In Oost-Berlijn zijn nu reeds 300 Sowjettanks Toch is het zo! Van de juryleden won de Ned. organist Albert de Klerk Kust en Branding werd met scheepsgeloei geopend Ia,Mars v l/emukMyk! DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER 2 ZATERDAG 18 JULI 1953 Hoe de hongersnood gekeerd wordt Dreiging: alle „fascistische" nesten in industrieën moeten opgeruimd T~\RIEHONDERD RUSSISCHE TANKS zijn opnieuw Oost-Berlijn binnen -L' gekomen, als machtsvertoon, in verband met de nieuwe stakingen. Zulks hadden wij gisteren in een deel onzer edities reeds vermeld. De tanks staan opgesteld op de meest tragische punten der stad. Uit alles blijkt, dat de troepen rekening houden met een lang verblijf, althans brachten de Russische officieren schrijfbureaux en houten kleerkasten mee. De Oostduitse regering en de Oostduitse pers klaagt over fascistische nesten in de strategische industrieën, waar gestaakt wordt of stakingen dreigen. Terwijl het Amerikaanse voedsel voor de hongerende bevolking onderweg is, heeft West-Berlijn, in samenwerking met de Westduitse regering, uit de voedselvoorraden in het land zelf, een hulpactie op touw gezet. Iedere Oost-Duitser die noodwinkels aan de sectorgrens in Berlijn kan bereiken, zal levensmiddelen krijgen, ter waarde van f4.50 p. maand. Uit de verklaring van de Westlberlijn- se 'burgemeester Reuter blijkt, dat onge veer een millloen Oost-Duitsers een kos teloos levensmiddelenpakket zouden kun nen afhalen. De Oostduitse regering speurt naar schuldigen voor de alarme rende toestand. Hermann Axen, Kamer- leider van de S.E.D., kondigde de meest strenge maatregelen aan tegen partij functionarissen, die zich op de een of andere wijze aan verkeerde manoeuvres hebben schuldig gemaakt. En het cen traal comité van de S.E.D. kondigde aan. dat in de eerstkomende dagen een uiterst streng onderzoek zal worden ingesteld of een ieder in partij en regering zijn taak voor de arbeidende klasse wel op de juiste wijze heeft vervuld. De nieuwe minister van Justitie, be rucht om haar rücksichtslos optreden zal de schuldigen berechten. Hiermede moet dus ook de Oostduitse minister van Bin nenlandse Zaken, Stoph, rekening hou den, want hij is tevens het administra tieve hoofd van de Volkspolitie, welk leger op 17 Juni ernstig tekort is ge schoten Misschien zal na Stoph, ook minister Fechner slachtoffer van de zui vering worden. Mede wordt gemeld, dat een andere vooraanstaande Oostduitse communist, namelijk Hans Eisler, de componist van het Oostduitse volkslied, en broeder van het vroegere hoofd van voorlichting en propaganda, is gearres teerd. Later heeft men hem echter ver moedelijk weer vrijgelaten. Thans is ook het eerste schip met levensmiddelen uit New York naar Ham burg vertrokken met een deel van het voedsel voor noodlijdend Duitsland, ter waarde van 15 millioen dollar. Resume rende. de toestand in Oost-Duitsland en TOEN de eerste locomotief in Enge land werd geconstrueerd, werd deze machine beschouwd als een ijze ren paard dat in vlugger tempo de taak zou verrichten die de knollen voor de diligences tot die tijd was toebedeeld. De eerste trein die werd samengesteld bestond dan ook uit een locomotief waaradhter enige diligen ces hingen. Nu was dat zeker niet de schuld van de technici, maar méér van de autoriteiten die hen hiertoe als het ware geïnspireerd hadden door bij de vergunning tot aanleg van een spoor lijn te bepalen, dat de spoorbreedte niet groter mocht zijn dan de voor geschreven afstand tussen de wielen van de toenmalige Engelse diligences, t.w. 4 Engelse voeten. Zoals gewoon lijk bleek ook deze inspiratie van ho ger hand weinig vruchtbaar, want de techniek stond nog niet op een dus danig peil dat stoommachines gecon strueerd konden worden volgens de opgegeven maten. Integendeel, die maten behoorden zich aan te passen aan de machine! Laten we wat duidelijker zijn. Stephenson probeerde zijn locomotief wel met de voorschriften in overeen stemming te brengen, maar het lukte hem niet. Want hoe hij probeerde en paste, hij slaagde er niet in de cylin ders binnen de wielen te krijgen. Deze beide cylinders waren n.l. wat royaal uitgevallen, of wat ons in dit ge val juister toeschijnt de toegestane spoorbreedte was aan de krappe kant. Bij de tegenwoordige stand van de techniek zou een dergelijk bezwaar zich niet hebben voorgedaan, want iedere moderne constructiewerkplaats is momenteel in staat u locomotieven te leveren van alle maten die zich tussen de grootte van een olifant en die van een takshond bewegen. Maar bij de constructie van de eer ste locomotief was men bij wijze van spreken al blij als het inderdaad een locomotief werd. En omdat in dit ge val de cylinders niet tussen de wie len pasten, moesten de wielen dus een eindje verder uit elkaar komen te staan. De Engelse overheid werd dus voor de keus geplaatst öf wat royaler met de vergunning voor de spoor breedte te zijn, 6f géén locomotief. We moeten toegeven, de overheid deed de goede keus en was royaaL Want zij liet het verder aan Stephen son over de spoorbreedte te vergro ten zodat de cylinders binnen de wie len kwamen te liggen. En Stephenson maakte van zijn kant ook weer geen misbruik van deze vrijheid, want hij had voor het opstellen van beide cy linders slechts 8% duim méér nodig dan aanvankelijk was toegestaan. Vanzelfsprekend moesten toen ook de diligences die als spoorwegwagens werden gebezigd op een onderstel van dezelfde breedte worden geplaatst En dit is dan de reden waarom onze spoorbreedte de nogal zonderlinge maat van 4 voet en 8Vt duim, of 143,5 cm heeft. Hiermede zijn de rariteiten van de trein nog geenszins uitgeput, want we wilden u delen van een rijdende trein laten zien die zich ten opzichte van de grond achteruitbewegen, tn- plaats van vooruit. Gelukkig komen alle onderdelen wèl tijdig op de plaats van bestemming aan. Daarover Maandag. Nadruk verboden. Oost-Berlijn blijft uiterst zorgwekkend,: van velen maakt zich een angstgevoel meester, aangezien nu ook door de Oost duitse S.E.D. een drastische zuivering begonnen is, namelijk van sociaal-demo cratische arbeiders, die zich „in de rijen in de partij verschuilen". Geallieerde woordvoerders menen, dat de Sowjet-autoriteiten de leiding van de S.E.D. hebben opgedragen de haarden verzet op te ruimen met het oog óp eventuele besprekingen over de Duitse" eenheid. Nieuwe onrust accentueert zich t Erfurt, Dresden, Dessau en Halle. In aansluiting aan hetgeen hierboven reeds vermeld over de Amerikaanse voedselleverantie aanOost-Duitsland.zij nog medegedeeld, dat het schip uit New York met bestemming Hamburg, ver trokken is. Dit schip, de „American In ventor" zal nog gevolgd worden door de „American Flyer" en de „American Clip- iruten da*t€£M. HALF MILLIOEN MOBYLETTES in geóiuUz Orgelconcours Haarlem Programma's bleven beneden de middenmaat Er heerste gistermiddag aanmerkelijk minder spanning in de Bavokerk te Haar lem, dan de avond te voren toen er het derde internationale orgel-improvisatie- werd gehouden. Toch zou het niet verwonderd hebben, wanneer juist gisteravond belangstelling en aandacht die de volgende week vertrekken, extra waren toegenomen. Immers de jury Hoek van Holland leest Interessante expositie over veiligheid voor en redding van zeevarenden (Van een onzer verslaggevers) Met loeiende stoomfluiten en vlaggen, dié aan parachutes de lucht in wer den geschoten, werd gistermiddag te Hoek van Holland de.grote expositie „Kust en Branding'' ten bate van de Koninklijke Zuid-Hollandse Maat schappij tot redding van schipbreukelingen geopend. Tevoren had de Rotterdamse burgemeester, mr G. E. v. Walsum enkele woorden gespro ken, de organisatoren succes gewenst, alsmede de aandacht gevestigd op de betekenis van de Nieuwe Waterweg als verbinding tussen Rotterdam en de zee. pleziervaarten zal maken. Zo is er voor velen iets aardigs te zien in de Hoek, al is de tentoonstelling over het geheel genomen een beetje .diletanterig van uit voering. Hoek van Holland is echter in feest stemming. De oude dorpskern is, opge wekt versierd, de Berghaven is" 'aardig geïllumineerd, evenals de gebouwen en gebouwtjes, die rond de haven staan. Een bijzondere attractie is wel de verloting van het scheepsmodel van de „Oranje", dat door de loods J. Houwerzijl is ge maakt. Trouwens er zijn meer fraaie mo dellen te bewonderen, zowel van de oud ste als* van de nieuwste schepen. Ten slotte staat buiten nog opgesteld de ge heel bedrijfsklare motorvlet van het sta tion Terheyde, die door middel van een waterdichte tractor zo het water inge trokken kan worden. De tentoonstelling duurt tot 6 September. Onder de aanwezigen merkten wij nog op de directeur van het loodswezen, de heer J. Tissot van Patot, de heer M. Leis, president van de Zuid-Hollandse Maat schappij, de heer T. de Ble, voorzitter VVV-Hoek van Holland en vele anderen. De expositie is ondergebracht ie voormalige blaugasfabriek nabij- Berghaven. Er is veel te zien. Talrijke tableaux, maquettes en modellen duidelijken de belangrijkheid van dè df- onderdelen, die bij de zeevaart, het loodswezen, het reddingswezen enz., te pas komen. Het KNMI is er met een stand, waarin de weerberichten voor de zeevaart worden verklaard, de Stichting Havenbelangen uit Rotterdam, Radio Scheveningen, het Hoogheemraadschap Delfland en vele anderen tonen hoe door samenwerking getracht wordt een maxi- aan veiligheid tot stand te bren- voor schip en bemanning. Voorts is •n aardig hoekje de ondergang en berging van de Faustus weergegeven, terwijl de Zuid-Hollandse Maatschappij uitgebreid laat zien hoe er gewerkt wordt, wanneer er een schip in nood is. er bijv. een model van een wip pertoestel en zijn er voorbeelden van de oude reddingboten. Een uitgebreide land kaart geeft een overzicht van de vele vuurtorens, die er langs het strand staan en plattegrond toont bij dag en bij nacht, hoe de lampen en seinen langs de gehele Nieuwe Waterweg werken. Na tuurlijk is ook Waterstaat vertegenwoor digd, evenals de Marine. Voorts staat radiografisch in verbinding met de reddingboot „President Jan Leis", die De directeur van het Brusselse kantoor der Algemene Ned. Vereniging Vreemdelingenverkeer, de heer J. A. Blommendaal, is benoemd tot officier in de Confrérie de la chalne des rötisseurs. van de improvisatiewedstrijd zou zich op het beroemd© Müller-ongel laten horen, hetgeen betekenen kon, dat men organis- kreeg te beluisteren, die in voor dracht- en improvisatie de candidaten de vorige avond nog wel een lesje hadden mee te geven. is het evenwel 'gisteravond niet ge heel geworden. Eigenlijk bleef het pro gramma beneden de middenmaat van de orgelconcerten, die we in ons land ge-: zijn. Hoewel het begrijpelijk en sympathiek is, dat ieder der juryleden orgelwerken zijner natie op het pro gramma zette, mag toch anderszins de ei* gesteld worden, dat het concert in zijn geheel het internationale niveau bereikt. Dit deed het stellig niet in hetgeen Lady Susi Jeans uit Dorking heeft laten horen. Ze had enkele weinig zeggende Engelse orgelwerken uit de 18de eeuw op het programma gezet: Voluntary's van John. Hames en George Berg, een Gavotte Matthias Hawdon, alsmede een Chacone van Walter Pach (geb. 1904). Eenvoudige orgelwerkjes, die jammer genoeg eer melijk onevenwichtige registratie voordracht genoten. Alf Linder Stockholm kwam beter voor de dag de Sinfonia di chiesa in D van de Zweed J. H. Roman (1694-1758), een fris onder houdend stuk muziek, dat nog veel i had kunnen .oyertuigen wanneer Linder het „volle werk" niet zo mager, maar meer stralend had geregistreerd. Na een drietal werkjes van Oskar Lindberg' en Hilding Rosenberg, kreeg Linder gelegen heid voor een improvisatie op een thema van Albert de Klerk. Het werd een pre ludium en fuga met een zeer meditatieve Gans anders was het, toen Albert de Klerk zich aan het thema zette, dat hij van Hendrik Andriessen had opgekregen. Het werd een improvisatie „aus einem Gusz", een brok verrukkelijke orgel- contrapuntiek, die duidelijk De Klerk's Franse inslag verraadde, maar ook zijn meesterschap in vormgeving en door werking. Het was me ook even een fijn thema, dat Hendrik Andriessen had neer geschreven: goed in het gehoor, liggend,, orgelmatig en gelukkig eens zonder „truc jes". hetgeen van de meeste thema's, die tijdens een concert ter hand gesteld wor den jammer genoeg niet altijd kan wor den gezegd. Albert de Klerk heeft het spontaan uitgebuit, zodait zijn improvi satie, mede dank zij zijn artistiek© regi straties en frappante voordracht, waar lijk het hoogtepunt van de avond werd. Tevoren had hij enkele werkjes gespeeld van Sweelinck, De Macque, Van der Kerckhoven, Luython en Van Meert. Zw. Zestig personen zijn verdronken, toen op de rivier de Soetleg ir. de Pensjaab een veerboot met arbeiders is omgeslagen. liDaarbij geeft Uw winkelier U nog Cr voor 6 M's of 6 N's van de MARS of NUTS chocolade, 1 stuk MARS gratis. Na 15 Augustus a.s. kan ech ter geen Inlevering meer plaatsvin denen zijn de M's of N's ongeldig. 'fkofUevti UfA. dudtuxj van/! Belgische wrevel over de Benelux „Nederland houdt de zaken slepende../' Het Verbond der Belgische Nijverheid heeft een communiqué gepubliceerd, waarin het noodzakelijk genoemd wordt, dat de Beneluxbesprekingen van 24 Juli leiden tot onmiddellijke maatregelen ter bescherming van de: Belgische takken an nijverheid die het zwaarst getroffen orden door de Nederlandse concurren tie. Het verbond herinnert aan zijn re solutie van 29 April, waarin werd ge- istateerd dat handhaving van de status vroeg of laat het einde der Benelux zou betekenen. Het zegt zich ernstig in- gerust te maken over het uitblijven van practische resultaten der sindsdien ge houden conferenties te Den Haag, Brus sel en Luxemburg, en over de lange duur der onderhandelingen, Het vraagt zich af of de Nederlandse autoriteiten ofschoon de noodzaak van een oplossing erkennend niet de bedoeling hebben de toepassing van practische maatregelen te vertragen door een houding van niét- begrijpen. De Nieuwe Gids" tekent hierbij aan, dat het langzamerhand is uitgelekt, dat de Belgische ministers door de bespre kingen te Luxemburg zeer teleurgesteld zijn. Men heeft de indruk, aldus het blad, dat de Nederlandse autoriteiten, voor namelijk die van Economische Zaken, de besprekingen op de lange baan willen schuiven. „La Metropole", nog eens terugko mend op het verschil in loonpeil, geeft toe dat Nederland rekening moet hou den met zijn belangrijke Duitse markt. Sedert 1949 echter zijn de Duitse lonen gestegen met 30,5 procent, de Neder landse met 21 procent. Dit verschil zo meent de „Metropole", kan zonder ge vaar door Nederland worden opgevuld'. Het is bovendien onaanvaardbaar,"1aT- dus betoogt het blad, dat de Nederlan ders een maximum van uitvoer kwijt wil len langs, de weg van de minste weer stand, d.w.z. aan de Belgisch-Luxem burgse economische unie. België zou trouwens minder van de Nederlandse druk te lijden hebben als het zelf ge makkelijker elders verkocht. Benelux heeft dus zeer veel belang bü een ge meenschappelijke actie tot het verkrijgen van vrije toegang tot de Europese we reldmarkten. Van het ert van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk :roepe,n: te Haastrecht W. J. de Hoest te Den Helder; te R'dam-Hille- gersberg (vac. J. Th. v. Veenen) G. M. J. Winter te Rijk (Haarlemmermeer). s r o e p e n te Melissand T. Poot, cand. te Bodegraven; te Eemnes-B'uiten C. Graafland, cand. te Gouda; te Elburg W. van Tuyl te Lopik. Aangenomen: n van Estrik, cand. Geref. kerken Benoemd: tot evangelist te Voor burg: Ir P. F. Steneker, in gelijke be trekking in de D.U.W.-kampen te Zee land. Chr. Geref. kerken Tweetal: te Doesburg L. Kleisen te Utrecht en A. Rebel, cand. te R'dam, waarvan laatstgenoemde is beroepen. Beroepen: te Papendrecht Sj. Wijnsma, cand. te Hantum. Examens Geref. Kerken (art. 31) Aan de Theol. School te Kampen zijn geslaagd voor het propaedeutisch exa men K. H. de Groot te Leeuwarden en A. Koers, Hoogkerk. Examens Evang. Luth. Kerk Aan het semenarie te Amsterdam zijn geslaagd voor het cand- examen J. Blase te A'dam en L. Evelein te Utrecht. Oprichting nieuw gebouw voor Spinoza-lyceum t onderwijs volgens rêbouwen verdeeld. He uw zal 31 les-vaklokalen en matten, benevens een schöolzaa NOTARIEEL EXAMEN 's-GRAVENHAGE. 17 Jult. Voor het otarleel examen zijn geslaagd: A. R. Junge- ius. te Rotterdam. Ie gedeelte:. M. J. Mlnke, e Utrecht, 2e gedeelte: S. de Boer, te Bols- EXAMENS M.O. AMSTERDAM. 17 Juli. Geslaagd voor Engels M.O. (a) mej. M. M. Moes—Hollaar, mej. M. Neef. H. A. J. Dijkstra. H. E. Eek- Het lied der aethergolven ZONDAG 19 JULI Hilversum 1 402 m: KRO: 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis NCRV: 9^0 Nieuws 9.45 Vocaal kwa. IMr Gi^m7^2^"itchte muziek 1255 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.10 Lunchconc. 1.30 Omroep orkest en soliste 2.45 Boekbespr. 2.4C Kerkmuz. 3.30 „Friese Bouwkunst" 3 4C Gram. 4.10 „Katholiek Thuisfront .Overall 4.15 Sport 4.30 Vespers IKOR: 5.00 Ned Herv Kerkdienst 6.00 Zangdiqnst 6.45 „De Kerk luistert naar Uw vragen" NCRV: 7.00 Gram. 7.30 „Gelooft U dat?" KRO: 7.45 Nieuws 8.00 Gram. 8.30 „Een circus vlucht hoorspel 9 30 Grinzingklanken 9.50 Act. 10.00 Sympho- nette orkest en sol. 10.40 Gram. 10.45 A gebed 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gram. Hilversum 11 298 m: VARA: 8 00 Nieuws 8.20 Gram. 8.30 Li< lelijk lev 10.30 „Met litt. kron. 11.00 Cabaret ÏÏ.30 Openluchtcbnc. AVRO12.00 Post- dulvenber. eu lichte r 12,35 12.45' Pianospel 1.00 Nieuw m. 1.10 Amüs. muz. Intermezzo 2.00 Boekbespr. 2.20 „Louis Zim 80 jaar", klankb. 2.45 Ftlmpraatji 3.00 Kamerorkest 4.05 Gi lanospel 3.55 Kamerkoor Klav selt t 5.50 Sportjoum. 6.15 Nieuws en sport VPRO: 6.30 Kerkdienst IKOR: 7.00 V. d. jeugd 7.35 Bljbeh°"c luziel ..luziek 11.00 Nieuws 11.15 Rep. of gram. 1L25—12.00 Dansmuziek. Engeland BBC 330 m: 12.10 Crltieken 12.55 Weerber. 1.00 Nws 1.10 Gevar. progr. 1. Opera-muz. 2.00 Wenken v. d. tuin 2.30 Hoor spel 3.50 Lichte muziek 4.45 Boekbespreking 5.00 V. d. kind. 5.55 enn MB ,e Concert 7.45 Kath. K oproep 8.30 Hoorspel 9.00 Nws 9.15 Caus. 9.30 Klankbeeld 10 30 Alt en piano 10.52 Epi loog 11.00—11.03 Nws. Engeland BBC 1500 en 247 m: 12.00 Verz progr. 1.15 Gevar. progr. 1.45 Idem 2.15 Ge- var. muz: 3.00 Boekbespr. 3.30 Gram. 4.3( Hoorspel 5.00 Gevar. progr. 6.00 Gram. 6.3C Hoorspel 7.00 Nws 7.30 Gevar. muz. 8.3C Samenzang 9.00 Gevar. progr. 10.00 Nws 10.15 Pianorecital 10.30 Geestelijke liederen -10.45 Orgelspel 11.15 Gram. 11.56—12.00 Nws. Frankrijk Nat. Progr. 347 m: 12.00 Klankb. 1.00 Nws 1.20 Hoorspel 3.30 „JoBéphii due par ses Soeurs", opera 5.40 Gra «o boomgaard. Zij ondervond het als een weldaad te mogen zitten bij deze moederlijke vrouw, deze Loom zette zij zich in de nog koele achter- reeds bijna volwassen meisjes als zusters om kamer en trachtte orde te brengen in haar ver- -,-1- '- w.ia. a. u... t..» hl.,. zich heen te hebben. Wilde de Here haar hier mee zeggen, dat ze in werkelijkheid niet zo al leen was? Ze wist het niet en dacht er ook niet verder over na. Het was haar goed te zit ten in deze appeltuin en te kijken naar Hannie, die speelde met de jonge geitjes in het hoge gras. Toen Leeman met zijn zoons uit het land kwam, schrok ze op. „Ik moet nodig naar huis. Meneer is natuurlijk al uit het bos terug." „Annechien brengt de kinderen wel", zei de boerin kalm. „En Jeltien brengt dadelijk een door CAREL VAN DER HOEK ketel kokend water. Dan kan je rustig voor die meneer zorgen." Eline lachte haar dankbaar toe. De kinderen lieten zich graag door de Duurmeisjes wassen. En het beloofde kokende water was een ware uitkomst voor de thee en het koken van de Moeder thuis 'was. En opeens verlangde ze hevigeieren. Dat ging op de petroleumstellen zo lang- De boerin keek haar goedkeurend na. Een dap per vrouwtje, dacht ze prijzend, terwijl ze het achterhuis binnen ging om er Bettien te helpen bij het gereedmaken van de avonddis. Jeltien keerde terug, tegelijk met het nog van water druipende manvolk, dat zich onder de pomp achter de woning had gewassen. Ze schik ten zich om de tafel, vermoeid en hongerig. Het manvolk at zwijgend. Er was trouwens weinig warde gedachen. Het stond vast, dat zij alles in het werk moest stellen haar gast te be houden. Ze was bereid alle moeilijkheden moe dig te dragen, maar eens zou zij toch de lei ding uit de handen moeten geven. Moeder zou er beslist op rekenen te komen helpen. En al was dat de beide vorige malen uitstekend ge gaan, Moeder was nu eenmaal geen vrouw van verfijnde manieren. Tornberg, zou zich waar schijnlijk dikwijls ergeren, wanneer hij niet naar behoren werd bediend. En zelfs wanneer dat nog zou meevallen, dan was er altijd-nog het ge vaar, dat hij zou vertrekken om het kinderge schrei, dat hem zou hinderen in zijn nachtrust. En dan zou zij achterblijven met vergrote zor gen. Eline zuchtte. Nooit nog had ze zich zo alleen gevoeld, zich zo jong en onbedreven geweten als nu zij niemand kon raadplegen in de belangrijke beslissingen, die haar wachtten. Niemand?... Eline vouwde de handen. Zij wil de God ontmoeten. Van niets was zij zeker. Ze wist niet of zij de geboorte zou overleven; ze wist niet of zij de kracht zou hebben haar taak te blijven vervullen. Ze wist alleen maar, dat de beloften van haar God zeer vast zijn. En daar om behoefde zij zo weinig te zeggenGij weet alle dingen, Here. Gij zijt mijn almachtige Va der..." Ze stond op. In de tuin was het geluid van kleine voetstappen: Hannie, die kwam kijken of Moeder thuis was. En opeens verlangde ze hevi~ naar haar kinderen. Ze opende de tuindeuren e terwijl Hannie haar blij tegemoet sprong, was in Eline de dankbaarheid voor hetgeen God haar had gelaten. Wilde Hij haar dit nu in herinne ring brengen? Zij praatte vrolijk met de kleine, terwijl ze samen naar de boerderij gingen om Jetje te halen. En dankbaarder dan ooit genoot zij de gulle gastvrijheid van „Tante" Leeman, die haaf bijna dwong nog wat te blijven in de koele te zeggen. Maar Annechien bracht gesprekstof genoeg mee. „Ze verwent die kerel als een koning", zei het verbaasde meisje. „Ik heb geholpen bij het ta feldekken, want hii was er nog niet. Ik weet nou hoe die stadse lui eten." Annechien was vol van haar ontdekking en gaf een uitgebreid verslag. „Zó veel schaaltjes: Koek, kaas, vlees... En een eigen theeserviesje met potje en al... En eieren... En dadelijk na het eten krijgt hij koffie, want dat lust hij zo graag..." „Dat moet hij toch zelf weten?" gromde Koen. „Hou jij je er buiten", snauwde Annechien. „Maar op het dorp vinden ze 't gek", wi*t Bettien. „Wat gek? Hoe weten ze dat nou?" vroeg Annechien. ..Dat van die koffie bedoelde ik niet. Ze zeg gen, dat het geen pas geeft omdat ze zowat even oud ziin." ..Wie zeggen daar wat van?" wilde Leeman weten. „Nou. gisterenavond op catechisatie hadden ee 't er over." „Zo." De boer schoof zijn stoel achteruit en reikte naar de Bijbel achter het bloementafeltje. „En wie waren dat?" Bettien schrok van de dreiging in zijn zware stem. Ze wist haar vader in staat te zijn regel recht naar de praatsters te gaan en hen aan de tand té voelen. „Och, 't was zó maar", ontweek ze. „Ik vraag wie het waren." Bettien keek hulpzoekend naar haar moeder. „Och Vader", suste de boerin, „laat je niet door een paar van die..." „Zég niks, Moeder. Ik zie. het alweer aanko men. Er is niks heilig vpor de mensen. Ze kun nen niet eens met hun grove handen van een eerzame weeuw afblijven. Maar als ze dat doen... als ze dat doen... dan zullen ze met mij te maken krijgen. Dus Bettien, zeg op!" Het meisje keek hem hulpeloos aan. waagde nog een laatste poging. „Ach Vader, hoe kan ik nou m'n eigen vriendinnen verraden?" IL3tF—12.00 Dansmi Brussel 484 m: 12.10 Gram. 1.00 N- Verz. -progr. 2.30 Concert 3.00 Idem 4.05 Dans- muz. 5.00 Nws 5.10 Gram. 6.00 Lichte rau: 7.00 Godsd. halfuur 7.45 Nws 9.00 Concei 10.00 Nws 10.10 Lichte muz. 10.50 Nws ll.C Dansmuziek 11.55 Nws. BBC Ultz v. Nederland: 8.00—8.15 Engelse les (op 464. 49. 42 en 31 m); 5.00—5.15 Engels les (op 224. 42, 31 en 25 m); 10.00—10.30 Nw Londense brief. „En dan nog dit" (op 224 en 49 i KRO. VARA i naestrada". MAANDAG 20 JULI Hilversum I 402 m. NCRV: 7.00 Nis 7.10 Gram 7.15 Gym 7.30 Gram 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws 8.19 Gewijde muziek 8.45 Gram 9.00 Voor de zieken 9.3C Voor de vrouw 9.35 Gram 10.30 Morgen dienst 11.00 Gram 11.30 Herhaling Vossen jacht 12.25 Voor boer en tuinder 12.33 Or gelconcert 1.00 Nieuws 1.15 Vocaal dubbel- kwartet 1.45 Gram 2.45 Voor de vrouw 3.11 Gram 4.00 Bijbellezing 4.30 Sopraan en piano 4.50 Gram 5.00 Voor de kleuters 5.15 Violen, cello en clavccimbel 5.45 Regeringsuitzending K. A. Stracke en C. J. A. Soutendam cycloop-gebergte in Nieuw-Gulnea" 6.< Kamerkoor 6.25 Sport 6.35 Claveclmbelrecl- tal 7.00 Nieuws 7.10 Gevar. muziek 7. „Volk en Staat" 7.45 Gram 8.00 Radiokrant 8.20 Gram 9.00 „Intern, samenwerking' detafelgesprek 9.15 Orgelconcert 10.45 Avond- overdenking 11.00 Nieuws 11.15 Gram 11.25— 12.00 Gram. Hilversum n 298 m. VARA: 7.00 Nieu' 7.13 Gram 8.00 Nieuws 8.18 Gram 9.00 Voor de vrouw 9.10 Gram 9.40 Gram. VPRO: 10.00 „Voor de oude dag" 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram 10.40 Voordracht 11.00 Voor de zieken 11.40 Pianorecital 12.00 Gram 33 Voor het platteland 12.38 Orgelspel 1.00 suws 1.15 Voor de middenstand 1.20 Me- ipole orkest 1.50 Gram 2.00 Voor de vrouw 2.15 Pianorecital 2.40 Gram 3.00 Gevar, mu- .00 Sopraan en piano 4.15 „De Herfst", ium 4.45 Voor de jeugd 5.15 Gram 5.25 Roemeens orkest 5.50 Mil. caus 6.00 Nieuws 6.20 Pianospel 6.35 Pari. overzicht 6.45 Voor de jeugd 7.25 Israëlische kinderliederen 7.45 Regeringsuizending: Landbouwrubriek 8.00 Nieuws 8.05 Populaire muziek 8.30 „Ntil uur nül", klankbeeld 9.00 Beschouwing van de Ronde van Frankrijk 9.10 Radio Phllh. orkest 10.10 „De vergoeding van de watersnood- ide" 10.25 Gram 10.40 Instr. kwintet 11.00 ïws 11.15 Orgelspel 11.30—12.00 Dansmu ziek. Engeland, BBC 330 m. 12.00 Gram 12.25 Luisterwedstrijd 12.55 Weerbericht 1.00 uur Nieuws 1.10 Gevar. muziek 1.55 Sport 2.00 Crltieken 2.45 Concert 3.45 Gevar. program- a 4.15 Interviews 4.45 Voordracht 5.00 uur sor de kinderen 5.55 Weerbericht 6.00 uur leuws 6.15 Sport 6.20 Caus 6.30 Concert 30 Moderne fabels 8.15 Twintig vragen 8.45 3us 9.00 Nieuws 9.15 Hoorspel 10.45 Pari. 'erzlcht 11.00—11.03 Nieuws. Engeland, BBC 1500 en 247 m. 12.00 Orgel spel 12.30 Dansmuziek 1.00 Lichte muziek 1.45 Voor de kinderen 2.00 Voor de vrouw 3.00 Lichte muziek 3.45 Accordeonorkest 4.15 Dale's Dagboek" 4.30 Hoorspel 6.00 uur Dansmuziek 6.45 Hoorspel 7.00 Nieuws 7.25 .30 Hoorspel 8.00 Gevar. muziek 8.30 Hoorspel 9.00 Gram 9.30 Gevar. programma 10.00- Nieuw» 10.15 Dansmuziek 11.05 Voor- 11.20 Lichte muziek 11.56—12.00 uur mdini koren en sol. 9 •12.00 Nieuws. Brussel 324 m. 12.00 Gram 12.30 Weerbe richt 12.34 Voor de landbouw 12.40 Gram .00 Nieuws 1.15 Pianorecital 1.30 Gram 1.45 'ianorecital 2.00 Gram 3.00 Voor de zieken .00 Gram 5.00 Nieuws 5.10 .Lichte muziek 6.00 Franse les 6.15 Concert 6.25 Duivensport- Gram 4.00 Lli 5.15 Dansmuziek 6.30 en 7.00 Gram 7.45 Nieuws 8.00 Gram 8.30 Concert 10.00 uur .10 Lichte muziek 10.50 Nieuws. BBC Uitzending voor Nederland. 8.00-8.15 Engelse les (Op 4 10.30 n.n m meter). Geertekerk in Utrecht ver kocht aan Remonstranten De stemgerechtigde leden van de Her vormde Gemeente in Utrecht hebben Jiun- goedkeuring gegeven aan het besluit kerkvoogden en notabelen om de Geertekerk te verkopen aan de Remon strantse Broederschap. De sloopvergun ning is met dit besluit van de baan, en het behoud van cflt historisch monument i verzekerd. Voor de Remonstrantse Gemeente is hiermee een bedrag van f 185 000 gemoeid. Men verwacht de se dert 1935 buiten dienst gestelde Geerte kerk in het voorjaar van 1955 wee gebruik te kunnen nemen. li-arts mej. A. D. Donker (otterdam), W Best (Den Haagé, W. J. M Carpay' aastricht), L. A. Hartman (BilthoverrV W. v. d. Hoven (Den Haag), M. R. Koel- n (Haarlem), J. C. Lensvelt (Bloemen-" il). C. van Meer (Zundert), G J. Ossen-: Dppcle (Ermelo), J. W K. Tijl (Apel- •n). E. C. M. Wennen (Bussum) er (Was terdar Geslaagd Santpoort)A. M. Caminada v. d Berg (Haarlem), M. a. oiei*er ïotterdamTh. A. Bos (Middelburg). Th; ranken (Amsterdam), H. R. Hefting Am- erdam), H. E. Mees (Rotterdam) en C. J. osterhuis (Zaandam). DEN HAAG. 16 Juli. Geslaagd voor het «amen M.O. lichamelijke oefening: A. J.. Heijink (Amsterdam). G. B de Keijser; Amsterdam) E. van Klinken (Amsterdam),; J. H. Kroeders (Amsterdam). A. de Vos Amsterdam), J. J. Willinge (Amsterdam), R. Zoutman (Utrecht). - -- >j M. Ch. M. TilH (Amsterdam). A Baas (Den Haag). A. J.- ,n (Den Haag). E de Bruin Vermeer Haag). L. T Heeres (Den Haag). K. Jong (Den Haag), G. P. L Jongkind Haag), A. C. J van Krieken (Den": E A. Lange (Den Haag), J. P. van Llth (>Den Haag), E. D, v. d. Meulen (Den Haag), A H Muhring (Rotterdam), P. A.- N. (Delft), J de Vries (Groningen), M. aak (Groningen). L. E. Kruizfnga iteren). W J Schepel Zuidbroek) ,rM, •ga (Assen). J v. d. Scheer (Grotiin- R Luis (Groningen). J. Hof (Groniiü: gen). W. J P M. '"4 T Gar; (Eindhoi erdam), H F. C. P. Lut m). (Brunssum (Rot- 0. Th. Prins maakte schouw van Lekdijk mee Prins Bernhard heeft gisteren de schouw van de Lekdijk meegemaakt. Van Wijk bij Duurstede reed de Prins met het college van dijkgraaf en hoogheem raden in een open rijtuigje naar Schalk^ wijk om de onderhoudstoestand van de dijk op dit traject te controleren. De controle werd op grond van de uit de veertiende eeuw daterende voorschrif ten besloten met een lunch in het dijk huis te Schalkwijk. Gestrand Engels jacht naar Terschelling gebracht De reddingboot Brandaris heeft gister avond om 9 uur het Engels jacht Havft ruen 3, dat door onbekendheid met .dé vaarroute bij de ingang van het Schuite- gat bij Terschelling aan de grond was_ gelopen, vlot gesleept en behouden in de-j haven van Terschelling gebracht. Aahf; boord bevonden zich drie dames en vier'; heren. Het jacht, dat afkomstig is uit'l Southampton, was op een vacantletripj; langs de Noordzee. I Ook tweede militair na ongeluk overleden Duitse matroos verdronken in Rotterdam In een ziekenhuis te Tilburg is giste-i ren overleden de 24-jarige luitenant- vlieger K. Felkers uit Rauwerderhert (Fr), die Maandag bij een motorongeluk te Tilburg ernstig werd gewond. Luite nant Felkers zat op de duo van de motorj waarmee het ongeluk gebeurde. De be stuurder, eerste luitenant Muste, uit Den Haag, was, zoals gemeld is, op slag De lJLjarigp Duitse matroos Kelmutïi Metty, uit de Königgratzerstrasse Duisburg, is gisteren in Rotterdam zijn schip, het Franse sleepschip Victor Hugo, in de Schiehaven, gevallen en dronken. In Amsterdam is gistermiddag eer jarige havenarbeider bij het lossen ijzererts van het Zweedse schip Bjorko, ligende aan de Borneokade, door valleftd ijzer "getroffen "en overleden. Bespaart 50 o/0 op Uw sulkarreksnfng. U kunt bij Uw rabarber-bereiding met de helft suiker volstaan, als U SUKRISTOL oevoegt Geen bijsmaak en 450 x zoeter, In bllkdoosjes circa 400 stuks ruim 3 kilo suiker) 60oent: 600 stuks 76 cant. Alléén bl| Apothakers an Drogisten. ^uhd&tet Prof. Lieftinck deed geheimzinnig Oud-minister op Schiphol aangekomen „Ik kom voor zaken'", ze4 prof. mr P. Lieftinck, oud-minister van Financiën, en thans vertegenwoordiger van de We reldbank in Turkije, nada,t hij .gister avond met hett KLM-lijn vliegtuig Prins e» Beatrix uit Istanlboel op Schiphol wal geland. Verder wilde hü zich niet uit laten „Zijn het zaken van de Wereld bank?", werd hem gevraagd. „Dat zeg tt ndet", was het antwoord. De oud-minister wend op Schiphol ver. welikomd door de heer W. Slotemakei van de K.LM., afdeling bijzondere dien sten, Zodra hij de douane gepasseerd wï begaf prof. Lieftinck zich per taxi naa Amsterdam. Heliport doorlaatpost i.p.v. Waalhaven Hoewel het vliegveld Waalhaven al ge ruime tijd ndet meer als zodanig dienit doet, kwam de naam nog steeds voor in het Bewakingsvoorschrift 1946 als door laatpost. Minister Donker heeft nu een wijziginf t dat voorschrift aangebracht, waarbij wordt ingesteld de doorlaatpost van d« grensbewaking Rotterdam-Heliport. Dezi doorlaatpost komt in de plaats van Waal haven-Vliegveld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2