Vlieger Gottschalk (Katwijk) kent de helicopter door en door Beter en stukken GOEDKOPER.... DE KLEINE WINST Examens van vakopleiding bouwbedrijf Kunsthandel Van Spaandonk opende nieuwe zaak Lucia Steinbach zag met open hart Bretagne NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 17 JULI 1953 Na training van acht weken in Amerika De Nederlandse sergeant-majoor vlieger Benjamin Gottschalk van de Ma rine-Luchtvaart-Dienst (M.L.D.) zal binnenkort naar men verwacht eind Juli/begin Augustus verrijkt met een gedegen kennis van de he- licoptervliegerij, uit Amerika in het Marine-vliegkamp Valkenburg bij Leiden terugkeren. Verrijkt ook met een certificaat als erkenning van de veertig vlieguren per hefschroefvliegtuig, die hij gedurende zyn speciale training van ongeveer acht weken op „Ellyson Field" te Pensacola in de Amerikaanse staat Florida bij elkaar heeft gevlogen. Gottschalk, die deze opleiding ont vangt in het kader van het programma voor wederzijdse militaire bijstand (M.D. A.P.), is op 21 Mei van dit jaar per vlieg- de Verenigde Staten vertrok ken. Nadat hij op de vliegbasis „Ellyson" van de Amerikaanse marine gedurende ongeveer een week een intensieve grond- training had ondergaan en vertrouwd wai gemaakt met een aantal technische prin cipes, onderhoudsproblemen en vlieg- theoretische moeilijkheden, heeft hij zijn practische ervaring opgedaan in helicop ters van het type Bell HTL-5 en Piasecki HUP-2. De 31-jarige sergeant-majoor vlieger is de vijfde van de zes Nederlandse marine vliegers, die dit jaar in Amerika theore tisch en practisch op de uitbreiding de helicoptervloot van de M.L.D. worden voorbereid. Nog deze zomer wordt name lijk, zoals bekend, een aantal hefschroef- vliegtuigen van het type Sikorsky S-55 op „Valkenburg" verwacht. Deze toestel len, waarvan de levering eveneens ge schiedt als onderdeel van het „Mutual Defense Assistance Program", zullen hiei in hoofdzaak worden gebruikt vbor op- sporings- en reddingsdoeleindeii. Momen teel beschikt de Koninklijke Marine nog slechts over één hefschroefvliegtuig, dat aanzienlijk kleiner van afmetingen is dan de Sikorsky's, waarvan er, zoals zich zal herinneren, vorig jaar twee de Atlantische Oceaan hebben „bedwongen". Sergeant-majoor vlieger Gottschalk, die op 24 April 1922 te Semarang is geboren, trad op 18 Augustus 1940 als leerling-on derofficier vlieger in dienst van de Ko ninklijke Marine. Op 1 Januari 1942 werd hij korporaal vlieger, precies een jaar la ter sergeant vlieger. Op 1 Maart 1951 volgde zijn bevordering tot sergeant-ma joor vlieger bij de marine. In Februari van dit jaar heeft Gottschalk, tezamen met zijn collega's van Squadron 8, het zijne bijgedragen tot de leniging van de watersnood. Van 's ochtends vroeg tot 'onds laat was hij met zijn B-25 (Mit- ïr om voedsel, kleding, niet te vergeten, zand- r de geïsoleerde chell) in de rubberboten zakken te gebieden. Benjamin Gottschalk woont met vrouw en drie zoons in de Baron van Wasse- naerlaan 34 te Katwijk aan den Rijn. Agenda voor Leiden Vrijdag Oranjerie Hortus Botanicus, 7 uur: burgemeester opent aquarium- en terra riumtentoonstelling „De Natuurvriend". Aula gymnasium. 7 uur: „Kennis is Macht", uitreiking diploma's. Posthcf, 2.15 uur: Chr. Reisvereniging. duinwandeling. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen, Steenstraat IA: „1853—1953 H. A Lorentz en H. Kamer- lingh Onnes". Tot 30 Augustus. Rijksmuseum van oudheden, Rapen burg 28: Het Romeinse Portret (105 uur Dinsdag- en Donderdagavond 810 uur, tot 19 Juli) Boerhaavezaal, 25 en 79 uur: schil derijen en gouaches van Lucia Steinbach (t.m. 26 Juli). Kunsthandel Van Spaandonk: schilde rijen van Jan Rijlaarsdam. Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Wordt Leids hoogleraar „zalig" verklaard? Er is een proces gaande tot zaligverkla ring van mgr N. Steensen, d>ie als hoog leraar aan de Leidse universiteit verbon den is geweest en omstreeks 1675 tot het R.-Katholicisme overging. In de komende herfst zou zijni stoffelijk overschot te Flo. rence worden onderzocht Leidse oecumenische spelgroep Zondagavond geeft de Leidse oecume nische spelgroep in het koetshuis van het kasteel Oud-Poelgeest een uitvoering van het vologende programma: 1. Ge dichten van M. Nijhoff; 2. Juda van Hubert Gignaux; 3. Masscheroen van Zntptó««?mkaMk"rEdraaetd"evÜorait^«Nederlandse sergeant-majoor vlieger Benjamin Gottschalk uit Kat- telefonisch of schriftelijk bericht nood-[wijk aan den Rijn heeft alles in gereedheid, gebracht om met een Bell zakelijk. ook in de Seizoenopruiming VITRAGE TRAPLOPER per meter per meter 39 ct. 1.19 WITTE MOLTON DEKENS v a. 2.95 KAMPEER DEKENS v a. 2.95 Zuiver wollen AXMINSTER KARPET 190 x 290 64.95 Verder: Coupons, Overgordijnstof, Balatum. Gang- en Traplopers tegen Fantastisch lage prijzen Haarlemmerstr. 51 tel 24958 Lid v.h. Financieringsinstituut Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Antonius M, zn van A M den Braber en K van Eeken; Leonardus C, zn van J P van Rhijn en M J Nieu- wenhuijsen; Cornelia E L, dr van J Kerstens en G Riethoven; Isaac, zn van J den Os en J Boekkooi; Gerardus J M, zn van E M Slingerland en C J van der Valk. ONDERTROUWD: I Arnoldus en M C de Vrind; H Voorzaat en J Piket; J W Cuvelier en J C G van der Linden; Dietz en E Kukler; J de Groot en M H van Hees; M Boezaard en E de Raad; B Keijzer en H Boon; H K A Bredewold en M Laterveer; S W de Water en H G Keereweer. HAARLEMMERMEER Burgerlijke Stand GEBOREN: Berend, z. van B. Romeijn en P. H. Dittmer: Aaltje, d. van J. H. Hoogenboom en A. Braam; Helena Cor nelia, Maria, d. van W. C. F. Op de Wacks en H. M. Scheurs; Jan Pie ter, z. van P. de Vries en J. Buis; Arie, b. van A Lanser en E. C. Weewer; Cornelis, z. van C. van der Beek en A. Gortzak; Cor nelis, z. van C. J. Spaargaren en T. Wijtsma; Maria Johanna Bernardina, d. van J. N. T. Koeckhoven en M. C. Bontje; Antje, d. van P. Breijer en M. Scheffer: Hendrik, z. van A. Kerzaan en S. de Smit; Cornelia, d. van D. Kroon en N. T. Clement; Nicolaas Cornelis, z. van K. v. d. Meij en W. M. Slootweg; Nicolaas Hendrikus Antonius. z. van H. Heima en P. A. van Buuren; Maria Johanna d. van J. G. van Beek en A. Kamp; Gijsbert Teunis Jan, z. van G. T. Kiep en A. I. Bras; Marie Louise Wilma. d. van H. van Andel en A. S. Bakker: levenloos kind van L. Smit en J. H. M. Koridon. ONDERTROUWD: Gerrit T. G. Oskam, 25 j. en Corry Willy Sdhouten, 21 j Abraham Schutte, 28 j., en Johanna Adriana Visbeen, 18 j.; Lambertus Koole, 25 j., en Margaretha Johanna Ouwer- kerk, 25 j.; Jan Honkoop, 30 j., en Teuntje Overbeek, 23 j.; Johannes van der Putten, 27 j. en Alida Cornelia Hon- coop, 22 j.; Arie Albertus van Daalen 27 j. en Arika Maria van Leeuwen, 22 j. GETROUWD: Franciscus X. Koster, 32 j. en Christina M. Scholten, 31 j.; Theo- dorus Everhardus Jozef Schaper, 26 j. en Jacoba Agatha Maria Meiman. 24 j.; Willem Eveleens, 24 j., en Maria Café, 23 j.; Adrianus van de Koppel, 35 j. en Johanna Jeanne Gepken, 24 j OVERLEDEN: Johannes Stange, 68 echtg. van S. L. Saarloos. SASSENHE1M Burgerlijke stand Geboren: Anthonia A., d. v. A. van Leeuwen en J. N. van Solingen: Pieter C.. z. v. A. C. J. van Oosterhout en T. J. A. Rommens; Adriana L. H. M.. d v. P. J Kaptijn en P. H. Caspers; Geertruida A. M.. d. v. M. S. M E K""k en C. M Bo- melman; Leonardus J. M., d. v. L. J. M. Bisschops en H. M. Eijkelenkamp; Robert A., z. v. A Samsom en D. Herruer; Jo hanna, d. v. G. J. van Rijssen en D. J. Broer. Ondertrouwd: J. L. Kwakkenbos, 26 jr Hilversum en J. G. M. Sikking, 25 jr; A. H. Kool, 30 jr, Den Haag, Helicopter een oefenvlucht te gaan maken boven „Ellyson Field" te Pen sacola in de Amerikaanse staat Florida, waar hij in het kader van het programma voor wederzijdse militaire bijstand (M.D.A.P.) een speciale helicopter training van ongeveer acht weken ondergaat. In Gottschalk's rechterhand bevindt zich de stuurknuppél, die de horizontale bewegingen (bakboord, stuurboord, voor- en achteruit) regelt, in zijn linker die, welke zowel de verticale verplaatsing als de rotorsnelheid verzorgt. Metselen en timmeren Metselaars en timmerlieden zijn van Maandag tot vandaag ln de ambachtsschool te Leiden druk bezig geweest met het afleggen van bekwaamheidsproeven. Deze zjjn georganiseerd door de stichting vakopleiding bouwbedrijf en vormen de af sluiting van de al of niet op de dagcursus van een ambachtsschool gebaseerde vakopleiding in de praktijk. Dit betekent echter niet, dat de can- didaten er nu zijn. Want hierna kunnen de geslaagden doorgaan voor het gezel- lendiploma en ook voor de metselaars kan het een stimulans betekenen om zich verder te bekwamen. Het belang hiervan wordt nog niet altijd voldoende ingezien. De stichting vakopleiding bouwbedrijf een organisatie, waarin zowel werk gevers als werknemers zitting hebben Zij heeft in verschillende delen van ons land afdelingen met een eigen contro leur. Ook voor Leiden en omgeving be staat zo'n afdeling en in de plaatselijke commissie hiervoor hebben o.a. zitting de directeur van het arbeidsbureau, de heer H. Hazelhoff, en de directeur der ambachtsschool, de heer C. Brilman. In de Leidse examencommissie hebben be halve de heer Brilman en de controleur der stichting, de heer W. VerweU twee aannemers en een werknemer zitting. De ambachtsschool te Leiden Is één der drie soholen in ons land die reeds eigen nazorg voor de leerlingen had den, vóór de opleiding van de stichting in het leven werd geroepen. Thans wordt hiermee nauw en op prettige wijze sa mengewerkt. Na het verlaten van de ambachts school gaan de leerlingen onder auspi ciën van de stichting in een bedrijf wer ken, onder regelmatige contróle van een controleur. Deze praktijkopleiding wordt gecompleteerd door (verplichte) theo retische cursussen aan avondnijverheids scholen. Aangezien de stichting met rijkssubsidie werkt, wordt voor deze cur- geen schoolgeld gevraagd. De op leiding duurt voor hen, die de ambachts school hebben doorlopen twee jaar en voor personen zonder deze opleiding drie ten hoogste vier jaar. De examens vanwege de stichting wor den over een tijdvak van zeven weken gehouden. Hierdoor is men wel verplicht ieder rayon andere opgaven te ma ken, zowel voor het practische als het theoretische gedeelte. Aan de vanmorgen in Leiden afge sloten examens namen twintig timmer lieden deel en (slechts) twee metselaars. Als werkstuk moesten zij resp. een ge compliceerde ventilatiekap en een En gelse schoorsteen maken. Geen van beide een gemakkelijke opgave! Zowel de stichting Vakopleiding A. Wijntjes' bouwbedrijf als de plaatselijke commls- 27 jaar. I sie stelden enige prijzen beschikbaar. Overleden: C. J. Waasdorp, 74 jaar; G. Voor het examen timmeren slaagden: van Dorp 71 jaar. P. J. Broekhof, Noordwijkerhout (1ste prijs stichting), J. van Duyn, Katwijk aan Zee, R. Glasbergen, Leiden, P. J. Godijn, Voorhout, L. Hazenoot Noord wij aan Zee, A. de Jong, J. Ketting (prijs pl. commissie) en N. Kroon, allen te Katwijk aan Zee, W. v. d. Niet. Noord- wijk aan Zee, G. A. Rewijk, Lisse, J. van Rhijn, Katwijk aan Zee, P. M. Schelvis, Noordwijkerhout (prijs pl. commissie), N. C. van Steenbergen, Leiden, A. van Velzen, Valkenburg. A. D. Verhoog, Voorschoten, W. Visscher, Valkenburg (2e prijs stichting) en A. v. d. Wiel en C. M. van Royen, beiden te Noordwijk aan Zee. Voor het examen metselen slaagden J. L. Ammeraal. Scheveningen (prijs pl. commissie) en J. Verloop, Katwijk aan Zee (le prijs stichting). LEIDERDORP Prijs voor kunsfc- en slersmeedwerk Bij de wedstrijden, die zijn gehouden ter gelegenheid van het gouden jubili van de Bond van Smeden-, Constructie- en Machine-icparatiebedrijven behaalde de heer O. de Jong te Leiderdorp tweede prijs in de afdeling kunst- Biersmeedwerk. De prijzen werden in Utrecht uitgereikt. VOORHOUT Nieuwe benoeming De heer E. F. Knoppert, die door de voorzitter van het hoofdstembureau was aangewezen voor het raadslidmaatschap, als opvolger van de heer A. Jansze, die niet tijdig zijn geloofsbrieven had inge leverd, heeft voor deze benoeming be dankt. De oorzaak van dit bedanki moet worden gezocht in een afspraak tussen de C.H. en de AR. Deze afspraak luidt, dat bij vertrek of overlijden iemand van de zelfde partij de vacature vervult. Nu is de heer M. Los aan de beurt. Goed gespaard Bij het postkantoor werd in Juni in gelegd 6395 en terugbetaald 3433. Ne ger» nieuwe spaarders werden inge schreven. VOORSCHOTEN V erkeersdiploma's uitgereikt Het was gistermiddag om kwart over drie een drukte van belang op de binnen plaats van het gemeentehuis, toen daar een goede -50 leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen verzameld waren om de door hen verwo diploma's voor veilig verkeer in ont vangst te nemen. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven richtte eerst het woord tot de kinderen. Spreker merkte op. dat het regelmatig uitreiken van dergelijke diploma's misschien aan leiding zou zijn tot een zekere vervlak king. Dat mocht echter niet. want dit diploma is zeer belangrijk. De leerlingen hebben het examen gedaan om een t 1 beeld te zijn, een voorbeeld voor I weggebruikers. Het is noodzakelijk op I de weg goed op te letten. Er gebeuren nog te veel ongelukken door onoplet tendheid. Na deze korte inleiding sprak de bur gemeester er zijn voldoening over uit,, dat er weer 174 kinderen aan het ver- keersexamen hadden deelgenomen. Van deze 174 waren er 20 die alleen het examen voor voerganger, hebben gedaan. Vier voetgangers moesten worden afge wezen en vijf wielrijders konden geen diploma krijgen. Van de deelnemende wielrijders waren er echter ook nog der tig die een onvoldoende practisch ejcamen op de fiets gedaan hebben, zodat zij alleen een diploma voor voetganger konden krijgen. De voornaamste fouten waren het niet tijdig en niet duidelijk richting aangeven! De beste voetgangster, Corrie van Veen, kreeg namens B. en W. van Voor schoten een prachtige tas aangeboden als extra prijs. De beste wielrijders, Leo van Leeuwen, Mieke Oosterlaan en Joop van Os kregen ook een extra prijsje en bovendien een hartelijk applaus van alle aanwezigen. Tenslotte ging burgemeester v. d. Hoe ven over tot het uitreiken van de diploma's, waarbij aan iedere geslaagde een mouwembleempje werd uitgereikt. Toekomstige metselaars en timmerlieden legden van Maan dag tot vanmorgen in de am bachtsschool te Leiden be kwaamheidsproeven af. Deze examens werden georganiseerd door de stichting vakopleiding bouwbedrijf. De metselaars hadden een vrij moeilijke opga ve: een Engelse schoorsteen. Maar op deze manier kweekt de stichting dan ook goede vak mensen! Foto N. van der Horst In het pand Breestraat 113, waarin zich de kunsthandel Van Spaandonk heeft gevestigd, is de restauratie van de vroeg-middeleeuwse kelder een succes- geworden. Hij werd ingericht als expositie-ruimte. Foto N. van der Horst. Restauratie van een oud pand geslaagd Onder leiding van niet minder dan vier architecten is dan het pand Breestraat 113, waarin gevestigd de kunsthandel van de heer G. van Spaandonk, gisteren offi cieel klaar gekomen. De restauratie van de vroeg middeleeuwse kelder en de organische opname daarvan in het geheel mag als bijzonder geslaagd worden aangemerkt. De toonkamer er boven is met reminiscenties aan het verleden toch volledig modern geworden. En ook de gevel mag door de Leidenaars met vol doening worden bekeken. e Met recht was dan ook de officiële in gebruikneming een gebeurtenis openbaar belang Het openingswoord werd gesproken door de directeur va.i het rijksbureau van de monumentenzorg, jhr dr E. O. M. van Nispen tot Sevenaer. En vele voorbijgangers hebben gister middag door de grote ramen van de étalage heen de plechtigheid gade ge slagen. Jhr Van Nispen richtte de aandacht zijn openingswbord op de geschiedenis van het pand en op de problemen, die daarmee inverband stonden. De mid deleeuwse kelder moet deel hebben uit gemaakt van een keldercomplex, dat onder -de panden Breestraat 111 en 113 heeft gelopen. Daarop heeft een bijzon dere woning gestaan, die door een edel man werd bewoond. Uit de stadsregisters blijkt voorts, dat het huis verbinding had met de kerk van Wassenaar, waar in een jaarlijkse rente werd betaalo. De heren van Wassenaar waren in de veertiende eeuw burchtbewaarders of burggraven van Leiden en het pand Breestraat 113 maakte ongetwijfeld dee* van de grafelijke woning, die dus niet de Burcht heeft gestaan. Op bewo ning door de Wassenaars wijzen verder nog de sporen van brand en instorting, die bij de restauratie gevonden worden. In de strijd tussen de graaf van Holland de Wassenaars moet het huis om streeks 1400 zijn verwoest. De restauratie is met grote liefde voor dit stukje Leids verleden geschied. Na het openingswoord van Jhr Van Nispen sprak nog een familielid van de heer G. van Spaandonk. die de laats! geluk wenste met de mooie zaak. waai heen de kunsthandel nu is verhuisd. Jhr Van Nispen zou daarop het lint doorknippen, dat naar de middeleeuwse kelder voert en waarin een prachtige tentoonstellingsruimte werd gevonden. De directeur van het rijksbureau voor monumentenzorg vond het echter aardi ger deze symbolisohe handeling, door een zoontje van de heer Van Spaandonk te laten verrichten en reikte de kleine jon gen de schaar toe. Jan Rijlaarsdam de beide kelders, die werkelijk k van sfeer zijn, was ter gelegen heid van deze opening een tentoonstel ling ingericht van werken van Jan Rij laarsdam. Met deze 42-jarige Hilversummer heeft de kunsthandel Van Spaandonk een u;t- pand gemaakt. Het is fijnzinnig werk. stekend debuut in het nieuw ingerichte dat vlot opgezet zo nu en dan een forse noot niet schuwt. Men vindt bij dit tverk geen enkel beleden-isme. Jan Rij laarsdam was nooit een academicus. Sterk persoonlijk zijn zijn visies op Parijs, triste et joyeuse. Maar ook in Leiden. Amsterdam en Den Haag vond hij inspiratie. Een in spiratie die bijna steeds Frans beïnvloed is. Zie bijvoorbeeld zijn gezicht op de Hartebrugkerk: bijna een Parijs stads gezicht. Daarnaast zijn er echter ook stukken aan te wijzen, waarin een echt Hollandse sfeer leeft. Bijzondere voor liefde toont Rijlaarsdam voor volkstypen, voor harmonicaspelers en bedelaars, die hij bijzonder raak en naar wezen wee: te treffen. Een tentoonstel ring om eens in alle rust te gaan bekijken. Er bestond voor deze opening grote belangstelling. Onder de aanwezigen waren de wethouders Menken en Jonge- leen namens het gemeentebestuur, de heer A. Paardekooper van het architec tenbureau Paardekooper en Barnhoorn Leidenaars op stap door Aleid van Rhijn De andere ochtend, vriendA, klopte er iets niet D.w.z. er klopte iets wèl. en daarom klopte het niet Peter had z'n stethoscoop genomen en die op het ronkende hart van z'n automotor gelegd. Wenkbrauwen- fronsend constateerde hij, dat er iets met de thorax oftewel borstholte niet in orde was. En omdat we een lange ruk voor de boeg hadden, met veel bergen en dalen, en dus het uiterste van 's beestjes longen en spieren gevergd zou worden, reed hij z'n karretje naar de dichtstbijzijnde garage voor een korte operatie. En zo togen Liesbeth en Ik voor een half uurtje samen de stad in. waar veel luxe mensen langs luxe winkels slenter den. Er waren dure Amerikaanse vrouwen bestoven met aangezichtspoeder als goed geslaagde tulbanden op een kerstmaaltijd. Er waren breedgebouwde en roodgenekte Elzassers, vergezeld van breedgeheupte en roodgelipte Elzasserinnen. Er waren kostbare slanke Engelse officieren, in de ene hand een bandientje, in de ander» een elegant vrouwelijk voortbrengsel van het land. Er ruisten zwarte import-vier- deurs, zeegroene chroomwinkelscabrio- lets en pastelblauwe vier-onder-de-kaps, pas geplukt uit de salon d'auto, voorbij. In Bad Homburg, waar het Kapitaal z'n zomermaanden doorbrengt, loopt het geld bij fantastische bedragen op straat en ligt het geld in wonderbaarlijke som men achter de etalages. Nerzen en paarlen Chippendales en dior's, perzen en platina. En temidden van die weelde ontdekten we een kleine banketwinkel. Liesbeth en ik. „Konditorei" stond er op de winkelruit En een ogenblik later werd bewaarheid wat wij zo vaak gezongen, geneuried of gefloten hadden: In einer kleinen Konditorei, Da sassen wir zwei Mit Kuchen und Tee. Het was nog te vroeg in de morgen voor thee, en we hadden eigenlijk liever koffie gehad. Ons overdadige ontbijt bij de Ame rikaanse consul-generaal zat ons een bee-t je dwars en liever hadden we niets bij de thee gebruikt Het zaakje was nogal klein en bekrompen en de stoelen waren ongemakkelijk, zodat we liever op een terrasje in een rieten stoel ons hadden neergevleid. Maar nee. In einer kleinen Konditorei, da sassen wir zwei mit Ku chen und Tee. Zo stond het in die ope rette, zo hadden we 't zo dikwijls gezon gen, geneuried en gefloten, zo wilden wij het hebben. Die Kuchen. Ah, vrienden, zo vindt ge ze in Leiden niet. Zo groot en zo fris (met veel vruch- er op) en zo gulhartig geserveerd door dat kittige dienstertje, dat deed of madame et monsieur vanaf haar wieg gekend had. Tussen de weelde van nerzen en kost bare Engelsen en onbetaalbare perzen. Mit Kuchen und Tee. Voor twee onnozele kwartjes de man. Zonder fooi. Want dat as verboden. „Zoiets heb je bij ons toch niet, die sfeer en zo", zei ik. „Maar dat daarginds wel", zei? Ze wees naar een hoektafeltje, waar een jongeman de hand van z'n blonde meisje vasthield, terwijl ze dromerig in eikaars ogen blinkten. NOORDWIJKERHOUT Verkeersexamens In de lagere school te De Zilk werd aan vijftig kinderen het diploma veilig verkeer uitgereikt, en wel door opper wachtmeester Been. Vijf kinderen waren met lof geslaagd. In een toespraak zei de heer Been, dat de kinderen het geleerde nu ook in de practijk moeten brenken. uit Lisse, dat voor de restauratie van het woonhuis verantwoordelijk is, architect G. v. d. Mark, die de restauratie van de kelder voor gemeentewerken uitvoerde, tezamen met architect Baart de la Faille voor monumentenzorg, en binnenhuis architect P. v. d. Sterre uit Leiderdorp, die het interieur van de toonzaal ver- C. Th. R. (Advertentie) PRONONCE RUIMT RADICAAL Onbegrijpelijk lage prijzen in ONDERGOED, NACHTGOED, KOUSEN, SOKJES en HUISHOUDGOEDEREN. LEIDEN, BREESTRAAT 65 OEGSTGEEST, GEVERSSTRAAT 41 ZIET ONZE ÉTALAGES Frisse en probleemloze expositie in de Boerhaavezaal Met open ogen en een open hart is de Leidse schilderes Lucia Steinbach in het kader van de schildersuitwisseling met Frankrijk naar Bretagne gegaan. Het resultaat van haar onafgebroken werken is thans te zien in de Boerhaavezaal, waar gisteravond door burgemeester Van Kinschot een tentoonstelling werd geopend, die een verfrissing is voor geest en gemoed. In zijn openingswoord herinnerde de burgemeester er aan, dat het een schil derij was van Lucia Steinbach. dat bij de wedstrijd voor de trouwkamer het stadhuis destijds werd uitverkoren. De burgemeester stond verder persoon- sympathiek tegenover deze schildersuitwisseling met Frankrijk, niet aleen wegens een uitgesproken franco- phïele inslag, maar ook omdat hierdoor wordt gebouwd aan de inter-Euro- pese vriendschap. Hierna hield mevr. SpijkerBouvaertt :n inleiding op het werk van Lucia Steinbach, door het auditorium naar Bi tagne te voeren, het land, waar zijzelf haar kinderjaren zo vaak vertoefde. Op charmante wijze vertelde mevr. Spijker de rotsachtige, woelige en soms raderlijke kust met zijn vele kapen kliffen, van het niet zo hoge, maar woeste bergland daarachter, van de kleine, door groen omzoomde akkers, lange afgeslotenheid en stoere eigenheid de bevolking, van de nog levende sagen en legenden, van geloof en bijge loof. Dit woeste, maar kleurrijke iand, de dagen der romantiek door de schilders werd ontdekt (Gauguin in 1888), was het land, dat ook Lucia Steinbach in zijn ban wist te krijgen. De inleiding van mevr. Spijker werd door gramofoon-opnamen van Bretonse volksliederen muzikaal geïllustreerd. Bij het betreden van de tentoonstel lingszaal overweldigt de bezoeker de hoe veelheid van het werk. „Kan een kunste- zó korte tijd zóveel werkelijk waardevolle stukken voortbrengen?" vraagt hij zich twijfelend at Lucia Stein bach heeft echter in ongecompliceerde eerlijkheid haar beste schetsboekbladcn de olieverven gehangen. En, wan en nader toeziet: niet ten onrechte. Want er spreekt uit deze gouaches een zó frisse geest, een zó verkwikkende on bevangenheid, een zó trouwe eerlijkheid,, dat men bij deze bekoorlijke vertellingen in kleuren alle artistieke vooroordelen •ergeet. Want Lucia Steinbach is ook in Bretagne een uitgesproken illustratief talent gebleven, al speurt men in som mige werken een ontwikkeling naar de diepte, een méér dan noteren van spre kende bijzonderheden, een ontdekken van het eigene van het land. In dit verband willen wij op een reeks bijzondere werken wijzen. Daar is aller eerst no 4. „Marée basse", nog vertellend: een verhaal van de grijze huizen aan de kust. van de fel gekleurde vissersbootjes op het strand en van de na de vloed overgebleven plassen ervoor, glanzend en twinkelend het geheel. Maar dan volgt no 21, „Les roches blanches", een schets boekblad, een probeersel, een worsteling met de golven om de rotsen aan de kust, wervelend, turbulant Dit probeersel groeide tot een doek, dat tot de beste van de tentoonstelling gerekend moet worden: no 1, ..Point du Leydé". Hierin heeft de schilderes iets gegrepen van het wezen van de Bre tonse kust, misschien zelfs wel van de Bretonse zieL Er is orde gekomen in de kolking van het water rond de steen, ordening in lijn en in kleur. Dit hoogte punt vindt dan zijn anti-climax in no 2. wederom „Les roches blanches", van een ander punt uit gezien, een tot harmonie geworden landschap, ondanks de felle beweging van het water beneden. Wanneer men zó de groei van een kunstwerk ter plaatse kan gadeslaan, mag men alle hoop koesteren, dat de expo- sante bij een toenemen in jaren en in wijsheid naar die hoogten van kunste naarschap zal klimmen, die men bij dit talent onwillekeurig als eis stelt. de openingsplechtigheid grote belangstelling, een belangstelling, die wij het werk van Lucia Steinbach cn haar mede-exposanten, mevr. Anne- liese Grefe—Walck en Dick van Dunné, edelsmeden, mevr. Van Oerle, handwoef- werk, en Potterij Zaalberg, van harte de verdere duur van de expositie toewensen. X4. B,

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3