lliemue griltsctfe (tfimrant „Op doorreis naar vrij vaderland" Roden kunnen nu krijgen wat ze wensen: hetzij vrede, hetzij oorlog Communisten bereiden een nieuw groot offensief voor in Korea Circa 5000 parachutisten waren in actie Wist U Naar een nieuwe Gezondheidswet ZATERDAG 18 JULI 1953 BUREAUX: Steen6traat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier ©n dertigste Jaargang No 9789 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastlcfi Is ghrbleoeo oifln hert to tegljenspoet" ZIE PAG. 5. 6 en 7 Dulles ovei de wereldsituatie communisten echter oorlog, dan moeten we ook daarvoor gereed zijn", zo verklaarde de heer John Foster Dulles, Amerikaans minister van Buitenlandse Zaken, gisteravond in een radio- en televisie-uitzending, waarin hij samen met Walter Robertson, die als afgezant van Eisenhower besprekingen voerde met president Rhee van Zuid-Korea, verslag uit bracht over de Koreaanse kwestie. Dulles sprak ook over de jongste conferentie van de ministers der „Grote Drie". Over de communistische eis om waarborgen, dat president Rhee zich aan het bestand zou houden, zeide Dulles: „Dit is belachelijk. Ik wilde wel, dat iemand het goede gedrag van de Chinese communisten zou garanderen." Robertson vertelde in zijn ongewone vraaggesprek met Dulles, te vertrouwen in de oprechtheid van Rhee en diens lemen, zijn verzekering inzake het bestand te goeder trouw na te komen. Rhee heeft beloofd, geen obstructie zullen plegen tegen de naleving van i bestand. De president vreest nog steeds, dat het een truc van de communisten is, door onderhandelingen te krijgen, wat zij op het slagveld niet konden bereiken. Ondanks de ultimatieve eis van Amerikanen, slagen de communisten in, de beslissing bij de bestandsbespre kingen uit te stellen. Vandaag werd de zitting van de onderhandelaars weer daagd tot morgen. Intussen schijnen de Rode troepen zich opnieuw voor te be reiden op een grootscheeps offensief. Zij doen reeds proefaanvallen om de zwakke plaatsen in de Geallieerde verdediging af te tasten. Dat deden ze bij hun vorige offensief ook. De nieuwe verkennings- aanvallen duren al meer dan 24 uur. Nu de strijd in Korea weer wat over zichtelijker is geworden, heeft generaal Tayler. de bevelhebber aan het front, medegedeeld, dat het geweldige Chinese offensief de Geallieerden soms elf km heeft teruggeworpen. De Chinezen zijn nog steeds niet op hun uitgangsstellingen teruggeslagen. De Zuid-Koreanen zetten vanochtend hun tegenoffensief nog voort. Zij maakten echter geen grote vorderin- De Zuid-Koreaanse ambassadeur te Washington heeft ondertussen een merk waardige verklaring afgelegd. Hij zeide nl., dat zijn land het vuur opnieuw zal openen, indien de communisten niet bin- 180 dagen na een bestand, hebben toegestemd in de hereniging van Korea. De ambassadeur beschouwt de hervat- van de strijd als een uitgemaakte zaak. Hy verklaarde te hopen, dat Ame rika Zuid-Korea dan zal steunen. Groeiende wiok Wat Europa betreft, verklaarde Dulles, dat de „groeiende wrok" in de Oost- europese staten een bedreiging vormt de Sowjet-Unie, maar ook voor de wereldvrede. De Amerikaanse politiek in Europa en Azië is volgens hem juist Straaljager uitgebrand na noodlanding Harvard maakte landing op z'n neus in Twenthe Een Thunderjet-straaljager van de mi litaire vliegbasis Volkel heeft gistermid- om drie uur wegens motoretoonnis noodlanding moeten maiken op de heide in de gemeente Heesch bij Oss. Direot na de landing vloog het toestel ln brand. De piloot, de 22-jarige sergeant A. L. M. Snijders uit Kerkrade, had nog juist de zwaangehavende machine kunnen ferlaten. Hij bleef ongedeerd. De machine randde geheel udt. Even voor de noodlanding heeft de piloot nog twee benzinetanks kunnen af werpen. De brandweren van Heesch en Geffen de regionale brandweer uit Oss rukten uit. Van de vliegbasis Volkel kwam men met schuiimblussers. Men kon echter niet verhinderen dat het toestel uitbrandde. enige schade aangericht aan tuln- bouwgewassen. Een Harvard van de militaire vl'ieg- isis Twente maakte gistermiddag eer loodlandiog op een open terrein bij de buurtschap Haarie onder de Overijselse ;emeente Stellendam. Het toestel kwam lij de atodlng op zijn neus te staan. De chade was echter niet noemenswaardig. )e machine kon naar zijn basis terugvlie gen, nadat technici een nieuwe propeller Bidden bevestigd. What is in a name? In Tiflis, de hoofdstad van Georgië en ie geboorteplaats van Lavrenti Beria, is iet Beriaplein omgedoopt tot Leninplein. )it werd door een, in Tiflis verschijnend, ilad meegedeeld. Bij decreet van de Op- erste Sowjet van de republiek Georgië de naam van het district Beria verder ewijzigd in district Tiflis-Kalinin. Dok Poolse bijdrage aan technische V.N.-huIp Polen heeft het Russische voorbeeld gevolgd en beloofd te zulten bijdragen het VN -programma van technische aan „onvoldoende ontwikkelde lan- len". De Poolse bijdrage voor diit jaar zal 72.730 gulden bedragen. (De Sowjet- Inie beloofde een bijdrage van 3.5 niilioen gulden). Lederwarenbeurs in het R.A.I.-gebouw Op Dinsdag 28 Juli zal de burgemees- r van Amsterdam, mr Am. J. d'Ailly, i het R.A.I.-gebouw de 5e Nederlandse lederwarenbeurs openen, georganiseerd door de coöperatieve vereniging Koffer- Lederwarenlbelangen. Daarna zal d'Ailly het woord verlenen aan imbtgenoot uit Waalwijk, de heer J. L. M. Teijssen, die de aandacht komt vestigen op een internationale tentoon- itelling „Schoen, leder en mode" (Slem), van 21 tot en met 31 Augustus te houden nhet 650 jaar oude Waalwijk. gebleken. De minister achtte het v< onmogelijk te voorspellen, wat na de val van Beria in Rusland zal gebeuren. Het belangrijkste resultaat van de „Klein-Bermuda"-conferentie achtte Dul les, de uitnodiging aan de Sowjet-Unie om te spreken over de Duitse en Oos tenrijkse kwesties. Hij stelde in dit band de Russen aansprakelijk voor verdeling van Duitsland en was van deel, dat het Oostduitse volk in opstand is gekomen wegens zijn lijden onder een bewind van terreur. Nieuwe nazi-partij in ons land In 1956 zal voor het eerst na de oorlog een (neo-j fascistische bewe ging deelnemen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Aanplakbil jetten hebben in verscheidene plaat sen de oprichting bekend gemaakt de Nationaal-Europese Sociale Beweging, aldus meldt het Alg. Dag blad. Volgens de aankondiging kent ook dete beweging een algemeen leider. Als zoda nig treedt op een zekere Paul van Tie nen. Er is ook weer een afdeling Pers en Propaganda met een postbus, ditmaal te Amsterdam. In de tekst van de bekendmaking ko men bekende begrippen als „strijden", „nationaal bewustzijn" en „herstel de nationale eenheid" voor. De algemeen leider, Paul van Tienen is nu 32 jaar. Hij is een voormalige N.S.B.-er en diende tijdens de oorlog als officier in de Waffen S.S. In Mei 1945 werd hij gevangen geno- en, in 1948 veroordeeld tot acht jaar R.W.I. met aftrek en in 1949 werd hij voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Op 1 Juni 1951 richtte hij de werkge meenschap Europa op, met zichzelf als Noorse parlement ontbonden 12 October verkiezingen van Noor- ntdrnig (par- de zittingsperiode van vier jaar is geëindigd, ontbonden. Op 12 October zullen algemene venkie- ngen wonden gehouden. Wijzigingen in de grondwet, be tref f en-de een reorganisa tie van de kiesdistricten en een nieuwe kieswet, die voorziet in een meer e n vrij- dat de sociaal-democraten minder zetels zullen krijgen en dat mogelijk de regering zelfs ter, op grond vi i van kracht t den speciale wet, in geval Inhoud 11.500 ton Enorme kolenbunker in Beek bijna gereed Op het terrein van de toekomstige cokesfabriek Emma II der staatsmijnen Beek (L.), waarvan met de aanleg in April 1950 een begin werd gemaakt, zal binnen afzienbare tijd gereed ko rnet het grootste bouwwerk va fabriek: een diepbunker voor het op slaan van voor de cokes-ovenbatteryen bestemde vetfijnkool. De inhoud van deze bunker, die ls uitgevoerd in gewapend beton, bedraagt niet minder dan 11.500 ton. Hij is 22 mtr diep, 205 mtr lang en 54,5 mtr breed. Voordat men met de eigenlijke bouw kon beginnen, moest een enorme worden gegraven. In totaal werden 150.000 m3 grond verplaatst. Er werden in de bunker 14.000 m3 be ton en 1400 ton ijzer verwerkt. Hij is onderverdeeld in 38 kleine bunkers. Thans is hij bedekt met een laag grond i van 100.000 m3. De Duitse verdragen Socialisten schermen met „ongrondwettig heid" Kwestie der oorlogsmisdadi gers spoedig geregeld? De Westduitse Bondsraad heeft nu ook. na de Bondsdag, de begroting voor 1953—1954 goedgekeurd Het wetsvoor stel om de 17 Juni tot dag van de Duitse eenheid en -nationale feestdaz" te ver klaren, werd bekrachtigd.^ Ook is de Lon- keurd. Nu deze regeling door Engeland, Frankrijk en Amerika reeds geratificeerd is. zal zij binnenkort in werking treden. In kringen te Bonn houdt men r met een bevredigende oplossing kwestie der oorlogsmisdadiger Amerika. De Westduitse sociaal-democraten heb ben het Hof te Karisruihe verzocht, half Augustus te beginnen met 'behandeling der vraag of E.D.G. en de C Bonn in overeenstemming zijn met de grondwet. Volgens de S.PD. tracht de regering het besluit van het Hof op houden tot na de ailgemene verkiezing in September. Betoogd wordt, dat de re gering vreest, dat het Hof de verdragen ongrondwettig zal verklaren en het naamste politieke bouwwerk der rege- :n zal sbc""Sm Adenauers Christen-democratische partij, dat het verzoek der Sociaal-democraten een poging is, om het Constitutionele Hof voor verkiezingsdoeleinden te misbrui ken. Adenauer zal zich dus tegen deze socialistische poging Nieuwe incidenten in de Suezzone Arabisch leger weer uit „de kast" gehaald In Cairo werd gisteren verklaard, dat de Ver. Staten zich niet dn het Brits- Egyptisohe geschil zulilen mengen. Reuter meldt, dat volgens het Egyptische minis terie van Voorlichting, wachtposten bij het Briitse kamp te Fanara bij Ismailia, op een Egyptenaar hebben geschoten, die ernstig werd gewond. De Egyptische autoriteiten zijn geenszins tevreden de verzachting der Engelse contröle- maairegelen in de Suezzone. Betoogd wordt, dat het geen verschil maakt, of de Britse troepen nu één of duizend controleposten in de zone hebben. Cairo blijft vasthouden aan de eis, dat de bezet, tinigstroepen moeten verdwijnen. Uit Beiroet (de Libanon) verluidt, dat de oprichting van een Arabisch leger voorgesteld door Egypte, Jordanië Irak, hetwelk uit 24 divisies zou moeten bestaan. Het hoofdkwartier zou in Suez gevestigd worden. Eerder zijn dergelijke berichten verschenen, zelfs met de denz. dat Amerika een dusdanig leger van wapens zou voonzien, hetgeen echti door Washington als „voorbarig" werd bestempeld. Beatrix en Irene in Chatham aangekomen De Prinsessen Beatrix en Irene zijn gisteren te Chatham bij Cape Cog in de Amerikaanse staat Massachusetts aangekomen, waar zij, zoals bekend, een vacantie van zes weken zullen doorbrengen in heb zomerverblijf van mr en mrs H. F. B. Feaver. Na aankomst zijn de beide Prinses sen gaan zwemmen. Dienstmeisje gearresteerd Verkocht soldaten iets „opwekkends" Een dienstmeisje van een theetuin ln de nabijheid van W bij Craailo (gem. Blaricum) gelegen uiilitaire kamp is gearresteerd wegens het verkopen van zogenaamde „dopes", opwekkende mid delen, aan de soldaten. Het is nog niet bekend van wie het meisje het product betrok. De dopes waren verpakt in pullen. Het gerucht van deze verboden handel deed reeds geruime tijd de ronde. De eigenaar van het theehuis bleek van niets te weten. Een na het onderzoek van de politie afgekondigd verbod militairen om het theehuis te bezoeken is inmiddels weer ingetrokken, aldus de Vkrt. Secretaris van Europese Raad verongelukt Jacques Camille Paris, de secretaris generaal van de Raad van Europa, is even buiten Bordeaux bij een auto ongeluk om het leven gekomen. Zijn vier kinderen, die met hem meereden, bleven ongedeerd. Mevr. Roosevelt dineeide met maarschalk Tito Mevrouw Roosevelt, die een vacantie van twee weken in Zuid-Slavië door brengt. heeft met president Tito het middagmaal gebruikt, in diens zomer verblijf op het eiland Brioni. Als gast van het Zuidslavische staatshoofd, heeft mevrouw Roosevelt een rondreis door Servië. Bosnië. Montenegro en Kroatië gemaakt. Volgende week vertrekt zij naar Oostenrijk. Muziek deed Breda trillen w' Veertien Nederlandse pölitiemuziékcorpsen deden gisteren de oude muren van de grijze Onze Lieve Vrouwekerk te Breda bijna op hun grondvesten trillen, toen zij de mars Souvenir de Breda" van de Bredase politie-agent H. van de Wijngaard bliezen. De korpsen zorg den voor een muzikale omlijsting bij de feestelijkheden ter gelegen heid van het 125-jarig bestaan van de Kon. Militaire Academie. Frans offensief in Indo-China Langson> bevoorradingscentrum van de Roden, zwaar bestookt Circa 5000 parachutisten hebben, zoals in een deel onzer edities reeds vermeld, een geslaagde landing uitgevoerd in het Noorden van Indo- China, dicht bij de Chinese grens. Uit latere berichten blijkt, dat er 5.000 man bij betrokken waren. Zij maakten voldoende kanonnen en munitie buit, om twee divisies uit te rusten en vernietigden zoveel oorlogs materiaal, dat het de communisten niet zal meevallen na het einde van de regen tijd in October, zoals eerder gemeld, een grootscheeps offensief te beginnen. Het was de eerste grote Franse aanval, se dert het einde van 1951. De valscherm- Rus (in oud pak) op boulevard troepen moeten, wanneer zij zich hun taak gekweten hebben, over eei stand van 100 km een weg banen door bergachtig terrein, om door de Fransen bezet gebied te kunnen bereiken. Lang son, waar de operatie werd uitgevoerd, ligt namelijk midden in het door de communisten veroverde gebied. Reuter vestigt er de aandacht op, dat aan de uitvoerige operaties werd deel genomen door 100 Daktota's, jachtvlieg tuigen, bommenwerpers en „vliegende verhuiswagens". Bij de ontploffingen werden 1000 Skoda-mitrailleurs en 60 motoren van vrachtauto's vernield, ter- wyl 20.000 liter benzine voor de Viet- minh-rebellen verloren ging. Langson. het belangrijke bevoorra dingscentrum van de opstandige Viet- minh, werd vrijwel met de grond gelijk gemaakt. Vandaag 300 ton tomaten naar Engeland De omvang van de tomatenexport van Nederland naar Engeland, die met ingang heden werd hervat, zou voor van daag beperkt blijven tot 300 ton, aldus deelde het dep. van Landbouw gisteren Er zal nader worden vastgesteld, in welk tempo deze export zal worden geregeld. Zo heeft dan vandaag de K.N.A.C. weer op de Scheveningse boule vard haar jaarlijkse concours van koetswerken gehouden. Onder al die glanzende auto's was ook een Rus, de Moskwitch, die als twee droppels water lijkt op de Opel Olympia van 1937. Die had echter twee deuren en deze vier. Ze is een kleine vijftienhonderd gulden goedkoper dan de laatste „editie" van de Opel Olympia. Wij moeten er echter bijzeggen, dat de Russische auto al enige tijd had gelopen tengevolge daarvan dus duidelijk in de minderheid was. Weerwaamemingen in IJmuiden Taak van kustwachtpost wordt uitgebreid Aan de monding van het Noordzee kanaal. op heit zogenaamde Semafoorduin van IJmuiden, waar de kustwachtpost een plaatsje heeft gevonden, zullen bin nenkort vanwege het K.N.M.I. in De Bilt weenwaa raemiragen worden gedaan. Daarmede krijgt IJmuiden een meteoro logische post, die gelijk staat aan die var de vier op zee gestat ionneerde lichtsche pen Hoek v^.n Holland, Rarrtspol en Ter- sdhellAng-Gonio. Nog vóór de winter wordt de apparatuur voor de waarnemin- gen op de kustwachtpost geïnstalleerd. Men zal dan elke drie uur een nemingsrapport in code telefoneren het station Soheveningen-radio, d, directe telexverbinding staat met het K.N.M.I. In IJmuiden zal een ambtenaar van het instituut de LJmuidense kust wachters een tijdlang onderrichten ovei de omgang met de vrij uitgebreide appa ratuur en de waaraemingsnormen. De taak van de kustwachtpost wordt dus uitgebreid, nadat reeds eerder een radarinstallatie werd geplaatst, die bin nenkort door een zogenaamde „raplot" wordt vervangen. Bovendien kan IJmui den een belangrijke functie gaan vervul len in de strandweerberichtendienst. Wellicht troepen naar Duitsland In verband met het hier te lande heersende ruimtegebrek overweegt de Regering de mogelijkheid om troepen ln West-Duitsland te legeren. Desbetreffen de onderhandelingen hebben nog niet tot een resultaat geleid. Wel hebben de Oostduitse vluchtelingen, die thans in de Gellendorfkazerne in Rheine (West- phalen) zijn ondergebracht, aanzegging gekregen dit onderdak te ontruimen. Het is echter nog niet zeker of de Neder landse militairen hier hun intrek zullen en. Ook in andere Westduitse plaat- is wel mogelijkheid om militairen onder te brengen. Merkwaardige gebeurtenis te Zwolle Dank zij stadsomroeper werd inbreker gegrepen Dat stadsomroepers nog een nuttige rol kunnen spelen, ook in onze moderne samenleving, is gisteren wel bewezen in Genemuiden, waar men dank zij het werk van een lid van dit oude gilde, een inbreker te pakken heeft gekregen. Gisternacht omstreeks één uur hoorde de heer H. van Brussel, die een manu facturenwinkel in Genemuiden heeft, verdachte geluiden in zyn«huis. Er was inbreker aan het werk, die van ach- DAT bij de Hapdriwxveld.se scheepswerf De Merwede de volgende week een Fins «chip (8400 ton) te water gaa.t en dit het grootste tot nu toe op deze werf gebouw de. schip is. DAT invalide kinderen van oorlogs slachtoffers uit het vaoantiekamp van de stichting Het Vierde Prinsenkind te Lage Mierde (NBr.) een tooht naar Antwer pen maakten en er nog drie van zulke tochten met in totaal 260 invalide kinde ren zullen volgen. DAT de reeds aangekondigde grote Benelux-conferentie op 24 en 25 Juli in Den Haag gehouden zal worden. (DAT B. en W. van Utrecht willen over gaan tot de aanleg van het eerste deel van de industriewijk Lage Weide met in- steekhavens, wegen en spoorlijn, voor ƒ620 000 en de Pegus in deze wijk een nieuwe electrrische centrale zal bouwen. DAT 23 muziekverenigingen deelnemen aan het driedaagse nationaal federatief muziekconcours tg.v. het 40-j. bestaan van het Apeldoonrase harmonie-orkest Prins Hendrik. DAT op de eerstvolgende Vrijdagen van AVIam naar Alkmaar voor de bezoe kers van de kaasmarkt een special© trein aal rijden en deze „kaasexpresse" gisteren haar eerste officiële rit maakte. DAT, nu het aardappelloof doodge- sproeid mag worden en er 4600 man extra-oogsthulp is, de aardappeloogst wel tijdig binnenkomt en waarschijnlijk ook de vlasoogst. DAT de 32-j. A'damse electrotechnlcus J. F. Th. wegens brandstichting in een historicch pand aan de Dirk van Has- seltsteeg in A'dam tot 10 maanden met aftrek is veroordeeld. DAT de bedrijfsleider van de scheeps- bouwwerf De Merwed: te Hardinxveld, J. v. d. Salm, mi.v. 1 Aug. mededirec teur wordt van de scheepswerf Jan Smit Czn te Alblasserdam. DAT het Amerikaanse trainingsschip Empire State II (6059 brt) gisteren in A'dam aankwam met de 6 m lange rol met 5000 handtekeningen van Ameri kaanse kinderen voor het gemeentebe stuur i.vjn. het 300-j. bestaan van New York als stad. DAT ook Ned. invalide verkenners zul len deelnemen aan het internationale kamp voor invalide padvinders agoon van 1 tot 8 Aug. in Le Fresnay (België). DAT het echtpaar A. WeckHopmans te Engelen (bij Den Bosch) Maandag jn 60-j. bruiloft viert. DAT R'dams oud-burgemeester, prof. ir P. J. Oud. gisteravond zijn reis met de Albadi naar Zuid-Amerika begonnen DAT een Utrechts echtpaar, aange houden wegens het stelen van een fles advocaat, een hele serie winkeldiefstal len op zijn kerfstok blijkt te hebben. teren zijn huis was binnengeklommen. De onbekende had inmiddels lont ge roken en vluchtte het huis uit. De winkelier ondernam een koene sprong uit het raam van zijn huls. met de stok van een zwabber. Hij had ge dacht, de inbreker in een zijgangetje na'ast zijn huis tegen te komen en hem daar in te kunnen rekenen. Dit liep echter mis. daar de man er al vandoor was gegaan. De politie vermoedde, dat hij zich ergens in Genemuiden had ver stopt en daarom gaf men gisterochtend de stadsomroeper opdracht het dorp door te trekken. Met zijn flink stemge luid waarschuwde de omroeper de bewo ners, dat in hooibergen en schuren ge keken diende te worden naar een moge lijk verborgen inbreker. Druk ging i aan het zoeken en inderdaad om drie in de middag werd de inbreker ontdekt in een hooiberg, waar hij diep in het hooi verborgen zat. Ontvluchten baatte niet meer en dus werd hij spoedig in gerekend. Het was de 22-jarige G. S.. een ont vluchte uit de Rekkense opvoedings inrichting. De man heeft Inmiddels toe gegeven, inbraakjes gepleegd te hebben in Genemuiden. Zwartsluis en Hasselt. ZON EN MAAN Zondag: Zon 4.32 tot 20.49 uur; Maan 14.09 tot 23 uur. Maandag Zon 4.46 tot 20.47 uur; Maan 15.06 tot 22.35 uur. Op 26 Juli V.M. Zondag E.K. Tj^R is een nieuwe Gezondheidswet op komst. De thans geldende dateart van, 1919. Na vele prae-adviezen, rapporten en plannen bereikte op 17 April j.L ein delijk een nieuw ontwerp de Staten- Generaal. Vermoedelijk zal menigeen, die er van kennis neemt, verzuchten: is dit het nu, waarnaar zo lang is uitgezien? Die stem ming is te verstaan, want de verwezen lijking van dit ontwerp zal geen revolu- tionnaire veranderingen met zich bren gen. Toch kan het gunstig werken op de ontwikkeling der volksgezondheidszorg. Het ontwerp is voortgekomen uit de vrij algemeen gevoelde behoefte, enige orde te scheppen in de volksgezondheids zorg. Deze is in ons land lang niet slecht, integendeel. Maar ze is in de laatste halve eeuw sterk gegroeid, en dat niet volgens tevoren uitgestippelde lijnen De vrye initiatieven in de maatschappij hebben zich welig ontplooid en een menigte van verenigingen, organisaties en instanties werkt thans als het ware dooreen. TTET geheel van zorgen voor de volks- gezondheid biedt een veelkleurig pa troon, dat wel met een lappendeken is vergeleken. Maar die deken dekt goed zij is warm. Toch blyft de behoefte aan wat meer lijn en vorm zich gevoelen. De bemoeiin gen der overheid zijn sterk toegenomen. De voortschrijdende medische kennis en de ingewikkelde maatschappelijke ver houdingen werken dit in de hand. Door voorwaarden aan haar subsidies toe te kennen, kan de Overheid de werk zaamheid der verenigingen sterk beïn vloeden. En dit geschiedt inderdaad. Anderzijds leeft bij de vrije instanties het rechtmatig verlangen, ook invloed uit te oefenen op de algemene gang van zaken en het algemene beleid bij de volksgezondheidszorg. Hieraan komt dit wetsontwerp tegemoet, aangezien het de stem der particuliere organisaties laat doorklinken in de organen, waar de rege ring luistert of het advies aan de rege ring wordt uitgebracht. T~*IT laatste zal geschieden in de Cen- -L-' trale Raad voor de Volksgezondheid, die eigenlijk geen nieuw licha m is. maar de voortzetting van de Centrale Commis- van die naam, welke na de bevrijding het leven is geroepen en in wier krin gen deze wet ook is voorbereid. Naast verschillende hoge ambtenaren zullen hierin openbare lichamen, diensten en in stellingen, die bemoeienis hebben met de volksgezondheid, vertegenwoordigd zijn. Zeker niet minder belangrijk zal de vertegenwoordiging der kruisvereni gingen in de provinciale lichamen zijn, welke dit ontwerp in het leven wil roepen. Te grote centralisatie schaadt de zorg voor de gezondheid van het volk. De peripheric heeft ook haar rechten. Daar kent men de plaatselijke en regio nale toestanden beter. TN Noord-Brabant was dan ook reeds een provinciale Raad voof de Volks gezondheid ontstaan. Deze gedachte wordt in dit wetsontwerp overgenomen r uitgewerkt. Er komen dus Provinciale Raden, waar de gezamenlijke gemeenten en gezamen lijke provinciale kruisverenigingen een gelijk aantal leden in krijgen. Hun taak is te coördineren over de gezondheids toestand van bepaalde maatschappelijke kringen en volks- of leeftijdsgroepen. Met de schepping van deze raden zal :n sinds lang bestaande kwestie worden beslist. Er is namelijk een streven om provinciale of districtsgezondheidsdien sten in 'het leven te roepen. In 1921 is er daartoe strekkend wetsontwerp ge weest dat het Staatsblad niet heeft be reikt De Overheid neemt de zorg voor de volksgezondheid niet zelf ter hand, maar schept coördinerende en adviserende lichamen, die de krachten moeten bun- Strevingen, die uit de maatschappij zelf opkomen, vinden spoediger gehoor en beter weerklank, dan wat van bovenaf wordt gedecreteerd. Zó zijn allerlei con- sultatie-bureaux en wijkverplegingsver enigingen ontstaan, zó zijn ze gegroeid en zó hebben ze hun plaats in het volks leven gekregen. We zullen hier niet stilstaan bij enige andere zaken, die in dit wetsontwerp worden geregeld: de Gezondheidsraad, welke een lijnrechte voortzetting is van het gelijknamige thans bestaande advi serend orgaan van deskundigen; de figuur van de directeur-generaal van de Volksgezondheid, die een wettelijke status krijgt, en het Staatstoezicht, dat vrijwel langs dezelfde banen zal geschie den als thans. WAANNEER men dit wetsontwerp als geheel overziet en beschouwt, dan komt men tot de gevolgtrekking, dat hier geen diep ingrijpende veranderingen wor den beoogd. In hoofdzaak betreft het een consolidatie en wettelijke sanctionnering an gegroeide verhoudingen. In het scheppen van de Provinciale Raden treedt een decentraliserende nei ging aan de dag, die noodzakelijk is. Zo is getracht een wettelijk raam te bouwen, waarbinnen de zorg voor de volksgezondheid zich verder, zoveel mo gelijk naar haar eigen aard, zal kunnen ontwikkelen. Daartegen zijn geen princi- Churchill is al weer iets sterker Churchill, die thans rust houdt, wordt weer iets sterker Hij za! indirect deelne men aan heit parlementaire debat over Buitenlandse Zaken, dat de volgende week zal worden gehouden De waame. mende premier Butler, zal met hem over leggen voor het debat, aldus Reuter. VAMI-IJS I/leitje Meez zon Aanvankelijk nog vrij veel bewolking met plaatselijk en kele regen- of onweerebuien, maar morgen overdag over het algemeen vrij zonning weer met alleen in het bin nenland kan6 op e«i enkele but Zwakke tot matige Wes- tte-tjke wind. Weinig verandering in tem peratuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1