Oude „beestjes" op grootse luchtmachtexpositie Fokker C-4 werd in Delft van de zolder gehaald Vacantie op postzegels in allerlei landen L -J Éis -ip- Financieel Overzicht [van de week) Val van Beria (1) Val van Beria (2) Val van Beria (3) NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 18 IUU 1953 Veertig jaren herleven in Soesterherg (Van een medewerker) T~\E GROOTSTE luchtmachttentoonstelling sinds veertig jaar wordt op U Zaterdag 25 Juli in Soesterberg door de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal-vlieger I. A. Aler, geopend. Gedurende twee weken zal Nederland kunnen zien, hoe moeizaam de weg van de luchtvaartpioniers is geweest. In de enorme tenten, die op de vliegbasis Siesterberg zijn op gericht, kan de jongere generatie zich overtuigen van het werk en het kunnen van de „oudjes". Op de vliegbasis zullen voorts diverse typen vlieg tuigen te bezichtigen zijn. Het wordt de meest omvattende tentoonstelling sinds de ELTA, de Eerste Luchtvaart.Tentoonstelling Amsterdam van Augustus 1919. Bij de ingang van de tentoonstellings tent zal een monument „aan onze geval len kameraden", op kleinere schaal naai het origineel, de bezoeker een ernstige inleiding tot de wereld van het verleden geven. Daarna wordt onmiddellijk de aandacht van de bezoeker op „De Spin' gevestigd, het eerste door Fokker ge bouwde toestel dat op 1 Aug. 1911 boven Haarlem vloog. In Fokkers dagboek staat o.m. het vol gende: „Ik taxiede naar het uiterste grens van het veld. keerde en ging met volop gas op het andere einde aan. Toen de leden van de feestcommissie zagen, dat op een meter of tien van de sloot de -wielen nog steeds niet van de grond waren, zakte ongetwijfeld hun het hart in de schoenen. Als dat het geval was, dan zat hun hart toch niet lager dan mijne. Maar net op dat ogenblik voelde ik dat de vleugels gingen dragen en hef volgende moment ging ik de lucht in Vijf minuten lang voelde ik mij overge lukkig, al rondvliegend boven de stad op een hoogte van 100 meter. Het ogenb!" van landen stelde ik zo lang mogelijk uit. Als ik er niet in slaagde behoorlijk landen dan zou dat méér zijn dan f ongeluk, waar wel overheen te komen was. Maar ik wilde voor een ieder.... „dat die jongen bij ons vandaan het hem De commissie was nog blijer dan ik, toen ik net over de sloot heen kwam vrij goed landde. Daar ik even te doorrolde, moet ik nog inderhaast zwenking maken, om te voorkomen dat ik ergens tegenop ging. De commis dacht dat dit er normaal bij behoorde maakte mij een compliment over mijn kunstig sturenDe volgende dag liep de hele stad Haarlem uit om mij te zien vliegen!" Aldus het dagboek van Fokker. Oude beestjes Ook kan men op de tentoonstelling de vermaarde Fokker C-V zien; Voor ieder oud-Soesterberger is dit een goede oude bekende. Vele uurtje werden op deze „beestjes" in het luchtruim doorgebracht, en ofsohoon zij later nog als aanhangsel van de Militaire Luchtvaart werden be schouwd, bewezen zij nog gedurende'de laatste oorlog goede diensten. Maar al te goed herinneren hun vliegers zich het „huisje boompje beestje" vliegen waarbij de vijand door de zeer laag vlie gende Fokkertjes vaak onaangenaam werd verrast. Voorts kan men op de tentoonstelling de ontwikkeling van alle vliegtuigtypen die bij de Luohtmacht in gebruik waren, via modellen volgen. Maar behalve de typen uit de oude doos. vindt men ook de nieuwste snufjes zoals een openge- Eerste luitenant J. H. van Heusden, een der bezielnede krachten bij de organisatie van de grote tentoon stelling ter gelegenheid van het luchtmachtjubileum op Soesterberg. werkte straalmotor, een schietstoel, kort om vrijwel al het materiaal dat bij de Kon. Luchtmacht in gebruik is. Dat er voor de totstandkoming van zulk een uitgebreide tentoonstelling heel wat komt kijken, spreekt vanzelf. Vliegtuig op zolder Aardig is, dat de C-V die thans op de tentoonstelling komt, van de Technische Hogeschool te Delft afkomstig is Hier stond het toestel, veilig voor het oog van het voormalige Hitlerregiem, op zolder. Het kostte heel wat hoofdbrekens, door middel van takels het „oude beestje" via het dak od de begane grond te krijgen. Nu „graast" het weer op ver trouwde bodem. Een woord van lof voor de samenstel ling van deze tentoonstelling mag wor den toegezwaaid aan luitenant J. H. van Heusden van de Luchtmachtvoorlich tingsdienst, die met zijn mannen de or ganisatie en het uitvoerendé gedeelte van deze show verzorgde. Als men de rijzige figuur op Soester berg opmerkt, die nu eens hier en dan eens daar opduikt om persoonlijk overal een oogje in het zeil te houden, dan merkt men wellicht op, dat op de borst geen vliegerswing prijkt. Maar stelt u handtekeningen van Fokker, Jan Olie slagers, Lindbergh, Farman, Van dér Hoop, Van Weerden Poelman, Kingsford Smith e.a. Op journalistiek gebied is er ook het een en ander te zien, zoals bijv. de voor pagina van de New York Times uit het jaar 1906, waarin een interview met de gebroeders Wright is afgedrukt; dan de originele telex met de opdracht van het R.A.F.-commando voor het uitvoeren van de luchtlandingen bij Arnhem en Nijme gen op 1 September 1944; het eerste in Nederland verschenen luchtvaartperio- diek uit 1908; de officiële ELTA-catalo- gus etc. Tenslotte de overbekende herijine- ringsborden die waren uitgegeven ter ge legenheid van bekende gebeurtenissen. Die verzameling is uniek in Nederland. De man die achter de schermen aan de touwtjes trekt, is majoor H. J. Waal wijk, het hoofd van de Luchtmachtvoor lichtingsdienst. Overal tegelijk springt hij de leden van zijn team bij, die vaak over heel Ne derland verspreid hun werk verrichten. De „major" heeft twee hobbies, n.l. een Conferentie van Hervormde jeugdbonden Het landelijk verband van Hervormd Gereformeerde jeugdbonden houdt op 3, 5 Augustus in het zendingscentrum te Baarn een leidersconferentie voor het „kader" van de vier jeugdbonden. Bij vol doende deelneming volgt een tweede con ferentie van 68 Augustus. Sprekers zijn: ds Jac. Vermaas te Bodegraven („bcgin- selvorming"). J. van Leun te Giessen Nieuwkerk („methode van werken door de organisaties"), burgemeester mr dr E. P. Verkerk van Boskoop („wat kan onze jeugdzorg doen tot redding van onze maatschappij?") en A. Drogendijk te Dor drecht („de rijpingsjaren bij onze leden"). Indonesië en Tsjechoslowakije heb ben gisteren een HANDELSOVEREEN KOMST ondertekend, die voorziet in een uitwisseling van goederen tot een totaal bedrag van 110 millioen Roepiah in beide richtingen. In EERBEEK is in oprichting een N.V., die. met een totaal te kapitaal van f760 000 de zuivering en van industriqwater ter hand wil voorliefde voor gedichten, die waar schijnlijk een gevolg is van zijn Journa listieke opleiding, en het verzamelen van gegevens en afbeeldingen van militaire uniformen van de hele wereld. Zijn opinie is: „Wij Nederlanders moe ten weten dat wij een luchtmacht be zitten. Een luchtmacht, vóór ons en dóór ons. Daarby vormen de pers en de tentoonstellingen het opvoedende ge deelte!" Opvoedend en tot eer strekkend! Majoor H. J. Waalwijk, hoofd van de Luchtmachtvoorlichtingsdienst, tij dens de ontvangst van gasten op de vliegbasis Soesterberg. zich gerust, want luitenant Van Heusden leerde korte tijd geleden vliegen op de Tiger Moth en op de Fokker S-ll. „Als je zo lang als passagier vluchten ge maakt hebt, dan wordt het toch wel tijd, dat jezelf ook eens de stuurknuppel kunt hanteren", zegt hij. Tien jaar verzamelen Ook de bekende collectie van de luite nant Wim Teuben van de Luchtmacht- voorlichtingsdienst ontbreekt niet op het appèl. Ruim tien jaar heeft hij besteed een collectie te verkrijgen, waardoor men een duidelijk beeld van de ontwik keling van de luchtvaart krijgt. Tijdens de oorlog in 1944, kreeg luit. Teuben van de bekende ballonvaarder J. Boesman een uitnodiging om een avond van de Haagse ballonclub bij te wonen. Daar hoorde hij zoveel over luchtvaart dat hij, zoals hy zei: „werd gegrepen door een verzamelwoede van alles wat betrekking had op de his torié van de luchtvaart. Een cadeau in de vorm van een Uiver-enveloppe die ter gelegenheid van de beroemde Londen- Melbourne race werd uitgegeven en die mij werd geschonken, deed bij mij de maat overlopen" Bij die ene enveloppe is het overigens niet gebleven. Het resultaat is, dat Ne derland thans kan zien wat er op het ge bied van luchtvaartdocumentatie bestaat. Een groot gobelin uit de Verenigde Staten met de koppen van de eerste Oceaanvliegers, een lijst met originele Aardgas fout geregistreerd Steenwijkers kregen te goedkoop gas De gemeente Steenwyk, die enige tijd geleden is overgegaan tot het distribu eren van aardgas, heeft ondervonden dat het nieuwe gas ook nadelen kan hebben. Men noteert namelijk een exploitatie verlies van ongeveer twintig procent en een onderzoek heeft uitgewezen dat de voornaamste oorzaak niet zozeer gezocht moet worden in lekkages en breuken in leidingen dan wel in een verkeerde regi stratie door de gasmeters, meldt het Alg. Dagbl. Ook by kolengas zullen de meters wel een verkeerde stand hebben aangewezen, doch het gebruik van aardgas heeft de verkeerde aanwijzing sterk beïnvloed. Er zal besloten worden 50.000 uit te trek ken om de (tweeduizend) gasmeters te revideren. Zestien millioen meer dan in '52 Dit jaar 48 millioen eieren uitgebroed Het broedseizoen 1953 mag over het algemeen zeer geslaagd worden ge noemd. Er werden in totaal 4S millioen eieren uitgebroed, hetgeen 16 millioen meer is dan vorig jaar. Dit werd deze week te Apeldoorn op de Jaarvergadering van de Vereniging van Broederijen en Pluim- veefokbedrijven meegedeeld door de voorzitter, de heer A. H. van Steenber gen uit Bennekom. Over de prijs kon men tevreden zyn. Een belangrijk deel van de productie wordt naar Duitsland uitgevoerd. Dit maakt de positie van de pluimveefokkers kwetsbaar en daarom worden pogingen in het werk gesteld om ook de Engelse markt open te krijgen. (DOOR G. J. PEELENf SNUFFELEND in mijn albums naar illustratiemateriaal voor dit vacantie- praatje behoefde ik niet veel moeite te doen, een hele stapel zegels en series over dit onderwerp te vinden. Het kostte wél moeite me te be perken en een keuze te doen uit die veelheid. De vreugde van de vacantie vond ik het overtuigendste in beeld gebracht op het Hongaarse zegel, waar mee de illustratie begint. De vreugde die het hele gezin omvat: rechts vader (met trékharmonica), moeder en zoontje, op een hoogte, met een mooi uitzicht op de weg in het dal. Ook daar lopen de vacantiegangers met koffer en rugzak. We zien in de bocht de touringcar, en op de achtergrond de jeugdherberg (afb. 1Hier zien we als op een fotomontage de vele vreugden van een paar weken ontspanning, vrijheid in de mooie natuur, om te bekomen van de sleurgang van het dagelijks werk, heel een jaar lang. Het is prettig, dat Nederland met de uitstekende zomerserie van Paul Citroen, die vrolijke, luchtige aquarel-zegeltjes van 1949. zo'n goed figuur slaat in deze vacantiezegelreeiks. Afb. 2 geeft de typisch Haagse mogelijkheid: dolce far n-ienite op een terrasje aan zee. Afb. 6: zeilen op de plassen en meren, afb. 12: er samen op uit, trekkend door de pracht van de rijpende korenvelden, afb 16' kamperen het eigen potje koken, na dag van spelen en trekken. Ook op ander vacantie-aspect wijst Citroen, afb. 9; eer&t helpen met de oogst by boer of tuinder, om zijn eigen vacantie- neisje te verdienen! Deze motieven van de Nederlandse zegels, vinden we ook terug op de zegels van de andere landen; het strandleven van Soheven-ingen, verschilt nu eenmaal n-iet zoveel van dat van Frankrijk (afb. 4) of van Hongarije (afb. 3), waar de baders zich venmaken aan het Balaton- meer. En de Bulgaarse baadster (afb. 8> aan het zwarte zee-strand vermaakt zich met haar balspel net zo goed, als het Nederlandse zwemstertje op afb. 7. Zo is het ook met het kampleven. De jonge Roemeense „pioniers" in hun kamp (afb. 5), nu onder communistische lei ding, zullen toch ook hun ongedwongen Feid'nand schiet met grot geschut vreugdevolle momenten beleven, precies zoals de Bulgaarse kampeerders dat deden in hun „Kraflt durch Freude"-kam- pen. ten tijde van de Duitse nazi-invloed (afb. 15 en 18). De Franse trekkers afb. 10. ten bate van de jeugdherbergen, zullen aan het eind van een tocht mei evenveel vreugde hun zware rugzak af gooien. als ze bij het gastvrije nachtver blijf aangekomen zijn, als hun Neder landse collega's van afb. 12. Hongarije laat vol trots zien, hoe ze haar werkers beloont! De prachtige feodale kastelen van de vroegere aristocratie zijn eigend en ingericht tót natuurvrienden- huizen en vacantieverbly-ven voor wenkers (afb. 13)! Ook andere landen trachten vacantie gangers te lok-ken naar hun schone stre ken. Luxemburg, afb. 11, heeft een prachtig zegel van de beroemde Wolfs- kloof bij Ech-ternach. Wie de moeizame wandeling naar de top volbracht heeft, wordt ruimschoots beloond door het on vergetelijk panorama tussen twee hoge pieken door, op Echternach. En zo lokt België vacantiegangers naar de prach tige Maasvallei (afb. 17). Er zijn geluk kig ook zegels, die er aan herin-neren, dat men voor een prettige vacantie geen dure buitenlandse reis nodig heeft of tochten. Het welslagen van een vacantie i; afhankelijk van afstanden. Men kan vreugde en ontspanning vinden i eigen, naaste omgeving, zoals dde Finse vrouwen, die zich op afb. 14 vermaken bij het gemeenschappelijke Sauna-bad, of zoals het jongetje op onze laatste afbeel ding. dat geniet van zijn kano. gracht of kade voor zijn deur! Postzegels wensen lT een prettige Voorshands geen vergoeding aan nazi-slachtoffers De Westduitse Senaat, de Bondsraad, heeft een wetsontwerp betreffende scha devergoeding aan slachtoffers van he' naziregiem van de hand gewezen, omdat uitvoering hiervan een grote geldelijke last voor de Westduitse negen staten zo betekenen. Het ontwerp is nu doorgi zonden naar een bemiddelingscommissie van Bondsraad en Bondsdag, om to vergelijk tussen de verschillende stellen van beide Huizen van het parle ment te komen. Meer vertrouwen in Indonesische suikerindustrie De effecten-beurs bleef deze weel een rustige stemming en de omvang de zaken was beperkt. De koersen heb ben na de recente stijging tot dusver geen reactie van betekenis te geven, waaruit blijkt, dat de technische positie van de markt gezond is, Deze week trokken cultuurwaarden wederom de aandacht en met i keraandelen werden ditmaal begunstigd door het publiek. De berichten inzake •betere vooruitzichten der lopende oogst- campag^e en een toenemend herstel der ondernemingen hebben niet nagelaten enige indruk te maken en men kryg-t wat vertrouwen in de toekomst van de Indonesische suikerindustrie. De interna tionale suikerconferentie, welke in Lon den momenteel wordt gehouden en die tracht te komen tot een regeling van pro ductie en prijzen, zal zich ook bezig hou den met he; productie-quotum van Indo- 'i. dat na de oorlog geen suiker heeft geëxporteerd, in tegenstelling tot v gere jaren, in welke de Java-suiker uitnemend export-artikel was. Gezien de geleidelijke opkomst van de, Indonesische 'kerproductie, verwacht men. dat de delegatie van dit land zich ernstig zal verzetten tegen een dreigende verlaging der toekomstige productie-quota Zowel Handelsver. Amsterdam, als Nisu Jav. Cultuur konden deze week koersavans behalen. Ook tabaksaandelen waren in herstel konden het eerder geleden verlies vrij behoorlijk inlopen. De verhouding tussen certificaten Oude Deli en Deli Bat. Ru-b- Tabak wordt nu tamelijk nauwge- acht genomen op basis van het be kende verw-isselingsaan-bod. Afgewacht moet nog worden in hoeverre de certifi- Oude Deli straks te lijden zullen hebben van realisaties van houders, die tengevolge van de omwisseling hun bezit in tabakswaarden zien toenemt Ook rubbers waren iets beter gestemd, hoewel geen nieuwe gezichtspunten hier omtrent bekend werden. In de vergade ring van de Silau Sumatra Rubber liet het bestuur zich zeer voorzichtig uit om trent zijn mening aangaande de toekom stige positie van het artikel. Met veel omkleed, acht men het niet on waarschijnlijk. dat in de toekomst de vraag naar rubber zal toenemen. Ook de verhouding tussen natuur- en kunstrub ber blijft moeilijk te overzien en met name de Amerikaanse productie van syn thetische rubber kan moeilijk uitsluitend op economische gronden beoordeeld wor den. Gelijk men weet vormen de producten rubber en tin de voornaamste uitvoerpro- ducten van Indonesië. Bij alle twee is sprake van zeer lage wereldmarktprijzen. De tinprijs daalde deze week tot het laagste peil sedert Korea en bedroeg nauwelijks de helft van het sedert 1950 behaalde hoogste niveau. De gouden tijd der hoge productenprijzen heeft Indone- niet weten te benutten en nu de orde de rust in het land toenemen, is het prijsniveau nauwelijks» lonend meer. Voor het Westerse bedrijfsleven komt daarbij nog de onzekerheid inzake de toe komstige transfer. Wij herinneren aan de mededeling in de vergadering der Ser- badjadi Rubber, dat de nieuwe transfér regeling. welke in concept is gepubli ceerd, maar nog niet van kracht is ge worden, minder gunstig is dan die, welke in voorgaande jaren gold. Voorshands is het toegestaan de helft van het voor winst-transfer bestemde bedrag over te maken. De internationale aandelen bleven goed op prijs en konden in het algemeen iets aantrekken. De resultaten van de AKU over het tweede kwartaal van dit jaar zyn gepubliceerd en kunnen bevredigend worden genoemd. Philips toonde zich gevoelig voc berichten inzake een nieuw televisietoe stel, dat door het concern in het buiten land vervaardigd wordt. Binnenlandse industriëlen waren rustig gestemd en vertoonden in hel algemeen slechts geringe koersafwijkingen. W. J. Stokvis heeft een onveranderd dividend van 7% aangekondigd en maakt in het verslag melding van scherpe concum Er is een nieuwe emissie van aande len en wel van de Haarlemsche Machine fabriek v/h Gebr. Figee. De nieuwe aan delen zijn voor de houders van uitstaan de stukken verkrijgbaar a 105^. De theo retische waarde van de claim bedroeg vóór de verhandeling f47.50, terwijl de eerste beurskoers f 50 beliep. De ontvangst der emissie kan dus goed worden ge noemd. Ook de stockdividenden Neder landse Staalfabrieken werden tegen goede prijs verhandeld. Hieruit blijkt, dat het klimaat ter beurze ten gunste van ni emissies is gewijzigd. De verminderde lust tot nieuwe i: teringen en de onzekerheid op de goede renmarkten, welke aanvulling van voi raden niet aanlokkelijk maakt, zorgen echter voor, dat het bedrijfsleven slechts met weinig nieuwe emissies komt. Duitse obligaties waren vast gestemd iet name Younglening. Laatstgenoemde stukken werden in open ihoek verhandeld stegen tot boven de parikoers. Het tijd stip van het van kracht worden der Duitse schuldenregeling komt dichterbij Blijf bij hoofdpijn niet bij de pakken neerzitten, maar neem direct Aspirin (alleen echt met het BAYERkruis). daardoor is de kooplust toegenomen. In het buitenland noteren Young en Dawes echter aanzienlijk lager dan hier ter beurze. De introductie van certificaten Amerika Fund werd zeer goed ter beurze ont vangen. De eerste dag werd al meer dan f 1 millioen geplaatst. Een nieuwe soort gelijke introductie is op komst. Staatsfondsen bleven prijshoudend en toonden geen reactie op de mededeling de minister in de Kamer, dat een ve lening op komst is. Uit de Pers al Zei- tung, schreven het volgende over ae val van Beria: „Het te Londen uitgesproken vermoe den, dat Molotof en leidende militaire kringen de hand zouden hebben gehad in de val van Beria, wordt in Russische emigrantenkringen te München niet ge deeld. Men gelooft eerder, dat het uit sluitend Malenkof en de zijnen waren, die met de hulp van de partijbureau- cratie en persoonlijke vrienden in het politie-apparaat (onder wie Kroeglof) Beria ten val hebben gebracht. De gevolgen? Beria's vertrouwensman nen zullen hun posten verliezen. Wel licht neemt Malenkof toch de meer libe rale nationaliteitspolitiek van Beria over. Stalin heeft deze tactiek ook vaak toe gepast. De landbouwpolitiek? De Groot-Rus Malenkof zal wellicht de boeren van Groot-Rusland tonen, dat hij hun zal ge ven, wat de niet-Russen Stalin en Beria in de eerste plaats aan de Kaukasiërs, Oezbeken. Turkmenen e.d. hebben ver schaft. De democratisering van de kolchozen heeft in Aziatisch-Rusland sedert 1945 n.l. veel sneller voortgang ge vonden dan in Groot-Rusland. De buitenlandse politiek? Malenkof, de binnenlandse politieke overwinnaar van Beria, zal voorlopig z'n handen vol heb ben met de consolidering van z'n positie. Op de duur zal Molotof's positie ta.v. Malenkof zwakker worden, doch voor lopig zal Malenkof geen tijd hebben, de nota's van Molotof te corrigeren. Alles hangt er nu van af, of Malenkof snel naar de opengevallen macht grijpt, zonder daarbij gebruik behoeven te ma ken van het machtsmiddel, dat Stalin zo zorgvuldig heeft weten uit te schakelen uit de Sowjetpolitiek: het leger. Te Stockholm is men algemeen van duidelijk verband tussen de onrust in Oost-Europa en de val van Beria. Overigens neemt men aan. dat het rode leger in de volgende ronden van de machtsstrijd een beslissende rol zal spe len. Malenkof's overwinning zou tevens de victorie van het leger zijn. Het drama bewijst, dat de Sowjet-Unie een periode van zwakte doormaakt, die het Westen moet trachten uit te buiten". TN de Londense Observer onder- A streept Edward Crankshaw met de Prawda dat Beria om redenen van binnenlandse politiek in ongenade is ge vallen. Hij schrijft: „Het is overigens nog te vroeg om te concluderen, dat dit een overwinning van Malenkof betekent. Er zijn op de achtergrond wellicht andere kapers op de kust. De ontwikkeling in de satelliet staten kan niet veroorzaakt worden door één man. Wat op internationaal gebied gebeur de sedert Stalins dood, schijnt op een natuurlijke wijze voort te komen uit Malenkofs eis van een buitenlandse po litiek. die gebaseerd is op de feiten. De Prawda herhaalt nog eens, dat er geen probleem bestaat, dat niet kan worden opgelost en dat de verdeling van de we reld volgens Ideologische gezichtspunten met gerechtvaardigd is (dit in directe tegenspraak tot de leer van Lenin en Stalij Het kan zijn, dat Beria is geko zen t» zondebok voor de ontwikkeling in de satellietstaten. Doch zijn verwijde ring lost deze crisis niet op. De spanningen die in de Sowjet-Unie bestonden en die maar juist door Stalin bedwongen konden worden, zyn en dit was te verwachten niet door zijn opvolgers overmeesterd. Zy hadden de keuze tussen een felle actie en het toe geven aan de dringendste eisen. Ongetwijfeld zyn de Russische leiders het er niet over eens. welke politiek tegenover Amerika moet worden ge voerd. Sedert de vorige week begint de toon ten aanzien van de Ver. Staten har der te worden, terwijl Engeland en Europ^a met zachte woorden worden ge- rPENSLOTTE schrijft André Pierre in het volgende: .is een eind gekomen aan het driemanschap, dat na Stalins dood de leiding had genomen. In ieder geval Beria niet vervangen door iemand van n niveau. Kroeglof is als „technicus" aangetrokken en kreeg dan ook niet de titel „eerste vice-president van de Raad" (welke post dus vacant ls). Verwacht wordt nu een reeks zuiverin gen. Beria's talrijke vrienden zullen zo goed mogelyk terugslaan. De weg naar de top is dus zo verraderlijk, dat zelfs Malenkof niet zeker kan zijn van de uiteindelijke overwinning". preferente aandelen vastgesteld op f50.- en op gewone aandelen op f 15.- per aan deel. Tot leden van de directie werden be noemd ir J. L. C. Tersteeg (Djakarta) en - M. Zwaap (Soerabaja).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5