Te Voorschoten recht men nog altijd het marktkruis Middeleeuws gebruik heeft zich gehandhaafd TE LAAT!!! Zal put in de Kalkpolder niet worden gedempt? Vangsten en prijzen blijven op een goed peil Nieuwe Chr. school zal welkome aanwinst zijn NIEUWE LEIDSCHE COURANT PAARDENMARKT 28 JULI (Van een medewerker) Aan de vooravond van de paardenmarkt te Voorschoten, die op 28 Juli gehouden wordt, richt men op enkele tientallen meters afstand van de grote verkeersader HaarlemDen Haag het merkwaardige marktkruis op, dat moet worden beschouwd als een unicum in Nederland en misschien wel als een unicum in heel West-Europa. Wij zien hier immers bij de ingang van de markt een middeleeuws symbool verrijzen, dat zich, welke a anderingen zich ook in de grote wereld hebben voltrokken, meer dan eeuwen lang onveranderd heeft gehandhaafd, zelfs toen niemand zich de eigenlijke betekenis van dit zinnebeeld meer bewust was. er aanvankelijk twee: een aan elk der beide ingangen. De gemeentelijke heid bevestigde en bevestigt nog altijd op een schildje even onder de kop de markttarieven. Vroeger stonden op dit sahild de kleuren en het wapen van de burggraaf van Leiden van Wassenaar, maar de moderne tijd heeft er een laag verf over uitgestreken, gele verf als een onwaardig „patina der eeuwen". Men zegt. dat de gemeente voornemens is wapen er weer in de oude kleuren op aan te brengen. Hoe het zij. het doet als een verrassing aan, wanneer men bij het betreden van het marktplein te Voorschoten plotseling tegenover een symbool staat, dat in het der Middeleeuwen zo ontzaglijk veel heeft betekend. Het is onbegrijpelijk, hoe het zich daar. op enkele honderden meters afstand van de drukke verkeers- en Haarlem en Den Haag. heeft kunnen staande houden, terwijl overal elders met de oude marktvrede ook het symbool daarvan is opgedoekt. Is het voortbestaan te danken geweest aan het feit. dat de markttarieven aan de paal werden aangeslagen? Men had symbolen voor de marktvrij- heid in verschillende delen van ons land. Kruisen waren er in geheel Rijnland; had deze tijdens de Sint Margrieten- markt te Leiden en tijdens de paarden- Het marktkruis had in de gelovige volksgemeenschap van de Middeleeuwen een zeer bijzondere betekenis. Markten werden vroeger gehouden ter herdenking van de stichting van een kerk zoals bekend, nauw verbonden met de kerkmissen, die later zouden ontaarden dn de wereldse kermissen. Het waren feesten die volle acht dagen duurden en volk tot zich trokken heinde en ver. Door bijwoning van de missen bood de kerk aan de bezoekers een mogelijkheid tot gedeeltelijke kwijt schelding van de kerkelijke straffen, o.a. dde van de kerkelijke ban. Maar om die kerkelijke ban ongedaan te maken, moest men tenminste een vol octaaf de missen kunnen bijwonen en daartoe was het. dat tijdens de feestélijke kerkmissen een marktvrede werd afgekondigd, ten be wijze waarvan aan de ingangen van de markt een kruis werd overeindgezet. Vele steden in Nederland hebben het marktkruis gekend. Te Nieuwerschie is in 1270 een markt opgericht door graaf Floris V en als symbool van de markt vrede is ook daar een „Kruys opgerecht en op den achtsten dag naa zyne oprech- ting. volgens het gebruyk der andere Jaarmarkten, afgenomen en weggedaan". Leiden kreeg in 1303 op „Sint Martyn Schuddekorfsdach" het recht tot het hou den van een jaarlijkse vrije kaasmarkt „ende van die jaarmarekt sal men dat Cruys rechten op St. Margrieten avont alle jaer, ende sy al duyren ende staen dn airemanieren en dn den rechte, dat andere jaermarekten staen in onsen lan den, uytgenomen vechten, dat sal men beteren ende berechten nae der hant- veste van de poorte by Schepenen". Dat wil zeggen, dat de marktvrede gold ge lijk in andere steden, maar dat vechtpar tijen tijdens de markt zouden worden berecht volgens de reeds bestaande plaatselijke verordeningen. Die, tussen twee haakjes, niet mis waren. Haarlem kende de kruisrechting met „alle toebehooren" en Vlaardingen had nog marktkruisen ön 1608, toen een pla- kaat werd afgekondigd, volgens hetwelk niemand paarden mocht verkopen dan „tusschen staende Oruyse", dat wil zeg gen slechts op de plek. die als markt was aangeduid door genoemde marktkruisen. Het kerkelijk en wereldlijk element in deze kruisen viel wonderlijk samen te Valkenburg, waar men de gedachtenis van het Heilige Kruis met bijzondere Ipis- ter placht te vieren, namelijk met plechtige ommegang van de kerk vi. Rijndijk, langs de weg van het huis To renvliet en dan terug. Bij de zuidelijke kerkdeur werd dan een kruis geplant. Op diezelfde dag begon de paardenmarkt en ten teken van de marktvrede hing het huis van de koster een lang ijzeren kruis. Het accent heeft rich later wat het wereldlijke verplaatst. De nadruk viel meer op de vrijheid van de markt, dan op de vrijheid voor het bijwonen der missen. Maar hoe het zij. de marktvrede beduidde voor de markbbezoeker zowel gedurende de reis naar de markt, als tij dens zijn verblijf dn de stad en de tocht maar huis terug, dat hij niet mocht wor den „gearresteert, becommert ofte beleth in eenigher manieren", noch voor schul den, noch voor vergrijpen. markt te Voorschoten. Valkenburg en Vlaardingen en ook Schiedam. Delft, Oudewater en Haarlem hebben indertijd het kruis gerecht. Men maakte in 1627 nog melding van het marktkruis te Vlaar dingen en voor zover ons bekend werd Het laatste overgebleven marktkruis Nederland, op de paardenmarkt te Voorschoten. nog tot na 1744 tijdens de paardenmarkt Valkenburg dat lange ijzeren kruis aan het huis van de koster gehangen. Geslaagd Mej H Verbeek, tijdelijk onderwijzeres in de openbare lagere school is geslaagd voor het examen nuttige handwerken. Doktersdienst Gedurende dit weekeinde zijn voor spoedeisende gevallen te bereiken' dokter F, R. M. Tonino, Voorstraat 23, tel. 23, i zuster J. J. Minnaar. Papelaan 24. Geslaagd Voor het examen costumière, afgeno- en aan de Prinses-Beatrixschool te Voorburg is geslaagd onze dorpsgenote mej. Jeanne J. v. d. Hoeven. Tulpstr. 6 (Advertentie) Zware palen Nu. ruim zes eeuwen na de instelling van de paardenmarkt te Voorschoten, heeft men daar nog een der zware houten palen, waaraan eertijds het symbool van de marktvrede werd bevestigd. Er waren Voor de 4 Middenstandswoningen in de Meidoornstraat te Leiderdorp bent U te laat. Maar U bent nog net op tijd voor de 2, die wij gaan bouwen aan het Burgemeester Brugplein. Maar wacht U dan vooral niet te lang. Koopprijs billijk. Mooie omgeving! Stel U in verbinding met BOUWBEDRIJF v. HEMSBERGEN Vondelstraat 52 Bilderdijkstraat 24 Raad leiderdorp Misschien besparing van een ion bij centrale riolering De raad van Leiderdorp is gisteravond in voltallige vergadering bijeen geweest onder leiding van burgemeester K. van Diepeningen. Bjj de behandeling van het bestekklaarinaken van de centrale riolering heeft de voorzitter enige Interessante mededelingen gedaan over het verband tussen de zandwinning in de Kalkpolder en het Leidse merenplan. Het niet dempen van de put in deze polder zou neer komen op een besparing van 100.000 bij de centrale riolering, zo bleek uit zUn betoog. Allereerst ging burgemeester Van Diepeningen in het kort de geschiedenis an de zandwinning. Gedeputeerde Staten verleenden Rijkswaterstaat in 1948 vergunning voor zandwinning in de Kalkpolder op voorwaarde, dat de ont stane put weer zou worden gedempt. Rijkswaterstaat ging bij de Kroon in beroep, omdat dit een extra uitgaaf zou vergen van ƒ1.200.000. VISSER1JGOLF Het i6 deze week met de vangsten van de haringschepen goed gegaan. Vooral de laatste dagen is er veel haring gevangen, zodat voor deze week op een gemiddelde vangst van 200 kantjes per schip gerekend kan worden. De schepen vissen nu van 55* tot 55' 451 NB en 0* 151 WL. De lengte, waar de haring gevangen wordt is dus vrij groot. Er wordt dan ook algemeen ver wacht, dat deze vangsten nog even zullen aanhouden. Door de grote vangsten is weinig lust onder de schippers om te gaan trekken. De schepen, die op de haring- trek zijn, meldden de eerste dag geringe vangst. Terwijl de vangsten groot zijn, blijven de prijzen goed. Er was deze week der een stijging dan een daling it markt te zien. In Katwijk draaide deze week geen enkele haring door. Wel is de nu gevangen haring wat groter, maar dat is juist goed, daar de export juist grote haring vraagt. Daar er berichten binnen gekomen zijn, dat Rusland een grote order zal plaatsen, is dit een goede stijfhouder voor de markt. De prijzen, die deze week werden ge maakt, waren vopr groene haring van 46 tot 49; kleine en grote haring 29,90 tot ƒ36,10; steurharing van ƒ32 tot 39 per kantje. De aanvoer aan de Katwijkse afslag was 7057 kantjes. Rondvis ook gematigder De wijtingprijs, die eergisteren een top bereikte, was de dag daarna al aardig in gebonden: voor de mooie soorten werd nog wel tussen de f 18 en de f 19 betaald, maar daar bleef het dan ook bij en ook de braadschelvis maakte niet meer dan t 22 f 24 per kist. Goede snurrevaad- schol bracht het tot f 34 tot f 35 wat de tweeën betrof en de beste drietjes gin gen voor t 18 tot f 20 van de hand. Maar de slappe, dichte schol drie van de kust werd tot de pufschuit veroordeeld. Haring zakkende Dat het zeebanket over de hoogste prij zen heen ls, baart niemand verwonde ring: het seizoen gaat nu op gang komen en de aanvoerverwachtingen voor de ko mende week zijn niet slecht, zodat de handel geen voorraad hoeft te vormen en de vismeelfabrieken al weer eens voor zichtig een oogje aan de markt wagen uit de verte dan altijd. Gisteren was de koers nog zeer rede lijk: de beste haring werd verkocht voor rond f 25 per kist en het slappere goed kwam bij de f 18 terecht. Daar tussen in zaten de middelsoorten, die voor onge veer f 22 van de hand zijn gegaan. De kleine kistjes van 22 kilo deden tussen de f 8.50 en de f 10. Makreel was door de schaar te peperduur: van f 36 tot f 40 de 50 kilo. Kabeljauw knabbelde af Voor de regels kabeljauw werd tussen de f 90 en de f 77 neergeteld de laatste prijs voor de middelsoortrijen en dc kisten dikkoppen gingen voor ongeveer f 115 weg. Tong gezakt, tarbot gevraagd Ook de tong deed mee aan de algeme ne baisse: voor lappen kwam van 2.85 tot t 3.25 binnen, de grootmiddel maakte ongeveer f 1.85 en de kleinmiddel f 1.90 met f 1.65 voor de enen en om en de bij de f 1.25 voor de slips. Tarbot bleef daarentegen volop in trek en handhaafde zich op f 2,30 tot f 2.60 per kilo. Goede reisjes Zowel de Allan Water als de trawllog- ger SCH 135 van Vrolijk maakten oen re delijke reis: de Vemmer deed na elf da gen f 23.500 ën de Cornelia Maria maak- f 11.000. Klaverblad voor vandaag Aan de markt van vanmorgen ver schenen drie trawllers, te weten de Ma yan Hattum met 475 kisten haring, 40 kleine kistjes haring, 110 zwarte kool, 8 makreel, 60 wijting, 20 gul, 20 varia, 10 radio en 6ó stijve kabeljauwen; de Pol derman met 475 kisten en 70 kistjes ha ring, 55 makreel, 70 kool, 50 wijting en 35 varia plus de Herman met het móóie vangetje van 950 kisten en 330 kistjes ha ring, 130 makreel, 30 schelvis, 70 kolen, 130 voting en 25 diversen. Hangende dit beroep is door G.S. aan Rijkswaterstaat voorgesteld uit de Kalk polder slechts 350.000 m3 zand te win nen. zodat de kosten van demping veel minder zouden bedragen, terwijl dan 750.000 m3 zand uit het Leids Merenplan betrokken zou kunnen worden. Rijks waterstaat zou zich daarvoor met Lei den moeten verstaan. Op deze suggestie van G.S. is Rijks waterstaat ingegaan en in contact met Leiden getreden. De gemeente Leiden heeft toen voorgesteld, dat Rijkswater staat en Leiden een stichting zouden vormen, die de exploitatie van de zand winning ter hand zou nemen en het zand zou leveren aan Rijkswaterstaat en aan de gemeente Leiden. Aangezien Leiden ter plaatse enkele boringen had verricht oordeelde Rijks waterstaat het nodig meerdere boringen te verrichten. Op de zitting van de Raad van State verklaarde ir Ringeling, dat de resul taten van de nieuwe boringen zo slecht waren, dat de zandwinning uit het me renplan voor 50 procent niet verant woord zou zijn. Er was veel minder zand dan men aanvankelijk gedacht had. Dc nieuwe boringen toonden aan, dat het zand ook veel dieper zat. Rijkswaterstaat achtte het niet ver antwoord met Leiden een overeenkomst te treffen omtrent de zandwinning uit het Leids Merenplan. Ir Klein, optredende namens G.S. heeft In repliek nog betoogd, dat. Indien de zandwinning ter plaatse niet gunstig was. Leiden mogelijk op een andere plek ln Warmond zand zou kunnen winnen. Het verbinden van de zandput in de Kalkpolder met het Leids Merenplan is gevolg van het feit, dat G.S. Rijks waterstaat hebben gestuurd in de rich- van de zandwinning uit Warmond, zodat Rijkswaterstaat deze twee moge lijkheden tegen elkander moest afwegen. Voor Leiderdorp is in heel deze kwes-1 De heer Moraal drong tie van belang of de put in de Kalkpol- der al of niet wordt gedempt. Wórdt rij niet gedempt en kan ze als lozingsvijver voor de centrale riolering worden bruikt, dan zou dit een besparing geven van 100.000, ongeacht goedkopere ploitatie. Alvorens daarvoor een pleidooi te hou den heeft het bestuur van de Kalkpolder zich met ir De Gruyter van Rijnland verstaan over mogelijke gevaren verzilting van het boezemwater. Ir De Gruyter, die op dit punt zeer deskundig is, heeft aan het bestuur de Kalkpolder medegedeeld, dat voor verzilting geen gevaar bestond, m; daarentegen dit gevaar bij het Leids Merenplan zeer groot was. Het bestuur van de Kalkpolder, let tend op de grote belangen, die haar ingeland de gemeente Leiderdorp heeft, heeft op de openbare zitting in de Raad van State gepleit voor het instandhouden Ir Klein deelde, na het pleidooi de Kalkpolder mede, dat het idee oi put als lozingsvijver voor de centrale riolering te gebruiken een volkomen gezichtspunt was. Deze mogelijkheid is misschien voor lr Klein aanleiding G.S. alsnog te adviseren de demping te laten vallen. Overi gens is nu het woord aan de Kroon. Ziektekosten en W. hebben in een uitvoerige nota de raad mededeling gedaan uitvoering ziektekostenregeling personeel der gemeente. Van de zijde van de afdeling Zuid- Holland van de vereniging van Nedér- landse Gemeenten is nu een voorstel af gekomen om mede te werken aan hel het leven roepen van een ziektekosten- orziening voor het gemeentepersoneel op basis van een gemeenschappelijke re geling tussen de Zuid-Hollandse gemeen ten. De daarbij gevoegde ontwerprege ling voorziet in de oprichting van een ambtenaren-ziekenfonds voor de gemeen- n in deze provincie. Naar de tegenwoordige salarissen en lonen zal de regeling, bij een totaal aan pensioengrondslagen van ƒ68.118, een uitgaaf van 1362.36 vergen. De interim regeling over 1953 vordert een uitgaaf 1124,06. en W. stelden voor tot Invoering deze regeling over te gaan op 1 Januari 1954. De heer L. Los was verwonderd hoe het mogelijk is met een dergelijke lage premie zulke voorzieningen te treffen als oorgesteld. Hij vreesde dat de pre- t.z.t. verhoogd, ja zelfs drastisch verhoogd zou moeten worden. Wethouder Snel was voor een volle dige goede verzorging van ambtenaren en gemeentepersoneel, maar ook hij vreesde in de toekomst hogere kosten. Zijn mening daaromtrent was als min- derheidsnota bij de stukken gevoegd. Overigens achtte hij het geen taak van de overheid zich op dat terrein te be- De gemeente gaat. zo zeide de burge meester. deze regeling voor 5 jaren aan, en kan dan beslissen om lid te blijven of niet. Afgewacht moet worden of de verstrekkingen inderdaad tegen de voor gestelde premie zal kunnen plaats vin den. Zonder hoofdelijke stemming werd dit voorstel aanvaard, waarbij wethouder Snel geacht wilde worden te hebben te gengestemd. Met de N.V. Verenigde Touwfabrieken is overeenstemming bereikt over de af stand van grond om niet, ten behoeve van verbetering en verbreding Van der Valk Boumaiïweg. Waarschijnlijk begin 1954 gereed, maar in September beginnen de lessen al Wie geen vreemdeling in Jeruzalem is, zal weten dat de Christelijke scholen niet te klagen hebben over gebrek aan leerlingen. Dat is een verheugend verschijnsel. Doch het ls soms benauwend te zien, hoeveel kinderen in één klas moeten worden ondergebracht. Zo ook in Oegstgeest. Met name de Lcidse-Houtschool is sterk ge groeid en kan het gTote aantal leerlingen niet meer bevatten. Het mag dan ook uitkomst heten, dat er binnen afzienbare tijd aan deze moeilijke situatie een einde zal komen door de bouw van een nieuwe Christelijke school aan de Hofdjjck, die zal uitgaan van de Stichting voor Christelijk Onderwijs te Oegstgeest en omgeving. o Pachtkwestie Ten einde te voorkomen, dat de onder handelingen met de gebr. K. en J. van Winkel over beëindiging van de pacht, slepende wordt gehouden, achten B. W. het gewenst een rechtsgeding a: hangig te maken bij de Pachtkamer Leiden, tot ontbinding van de bestaarde pachtovereenkomst met de C.V. Vlam ovensteenfabriek, v/h M. P. Splinter. De heer De Graaf vond de houding van Gebr. van Winkel niet geheel juist. On derling overleg ware beter geweest, te- daar zij wisten dat de pacht opgezegd. De burgemeester deelde mede. dat de gebr. Winkel waren uitgenodigd bespreking, maar zij waren niet verschenen. Gezien het gebeurde te Hli- legom moet deze weg worden bewandeld. W. deelden aan de raad dat zij een bespreking gehad hebben met belanghebbenden over de doortrekking de waterleiding in de Zijldijk en Munnikkenweg. De kosten van deze door trekking in deze wegen zijn resp. be groot op 6955 en 5595. Aangezien de doortrekking van de waterleiding in de Munnikkenweg kan beperkt blijven tot het bedrijf van de heer Muilwijk, kunnen de kosten daar door worden teruggebracht tot ƒ2040. De heer Muilwijk is bereid ƒ500 in de onrendabele kosten bij te dragen. De onrendabele kosten van de waterleiding in de Zijldijk zullen ƒ300 per woning be dragen. Men zal geen aansluiting krijgen Dor 300 is betaald, eventueel met Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Aanvaard werd het voorstel van B. en om aan het Chr. Lyceum te Alphen m den Rijn ten behoeve van 4y3 leer- ng een subsidie te verlenen van 35,18 per leerling. Verder deelden B. en W. mede. dat in het Ingenieursbureau Van der Steur, Van Bruggen en Drexhage ls opgedragen W. te adviseren, op welke wijze de bruggen in Achthpven verbeterd die- ?n te worden. Namens de commissie, bestaande uit de heren De Graaf, Kuilenburg en Boon, belast met het onderzoek der geloofs brieven van de op 27 Mei gekozen raads leden. deelde de heer Kuilenburg mede, dat deze in orde zijn bevonden. Over de gunning van de gehouden aan besteding van de aula op de begraaf plaats ging de raad op verzoek van de heer Moraal in geheime zitting over. Na heropening werd het werk gegund aan de laagste inschrijfster firma Nagtegeaal uit de Koningstraat te Leiderdorp. Bij de rondvraag dankte wethouder Snel de burgemeester en de secretaris, resp. als voorzitter en secr. van de Kalk polder, voor hun belangrijke arbeid in die functie voor de gemeente Leiderdorp. op i de UO U_J £2 U-l Hj fiQ un UJ U-2 CXL Vraagt ze Uw winkelier BANKETBAKKERIJ JAC. van VLIET en Zonen ALPHEN AAN DEN RIJN Deze Stichting is tot stand gekomen door samenwerking tussen het bestuur van de Leidse-Houtschool en de Her vormde Gemeente te Oegstgeest. School en Gemeente hebben ieder drie perso nen aangewezen, die samen het bestuur van genoemde stichting vormen. He bestaat uit de heren prof. dr K. Fok' kema, voorzitter, ds B. C. Visser, tweede voorzitter. W. F. van Rij. secretaris, J. A. Mulder, penningmeester en mr dr P. G. Knibbe. Door overlijden is de heer N. Heertjes aan het bestuur ontvallen. Deze vacature zal echter spoedig wor den aangevuld. De voorbereiding van de bouwplannen heeft nogal wat tijd gevergd, doordat voor de school een terrein werd aange wezen, liggende in een uitbreidingsplan van de gemeente, welk uitbreidingsplan zelf nog in voorbereiding was. Thans echter zijn de plannen, zowel voor de wegenaanleg als voor de school- bouw, definitief. Nu ook de rijksgoedkeu ring is verkregen, ligt het in de bedoe ling in Augustus de aanbesteding te doen plaatsvinden. De plaats waar de school zal komen, is centraal gelegen tussen de belangrijk ste na-oorlogse uitbreidingen van Oegst geest, namelijk de omgeving van Wijtten- bachweg, Schoutenburgstraat, Grunerie- laan cn de omgeving van de Laan Oud-Poelgeest, Prins Bernhardlaan, Marelaan. Juist aan deze zijde zal het dorp ook in de naaste toekomst nog belangrijk worden uitgebreid, waardoor de school zal komen te liggen temidden van fleurig aangelegde lanen en parken. De school zelf zal een zogenaamde hallen-school worden en bestaan uit drie bouwlichamen. Het voorste is het lesgc bouw. waarin zes lokalen zijn onderge bracht, drie op de begane grond boven. Ongeveer zes meter daarachter komt het dienstgebouw, waarin zich op de begane grond de kamer van het hoofd en garderobe en toiletten voor personeel en leerlingen zullen bevinden. Op de dieping komt een berging voor leermid delen en eveneens toiletten en garderobe. Grote hal Deze beide bouwlichamen zijn verbon den door een grote hal, waarin de trap pen zijn ondergebracht en de bordessen, welke zorgen voor verbinding tussen de verdiepingen van les- en dienstgebouwen. Men betreedt de school door een ruim voorportaal, dat toegang geeft tot de grote hal, die een oppervlakte heeft van 75 vierkante meter, waardoor de kinderen geen last zullen hebben van gedrang, als dat in nauwe schoolgangen dikwijls pleegt voor te komen. De leslokalen hebben grote ramen op het Zuiden en tevens ramen op het Noor den, waardoor een goede ventilatie en verlichting verzekerd is. Een ruime speelplaats zal dit fraaie geheel comple teren. Omdat de grote hal ook gebezigd kan worden als ruimte voor samen komsten, zal hierdoor het nieuwe ge deelte van Oegstgeest ook een zo be geerde vergaderruimte krijgen. Deze fraaie aanwinst voor de gemeen te is een schepping van de architecten Van Wijhe en Den Ouden van het ai tectenbureau Pruisen en Den Ouden Het is jammer, dat men er niet in is geslaagd, het plan zo vlug de verschil lende commissies en andere instanties te laten passeren, dat dit schoolgebouw op 1 September a.s. kan worden geopend. Toch is uitbreiding van de schoolruim te dringend nodig. De Leidse-Houtschool overbevolkt en zal met September haar leerlingen niet meer kunnen onderbren gen, waarschijnlijk niet in de kweek school en zeker niet in de mulo-school, zoals tot nu toe mogelijk was. Vandaar dat besloten is, per 1 September toch m< de nieuwe school te beginnen. Op zoek naar schoolruimte vond men het R.K. kerkbestuur bereid, enige lokalen af te staan in de oude R.K. meisjesschool, die straks leeg komt. Mejuffrouw M. AUaart, onder wijzeres aan de Leidse-Houtschool, zal het tijdelijk hoofdschap op zich nemen, totdat het nieuwe hoofd komt. Het doel is te beginnen met een eerste, tweede en derde klas. Zodra het nieuwe gebouw gereed is, vermoedelijk 1 Fe bruari 1954, wordt de school daarheen overgeplaatst. Deze nieuwe school zal de eerste jaren geen overmatig grote klas sen hebben. Dokter en apotheek De Zondagsdienst dc. huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter F. W. N. Hugenholtz, Wil'helminapark 2, tel. 20390; de dienst der apotheken door de Oegstgeester apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Geslaagd De heer D. Hortensius slaagde te Haarlem voor het eindexamen van de M.T.S. afdeling electrotechniek. Bestaansmogelijkheid bedreigd Zestig pet van smeden hulpbehoevend Een schaduw op het gouden jubileum van de Bond van Smeden-, Constructie- en Machinereparatiebedrijven noemde de voorzitter, de heer M. van der Voet, Don derdag tijdens de jubileumvergadering in Utrecht de omstandigheid, dat 60 pc de bedrijven in zijn branche hulpbehoe vend is. De middenbedrijven bev zich in bijzondere omstandigheden. De bestaansmogelijkheid wordt op vele pun ten bedreigd. Om de gevaren te kunnen afwenden moet grote aandacht worden besteed aan de vakopleiding en aan specialisering. Mechanisch en technisch dient een geheel andere weg te worden Ingeslagen. Naast de metaalbedrijven moeten er ook toe leveringsbedrijven komen, waardoor wij ook voor de grootindustrie kunnen gaan werken, aldus de heer Van der Voet. De bond begon de tweede halve eei van zijn bestaan met het betrekken v een nieuw bondsgebouw aan de Malie baan te Utrecht. Hilaire Belloc overleden Op 82-jarlge leeftijd is te Kings Land f Sussex) overleden de bekende R.K. Engelse auteur Hilaire Belloc. Hij kwam Zondag jL in zijn huis te vallen bij de open haard en liep daarbij brandwonden an hoofd en schouder. Aan de gevol gen hiervan is hij overleden. Belloc schreef vele gedichten, histori sche werken, essays en verhalen. Hij be schouwde de Reformatie, die van Enge land een Protestants land maakt, als een catastrophe, die „het geld van de kerk in de handen van een nieuwe plutocratie Nieuwsflitsen uit de omstreken termijn van 4 maanden voor het bou- van de aula niet te laten overschrij- Spreekbeurt Dinsdag half 8 spreekt in het dorps huis ds Du Marchie van Voorthuyzen an Leersum. Mooie prestatie De 17-jarige P. v. d. Kwaak, Hoofd straat 9, verwierf aan de middelbare han delsavondschool „Kennis is Macht" te Leiden vier diploma's, t.w. voor algeme- handelskennis (met lof) en voor Ne derlandse, Engelse en Franse handels correspondentie. Voor deze prestatie werd hem een boekwerk aangeboden Geslaagd De heer G. v d Sterre slaagde te Haar- m voor het eindexamen van de M.T.S. afdeling bouwkunde. NOORDWUK Verhoging gasprUzen en W. deelden mee, dat met ingang van de verbruiksperiode Juli-Augustus 1953 de gasprijzen met 1 ct per m3 hoogd worden. De tarieven worden dan: A. de eerste 10 m3 p. maand 1814 de tweede 10 m3 p. maand 18 ct„ de overige m3 p. maand 1714 ct. B. Alle m3 1414 ct. plus een vastrecht van ƒ1.85 per maand. Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter H. J. de Graaf. Spreekuur De schoolarts houdt zitting op Woens dag 22 Juli, van 23 uur, in de openb. lagere school. Van Panhuysstraat. Opbrengst De opbrengst van de Anjercollecte ls ƒ516,38. Benoeming Tot onderwijzeres aan de Wilhelmina- school alhier werd benoemd mej. Hogeweg te Rotterdam. Concertavond Maandagavond concerteert „De Echo der duinen" in het Casino. Ook de drumband treedt op. Geslaagd De heer M. C. J. v. d. Weyden slaagde in de technische hogeschool te Delft Dor het candiaatsexamen civiel inge- De heer L. C. de Raad slaagde te Lei- :n voor het doctoraal examen socio logie. Concert Crescendo Gisterenavond gaf de harmoniekapel .Crescendo" een concert op het Kerk plein te Noordwijk aan Zee. Geslaagd De heer J. A de Mooij slaagde te Haarlem voor het eindexamen van de M.T.S. afdeling werktuigkunde. NOORDWUKERHOUT Hervormde school dertig jaar Het dertig-jarig bestaan van de Her vormde school, hoofd de heer P. J Arends, is voor de kinderen niet onopge merkt voorbijgegaan. Voor velen zal de nacht aan deze dag voorafgaande, te lang hebben geduurd. Het spreekt vanzelf, dat de jeugd al vroeg op het schoolplein aanwezig was en dat op zo'n dag geen te-laat-komers zijn te noteren. De heer Arends hield eerst een korte toespraak tot de kinderen om het dertig jarig bestaan te herdenken. Het geduld van de jeugdige schare werd echter niet lang op de proef gesteld, want spoedig marcheerde men met het onderwijzend personeel naar de dufnen, langs de Lan- gevelderweg. Hier werden verschillende wedstrijden gehouden. Ieder kind ging na afloop voldaan huis waarts. Voor de voldaanheid zorgden niet alleen de wedstrijden, maar ook de tractaties en de prijzen, 's Middags was het nog feest, maar toen bleef men in de school. Een paar mooie films en nog een tractatie maakten het feest weer groots. Vermelding verdient nog, dat de zieke kinderen op deze vreugderijke dag ook niet werden vergeten. Zondagsdienst RllNSBURG Reisvereniging ging uit De onlangs opgerichte (nog naamloze) Rijnsburgse reisvereniging heeft het enigingsleven goed ingezet, namelijk met een drie-daagse reis naar en door Duits land. De eerste dag was Keulen het doel van de reis en hier werd onder mee beroemde Dom bezichtigd, 's Avonds er groot feest; wanneer een Rijnsburger uitgaat, dan doet hij dit goed. In de heer Timmers had men echter een ideale reisleider en niemand heeft het die avond „te bar" gemaakt. De tocht over de Rijn, die de tweede dag werd gehouden, wa hoogtepunten van deze reis. In Bad Krup ging het gezelschap weer van boord. Na nog enige tijd langs de Rijn te hebben gereden, voerde de trein uitgaand Rijns- burg naar de hoge bergen in Königswin- ter, waar men een prachtig uitzicht had. De terugtocht werd door sommigen lo pend gedaan, maar de meesten verkozen ook nu toch maar weer de trein. De derde dag werd de terugtocht aan vaard en deze werd gesloten te Leiden, waar verscheidene deelnemers en mede werkers het woord voerden. Allereerst sprak de voorzitter, de heer D. Meij, die onder meer de heer Timmers bedankte voor zijn uitstekende leiding. Ook de heren Timmers, Leeuwenburg en Van Egmond spraken. Prompt na de reis gaven zich al op! acht Voor Centrale Verwarming Fa Wed. H. J. Grimbergen VLIET N.Z. 19—20 RIJNSBURG SASSENHEIM Geslaagd De heer H. Ouwerkerk laagde Haarlem voor het eindexamen M.T.S. afdeling werktuigbouwkunde. Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Kwint. WARMOND Geslaagd De heer H. Ouwerkerk slaagde te Dordrecht voor het eindexamen van d« MTS afdeling chemische techniek. Een nieuw radio-statuut voor België De Belgische minister van Verkeer. Sogers, heeft bU de Kamer een ontwerp voor een nieuw Belgisch radiostatuut In gediend. Belangrijke kenmerken van dit ontwerp zijn de erkenning, dat de radio- omroep niet langer staatsmonopolie moet en de mogelijkheid tot het uitzenden reclameprogramma':, dient te hebben, e naam N.I.R. (in het Frans I.N.R.) zal volgens dit ontwerp plaats maken voor B.N.R.O. (Belgische Nationale Ra dio-Omroep) in het Frans R.N.B. (Radiodiffusion Nationale Beige). Aan het staatsmonopolie komt de, doordat de omroep verplicht de programma's, door als gerechtigd in geschreven particuliere verenigingen samengesteld, uit te zenden en golfleng ten. beschikbaar te stellen aan lngeschre» particuliere organisaties. De heer F. H. Craandijk ook gezant te Boekarest Bij KB. is de heer F. H. Craandijk. Ned. gezant te Boedapest, tevens benoemd tot gezant in Boekarest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4