I i v: De man in Australië is slordig en gemoedelijk GLVAERTfilm voor Y V J V|-£» I' 'Rv i x 1 'u i f K I Leidse brandweer herstelde Voorschotens materieel Loonvorming in eigen hand? Mannen op de achtergrond bij luchtmachtfeest Het Kremlin ziet overal spoken (MO® Voor week-end en vacantie een •t.james stadion p.* - T*. - 4 V-- ij NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 VRIJDAG 24 IUII 1353 VOORSCHOTEN Gisteravond défilé langs autoriteiten (Vervolg van pag. 1) De beide laatste kwfesties geven de min ste moeilijkheid. De vierde moet voor namelijk haar oplossing vinden in het bedrijfstaksgewijze overleg. Over de derde heeft de S.E.R. een uitspraak ge daan, die uiteraard gerealiseerd moet worden. De andere zijn nu echter in geding ge steld. Het C.N.V. heeft duidelijk uitgespro ken: de huurverhoging moet integraal, dus geheel, gecompenseerd worden. Als 1 Januari de huurverhoging worot inge voerd, moet moeder de vrouw de eerste huurbetaaidag het geld in haar handen hebben. De opheffing van de verbruiksbeper- king is in 1951, bij de invoering, reeds toegezegd. Toen heeft de S.E.R. uitge sproken: als onze ruilvoet veroeterd is en de arbeidsproductiviteit omhoog ge gaan, kan dat. Welnu, aan die twee voor. waarden is voldaan. de opheffing der consumptie- beperking tover de verschillen, welke over het percentage daarvan bestaan, spreken we thans niet) maakt dat totaal. Daarvan mag dan afgetrokken worden, wat de belastingmaatregelen aan voor deel brengen. Maar dan is men er nog ni,et. Want ongetwijfeld zullen die hogere loonbedra gen prijsverhogend werken. De zgn. „multiplyer". de vermenigvuldigings factor daarvan, is echter te berekenen. Ook die moet by de uiteindelijke bepa ling van de loonsverhoging in aanmer king genomen worden. dan nog een „maar", waarvooi de Christelijke vakbeweging ongetwijfeld alle oog heeft. Wat zullen de gevolgen van dit alles zijn voor de werkgelegen heid? Met dit punt zullen de mannen, die de verantwoordelijke beslissingen hebben zeker rekening moeten houden Als het gaat om de vraag: zal dit voordeel de werkenden oorzaak zijn, dat een aantal anderen uit het productieproces ge stoten, dus werkloos, wordt, dan zal naar onze mening de Christelijke vakbeweging de voorkoming van dit laatste laten voor gaan boven het eerste, dat zou dus tot eer kunnen leiden en eer matiging in de loonronde kunnen bren gen. Inmiddels moeten we allen hopen, dat dit dan de laatste algemene loonronde zijn en dat daarna de gezonde ontwikkeling in de bedrijfstakken voortgaan, gecoördineerd en geharmoni seerd door de centrale organisaties van werkgevers en werknemers. Wat dan, hopen, niet al te vaak door strubbelingen als de huidige zal worden verstoord. Commodore Van Giessen en kolonel Van Rooy als massa-regisseurs Het grote Nato-vliegfeest behoort weer tot het verleden maar de feestelijkheden, die op 1 Juli 1953 ter ere van het 40-jarig bestaan van de Koninlijke Luchtmacht op de vliegbasis Soesterberg werden inge luid met een kransiegging bij het monu ment „aan onze gevallen kameraden", zyn nog niet ten einde. Op Zaterdag 25 Juli zal de Chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal-vlieger I. A. Aler, de historische Luchtmachtten toonstelling op de vliegbasis openen. Ge durende twee weken zal Nederland dan in staat worden gesteld een overzicht krijgen van de Koninklijke Luchtmacht van de periode 19131953. Menig bezoeker zal wellicht bemerken, dat ondanks de tentoonstelling het vlie gen met de Gloster Meteor straaljagei normaal doorgaat. Dit is voor de vliegers noodzakelijk, daar vooral van het n weer in de zomerdagen moet worden ge. profiteerd om het aantal vlieguren op te voeren met het belangrijke gevolg, dat de geoefendheid van de Nederlandse vlieger od peil blijft. Het is nu eenmaal onrr lijk en onverantwoordelijk, in deze tijden de vliegerij voor twee weken stop te zet ten, ook al is het terwille van haar eigen 40-jarig bestaan. Tijdens het Nato-vliegfeest hebben ruim een kwart millioen toeschouwers gezien dat het vliegen met straaljagers de hoogste graad van perfectie eist. Dat alles in de gepasseerde dagen feilloos is verlo pen is n-iet alleen en in de eerste plaats te danken aan de uitstekende uitvoering van de vliegers, die door majoor-vlieger J Flinterman werden gedirigeerd, maar ook aan de organisatoren van het mach tige vliegfeest. Zij zorgden ervoor alles punctueel verliep, dat het ene r mer precies op tijd na het andere werd uitgevoerd, dat de duizenden bezoekers ordelijk hun plaatsen innamen, dat het verkeer goed geregeld was. ja, zelfs dat de inwendige mens niet werd vergeten. Als men de organisatiestatuten van zo'n vliegfeest bekykt dan duizelt men van de honderden voorname punten die tot in details zyn uitgewerkt. Twee belangrijke figuren van „de Stichting 40 jaar Luchtmacht", waren commodore-vlieger J. H. van Giessen, sous-chef luchtmachtstaf, voorzitter van de Stiohting 40 jaar Luchtmacht, en kolo nel-vlieger A. P. M van Rooy. comman dant van de vliegbasis Soesterberg, die tijdens alle feestelijkheden, en plechtig, heden op Soesterberg de machtige rtgis- seur was en die tevens de initiatiefnemer van de Luchtmachttentoónstelling. Velen zullen zich commodore Van. Gies- COMMODORE VAN GIESSEN sen herinneren uit de dagen van 1932 1933 toen de toenmalige le luitenant-vlie ger deelnam aan het internationale Pool- jaar. Gedurende 10 maanden verbleef de luitenant Van Giessen op IJsland waar hij te Reykjavik werd gestationneerd Boven IJsland maakte de lt Van Giessen hoogtevluchten t.b.v. de meteorologische dienst, Ook tea- gelegenheid van de vlucht van de Italiaanse luchtmaarsohalk Ba-lbo over de Atlantische Oceaan naar Ame rika was de toenmalige luitenant Van Giessen belast met de meteorologische dienst op IJsland. Het is dan ook niet te verwonderen, dat. an man als commodore Van Giessen, die de Hogere Krijgsschool, de Stafschool van de R A F. en de cursus van het Naio Defence Coiiege heeft doorlopen, me: de algehele leiding van het massale vlieg feest van de Koninklijke Luchtmacht was belast En wanneer half Nederland straks de ogen uitkijkt op de Luchtmachtten toonstelling te Soesterberg, zullen de be zoekers weten, dat mannen op de achter grond er voor zorgden dat iedere Neder lander zich op de hoogte kon brengen met de Luchtvaart en de Koninklijke vaart en de Koninklijke Luchtmacht in het bijzonder. J. P. A. BRIJL Na de overdracht van het gereviseerde brandweermateriaal te Voorschoten im burgemeester C. J. van der Hoeven de opgeknapte wagens in ogenschouw. Foto N. van der Horst, Het was gisteravond één en al activiteit in Voorschoten. Terwijl de brand weer met loeiende sirenes door het dorp reed kon men op een ander punt in het dorp de mannen van de Nationale Reserve in oorlogstcnue door het veld zien sluipen. Om 7 uur was een groot aantal genodig de raadzaal aanwezig toen bur gemeester van der Hoeven de bijeen komst opende. Er waren onder anderen wethouder van Dodeweerd en een aantal raadsleden, de commandant van de brand- uit Leiden, de heer Hagedoorn. de commandant van de plaatselijke brand-' weer de heer Lekkerkerker, verder nog een aantal brandweercommandanten uit omliggende plaatsen terwijl de publieke tribune geheel was bezet door het voltal lige vrijwillige brandweerkorps Voor schoten. De Leidse brandweercommandant vond het een vererende opdracht die hij inder tijd had gekregen om het materiaal van de Voorschotense brandweer te her stellen. Spreker was er trots op dat hij thans kon zeggen dat aan de opdracht voldaan en dat zyn mannen er met ple zier aan hadden gewerkt. Burgemeester van der Hoeven, spreken de namens het gemeentebestuur, dankte de heer Hagedoorn voor het verrichte werk. De wetenschap dat het brandweer- materiaal uitstekend in orde is geeft een veilig gevoel, aldus spr. Tot de heer Lek kerkerker zei de burgemeester: „U krijgt grote verantwoordelijkheid, maar ik ben er van overtuigd dat de brand- grote plaats in uw hart heeft" Burgemeester van der Hoeven droeg hier- i het materieel over in de goede zorgen in de commandant. De heer Lekkerkerker zei trots op het ooie materiaal te zijn en prees de uit stekende geest in het brandweerkorps. Spr. gaf zijn»woord er op nooit het in hem gestelde vertrouwen te beschamen. Even later trok de complete Voor schotense brandweer mèt de slangen- agen van de Rijndijk gevolgd door een aantal brandweerwagens uit Leiden langs de autoriteiten voor het Gemeentehuis. Bij de Molenlaan in specteerde de burgemeester het ma terieel en werd gelegenheid gegeven alles te bezichtigen waarna aan de Krimkade een indrukwekkende de monstratie werd gegeven. Achttien waterstralen waren er het bewijs dat de Voorschotense brandweer z'n mannetje staat. Het materiaal ziet er uiterst verzorgd uit. De nieuwste snufjes zijn er in ver werkt. Alles is van A tot Z. uitelkaar ge weest en waar nodig, vernieuwd. Het crediet dat de raad indertijd voor deze ^^fie heeft uitgetrokken was niet weinig (f20.000) maar daarvoor bezit de gemeen te nu dan ook eerste-klas-materiaal. Dinsdag braderie Geïnspireerd door hun Leidse collega hebben de Voorschotense winkeliers, te- gelegenheid van de Dinsdag te houden paardenmarkt, een braderie georgani seerd. die in de Voorstraat wordt gehou den. Deze zal Maandagavond officieel worden geopend. In de olie Er waren de laatste dagen nogal klachten over het drinkwater. Achteraf gezien geen wonder, want bij een repara tie aan een pomp is een hoeveelheid pe troleum in het drinkwater terecht geko men. Momenteel wordt olie-vrij water uit Leiden betrokken. George Stam volgt Fred. Roeske op De nieuw-benoemde directeur van het Amsterdams Conservatorium. George Stam, is bereid gevonden met ingang September Fred. Roeske op te vol gen als dirigent van de Kon. Mannen- zangvereniging „Apollo" te Amsterdam. De laatste Amsterdamse thee veiling de vacantie was gisteren prijshou dend met vlotte verkoop der aangeboden partijen en belangstelling van verpakkers Voor rekening van de export bestond belangstelling voor oranje pecco's. In de middaguren kwam zo goed als geen verandering, al noteerden enkele soorten kleinigheid lager. Ordinaire soorten noteerden 180—190 cents de hkg. midden kwaliteiten 190—210. superieure 210—224. Voor tipped teas was weinig belangstel ling De eerstvolgende veiling is 27 Aug. a.s. Voor de tweede periode zijn de vei lingen op 17 September. 8 October. 5 November, 26 Nov. en 17 December. Russische satellietstaten, waar de bevolkingen in verzet komen, gaan ge paard met politieke ..prikken", uitvallen op buitenlandse mogendheden. Het Krem lin ziet overal vijanden en krijgt bepaald digestie-verschijnselen. nu het Atlantisch Pact het machtsevenwicht enigszins tracht te herstellen. Als zodanig moet men ook zien de jongste onrust over de Dardanellen. De Russen willen, dat Tur kije de verdragen betreffende de Darda nellen en de Bosporus ten profyte van het Kremlin herziet. De Roden begeren meer contróle over de zee-engte naar de Zwarte Zee en vandaar, dat het Kremlin amok maakte over het voorgenomen be zoek van Britse en Amerikaanse oorlogs bodems aan Istanbul. Nu valt niet te ontkennen, dat de Wes telijken, speciaal Amerika en Engeland, uitermate gelnteressee d zyn bij de de fensie van het Oostelijke bekken, beho rende tot het Middellandse Zeegebied en hierbij speelt Turkije, als lid van de NATO. een belangrijke rol. De strategie is hier toch al in het geding gekomen, nu in Egypte generaal Naguib blijft eisen, dat de Britten zich uit de Suez Kanaal zone terugtrekken. Moskou drong bij Ankara aan op herziening der verdragen van Montreux daterende van 1936. aan gezien juist deze verdragen de status van de Turkse zee-engte regelen. In deze overeenkomst, welke voorzag, in het wederom onder Turks militair toe zicht plaatsen van de Dardanellen, werd bepaald, dat Turkije, mocht het in een oorlog worden betrokken of door een aan val worden be'dreigd. het recht heeft deze belangrijke zeestraat voor alle buiten landse oorlogsschepen te sluiten. Mogend heden, die niet aai. de Zwarte Zee gren- :en, mogen in de Dardanellen geen oor logsschepen samentrekken, wier geza menlijke inhoud de 45.000 ton te boven gaat. Ook kreeg Rusland het recht om in vredestijd zijn vloot door de Dardanellen naar de Middellandse Zee te zenden. De Amerik. minister van Buitenlandse Zaken. Foster Dulles, heeft zich van de beschuldiging als zou hier sprake zijn van een „militaire demonstratie" door Amerikaanse en Britse schepen, geen zier aangetrokken. Immers Britse en Ameri kaanse oorlogsschepen brachten reeds sinds jaren bezoeken aan Istanbul. Bo vendien, aldus Dulles, is Turkye. als lid van de NATO, nu eenmaal betrokken bij de verdedigingsplannen der Geallieerden. Het is duidelijk, dat onrust by de hui dige machthebbers op het Kremlin tot deze uitval, in de vorm van een protest nota, heeft geleid en naarmate de Sowjet- zaken op binnenlands gebied minder goed marcheren, zal de druk op de Wes telijken nog wel meer worden verhoogd. Tot nu toe is het lawaai over de tien Amerikaanse oorlogsschepen en 22 En gelse oorlogsbodems niet toegenomen, eer kan men zeggen, dat de Russen zich tam houden Echter moet het officiële antwoord van de Turkse regering te Ankara op de nota van Moskou nog vol gen. Bij de Russen overheerst de vrees, dat ingeval van oorlog, juist de Darda nellen en de Bosporus een gevaarlijk aan valspunt zullen vormen. Het is daarom, dat de Sowjet-Unie thans aandringt op aandeel in de defensie 3er zee-engten. Momenteel moge de Sowjet-Unie zich sterk wanen, dit neemt niet weg dat er een tyd kan komen, waarbij deze machtspositie minder gun stig wordt. Wij denken hierby aan de on zekerheid in de satellietstaten en de ver beterde machtspositie der Westelijken, dank zij het Atlantisch Pact en het in wording zijnde E D G. De val van Beria en andere „verschuivingen", welke in de Sowjet-Unie plaats vinden, verscherpt de waakzaamheid van het Kremlin ten aan zien van de buitenlandse „vijanden". Een „casus belli" is de Dardanellenkwestie niet. maar bij besprekingen tussen de Westelijken en de Russen op hoog niveau, zon dit punt ter tafel kunnen worden ge bracht. Voorshands, gezien het jongste artikel van de „Prawda", is de animo der Russen voor besprekingen met de Westelijken, zoals op de conferentie van .Klein- Bermuda" te Washington vap „Klein- niet byster groot. Student bij Terheyde in zee verdronken Vierjarig jongetje kreeg een vrachtauto over rich heen Bij het zwemmen in zee is gistermiddag omstreeks drie uur bij Terheyde de 22-jarige priesterstudent W. G. L. van Veen. van het philosophicum te Warmond verdronken. De student, die met vacantie bij zijn ouders te Naaldwijk verbleef, was ongeveer 1500 meter ten Noorden van het Zeebad Terheyde in zee gegaan en het lichaam spoelde daar ook aan. Met ba- hulp van een zuurstofkoffer heeft men ergeefs getracht de levens geesten op te wekken. In de Schoolstraat te Velp is dezer dagen het vierjarige jongetje R F. Alter Velp met zijn hoofd onder de wielen een trekker met oplegger geraakt en op slag gedood. Het jongetje zat op de fiets die door zijn paar jaar ouder broertje werd be- jstuurd. Deze werd zenuwachtig, omdat grote vrachtwagen in de smalle straat moeilijk kon passeren. Hij sprong van de fiets en liet het rijwiel vallen, zodat zijn broertje, die voor op de stang zat, even- vieL De chauffeur van de vracht wagen bemerkte niets van het ongeluk |p reed door. De 30-jarige automonteur J. G. H. R. uit V e 1 p is bij het schoonmaken van et a auto in de smeerput gevallen van een garage op bet Gele Rijdersplein te Arn hem. Hij is kort daarna overleden aan :n schedelbasisfractuur. Uit het water van de Brouwersgracht Amsterdam is het stoff»lyfc over- hot van een 74-jarige vrouw opgehaald. Uit de fabriek iWjf van de beroemde GEVAPAN shirtvest en paraplu (Van onze correspondent in Australië Leo 't Hart) 1 MAN IN AUSTRALIË heeft wat zijn karaktereigenschappen betrefl twee kenmerken; hij is slordig en gemoedelijk. Indien daarnaast zijn uiterlijke verschijning in het kort moet worden beschreven, dan sluit deze .wonderwel aan bij de genoemde kenmerken; in slordige gemoedelijkheid of gemoedelijke slordigheid, kleedt hij zich met grote uniformiteit, mede als gevolg waarvan men dadelijk een „new-Australiën'' tussen de oudere landbewoners herkent. lijiker. Zomer of winter: wollen vest, open ehdrt is hier de standaard-kledij. Of men nu tot de beter gesitueerden behoort of niet, het maakt weinig verschil. Degenen, die het leven gemakkelijker kunnen ne men, doén dat. De paraplu Het is te begrijpen, dat een bevolking, die in vele opzichten sterk is verbonden met de Engelse tradities, daarvan getui genis aflegt. Dit is het geval met de paraplu. Men zal in weinig Australische woningen tevergeefs om een regenscherm vragen; deze is bijna overal voorhanden. Toch kan men niet zeggen dat het kli maat van Australië doet denken aan een paraplu, zoals innu ja, ge 'kent die landen vermoedelijk zelf wel. En in elk geval óók in Engeland. Het klinkt misschien een beetje vreemd, 'doch het gebruik van een para plu heeft niets te maken met iemands werjtzaamheden. In Nederland b.v. zal men hoe is het mogelijk! zeèr zel den een arbeider voorzien van een para plu naar zijn fabriek zien gaan; óók niet indien hij te voet is. In Australië is het normaal dat een arbeider z'n paraplu neemt naar zijn wenk. Als gevolg >r weinig regenjassen mers niet en evenmin fan het jaar. Bij regen: Slecht gekleed De Australiër bezit de kwalijke reputa- ta<tie, dat hij de slechtst geklede man ter we?eld is. Het zal hèm geen zorgen ma ken! Zijn standpunt is: Neem het gemak kelijk", hetgeen in alles tot uitdrukking wordt gebracht. Hij maakt er zich niets druk over hoe een ander over zijn kle ding denkt; hij tracht niet méér te schij nen dan hij is, dus óók niet door ;yn kleding. Een open shirt is luchtig en gemakke- lijk; een wollen vest handig wanneer het i onverwachts fris wordt. En aldus kleedt een ieder zich naar dit recept met slechts weinig variatie. Omdat in het grootste deel van Australië er slechts een gering i seizoen-verschil bestaat, is het niet nodig er een uitgebreide garderobe op na te I houden. Sommige jongelieden moge zich een wat veelvervig shirt aanschaffen, doch daar blijft het bij. Zij volgen het voor beeld door de oudere Australiërs in kledy Is het wonder dat men veelal dadelijk een „new-Australiën", die zich eerst na vele jaren of soms in het geheel niet aan. past bij de uniforme kleding, van de i oudere Australiërs kan onderscheiden Zo conservatief als de man van het col bertjasje met stropdas is, zo volgzaam is ook degene, die zich schaart bij ae „open shirt-groep". Er is heel wat voor nodig om hem „gentleman-like" te maken! Slechts wanneer de man van het colbert- cos tuum naar de beach, een picnic party of met vacantie gaat, zal hij er toe komen zich wat luchtiger te kleden. Wanneer men eenmaal aan iets gewend Is geraakt, verandert dat niet zo gemak kelijk! Vanuit Engeland werd onlangs de mode van de „stove pipe pants", de pan talons met nauwe pijpen, aangekondigd. Er zal weinig kans zijn dat deze mode da In het algemeen ;n aantrekkelijker „onderwerp" een bespreking, dan de ma-nne reeds eerder iets te hebben verteld de Australische vrouw, verdient thans echter ook de AustraJische man enige aandacht, welke hij overigens ten volle waard is. Want. het merkwaardige is, dat van zyn eigenschappen verschilt met an de Australische vrouw. Eigen schappen, soms gunstiger, soms ongunsti ger dan die van de vrouw. Laat ik eerst iets mogen vertellen trent de „uitwendige verschijning"' de Australische man. In bet 'kort 6chreven: hij is gekleed dn open shirt, est, lichte zomernpantalon althans op regenachtige dagen zien van een paraplu. Ziedaar hoe minstens acht van de tien Australiërs gekleed zijn, Er is uiteraard wel enige variatie, zoals b van de kantoor- en 'handel: steden, dochook zij ontkomen niet aan de uniformiteit Smoorwarm of niet. de laatstbedoelde groepen, hullen zich hun colbertcostuum. trekken hun strop das netjes aan en completeren hun „uni form" met een paar zwarte schoenen. De enige concessie welke aan de hitte wordt 36ri gedaan is, dat op kantoor 'het colbert jasje wordt uitgetrokken smetteloos wit overhemd zich erk zet. Neen, hier komt geen open shirt te pas; 66^hier heerst een akelig strenge conventie, of juister. De andere, en grootste groep Australiërs, neemt 'het leven gemakke- uif andere bladen naar Piokwiok-sty'I in Australië toepas sing vindt! Vrouw maakt de man niet Het gulden Nederlandse woord, dat het de vrouw is, die de man maakt, verdient geen vertaling in het Australisch-Engels Men kan hier niet zeggen dat het de vrouw is. die verantwoordelijk moet wor den gesteld voor de wijze waarop de man zich kleedt. Hij is daarin zeer zelfstandig, maar bovendien, de meeste vrouwen maken zich er niet te druk over! Zoals ik reeds eerder vertelde, zorgt de Australische vrouw uitstekend voor zich zelf en komt misschien ook daardoor tijd tekort voor haar wederhelft. In elk geval veel zorg over diens uiterlijke verschij ning maakt zij zich niet. En omdat de man in tegenstelling dus met de vrouw zulks evenmin doet, mist men de harmonie in kledij; de vouw in zijn pantalon, vlekkeloosheid van zijn costuum, verzorgde schoenen Aan wie het verwijt? Dit moge ik aan lezeres en lezer ter dis cussie overlatenOm dan nog een algemene goede eigenschap van de Australische man te noemen, hy is hui selijk van aard. heeft zorg voor huis en kinderen. Wat weer niet van de vrouwen zo gezegd kan worden. En het biertje van de Australiër? Ja, dat is weer een heel andere geschiede- De brief aan mr D'Ailly Gezant wilde eenheid onder Joden bewaren Plan Hollandse Schouwburg op zichzelf aanvaardbaar Enkele uren voordat Woensdag de vergadering van de Amsterdamse ge meenteraad begon, is zoals we reeds meldden aan burgemeester D'Ailly een brief van de Israëlische gezant overhan digd, waarin de gezant vroeg, zijn eerder gegeven goedkeuring van het plan In zake de Hollandse Schouwburg te mogen terugtrekken. Van de zijde van het Israëlische ge zantschap wordt thans meegedeeld, dat de gezant deze brief geschreven heeft met slechts één oogmerk: de eenheid onder de Joden in Amsterdam te handhaven en een splijting in twee met elkaar in conflict zijnde groepen te voorkomen, hoewel bekend was dat het plan slechts tegenstand ondervond van een kleine minderheid met verschillende motieven. De gezant zei, er ten volle van overtuigd te zijn, dat het plan redelijk, logisch en practisoh is en op generlei wijze de ge voelens er herinneringen van de Joodse bevolking van Amsterdam geweld aan- Tegeljjk is de burgemeester mondeling meegedeeld dat, indien de voorberei dingen voor het plan reeds zo ver ge vorderd zouden zijn dat de burgemeester en de gemeente Amsterdam in ernstige verlegenheid zouden komen als de staat Israël zich terug zou trekken, de gezant bereid zou zijn met de uitvoering van het plan dooi- te gaan zoals tevoren was overeengekomen. Zoals bekend is heeft de Amsterdamse raad daarna besloten, de Hollandse Schouwburg, het gebouw waar de Joodse Amsterdammers tijdens de oorlog aan het begin van hun lijdensweg werden bijeen gebracht, te verhuren aan de staat Israël, die het gebouw dienstbaar zal maken voor wetenschappelijke tentoonstellingen, culturele en artistieke manifestaties. De Australiërs zijn verzot op een paraplu. Dat toont duide lijk deze foto, die genomen werd bij het ondergrondse St James-Station, in het hartje van Sydney. Slechts 4 personen van dit grote gezelschap lieten hun „spuit" thuis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5