Jlieutue |TriJisrt)C (jfourant Tweede Kamer over E.D.G.-verdrag Een bestand in Korea wordt getekend, ondanks bezwaren van Rhee Amerikaanse hefschroefvliegtuigen „startklaar" gemaakt Noodtoestand afgekondigd in Goerlitz en Zwickau Kleurig défilé voor Koningin en Prins Wist U De Tour de France Engelse regentschapswet wordt gewijzigd DONDERDAG 23 JULI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 68930 ABONNEMENTEN: f 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9793 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chel-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELI1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvasticlj is ahrblfom 090 turt in tegijenspoct" ZIE PAG. 2 EN 4 VERLIEZEN VERBONDENEN139.273 MAN HOE STOND de Koreaanse barometer gisteren? De Zuidkoreaanse minister van Buit. Zaken, Pyoeng Yoeng Tai, verklaarde tegenover een correspondent van Reuter, dat de overeenkomst tussen Eisenhowers afgezant, Robertson en president Syngman Rhee als verbroken werd beschouwd; kortom Zuid-Korea zou geen wapenstilstandsovereenkomst nakomen. Het is duidelijk, dat Syngman Rhee „waarborgen" eist. Van daag is het kwik weer gestegen, de wind beweegt zich van Seoel naar Pan Moen Djon en waarnemers houden zelfs rekening met de mogelijk heid, dat heden nog de datum, waarop een wapenstilstand in Korea van kracht wordt, bekend zal worden gemaakt. Officieren, die het bevel voe ren over de strijdkrachten der verschillende landen, die tezamen de Geallieerde strijdkracht vormen, zijn reeds uitgenodigd de ondertekening van het bestand, die weldra zal plaats vinden, bij te wonen. Op het hoofdkwartier van het 8e Amerikaanse leger worden de hefschroefvlieg tuigen voor het transport der functionarissen, in gereedheid gebracht. Bovenstaande samenvatting van opti-1 wendsel is om het tot stand komen van mistischer berichten betekent niet, dat j een bestand te kunen verhinderen". De p^j^'lykheden tussen Amerika en communisten zetten de waarheid Zuid-Korea van de baan zijn. Zal Syng man Rhee het been stijf houden? Welis waar gaf minister Pyoeng Yoeng Tai te kennen, dat Zuid-Korea niet van plan is Amerika om verdere besprekingen te verzoeken, maar deze heetgebakerde toon wordt milder door de toevoeging: Drie Nederlanders in Korea gesneuveld De regering maakit bekend, dat 'tot haar 'leedwezen, tijdens actie in Korea zy'n gesneuveld le. Op 14 Juli soldaat A. H. van den Hoorn. Jegernumm. 30.10.26.084. geboren 26 October 1930. Soldaat Van den Hoorn was gehuwd en af komstig uit Soesterberg. Hü be hoorde tot het Rgt van Heutz. 2e. Op 20 Juli soldaat H. Roetert. legernummer 28.07.04.091, geboren 4 Juli 1928. Soldaat Roetert was ge huwd en afkomstig uit Dordrecht. Hij toehoorde tot het Rgt van Heutz. 8e. Eveneens op 20 Juli sol daat C. Jongenelen,, legernummer 27.10.06.196, geboren 6 October 1927. Soldaat Jongenelen was gehuwd en afkomstig uit Goes. Hij behoorde oorspronkelijk tot het Rgt Genie troepen. (Het aantal Nederlanders, dat in Korea is gesneuveld, is nu geste gen tot 109. Red.). „wij willen met iedereen praten, die onze positie wenst te bespreken". Ergo. Ame> rika hoopt dat Zuid-Korea uiteindelijk toch het verzet tegen een bestand zal op geven. Dit verzet van Zuid-Korea is een gevolg van het feit, dat Amerika niet wenst in te gaan op de Zuidkoreaanse e dat indien de politieke conferentie, houden na een bestand, 90 dagen geduurd heeft, de Ver. Naties de onderhandelingen met de Roden moeten staken. Op zijn persconferentie heeft president Eisenhower Syngman Rhee onder de neus gewreven, dat het niet de gewoonte van de Ver. Staten is, op verbintenissen terug te komen. Het Amerikaanse stand punt, als antwoord aan Rhee luidt, dat, mocht de „politieke conferentie" 90 da gen hebben geduurd en met de commu- nisten geen compromis tot stand is ge- komen. Amerika zich dan zal beraden i over de nieuwe situatie. Vermoedelijk. aldus de Amerikanen, heeft Rhee een en i ander verkeerd begrepen. Eerst moet er dus een bestand getekend worden, daar na zal Dulles met Rhee nader overleg I plegen over de, te houden, politieke con ferentie. Natuurlijk was de stemming der Ver- bondenen gisteren in mineur. Zo ook heeft in het Engelse Lagerhuis, minister Butler, namens Churchill, uiting gegeven aan grote ongerustheid over de loop der i dingen op Korea, Attlee wilde de zaak zelfs voorleggen aan een spoedvergade- i ring van de Assemblée der Ver. Naties. Hoe is bij al deze verwikkelingen de i reactie der Chinese communisten? Argumenten der Roden De Noordkoreaanse radio Pjongjang verklaarde, dat de bestandsovereenkomst vóór of na de ondertekening geblokkeerd of vernietigd kan worden. De wapenstil stand hangt af van de vraag of de Ameri kanen hun beloften aan Rhee gestand doen. Het Chinees-communistische pers bureau „Nieuw China" hitste, dat de eis van Syngman Rhee, luidende, dat de j Chinese vrijwilligers uit Korea moeten 1 worden teruggetrokken, slechts een E.D.G. in de Tweede Kamer op z'n kop en stoken, dat Syngman Rhee (notabene, met een strijdkracht die ver in de minderheid is, Red.) van plan is, straks de strijd weer op te vatten gewapenderhand een hereniging i Noord- en Zuid-Korea te bewerkstelli gen! Nog veel mooier is de insinuatie, dat Rhee door Foster Dulles wordt gemoedigd in zyn bezwaren tegen een wapenstilstand. Inmiddels meldt A.F.P., blijkbaar ook rekening houdende met de ondertekening van een wapenstilstand, ondanks alle huidige moeilijkheden, dat de zetel van de Zuidkoreaanse" regering, die zich thans te Poesan bevindt, straks officieel naar Seoel zal worden verplaatst. Uit New Dehli verluidt, dat de ambas sadeur van India in Nederland, de heer B. N. Chakravarty, benoemd is tot i-voorzitter der Indische delegatie. Deze zal deel uitmaken van de, uit ver tegenwoordigers van neutrale landen be staande „commissie van toezicht" op de krijgsgevangenen in Korea. Deze missie treedt dus in werking na het slui ten van een wapenstilstand. De voorzitter der Indische delegatie is luitenant-gene raal K. S. Thimayya. Aan het bericht wordt toegevoegd, dat het nieuws va. benoeming van de heer Chakravarty, „verrassing" was voor de Indische bassade te Den Haag. Herhalen wij, dat de onderhandelaars te Pan Moen Djon het nu eerst eens ten worden over nog bestaande kleine geschilnunten. Met het vaststeken v<* bestandslijn schijnt men reeds gereed te zijn gekomen. De strijd duurt voort: vlit gende reuzenforten van de V.N. wierpen bommen uit. Geallieerde oorlogsschep: beschoten communistische doelen langs de Koreaanse Oostkust, maar te land vonden geen gevechten plaats op grote schaal. Algemeen wordt de wens gekoesterd, dat nu spoedig aan het bloedvergieten een einde zal komen. De cijfers spreken een duidelijke taal. Immers de Geallieer de verliezen hebben in één week tijds 1563 man bedragen, het hoogste aantal een dergelijke periode sedert November 1951. De totale verliezen in de Koreaanse oorlog bedroegen hierdoor 139.273 m Vrouw gaf haar man bij de politie aan Wraak op ontrouwe echtgenoot Anderhalf jaar met aftrek werd in Rot terdam geëist tegen de 31-jarige molen arbeider P. A. de W„ wegens heling van bedragen uit portefeuilles, die door zijn vrouw bij winkelende dames waren ge rold. Begin vorig jaar is deze vrouw, een Duitse van oorsprong, voor deze diefstal len tot drie en een half jaar veroordeeld. Na haar vonnis ontdekte zij, dat haai man haar ontrouw was, waarom zij hem bij de politie aangaf, omdat hij van het gestolen geld had ggprofiteerd. De W. gaf toe. er kledingstukken voor gekocht tc hebben. Uitspraak op 4 Aug. Poolse paitisanen in actie Aan Hongaars-Oostenrijkse grens wordt „IJzeren Gordijn" versterkt T~\E NOORD-WEST-DUITSE radio meldde, dat opnieuw de noodtoestand 7 is afgekondigd in de Oostduitse districten Goerlitz en Zwickau, resp. bij de Poolse en bij de Tsjechische grens. Reuter meldt nader, dat Russische troepen de wacht aan deze grenzen houden wegens relletjes in Polen en Tsjechoslowakije, die kort geleden plaats vonden. Duitse burgers moeten een kilometer van de grens verwijderd blijven en ook een uitgaansverbod is afgekondigd. Over deze toenemende activiteit der Poolse partisanen, zegt het rode Poolse persbureau echter, dat dit „pure verzinsels" zijn. De communistische heer Walter Ul- bricht. heeft de mannetjes van zijn partij In hun gloednieuwe gala-uni formen hebben de cadetten van de Kon. Militaire Academie gisteren in Breda voor de Ko ningin en de Prins gedéfileerd. Op het podium, in het midden: de vorstelijke bezoekers. De Prins was gekleed in het oude generaalsuniform van het Gar deregiment Grenadiers. Koningin Zaterdag naar padvindsterskamp De Koningin zal Zaterdag een bezoek brengen aan het kamp van het Ned. Pad- vindstersgilde, dat op het ogenblik in Ommen wordt gehouden. De meisjes zul len dan een verkennersspel opvoeren. Prins van Siam bezocht Rijksmuseum land verblijft. Heeft gisteren het Rijks- urn te Amsterdam bezocht. Speciaal de schilderijenafdeling had zijn belang stelling. De Oranje morgen weer naar Indonesië Het motorschip „Oranje" van de Maat schappij Nederland zal Vrijdag met- 700 passagiers weer naar Indonesië ver trekken. Hoogtepunt van reünistendagen te Breda Cadetten paradeerden in hun gloednieuwe gala-uniformen bij de K.M.A. IN KEURIGE PARADEPAS hebben gistermiddag twee compagnieën cadetten in hun nieuwe gala-uniformen (blauwe broeken en met goud belegde zwarte tunieken)voorafgegaan door de drumband van de K.M.A. en gevolgd door een peloton van de Indonesische opleiding in witte uni formen, over het groene grastapijt bij de jubilerende Kon. Militaire Aca demie in Breda gemarcheerd ter ere van het bezoek van de Koningin en Prins Bernhard. Het kleurrijke schouwspel werd nog meer luister bijgezet door het geflonker van sterren en onderscheidingen op de gala-uniformen van vergrijsde veteranen, die hier de laatste van de drie reünistendagen meemaakten. bij elkaar getrommeld voor een plan de .fascistische" ondergrondse organisaties n Oost-Duitsland te verslaan. Tijdens een bijeenkomst in de Lenna-raffinaderij van synthetische benzine te Merseburg riep hy op tot een nieuwe „zuiveringsactie". Wat de voedsellevering aan Oost- Duitsland betreft, verdient de aandacht, dat Eisenhower op zijn persconferentie verklaarde, dat de Ver. Staten de Russi sche eis tot stopzetting van het verstrek- gratis levensmiddelen aan de Oostduitse bevolking, hebben afgewezen. Wat voor 'bezwaar kunnen de Russen daartegen hebben, concludeerde hy. Agen- de Staatsveiligheidsdienst, aldus 'aren gestationneerd in tal van Oostduitse levensmiddelenwinkels om de verbittering van het publiek over de af- ijzing van het Amerikaanse voedselge- schenk te peilen. De Oost-Duitsers zijn „katterig" van al die leuzen en willen suiker, brood en vet. Nog wordt melding gemaakt van voort gezette „sit-downstakingen", o.a. in fa brieken te Erfurt. De aandacht verdient mede. dat de Hongaarse veiligheidsinstan ties bezig zijn het IJzeren Gordijn aan de Oostenrijks-Hongaarse grens te verster ken: draadversperringen, observatiepos ten en meer mijnen langs de gehele grens. Pech bij kunst-strand te De Lemmer Al het zand waait weer weg Het zal nog wel een poosje duren, voor De Lemmer een badplaats is. De Zuid westelijke wind van de laatste dagen heeft het zand, dat door D.U.W.-arbeiders moeizaam was aangevoerd, kust van het IJsselmeer een kunstmatig strand aan te leggen, weer weggeslagen. Er was reeds een strook zand van 20 meter breedte aangelegd, maar thans ziet men slechts de onder water gelopen rails van de kiepkarretji De Lemsters laten echter hun plannen niet varen. Men onderzoekt nu de moge lijkheid om 20.000 m3 zand door nemer te laten opspuiten. Dit zal wel geld kosten, maar De Lemmer wil zeestrand hebben en de badplaats den voor het Noorden aan het IJseel- meer, aldus het A.D. Bliksem brengt diefstal aan het licht Blikseminslag op de masten van de Pro vinciale Gelderse Electriciteits Mij in de omgeving van Loenen op de Veluwe heeft een ergerlijke diefstal van koperen aard- leidingen (letterlijk) aan het licht ge bracht. Het spoor leidde naar Arnhem, waar de Arnhemse politie op verzoek van de Apeldoornse overging tot arrestatie van de Arnhemmers H. M. W. (52 j.) en G. B. (47 j.). De koperdieven zyn overgebracht naar Apeldoorn, in afwachting van hun voor geleiding. Deze blikseminslag op de mas ten veroorzaakte juist omdat de aard- leidingen waren ontvreemd grote In West-Berlijn zijn opnieuw herdenkingen gehouden in verband met de bloedige onlusten op 17 Juni in de Oostelijke zone. De rondgedragen op schriften lieten niets aan duidelijkheid te wensen over. DAT het echtpaar F. v. d. Pol-v. d. Wiel te Herpt (bij HeusdCn) Maandag 60 jaar getrouwd is. DAT het inwonertal van Noord-Bra bant eind vorig jaar 1.309.597 bedroeg en dit 20.061 meer is dan eind '51, terwijl het i 1903 nog maar 574.457 bedroeg. DAT 5 Italiaanse verpakkingsdeskun digen op Schiphol aankwamen om het Delftse T.N.O.-proefstation voor verpak kingen te bezoeken. DAT met ingang van Zondag op de veerdienst VlissingenBreskens een tweede schip wordt ingelegd, omdat het KruiningenPerkpolder nog steeds niet in gebruik is. DAT het convent van de algemene plattelandsorganisaties Donderdag 15 Oct. in K. en W. te Utrecht een congres houdt over het urgentieprogramma het platteland. DAT voor rekening van de Mij Zee vaart te R'dam van de Sc'niedamse werf Gusto het m.s. Trito (ca 1340 ton dwt) voor de dienst Rotterdam-Ierland te wa ter is gelaten. DAT in een Hilversumse kleuterschool per wire-recorder de racties van de jeugd op sprookjesvertellen werden vastgelegd om na te gaan waar de kleuters het meest ontvankelyk voor zyn. DAT van 25 Juli tot en met 2 Aug. in ons land de 2e int. volksdansweek genou- den wordt en hiervoor 4 groepen uit Denemarken. Finland, Frankryk en Oostenryk werden uitgenodigd. DAT in het kader van de int uitwisse ling van luohtcadetten 5 Amerikanen ons land komen en morgen 5 Ne derlanders naar de V.S. vertrekken, on der wie F. de Wolff uit Delft DAT de plaatsvervangend inspecteur- generaal van de Birmaanse politie, U. P. Than, voor een verblijf van 8 dagen in ons land, op Schiphol aankwam en o.m. de centrale in zake falsificatiën in Den Haag zal bezoeken. Amerikaans Huis besnoeit Minder dollars voor Europese defensie Eisenhowerniet in het belang der veiligheid Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft het, door Eisenhower ge vraagde, bedrag voor economische en mi litaire hulp aan het buitenland ad 5124 min dollar, met 686 min dollar besnoeid. Het programma dat voor twaalf maan den geldt, gaat nu voor verdere behande ling naar de Senaat Het Huis keurde voorts een vermindering met 400 min dol lar goed van het totale bedrag ad 2175 min dollar, dat in vorige jaren werd gewezen, maar nog niet uitgegeven werd. De Republikeinse leiders in het Congres deden geen pogingen de vermindering ongedaan te maken. De Democraten den bij het debat dat er geen over stemming was tussen de Republikeinse leiders en het Witte Huis over het nit hulpprogram en dat de verzoeken Eisenhower om hem te steunen, werden genegeerd. De vraag is wat nu de Senaat zal doen. of zy namelyk toch de be snoeiingen ongedaan zal maken. Van de cyfers, betreffende het door het Huis toegestane, bedrag voor hulpver lening aan het buitenland, noemen Europa, rechtstreekse militaire hulpver lening 1.860.000.000 dollar en voor econo mische hulpverlening (verband houden de met defensie) mede voor Europa 218.000.000 dollar. Hierby is bestemd voor Frankryk 400.000.000 dollar, namelyk voor de aankoop van oorlogsmateriaal, nodig voor de oorlogvoering in Indo- China, en 85.000.000 dollar voor de vaardiging van wapens, binnen het kader van de Noordatlantische Verdedigingsge meenschap. Naar verhouding is dit dus een vry groot bedrag. Over de voorgestelde besnoeiing op zijn programma voor de buitenlandse hulpverlening zei Eisenhower op zyn persconferentie, dat zulks een veel zware verlaging is. Zyn devies luidt: de gezamenlijke (Europese) veiligheid be tekent ook veiligheid voor de Ver. Staten, a.dus Reuter. Aan Ass. Press ontlenen wy nog, dat de Amerikaanse hulp aan Frankryk de Franse Unie. sinds de oorlog een totaal van ruim 10V4 milliard dollar bereikte. DAT het Tweede Kamerlid Stokman (KVP) schriftelijk aan minister Mansholt heeft gevraagd, of voor de commissie, die een landbouwonderwyswet zal ontwer pen, ook personen uit de verschillende sectoren van het onderwys zyn uitgeno digd. DAT by de komende najaarsbeurs op de parterre van het le jaarbeursgebou' de Philipshal, een informatiecentra voor binnen- en buitenlandse bezoekers wordt ingericht. DAT het rapport van een commissie van het Chr. Nat. Vakverbond ove herziening van het vennootschapsrecht i.v.m. de medezeggenschap thans in druk is verschenen. DAT op 29 en 30 Juli in R'dam eerste Ned. wedstrijd gehouden wordt in het metselen met baksteen, uitgaande van het Bouwcentrum en de vereniging De Nederlandse Baksteenindustrie. DAT van Donderdag 30 Juli tot Woens dag 5 Augustus ln Utrecht het int. gres voor parapsychologisch onderzoek wordt gehouden. de K.M.A., brigade-generaal K. F. Puffius. de chef van de generale staf, It.-gen. B. R. P. F. Hasselman. de chef van de luchtmachtstaf, lt.-gen. I. A. Aler en de chef van het militaire huis H.M. de Koningin, vice-admiraal M. A. Rost van Tonningen. De Prins was voor deze gelegenheid gekleed in het oude generaals-uniform van hét Garde-regiment Grenadiers, de Koningin in een turquoise deux-pièce. Stram maakten de compagnieën der ca detten halt en front naar de tribune, waar omstreeks twee uur Koningin en Prins erschenen. Staande op het podium zagen de vor- stelyke bezoekers daarna de parade aan zich .voorbijtrekken. Een rondgang door „het kasteel" voerde Koningin on Prins langs de namen van gesneuvelden, langs de uniformen van generaal Spoor, lt.-kol. Den Ouden, de commandant van het Korea-deta- chement en lt.-kol. De Ruyter van Steve- nick, indertijd commandant van de Irene- brigade. De senaat van het corps werd voorge steld en in een der gangen trok de Prins op verzoek een. gordijn voor een kast met instrumenten voor de drumband weg. waarmee de kast als geschenk van de cadetten aan de K.M.A. symbolisch werd vergedragen. Het burgerpersoneel van de academie had zich op de binnenplaats opgesteld en TOT de taak, welke wy als krant heb- ben. behoort naar onze overtuiging ook, dat wy de lichamelijke oefening eën goed hart toedragen. Wy vleien ons met de gedachte, dat het mede aan onze krant te danken is. dat de Zaterdagsport almeer tot grotere bloei is gekomen. Gaarne geven wy ook als krant onze volledige steun om te geraken tot een Christelyke Academie voor Lichamelijke Oefening. Wij hebben dat gedaan en zullen dat graag blijven doen. omdat wy een ver antwoorde beoefening van de sport in onze tijd van grote betekenis achten. j Echter, wie er naar mocht hebben ge zocht, zal in onze krant geen verslagen aantreffen van het merkwaardige gebeu ren, dat zich telken jare gedurende om streeks een maand in het mooie Franse land voltrekt en dat bekend staat onder de naam van Tour de France. Met het besluit, dat aan deze tour in de krant geen plaats behoorde te worden ingeruimd, hebben hoofdredactie en re dactie geen moeite gehad. Integendeel, dat besluit is alleen maar een bevestiging van de opvatting, dat een gezonde beoefening van de sport verdient te worden bevor derd ALS een gezonde beoefening van de sport kunnen wy deze Tour de Franco met de beste wil ter wereld niet aan merken. Hij is dat om verschillende rede nen niet Wy wiUen er enkele noemer. In de eerste plaats beweren wy niet te veel, wanneer wy zeggen, dat in de tour een aantal mannen bijna dagelyks een spel spelen met hun leven. De val partijen, soms met ernstige afloop, zijn niet gering. Omdat alles op alles wordt 1 gezet om zo spoedig mogelijk de dagelyk- se eindstreep te halen, bereikt men snel heden. die elk gevoel van verantwoord»- 1 lijkheid tarten. Een vaart van 80 km by het afdalen van steile berghellingen is geen zeld zaamheid. Wie aan deze sport hun actieve t belangstelling geven, behoren zich af te vragen, of zij zich niet mede schuldig maken aan deze uitdaging van de dood, :aan deze renners zich overgeven. om de sport. Elke dag worden grote be- dragen ingezet van duizenden guldens, uitgeloofd aan wie als eerste de eind streep haalt, aan wie de „levendigste" rit heeft gereden enzovoorts. Er worden onder de renners combina ties gevormd om ook in dit opzicht de prestaties maar zo hoog mogelyk op te Het verwondert ons niet weinig, dat velen, die bij andere takken van sport, byvoorbeeld het voetbal, warme voor standers zijn van amateurisme en felle bestrijders van financieel winstbejag, dit by deze tour zonder meer slikken. Dan hebben we nog niet eens het be- langryke bezwaar genoemd, dat by deze tour de Zondagsrust volkomen wordt verwaarloosd. Weliswaar zijn er in de rit zekere „rustdagen", maar ook daarby is de „norm" bepaald een andere dan we bij de Zondagsrust graag in acht geno- H1 ET is uiterst betreurenswaardig, dat deze tour zich almeer heeft ontwik keld tot een heilloos zoeken naar sensa tie. Niet kan worden ontkend, dat daarbij van velen een koorts zich heeft meester gemaakt. Men behoeft slechts een vluch tige blik te werpen in anders toch zo eerbiedwaardige kranten, om te ontdek ken waartoe de belangstelling voor dit renfestyn leidt. Enkele aanhalingen. (Zie vervolg pag. 2). kreeg een vriendelyke groet en in de studiezalen en eetzalen stonden cadetten stram in de houding toen het gezelschap passeerde. Om drie uur deed brigade-generaal Puf fius zijn gasten uitgeleide aan de poort van het kasteel, waar glanzende auto's klaar stonden om het Koninklijk Paar met zijn gevolg, onder gejuich van dui zenden inwoners van de stad, naar Soest- dyk te ryden. In de Grote Kerk te Breda was 's mor gens een officiële byeenkomst gehouden ter herdenking van het feit dat 125 jaar geleden de K.M.A. werd opgericht. De chef van de generale staf. luitenant-gene raal B. R. P. F. Hasselman, hield een rede. Butler in iel Lagerhuis Neemt de hertog van Edinburgh dan de taak van prinses Margaret over? TÏUTLER, de Engelse waarnemende premier, heeft aangekondigd, dat de -L* regering voornemens is een amendement op de wet betreffende het regentschap in te dienen, voordat de koningin haar voorgenomen reis door het Gemenebest begint. Het betreft hier dus een wijziging in de wet op het regentschap, volgens welke prinses Margaret regentes wordt, indien ko ningin Elizabeth komt te overlijden of niet meer in staat zou zyn te re geren, voor dat prins Charles 18 jaar is geworden. Butler deelde mede, dat de inhoud van het wetsontwerp absoluut aanvaardbaar is voor alle leden van het koninklijk huis. Eerder gingen berichten, dat koningin Elizabeth zou hébben voorgesteld, dat de hertog van Edinburgh als regent zou wor den aangewezen in plaats van prinses Margaret. Op desbetreffende vragen van de leidervan State worden om tijdens haar afwe- der oppositie, Attlee, gaf Butler te ken nen, dat iedereen de persoonlijke gevoe lens van alle betrokkenen behoort te biedigen en er een einde moet komen de „betreurenswaardige gissingen kletspraatjes De bekendmaking wer sommige kringen zó opgevat, dat heti. prinses Margaret nu misschien gemakke lijker zal zijn desgewenst in het huwelijk te treden met de gescheiden kapitein Peter Townajnd. die thans luchtvaart attaché is by de Britse ambassade in Brus sel. Prinses Margaret 'heeft namelyk de toe stemming van haar ohdere zuster, de ko ningin. nodig, mocht dit huwelyk toch doorgaan. Butler ontkende echter in het Lagerhuis, dat deze aangelegenheid in het kabinet was besproken. Het wetsontwerp wordt dus aan het Lagerhuis voorgelegd, voordat koningin Elizabeth II. eind No vember met prins Philip vertrekt voor haar rondreis door het Gemenebest. De koningi*fw>eder zou dan lid van de Raad zigheid de koninklyke verplichtingen op Er zy hier mede aan herinnerd, dat Churchill (thans nog ziek) tijdens de abdicatie-crisis in 1936 aan de kant van koning Edward Vin stond, de huidige hertog van Windsor. Iets warmer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Enkele verspreide buien, maar morgen overdag vooral aan de kust flinke opklaringen. Matige nu en dan vrij krachtige wind tus sen West en Zuid-West. Mor gen overdag iets warmer. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Vrydag: Zon: 4.42 tot 20.43: Maan 19.40 tot 1.47 uur. Op 26 Juli VJ-L

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1