a Afrastering Katwijkse Zuidduinen verlies van recreatiegebied Groot duinterrein blijft voor rustige wandeling beschikbaar geen a Wat Leidens raad Maandag zal behandelen - Op dit ogenblik geen bouwplan voor De Goede Woning Marinehelicoptère leverde burgemeester netjes af Eindelijk beslissing inzake Gravensteen NIEUWE LEIDSCHE COUBANT DINSDAG 21 IUU 1953 lui: Het zal velen, die in Katwijk wonen of daar in deze zomermaanden ver pozing zoeken, niet zijn ontgaan, dat men op het ogenblik bezig is de Zuidduinen door een afrastering te omgeven. Ongetwijfeld zullen er zijn, die dit betreuren, omdat hierdoor, zo menen zij, één van de toch reeds zo weinige nog voor recreatie beschikbare gebieden voor het publiek wordt vcüj afgesloten. Deze opvatting berust echter op een misverstand, zoals de directie der Leidse Duinwater Maatschappij, in wier op dracht de afrastering wordt geplaatst, ons verzekerde. Het thans nog open liggende duinter rein tussen Katwijk en het Wassenaarse Slag is gedeeltelijk eigendom van de Staat en gedeeltelijk van de L. D. M. Bovendien zijn er gedeelten van het Staatseigendom aan de L. D. M. in erf pacht gegeven. Het gehele complex vormt een belangrijk onderdeel van de water ed 3 winplaats der L. D. M., die er een grote serie ondiepe putten bezit, waarmee het grondwater ter plaatse wordt gewonnen. Het zal aan een ieder zonder meer dui delijk zijn, dat de belangen van de drinkwatervoorziening ten enenmale onverenigbaar zijn met een ongecontro leerd en in wezen ook oncontroleerbaar betreden van het duingebied, het water wordt onttrokken. Hoe licht immers kan door verontreiniging bodem het grondwater worden besmet, met alle "ernstige gevolgen van dien voor de volksgezondheid. Is dit gevaar reeds aanwezig in elke duinwaterwinplaats. voor het onder havige gebied geldt dit in nog belang rijk sterkere mate wegens de bijzondere geologische gesteldheid. In afwijking van hetgeen elders het geval is, bevindt zich nl. hier slechts geringe diepte een kleilaag, welke het naar beneden zakken de regenwater tegenhoudt, waardoor dti zich veel meer dan in andere duingebie den aan de oppervlakte blijft ophouden, Men loopt in de Zuidduinen, a.h.w. vlak boven het voor menselijke consumptie be stemde grondwater. Installaties en beplanting Naast dit ernstige bezwaar van be smetting, bestaat voorts bij ongecontro leerd betreden der terreinen groot ge vaar voor beschadiging van de installa ties der waterleiding en van de aanwe zige beplanting. Dat dit gevaar geens zins denkbeeldig is, is in de achter ons liggende jaren helaas maar al te duide lijk gebleken. Ondanks alle pogingen om dit door toezicht te beletten, hebben herhaaldelijk ernstige vernielingen, gerlyke baldadigheden en zelfs diefstal len van eigendommen plaats gevonden. Vooral in de na-oorlogse jaren heeft dit alles door de toegenomen losbandigheid van de jeugd, gepaard gaande aan eer steeds drukker wordend bezoek, onaan vaardbare vormen aangenomen. Gezien deze situatie, welke op water leidinggebied voor Nederland gerust uniek genoemd kan worden, valt het niet te verwonderen, dat door de verantwoor delijke instanties bij herhaling op vol ledige afsluiting der terreinen en wering van het publiek is aangedrongen. Met het plaatsen van de afrasteringen tvordt thans ten dele aan deze alleszins gerechtvaardigde wens tegemoetgekomen. Ten dele omdat in overleg tussen de Volksgezondheid, het Staatsbosbeheer, de Domeinen en de L. D. M. enerzijds en het gemeentebestuur van Katwijk en de plaatselijke V.V.V. anderzijds besloten is het gebied, na het aanbrengen van de afzetting, toch nog voor alle goedwillen de recreatiezoekenden toegankelijk te stellen. Dezen zullen zich dan tegen een gering bedrag, ter gedeeltelijke tegemoet koming in de kosten van toezicht en on derhoud, van een toegangskaart kunnen voorzien en zich overigens zoals wel vanze*f spreekt stipt moeten houden I aan de voorschriften, welke ter beveili ging van de waterwinning en ter be scherming van de plantengroei zullen worden gegeven. Hier is derhalve gezocht naar een, ge lijk gehoopt wordt, verantwoord promis tussen de belangen van de drink watervoorziening en die der recreatie, een compromis, dat het zij terloops op gemerkt alleen mogelijk is doordat de L. D. M. zich daarvoor aanzienlijke finantielè offers getroost. Verfraaiing Het ligt in het voornemen het duinge bied dat thans, mede door het optreden der bezetters en de vernielingen na de oorlog, in een verre van ideale staat ver keert, geleidelijk door opruimingen, her stellingen en het aanbrengen van doel matige beplantingen te verfraaien. Met deze werkzaamheden, die in onderlinge samenwerking tussen het Staatsbosbe heer. de Domeinen en de L. D. M. zullen worden uitgevoerd, zal echter pas een be gin worden gemaakt als door de volle dige afzetting een juiste controle op het betreden der terreinen en op de gedra gingen van de bezoekers mogelijk zal Doordat het terrein voldoende groot is enkele (honderden hectaren zal de afrastering de bezoekers geen hinder lijk gevoel van „opgesloten zijn" behoe ven te geven, te minder waar zij op den duur door de beplanting zoveel mogelijk aan het oog zal worden onttrokken. Vanzelfsprekend blijft ook na het in werking treden van de nieuwe regeling op 1 Januari a.s.. ondanks het in te stel len toezicht, enig gevaar voor veront reinigingen en vernielingen bestaan. In zekere zin kan dan ook gesproken worden van een proefneming, welke uiteraard alleen zal kunnen slagen, indien de be zoekers hun volle medewerking verle nen. Mocht onverhoopt blijken, dat deze medewerking niet wordt verleend, dan zou de L. D. M. zich hoezeer haar dat ook zou spijten genoodzaakt zaei publiek geheel uit haar duinterreinen te Door de thans te treffen maatregelen zal derhalve geen recreatiegebied het publiek verloren gaan, doch zal, door verbetering van het gehele gebied, in het dichtstbevolkte deel van ons land groot duinterrein voor rustige wandeling beschikbaar blij Daarbij staat voor ogen het voorbeeld van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland, dat reeds tal ren grote, uiteraard ook omrasterde, ge deelten van haar duinwaterwinplaatsen op kaarten voor het publiek toeganke^ lijk stelt en daar in de loop der jaren eer buitengewoon fraai en algemeen gewaar deerd recreatie-oord van heeft weten te maken. Wat daar mogelijk is, moet hier ook kunnen, zij het dan dat in Katwijk extra voorzichtigheid geboden is. omdat de L. D. M. in het betreffende gebied uitslui tend „bovenwater" wint, terwijl het Noordhollandse bedrijf vrijwel alleen „diep duinwater" aantrekt, 'hetgeen de kans op besmetting natuurlijk aanmerke lijk kleiner doet zijn. Tenslotte nog iets over de toegangs kaarten. Een nieuwe maatregel is dil niet, aangezien ook thans een dergelijke kaart vereist is, al wordt daar op et ogenblik door slechts weinige bezoekers voldaan. Na 1 Januari as. zal echter het betreden der terreinen zonder kaart beslist niet meer worden toegestaan. De prijzen der nieuwe kaarten zijn, zoals reeds werd opgemerkt, laag gesteld, dat zij voor niemand een onoverkomelijk finantieel bezwaar vormen. In grote trek ken komen zij overeen met de prijzen, welke het Provinciaal Waterleidingsbe drijf van Noord Holland berekent: voor sommige categorieën zijn ze zelfs iets lager. De prijzen der kaarten zijn als volgt vastgesteld: Dagkaarten voor personen van 16 jr i ouder f 0.25. Maandkaarten i Dagkaarten voc jaar f 0.10. Maandkaarten y Gezinskaarten, inen f 3.—. Lange agenda met belangrijke punten Op Maandag 27 Juli des middags twee! Verder: voorstel tot intrekking van het lur hoopt de gemeenteraad van Leidenraadsbesluit van 22 October 1951 inzake bijeen te komen. De agenda voor deze het verlenen van medewerking tot wij vergadering telt tot dusverre dertig pun-ziging van de tussen de gemeente Leiden ten. Wij noemen: j en de sociëteit Amicitia In een gelegonzende libel ge zeten daalde het burgemees tersechtpaar van Warmond gis termiddag uit de vrije lucht in de eigen gemeente neer. En dat allemaal om de braderie op on gebruikelijke wijze te openen. Die opzet slaagde goed. De dertienjarige Marie Louise bood haar moeder onvervalste bra- deriebloemen aan. Een kind ziet zijn vader en moeder nu eenmaal niet elke dag uit de lucht vallen.... Foto N. van der Horst Verkoop grond voor Maranathakerk in 1 i--.it Bouw vleugel gegund De bouw van een vleugel voor phy- «ische chemie aan het anorganisch-che- misch laboratorium der rijksuniversiteit itelijte Leiden is gegund aan Schmiemanns ntkUannemingsmaatschappij N. V. te Utrecht heb» voor f 448.700. onderzoek geloofsbrieven nie :n van de raad; voorstel eervol ontslag in H. A. Gerretsen als leraar in het tekenen aan het gymnasium: idem inzake het verlenen van medewerking aan het bestuur van de Geref. schoolvereniging tot het aanschaffen van "leermiddelen or invoering van het vak handenarbeid de beide eerste klassen van de school de Asserstraat; idem inzake het ver lenen van medewerking aan het bestuur der Geref. schoolvereniging tot het beteren van de verwarmingsinstallatie in de school voor u.l.o aan de Hooglandse- 'Kerkgracht; idem inzake het verlenen medewerking aan het bestuur var de vereniging tot oprichting en instand houding van scholen met de Bijbel te Oegstgeest tot het verbeteren van ramen de school voor g.l.o. aan de Adriaan Pauwstraat: idem inzake medewerking het bestuur van het gesticht Voorzienigheid voor aanschaffing meubilair ten behoeve van de school 1 het Levendaal; voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden het treffen van voorzieningen in de school aan de Boommarkt voor de R. K. jongensschool voor v.g.l.o.; idem tot beschikbaarstelling van gelden aanschaffen van leermiddelen bilair ten behoeve van de openbare school voor v.g.l.o. Oude Vest en het treffen van voorzieningen aan de in richting van het gebouw van die school. Punt dertien van de agenda betreft het verkopen van grond aan de Her vormde Gemeente, gelegen aan de Lage Morsweg, voor kerkbouw e.a. Punt 14 is eveneens belangrijk: stel inzake het in bruikleen geven het rijk van het Gravensteen met be stemming tot juridisch studiecentrum der Rijksuniversiteit en tot het intrek ken van het raadsbesluit van 13 Juni 1949 betreffende het beschikbaar stellen gelden ten behoeve van de voltooiing van de verbouwing van het Gravensteen. Aldus B. en W. in een prae-advies aan de raad B. en W. hebben de raad een prae-advies ter hand gesteld op het voorstel-Frohwein inzak© toewijzing van het plan der 329 woningen benoorden de Willem de Zwijger- laan. De heer Frohwein had voorgesteld aan de woningbouwverenigingen Ons Be lang en De Eendracht de bouwvereniging De goede Woning toe te voegen. zouden alleen zeer bijzondere omstandig heden daartoe kunnen leiden en daarvan kan hier niet worden gesproken. B. en W. verwijzen dan nog naar een schrijven van de federatie van 5 Mei jl„ waarin dringend wordt verzocht het voor stel inzake de toewijzing van het plan der 329 woningen ongewijzigd te hand haven. Uit dat schrijven blijkt, dat in de kring van de federatie ook aan De Goede Woning is gedacht en het staat bij B. en W. reeds bij voorbaat vast, dat van die zijde niet in het minst bezwaar zal wor den gemaakt een volgend plan geheel 'of gedeeltelijk aan De Goede Woning Bij de in de laatste jaren plaats gehad Ebbende toewijzingen van nieuwe bouw- plannen, aldus B. en W., werd door ons iket standpunt ingenomen, dat de toewij- zing van een nieuw complex aan De c Goede Woning eerst zou kunnen plaats 'tobben, nadat de leiding der vereniging aan ioor een nieuw bestuur was overge- u 8 nomen. -t 1,3 Eerst op 15 November 1952 is een nieuw feestuur van De Goede Woning opgetre- den. Bij de kennismaking van dit be- 'lav stuur met de wethouder van openbare le Fjv.'erken heeft de wethouder een volledig t overlzcht gegeven van het voor de naaste as jjtoekomst gedachte bouwschema. Hoewel het bestuur zich uiteraard gaarne zo ur 'spoedig mogelijk een bouwplan zag toe- engi gewezen, toonde het er begrip voor te is lshebben, dat de gang van zaken het on- n D mogelijk maakte, al dadelijk een bouw plan in het uitzicht te stellen. Reeds bij die bespreking heeft de wet- "uder in het uitzicht gesteld, dat kon Tden gerekend op de toewijzing van gel een nieuw bouwplan, nu verwacht kon tworden, dat het gehele beeld van de ver- *wr,iging normaal zou worden. Hierbij iefwerd gedacht aan een plan in Leiden- NedJZuid-West. Het bestuur nam met instem- Aiding hiervan kennis. Het voorstel-Frohwein was vpor het ituur van De Goede Woning aanleiding 'rug te komen op dit standpunt. Op tus löehswlf is dat wel begrijpelijk, aldus B. W., maar wij achten het onmogelijk dit verzoek te voldoen. Dit zou im- s niets minder betekenen dan het nakomen van gemaakte afspraken Imet de federatie van woningbouwvereni gingen. Naar het oordeel van het college toe te wijzen. Uit dit alles blijkt duidelijk, dat B. en W. him aanvankelijk voorstel menen te moeten handhaven. Zij geven dus de raad in overweging het voorstel-Frohwein niet Nieuwe stoelen in de kleine zaal De rietmatstoelen in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal zijn een verouderd type. Aanschaffing van nieuwe stoelen is dringend nodig. Nodig zijn 200 stoelen en B. en W. willen 100 leuningstoelen en 100 klapstoelen doen plaatsen. De prijs van een leuningstoel is f 20 en die van een klapstoel f 15,70. De stoelen zullen wat de kleur betreft, in overeenstemming zijn met die in de grote zaal en in de foyer. Maandag hoopt de raad over deze stoelen te beslissen. eenkomst betreffendede uitgifte pacht van een gedeelte grond nabij Rijnsburgerweg aan genoemde sociëteit; voorstel tot het verpachten van het *is- recht in de Grote Sloot gelegen gemeente Warmond; idem tot het wijzi gen van de staat van tarieven behorende bij de regeling inzake verhuring zalen van de Stadsgehoorzaal, vastge steld bij raadsbesluit van 20 April 1953; Idem tot het beschikbaar stellen var gelden voor 'het aanschaffen van 200 stoe len voor de kleine zaal van de Stac hoorzaal; voorstel tot het inbrengen een oppervlakteg rond, gelegen nabij de Houtmarkt, bij het bedrijf meentelijke reinigingsdienst en het be schikbaar stellen van gelden voor bouwen van een rywielloods op grond; voorstel inzake het verhogen het voor de restauratie van de vooi iige Latijnse school toegestane crediet; voorstel tot het instellen van een missie van advies betreffende de passing van artikel 18bis van de dening op het bouwen en slopen, naamd Welstandscommissie, en tot het vaststellen van een verordening, hou dende wijziging van die op het bouwen en slopen, en van een verordening, gelende de samenstelling en de werk kring van deze commissie; prae-advies op het voorstel van de 'heer A. O. Fro- wein inzake de aanwijzing van woning bouwverenigingen voor de bouw woningen en twee winkels op terreinen ten Noorden van de Willem de Zwijger laan en voorstel inzake die aanwijzing; begrotingswijzigingen; voorstel inzake het verhogen van het by raadsbesluit van 28 April 1952 beschikbaar gestelde be drag ten behoeve van het deelnemen in de gemeenschappelijke regeling inzake de gasvoorziening in de provincie Zuid- Holland; voorstel tot het vaststellen van een verordening houdende wijziging van de gasverordening. En tenslotte: voorstel tot het verlenen van een vacantiegratificatie aan het gemeen tepersoneel; voorstel inzake het vaststellen van verordeningen tot wijzi ging van het ambtenarenreglement 1934, van het arbeidsovereenkomstreglement en van de algemene salarisverordening 1948, en tot het vaststellen van een ver ordening. houdende nadere voorzienin gen met betrekking tot de rechtstoestand de ambtenaren bij de brandweer der gemeente Leiden; interpellatie te houden door de heer A. van Dijk inzake de wo ningbouw. Warmond Ook Neptunus bezocht de braderie Warmond's burgemeester, jhr mr L. M. E. von Fisenne. is gisteren zijn gemeente op ietwat ongebruikelijke wijze binnengekomen, namelijk bijna rechtstandig uit de lucht. Even over drieën verscheen de gele marine helicoptère Jezebel boven de rand van het Warmundaterrein, en even later liet majoor Van der Wel de zwaar ronkende spin voorzichtig neer op het veld. Een lachend burgemeesterspaar stapte er uit en met enkele eenvou dige woorden opende Warmond's eerste burger de braderie. Met het college van kerkvoogden van de Hervormde Gemeente zyn onderhan delingen gevoerd over verkoop van een perceel grond aan de Lage Morsweg. groot 2362 M2. De Hervormde Gemeente op deze grond een kerk met bijgebouwen en een kosterswoning te stichten, aldus B. en W. aan de raad. Volgens het partiële uitbreidingsplan LeidenMorskwartierWest is bedoeld terrein bestemd voor een openbaar of bijzonder gebouw, zodat uit dien hoofde tegen deze grondverkoop geen bezwaar bestaat Blijkens een schrijven van 15 Juni jl.| unieke "aankomst, is de Hervormde Gemeente bereid voor! Burgemeester Von Fisenne vond het het te koop gevraagde terrein, dat bouw-maar een goed idee van het comité hem op deze wijze de braderie te raten openen. Al enkele malen hadden de honderden Warmonders langs het lijntje de halzen gerekt, nu eens niet om een bal in het hoekje van het doel te zien verdwijnen, maar om de marinehelicoptère te volgen, na de opstijging van Valkenburg nog tochtje maakte boven de Kager- plassen en over het dorp. Maar een paar minuten na drie uur landde de gele Je zebel dan toch op het Warmundaterrein. Een matroos klapte het trapje neer, en terwijl de motor nog snorrend ronddraai de stapte de burgemeester met zijn echt genote uit. Het dertienjarige burgemees tersdochtertje, Marie Louise, kwam met een bouquet bloemen van het braderie comité aansnellen, waarna de nestor van het comité, de heer P. J. van der Horst, de burgemeester geluk wenste met zijn rijp, doch niet opgehoogd is, een prijs te betalen van f 20.62 per M2, die naar de mening van het college van B. en W. aannemelijk is, zodat tegen verkoop van bedoeld perceel grond tegen deze prijs en voorts onder de door het college vast te stellen algemeen gebruikelijke ver koopvoorwaarden geen bezwaar bestaat. Het gezelschap begaf zich naar het ge reed staande Glippertje. Nadat men de kabouters van Flint het bos van Kranz had zien uitkomen, beproefde de burge meester even later zijn geluk in de schiettent op de braderie. Ja, die braderie. Men kwam er niet Het wordt toch een juridisch studiecentrum B. en W. stellen de gemeenteraad vcor aan het rijk tot 1 Januari van het jaar 2000 in bruikleen te geven het gebouw Gravensteen in de toestand, waarin het zich thans bevindt, met bestemming tot juridisch studiecentrum van de rijksuniversiteit te Leiden. Hieraan zijn de volgende voorwaarden verbonden. Het rijk zorgt geheel voor eigen reke ning voor de verdere restauratie en de inrichting van het gebouw tot juridisch studiecentrum, overeenkomstig de plan- ;n van het arhcitectenbureau ir H. A. in Oerle en J. J. Schrama; het rijk neemt het volledige inwen dige en uitwendige onderhoud van het gebouw op zich, alsmede alle lasten, die voor rekening van de eigenaar van het gebouw zouden komen (voorzover deze niet reeds onder de onderhoudskosten z\jn begrepen), zoals belastingen en zekeringen; de gemeente verleent aan het rijk optie tot verlenging van het bruikleen gebouw van het jaar 2000 af. Aan de uitwendige restauratie gebouw is een bedrag van f 280.000 be steed, terwijl de kosten van uitbreiding, aankoop van percelen, salarissen, hono rarium e.d. f 17.182 bedroegen. Met de voltooiing van het herstel van het ge bouw en de inrichting tot juridisch stu diecentrum. rriet inbegrip van de kosten van de aanleg van eiectrisohe en ci trale-verwarmingsinstallaties, sanitair de bouw van een conciërgewoning, z - i Na zeer langdurige onderhandelingen hebben de ministers van Onderwijs en van Financiën zich verenigd met het plan tot inrichting van het Graven steen als juridisch studiecentrum. Het verheugt het gemeentebestuur, ein delijk tot dit resultaat te zijn gekomen. Het Gravensteen krijgt hiermee immers een waardige bestemming, die bovendien ligt in de lijn van de historische continuïteit en waarmee de belangen van de Leidse universiteit, ouds nauw met die van de stad verbonden, worden gediend. Voor na dere bijzonderheden verwijzen wij naar de uiteenzetting van B. en W. aan de raad, elders in dit blad. naar raming, een bedrag van f 200.300 zyn gemoeid. De totale kosten zouden rond f 497.500 bedragen. De raad had ten behoeve vai tauratie een bedrag van f 393.500 ge voteerd en stelde in de zitting v Juni 1949 alsnog een bedrag f 104.000 beschikbaar. Van het crediet ad f 497.500 werd tot 1 Januari 1953 een bedrag van f 302.681 verbruikt zodat op die datum nog f 194.819 beschikbaar was In de kosten van de uitwendige restau ratie, die f 280.000 bedroeg, heeft de ge meente een ryksslbsidie van veertig pet of f 112.000 ontvangen. Er zyn de laatste jaren heel wat be sprekingen over de verdere restauratie van het Gravensteen en de mogelyke bestemming gevoerd. Curatoren deelden B. en W. in Maart 1951 mee. dat zy de minister van onderwijs bericht had den ontvangen, dat de minister naneiën zowel om redenen van doelma tigheid als op grond van financiële of fers geen medewerking kon verlenen tot het aangaan van een huurovereenkomst inzake het Gravensteen. Ook een rijks subsidie van 40 procent in de kosten van eendige bouwvoorzieningen achtte de minister niet verantwoord. Curatoren kregen dan ook het advies om te zien naar de mogelijkheid een van de grote herenhuizen in Leiden aan te kopen of te huren. Daar B. en W. zich niet konden verzoenen met de gedachte, de be stemming van het Gravensteen tot juridisch studiecentrum te moeten prijsgeven, trad men opnieuw in overleg met Curatoren. Na nog veel onderhandelingen konden Curatoren bij brief van 29 April 1953 B. en W. meedelen, dat de ministers van on derwijs en financiën zich hadden verenigd met het plan tot inrichting van het Gravensteen tot juridisch itudiecentrum op basis van de ge noemde voorwaarden. Het verheugt het college van B en W. eindelijk tot dit resultaat te zyn geko- i. Het Gravensteen krygt hiermee waardige bestemming, die bovendien in de» lijn van de historische conti nuïteit en waarmee de belangen van de Leidse universiteit worden gediend. Het grote bedrag, dat aan de uitwendige res tauratie ten koste is gelegd hiervan is f 190.681 ten laste van de gemeente gebleven acht men op alleszins ver antwoorde wijze besteed. Een uniek mo nument is daarmee voor onze stad be houden. W. achten het nodig, dat het publiek in de gelegenheid wordt gesteld het monument te bezichtigen. Een rege ling dienaangaande met het rijk zal het college bevorderen. igauw vandaan zonder door nijvere mid- J denstanders of weldoende dames ei ren bij de arm meegevoerd te zyn hun stands. Een zichzelf respecterend burger moest toch tenminste ballen of pijltjes hebben gegooid ten bate van de kankerbestrijding, koek gekocht, ijs ver orberd, worstjes en croquetten geconsu meerd en een tocht met het Glippertje hebben gemaakt, vóór hij kon zeggen het feest te hebben bijgewoond. Tegen de avond begon het op de bra derie pas goed druk te worden. Om half negen arriveerde de witharige watergod Neptunus in een open motorboot aa: gemeentehaven, waar al een met rinkelende bel versierd paard voor platte wagen op hem en zijn gevolg stond te wachten. Dat gevolg bestond uit een al even weelderig begroeid en met een vervaarlijk zwaard uitgerust mannetje, en een liggende vrouwelijke figuur, wier functie niet geheel duidelijk werd. Of Neptunus zijn vrouw als rustbank zijner voeten aanwenden? Voorafgegaan door de Fanfare maak- het waterig gezelschap een rit door het dorp. Omstuwd door een onafzien bare mensenzee las Neptunus op de Baan een met verrassende zinswendingen vol gestopt document voor, waarna van alle zijden de muziek losbarstte. De Fanfare, boerenkapel en daardoorheen nog ingeblikt lawaai uit luidsprekers. Door een zyingang schoten, als we hel goed hebben gezien, Neptunus en de zij nen De Stad Rome binnen. De menigte verspreidde zich daarna door de Dorps straat, waar de tentjes nogal erg spreid stonden opgesteld. Maar aa gezelligheid heeft dat geenszins afbreuk gedaan, 't Was weer goed in Warmond. Herziening tarieven voor Stadsgehoorzaal Het is het gemeentebestuur gebleken, dat de tarieven voor dc Stadsgehoorzaal, voorzoveel zij voor dc verhuring van de foyer gelden, op een iets hoger niveau liggen dan die voor andere soortgelijke zalen. Het komt B. en W. dan ook ge wenst voor de tarieven voor de van de foyer, hetzij afzonderlijk of in combinatie met andere zalen, te herzien. De prijzenn voor de kleine zaal zijn naar de mening van het college niet aan de hoge kant te noemen. Het ontwerp voor de herzieningen volgt Voor de grote zaal: 's avonds tot 24 uur f 150, des avonds tot na 24 uur f 225, de gehele dag tot 24 uur f 190, des nachts 23 uur f 170. Voor de foyer zijn de bedragen volgens het ontwerp resp.: 50. 75, 65. 75; voor de grote zaal plus foyer: 180. 270, 215, 200; voor de foyer plus kleine zaal: 65. 95. 80. 95; voor de grote zaal plus foyer plus kleine zaal: 200. 295, 240. 215; voor de grote zaal plus kleine zaal 170. 255, 215. 200; voor de kleine zaal: 20. 30. 25. 30: voor 1 receptiekamer: 5. 7.50 7. 7.50: voor twee receptiekamers: 9. 13.50, 10. 13.50 Het gas wordt weer duurder Met ingang van 1 April jl. zijn kolenprijzen wederom verhoogd, en met een bedrag van f 3 per ton. De op 1 April aanwezige kolenvoorraad bij de gasfabriek maakte het mogelijk, dat direct tot prijsverhoging van de tarieven van het gas behoefde te worden overge gaan. B. en W. achten het thans echter niet meer verantwoord een verhoging van de gaspryzen achterwege te laten. De nieuwe prijzen zullen dan bedragen: I. volgens tarief A: bij levering over de gewone meter en over de muntgasmeter voor het ver bruikte gas: 1814 cent per M3 voor de eerste 10 M3 per maand, 18 cent per M3 voor de twee de 10 M3 per maand, 17'4 cent per M3 voor de overige M3 per maand; II. volgens tarief B: bij levering over de gewone meter en over de muntgasmeter: een vastrecht van f 1.85 per maand, be nevens 1414 cent per M3 voor het ver bruikte gas. Als deze wijziging per 1 September van kracht wordt, kan de daardoor verkregen meerdere opbrengst over het jaar 1953 worden geraamd op f 55.000. met welk bedrag de invloed van de stijging van de kolenprys ongeveer zal zijn geneutrali- De huidige tarieven bedragen: I. volgens tarief A: 1714 cent per M3 voor de eerste 10 M3 per maand, 17 cent per M3 voor de twee de 10 M3 per maand, 1614 cent per M3 )or de overige M3 per maand; II. volgens tarief B: een vastrecht van f 1.85 per maand, be- nèvens 13*4 cent per M3 voor het ver bruikte gas. Agenda voor Leiden Woensdag Hoogl. kerk, half 8: Avondstilte. Steenschuur 21, half 8half 9: Zitting prij zen-comm i ssie Turk, 8 u. Leidato-comité. Wassenaar. Raaphorst, half elf: zendingsdag Chr. Geref. Kerken. Tentoonstellingen Steenstraat IA; „18531953 H. A. Lo- rentz en H. Kamerlingh Onnes" (tot 30 Augustus). Boerhaavezaal. 25 en 79 uun schil derijen en gouaches van Lucia Steinbach (t.m. 26 Juli). Kunsthandel Van Spaandonk: schilde rijen van Jan Rijlaarsdam. De Burcht: schilderijen van B. C. van Ettinger. Turk; schilderijen en grafisch werk van Bob Brobbel (tot 1 Augustus). Oranjerie Hortus. 922 uur: aquarium en terrarium (tot 7 Augustus). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, en apo theek „Tot hulp der menschheid". Hooi gracht 48. Ex-prins-regent van Siam bezocht Leiden Gistermorgen heeft de voormalige prins-regen', van Thailand, Prins Dhani Kromamun Bidyalabh, een onverwacht bezoek gebracht aan de Leidse acade mie. Prins Dhani werd ontvangen door de rector-magnificus. prof. dr J. J. L. Duyvendak. die in een welkomstwoord de zeer vroege diplomatieke relaties tus sen Siam en ons land in herinnering bracht. Reeds in het begin van de zestiende eeuw hadden wij een diplo matieke vertegenwoordiger in Siam. Dhani. die het congres van mu seumdirecteuren in Italië heeft bijge woond en daarna naar ons land gekomen zich op wetenschappelijk terrein te gebruikte na het bezoek aan de academie en musea de lunch in „Het gulden Vlies". Herstel Latijnse school vraagt méér Ten behoeve van de restauratie van de voormalige Latijnse school aan de Lok horststraat stellen B. en W. de raad voor het indertijd beschikbaar gestelde crediet ad f 48.200 te verhogen met f 5000. Geble ken is, dat het eerste bedrag niet toe reikend is om de restauratie te voltooien. Dit is een gevolg van de omstandigheid, dat de werkloosheidswet intussen dn wer king is getreden, hetgeen vertioging van de sociale lasten ten gevolge had en dat na het plaatsen van de steiger werd ge constateerd, dat de gehele boventop van de gevel moest worden vernieuwd en evenzo de kruiskozijnen, die waren ver rot. Verder is gebleken, dat een gedeelte van het zandsteen van de ingangspoort aan de Lokhorststraat is aangetast cn ver weerd. In verband met de uitvoering van de restauratiewerken moest de by de school behorende woning tijdelijk worden ont ruimd. De woning bleek toen in slechter staat te verkeren dan aanvankelijk was gedacht. Bovendien moet de eiectrisohe installatie door een nieuwe worden ver vangen. De kosten van de aan de woning te treffen voorzieningen, oorspronkelijk begroot op f 500. zullen thans een bedrag van f 1400 belopen. Voorzieningen in Leidse scholen In de Maandag te houden raadsvergade ring komen ook enige aanvragen om medewerking voor uiteenlopende doel einden van verschillende scholen aan de orde. Wij noemen: Leidse-Houtschool: verbetering ramen; Geref. school Asserstraat: aanschaffing leermiddelen voor invoering van het vak handenarbeid in de beide eerste klassen: openbare school voor v.g.l.o. aan Oude Vest: voorzieningen in verband met uitbreiding;; Geref. school voor u.l.o. Hooglandse-Kerkgracht: verbeteren van 'ingsinstallatie; R.KK. school an het Levendaal: aanschaf fing van meubilair; R.K. school voor g.l.o. voorzieningen schoolgebouw Boommarkt. In alle gevallen stellen B. en W. voor medewerking te verlenen. Middenstandsexamens te Leiden In Leiden zijn gisteravond de midden standsexamens begonnen. De namen van de eerste groep geslaagden zijn: B J J v Abswoude. Oegstgeest; C M Akerboom, Nieuwveen; JAC Alblas. Alphen a. d. Rijn; M Angenent, Wou- brugge; M A M v Noort, Leiden; W Son- neveld, Zoetermeer; J M M Taberneé, Alphen a. d. Rijn; J J Baan, Leiden; A H Bakker. Wassenaar; J N M Bakker, Roe lof arendsveen; M T Bakker. Woubrugge; J N Barg, Alphen a. d. Rijn; T J M Bar selaar, Wassenaar; H W J Bayer, Was- senaarF J van Beek. Nieuwkoop: J G n Beek, Warmond; A v Beelcn, Katwijk Zee; A v Bemmel, Leiden; Cvd Bent. Katwijk a. Zee; J v d Bent, Lisse; J Bentveld, Leiden; H W Bergers, Leiden; J v Berkel. Aarlanderveen; M den Bleker, Ter Aar; H W Blom. Leiden; W Blom. Alphen a. d. Rijn; A Blonk. Zoetermeer, J J F Blijleven. Leiden; F L Boöijn. Leiden; K A Boekee. Leiderdorp; A Boe- lec, Leiden; J Boelee. Leiden; J Boer, Oude Wetering; N S Bogerman, Alphen i. d. Rijn; M P M v Ijohcmen, Voorscho en; M Bokhorst, Nieuw Vennep; R J Bolhuis, Wassenaar; J C Bon, Nieuw koop; C uit den Boogaard. Warmond; M uit den Bogaard, Warmond; P. Boogerd, Lisse; H Bos. Oegstgeest; J P Bos, Zoe termeer; G J Bosman, Alphen a. d. Rijn; M H Bosman, Leimuiden; J Bourgeois, Wassenaar; N Bouman. Rijnsburg; W G Bouwman, Leiden; J v Braak. Alphen d. Rijn; P A C Brandsma, Rijnsburg; A Breedeveer, Leiden; A Breedijk, Alphen a. d. Rijn; G Bremmer. Hazers- woude; M Bremmer, Hazerswoude; C Breugem, Zoetermeer; F M v d Brink. Alphen a. d. Rijn; I M v d Brink. Alphen Rijn; C v Butsum. Leiden; D O Brussé. Zoetermeer; L B Brussó. Leiden; J P Brussee. Valkenburg; A de Bruyn. Leiden; J v d Burgh. Oegstgeest; W F d Burgh. Leiden; W Bijl, Oegstgeest; J Cammeraat. Hazerswoude; W G M Cas- teleyn. Leiden; J Ch Casteleyn. Ryp- wetering; G Ciggaar, Sassenheim; J C Compeer, Katwijk a. d. Ryn; P Th J Compeer, Katwijk a. d. Ryn. M.U.L.O.-examens te Leiden Voor het diploma MULO A zijn giste- n te Leiden geslaagd: J Marks. Leiden, D W H Planje, Voorschoten. M Poot, Lei den, B C de Jong, Leiden, D Entrop, Lei den J v d Broek, Leiden, H Vink, Bode graven, J M Versnel, Zoeterwoude. C A van der Waals. Leiden, C N van Weizen, Leiden, D Rijnsburger. Leiderdorp, L G Vittali, Leiden, R Moonen. Leiden, M Meyer, Leiderdorp. A T Boon, Alphen aan den Rijn M F Coté, Alphen a. d Riin, A v Beek, Alphen a. d. Rijn, W E Jansen. Voorschoten, E Kamsteeg. Oegstgeest, M v Klaveren. Leiden. A Oskam. Mijdrecht, J B R Pol, Alphen a d. Ryn. Afgewezen: 6 candidates

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3