De familie Dekker voelt zich thuis in Ballarat Chief följip Zeldzaam broedgeval, van sijzenpaar bij Wassenaar Werk aan de winkel als timmerman REMINGTON LANGSPEEL PLATEN Chemicaliën in strijd tegen de narcissen-wortelrot Opleiding en internaat van LK.G. opgeheven Af en toe worden in de zomer hier wel sijsjes waargenomen Groenoord gaat jeugd vermaak verschaffen NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 VRIJDAG 24 JULI 1953 LEIDENAARS IN DEN VREEMDE De wieg van Marie Elisabeth Dreef stond in de woning Willemstraat 18 in Leiden. Als echtgenote van Willem, Dekker woont ze nu in Ballarat, een aardig stadje in de Australische staat Victoria. Mevrouw Dekker vindt het daar veel mooier dan in Leidenmaar haar echtgenoot verdedigt met vuur zijn Sleutelstad, zoals het een goed emigrant betaamt. „Mijn ouders in Leiden kunnen er maar Ondanks dit alles zegt mevrouw Dek- geen hoogte van krijgen hoe het hier is", ker: „Het wordt voor ons geen obsessie". Vader en moeder Dekker blijken in de breedte te groeien, de kinderen in de lengte. De jongste spruit brabbelt een beetje Nederlands en Engels door elkaar. De taal brengt voor de oudere kinderen geen moeilijkheden met zich. Dat kun nen de ouders hun kroost nog niet n< zeggen. De heer Dekker heeft mij de trots var Ballarat, het Wendomeepark laten zien Er zijn daar zwarte zwanen, bont ge kleurde watervogels en diverse exotische vogels, zoals men die in Avifaua niet ziet. Het dierenpark heeft weliswaar niet de afmetingen van Artis, maar men kan er niettemin een interessante dag door brengen. De botanische tuin heeft een prachtige verzameling beelden. Is het een wonder, dat de familie Dekker zich hier best thuis voelt en dat een vergelijking met Leiden niet hele maal ten ongunste van de nieuwe woon plaats uitvalt? Nee, „de familie verlangt niet terug naar werkloosheid en tekort aan huishoudgeld...." vertelde mevrouw Dekker mij. Kan dat iemand in Nederland kwalijk nemen; Kunt u zich voorstellen dat wij hier zon nen en baden, terwijl u bij de kachel zit te kleumen? Kunt u zich indenken, hoe blauw de Blue Mountains schijnen en hebt ge enig idee van het schilder achtige van met groen begroeide bergen omsloten stranden' Zo zult ge evenmin een Indruk kunnen hebben van de schoonheid, die de natuur in en om het stadje Ballarat ten toon spreidt. Of het nu de prachtige Walarah- bloemen zijn, die in de parken staan te bloeien, of dat het 't prachtige blauwe water van het grote meer betreft, het is alles een lust om te zien. Kaag", zegt de heer Dekker met glimlach. Men overweegt de olympische roeiwedstrijden te houden op dit meer, zodat hieruit de conclusie kan worden getrokken dat hier toch wel heel water aanwezig moet zijn, al ligt Balla rat 1450 voet boven de zeespiegel. Hoe de familie Dekker hier terecht ls gekomen? Ja. zoals men dat menselijk noemt, „bij toeval". Na de verwenning op de Johan a Oldenbarnevelt kwamen de Dekkers het Bonegillakamp terecht, dat was i tuuriyk een moeilijk te verwerken ov gang. Dekker ging zelf op werk uit. een initiatief, dat al vrij spoedig werd be loond. Vierhonderd mijl boven Bonegilla kon hij aan 't werk gaan als timmerman bij de bouw van een grote electrische centrale. Hij nam de baan rap aan en de familie trok het kamp uit. Geen huis Zo kwam het gezin Dekker in Ballarat, en het kwam meteen voor het probleem van de accommodatie te staan. Het kon minder: het kreeg de beschikking over drie kamers in een soort hotel.. Ik heb emigranten in een slechtere behuizing aangetroffen. „Maar je mist toch je eigen omgeving", klaagt mevrouw Dekker. Drie kamers is nu eenmaal geen heel huis, en dat speelt bij de vrouw een belangrijke rol. Over de meubilering waren geen klachten, evenmin over het eten. Het is evenwel een vrij dure geschiedenis, grant moet je eigenlijk direct kunnen gaan spareiv Een eigen huis blijft immers een eerste toekomstideaal. Agenda voor Leiden Vrijdag Collegezaal zoölogisch lab. (ingang Sterrenwachtlaan), 8 uur: lezing voor De Natuurvriend door dr J. J. A. van Iersel over: ,3roedzorg bij de vissen" Zaterdag Kasteel Oud-Poelgeest, 9.30 uur ope ning Europees oecumenisch jeugdcongres- wijdingsdienst o.l.v. ds N. O. Steenbeek (thema: Jezus Christ-Lord of history) Vereniging Oud-Leiden, 2.30 uur: hof jesexcursie. Tentoonstellingen Steenstraat IA: „1853—1953 H. A. Lo- rentz en H. Kamerlingh Onnes" (tot 30 Augustus). Boerhaavezaal, 25 en 79 uur: schil derijen en gouaches van Lucia Steinbach (t.m. 26 Juli). Kunsthandel Van Spaandonk: schilde rijen van Jan Rijlaarsdam, De Burcht: schilderijen van B. C. van Ettinger. Turk: schilderijen en grafisch werk an Bob Brobbel (tot 1 Augustus). Oranjerie Hortus, 9—22 uur: aquarium terrarium (tot 7 Augustus). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok. Rapenburg 9, en apo theek „Tot hulp der menschheid". Hooi gracht 48. Dooi financiële nood Feest voor Immanuël Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de Hervormde Zondagschool Immanuël werd Woensdag een feestmid dag gehouden voor de kinderen. De heer Geraldini heeft de jeugd doen meeleven met de avonturen van Jan Klaassen er Katrijn en ook wist hij haar in verba zing te brengen met een aantal goochel toeren. Er was ook samenzang. De jongste kinderen deden zich alleen horen. Het is een geslaagde middag geworden in het gymnastieklokaal van de Chr. school aan de Hoge Morsweg. Mulo-examens te Leiden Bij de gisteren te Leiden gehouden Mulo-examens zijn de volgende candida- ten geslaagd: M. Dorrepaal, Koudekerk a. d. Rijn; C. Bevaart en S. Blom, Alphen a. d. Rijn; G. Kapaan, M. J. A. Benvenuti en D. F. Boeff, Leiden; T. J. M. van Bal- legoijen, Voorschoten; J. Boekhoud, P. Boon en E. H. v. d. Mooren, Leiden; H. M. Slappendel, Hazerswoude; A. Huizer, Lisse; P. A. Spijker, Bodegraven; C. van Egmond, Leiderdorp; A, Binnendijk en M. Hassefras, Hazerswoude; M. van Weeren. W. P. de Rooij en M. Somme- ling. Leiden; A. Verhaar. Oegstgeest; L. E. Zindel, G. J. v. d. Vegte en P. J. Dregmans, Leiden; M. Qualm en A. S. Slappendel, Hazerswoude. Twee candidaten werden afgewezen. PRIMA KWALITEIT Prijzen 16.90 11.50 8.30 per stuk Nieuwe D.D.-injecfor in Warmond gedemonstreerd De bollenkweker ls, wat zyn oogst be treft, veelal afhankelijk van het weer. Maar daarnaast bepalen lmportbeperkln- gen van andere landen de prijs van het product, terwijl bovendien ziekten en kwalen zijn gewas belagen. Zo tobben de nareissenkwekers al jaren met het wor- telrotprobleem. De wetenschap heeft nooit veel ver trouwen gesteld in de resultaten van wichelroedelopers en nam proeven met chemisohe middelen. Vooral drs Slootweg van het laboratorium voor bloembollen- onderzoek te Lisse heeft veel op dit ter rein gewerkt. Enkele Jaren geleden werden, onder toezicht van dit laboratorium, enige stuk ken land, waar de narcissen steeds meer van de wortel begonnen te gaan, behan deld met een chemisch middel, Shell D.D. Dit is een vloeistof, die in de grond een gas vormt dat dodelijk is voor alle plant aardige en dierlijke organismen. Om die vloeistof de grond in te krygcn had men een injector geconstrueerd, die nog aan kinderziekten bleek te lijden. Het was zeer moeilijk te controleren of de pijpjes niet verstopt raakten. Dit bezwaar ls nu verleden tijd gewor den. De heren Van Stein en Kooyman hebben nu een Injector gemaakt, die de oude in diverse opzichten in de scha duw stelt. Op eer. tuin te Warmond is hiermee een demonstratie gegeven. Deze injector heeft vijf spuiten, die als het ware in de messen zijn ingebouwd. De vloeistof wordt onder druk gespoten. Moet óók practische gezinsverzorging nog verloren gaan Naar wjj vernemen, heeft het bestuur van de stichting voor Interkerkelijk© ge zinszorg te Leiden besloten de opleiding van meisjes tot gezinsverzorgster op te beffen. Dit besluit moest worden genomen in verband met de ongunstige financiële omstandigheden, waarin deze instelling in de loop der jaren is komen te verkeren. Het is moeilijk, zo niet onmogelijk, aan te nemen of zelfs maar te veronderstel len, dat die hulp niet zou kunnen op dagen. Het werk van dc gezinsverzorg ster in het algemeen en in dit geval dat van het I.K.G. in het bijzonder is toch in brede kring wel zó bekend, dat het don kere nieuws van dit bericht minstens énkelen zal moeten nopen tot bezinning zo zij dat kunnen tot het stellen van daad. Het is haast al onbegrijpelijk, dat het met I.K.G. zóver moest komen.! In de loop der jaren zijn ruim duizend Leidse gezinnen door meisjes van deze opleiding geholpen. Het oordeel van deze gezinnen is onverdeeld gunstig. Dit aan tal wijst er tevens op. dat deze hulp aan de gezinnen in Leiden niet kan worden gemist. En dat er bU algehele opheffing dus iets zou moeten komen, dat dit alles vervangt. Maar waaróm het probleem te voeren naar onoplosbaarheid? Er zün nog gezinsverzorgsters in de stad, opgeleid door I.K.G. Dus is nog niet alles verloren. Het is maar de vraag, wie hier het verlossende woord zal spreken. Middenstandsexamens te Leiden Gisteren zijn te Leiden voor het mid denstandsexamen de volgende candidaten geslaagd: F. Lüschen. Noordwijk aan Zee; Maak, Leiderdorp; J. A. C. Maarshoek! Lisse; E. v. d. Marei, Wassenaar; K. J. M. Mathok. Rijnsburg; A. Mechelse, Voor schoten; C. H. v. d. Meer, Hazerswoude; N. M. C. v. d. Meer. Roelof arendsveen; P. A. v. d. Meer. Leiden; L. T. P. Menken, Oegstgeest; F. P. M. Mentink, Leiden; J. M. Meskers, Warmond; C. K. Meurs Valkenburg (Z.H.); K. v. d. Mey, Katwijk aan Zee; H. H. J. C. Meyer, Leiden; C. Meyers, Leiden; J. A. Meys. Leimuiden; A. Meys, idem; C. D. Minnee. Katwijk Zee; G. J. Minnee, Leiderdorp; H. Möhle, Uithoorn; A. M. van Moorsel, Warmond; C. J. de Mooy, Rijnsburg; D. de Mooy, idem; E. G. S. M. Mostertman, Leiden; H. Muller, Woubrugge; Jan Muusse, Leiden; N. J. Muusse, idem; P. C. Muyzert, idem; H. Mijnders, Lisse; J Nagtegaal, Leiden; W. Nagtegaal, Wasse naar; C. v. d. Nieuwendijk, Leiden; C. C. Nieuwenhuizen, Nieuwkoop; C. A. W. Noordermeer, Voorhout; P. M. v. d. Nouland, Sassenheim; C. J. Oldenburg, "Tt; E. C. C. Oldenrage. Haarlem- P. Olyerhoek, Roelofarends- van Oort, Alphen a. d. Rijn; A. Oosterlee. Valkenburg; H. Oosterom, Alphen aan den Rijn; I. van Oosterom, Zoetermeer; J. A. Otten, Leiden; C. A. Otto, Ter Aar; T. J. Overdevest, Zoeter- woude; W. J. T. Pietersen. Noorden; E. J. M. Pietersen. idem; C. G. M. Pietersen. idem; Willem Pet, Leimuiden; G. B. Paddenburg, Leiden; K. Passchier, Noord- wijk aan Zee; P. K. Ptrrtlsen, Nieuwkoop D. Peet-Hilgeman. Katwijk aan Rijn; N. E. Plantfeber, Alphen aan den Rijn; H. v. d. Plas, Katwijk aan Zee; N. v. d. Plas, idem; D. v. d. Ploeg, Sassenheim; L. Plug, Katwijk aan Zee; C. Pluimgraaff, idem; J. Pont, Alphen aan den Rijn; S. Post- Leiden; J. W. Pouw, Leiderdorp; A. Puffelcn, Zoetermeer; C. Th. v. d. Pijl, Aarlanderveen; Th. C. v. d. Pijl, idem; S. E. Raaphorst, Alphen aan dei Rijn; J. P. J. Ramb. Leiden; A. van Ra verhorst, Woubrugge. Nieuwe ketels in gebouw Rodenburgerstraat In 1946 werd met de opleiding van meisjes tot gezinsverzorgster stad een begin gemaakt. Ongeveer twee honderd meisjes, uit alle delen land, hebben aan deze opleiding deelge nomen. Zy bezetten ook het internaat het pand Rapenburg 59. Dit gaat met de opleiding verdwynen. De veertien opge leide gezinsverzorgsters, die ni Leiden werkzaam zijn, wonen op eigen kamers. Een lichtpunt is, dat het practische werk van deze opgeleide gezinsverzorg sters in de gezinnen voorlopig doorgaat. Maar vroeg of laat zou ook deze tak var het werk verdorren, aangezien de toe komstige open plaatsen (vertrek, huwe- i.a.) vanuit het internaat dus niet kunnen worden bezet. De aanmeldingen voor de opleiding te Leiden zün onder andere naar Den Haag er Haarlem overgeheveld. Op 1 October moet het pand Rapen burg 59 geheel zijn ontruimd. Er wordt op dit ogenblik gezocht naar een onder dak voor het bureau, dat vanzelfsprekend blijft bestaan zolang er gezinsverzorg sters hier werkzaam zijn. Ondanks het opheffen van de opleiding blijft de fi nanciële toestand van de stichting niet rooskleurig. De tekorten zyn reeds enige jaren geleden ontstaan en langzamer hand niet onbelangrük toegenomen. Komt in de financiële toestand geen ver andering, dan dreigt ook de practische gezinsverzorging verloren te gaan. Het bestuur heeft tot het laatste toe getracht de opleiding te handhaven, maar het is daarin helaas niet geslaagd. Het zal ongetwijfeld ook alle mogelijke te doen, de zaak niet tot het laatste op te heffen. Maar het staat dan -wel vast. dat er op een of andere wyze hulp bulten moet komen. ƒ4.75 H. C.VAN LUIJKEN BREESTRAAT 97 Zodra een Injectiespuit uitvalt, wyst een klokje op de machine dat onmiddeliyk aan. Als de bestuurder dus goed oplet is het uitgesloten, dat een stuk land wordt overgeslagen. Bij deze machine heeft men ook een zuivere vloeistofbepaling. Onder gunstige omstandigheden kan men er per dag 500 tot 700 R.R. mee injecteren. Verleden jaar zyn reeds duizenden roe den geïnjecteerd. Of de kwekers dit jaar ook zo hard zullen lopen staat nog te bezien, daar de narcisscnpryzen niet erg florissant zyn, de trompetnarcissen dan uitgezonderd. Het injecteren ls een vry kostbare ge schiedenis, zodat kleine kwekers wel eens E en W. bellen <iQ raad voor een he- voor de kosten kuanen terugschrikken, drag van f 21.000 beschikbaar te stellen Dat zou jammer zijn, want de vloeistof I voor het aanschaffen en plaatsen van doodt ook onkruidzaden en werkt groei- twee nieuwe ketels voor de centrale ver- stimulerend. Begrafenis W. Bink Gistermiddag werd op de begraafplaats Rhünhof de heer W. Bink ter aarde be steld, in leven voorzitter van de coöpera tieve boerenleenbank alhier. Aanwezig waren o.a. het voltallige bestuur en de raad van toezicht van de bank Leiden- Oegstgeest, het personeel, het bestuur van de coöperatieve groenten veilingsvereni ging Leiden en omstreken, vele leden van de boerenleenbank en de Geref. pre dikanten G. F. Hajer en dr H. J. Weste rink. Dr Westerink las aan het graf de geloofsbelydenis cn hij bad het Onze Vader. Namens de familie sprak de heer Tj. Kuijpers een dankwoord. warming in het gebouw aan de Roden burgerstraat (voormalige Joodse wees huis). Aankoop weiland bij' Kanaalweg Aan de gemeente zijn te koop aange boden enige percelen weiland in de om geving van de Kanaalweg. Deze percelen zl1n nodig voor stadsuitbreiding over eenkomstig het partiële uitbreidingsplan Leiden-Rodenburgerpolder. Met inbegrip van de kosten van overdracht enz. is met deze aankoop een bedrag gemoeid van rond f 113.000 ln totaal. B en W. achten de prijs aannemelijk. Maandag zal de gemeenteraad zioh hierover uitspreken. Oecumenische dienst in Pieterskerk Op Zondag 2 Augustus Op Zondag 2 Augustus wordt in de Pieterskerk 's morgens 10 uur een oecu menische dienst gehouden in het kader het Europese oecumenische jeugd- congres, dat van 24 Juli tot 3 Augustus in het kasteel Oud-Poelgeest te Oegst geest plaats heeft. Het jongerencongres heeft de wens te kennen gegeven de sluitingsdienst van het congres te mogen hebben in de vorm van een ontmoeting met „de Gemeente van Leiden" in Pieterskerk. „Helaas hebben wy hier in Leiden, in zoveel plaatsen over de wereld, niet één Gemeente van Jezus Christus' aldus schreef men ons over deze dienst; „daarom heeft de Hervormde Gemeente graag in toegestemd de jongeren op 2 Augustus te ontvangen en zij heeft daarbij gemeend speciaal deze morgen de deuren extra wyd open te mogen zetten voor al diegenen, die in oecumenische verbon denheid met deze jonge Christenen uit de Kerken der Westeuropese landen wil len samenzyn". Dr P. L. Schoonheim hoopt in deze dienst als gastheer op te treden. Ds N. O. Steenbeek spreekt over „Strijd om d< Aarde". Aan het liturgische gedeelte var de dienst wordt meegewerkt door jonge ren uit Europa van verschillende Kerken. Het conferentiekoor zal zingen. Medewerking van gemeente aan Royal De Amerikaanse schrijfmachinefabriek Royal gaat, zoals wij reeds meldden, een bedrijf in Leiden beginnen, en w complex van de Colgate aan de Ooster kerkstraat. De directie van Royal heeft zich nu tot het gemeentebestuur van Lei den gewend met het verzoek om indien verloop van tyd uitbreiding nodig blykt, haar de daartoe nodige medewer king te verlenen. W. schryven aan de raad: Het behoeft geen betoog, dat het voor deze gemeente van groot belang is, dat zodanige industrie zich binnen haar grenzen vestigt. Met het oog hierop komt gewenst voor, dat, indien deze industrie tot ontwikkeling is gekomen er uitbreiding behoeft, de gemeente de ver eiste medewerking, voorzoveel dit met haar belangen in overeenstemming is. Mooi succes voor Musica Het gemengd dubbel kwartet „Musica" behaalde op het zangconcours van de Chr. Zangver. „Zanglust" te Leidschendam vier prijzen. Te weten: de eerste pry's voo: het hoogste aantal punten (367) van he gehele concours met lof der jury; dt eerste prys voor het hoogste aantal pun an de concoursdag; de eerste prijs het hoogste aantal punten in de tweede afdeling; een tweede prijs in de •wedstryd. Een lofwaardige prestatie! Geslaagd voor diploma gezinsverzorgster Voor het examen gezinsverzorgster zyn te Leiden de volgende candidaten ge slaagd: G. Beyers, Schoonoord; H. H. Bouman, Gendringen; G. Broere, Ammerstol, W. G. de Flienes, Cheribon; M. de Groot, Wy- denes; W. I. Heemskerk, Rynsburg; C. Heerikhuisen. Maarn. Th. Keen, Zand- voort; J. Mantel, Schagen; E. Merts, Soest; M. M. Pernis, Nijmegen; H. Stapert Dronryp; W. Voogd, Delft. Alle meisjes werden opgeleid onder auspiciën van de stichting interkerkelyke gezinszorg, Rapenburg, alhier. Begin Uw vacanüe goed! Een fééstelijke vacantie begint met een fééstelijke sigaret! Geniet meer - met OP IEDERS LIP Ringonderzoek bracht nog niet voldoende gegevens over overwintering ln de eerste week van Juli ontving ik plotseling een telefoontje met de mededeling dat er zich in de omgeving van Wassenaar, bij een goed vogelkenner in de tuin, een sijsje met pas uitgevlogen jongen ophield. Toen we er op uittrokken om ook van dit zeldzame broedgeval van het sijsje in ons land getuige te zijn, was het geluk niet met ons. Ofschoon de vogels voortdurend in de omgeving werden opgemerkt en andere vo- gelkundigen dit konden bevestigen, waren wij onfortuinlijker, ook de daarop volgende keren dat wij het terrein, waar ze zich voortdurend op hielden, bezochten. zwarte maar donkerbruine, gestreepte bovenkop en geen zwarte kin of keel. De rest van het gevederte is ongeveer zoals het mannetje, maar minder hel ge tint en bovendien hier en daar veel ster ker donker gestreept. De jonge vogels zijn evenals de wyfjes sterk gevlekt; de bovenzijde is grauwbruin getint. Het groengeel is by de jongen nog nauwelijks en toe werden er wel ln de zomer sijsjes in ons land waargenomen o.a. op het eiland Vlieland, bij Lochem, Rotter dam, Leuvenum en Schiedam; zelfs wer den bij Woudenberg (1937), Bilthoven (1940). Ugehelen (1941), Twijzel (1942) en Loosduinen (1942) pas uitgevlogen jongen waargenomen. Dit zou kunnen wijzen op nestelen in ons land. De vogels, die in de afgelopen week bij Wassenaar waren, zyn echter ongetwij feld daar dicht in de buurt uitgebroed. Het nest van een sysje moet echter heel moeilijk te vinden zijn, zodat ze vermoe- delyk vaker in ons land broeden dan /er het algemeen wordt gedacht. Het zyn door hun kleur jok weinig op vallende vogeltjes. Het mannetje is don ker geelgroen gekleurd, de gehele boven- is zwart en meestal hebben zij ook zwart kinvlekje. Stuit en bovenstaart- dekveren zijn geel. Wyfjes 'hebben geen te Zij komen elk jaar bij ons op de trek. somtyds al van midden September af, maar in de regel in October en Novem ber. Meestal in troepen bijeen zyn zy dan vaak te vinden op elzenproppen of in berkenbomen waar zy hun gelief koosd voedsel vinden. Een groot deel deze diertjes blijft hier in de winter rondzwerven om in het voorjaar tot eind Maart, begin April weer weg te trekken. Wisselvallig Waar de by ons overwinterende syzen broeden hebben wy by het ringonderzoek nog niet goed kunnen ontdekken. Ver- moedelyk zyn zij afkomstig uit diverse streken in Noord-Europa en Siberië. Uitgebreid programma voor drie weken Het bestuur van de speeltuinvereniging Groenoord heeft wederom een uitgebreid programma opgesteld, om de jeugd uit dit stadsdeel een goede vacantie te geven. De ouders zullen dit program stellig met de nodige vreugde begroeten. Maandag 27 Juli: Jongens met vistuig gaan in Voorhout een hengelwedstryd houden. Kinderen van 7 tot 15 jaar kun- gaan zwemmen in De Zijl. Kinderen 6 jaar blyven in de speeltuin om daar blokjes te rapen en een eierloop te hou- 's Middags half twee treedt in Pre diker het Haarlems kindercabaret op. Dinsdag 28 Juli: Om half negen ver trekken kinderen van 6 tot en met 9 jaar met twee boten naar Alphen aan oen Ryn. Zy zijn daar gast van de federatie speeltuinverenigingen. De jeugd van at en met 14 jaar vertrekt naar de speeltuin Professorenwijk. Voetbal- en handbalwedstrijden en een filmvertoning staan daar op het programma. Woensdag 29 Juli: Kinderen van 10 tot met 14 jaar gaan een wandeltocht van 10 km maken. Het museum van oudheden is het doel van de kinderen van 8 en 9 Jaar, terwyl de kinderen van 6 en 7 jaar gaan wandelen in de Leidse Hout. Donderdag 30 Juli: De speeltuin Ooster kwartier ontvangt óe kinderen van 6 tot en met 9 jaar, ook daar een filmvertoning. Kinderen van 10 tot en met 14 jaar gaan een dagje naar Den Haag. Vrijdag 31 Juli: Wie ln het 'bezit is van een goede fiets kan deelnemen aan een fietstocht naar Haarlem. Kinderen van 10 tot en met 14 jaar gaan de tentoonstel ling van aquaria en terraria in de Hortus bezoeken, terwyl de jeugd van 6 tot en met 9 jaar zich gaat vermaken in het v. d. Werffpark. 's Middags gaan alle kin deren naar het Leger des Heilsgebouw. waar de vereniging Margriet leuke stuk jes opvoert. Zaterdag 1 Augustus: Om 9 uur komen alle kinderen van 13 en 14 jaar naar de speeltuin voor de collecte voor de Leidse speeltuinverenigingen. Tweede week Maandag 3 Augustus: Kinderen van 6 1 7 jaar zyp de gasten van Westerkwar tier. De jeugd van 8 tot en met 14 jaar gaat zwemmen in De Zijl. 's Middags gaan de 8- en 9-jarigen naar het museum van Volkenkunde en de kinderen van 10 tot en met 14 jaar gaan de Hortus bekyken. Dinsdag 4 Augustus: Om half negen staat voor de fietsers een tocht naar Rijs- wyk op het programma. Alle andere kin deren gaan met twee plezierboten naar de speeltuin te Ryswyk. Woensdag 5 Augustus: Een wandeltocht om 9 uur voor de kinderen van 10 tot en met 14 jaar naar Zoeterwoude. Jongens van 6 tot en mei 9 jaar brengen een be zoek aan Rondom de Maredyk. Meisjes van gelijke leeftyd krijgen in de tuin les in handwerken. Donderdag 6 Augustus: Fietstocht om 9 uur naar Den Haag. Alle andere kinderen gaan sporten in de Leidse Hout. Vrijdag 7 Augustus: De Lakenhal is 's morgens het doel van de jeugd van 10 wïrt^riiïT 14J5aI' Hieraan een opstel- wedstryd verbonden. Kinderen van 6 tot en met 9 jaar gaan per Glippertje naai Oegstgeest. Alle andere kinderen gaan om toning naar he' D°n Boscohuis- filmver- d.Zt™uê- Schoonmaak In üe speeltuin door meisjes van 13 en 14 jaar. Derde week Maandag 10 Augustus: Om 9 uur gaan kinderen van 8 tot en met 14 jaar zwem- in.Be Z'j'- Df 6- en 7-jarigen kunnen naar het Noorderkwartier, 's Middags vliegerwedstrijd voor de jongens. Dinsdag 11 Augustus: Kinderen van 6 en 7 jaar maken een wandeling naar het plantsoen. De jeugd van 8 tot en met 14 JfaJ faat naar Zuiderkwartier, 's Middags half twee voeren kinderen van de Mar grietclub in de Burcht een sprookje op. Woensdag 12 Augustus: Wandeltocht y.0?1:. 10" tot en met 14-jarigen met be zichtiging speeltuin Morskwartier. Ver telling voor de 6- tot en met 9-jarigen in Reroboth aan 't Rapenburg. Donderdag 13 Augustus: Vertrek om Üf!r-"e£en ™.et viJf bussen naar Meijendel onder Den Haag. Vrijdag 14 Augustus: Om 9 uur begint in de speeltuin het grote slotfeest met talryke wedstryden. Burgerlijke sland van Leiden GEBOREN: Aart R E A, z. van A Stig- r en G H Kriebel, Agatha Maria, d. van J Matters en J C v d Heijden, Albert Wil- z. van D Schoneveld en M W Wes- selius, Jan, z. van A de Mooij en A H Zwaan, Anthonius Jacobus, z. van H H M Haverkort en A E v d Voort. Johannes Jacobus Cornelis, z. van J van Voorthuy. •n M J Schilperoort, Wilhelmina Ma- 1. van A J Luiten en M H v d Zwaan Christiaan, z. van J Chrispijn en C S W Schroder, Maria Selesia Stanislaus, d van G P de Graaf en J J v Steenbergen. Theo dora Maria Agatha, d. van L G Koot er Th L M Bayer. Arie Willem, z. van W A Mol en E A Los. Johanna Gesiena. d- van J Tegelaar en J G Berlemann. OVERLEDEN: D E Klem. wed. van Schreuder. 78 j J A Verboog, wed van Helvensteijn, 79 j. S H Kuiters, huisvr "in Bijl. 69 j. ONDERTROUWD: J Hakkaart en J J Rosenboom. W P C Somerwil en M J v d Berg. WJJ Keuls en I J Reichenfeld. n Schoonderwoerd den Bezemer er. A de Feu. G G Gerkens en D H Y De- lachaux. M P Brittyn en J M Stouten, A W Cramer en M A F v Eeeke. S Floris- n B E Mandemaker, A B Hemerik en M de Boer, A R Blok en H J P v Eg- mond. J van Gent en J H Mink, RFC Romanesko en A M van Bemmel, D G Bliek en J M T Perquin, A van Es en G den Nieuwendijk, I du Prie en J de Lange, M van Hal en J C Montanje. Vroeger werden er op de vinkenbanen behalve vinken ook altyd veel sijsjes ge vangen. Op het ogenblik zelfs nog veel in België. Tal van hier geringde sijzen wer den dan ook door Belgische vogelvanger* in datzelfde of in het volgende seizoen teruggevangen. By ons geringde sijsjes werden behalve in België, ook in Frank- ryk en Italië ja zelfs in Oostenrijk terug gevonden. Ook het sysje treedt heel wisselvallig by ons op. Ofschoon wij ze elk najaar kunnen ontmoeten, verschijnen ze soms byzonder talrijk. Wellicht ook door her komst en wintergebied is dit wisselvallige optreden te verklaren. Hun verbreiding buiten Nederland is van Ierland, Schot land, N. Engeland, Frankrijk, in het noorden van Europa tot waar zich de naaldbossen uitstrekken, zuidelijk tot de Alpen, Balkan en Kaukasus. Oostelyk tot O. Siberië en Japan. Ondersoorten wor den niet onderscheiden. Wellicht zyn de sijsjes die ons bezoeken echter voorname lijk afkomstig uit Noord-Europa en Siberië. We hebben deze levendige vogeltjes :er goed leren kennen als wy in de win termaanden langs onze moerassen en plassen zwierven, in de dennenbossen in het midden van ons land of op de vinken- baan in Loosduinen waar ze met behulp van enkele lokkers toch vry geregeld worden gevangen om geringd te worden. In de gekste houdingen kunnen ze zich ■vastklemmen aan de elzenpfoppen en dan bengelen en jengelen ze precies als een troepje mezen in de bomen. Hun roep is zoiets als „tsyzing", terwyl de zang min of meer schetterend is met een lang gerekte dissonant aan het eind van «en strophe. Zyn neefje het barmsijeje is veel min der algemeen en komt vaak met de ge- i sijsjes mee. Zy zyn iets -groter ter wijl de bovenkop tot achter het oog don ker rood is en de rest van -de bovenkop, de bovenhals en de bovendelen lichtbruin zyn met zwartbruine lengtestreepjes. On- derzyde van de hals lichtrood. Rest van de onderzijde is witachtig met donkere lengtevlekken. De sexen verschillen niet veel. By jongen ontbreekt het rood, zelfs op de bovenkop. Het gevederte, vooral de onderzijde, is ook zwaarder gestreept. Zij zijn nooit broedend in ons land aange troffen. Dan hebben we nog h«t kleine barm- sysje, van formaat iets kleiner maar 'verigens veel op het barmsysje gelijkend. Deze soort word* slecbts zelden in ons land aangetroffen en komt dan ook eigen lijk voor bespreking hier niet in aanmer king. Maar laten wy in het najaar en In de Jï?n^fL^naar een* °P die sU«es letten, we hebben dan meer kans ze te ontmoe ten dan nu want dat is en blyft toch een zeldzaamheid. Warmond. JAAP TAAPKEN. Omroepgids gedeeltelijk in nooduitgave In verband met de explosie in drukkerij Vada te Wageningen zal de Omroepgids der N.C.R.V., voor een deel der abonnó's enkele maanden in een nooduitgave ver- schynen. Johan van Oldenbarneveld in steen De gemeente Den Haag en het comité, dat de oprichting van een standbeeld van Johan van Oldenbarneveld in Den Haag voorstaat, hebben overeenstemming be reikt Het door prof. L. O. Wenckebach vervaardigd beeld zal een plaats krygen op het Lange Voorhout in het gazon voor Pulchri Studio. Winkeldieven gegrepen i een Haags modemagazUn zijn gisteren twee dames, een van 33 en een van 39 jaar, gegrepen, die in de afgelopen maanden textielgoederen ter waarde van t 2200 uil diverse winkels hebben ontvreemd. Alleen goede kwaliteit was van hun gading..,. Mr Valentgoed dir.-gen. van de Arbeid Tot opvolger van ir Z. Th. Fetter, die op 1 September aftreedt als directeur- generaa! van de Arbeid. Is benoemd mr H- O Valentgoed, thans hoofdlnspecteur- eirST' Arbeid- ho®fd van het eerste district van de inspectie van de havenarbeid te Rotterdam. Mr Valent- goed werd in 1903 te Lelden geboren. Muiden vierde tiende eeuwfeest De herdenking van het duizendjarig be- staan van de gemeente Muiden is Woens- dag begonnen. De Amsterdamse toneel vereniging Elckerlyc voerde De spiegel der Zaligheid van Elcherlgc op. Do com- missaris der Koningin in Noord-Holland bevond zich onder de gasten. Per bromfiets langs 't ijzeren gordijn De trompettist van dc Ned. Radio Unio Jan Kelder is gistermiddag van de N.CRV.-studio vertrokken voor een tocht van drie weken per bromfiets langs het yzeren gordyn. HU wilde eerst heen en terug naar Moscou. maar daarop stelden de Russen geen pry*

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3