In de uitvoering van het E.D.G.-verdrag moeten Staten-Generaal gekend Ruim 1800 vliegtuigen in „strijd" geworpen de N.V. Koolhoven terug in de vliegtuigbouw IWHT DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER 2 VHIJDAG 24 JULI 1953 Slot van 47e vergadering na Kerstmis Tweede Kamer keurde overeenkomst goed met 75 tegen 11 stemmen (Van onze Parlementsredacteur) GISTERAVOND om half zeven is het gebeurd: de Tweede Kamer hechtte met 75 tegen 11 stemmen haar goedkeuring aan het wetsontwerp in zake de Nederlandse deelneming aan de Europese Defensie-Gemeenschap. Gelijk te verwachten was werden de tegenstemmers gevormd door de com munisten, de staatkundig gereformeerden, de beide katholiek nationalen en Prof. Gerbrandy (A.R.) De vereiste tweederde meerderheid van het aantal uitgebrachte stemmen was dus wel zeer ruimschoots bereikt. Vóór de eindstemming kreeg de regering nog een kleine nederlaag te verduren, doordat een amendement van mej. Klompé (KVP) waardoor alle uitvoe ringsovereenkomsten aan de Staten-Generaal zullen moeten worden voor gelegd, tegen de wens van de minister-president, dr Drees, in werd aan vaard met 54 tegen 31 stemmen. Ditmaal werden de tegenstemmers gevormd door de eensgezinde fracties der P.v.d.A. en der C.H.U. IDe beslissing .is veel vroeger gevallen dan aanvankelijk werd gedacht, Het n.L de bedoeling, ook 's avonds te verga deren. Voor de replieken was echter •weinig animo (slechts de heren Weiter. Wagenaar en De Groot lieten weten. da', zij door het regeringsan-twoord niet wa ren overtuigd) dat de Kamer er de voor keur aan gaf, 's middags maar wat langer door te vergaderen en het wetsontwerp in één ruk af te handelen. Zelfs een formeel en te weinig ondersteund) i zoek van de heer Wagenaar (Comm.) de vergadering te schorsen teneinde nog enige ophelderingen te kunnen krijgen, werd onder de tafel gewerkt door de lust van de rest der leden om met vacantie te gaan. Nadat minister Beyen gistermiddag algemene uiteenzetting had gegeven de achtergrond, waartegen het E.D.G.- verdrag moe>t worden gezien, wees hij er op. dat Engeland voorsteilen heeft ge daan tot een nauwe militaire samenwer king met de E.D.G., vooral op het gebied van de luchtmacht en tot een nauw •tact met 'het E,D.G.-apparaat Deze stellen worden thans in de voorberei dingscommissie bestudeerd, doch eigenlijke onderhandelingen zuilen nog moeten beginnen. Een en ander zal den gegoten in de vorm van een interna tionale overeenkomst. Minister Stat De tweede bewindsman, die van achter de regeringstafel sprak, was minister Staf. Hij stelde nog eens het doel va E D G. in het licht, wees er op, dat Neder- dand onverbreekbaar in het verdedigings systeem van de N.A.VO. is opgenomen en zag geen aanwijzingen, dat de Engelse en Amerikaanse troepen in Europa zullen worden teruggetrokken, zolang zij uit poldtiek-strategisch oogpunt daar nodig zijn. De sterkie van de territoriale troe pen moet worden vastgesteld in N.A.V.O.. verband: het is een afwegen van belan gen. enerzijds van wat voor de N.A.V.O nodig is. anderzijds van wat de territo riale verdediging, die onder nationale verantwoordelijkheid blijft, vraagt strategische betekenis van het behoud Toch is het zo /"VVER WEINIG onderwerpen is door geleerden en leken de goeden niet te na gesproken zoveel recht gepraat wat krom is. zoveel gefanta seerd en zoveel gelogen als over het verzonken land Atlantis. Ja, zelfs aan platvloers bedrog heeft het hier niet ontbroken. De litteratuur over dit onderwerp is dermate uitgebreid, dat geen enkel vakgeleerde in staat is zich serieus met dit vraagstuk bezig te houden. De in 2000 boekdelen naar voren gebrach te argumenten bewegen zich op het gebied van de kennis der oudste talen, volkenkunde, plantkunde, wijsbegeer te. sterrenkunde, geographische ge schiedenis. dierkunde, volfcenpsycho- logie. arehaeologde. en noemt u zelf nog maar wat op. Geen sterveling be heerst al deze vakwetenschappen en moet dus verstek laten gaan zodra rijp en groen met een argument komt aandraeen dat niet tot zijn gebied be hoort. Vandaar dat het gesprek over Atlantis in de litteratuur vaak ont aardt in een langs-elkaar-heen^praten dat nergens toe leidt. We zullen ons niet verdiepen in de laat-CRomeinse beschouwing over het Atlantis-wraagstuk. maar ons direct in de opvattingen van de nieuwere tijd plonzen. Welaan, wéér wilt u dat At lantis gelegen heeft? Voor welhaast elke smaak hebben wij een aparte theorie. Zoekt u Atlantis in of aan de overkant van de gelijknamiee oceaan, •gelijk velen dit na de ontdekking van Amerika deden? Ook thans wordt deze gedachte nog aangehangen, zij het dan in dien zin, dat Amerika het restant zou zijn van een nog veel gro ter continent, waarvan een deel door de zee zou zijn verzwolgen. Zoals we gisteren 'hebben vermeld. Is dit on ge ologische gronden onmogelijk, althans voor historische tijden. We kunnen ons onmogelijk gaan verdiepen in de motieven, waarop de verschillende Atlantis-theoriën zijn gebaseerd, noch kunnen wij ons in tegenargumenten begeven. In een snel treinvaart zullen we wat Atlantis- theoriën aan u voorleggen, alle ge baseerd op wetenschappelijke argu menten. of althans op iets dat daar voor moet doorgaan. Welnu, al naar gelang de schrijver die u raadpleegt, kunt u Atlantis, of de resten daarvan, zoeken in Nigeria, maar ook bij Tartesos aan de Zuid kust van Spanje, in de Sahara, Zwe den of Tunesië, op een eiland in de Atlantische Oceaan, of in een gebied bij de N. poolcirkel, op twee eilanden in de Atlantische Oceaan, maar ook in een gebied bij de Perzisch-Indische grens, op het eiland Kreta, in Ooste lijk. maar ook in Westelijk Ethiopië, in Baotrië, ja zelfs in Thibet! Voorts worden u van de Atlantische bevol king des te nauwkeuriger beschrijvin gen gegeven al naarmate de schrijvers over grotere fantasie en geringer ken nis bechikken. Enkelen hebben het zelfs betaan nieuwe astronomische theoriën op te werpen, welke echter het nadeel hebben door de sterrekun- dige waarnemingen te worden weer legd. zodat zij van de zijde der astro nomen niet die belangstelling ver wierven welke de opstellers hadden venvacht. Wat u dus van Atlantis denken moet? Wacht u nog even met die vraag tot we gesproken hebben over het geheimzinnige Schliemann-testa- ment. want dat is het sluitstuk van deze geschiedenis. Daarover morgen. (Nadruk verboden). van ons land wordt ook internationaal meer en meer ingezien, De belangstel ling van de NA.V.O. in dezen wettigt de verwachting, dat er aanvullende mate- rieelzendingen kunnen komen. Wat de marine betreft, hierover zijn de onderhandelingen nog niet beëindigd. Het is het voornemen een aantal niet- zeegaande eenheden in de EDG in te brengen. Tot prof. Gerbrandy zeide minister Staf, dat hjj ten stelligste moest tegen, spreken, wat een Amerikaanse zegsman hem had verteld. Er is geen sprake van, dat het zal komen tot eigen nationale legers met eigen generale staven, wan neer het werkelijk gaat spannen. De regering zal nauwlettend toezien, dat de rechtspositie van de Nederlandse militairen in EDG-verband niet zal den aangetast. Een aanpassing vai officierssalarissen is nodig, maar er hoeft geen salariëring te komen zoals bij andere internationale organen het geval is. De geestelijke verzorging is in het verdrag gewaarborgd. Nog twee ministers Minister Van de Kieft besprak enkele financiële aspecten. Hij was van oordeel dat West-Duitsland door de aanvaarding van de conventies van Bonn in principe de Nederlandse maatregelen met betrek king tot vijandelijk vermogen heeft er kend. Over internationale belastinghef fing. het stokpaardje van de heer Hofstra (P.v.d.A.) wilde hij in de raad van mi nisters wel eens spreken, maar voorals nog zag hij geen mogelijkheden tot ver wezenlijking. De vierde minister, die het woord voerde, was prof, Zijlstra, die enige eco nomische aspecten belichtte. Hij was het er niet mee eens, dat het supranationale commissariaat als groot-afnemer van oorlogsmateriaal een zodanige invloed heeft, dat het industrieën, uit de grond kan stampen, doen bloeien of vernieti- Bij de artikelsgewijze behandeling ver dedigde mej. Klompé (K.V.P.) haar amendement om het voorbehoud te ma ken, dat ook alle uitvoeringsovereenkom sten aan het oordeel der Staten-Generaal worden onderworpen. Zij werd bestre den door de heer Van der Goes var Naters (P.v.d.A.) en door minister-pre sident dr Drees. De laatste vreesde er van een bemoeilijking van het werk dei- gemeenschap. Mej. Klompé geloofde hiervan niet veel, temeer waar wij thans kennen het systeem van „stilzwijgende goedkeuring". De heer Korthals (V.V.D.) steunde het amendement, omdat het hier gaat om zaken, die nog niet zijn zien en van ingrijpende aard kunnen zijn, ook voor het persoonlijk leven der militairen. Het amendement werd vaard in een stemverhouding als in de aanhef is vermeld. Met vacantie Toen was de Kamer aan het eind haar Latijn en aan het begin van haar vacantie. Voorzitter dr Kortenhorst hield, zijn gebruikelijke sluitrede, waarbij hij aan herinnerde, dat sedert het Kerstreces 47 vergaderingen waren gehouden, in honderden wetsontwerpen zijn behan deld en ook alle aangenomen, zij het of meer zwaar geamendeerd. Hij gaf ruime bloemlezing van de behandelde aangelegenheden en waarschuwde de leden, dat de vacantie maar van korte duur zal zijn. Reeds in de week a September moet er weer vergaderd den. Dan is waarschijnlijk aan de orde de derde reeks (en misschien ook vierde) van vraagpunten voor een ni Burgerlijk Wetboek. Ook de belasting wetsontwerpen en de huurwet, de tersnoodschadewet en de coördinatie van sociale heffingen en loonbelasting eisen spoed, al zal het wel October den voor de Kamer daarmee kan begin nen. Andere wetsontwerpen maken, da de Staten-Generaal een druk najaar te gemoet gaan. Met de gebruikelijke goede wensen voor de vacantie besloot dr Kor tenhorst. Minister-president dr Drees sloot zich hierbij namens de regering i bracht dank voor de medewerking deed een beroep op diezelfde medev, king in de moeilijke en ingewikkelde zaken, die na de vacantie weer aan d< orde komen. Links en rechts handen schuddend verdwenen daarop de Kamer leden, snakkend naar een welverdiende rustperiode. Over de goedkeuring van het'E.D.G.- verdrag door onze Tweede Kamer zegt de Amerikaanse minister van Buit. Zaken. Foster Dulles: „Het Nederlandse volk kan trots zijn op het feit. dat het in de voor- gelederen slaat der beweging voor de „eenheid van Europa". Deze eenheid biedt „vrienden in Europa" de grootste waarborgen voor vrijheid, veiligheid, vrede". In Bonn acht dc Westduitee regering de Nederlandse daad „buitengewoon bevre digend". Adenauers regering beschouwt het Nederlandse besluit als een sterke prikkel voor de andere partners (Frank- Italië, België, Luxemburg, verenigde Europese strijdkracht te wezenlijken. Inmiddels verluidt uit Bonn. dat Adenauer de Russische regering een ,nlet-aanvalsverdrag" met de Europese Verdedigings-gemeenschap wil aanbieden. Hij zou hierover met Foster Dulles ge sproken hebben. Vuurgevechten met filmcamera's Oefening Coronet stelt luchtverdediging van West-Europa op zware proef Bouwt kleinste straaljager ter wereld de SIPA mini-jet De machinefabriek N.V. Van Driel enlninklijke Luchtmacht de waarde va Van Ommeren te Rotterdam heeft de] deze machine als straaltrainer gaan on licentierechten verworven voor de touw i derzoeken. van het Franse SIPA 200 "mini-jet straal-j De grote fabriekscomplexen van d vliegtuig. De firma Van Driel en Van'N.V. Koolhoven Vliegtuigen werden m Ommeren, die deel uitmaakt van de Hol-1 de Meidagen van 1940 geheel door de ding Cy N.V. Koolhoven Vliegtuigen, is Duitsers vernietigd. De N.V. Koolhoven sinds enige tijd reeds met de seriebouw als zodanig is echter steeds nog blijven van vliegtuigen bezig. Zij heeft namelijk bestaan en het ziet er naar uit, dat bin- de serieproductie onder handen van denen niet al te lange tijd de vliegtuig zweefvliegtuigen van het type T 10, dat productie op grotere schaal weer te: ontworpen werd door 1 de Nederlandse .hand genomen zal worden. zweefvliegers Akerboom en Smit. 1 Keuring voor vertrek naar V.S. Dankbaarheidsklokken in Rotterdam hard heeft op het vliegveld Franse onderzoekingscentrum voor de luchtvaart Brétigny op 19 Juli een proef vlucht met de SIPA 200 gemaakt. Naar verluidt zullen deskundigen van de Ko- (Van een onzer verslaggevers) Op 'het ogenblik, dat u thuis rustig de krant zit te lezen, heerst er intense span ning in het luchtruim boven een groot deel van West-Europa. Ook in de mili- •hoofdkwartieren van Frankrijk, Bel- n de Benelux-landen is men op alles voorbereid. Sedert zes uur gistermorgen namelijk weer een van die grote na oorlogse luchtmachtoefeningen aan de gang, waarbij twee partijen volgens een geraffineerd opgezet plan elkaar bekam pen. Coronet is de naam van het grote luchtgevecht, waaraan ruim 1800 vlieg tuigen uit negen landen deelnemen. Meteor, Vampire, Venom, Shooting Star, Thunderjet, Sabre, dat zijn de voor zich zelf sprekende namen van de ijzingwek kend snelle straaljagers. Enerzijds aan vallend, anderzijds verdedigend zullen zij met of tegen bommenwerpers of grond strijdkrachten opereren. Zal deze oefening haar naam eer aan doen en een kroon iten op het bolwerk van de Westeuro- pese luchtverdediging? In de komende dagen zal de luohtstrijd eerst goed ontbranden. Tot dusverre zijn slechts luchtverkenningen over en weer geweest, Westonia, omvattende Bel gië, Nederland en de -Britse zone van Duitsland, wordt geacht aggressieve be doelingen te koesteren jegens Fantasia, waartoe de Verenigde Staten, de Franse zone en een gedeelte van Oost-Frankrijk behoren. Andere partijen mengen zich in de strijd en snel coördineren de bondge noten hun berichtendienst om zodoende de strijd gezamenlijk en zo doelmatig mo gelijk te kunnen voeren. Voor een deel is Coronet een oefening, waarvan door de burgerij eigenlijk niets wordt gemerkt. Maar hoog in de zomerse lucht zal er druk geschoten worden, met filmcamera's wel te verstaan. Pas lange tijd na afloop zal men voldoende gege vens bijeen hebben om te kunnen ?eggen of Coronet een niet te zware beproeving voor de Westerse paraathèid in de lucht is geweest. DE FIRMA KRUPP heeft de presi dent van Turkije een plan voorgelegd voor het bouwen van een brug over de Bosporus, waarvan de totale kosten 60 millioen dollar zullen bedragen. (Aduertentie) WEK DE GAL IN UW LEVER OP U zult morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft? U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s LeverpUletjes. Mr Van Crevenstein benoemd Directeur Nederlandse emigratiedienst Het Emigratiebes>tuur heeft mr J. A. U M. van Grevenstein met ingang van 1 Juli 1953 benoemd tot directeur van de Nederlandse Emigratiedienst. Geen brandgaatjes meer in nylonkousen? Maar dames dragen in de zomer geen nylons Enige tijd geleden werd melding ge maakt van klachten over brandgaatjes in nylonkousen, vooral door dames, die in de nabijheid van de gist- -en oliefabrlek te Delft wonen. Vermoed werd, dat de gaat jes ontstonden door kleine nog warme rondvliegende deeltjes, afkomstig uit de schoorstenen van één der fabrieken. De oliefabrieken zijn thans een ander soort brandstoffen gaan gebruiken, waardoor men hoopt, dat de brandgaatjes tot het verleden zullen behoren. Het aantal klachten is reeds sterk verminderd, maar men meent, dat dit komt, omdat velé dames in de zomer geen nylonkousen dra- Op het parkeerterrein van het Ahoy- gebouw te Rotterdam is een klokken stoel verrezen en zijn reeds enkele klok ken. gearriveerd. Over ongeveer eert maand zal het carillon kant en klaar zijn en kan het gekeurd worden. Dit carillon is zoals men weet bestemd voor de Verenigde Staten en is een ge schenk van het Nederlands? volk voor de na-oorlogse hulp. Het is indertijd door Koningin Juliana tijdens haar bezoek aan Amerika symbolisch aangeboden. De klokkenstoel weegt vijftien ton, de grootste van de 49 klokken 6000 kg en de kleinste vijf kg. De klokken zullen zich waarschijnlijk automatisch om het kwartier laten horep. Ze blijven tot Maart a.s. in Rotterdam opgesteld. Van het erf van School en Kerk Betoepingswerk Ned. Hcrv. Kerk Beroepen: te Rozendaal A. van der Ven, cand. te 's-Gravenhage; te Lex- mond (toez.) A. van Eyk. cand. te De Bilt; te Kamperveen J. Noltes, cand. te Wierden. Aangenomen: naar Apeldoorn H. Altena te Hindelopen (vac. J. J. C. Kar- res), die bedankte voor Bergum (toez.) Gcref. Kerken art. 31 Beroepen: te Doesburg-Doetinchem J. Bomhof. cand. te Hasselt. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Wildervank S. van Zwoll, cand. te Rotterdam, en J. A. Rebel, cand. te Rotterdam. Beroepen: te Elburg Sj. Wijnsma, cand. te Hantum; te Doornspijk en Nieuwpoort M. C. Tanis, cand. te Rot terdam. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Tholen A. F. Hon- koop, cand. te 's-Gravenihage. Bapt. Gemeenten Aangenomen: naar Hengelo (O.) (2de pred.pl. met standplaats Borne) H. Ploeger, cand. te Veendam. Ds S. Wagenaar overleden Ds S. Wagenaar, predikant bij de Ge reformeerde Kerk te Zwagerveen, is hedennacht in zijn pastorie aldaar over leden. Op 18 Jan 1931 werd hij in Reit sum in het ambt bevestigd. In 1946 werd hij naar Arum beroepen, welke stand plaats hij in 1949 verwisselde voor Zwa gerveen Hij was reeds geruime tijd ziek en bereikte de leeftijd van 54 jaar. Synode Geref. Kerken in Indonesië In Surataaja is de Synode van de Gere formeerde Kerken in-Indonesië gehouden. Alvorens bijeen te komen, vond er een bidstond plaats waarin voorging d-s H. van den Brink. Alle Kerken 'hadden naar de vergadering afgevaardigden gezonden: die van Bandung. Djakarta. Makassar. Medan. Palembang. Semarang en Sura- baja. De belangrijkste zaken die behan deld werden waren van liturgische en oecumenische aard. Van de drie concept- liturgische formulieren werd alleen het huwelijksformulier vrijgegeven om naast het oude formulier gebruikt te worden. Een belangrijk aantal geestelijke liederen uit de bundel van ds H. Hasper werd (Advertentie) Modern middel maakt enorme opgang Geen verbetering maar geheel nieuwe vondst I De fneeste hulpmiddelen, die de moderne vrouw ten dienste staan, zijn langzamer hand tot perfectie gekomen. Zij zijn tel kens weer verbeterd. Maar af en toe verschijnt een volslagen nieuwe vinding Zul'k een vinding is Castella Vaatwas, het middel, dat in één slag de afwas moderniseert Een enkele eetlepel Castella Vaatwas. met water overgoten, doet teilen vol actief sop ontstaan, waarin men bor den. vorken, lepels etc. slechts behoeft te dompelen, en alle vet. vuil en aanslag verdwijnt terstond Blinkend, flonkerend, door en door- helder, lacht alles U weer tegenDit fantastisch middel reinigt bovendien alles in huis: hout. sanitair, tegels, ja ook de fiets of de autoEr is buitendien één eigenschap van Castella, die de vrouwen speciaal ln verrukking brengt. Castella Vaatwas is fluweelzacht voor de handengeen ruwe „afwas- han-den" meer! Voeg daarbij dat zo'n pak Castella Vaatwas slechts 25 cent kost (men doet met een pak een hele week) en men heeft de verklaring van de enorme opgang, die dit moderne middel thans maakt. Er zullen wel heel weinig vrouwen zijn. die niet door een proef overtuigd worden 1 ,/A DENV Klm/n van vorm-inhoud önopm Het lied der aethergolven ZATERDAG 25 JULI. Hilversum 1. 402 m. K.R.O: 7.00 Nleui 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiel .35 Gram. 10.0 leuters. 10.15 Radio Philh. de zieken. 11.45 Pia 12.33 Ge 1.00 Voor de zieken. 11.45 Pianorecital. 12.03 12.55 Zonnewijzer .20 Chansons. 1.30 Lunchconc 2.00 Boekbespr. 2.10 Gram. 2.25 Amateurs- 3.00 Kroniek v. letteren en kunsten 3.40 Zang en orgel. (Tussen 4.00—5.45 Rond» Frankrijk). 4.00 Gram. 4.30 De schoonheid n het Gregoriaans 5.00 Voor de jeugd. 0 Licht muziek. 6.15 Journalistiek wcek- de Westerse Defensie" 7.00 Nieuws. 7.10 begeleiding. 6.40 Regeringsuitz.: „Zoeklicht erzicht 6.25 Hammondorgel met rhythm •am. 7.20 Pari. overzicht. 7.30 Gram. 8.30 .Ichtbaken". 8.50 Ronde van Frankrijk. O.r ■var. muziek. 9.35 Act. 9.45 Promenade ori solisten. 10.30 Wij luiden de Zonodag lr .00 Nieuws. 11.15 Nieuws in Esperant 11.25—12.00 Rotterdams Philh. Orkest. Hilversum 1. 298 m. VARA: 7.00 Nieuw '.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de hui! 28. Doch in de namiddag keerde de weemoed te rug. Dan speelde Rick op de piano, urenlang verloren in de scheppingen van Bach, Mozart, Handel, Beethoven. Dan zag hij zijn moeder te rug, de snelle vingers glijdend over de toetsen, vader luisterend achter zijn krant. Hij, de kleine knaap, stond naast haar in stille verwondering om de elkander naspringende slanke vingers. Had niet .elk van deze composities talloze ankers in zijn jeugdleven? Hij behoefde slechts enkele ac- coorden te horen om te worden teruggevoerd naar zijn dorpskornuiten, zijn moeder te horen zingen of zijn vader het heilig Avondmaal te zien bedienen in het kleine, gezellige dorpskerkje. Zijn gedachten waren dan heel ver van de jonge vrouw, die in de achtertuin met gesloten ogen en gevouwen handen naar zijn spel luister de en haar begraven geluk opdolf. Dan ontmoet te zij opnieuw de jonge, kortelings in het dijk- dorp benoemde onderwijzer en liet ze zich weer door hem thuis brengen uit het jaarfeest van de jongelingsvereniging. Ze doorleefde haar korte, gelukkige verlovingstijd... haar huwelijk... En wanneer Jetje, moegespeeld zich in haar armen nestelen kwam, streelde zij het donkere kopje en dacht er aan, dat zij over een half jaar door een nieuwe band zou verbonden zijn aan de man, die haar eens door het leven had gedragen. Dan legde zich een zachte glimlach op haar lief ge laat, maar van oncler haar geloken oogleden drupten soms tranen. Ze hadden geen enkele gedachte voor elkan der, Eline en Rick. Maar als zij des avonds de lange weg naar de kerk fietsten, was er een onuitgesproken verbondenheid om het zwaard des doods, dat hun beider leven had gespleten. Evenwel was hun luisteren naar het Woord des Heren onderscheiden. Rick hoorde critisch toe, toetste de gemeente op de doorwerking der genade, maar ging zelf aan die genade voorbij. Hij bleef staan aan de deur van het Vaderhuis( een zwijgende, trotse bedelaar. Maar Eline liet zich troosten, het verwonde hart aanraken door de onsterfelijke grondgedachte van het aloude leer boek der Kerk van Jezus Christus: in leven en in sterven Zijn eigendom te zijn. Slechts hierin waren zij elkander gelijk, dat zij met enkele buurtgenoten terugrijdende, naar s lands wijs voor ieder verborgen wat Hij ge- door CAREL VAN DER HOEK over de preek. Spoedig reeds verloren zij zich in hun lectuur en lazen zij tot de schemering viel over de stille tuin. Dan spraken zij met onwil lekeurig gedempte stemmen nog wat over enke le kleinigheden, totdat Elihe het koffiegerei in eenschoof en Rick de meubelen naar binnen droeg. „Goede nacht, mevrouw Refting." „Welterusten, meneer Tornberg." HOOFDSTUK 11. In zijn koele kamer, waar de ramen hoog op geschoven waren, las Rick halfluid zijn les over toen een onbekende vrouwenstem hem opschrikte. „Goeie morgen, meneer. Is mijn dochter hier?" Verbaasd keek hij op en zag een kleine dikke vrouw, die nieuwsgierig het ronde, door een ou derwetse hoed gedekte hoofd naar binnenstak, en met haar pientere, heldere ogen de kamer rond keek, terwijl zij vervolgde: „Ik hoorde je pra ten, zie je, en toen dacht ik, dat Lien bij je was." „Aha! Ik heb dus de eer en het genoegen ken nis te maken met mevrouw Cosier", zei hij op staande en haar de hand reikend. Het vrouwtje trok even het hoofd terug, zet te een blijkbaar zware tas op de grond, stak daarna hoofd en arm naar binnen en legde een van veel werken hard geworden hand in de zijne. Ze lachte hem gul toe en antwoordde: „Krek zo, meneer, die eer en dat genoegen heb je nou es. Maar ik ben juffrouw Cosier. En ik kwam es kijken hoe het hier gaat. Ik zei tegen mijn man: ik wil es weten hoe Lien reilt en zeilt. Zo, dus je woont hier nou in de voorka mer en de zijkamer, 't Zal Lientje wel een aar dige duit gekost hebben om je zo in de spullen te steken, 't Is netjes hoor." Rick lachte zacht. „Ik heb het hier best", zei hij. „Maar zal ik even de voordeur voor u open doen?" Juffrouw Cosier trok het hoofd haastig terug. „We zien mekaar nog wel eens. Ik loop wel om." Zij bukte zich naar de tas en verdween zo snel, dat Rick nog verwonderd naar buiten stond te kijken, toen luide uitroepen in de keuken reeds van een blij weerzien getuigden. wijding. VARA: 10.20 Voor de 11.30 Vrouwenkoor. 12.00 Gram. 12,33" Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 Dans muziek. 1.50 Weekjourn. 2.20 Ha» 2,45 Dubbel-kwartet, fluit en Amateursuitz. 3.35 Boekbespr. 3.50 Holland Festival 1953: Concertgebouw-Orki 4.45 Sportpraatj. 5.00 Aceordeonmuz JS. VARA: 8.00 Nieuws. 8.05 Gram. 915 Socialistisch comn 9.30 Gemengd koor en sol. 10.00 „Doder huis", hoorspel. 10.35 Lichte muziek. ll.( Nieuws. 11 15—12.00 Gram. Engeland, BBC 330 m. 11.55 Gevar. prog 12.55 Weerber, 1.00 Nieuws. 1.10 Hoorspel mi muziek. 1.40 Gram. 1.55 Sport. 2.00 Mljnwei de kind. 15.55 Weerl 1.15 Sport. 6.25 Gevar. muz 7.45 Pari. overz. 8.00 Ge' 9.15 Hoorspel. 10.45 Avond- Jen. 11.00—11.03 Nie ;cland, BBC 1500 en 247 ---f Sport. 1.35 Gr i. 12.00 Dans- i. 1.45 Lichte 2.45 Sport. 3.15 ck. 2 00 Gevi WÊÊÊfÊ icksfanfare. 3 43 Sport. 4 15 Grai 5 30 Sport. 6.35 Klanl 7.00 Nieuws 7.25 Sport. 7.30 Coi Nieuws. 10.15 Snort. 10.20 Dansmuziek. 11.05 Gram. 11.5612.00 Nieuws. Frankrijk, Nat. Progr. 347 '.00 Nieuws. 1.20 Hoorspel. 2.17 Concert. 4.55 5.55 Gram. 6.10 Weerber. 12.34 Orkestconcert. 1.00 Nws. 1.15 Concert. 1.45 Vocaal kwartet. 2.00 Klassieki muziek. 2.45 Operettemuziek. 3.30 Gram. 4.45 Engelse les. 7.00 Nieuws. 6.00 Strijkkwartet. 6.30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws. 7.15 Rep. 7.45 Gevar. muziek. 10.15 Verz. progr. 11.00 Nws. 11.05 Dansmuziek. 11.40—12.00 Orgelspel. Brussel 484'm. 12.10 Concert. 1.00 Nieuws. 10.30 Dansmuziek. 10.50 Nws. 11.00 Dam 11.30 Idem. 11.55 Nieuws. BBC Ultz. voor Nederland. 5.00—5.15 Engelse les (op 224 42, 31 en 25 m). II 10.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sport- Brand«nda pijn vanuit da maag tot ïaog In Uw koel? Een of twee Rennies blussen die PÜn dadelijk! Een kwestie van een of twee minuten. Hóudt altijd een paar Ren-n-ies bij de hand. Ze zijn stuk voor stuk hygië nisch verpakt en water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon la-ten smelten op de tong enze zijn nog smakelijk ook. kerkelijk gebruik vrijgegeven, met de be doeling deze liederen in de eredienst te beproeven. De Geref. Kerken in Indonesië willen gaarne samenwerken met alle Kerken die Jezus Christus belijden in on derwerping aan Gods Woord, zonder echter eigen zelfstandig kerkelijk leven op te geven. Aan de president van Indo- werd tijdens de vergaderingen, die onder leiding stonden van ds R. W. Pop telegram gezonden waarin de Synode hem Gods zegen op zijn werk Het volgend jaar hoopt de Synode samen te komen in Djakarta. Ds I. van der Berg geschorst De kerkeraad van de Geref Gemeente te Utrecht heeft in samenwerking met de naburige kerkeraad ds J van der Berg te Utrecht voor de tijd van drie maanden in zijn ambt geschorst, omdat hij herhaalde vermaningen is doorgegaan met het geven van opspraak. De -kerke raad heeft daarvan aan de gemeente offi. cieel kennis gege* Ds H. A. de Geus overleden Op 71-jarige leeftijd is te De Bilt leden de Ned. Herv. emeritus-predikant ds H. A. de Geus, die in Hervormd-Gere- formeerde kringen grote bekendheid ge noot. Ds de Geus, die op 9 Juni 1882 werd ge boren te Bruchem. diende de gemeenten Wilnis, Wezep. Veenendaal, Waddinx- i, Huizen (N.-H.) en De Bilt. Op 31 Maart 1950 werd hem aldaar eervol eme ritaat verleend. Hij was lid van de clas sical besturen van Amsterdam en Amers foort. Ds de Geus fungeerde vele jaren als secretaris van de Ned. Bond van Jeugd verenigingen op Geref. grondslag. Bij het jubileum van deze Bond in 1936 werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Lange tijd maakte hij deel uit van het bestuur van Effatha in Voorburg en van de Bond -tegen het vloeken. Hij was erelid van de Utrechtse afdeling S.S.R. en van 'het studentendispuut Voetius. Tienduizendste bijbel voor het rampgebied Aan allen, die door de watersnood hun Bijbel verloren, is door het Nederlands Bijbelgenootschap, in samenwerking met enkele bijbeluitgevers in ons land, een nieuwe Bijbel aangeboden. Dezer dage? is namens het hoofdbestuur van het Bij belgenootschap de 10.000ste „Watersnood- bij-bel" vergezeld van een oorkonde over handigd aan de familie Dubbeldam in 'het zo zwaar getroffen Oude Tonge. Theosofische Federatie bestaat vijftig jaar De Theosofische Federatie bestaat deze maand 50 jaar. In verband hiermee zal van 25 Juli tot 2 Augustus een interna- tionale bijeenkomst worden gehouden, te Huizen (N.H.), waar veel buitenlanders worden verwacht. De Federatie is verbo den in Oost-Europa en Rusland. Zij on vat thans 13000 leden in 20 landeii. Noorwegen wordt bisdom Het Apostolisch Vicariaat van Oslo, dat geheel Noorwegen omvat, is door de paus verheven tot bisdom. Mgr James Mangers die tot dusverre Apostolisch Vicaris Noorse hoofdstad was. wordt bisschop van het nieuwe diocees. Noorwegen telt ongeveer 4700 Rooms-Katholieken. Zoals men weet. is onlangs ook het Apostolisch Vicariaat van Denemarken tot bisdom verheven. Polen laat zestien priesters vrij De communistische regering van Polen heeft de vrijlating gelast van 16 R -Katho. lieke priesters en drie kloosterzusters, heeft Radio-Warschau bekendgemaakt. Volgens de radio werd dit besluit ge nomen in antwoord op een verzoek van een aantal R.-Kathol-ieke leiders van hei (communistische) nationale front. BENOEMINGEN HOGER ONDERWI Benoemd aan de Gem. Universiteit te hoogleraar in de radiologi buiten-ge- heer F buitenge- _.ische, ai ds H. Ger- B. G. Ziedses des Plantes, Rotterdam: t< de statistiek in de statistie hoogleraar in de propaedeuti ie en anorg— lector Wolf. lector (Advertentie) OP REIS 'n flacon CARBOVIT (Mijn- hardt) tegen spijsverferings-stoornissen ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM, G.U.. 22 Juli. Geslaa voor doet. Duits mej. Th. E. Scheitel (Amsterdam). DELFT. 22 Juli. Geslaagd voor cal werktuigkundig ir: T J de Feber (Sche\ met (Leidschendam). EXAMENS M.O. AMSTERDAM, 24 Juli G< Engels M.O. (a); de dames A H M.O. handelswetenschappen (a)J v Ingen, tt.u. rs r .-n Hoopen Apeldoi •t. H MooUberg, Pi Maassluis, A B Kerstjens, v d Hout, Maassluis, J J Rooy, Den Haag. AMSTERDAM, 22 Juli. Geslaagd voot IO handelswetensch. (A) H J G Jansen Zuilen: voor Engels MO (A) dc dames C c L Coenen—De Jong en de here "M J Revi G Boonstri J la Roi e NOTARIEEL EXAMEN s-GRAVENHAGE. 22 Juli Geslaagd G A H Bulsman. Arnhem (2e ged G W v DrielHIJlegersberg (le ged J G Steijn. ^oetinohem (2e ged.). NOTARIEEL EXAMEN DEN HAAG, 23 Juli - Geslaagd J J 0 Verkerk, Geldrop, 2e gedeelte. Koperdieven bedreigen Java's telefoonnet Java's telefoonnet wordt bedreigd door koperdraad-diefstallen. In 1950 werd 74.300 kg gestolen, in 1951 54.700 kg. Aan vulling van de voorraad uit het buiteni land is zeer moeilijk, aldus verklaarde de Indonesische minister van Verkeer. Het vervoer, het bezit, de aflevering vangst, benevens het kopen van n 5 kg koperdraad is zonder vergunning verboden. Dó vergunning moet verstrekt worden door het hoofd van de P.T.T, Overtreding worden gestraft met 2 jaar gevangenis of rp 10.000 boete.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2