende de oorlog op 27 Juli ai weer verlaten om van daar was hu in Moskou. Sinds het vorige jaar uit - *- stond Ernst Wollweber aan het hoofd van het bureau voor binnenlandse vei ligheid van de S.E.D. dat belast is met de bescherming der leidende Dit zijn alle 13 Westerkampjes, staande voor hun hooiberg te Zwollerkerspel. Moeder Berthn WesterkampVan Gelder heejt Hendrikje (H-S-W) op de a Dan komen: Grietje (26-10-'50), Albert Sarris (18-7-'49), Antony (18-7-'48), Aaltje 26-2-'47Be rend Jan (30-1-45), Arend (3-12- '43), Arend Jan (12-10-42), Bartha (30-3-'41), Gerrigje (2-11 -'40). Op arm van vader Albert zit Henk ie die van 21-12-'51 is. Waar- we de aandacht vragen voor dit gezin leest u elders in ons blad. analyse gegeven van de dividend vooruitzichten. Hierin hebben we ons zoeklicht voornamelijk op de nationale economie gericht. Ditmaal willen we enige aandacht geven aan de in vloed van de U.S.A. op de vooruitzich ten voor de Westeuropese economie. Allereerst zuUen we de invloed van de Amerikaanse buitenlandse politiek in het kort bezien. De Republikeinen wensen de belof te van Eisenhower, de belastingen te verlagen, in te lossen. Daardoor ia hun leuze „Traid. no aid" ontstaan. „Traid, no aid" wil zeggen, dat men be oogt de economische hulp aan het bui tenland te verlagen, en deze richting is het Congres reeds uitgegaan. De verkie zingsleus impliceert vooral de handel, met de U.S.A. te bevorderen, zodat de Westeuropese landen hun dollars kunnen verdienen door toenemende handel. Daar toe is het echter nodig, dat de handels belemmeringen van Amerika in belang rijke mate verminderd worden. Zoals bekend hebben echter vooraan staande Republikeinse afgevaardigden aangedrongen op uitbreiding van be scherming van voor buitenlandse concur rentie beduchte Amerikaanse bedrijven. Het Witte Huis wil weliswaar het op dit gebied in Mei genomen initia tief doen mislukken; dan blijft echter nog het feit, dat Eisenhower te dezer zake met zijn bij de afgevaardig den ingediende request nog geen verruiming van de handel voor Europa op de korte termijn beoogt! En dit meende men toch bij zijn bewinds aanvaarding te mogen verwachten. Het is wel duidelijk geworden dat de president in sterke mate de man van het compromis is en de steun van de rech tervleugel van zijn partij niet wil mis- De meerderheid waarop hij steunt, is hem kennelijk te gering. Op Korea Dinsdag tekening bestand Naar A.F.P. uit Tokio verneemt, zal Dinsdag a.s. de bestandsovereen komst op Korea worden getekend. Het verdrag zal dan 1 Augustus in werking treden. zestiger, die zelden in het openbaar sprak wegens een spraakgebrek. Toch had hij de rang van Sowjetgeneraal en was de chef der 20.000 man. weluitgeruste en bevoorrechte Veiligheidspolitie. Hij is de vierde minister in Oost-Duitsland die van zijn functie wordt ontheven, want zijn „voorgangers" waren de ministers Hamann. Dertinger, Fechner. Zowel Reuter als Ass. Press wijzen er op, dat Zaisser na de bekende Kapp- Putsch (dus vóór Hitier aan het bewind kwam. Red.) een rode garde in het Roer gebied organiseerde. In verband met een politieke moord vluchtte hij naar de Sowjet-Unie. In China en Klein-Azië fungeerde hij als spion. In 1936 organi seerde'hij als generaal Gomez de eerste internationale brigade in Spanje. Later teruggekeerd naar Moskou, stond hij aan het hoofd van een Marxistische school voor krijgsgevangenen. Hij was geen vriend van Ulbricht, de eigenlijke com-l munistische leider in Oost-Duitsland dus,' maar toch klom hij op tot de hoge post van minister van Staatsveiligheid en lid van het Polit-Bureau. Hij werd ook wel „de man met de ijskoude ogen" genoemd. Zijn opvolger Wollweber, is 56 jaar oud. Ook zijn naam heeft in de geschie- De genoemde geschilpunten tussen Grotewohl en Ulbricht houden in, dat Ulbricht strenger wil optreden tegen iedere oppositie, dus ook zwaarder von nissen eisen voor de betogers van 17 Juni. Inmiddels, om het volk te paaien, worden nieuwe prijsverlagingen aange kondigd, terwyl de Kamers van Koop handel, die ontbonden waren, hun werk zullen hervatten. - toeristenreis te gaan maken oaar Hamilton op de Bermuda-eilanden. Het schip wordt daar op 29 Juli verwacht. De volgende dag wordt dan weer de terug reis naar New York begonnen. Op 4 Augustus zal de Maasdam New York weer veria/ten en koers zetten Rotterdam. Kodjima, directeur van de Japanse luchtvaartmaatschappij, heeft gisteren te New York medegedeeld, dat Japan plan is een luchtlijn van Tokio naar den te openen via het Noordpoolgebied. Er zouden tussenlandingen in Alaska op Groenland worden gemaakt. Sigaar is Onder de invloed"? Arts reed in Maastricht dame omver Vrijdagavond omstreeks zen leeft zich op het plein voor het Sint Annadad-ziekenhuis te Maastricht een aanrijding voorgedaan met vrij ernstige gevolgen Een autobestuurder, de arts V. S. uit Maastricht reed met grote vaart uit een bocht van een weg en heeft daardoor me. vrouw V.. die met haar dochter van een bezoek uit het ziekenhuis kwam, op a« rijweg aangereden. De automobilist maak te zulke merkwaardige wendingen met zijn wagen, dat enkele voorbijgangers op de weg sprongen en de autobestuurder dwongen te stoppen. De arts was aanvan kelijk onwillig om medische hulp te ver. lenen, waarna de politie werd gewaar schuwd, die is overgegaan tot aanhouding van de bestuurder, omdat deze de indruK maakte onder invloed te zijn van sterke drank. Het slachtoffer werd per brancard naar het ziekenhuis gebracht, waar bleeK. dat enkele peesscheuringen en inwendige kneuzingen waren veroorzaakt. Zij later naar haar woning overgebracht. Goedkeuring overeenkomsten Verschil van opvatting tussen kamers Senaat erkent volle recht van minderheid De thans in de Grondwet opgenomen mogelijkheid van stilzwijgende goedkeu ring van internationale overeenkomsten, met afwijking van deze regel, wanneer der beide Kamers der Staten-Gene- raal dit wenst, dan wel door voor wat de Eerste Kamer betreft 10 leden een der gelijke wens te kennen wordt gegeven, maakt ook wijziging van het reglement orde van de Eerste Kamer noodzake lijk. Een desbetreffend voorstel is thans ingediend door het seniorenconvent van dit Hoge College van Staat. Krachtens dit voorstel wordt de voorzitter ingeschakeld namens de Kamer op te treden en tegenover de regering als tussenpersoon te dienen, wanneer tien leden te kennen geven, een uitspraak te verlangen. Men zal zich herinneren, dat voor de wijziging van het reglement van orde vai Tweede Kamer een meerderheidsvoorstel is ingediend, waarmee de heren Burger (PvdA) en Schouten (AR) zich niet heb ben kunnen verenigen. Het verschil opvatting lag hierin, dat de meerderheid van oordeel was, dat de Tweede Kamer zich zou moeten uitspreken over een zoek van 20 leden, toch een uitspraak der Staten-Generaal te vragen. Dit geschil punt doet zich bij de Eerste Kamer niet daar deelt men unaniem het stand punt van de heren Burger en Schouten, dat 20 leden van de Tweede of 10 leden van de eerste Kamer zelfstandig het recht hebben, de begeerde uitspraak te vragen. Luchtmachtscholen werden zelfstandige onderdelen Minister Staf heeft besloten, te reke- en van 2 April 1953 als zelfstandige on derdelen van het commando luchtvaart opleidingen aan te merken: de Techni sche School Luchtmacht, waarbij als op richtingsdatum wordt aangehouden Augustus 1947 en de Radio Radarschool Luchtmacht, waarbij als oprichtings datum wordt aangehouden 1 December 1946. Deze onderdelen worden onder de rechtstreekse bevelen gesteld vai commandant luchtvaartopleidingen. Daders overval voor Amerik. krijgsraad De drie Amerikaanse soldaten, die er an beschuldigd worden op 3 Juli bij Schiphol de 64-jarige Amsterdamse taxi chauffeur Nico Olij te hebben overvallen beroofd, zullen niet in Nederland be recht worden. Zij zullen zich voor een Amerikaanse krijgsraad in West-Duitsland moeten arantwoorden. Zoals men weet vertoefden deze drie soldaten van het Amerikaanse bezettings leger in Duitsland met verlof in Neder land, toen zij de overval pleegden. Twee hunner werden enkele dagen later in de Haarlemmermeer gearresteerd. De derde bleek naar Duitsland te zijn teruggekeerd en werd door de Amerikaanse militaire autoriteiten aldaar opgespoord. Men acht het thans onjuist, de eerste twee in Nederland door een Nederlandse rechtbank en de derde in Duitsland door een Amerikaanse krijgsraad te laten be rechten. Daarom zullen de twee solda ten, die zich nog in de gevangenis te Haarlem bevinden aan de Amerikaanse autoriteiten worden overgedragen. Haringhandelaren zien ontwikkeling van het prijspeil somber in e ld s gegane contract voor levering van 150.000 vaten haring aan Rusland grote beroe ring gewekt in de kringen van haring handelaren. Op grond van dit contract zullen naar verwacht wordt de markt prijzen in Nederland onvermijdelijk stij gen, tenzij er een grotere aanvoer van gezouten haring komt dan vorig jaar. Dit zou bereikt kunnen worden door grotere vangsten en door minder verse en meer Wanneer men een te hoog prijsniveau krijgt in ons land, is het gevaar niet denkbeeldig, dat de normale afzetgebie den noodzakelijk hogere exportprijzen zullen weigeren te betalen. Ontwikkelt de situatie zich inderdaad zoals de hande laren algemeen voorspellen, dan zullen onze vaste afnemers dit jaar min of r gedwongen zijn tegen hogere prijzen ons te kopen, aangezien Engeland door een groot contract met Rusland bij internationale markt verdwenen is. Na tuurlijk zal de practijk moeten uitwijzen wat de directe gevolgen van het contract met Rusland zullen zijn. Maar do handel in gezouten haring er. de haringverwer- kende bedrijven (rokerijen venfabrieken) gevoelen zich niet al te gerust over de nieuwe ontwikkeling. In dien de reders hun taak goed dan dienen zij er voor te zorgen dat het prijspeil wordt opgeschroefd, zo wordt an die zijde aangevoerd. Men had acht, dat het jongste contract met Rus land niet boven de 100.000 vaten zoi Beste beurt van Bart Geen haasje-over, maar paardje-over DAT bij de Haarlemse Scheepsbouw- mij het betonningsvaartuig Zaandam is overgedragen aan de Marine, die het overdroeg aan de loodsdienst, en dit schip bestemd is om boeien in zee te leggen. DAT Dinsdag in Ermelo een zomer- avondfeest met vuurwerk gehouden wordt t.g.v. het 15-j. bestaan van de ver eniging De Veluwse Boerendansers. DAT tijdens een proefvaart gister avond op de Nieuwe Maas de nieuwt sleepboot Chili door de N.V. Scheeps- ïrven v.h. H. H. Bodenes te Millingen overgedragen aan de Ned. Stoomsleep- dienst v.h P. Smit jr te R'dam. DAT het gerucht, als zou de spoorlijn ZwolleApeldoornDieren worden op geheven, niet waar is (wél hebben de Ned. Spoorwegen het goederenvervoer te Hattem overgedragen aan Van Gend en Loos). DAT in een weiland in Slenaken (Zd- Limburg) een reuzenbovist is gevonden. DE JAPANSE kroonprins Akihito een paddestoel ter grootte van een gebruikte gisteren het noenmaal met voetDaI- koning Boudewijn op het paleis te Lae- DAT t.ig.v. het 200-j. bestaan van de ken Alle ministers, de voorzitters van'N.V. Douwe Egberts te Joure en Utrecht Kamer en Senaat zalen mede aan De i de d.irectie Zaterdag 19 Sept aan het ge. kroonprir. zal a.s. Zaterdagmiddag te 15 meentebestuur van Haskerland een can,;.pleeggezinnen uur per trein naar Den Haag vertrekken. Ion voor de Jouster toren zal aanbieden. houden. DAT het Tweede-Kamerlid Hooij (K.V.P.) schriftelijk aan minister Van de Kieft heeft gevraagd, waarom de wet assurantiebemiddeling, die reeds op 18 Maart 1952 door de Eerste Kamer werd aangenomen, nog steeds niet is afgekon digd. DAT in Zwolle een 53-j. A'damse koop. man is aangehouden, verdacht van dief stal van portefeuilles oit jasjes in kanto. waar hij inzage kwam vragen van het telefoonboek. DAT in het A'damse Scheepvaartmu- um tot 7 Sept. een tentoonstelling wordt gehouden ter herdenking van het sneuvelen van Maarten Harpertszn Tromp op 10 Augustus 1653 in de slag bij Ter- heide DAT bij graafwerk in Nyiland (1 Sneek) een voorsteven van een boot gevonden en men waarschijnlijk te maken heeft met een overblijfsel uit de tijd, toen zich hier de oude Middelzee nog be vond. DAT te Assen de bouw van een nieuw paviljoen voor de Ned. Herv. zenuwin richting Licht en Kracht is aanbesteed en het Enschedese Aannemersbedrijf Gebr Trebbe laagste inschrijver was met ƒ879.000 (hoogste: ƒ945 000). DAT de hele 1 DAT het bestuur van de in 1930 opge richte en thans 20.000 leden tellende Ned Vakcentrale de Staten-Generaal heeft uiteengezet, wel degelijk te voldoen de eisen om samen te werken met de andere vakcentralen DAT in Haarlems Vleeshal op de Grote Markt de tentoonstelling van speelkaar ten Des Duivels Prentenboek geopend is en daar 1/3 van de grote ruim 12.000 spei- len omvattende Bielefeldcollectie DAT de K.N.A.C. bij minister Algera aandrong op een spoedige bouw van een verkeersbrug bij Gorinchem en verbet*, ring van het wegvak Vianen-Gorinchem- Breda. Dat de K.M A.-feesten in Breda vc duren tot en met 9 Aug. en niet. i velen menen. Woensdag j.l. geëindigd DAT de kaas-express A'damAlkmaar gisteren 1500 passagiers (vorige week 900) had en 2 wagons moesten worden aange hangen, die echter niet uit hot eerste treindeel bereikt konden worden, zoda: aan de inzittenden geen stukje kaas kon worden verstrekt DAT het besluit van B. en W. van Til. burg om de vereniging Liefdewerk voor Kinderbescherming een loterij m vogelpieken toe te staan, bij K B. vernie tigd is. omdat deze loterij niet uitsluitend strekken tot een liefdadig doel. Ter opening van de Haagse vacantie weken werd vandaag in het Zuider park een politiefeest gehouden. Een briljant staaltje van dressuur door e hoofdagent Lambertus van Beurden 1.1 alias Bart, op het paard Bob. het concluderen, dienen van dollars door het nog niet toenemen van liberalisatie van de handel met Amerika niet gemakkelijker zal worden. De dollarinkomsten uit de mili taire orders, aan West-Europa gegeven, zullen, naar men raamt, ongeveer tegen de weldra te beëindigen economische hulp opwegen, echter met dit verschil, dat het hier een verschuiving naar de niet-productieve, militaire sector be treft Heden is er in Washington een neiging merkbaar de Aziatische problemen pri mair te achten. Dit kwam in het com- uniqué van „Klein Bermuda" ook, zij het nog slechts in negatieve zin, aan het licht. Voor de omvang van de militaire hulp kan dit in de toekomst zyn gevolgen krijgen. Immers, dan bestaat de kans dat de Westeuropese landen ten behoeve van de herbewapening een zwaardere last zelf zullen moeten dragen. Definitieve tekening is er echter nog niet. Ook deze factor van politieke aard brengt dus on zekerheid. Het bevorderen van Amerikaanse in vesteringen in het buitenland zou ook kunnen bijdragen tot de versterking van de economie van de voor investeringen in aanmerking komende landen. Daar toe is vertrouwen van de U.S.A. een eerste vereiste. Minister Zijlstra onder een reis naar Amerika ter oriën tering en liet zich tevreden uit over de kansen voor ons land. ^OALS bekend is. hebben belangrijke Amerikaanse ondernemingen na 1945 reeds industrieën in ons land gevestigd. Het economische en ficsale klimaat wordt voor vestiging steeds gunstiger en ook het voorlichtingsinstituut, dat in de U.S.A. door ons land geopend werd, kan belangrijk werk doen. Het tweede punt, dat van belang is voor de economische vooruitzichten van West-Europa, is de economische toestand de U.S.A. We naderen thans ver moedelijk een bestand op Korea en zegen op de Amerikaanse beurs, dat men de verwachte invloed van een bestand ervan reeds in Mei verdisconteerde. Hierna is geen belangrijke invloed van de slui ting van een bestand te verwachten. Hiervoor zijn nl. verschillende aan wijzingen. De uitvoering van de herbe wapeningsprogramma's zal voortgaan, de politieke spanning in de wereld houdt nog aan. De werkloosheid is in de U.S.A. de laatste maanden verminderd, de be drijvigheid gestegen en de investeringen bewogen zich in stijgende lijn. De markt verhoudingen zijn gezond te noemen, vant vraag en aanbod zijn evenwichtig, de prijzen zijn vrijwel stabiel. Gezien het feit, dat in het eerste kwar- al van dit jaar meer dan 400 voor aanstaande ondernemingen haar netto winst met 9.8 pet zagen stygen, zou zelfs een kleine terugslag, mits tijdig verdis conteerd. geen invloed van grote bete kenis verkrijgen. En min of meer heeft de beurs hierop reeds vooruitgegrepen. Samenvattend mag men stellen, dat de economische toestand van Amerika voor de Westerse economie gunstig is; dat de U.S.A. als afzetgebied gezond is; dat de handelsbelemmeringen spoedig herzien moeten worden, teneinde een toegenomen handel mogelijk te maken, die dan de plaats van de economische en militaire hulpprogramma's steeds meer kan gaan Later afkoeling Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be wolking met later plaatselijk enkele buien er. een kans op onweer. Zwakke tot ma tige wind. morgen ruimend naar Zuid-West tot West, gepaard gaande met afkoe ling. (Opgemaakt om 10 u.) 20 43 tot 4.28 i Maandag: Zon 4.53 tot 20 39 uur; Ma«a 21.03 tot 5.50 uur. Zondag VAI. Fa D. KRET en Zn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1