Mettwe jTtitertje GTouranl Proefmobilisatie „Drietand" Conferentie van de „Grote Vier" is doel waarnaar wij streven! Krachtige militaire basis bij Suez van groot belang voor wereldvrede het en Russen beletten verkoop Amerikaans voedsel Richtingwijzers aan trams op 1 Januari 1958 Veteranen van de K.M.A. een oefening met tanks bij Wist U Verwerkelijking der vrijheid 95S WOENSDAG 22 JULI 1953 BUREAUX: Steen6traat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; f 0.47 per week. AD VERTE NTIËN: 0.18 per millimeter (Bü contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9792 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slaal»a«Udi fs sMtmo «|Q bert la tegfjeaspoet" Butlei, die Churchill vervangt, verklaart IN HET BRITSE Lagerhuis is het tweedaagse debat begonnen over de buitenlandse politiek. De waarnemende Britse premier. Butler, legde er de nadruk op, dat Amerika, Frankrijk en Engeland nog steeds vast houden aan besprekingen met Rusland „op hoog niveau", zoals indertijd was voorgesteld door Churchill. Deze hoop was tot uiting gekomen bij de jongste besprekingen op de „Klein-Bermuda"-conferentie te Washing ton. Er was slechts verschil van mening over de vraag, wanneer zulk een conierentie van de „Grote Vier" zou moeten worden gehouden en welke onderwerpen zouden moeten worden aangesneden. Mogelijk dat dan niet slechts over de Duitse en Oostenrijkse problemen, doch over de ge hele internationale toestand zou worden onderhandeld. Butler stipu leerde, dat zelfs in het geval van een werkelijke ontspanning tussen de Sowjet-Unie en het Westen, het Atlantisch Pact en het E.D.G. even on ontbeerlijk blijven als vandaag. Zo heeft dus de wnd premier een kort overzicht gegeven van de wereldsituatie. Hij stelde nog eens vast, dat als de inter- itionale toestand thans beter is, zulks in grote mate te danken ces der N.A.T.O.-landen. Wij moeten echter, aldus Butler, naast deze inspan ningen voor de gemeenschappelijke dediging, nog meer samenwerken op economisch en financieel gebied. Zijn uitspraak is van belang voor heel West- Europa: „Wil een verdedigingsstelsel standhouden, dan moet het in de plaats op eer. krachtige, economisch- financiële basis worden gebouwd." Ten aanzien van Rusland zeide hij, dat wij de gebeurtenissen in de Sowjet-Unie thans nog niet volledig kunnen beoor delen. Bovenal kunnen wij niet het be lang schatten van het in ongenade vallen van Beria. Over Korea was Butler opti- Britten arresteren zes Duitse spionnen Ook een Tsjechoslowaak wordt verdacht Op 9 Juli hebben de Britse autoriteiten j zes Duitsers, onder wie twee vrouwen, gearresteerd op beschuldiging van spion- "age voor de Sowjet-Unie, zo heeft de I Britse Hoge Commissie Dinsdag, volgens Reuter, meegedeeld. Eén van de vrouwen werkte tot voor kort als telefoniste bij het Britse leger Onder de gearresteerde mannen bevind' zich een voormalige Juitenan-t bij de „Luftwaffe", die gedurende twee jaar lid van de Duitse communistische partij was. Viier van de arrestanten komen uit Bruns. wijk, de andere 'twee uit 'het gebied var de Lünenburger Heide. Zij zullen Vrij dag moeten verschijnen voor een Hof der Westelijke Geallieerde commissie te Dus- seldorp. Vrijwel tegelijkertijd met het verschij nen van dit communiqué maaikte het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken bekend, dat Westduitse veilig heidsautoriteiten op 11 Juli een niet met name genoemd Tsjechos'.owaakse agent in arest gesteld hebben. Hij wordt er van verdacht in West-Duitsland gespionneerd <e hebben onder de dekmantel van een baan bij het Tsjechische staatsbedrijf pKovo". Één dode, 2 gewonden bij auto-ongeluk Tussen Silvolde en Sinderen (Achter hoek) vloog een auto uit een scherpe bocht en botste tegen een boom, waarbij de 24-jarige pas gehuwde G. Koenders Dinxperlo om het leven kwam. De •jarige A. uit Borne werd ernstig, de 24-jarige chauffeur E. uit Dinxperlo licht gewond. Op de onbewaakte overweg bij de vroegere halte Miste, onder Winterswijk, botste de heer J. P. uit Rotterdam tegen de locomotief van de trein AaltenWin terswijk. De auto werd opzij geduwd en aan de voorzijde zwaar beschadigd; P. twee andere inzittenden kwamen met de schrik vrij. Kotter Stema Dinsdag naar Brazilië Het staat nu vast, dat de motorkotter Sterna (IJmuiden 98) volgende week Dinsdag uit IJmuiden naar Brazilië zal vertrekken. Het oponthoud, dat werd veroorzaakt doordat twee opvarenden zich op het laatste moment bedachten, heeft dus niet langer dan twee weken be hoeven te duren. De bemanning is inmid dels aangevuld. Bij het vertrek uit IJmui den zullen vele personen uit visserij- en scheepvaartkringen aanwezig zijn. mistisch en hij gaf te kennen, dat er all< redenen bestaan, dat in Korea zondei verwijl een bestand zal worden gesloten. Hij herhaalde zijn mededeling Maandag, dat Engeland zich zal houden aan het verbod, strategische materialen uit te voeren naar Rood-Ohina. Het zal echter zijn handel l#v zgn. vrije goederen ontwikkelen. Dit ^oü een voordeel de vrije wereld zijn. Sprekend over Indo-China verklaarde Butler, dat de Franse regering thans al les moet doen, om te voldoen aan de ver langens naar onafhankelijkheid van de verbonden staten. Wat de Egyptische kwestie betreft, is te Washington eer. grote mate van over eenstemming bereikt. Amerika en Enge land zijn het er over eens, aldus Butler, dat de handhaving van een doeltreffen de, krachtige militaire basis in het ge bied van het Suezkanaal, van groot be lang voor de wereldvrede is. Het essentiële probleem in de verhou ding tussen het Westen en de Sowjet- Unie blijft echter Duitsland en vandaar, dat een bespreking met de Russen vrije verkiezingen in beide zones Duitsland noodzakelijk is. Daarna de leider der oppositie, Attlee, aan woord, die van mening bleek te zijn, dat de gebeurtenissen achter het „IJzeren Gordijn" wel degelijk een vermindering van de internationale spanning beteke- „Proefmobilisatie" Operatie „Drietand." Ook al een zeiljacht van plastic Nederl. kogelvrije vesten van dezelfde stof zijn er eveneens Een nevenfirma van de vervaardigers der plastic fiets. Paturi Glasboot te War mond, heeft van versterkt plastic de eerste plastic zeilboot van Europa ge bouwd. Dit vaartuig behoort tot het type „Vrijheidsklasse". Te Breda, bij Paturi Technische Indus trie, zijn ook plastic kogelvrije vesten ter dikte van 3 mm ontwikkeld, die bijvoor beeld in militaire kleding kunnen wor den genaaid. Vacantie-uitkering voor bouwvakarbeiders Voor de bouwvakarbeiders, die bij het begin van hun vacantieweek over weinig, d.w.z. voor minder dan f 60 vacantiebonnen beschikken, bestaat de mogelijkheid een compensatie-uitkering te ontvangen. Zij moet hiervoor zo spoedig mogelijk een aanvraag indienen bij de plaatse lijke vertegenwoordiger, die ook de tegenwaarde van de reeds in hun bezit zijnde vacantiebonnen uitbetaalt. Aan vragen, die later dan een week na d< vacantie binnenkomen, worden niet meer in behandeling genomen. D.U.W.-arbeiders kunnen zich wenden tot de gemeentelijke dienst voor Sociale Fries stamboekvee door sproeimiddel gedood Zelfs de arbeiders vertoonden vergiftigingsverschijnselen In Pingjum (Friesland) zijn enkele stamboekvaarzen tengevolge van op het weiland overgewaaide arsenaathoudende middelen, waarmede de aardappelziekte bestreden wordt, vergiftigd en gestorven. Enkele andere beesten zijn onder behan deling van de veearts gesteld. Zelfs de arbeiders, die bij het sproeien var middel werkzaam waren geweest, toonden vergiftigingsverschijnselen moesten doktershulp inroepen. De communistische terreur Met „Rode Hilde" is een donkere schaduw gevallen over Oost-Duitsland DE NIEUWE, vrouwelijke minister van Justitie in Oost-Duitsland, Hilde Benjamin, bijgenaamd „Rode Hilde", zwaait met haar bijl. Een don kere schaduw is gevallen, aldus A.P. over de achttien millioen Oost-Duit sers, die met geweld van wapenen gedwongen worden hun rol te spelen in het, door het Kremlin geregisseerde, spel, waarin Centraal-Europa ge reedgemaakt wordt voor het communisme. Inmiddels heeft de Russische Hoge Commissaris in Duitsland, Semjonof, bij de Amerikaanse autoriteiten geprotesteerd tegen de verkoop van voedingsmiddelen in West-Berlijn aan Oost-Berlijners en geëist, dat deze verkoop wordt gestaakt. De Sowjets beschouwen zulks als een „fascistische provocatie". sale protesten van de Westberlijnse werk lozen en de bevolking van Oostberlijn" Gewijzigd Wegenverkeersreglement Plaatsnaamkaarten zullen in Friesland straks tweetalig mogen zijn De electrische trams zullen op Januari 1958 van richtingwijzers m ten zyn voorzien. Deze termijn houdt verband met de tijd, die nodig is, alle tramrijtuigen een keer in re1 te hebben gehad. is een van de punten van het ge wijzigde Wegenverkeersreglement, dat op 1 Augustus in werking zal treden, en dat ook een regeling over de positie der bromfietsers bevat, welke wij Maandag reeds publiceerden. Nieuw is, dat een voorrangsweg en de nadering van een voorrangskruising of -splitsing straks beide zullen kunnen worden aangeduid door een der borden, die tot nu toe de nadering van een voor rangsweg, -kruising of -splitsing aan gaven. De weg, die dan voorrang krijgt, zal worden voorzien van een driehoekig bord, dat men nu alleen op voorrangs wegen aantreft als aanduiding, dat men "•n kruising nadert. In het gewijzigde reglement is de ca tegorie landbouwmotorrijtuigen, waar aan bepaalde faciliteiten werden ver- lecnd, uitgebreid met de groep motor rijtuigen, waarvan de eigenaar of houder kan aantonen, dat dit motorrijtuig nodig om het buiten de wegen te gebruiken, dat dit rijtuig zich voor gebruik of herstel op de weg bevindt. Dit betreft bijvoorbeeld trekkers, die op fabrieks terreinen worden gebruikt. Het aantal aanhangwagens, dat tot Grote schade in Beverwijk Industriegassen tasten gladiolen aan De vele gladiolenkwekers, die op de geestgronden rond Beverwijk hun bedrijf uitoefenen, zullen dit jaar samen een schadelast van minstens ƒ140.000 hebben als gevolg van de industriegassen, die bij Zuiden- of Westenwind over de tuin- bouwpercelen trekken. In het prille jaar hebben de tulpen en irissen v schadelijke gassen te lijden en than-s. juist tegen de bloeitijd, zijn het de gladio len, waarvan de dichtgevouwen bloemkel ken en de bladeren aan de toppen geel bruin uitgevreten zijn. Het vochtige weer de afgelopen maanden, dat de neer- van het gas vergrootte, doet vrez dat de schade ditmaal zeker tweemaal groot is als vorig jaar. De grote bedrijven langs het Noordzee kanaal erkennen de ernst van het pro bleem. maar willen eerst de schuldvraag beantwoord zien. alvorens zij over eventuele schadevergoeding willen pra ten. Een onderzoek is niet eenvoudig, om. dat er zovele schoorstenen zijn. Het T.N.O. in Den Haag heeft nu op de meest bedreigde percelen opvangbakken voor het schadelijke gas geplaatst. Als het onderzoek van de daarin opgevangen stof fen voltooid is, kan misschien de schade vergoeding eens op het tapijt worden ge bracht. DE NIEUWE burgemeestei Bangkok, een generaal en tevens minis ter van Binnenlandse Zaken van Thai land, gaat zijn stad eens reinigen. Een millioen loslopende honden in Bangkok, zwervers, worden volgens een A.F.P.- bericht „opgeruimd". dusverre door landbouwmotorrijtuigen mocht worden meegevoerd, is thans van drie op twee gebracht en de lengte van dé „sleep" is van 22 meter teruggebracht tot 18. In den vervolge moet een motorrijtuig, waarvan de achterverlichting onklaar is geraakt, en dat niet onmiddellijk van de weg kan worden geduwd, worden aan geduid door een voorwerp, dat op de weg geplaatst ongeveer 30 meter van het voertuig af aan de achterzijde als 'het voertuig rechts, en in "de richting van het tegemoetkomende verkeer, als het voertuig links van de weg staat voor het verkeer goed zichtbaar rood licht uitstralen of rood reflecteren. Bromfietsers zijn nu wat voorrang be treft, met fietsers gelijkgesteld, motor rijwielen al of niet met zijspan mogen geen aanhangwagen of oplegger meer voortbewegen en plaatsnaambor den zullen, behalve in het Nederlands, jok in het Fries gesteld mogen zijn. Ruim f 36 millioen Extra-aflossing van de staatsschuld Dank zij hogere opbrengst van vermogensheffing De vermogcnsaanwasbelasting en de /ermogensheffing ineens hebben de schat kist vorig jaar bijna f 36,5 millioen meer opgebracht dan oorspronkelijk was ge- Minister Van de Kieft heeft nu aan de Tweede Kamer voorgesteld, deze millioe- te gebruiken als extra aflossing van staatsschuld. Dit gebeurt ook met de yone opbrengst van de genoemde hef fingen. Hierdoor wil men voorkomen, dat het begrotingsbeeld door de buitenge wone ontvangsten aan heffingen gunstig wordt beïnvloed. Zo sohiint dus in Oost-Duitsland de dag der wrake aangebroken en er is geen plaats meer voor de beloften van verbe tering. Hilde Benjamin heeft alle Oos:- duitse rechters en tribunalen opdracht gegeven, de strengste straffen uit te spre ken over de provocateurs en oproer kraaiers die nog bij duizendtallen in -de Oostduitse gevangenissen op hun -bereoh ng wachten. De partijblad „Neues Deutschland" prijst de toespraak van Hilde Benjamin, /aarin deze verklaard heeft, dat haar .oorganger Fechner gevangen is gezet omdat hij de fascistische staatsgreep heeft goedgepraat als een normale staking. Wat nu de Russische nota aan de Ame rikaanse Hoge Commissaris Conant ge richt. betreft, hierin wordt betoogd, dat de hulpmarkt, die verleden week in de Amerikaanse stadswijk, Kreuzberg. in het leven geroepen werd, ten doel had, „de pogingen van de fascistische huurlingen en misdadige elementen, die op 17 Juni een actieve rol speelden in de brand stichting en plundering van Oost-Berlijn, nieuwe provocaties uit te lokken, te doen voortzetten". Op de markt werden melk, aardappelen fruit tegen één vijfde van de normale prijs aan 25.000 hongerende inwoners van de Russische sector verstrekt. De markt werd deze week vervangen door de gro tere Oostduitse hulpprogramma's van zeven Westduitse stadswijken. Semjonof betoogde, dat de markt te Kreuzberg gedreven werd door „fascis tische agenten, die als levensmiddelen verkopers vermomd waren". De markt was naar zijn zeggen, tengevolge „de mas- gesloten. In de rij voor brood Oostduitse vrouwen hebben in de rij moeten staan om brood te krijgen, aldus schrijft het semi-officiële blad „Berliner Zeitung" in zijn editie van heden. In de staatsbroodwinkels in Pfaffen- dorf werd Zaterdag silech/ts drie tot uur brood geleverd Het blad wijt het ge brek aan brood aan „Organisatiefouten". Het blad deelt niet mede, of Pfaffen- dorf in Saksen of de gelijknamige stad, Saksen-Anhalt, wordt bedoeld. Wel duur en riskant, maar... Arnhem ziet nog iets in Avifauna In de jaarvergadering van de Arnhem- VW is de mogelijkheid besproken om het vogelpark Avifauna naar Arnhem te krijgen. Burgemeester Matser was evenals de directeur der VW van mening, dat een vogelpark alleen niet kan bestaan, doch hoogstens gekoppeld dient te worden aar een bestaand evenement. Daarvoor zaj ook de burgemeester echter geen moge lijkheid in de Gelderse hoofdstad. Niet temin werd besloten contact op te ne: met de curatoren in het faillissement Avifauna, aldus de Vkrt. Rhee nog onrustig over „bestand" Wordt vóór 3 Augustus getekend? Aan het optrekken van een houten ge bouw te Pan Moen Djon, waar het bestam ondertekend zal worden, werkt men no met koortsachtige haast. Daarom gelooft men, dat de wapenstilstand nu spoedig door de partijen zal worden aanvaard. Generaal Mark Clark wil op 3 Augustus in Amerika zijn, omdat zijn zoon William op die datum in het huwelijk treedt. Voordien moet dus het bestand getekend zijn Vanmorgen hebben Geallieerde communistische stafofficieren wederom te Pan Moen Djon vergaderd. Over het verschil in zienswijze inzake de houding van Zuid-Korea, is tussen Syngman Rhee en Robertson deining wekt. Volgens de allerlaatste berichten, zal Zuid-Korea niet vertegenwoordigd zijn bij de ondertekening van een wapen stilstand. Negentig dagen na de opening van een te houden „politieke conferentie' mag Zuid-Korea zijn vrijheid van hande len hernemen, indien de communisten dan niet gaan ontruimen. Dit is' 't stand punt van Rhee. Deze verklaarde voorts, dat hij Amerika had verzocht, in dat spe ciale geval hetzij met Zuid-Korea de mi litaire operaties te hervatten of materiële steun toe te zeggen, indien de politieke conferentie mislukt. Het maakt de indruk, dat de Zuid- koreaanse bezwaren nog niet geheel weggenomen. Inmiddels duurt de strijd voort, speciaal in de Centrale frontsector, waar de communisten overgingen tot aanval. Een fles champagne spatte schuimend stuk tegen een met bloemen versierde vliegtuig- neus en 5.000 duiven kozen klapwiekend het luchtruim, toen het eerste Liftmaster- vrachtvliegtuig van de K.L.M. gistermiddag op Schiphol werd gedoopt met de naam van dr ir M. H. Damme, oud-directeur- generaal van de P.T.T. en voor vechter van de burgerlucht vaart. De doopplechtigheid werd verricht door mevr. E. A. Damme-Perzborn. (zie pag. 4) De Dardanellen Dullesvlootbezoek volkomen normaal „Geen reden voor Sowjet- koorts", aldus Turkije Dulles, de Amerik. minister van Buit. Zaken, heeft op zijn persconferentie ver klaard, dat het voorgenomen bezoek van Amerikaanse en Britse oorlogsschepen, einde dezer maand, aan Instanbul (de Turkse haven aan de Zwarte Zee) hele maal niet bedoeld is als een „vijandige militaire demonstratie" tegen de Sowjet- Unie. Zoals gisteren vermeld, hebben de Russen naar aanleiding van dit vlootbe zoek bij Turkije geprotesteerd. Dulles acht het bezoek der Amerikaanse Britse schepen volkomen normaal omdat Turkije evenals Amerika en Engeland lid van de NATO is. Volgens het Turkse ministerie van Buit. Zaken betreft het hier slechts beleefdheidsbezoeken die krachtens de conventie van Montreux ge oorloofd zijn. De Sowjetnota wordt door Turkije aandachtig bestudeerd en officiële antwoord moet nog volgen. De daad bij het woord Inmiddels zijn tien Amerikaanse logsschepen vanmorgen in Istanboel gekomen, icaar zij tot ,27 Juli zullen blijven. Drie schepen van de Indische marine, die in de Sowjetnota (behel zende een protest) niet waren genoemd, zijn eveneens in Istanboel gearriveerd. De Indische oorlogsbodems, w.o. de krui ser Delhi blijven vijf dagen. Wat zal Rusland nu doen? Vermelden wij dat Griekse. Italiaanse, Turkse, Britse en Amerikaanse oorlogsschepen ook in Griekse wateren oefening hielden. Cadetten toonden hun kunnen met modem materieel De 700 reünisten van de 125-jarige Ko-! ninklijke Militaire Academie te Breda zijn gistermorgen de oude poort van de academie uitgereden, om op het hun zo bekende cadettenkamp een moderne legervoering van de cadetten van thans artillerie een demonstratie met ponders en even daarna kwam een Ame rikaanse houwitser het terrein opgereden om demonstraties te geven voor d« reünisten. Deze konden na afloop van de demonstratie het moderne materieel be- tanks en straal-!kijken en in de tanks een tochtje door jagers deelnamen. Ihet cadettenkamp maken. het optrekken van in-l 's Middags waren de reünisten de gast de schietverenigingei De opgaaf fanterie naar de vijand achter velrug. Het geheel werd van een com mando-auto uit dusdanig geregisseerd, dat de reünisten de strijd via de luid spreker konden volgen. De reünisten zaten allen onder grote legertent, maar nauwelijks het eerste schot gelost, of zij stroomden er uit. Zij waren nauwelijks weg te hi den van het gevechtsterrein, waar nieuwe generatie cadetten zich dekte weer opstond uit het gloeiend hete zand. Na afloop van het schijngevecht gaf de Twee broers verdronken bij het zwemmen Bij het zwemmen in de Noord zijn twee kinderen uit het gezin van de heer P. van der Ven aan de Molendijk te Rid derkerk verdronken. De 10-jarige Alber- tus en de 11-jarige Bastiaan waren aan het zwemmen en bleven plotseling onder water. Een visser begaf zich met zijn vrouw te water, doch dit alles mocht niet meer baten. Enige uren daarna heeft de politie de stoffelijke overschotten beide jongens opgehaald. DAT de KNAC een speciaal verkeers bord ter waarschuwing voor het gevaar van opspattend slik of grint op de weg heeft voorgesteld. DAT het zesde reuzencaisson voor het dijkgat bij Schelphock in ons land is aangekomen en het vijfde nog steeds bij Zierikzee aan de grond zit. DAT tot leider-psychiater aan de 1 September in Leeuwarden op te richten sociaal-psychiatrische dienst voor Fries land benoemd is de 2e geneesheer aan de soortgelijke Groningse dienst, dr E. de Haan. DAT de 14-j. Dieter Krupp uit Ham burg, die op kosten van een Duitse mar- garinefabriek een reis van 37.000 km heeft gemaakt naar Zuid-Amerika. om dat hij de millioenste koper was van het margarinealbum: Mittel- und Süd- Amerika, gisteren op Schiphol aankwam. DAT de nieuwe spits van de Utrechtse Jacobitoren op de leien na gereed is en I er een groot ijzeren kruis op geplaatst! werd. i DAT 41 Schotten uit Kirkcaldy in klederdracht ontvangen zijn op het R'dams stadhuis en een van hen een krans legde bij het oorlogsmonument aan het Boelwater. DAT de werkloosheid in Oost-Gronin- gen in April vergeleken met 1952 was gestegen (voornamelijk door de weers omstandigheden), maar in Mei weer lager was dan in 1952, hetgeen minister Suurhoff heeft geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Van Lier (P.v.d.A.) DAT tegen de 29-j. buschauffeur O. B. uit Zeist, die tegen het voorschrift in zelf de automatische deursluiter had bediend, waardoor de 76-j. mevr. A. H. C. bij het uitstappen belemmerd en door de achter wielen overreden werd. voor het A'damse hof bevestiging is gevraagd van het recht- bankvonnis (3 weken voorw.). DAT een 19-j. A'dammer in de vacantie van zijn baas zich per chèque f 1200 toe eigende. waarvoor hij een tweedehands auto kocht en thans is aangehouden. DAT bij een brand in het atelier van de Arnhemse costumier en toneelkapper. H. D„ de kinderen van het gezin op het nip pertje gered konden worden en zeer veel toneelcostuums verloren gingen. DAT de Commissie Opvoering Produc tiviteit op 16 September in Groningen en 15 Oct. in Leeuwarden een conferen tiedag houdt. DAT een 31-j. vrouw haar 57-j. man by een ruzie in de A'damse Prinsengracht duwde en een vacantieganger de drenke ling ongedeerd op het droge bracht. DAT het uitbreken van een diphthcrie- epidemie in Eygelshoven (L.) door in enting bezworen is en in Kerkrade 65 der in aanmerking komende kinderen voor de eerste maai is Ingeënt. DAT Nederland op de tweede plaats eindigde bij de in Bremen gehouden int. wedstrijd voor modelvliegtuigen Vliegen de Vleugels en Duitsland hior eerste DAT op het 9 Nov. in R'dam te houden congres van de Werkgemeenschap Club huizen Zd-Holland o.m. de directeur de Haagse clubhuizen De Mussen, J. de Bruin, over dit werk zal spreken. DAT evenals de K.N.A.C., nu ook de Ned. Vereniging van Transport-onder nemingen dc Duitse instanties heeft ver zocht, bij reizen naar West-Duitsland de z.g. Zahlkarte te laten vervallen. schillende wapens van de cadetten. Gis teravond was er een galaconcert op het binnenplein van het kasteel. Opperste Sowjet komt 1 week later bijeen Reuter meldt uit Londen: De bijeen komst van de Opperste Sowjet, het Russi sche „parlement", wel-ke zou plaats vin den op 28 Juli. is uitgesteld tot 5 Augus- Het Russische persbureau „Tass". dat dit nieuws wereldkundig maakte, geen verklaring voor het uitstei. Algemeen neemt men aan. dat de Opperste Sowjet is bijeengeroepen het ontslag van Beria als „agent van internationale imperialisme" te bekrach tigen. HET WEERIN EUROPA Vrij koel Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be wolking met enkele regen buien. hier en daar vergezeld door onweer. Matige, nu en dan vrij krachtige wind tus sen Zuid cn West. Vrij koel. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Donderdag: Zon: 4.48 tot 20 44 uur; Maan 8Ó4 tot 0.18 uur. Op 26 Juli V.M. PROF. DR L. W. G. SCHOLTEN /"~IP Maandag 10 Juli j.l. promoveerde aan de Vrije Universiteit tot doctor de letteren en wijsbegeerte, mr C. de Ru op een proefschrift. getiteld: ..De strijd over het Hoger Onderwijs tijdens het ministerie-Kuyper". :e dissertatie verschijnt wel op een gelegen moment. Want de vraag stukken. die in het thans aanhangige wetsontwerp over het Hoger Onderwijs de orde zijn gesteld, komen vrijwel alle ook naar voren bij de regeling van het hoger onderwijs in het jaar 1905. De schrijver heeft met grote nauwkeurigheid uitvoerig de wordingsgeschiedenis van Kuypers voorstellen beschreven. Behalve talrijke gedrukte stukken nam hij kennis van de archieven der verschillen de universitaire colleges. Hij maakte gebruik van wat in die da rn zeer bijzonder als spiegel der open- are mening kon gelden, namelijk van de dagbladen en periodieken. En op enkele punten kon hij nog gebruik maken van persoonlijke mededelingen van hen. die :n zelfstandig aandeel aan de gebeurte- ssen van die tijd hebben genomen. De indeling van de studie is zeer door zichtig. Na een kort overzicht van de vrijheid van het bijzonder hoger onder- de negentiende eeuw volgen een beschouwing over het voorontwerp-Kuy- per, de behandeling in de Raad van State de reactie van de openbare mening op het ontwerp. Daarna volgt een uitvoerige uiteenzetting over de parlementaire be handeling. "JV/TEN weet dat de voorstellen van Kuy- per op velerlei onderwerpen betrek king hadden. Enigszins afzonderlijk staat verheffing van de polytechnische school te Delft tot Technische Hoge school. Daarnaast werden voorstellen gedaan ntrent het jus promovendi en de subsi- e aan bijzondere gymnasia. Verder zou de mogelijkheid geschapen worden voor bijzondere leerstoelen aan de Rijksuni versiteiten. En tenslotte werd een rege ling voorgesteld omtrent het zgn. civiel effect van de wetenschappelijke graden behaald aan bijzondere universiteiten. Dit laatste punt was het voornaamste an het gehele wetsontwerp. Daardoor zouden toch de bijzondere universiteiten eer belangrijk punt met de open bare universiteiten worden gelijkgesteld. het een zeer speciaal genoegen in het proefschrift te lezen, welke prin cipiële beschouwingen er door voor- en tegenstanders van de wetsvoorstellen werden gehouden. Het debat tussen de Leidse hoogleraar Van der Vlugt en Kuyper behoort tot het beste, wat het Nederlandse parlement heeft opgeleverd. Het antieke betoog van Boneval Faure die het hooghartige libe ralisme van de tweede helft der negen tiende eeuw een te late uitbeelding gaf, toont aan, in welke richting de geestelijke ontwikkeling van het Nederlandse volk voortgeschreden. Maar daarin schuilt niet het belangrijke van het staatkundig gebeuren, dat door mr De Ru wordt be schreven. Het gaat in zijn diepste kern ime de verwerkelijking der vrijheid. ALS zodanig zijn de wetsvoorstellen dan ook door Kuyper gezien en verde digd. Voor hem ging het niet in de eerste plaats om de gelijkstelling van openbaar en bijzonder hoger onderwijs en nog min der om de financiële gelijkstelling, zoals die later in de wet-De Visser voor het lager onderwijs is uitgewerkt. Deze pro bleemstelling had meer de aandacht van De Savornin Lohman. Het ging om de vrijheid. Om de vrijheid van het hoger onderwijs en om de vrijheid van de Voor die vrijheid hadden de liberalen gestreden en voor het onderwijs was in 1848 de vrijheid in de grondwet vastge legd. Dit was echter slechts de formele vrijheid, de afwezigheid van dwang. Voor de oprichting van een school was geen autorisatie der overheid vereist. Maar deze formele vrijheid werd be perkt door de zuigende werking, die er van de goed uitgeruste overheidsinstel lingen uitging. Voor het hoger onderwijs bestond deze beperking in de hogere kos ten, die aan het volgen van het onderwijs aan een bijzondere universiteit verbon den waren en in het gemis van de effec- tus civilis der wetenschappelijke graden. Daarnaast is er echter ook een mate rieel begrip vrijheid. Vrijheid veronder stelt namelijk de mogelijkheid van ont wikkeling overeenkomstig eigen aard. Materieel is nu de vrijheid verwerkelijkt, indien de middelen aanwezig zijn tot ontwikkeling van eigen aard en wezen. Daarvoor is allereerst nodig, dat er geen belemmeringen zijn van de formele vrij heid. En tenslotte ook het verschaffen door de overheid van de middelen, om de vrijheid te verwerkelijken. Door het vraagstuk zo te stellen, plaatst Kuyper het onderwijsprobleem in dezelf de sfeer als de sociale kwestie. Hij stelt ze in rapport met zijn algemene visie op het maatschappelijk gebeuren. En daar door weet Kuyper ook, dat hij zich prin cipieel stelt tegenover de ontwikkeling van zijn tijd, waar niet de vrijheid, de ontwikkeling naar eigen aard en wezen, primeert, maar de overheid de levens richting dirigeert. rjO is het ook volkomen duidelijk, waar- om het ontwerp zo grote tegenstand ontketende. In wezen ging het over het voor of tegen de vrije ontwikkeling van de gaven, die God ln de schepping heeft gelegd, door de bijzondere universiteiten en de bijzondere leerstoelen. En zo is het ook verklaard, waarom de Leidse Universiteit wier devies nog al tijd is: bolwerk der vrijheid, de behande- ng van dit wetsontwerp heeft aangegre- en, om gedocumenteerd het pleit te voe- :n voor de autonomie der universiteiten. Daarmee staan wij plotseling voor de vraagstukken van het huidige voorstel an de Hoger Onderwijswet. Ook daar il men verwerkelijking der vrijheid. Leest men zo het proefschrift van mr De Ru. dan begint men zijn studie nog te waarderen. Dan is het niet meer de voortreffelijke weergave van een spannende episode uit de onderwijsstrijd. Dan is het de beschrijving van een po ging tot verwerkelijking der vrijheid, zo als die gedaan werd door een staatsman, die het beginsel van zijn tijd doorzag en die zich daartegenover stelde door de overheid hier haar taak te wijzen als die naresse Gods, het volk ten goede.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1