Bijna tienduizend wandelaars verlieten Nijmegen in alle vroegte Ondanks de warmteLondense bobbies lopen met helmen op EH-' Toch is het zo! Nog eens weer het toelatingsexamen Castella beschermt Uw frisse teint DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER DINSDAG 2! IUU 13S: De Vierdaagse begonnen (Advertentie) HET OORDEEL VAN EEN STAATSMAN (Van onze speciale verslaggever) ACHTMAAL PRESENTEERDE een compagnie van de Koninklijke Ma rine gisteravond het geweer in het Nijmeegse Goffertstadion. Acht maal rezen alle duizenden toeschouwers bij de grote vlaggenparade, die telkenjare de Vierdaagse voorafgaat op, om eerbied te betonen aan de volksliederen van de deelnemende nationaliteiten. Het achtste volkslied was het Wilhelmus. Toen Gijsbert Nieuwland met de Marinierskapel dat lied inzette, begon men, eerst geremd, daarna vrijmoediger, mee te zingen en toen het ontroerende geluid van de massazang van het wandelaarsvolk was verklonken, was de vlaggenparade zo goed als voorbij en de Vierdaagse zo goed als begonnen. Zo goed als. want luttele uren nadien, burgeressen haalden de harten op vanmorgen bij het krieken van de dage raad. hebben bijna tienduizend Nederlan ders. Ambonnezen. Engelsen. Denen, Bel gen. Fransen Zwitsers. Luxemburgers, een Canadees, een Fin, een zware zucht en misschien wel meer dan één ge slaakt. Om vier uur. nee. om drie uur, want om vier uur was het starten, liepen voor hen de wekkers af of werd er op hun deuren gebonsd. En men mag nog enthousiast zijn voor de Nijmeegse w delvierdaagse, als men er om drie uur de koele ochtendstond zijn dekens v terug moet slaan, kan het niet anders of er worden zuchten (diepe) geslaakt. Nijmegen in feestroes Om nog op gisteravond terug te komen. Nijmegen was in feestroes, fonteinen spoten, schijnwerpers verlichtten het ge boomte op het Keizer Karelplein, drom men wandelaars, militairen, burgers rpOEN door opgravingen in Midden- •*- Amerika de ruïnes der Maya be schaving aan de oppervlakte kwamen Cn men ontdekte dat de hier geves tigde culturen in oude tijden even eens geweldige pyramidevormige bouwsels hadden opgericht, lag het voor de hand dat er gedacht werd aan een contact dat in het verre verleden zou hebben bestaan tussen het oude Egypte en Amerika. Hierdoor werd nieuw leven geblazen in de mythe van het verzonken land Atlantis, dat wel licht als brug tussen beide wereld delen zou hebben gediend, maar an deren meenden weer dat in vroeger tijden volksstammen uit de Oude We reld de oceaan zouden zijn overgesto ken. of dat Egyptische of Phoenicische zeevaarders dit stoute stukje zouden hebben uitgehaald. U ziet. een dank baar onderwerp voor mysterieuze be spiegelingen en stoutmoedige fanta- siën. vooral wanneer hierbij terloops de vraag wordt gesteld waar de ver dwenen stammen Israëls toch geble ven zijn. We laten ons hierin niet te ver meesleuren, maar stellen alleen vast dat de overeenkomst tussen de Egyp tische en de Amerikaanse pyramiden niet bijster groot is. Door de pyra- midevorm bestaan er uiterlijk welis- - gelijkenissen, maar het doel van beide pyramidesoorten was totaal verschillend, evenals de inwendige structuur. De Egyptische pyramiden dienden n.l. om iets te bevatten, t.w. het stoffelijk overschot van de pharao; deze pyramiden hadden dus inhoud. De pyramiden van Yucatan dienden daarentegen niet om iets te bewaren, doch om er iets bovenop te zetten, t.w. de tempel van waaruit de ere diensten werden geleid. In dit laatste geval kunnen we dus beter spreken van een pyramidèvormige stellage. Dit verschil in het wezen van beide pyramide-typen is zó groot, dat alleen al hierdoor het zoeken van enige ver wantschap hoogst voorbarig moet he ten. Maar er is nog een kernachtiger argument, waarvoor we echter een kleine zijsprong moeten maken. Wanneer u of ik naar een land zou den emigreren, zouden we ons best doen dat kleine beetje nuttige bescha ving dat ons eigen is. ook in het nieu we land toe te passen. Onze tafelma nieren »suden we misschien verleren, en wellicht zouden ook de weinige chemische formules welke we kennen, verloren raken, terwijl ook de onre gelmatige Franse werkwoorden on getwijfeld het loodje zouden leggen, althans wanneer we deze dingen in het dagelijks leven van ons nieuwe vaderland niet konden toepassen. Maar de practische zaken waarmee we zijn opgegroeid en die ons in het nieuwe land van direct nut zouden kunnen zijn, zouden stellig niet te loor gaan. Het principe van de ploeg, de schaar of de veiligheidsspeld zouden ons bijblijven en indien deze nuttige zaken in dat land onbekend w zouden wij deze voortbrengselen ons vernuft aan onze kinderen c dragen, zodat zij zich daarvan direct konden bedienen. Over duizenden ja ren zouden de oudheidkundigen dan kunnen constateren dat de cultuur welke wij in het nieuwe vaderland hadden gebracht weliswaar niet zó ontwikkeld is geweest dat wij het atoomgeheim kenden, maar uit het bezit van schaar en ploeg zou toch worden vastgesteld dat de genietingen van de Westerse beschaving niet on opgemerkt aan ons waren voorbij ge gaan. Dit principe voor ogen houdend, moeten we constateren dat enige sa menhang op welke wijze dan ook bewerkstelligd tussen de oud-Egyp tische cultuur en die van de Maya's of Tolteken, uitgesloten is, en wel om de eenvoudige reden dat de Egypte- naren reeds vroeg het wiel kenden, terwijl dit gebruiksvoorwerp de Ame rikaanse culturen volkomen vreemd was. Indien iets overgedragen had moeten worden, zou dit het wiel ge weest moeten zijn, een uitvinding dia nimmer vergeten kan worden wan neer zij ééns gezien is. We spraken hierboven over Atlan tis, waarvan uiteraard niemand met zekerheid kan zeggen of het al dan niet heeft bestaan. Maar erg waar schijnlijk is het niet. Later we dan eerst wat mogen keuvelén over de Atlantis-humbug van deze tijd. Daarover morgen. Nadruk verboden. de gezelligheid in straten en op pleinen. Op het plein 1944 concerteerde de Ma rinierskapel, na met walmende flambou- door een gedeelte van de stad te zijn getrokken. gevolgd door honderden euwsgierrgen. Op trots vooruitgestoken borsten blon ken medailles, verdiend bij één of meer -dertig Vierdaagsen. die al gehouden zijn. De Londense bobbies vielen met hun typische helmen het meest op Maar ook de Belgische parachutisten, die net als vorige jaren aan de vooravond van de Vierdaagse boven de Ooy-polder werden gedropt, trokken de blikken van velen, vooral van Nijmeegse schonen. „Geestkracht" Dit jaar zullen de dagelijkse 55, 50, 40 of 30 kilometertochten worden gemaakt onder het trotse motto „geestkracht". Onder dit slagwoord startten vanmor gen de maar half uitgeslapen manner van negen Engelse en drie Belgische mi litaire detachementen, de zestig Luxem burgse militairen en een groep soldaten van het Zwitserse leger. Maar ook de tengere Ambonnezen en de geestdriftige groepen uit Rotterdam en Den Haag. Met geestkracht zullen zij, voorzover dat al thans nodig is, de last van blaren en re gen of zon dragen. Met geestkracht, of zij meelopen om de weddenschap met laatdunkende vrienden te winnen, omdat zij zichzelf niet willen bekennen, dat zij eigenlijk al een dagje te oud zijn voor dagmarson van vijftig eindeloze kilo meters of tenslotte, omdat zij er een spor tief behagen in scheppen om na negen lopen en lopen heerlijk vermoeid in vreemd, maar gastvrij beschikbaar gesteld Nijmeegs bed te duiken. Vier da gen achtereen met als bekroning van di' sportgebeuren de indrukwekkende bin nenkomst Vrijdagmiddag in een Nijme gen, dat gul is met bloemen, met harte lijkheid, met gejuich en bovenal met wel dadige bewondering voor volhardende wandelaars. Zoals het al 37 jaren achter- zoals het nog véle jaren zal zijn. Als men tenminste de Vierdaagse weet te bewaren, voor onheil, dat al ge dreigd heeft, maar dat, gelukkig, kon worden afgewend. Dat kan. als men zich houdt aan het devies van de nu 45-jarige Nederlandse Bond voor Lichamelijke Op voeding: willen is kunnen. De Betuwe in De driftige manoeuvremars van Stenz maakte vanmorgen de benen licht' van 9582 Vierdaagse-deelnemers, die in alle vroegte van start gingen. Met gezwinde pas vertrokken zijn van het Concertge bouw „De Vereniging" en van het Kei- Lodewijkplein. De eersten om 4 uur, de laatsten tegen zevenen. De langzaam verblekende lucht hield een schone be lofte in, een belofte die volmaakt werd vervuld, want de zon ging stralend op over Nijmegen en De Betuwe. Vandaag marcheerde het Vierdaagse-leger Betuwe in naar Houtakker, Huissen. Driel voor de 55 km lopers. Naar Lienden en Valburg voor de 50 km, de Gouden Klomp voor de veerti gers. En alle lijnen van de parcoursen vinden elkaar in Eist. dat vandaag alles de Vierdaagse aan keurig marche rende militaire groepen en individuelen te zien kan geven, gezien heeft. Op zes plaatsen langs de route stonden de radio wagens van de verbindingstroépen. Daarin knetterden de storingsgeluiden °f jankten de Mexicaanse honden, totdat de verbinding met de contrólepost tot stand was gebracht, en men op de centrale administratiekost op elke gebeurtenis as voorbereid. Voor wie urenlang die afmars ziet van groep na groep en individu na individu gaat iets van de grote Vierdaagse-beko- ring leren. En later bij het gemeentehuis in Eist krijgen de verschillende ïndruk- sen nog sterker accent: als de Haag se brandweer voorbijkomt, zingen de harmonicaspelers „Hoort de muzikan ten", wanneer de drie detachementen je Leidsc militaire koksschool onder bevel van kapitein G. Peetsold pittig DE VIERDAAGSE Vrouw en zwager gered Man tijdens kanotochtje verdronken Kleuter in Eindhoven overreden De 25-jarige gehuwde bankwerker D F. van As uit Rotterdam is gister middag verdronken tijdens een tochtje met een kano op het Hollandsch Diep voor Willemstad. In de kano bevonden zich behalve het slachtoffer ook mevr Van As en haar zwager L. van Veen. Zij konden zwemmend de wal bereiken. Het slachtoffer werd onmiddellijk nadat de boot was omgeslagen vermist cn is tot iu toe nog niet gevonden. Het echtpaar /an As had geen kinderen. In Eindhoven is gistermiddag het inderhalfjarig zoontje van de graanhan delaar Scheepens aan de Woenselsestraat door een met zakken graan beladen wa gen overreden en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde op de plaats achter de I woning van S.. waar het ventje aan het spelen was. Juist op het moment dat het paard aantrok, viel het jongetje voor één van de wielen. De driejarige Wpkje Meijer te Leeu warden werd door een betonpaal ge troffen, toen deze omviel, doordat er een jongen inklom. Zij overleed korte tijd De Yankees - aardige luitjes. Erg lat_?r- U.P in po'ltlek dj.™..., Moet U die tabaksvelden zien bij beth in de Kromme Rijn. Haar 17-jarige Lexington in Kentucky I zuster bracht haar spoedig op het droge. Voor mij dan ook alleen Lexies maar kunstmatige ademhaling mocht niet - - meer baten. Het 3-jarige dochtertje van de familie N. aan de Schimmelpenninckstraat v e n t e r is achter het huis voorover een afvoerputje gevallen en gestikt. van America's Best Tobaccos. voorbijmarcherén, als de politiegroepen van Den Haag langs komen, geestdriftig zingend van „In de Oost is 't niks ge daan, o kassian". Het was feest daar van morgén in Eist en het lijkt er op, dat het dé drie komende dagen feest in Nijme gen en de Betuwe zal blijven, want de lucht is staalblauw. De brand in Deltl Brandweer vertraagd door telefoonmisère Het heeft bij de brand in de Delftse iet- en spiritusfabriek van jongstleden Zondag, naar van officiële zijde bevestigd werd, zeer lang geduurd eer de telefoni sche waarschuwing de brandweei reikte. Dit vond zijn oorzaak in de werk- zaamaheden aan de telefooncentrale Delft, die thans geautomatiseerd wordt. Mer. hoopt 1 December hiermee klaar zijn, maar tot die tijd zal Delft nog heel wat ongemak op telefoongebied moeten doorstaan. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondèntie uitèrlijk ter post moet zijn, staan tussen haakjes achter de van het schip vermeld: Indonesië: m.s. Mataram (30 Juli): Ned. Nieuw-Guinea: ma. Pyrrhus (11 Aug.) Ned. Antillen: m.s. Norinda (25 Juli); Surinamé: s.s. Cottica (5 Aug.); Unie Z,-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Oranje- fontein (28 Juli); Canada: m.s. Prins Maurits (27 Juli); Zuid-Amerika: s.s l?de Octobre (25 Juli); Brazilië: m.s Eemland (27 Juli), m.s. Tara (29 Juli) Australië: via Engeland (25 Juli); Nieuw- Zeeland: via Engeland (25 Juli). (Vervolg van pag. 1) Maar ja, er zit ook wel eens écht tim merhout bij; daarom blijft enige soepel heid bij de toelating geboden. Afschaf fing van het toelatingsexamen, zonder daarvoor in de plaats te stellen, het euvel van de mislukkingen slechts verergeren. Bovendien verliest 't school hoofd zijn richtsnoer. ruimte moet zijn voor onafhan kelijke beslissingen in zeer bijzondere ge vallen, zoals de heer W. in het slot var zijn artikel betoogt, kan zonder meei worden toegegeven. VWELKE oplossing staat de heer W voor ogen? Een psycho-technisch on derzoek met alle risico's van dien? Of mis schien een brugklasse, die mogelijker- reeds een jaar verlies betekent, vóórdat de Gymnasium- of HBS-studle aangevangen? Het meeste ware wellicht te zeggen nor een determineerklasse gedurende de maand Juli, maar de bezwaren daar- •erbonden voor een grote school juist in de examentijd maken mtj hui verig. Trouwens, de heer W. stelle zich niet voor, dat op de scholen, waar dif experiment wordt genomen, alle leerlin- jen een succesvolle schoolloopbaan heb- Thans het tweede en, het derde bezwaar. Zelfs indien het mogelijk ware eer jectieve norm voor de toelating te vin- du het probleem van zittenblijven lukken blijven bestaan. Dat komt, omdat wij kinderen voor scholen trachten a inplaats van scholen voor deren. Hier komen wij tot de defecten va V.H.M.O. als zodanig, een probleem dat los staat van de aansluiting. De heer W. hoede zich evenwel voor de verwarring, waaraan zijn artikel mank gaat. Zijn sta tistisch materiaal heeft met de aanslui ting niet of nauwelijks te maken. Volgens de bekende formule 10- 2 2 1 5 behaalt de helft van de V.H.M.O.-leerlingen nimmer het eind diploma. „Wat een verspilling van geld van ouders en gemeenschap! Wat een energievermorsing van leraren en leer lingen!" roept de heer W. uit. Maar weet W. dan niet, dat verscheidene leerlingen op school komen met de bedoeling genoe gen te nemen met het getuigschrift 3- jarige HBS, dat vele leerlingen, volgens de plannen, na enige jaren overgaan naar MTS, kweekschool, landbouwschool e.d.? Zijn dit nu mislukkingen? En de emi- gratiegevallen? Sommige leerlingen kunnen door hui selijke omstandigheden of lichamelijke zwakte de studie niet beéindigen. Is dit de schuld van de school? Sommige dou blures kunnen op gelijke wijze worden verklaard. Staan de gevallen van norma le verhuizing ook in de statistiek der „vertrokkenen zonder diploma"? Indien W. aan enkele scholen de ach tergrond van zijn cijfers had nagegaan, zou hij minder verontrust zijn geweest. Ten slotte nog deze opmerking. Er zijn verscheidene scholen, die met heel wat gunstiger cijfers voor de dag komen, dan die, welke de heer W. noemt. Aan het domme gemiddelde hebben we zo weinig. Ik geef evenwel volmondig toe, dat het aantal werkelijke mislukkingen toch al tijd nog groot genoeg blijft om van een probleem te spreken. Dr G. B. W. HUIZINGA Binnenkort zullen Japanse deskundi- ;n naar ons land komen, om onze me thode van landaanwinning te bestuderen. Regen op St Margriet en toch Zomer (Van onze weerkundige medewerker). Een oud weerrijmpie luidt: ..Regent het op St. Margriet (20 Juli), G weken boerenverdriet." Het heeft gisteren in vrijwel het gehele land geregend, plaatselijk relt meer dan 5 mm, maar dat het. ni waar is, dat het na een natte St Ma griet vrijwel elke dag regent gedu rende 6 weken, wordt vahdaag al be- Het warmtefront van een depressie ten Westen van Schotland trok giste ren over ons land. W{j zijn nu in een vrü warme vochtige Zuidelijke lucht stroming komen te liggen. Kwam de temperatuur gistermiddag belangrijk hoger dan 19 a 22 graden Celsius, daag mogen wij een maxima van over de 25 graden en in het Zuiden zelfs tot 29 graden verwachten. Temperat die voor een Vierdaagse wel aa hoge kant zijn, maar waar men v< in onze badplaatsen al enige weken naar heeft uitgezien. De vraag is nu maar. hoe lang dit warme zomerweer zal aanhouden. Over Engeland beweegt zich al weer een koufront, dat regelmatig naar het Oosten trekt. Hierdoor zal de kans op koelere lucht, mogelijk met onweer, toenemen. De kans op onstabiel en minder warm weer is na morgen dan ook waarschijnlijk. De situatie waar na morgen komen te liggen, is type rend voor de hondsdagen, nl. zwoel weer met af en toe kans op een regen- of onweersbui. Van het erf van School en Keil BeroepingswerJc Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Houten J. R. Cuperus te Doornspijk; te IJsselmuiden L. Blok te Kampen; te Hellouw C. Graafland, cand. Gouda; te Stad aan 't Haringvliet T. Poot. cand. te Bodegraven; te Ernst (toez.) J. Kruyt. cand. te Gouda; te Britswerd- Wieuwerd J. Walstra, cand. te Groningen. Benoemd: tot vicaris te Gouda T. Schuurman, cand. te Hillegersberg; tot vicaris te Werkendam G. Zonnenberg. cand. te Kampen; tot hulpprediker te Haarlem (wijkgem. 3) ds W. J. v. tilden. pred. aldaar, en per 1 Oct. dr J. C. Roose, em. pred. te Groningen. Aangenomen: naar Renkum (2e pred. plaats) A. Th. Rothfusz, vicaris aldaar, die bedankte voor Mijnsheerenland; naai Zwolle (vac. H. de Boer) M. J. Wagen voorde te 's-Gravenzande. Beroepbaarstelling Ned. Herv. Kerk G. Zonneberg. cand. H. Berkstraat 14. Kampen; G. J. F. Versteegh. cand. Prinses Mariannelaan 50. Voorburg; J. C. Remijn, cand. Burg. v. d. Voort van Zijp laan 17, Utrecht. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Sneek W. de Joode. cand. te Apeldoorn en J. A. Rebel, cand. te Rot terdam. Examens Geref. Kerken De classis Zwolle heeft praeparatoir ge ëxamineerd en beroepbaar verklaard J. Wapenaar. Rhynvis Feithlaan 30 Zwolle, cand aan de Theol. Hogeschool te Kam pen: F. v. Zuthem. Assijdorpstraat 139. Zwolle, cand. aan de V.U. Moeilijkheden in Centraal Onderwijs Overleg De Raad van Leeraren bij het Voor bereidend Hoger cn het Middelbaar On derwijs heeft besloten zich terug te trek ken uit het Centraal Onderwijs Overleg. De Nederlandse Onderwijzersvereniging, die in het C.O.O. is vertegenwoordigd, heeft namelijk onlangs zonder overleg te plegen met de Raad van Leraren adres aan minister Cals gezonden t. de salarissenkwestie. De vertegenwoor digers van de Raad van Leraren namen dit in een vergadering van het C.O.O. de vertegenwoordigers van de Ned. On derwijzersvereniging kwalijk, doch de zen reageerden daarop niet. Daarom be sloot de Raad van Leraren, dat zijn ver tegenwoordigers voortaan de vergade ringen van het C.O.O. niet meer zullen bijwonen. Morgen Chr. Gerei. Zendings dag in Wassenaar Morgenochtend om half 11 begint op Raaphorst te Wassenaar de jaarlijkse Zendingsdag van de classis 's-Graven hage der Chr. Geref. Kerken. Spreken zijn ds N. de Jong van Katwijk aan Zee ds D. Bicsma Jr van Amsterdam-O., d! A. Bikker van Amsterdam-W. en J. Vis ser. Ds G. H. Polman van s-Gravenhage- O. zorgt voor het slotwoord. In de middag hoopt ds J. Jongelei van Bussum een vertelling voor de kin deren te houden. Bij ongunstig komt men bijeen in de Geref. kerk de Zijllaan. Kerkelijk conflict in IJsselmuiden Zondagmiddag zijn er moeilijkhedi ontstaan tijdens een kerkdienst in I Vrije Hervormde Gemeente in IJsss muiden. Een deel van de gemeente is vij mening, op grond van de mening vi wijlen ds Keiler, dat men zich afzijcj dient te houden van andersdenkend» Een ander deel, onder leiding van ds Wakker, wenst daarentegen ruimere oi gang met hen. Door dit meningsversea is een diaken uit zijn ambt ontzet omöj hij de „nieuwe' koers" wilde volgen. 1 zijn plaats werd een andere diaken gt kozen en ook een ouderling. Daar Wakker de bevestiging van deze ambii dragers weigerde, zou deze taak verriil worden door ouderling H. Stam Tr. deel van de gemeente bleef buitq het kerkgebouw staan en maakte lui: ruchtig protest. Ook tijdens de beven ging was er rumoer in de kerk. en 4 gewezen ambtsdrager trachtte de he Stam van de katheder te duwen. Na 4 bevestiging kwamen de opposanten 4 kerk weer binnen, tijdens het zingen vï Psalm 11. HOOGLERAARSBENOEMINGEN B. en W. hebben aan dc gemeenteraad vi Amsterdam aanbevolen ter bènoemi buitengewoon hoogleraar in de st wiskundige economie en «.oörtometrie Gein. Universiteit van Amsterdam. 1 P. de Wolff, lector in de statistiek. AMSTERDAM. 20 Juli. Aan! benoeming van buitc de propaedcutische. (Advertentie Nieuwe Bloemenzeep slechts 20 cent 1 Castella heeft de fijnste bloemengeuren en de mooiste tinten uitgekozen voo nieuwe, onverpakte Bloemenzeep. echte merkzeep voor slechts20 ct per stuk! Daarmede brengt Castella een echte merkzeep binnen ieders bereik. Nu keus uit drie heerlijke soorten loogleraa ilijke 1 aan deze universiteit AMSTERDAM. 20 Juli A. Schouten zal. in verband m van de 70-jarige leeftijd, op eervol ontslag worden verleen van buitengewoon hoogleraar tlaal-mectkunde aan de Gem NOTARIEEL EXAMEN. l DEN HAAG. 20 Juli. Geslaagd: D. ft c (2e ged.). R Houwti j EXAMENS M.O. 's-GRAVENHAGE. 20 Juli. Gesla Ned. MO-ia): J. Th. Bontius. Dev« Bums. Medemblik. R Dieleman. M H. Esser. Enschede. C. F. Gabriels. Bri mcj. A. M. v. Galen, Haarlem, G. J. Geerli Nijverdal. H. v. d. Gieasen. Barncveld. C. Gijsel, Wijk a. Z„ Ph. Hoepelrt G. M. L. veld, Nijmegen. - Meuler J. Viss Jodi Maa Weeda. d. Meulen. Arnhem. P. Pooi Franken. Amsterdam, T. M. Joosten. Den Hl i-GRAVENHAGE. 20 J- i. Geslaagd Ned. M.O. (bi: D. J. Stec-nkamp, Vooi J. C. Verkerk. Vlissingen. AMSTERDAM. 20 Juli. Geslaagd voor M.O.'ai D R. Bouhuijs. •s-GRAVENHAGE. 20 Juli. Geslaagd MO. lich. oef.: mej. E. Bonscn. Amstc mej. G. Edel. Amsterdam, mej. C. J. Gi nenboom, 's-Gravonhage, mej. H. Heljenbrok, Amsterdam, mej. A. M. wer, Bergen, mcj. C. M. Leguyt. Ams mej. M. I. de Nooy, Utrecht, mej. L. teig, Amsterdam, mej. M. Smit. Amsterd mei. C. I Steendiik. ScherDenisse. mcj. A. lage. G. Rijks. 's-Gravenhage. H. netten. Scheveningcn. J. C. Verspillc, ■'cnhage. G. J. L. v. Vianen. 's-Grave J J. Volbeda, Katwijk a. Z.. J H. Voorburg. Th. Wapenaar. Rotterdam. I .-. Westbroek. Leiden. J. G. van Z\v ftijswïjk. mej. J. C. Bakker. Groninger C. H. Hukxrt v. Beusekom. Gréningei- :ht, Groninger T. M. iej. g7 Melis ej. J. G. Eggin Thans kan waarlijk IEDERE vrouw In Nederland een jeugdige, frisse teint hebben. Overtuig U zelf. hoe gemakkelijk U dank zij Castella ook in de warme zomerdagen Uw huid heerlijk fris kunt houden. U hebt immers keus uit drie voortreffelijke Castella-soorten! Voor een huid, die véél schuim nodig heeft, geeft Castella Spécial (32 ct) een overvloed van heilzaam schuim. Voor de liefhebster van de van ouds bekende Castella blijft natuurlijk de heerlijke Castella Schoon- heidszeep (32 ct) ter beschikking. Tijdelijk levert Uw winkelier U TWEE stukken voor 50 cent.' Maak met spoed gebruik van dit bijzondere aanbod.' Wilt U zich voor een bescheiden prijs toch het genot van een echte merkzeep verschaffen, neem dan voor slechts 20 ct per stuk de nieuwe Castella Bloemenzeep met de tinten en geuren van ontluikende rozen. Het lied der aethergolven WOENSDAG 22 JULI. um I. 402 m. NCRV: 7 00 Nieuws m. 7.15 Gvmnastiek. 7.45 Een woord dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde mu- 5 Gram. 9.00 Voor de zieken 9.30 vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgcn- 1.00 Gram. 11.20 Metropole orkest en 1.00 Twee piano's. 12.33 Gram. 1.00 1.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront, ar. muziek. 1.50 Gram. 4.00 Voor de 20 Orgelspel. 5.50 Gram. 6.00 Gevar, 6.30 Spectrum van het Chr. organi- i verenigingsleven. 6 45 Gram. 7.00 7.10 Boekbespr. 7.25 Gram. 7.30 ,-erz. 7.50 Gram. 8.00 Radiokrant. 8.20 moedelijk verslechteren. „Goed," zei hij op staande, „de vacanties zijn bovendien in zicht. Maar in September verwacht ik u." Rick trok de schouders op. „Ik beloof niets. En doe dit graag alleen lopende schaap het ge noegen het niet al te veel na te jagen. Denk daarbij een beetje aan uw gezin en offer niet al uw tijd.." Dominé fronste de wenkbrauwen. „Laat mij maar over mijn gezin vaderen, meneer Tom- berg." zei hij geërgerd. Rick antwoordde niet. Zwijgend hielp hij zijn 25. „Waarom hebt u geen geloofsbelijdenis afge legd?" Rick lachte een beetje spottend. „Wilt u daar mee zeggen: dan ben je er van af?" Dominé keek hem peinzend aan. 't Was waar, hij had deze vraag niet zó moeten stéllen. Maar wat was het jammer van die jongen. Hij had dadelijk sympathie voor deze blonde kerel ge voeld, toen hij hem in de kerk zo aandachtig had zien luisteren. En nu viel dat zo tegen. „Maar," hervatte hij, „hoe stond uw vader hier tegenover?" Rick werd opnieuw kwaad. Wat had deze vreemde met zijn intieme leven te maken? Doch plotseling besloot hij alle9 te zeggen. Misschien kwam er dan een eind aan dat gezeur. „Vader en ik wisten weinig van elkaar," zei hij bitter. „De zegening van hét pastorieléven is, dat het gezin op de laatste plaats staat." Dit was dominé Doeben echter niet met hem eens. „Ik ben ook een predikantszoon. Maar wij hadden een gezellig gezin." „U zegt: wij. Wie waren dat? Uw vader en u?" „Wij waren met acht kinderen." „Welnu, ik was alleen. Mijn moeder verloor ik negen jaar geleden. De stadsgemeente vorder- de mijn vader geheel voor zichzelf op, en hij had reed de predikant het modderige de kracht niet om er zich tegen te verzetten. Maar Rick was ver Later had hij er ook de lust niet meer toe. Moe ders dood had hem te veel aangegrepen. Maar ik stond alleen. Toch vonden we elkaar terug. Maar juist tóen., ach, wat praat ik?" brak hij abrubt af. Hij stond op. „Dominé, neem me niet kwalijk, wanneer ik u misschien onaangenaam ben geweest. Er stak geen opzettelijke bedoeling achter. Maar ik heb geen tijd om naar de ca techisatie te komen. Laat me genoegen mogen nemen met uw preken." Hij trachtte te glim lachen. „Als ik belijdend lid was, zou dat ook voldoende moeten zijn." De predikant begreep, dat het onderhoud af gelopen was. Verder aandringen zou de zaak ver- door CAREL VAN DER HOEK bezoeker in zijn regenjas. En met het onaan gename gevoel in stilte uitgelachen te worden, lerige zandwegje op. lachen. Gezeten ach ter zijn bureau staarde hij de doorweekte tuin in, steeds minder tevreden over zijn houding. Neen, de kennismaking was niet in orde ge weest. Hij had zich onbehoorlijk gedragen. Wat had hij er bovendien mee bereikt? Hoogstens wat uitstel. Hij kon immers niet volhouden, dat het bij hem op dat éne uurtje in de week vast zat? De werkelijkheid was, dat hij zich er voor geneerde om als bijna vierentwintigjarige kerel nog gehoorzaam in een banken- of stoelenrij te zitten en zich te laten overhoren En nu had hij het zo mooi gemaakt, dat er niets overbleef dan een bezoek te brengen aan de pastorie om althans nog iets goed te maken. Rick boog zich weer over zijn boeken en vergat allengs het geval. Hij maakte goede vor deringen, vond hij zelf. En tevreden dacht hij, dat het misschien goed zou zijn om zijn le raren een premie in uitzicht te stellen, wanneer zij er in slaagden hem in recordtijd door zijn examens te helpen. HOOFDSTUK 10. „Wij vinden het allemaal goed, dat je de klei ne naar Wim wilt noemen. Bij de Reftings zul len ze het ook wel prettig vinden. Natuurlijk kom ik weer helpen. En wat die meneer be treft, die moet maar een poosje ergens anders heen gaan." Eline las de brief van haar moeder met ge mengde gevoelens. Het was fijn, dat ze alle maal zo blij waren. Maar de oplossing ten op zichte van haar pensiongast plaatste haar weer midden in de moeilijkheden. Tornberg wist er nog niets van, en ér hing zo veel van af hoe hij de onvermijdelijke veranderingen zou opne men. Een verpleging thuis had veel bezwaren. En hoe moest het met de bediening? En zou Tornberg het kindergeschTei kunnen en willen verdragen? Het had vroeger zelfs Wim in zijn studie gehinderd. Zo bezat Eline haar stille vreugde niet onver deeld. Haar zorgen dienden zich elke dag op nieuw aan en deden haar vertrouwen in God telkens wankelen. Vergeefs zag zij uit naar een kennelijk antwoord op haar gebeden. Bij het overwegen van elk besluit stond zij alleen. Aan alles waren bezwaren verbonden. Soms echter waren haar gedachten licht. Dan schenen de zorgen zo maar van haar af te val len. Had zij niet de vaste belofte, dat de Here haar Rechter was? Had Hij niet beloofd voor haar bijzondere zorgen te zullen hebben? Ze deed er een groot kwaad mee zo te twijfelen. Want zelfs wanneer Tornberg zou vertrekken, was God dan met machtig genoeg haar voor broodsgebrek te bewaren? Zij kreeg dit kindje immers van Hèm? Waarom was ze dan zo klein- gelovig? de Mau-Mi 10 45 Avon' 12.00 Gram Orkestvereniging en sol vapens" 10.10 „In het li iu". reportage. 10 20 Gevi im II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws 8 00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Vooi 9.00 Gymn. 9.40 Orgelconcei VPRO: 10.C 1005 Morgenwijdlni VARA: 10.20 Voor dc vrouw. 11.00 Graii 12.00 .Orgelspel. 12.33 Voor het platteland 12.38 Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 Tentoonstel llngsagcnda. 1.18 Polltiekapl. 1.50 Gram. 2.01 „Dc weg omhoog: Het N.V.V. wordt ge- sticht". 2.15 Omroeporkest. 3.15 Voor de kind 4.00 Kamermuziek (tussen 4.00 en 6.00 Ronde v. Frankrijk). 4 10 Voor de jeugd. 4.45 Vooi dc zieken. 5.15 Gram. 5.25 Lichte muziek. 5.5< Regeringsuitzending: R. A Ferries: „Sport lr Suriname". 6 00 Nieuws 6.20 Act. 6 30 Gram 7.15 „Het volle pond". VPRO: 7.30 Voor d« jeugd. VARA: 8.00 Niuws. 8.05 Pol. comm klankb. 10.15 'ianorecital. 10.45 .Glas", caus. 11.00 Nieuws. 11.15 Sociallstisc lieuws in Esperanto. 11.20—12.00 Gram. Engeland, BBC 330 m. 12.15 Gram. 12.2 Gevar. muziek. 12.55 Weerber. 1 00 Nieuw: .10 Ooggetuige verslagen. 1.30 Dansmuzlel .55 Sport. 2.00 Concert. 3 00 Hoorspel. 4.C 5 Caus. 17.00 Gevar muz. 7.40 Caui Entftihrung aus aem Serail", open uws. 9.15 „Die Entführung aus der l verv.9.55 Interview. 10 25 Repor- ïuziek. 12.45 Orkestcóncert 2.00 Vbör de vrouw. 3.00 4.15 „Mrs. 0 Orgelspel 6.00 Dan - M 7.25 Spoi Cla\ •t. 7.30 Gevai 10.00 Nleuwi rdracht. 11.2 347 m. 12.1 6.30 Am. ultz. 7.00 Gr< 8.30 Concert. 11.45—12.0C Brussel 324 m: 11.45 Gram. 12.30 Wcerbi 12.34 Gram. 300 Orkestcon< 5.00 Nieuws. 5.1 Gram. 15.50 Boe 7.00 Nieuwi 8.00 Hoorspel. 9.00 Jazzmui 8.02 Voca 1.15 Gri 3 45 Vlaamse lledert... ram. 5.30 Klénkboeld. 5.40 ispr. 6.00 Gram. 6.15 Caus. ".15 Rep. 17.40 Gi 9.30 Concert. 10.00 Nieuws. 11.15 Dubbel ge mengd kwartet. 10.30 Gram. 10.40 Dubbel gemengd kwartet. 10.55—11.00 Nieuws. Brussel 484 m: 12.10 Concert. 1.00 Nieuws. 1.10. 2.00 cn 3.00 Gram. 4.30 Lichte muziek. 5.00 Nieuws. 5.15 Lichte muziek. 6.30 en 7.40 Gram. 7.45 Nieuws. 8.00 Concert. 9.30 Gram. 10.00 Nieuws. 10.10 Licht muziek. 10.50 Nws. BBC Ultz. voor Nederland. 10 00—10.30 n.m. Nieuws. Vrijbuiters Radiodagboek (op 224 en VMW. F. A. Mi iej. M. L. Rodenhuis. E (Gr.), mej. G. J. Scnnema. Groningen, A. E. Zijlker, Groningen. W. O. v. Oven Breda. J. L. Pastoor. Lobith, P. J. v. Sc dél. Helvoirt, J. W. v. d. Sluys. 's-Hertt bosch. L. F. J. v. d. Weijdcn, Veghel, Willema, Nieuwenhagen. mes: L. E. noys. A. N. v Baarie. C. E. Dankclmai L. Th. Drewea en E. Ch. de Gruijter W. Locb. R. E. de Looff, R. Wcterings D. J. Witkamp. UTRECHT. 20 Juli. Geslaagd vooi vertaler Frans: mevr. J. H. dc Jong, Pa J. H. v. Erven. Epe, C. Jongeman weigerde naan van meisje te zeggen Politierechter verwees moeilijki zaak naar rechtbank De 35-jarige wachtmeester 1 klasse i Jjj rijkspolitie C. H. v. M. uit Poortug heeft op 14 Mei j.l. een 20-jarige jon) ee' man aangehouden en in een cel in raadhuis opgesloten, omdat deze \vel| de de naam te zeggen van een meisje, wier gezelschap hij was en die voor verkeersovertreding geverbaliseerd wi Thans stond de wachtmeester voor sis waarnemend politierechter in Rotterd mi terecht verdacht van wederrcchteli te vrijheidsberoving. De politieman ontk aa de aanvankelijk de jongeman te heb v° opgesloten. Later -heeft hij de gang 4 zaken toegegeven. Wegens de moeili - beoordeling van dit geval heeft de p|| tierechter deze zaak naar do meervjV dige kamer van de Rotterdamse reel bank verwezen, waar zij in September behandeling komt. Amerikaanse onderministi^ in Den Haag 1. inz nu c f ie, e,# Vanmiddag werd de Amerikai onderminister van Landbouw, Truellaa Morse, op Schiphol verwacht. lai Onmiddellijk na aankomst zou hij I bezoek brengen aan een modelboer cn een groot landbouwbedrijf in streken van Amsterdam. Vanavond zou onderminister I aanzitten aan een diner, dat hem ambassadeur Selden Chapin in ambtswoning in Den Haag wordt a boden. Ook minister Mansholt zou wezig zün. De heer Morse vertrekt gen per auto naar Brussel. Omringd door familieleden, aller kleed in Oosterse kledij, is gister, met een lijnvliegtuig uit Brussel de mier van West-Bengalen, dr voor een particulier bezoek s op Schiphol gearriveerd. Op het vliet was ter begroeting de ambassadeur India in Den Haag aanwezig. De Ber se premier zal tot Woensdag in ons blijven, waarna hij zal doorreizen Wenen. Weer Nederlandse musicjj^ voor het Canadese leger*cn Opnieuw zal getracht worden v4ei,i muziekcorpsen in het Canadese l«jxe ongeveer 50 musici te werven in Nèfeui land. Zoals bekend heeft men in a!®*' gelijk aantal Nederlanders uit 4 groot aantal sollicitanten uitverkof plaats in een Canadees milif muziekcorps. Van 10 tot 15 Augustus!' zullen in Don Haag wederom worden gehouden. Gegadigden kud zich wenden tot de Canadese ambassfcjj Sophialaan la, Der. Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2