Mr Roosjen achtte stemming over zijn motie overbodig... Het kabinet stelde een Raad voor de burger-Rijksdienst in Toch is het zo „Neerbosch" vierde zijn 90ste verjaardag DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER 2 VRIJDAG 17 JULI 1953 De leraren-salarissen-interpellatie (Van onze Parlementsredacteur) gisteren in de Tweede Kamer doo gehouden interpellatie over de trage gang van zaken met betrekking tot de totstandkoming van een nieuwe salarisregeling voor V.H.M.O.- leraren als een nachtkaars uitgegaan. In een deel onzer edities hebben wij nog kunnen melden, hoe minister Cals zich best de ontstemming van de leraren kon begrijpen, maar dat de oorzaak daarvan en van de ver traging zelf moest liggen in een onvoldoende inzicht in het feit, dat georganiseerd overleg nu eenmaal tijd nodig heeft. Daarbij zijn de leraren kort nadat de bewindsman de portefeuille van minister Hutten overgenomen had met gedeel! lijk nieuwe voorstellen gekomen. Boven dien waren er nieuwe omstandigheden, zoals de plannen tot huurverhoging en belastingverlaging, watersnood e.d., die van invloed waren op het rijksbudget. Departementaal overleg was nodig, om dat bekeken moest worden, hoe de ver houdingen zouden komen te liggen, ver geleken met andere takken van onder wijs en interdepartementaal overleg was nodig om te zien, of een en ander wel paste in het geheel van de ambtenaren salarissen. Het slpt is geweest, dat het kabinet op 26 Juni zijn standpunt kon bepalen. Het Lerarenoverleg werd toen bijeengeroe pen tegen 2 Juli, de dag daarna werden de plannen ter overdenking toegezonden, maar op 10 Juli was door de leraren nog Een wonderlijke balsem tegen pijnlijke en vermoeide voeten I Als U aan vermoeide, pijnlijke voeten lijdt, I weet U wat een genot Uw schoenen te kunnen uitdoen. Doch Uw voeten kun nen nu de gehele dag fris en pijnloos zijn, als U de wonder lijke Go-On voetbalsem gebruikt. Go-On heeft een onmiddellijke, verzachtende werking. Het verjaagt de pijn en ver moeidheid en schenkt Uw voeten nieuw leven. Lopen wondt eerj plezier inplaats van een marteling! U moet Go-On voet balsem proberen. Go-On laat geen vlek ken na, daar het onmiddellijk diep in de huid dringt. Koop vandaag nog een tube bjj Uw drogist. HET MIDDEL VOOR VIER- DAAGSE-WANDELAARS. HET moge vreemd schijnen, maar het is een feit dat het in woelige tijden vaak helemaal niet gemakke lijk is uit te maken wanneer een be paalde oorlog eigenlijk is begonnen. Gaat de vredestoestand, plotseling-in oorlogshandelingen over, zoals bij ons op 10 Mei 1940, dan zal niemand er moeite mee hebben die datum' als het begin van de oorlog tussen Duitsland en Nederland aan te mer ken. En sommige naties, die het hof felijke gebruik in ere houden elkaar een nota te sturen, waarin wordt aangekondigd, dat op 11 uur 43 minu ten van die dag van dat jaar de staat van oorlog is ingetreden, maken het ons al heel gemakkelijk, want alles wat vóór de oorlogsverklaring moge zijn geschied, kan wel bloederig ge weest zijn een officiële oorlog »vas het in ieder geval niet. En daar gaat het toch maar om. Moeilijker wordt het echter wan neer tegen een onderdrukker nu eens hier en dan weer daar woelingen ontstaan, welke woelingen geleidelijk overslaan in complete opstand tegen het gezag. Dit was het geval toen Nederland zich aan de heerschappij van Spanje poogde te onttrekken. De complete oorlog met reguliere veld slagen, welke zich uit die opstand heeft ontwikkeld, noemen we de 80- jarige oorlog en ieder heeft daar vrede mee, want het is een mooi rond getal, dat gemakkelijk in het geheu gen ligt. Bovendien, wat maken die enkele jaren uit, die een nurks op deze 80 zou willen beknibbelen, of in een royale bui er aan zou willen toevoegen? In het veen is men ge meenlijk wat onachtzaam met de turven. Iedereen leert op school dat dc 80- Jarige oorlog aanvangt met de slag bij Heiligerlee. Dat was een mooi succesrijk begin. Maar iedere scho lier weet tevens, dat vele ongeduldige lieden in tal van steden deze veld slag niet hebben kunnen afwachten en twee jaar tevoren reeds ter beel denstorm waren getogen, aldus trach tend het begin van de oorlog naar 1566 te verplaatsen en er een 82-jari- ge oorlog van te maken. Maar, als we daaraan gevolg geven., moeten we dan niet nog een stapje terug gaan en ook de ongeregeldheden en woelingen in aanmerking nemen welke reeds in daaraan voorafgaande jaren had den plaats gevonden? Neen, we kunnen ons best indenken dat de schoolboekjes niets voelen voor de vage overgangen van onge regeldheden naar woelingen en van daar naar op6tand en vervolgens naar de werkelijke oorlogstoestand. Men wil een plezierig en stevig feit in handen hebben, waarmee kan worden aangetoond wièr precies de start is aangevangen. En als zodanig is de eerste veldslag wel het meest mar kante feit waarmee we voor de dag kunnen komen. Accoord. Maar laten we dan ook inderdaad de eerste veldslag noemen en niet de tweedel Want niet bij Hei ligerlee heeft de eerste ontmoeting tussen geordende legerscharen op het slagveld plaats gevonden, maar bij Dahlem, ten O. van Roermond. Daar werd in April van het jaar 1568 een legermacht onder de Heer van Viller, die in het centrum een aanval op de Spanjaarden zou ondernemen, opge vangen en verslagen. Daarmede is dan wanneer de veldslagen als cri terium worden genomen de oorlog begonnen en niet met de slag bij Hei ligerlee, die ruim een maand later plaats greep. En nu Iets heel anders. Een radio spreker heeft een luisteraar beant woord, die hem vroeg wi spoorrails precies 1.435 meter breed zijn. Dat komt, omdat Engeland die spoorbreedte Teeds bezat, toen wij onze eerste spoorlijn gingen aanleggen was het antwoord. Inderdaad, maar nu weet u nog niet, waarom die breedte 1,435 m bedraagt! Daarover morgen. Nadruk verboden geen beslissing genomen. De minister was van oordeel, dat ge durende zijn ambtsperiode de mogelijke spoed was betracht en hij hoopte, dat bij voortzetting van dit tempo (waartoe hij in ieder opzicht bereid was) een op lossing inderdaad nog voor het begin van de nieuwe cursus kan worden gevonden. De moeilijkheid bij het gehele debat was. dat niet gesproken kon worden over de salarissen zelf, maar alleen over de procedure van de onderhandelingen. Voorzitter dr Kortenhorst hield hieraan hardnekkig vast, hetgeen de heer Roos- jen éénmaal en de heer Gortzak (comm.) herhaaldelijk figuurlijk deed kennisma ken met de presidentiële hamer. Ook mevr. Fortanier—De Wit (WD) begaf zich op „verboden terrein", waarop de voorzitter de minister de raad gaf zijn oren dicht te stoppen gelijk Odysseus, toen deze het eiland der Sirenen bijvoer. Na de redevoering van minister Cals kwam mr Roosjen met een motie, in de Kamer haar teleurstelling e zou moeten uitspreken, dat het overleg op trage wijze werd gevoerd en waarbij er op aangedrongen werd, alles te doen om vóór het begin van de nieuwe curr een nieuwe salarisregeling in kruiken kannen te brengen. Mevr. FortanierDe Wit steunde deze motie, hoewel zij graag een scherper for mulering had gezien. De heer Gortzak (Comm.) beschuldigde de regering van niet-reëel overleg, de heer De Loor (P.v.d.A.) was mede-cfodertekenaar de motie en zag het nut van de interpel latie in het feit, dat daardoor de ter was „opgejut". Daarentegen voelde mgr Stokman (KVP) voor de motie niets, omdat hem duidelijk was geworden, dat deze bewindsman tenminste zijn bést deed, terwijl hij van de gehele interpel latie eigenlijk niet verwachtte dat rege ring en leraren-organisaties dichter bij elkaar werden gebracht. De heer Tilanus (CH) daarentegen zag in de motie niets onaangenaams tegenover de regering: zij gaf slechts uiting aan wat bij de Kamer leeft. Minister Cals zelf had ferote bezwaren tegen het door mr Roosjen voorgestelde: hij zag er een tegen hemzelf gerichte afkeuring in, terwijl voorts aangedron- werd op iets, dat de bewindsman reeds had toegezegd. i schorsing van enkele minuten trok mr Roosjen tenslotte zijn motie waarbij hij constateerde, dat uit de in.de Kamer gehouden redevoeringen duidelijk gebleken was, dat de meerdèrheid het in feite met hem eens was. Gezien de hou ding van de Kamer en de toezegging! de bewindsman vond hij het niet nódig, dat er nog gestemd werd En daarmee was de interpellatie afge lopen. Radiodistrihutie Slechts kort heeft de Kamer gediscus sieerd over de wettelijke regeling va radiodistributie, die onder de hoede de P.T.T. zal blijven. In 1948 had de Kamer er nog grote bezwaren tegen en werd de behandeling geschorst. Thans, vijf jaar later, bleek minister Algera bereid het wetsontwerp opnieuw te verdedigen, nadat hij persoonlijk over eenstemming had bereikt met de BERC, de organisatie van ontnaaste particuliere distributiebedrijfeigenaren. De heren Van den Heuvel (KVP). Ritmeester (WD), Krol (CH) en Verkerk (AR) waren het met de bewindsman eens, dat de klok niet meer kan worden terugge draaid, terwijl de heer Posthumus (PvdA) van oordeel was, dat dit reeds in 1948 niet had gekund. Nieuwe ge- voor en minister Algera zag het wetsontwerp zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. Evenmin had de Kamer lang werk met het toestaan van f23.600.000 voor de ver betering van de ambtenarensalarissen. Men weet, dat uitgangspunt van de ver betering uitsluitend is de opheffing van de nivellerende werking van enkele in het verleden getroffen maatregelen. Daar- Beel niet voldoen aan allerlei verlangens van de heer Gortzak (Comm.), die op het gehele terrein de rijkspersoneelssalariëring lagen. In stemming werd voorts betuigd door de heren Ritmeester (VVD), Blom (PvdA). Van der Zanden (KVP) en Stapelkamp (AR). Minister Beel deelde nog mede. dat uit de ministerraad is gevormd een Raad voor de burger-rijksdienst, waarin zitting hebben de minister-president en de ministers van Financiën, Binnenland- Zaken, Sociale Zaken, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en Verkeer Waterstaat. Deze Raad zal in eerste aanleg alle personeelsaangelegenheden behandelen, o.a. ook de individuele toe kenning van toelagen aan topfunctiona- welke toekenning krachtens haar aard niet in aanmerking komt vooi handeling in het Georganiseerd Overleg. De bewindsman hoopte, dat ook de Eer ste Kamer met spoed het gevraagde geld zal toestaan. Het Toelagebesluit is reeds in bewerking, zodat, wanneer de begro tingswijziging in Augustus in het Staats blad komt, spoedig kan worden overge gaan tot de definitieve toekenning van de nieuwe toelagen dan wel van voorschot ten. De Kamer komt pas Woensdag a.s. bijeen. Dan is de goedkeuring van E.D.G.-verdrag aan de orde. Die moeilijke digen dat lij zich „geen mens- voelde, die digen d«t de geringste inspinning hier „teveel" wis het waren verloren digen voor een vrouw. Bij elkaar gerekend werden er vroeger zes jaren van een vrouwen leven door xulk soort dagen verstoord. En nü? De medische wetenschap heeft niet stilgestaan. Ook op dit hygiënisch gebied werd de ideale oplossing ge- vonden. De vrouw van tegenwoordig kan vrij zijn in al haar bewegingen. Haat werk, het wandelen, winkelen, het fietsen, tennissen, alles gaat haat gemakkelijk a£ Een reisje, een bijeen komst, een avondje-uit, niets behoeft zij uit te stellen of zich te ontzeggen. Zij voelt zich „veilig" altijd en overall Verloren dagen werden gewonne dagen, o.b.-'is de tampon vot onmerkbare bescherming. Pi handig pakje van 10 atuks/1.- Weesinrichting krijgt naam van oprichter Johannes van 't Lindenhout (Van een onzer verslaggevers) ONDER EEN ONWEERSBUI en in de stromende r^gen is -de viering ingezet van de 90-ste verjaardag van de weesinrichting Neer- hosch bij Nijmegen. In de loop van de middag klaarde het weer gelukkig op en om een uur of vijf brak de zon door. Misschien is deze gang van zaken wel symbolisch voor de ontwikkelingsgeschiedenis van deze in richting. Bij de oprichting had men met veel tegenwerking en critiek te kampen. Langzamerhand groeide het begrip voor de grote betekenis van dit werk en nu was er een grote schare vrienden en belangstellenden bijeen om blij en dankbaar de 90ste verjaardag van Neerbosch te vieren. Negentig Jaar is het geleden dat Jo- en mevrouw van 't Lindenhout, alge meen genoemd „vader en moeder" Lindenhout. Een van de oud-wezei heer K. Wessela te Zeist, sprak korte gedenkrede uit. In de ledenvergadering, die dezer dagen werd gehouden, is de oude naam De vereniging Weesinrichting Neer bosch, ..behoudens - Koninklijke goed keuring, veranderd in Vereniging Van 't Lindenhout Stichting Neerbosch. „Schipper naast God" hannes van 't Lindenhout gegrepen werd door het lot van wezen en verwaar loosde kinderen, In een tijd, waarin voor deze kinderen op geen manier gezorgd werd en erger, waarin niemand dit ook nódig vond. Kenmerkend-yoor de figuur van deze stichter 4s zvel. het-verbaal, dat ons ver? 'elke wijze hij het-terrein voor zijn werk gevonden, heeft. Boeren bij Neerbosch rieden hem aan een stuk land niet zin. Het regende en de lucht ber. Toen echter plotseling de zon door brak zag van 't Lindenhout hierin een teken van God, en stemde toe. Wie nu op Neerbosch komt, ziet daar de wees inrichtingen op een terrein van vijf hec taren grond, waarvan maar liefst een er. driekwart ha met gebouwen, scholen, werkinrichtingen en kerk bebouwd is. De feestelijkheden werden in een grote tent begonnen met een lunch gasten aanzaten. Hierna waren gymnastiekuitvoeringen door de jongens de stichting, terwijl de meisjes volksdansen uitvoerden. Een grote ten toonstelling was ingericht van eigen werk door de leerlingen gemaakt, dat voor een groot deel ook te koop Om drie uur vond in intieme sfeer plechtige kranslegging plaats, door dê heren Noordhuis en Vastenhout (beiden zVohtspüntën" deden zich'bü'"het debat bijna 80 jaar) op de graven van de heer Jubileum-expositie Ned. Chemische Vereniging Volgende week Woensdag en Donder dag zal in het Kurhaus te Schcveningen, gelegenheid van het 50-jarig be staan van de Ned. Chemische vereniging, de vereniging van academisch gevormde scheikundigen, een kleine tentoonstelling worden gehouden van speciale laborato riumapparaten, merendeels ontworpen vervaardigd in universiteitslaborato- en researchlaboratoria van chemische instituten en van grote industriële be drijven in ons land. Voor de viering van dit jubileum, waarover we reeds schre- heeft zich een ere-comité gevormd, an voorzitter is, ir W. H. v. Leeu- president-directeur van de Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft. De vereniging telt 19 afdelingen, che mische kringen genaamd, gevestigd in de 3ste grotere plaatsen. Bovendien zijn negen landelijke secties voor ver schillende gebieden der chemie. De Ne derlandse Chemische Vereniging heeft de afgelopen 50 jaar het hare bijge dragen tot de ontwikkeling der chemie en daarmede tevens tot die der chemi sche industrie. Benoemingen bij de Rechterlijke Macht Bij K.B. zijn benoemd: rechter in de rechtbank te 's-Graven- hage: mr J. H. Wagener, plaatsvervan gend lid hoog militair gerechtshof: raadsheer in het gerechtshof te Am sterdam: mr S. M. van Opstall, thans rechter te Den Haag; advocaat-generaal bij het gerechtshof Arnhem: mr J. P. Hustinx, thans subst. griffier van Justitie, te Breda; officier van Justitie bij de rechtbank tc Utrecht: mr A. 'S. de Munck Keizer, thans subst. officier van Justitie te Am sterdam; officier vah Justitie bij de rechtbank te Almelo: mr R. H. F. M. H. Grasso, thans subst. officier te Rotterdam; officier van Justitie bij de rechtbank te Assen: mr C. W. Baron van Dedem, thans subst. officier te Rotterdam; rechter in de rechtbank te Rotterdam: r F. J. M. Nivard, thans subst. griffier bij de rechtbank te Rotterdam; rechter in de rechtbank te Arnhem: r H. E. Ras, thans subst. griffier bij de rechtbank te Arnhem; kantonrechter te Zierikzee: mr H. den Belt, thans griffier bij het kanton gerecht te Terneuzen. Van het erf van School en Kerk Beroepingswetk Ned. Herv. Kerk •roepen: te Waspik (toez.) J. Noltes, cand. te Wierden: te Dirksland T. Poot, cand. te Bodegraven; te Krim- aan de Lek A. J. Kret, cand. te Leiden. •n.oemd: tot vicaris te Gemert W. A. Bos, cand. te Amsterdam-Z.; tot hulp prediker te Nieuw-Stadskanaal J. v. d. Molen, catecheet te Beilen. •dankt: voor Arnemuiden L. Trouwborst te Monster. Geref. Kerken •dankt: voor Maasdijk J. H. van Halsema te Tholen. Chr. Geref. Kerken v e e t a 1: te Ouderkerk aan de Am- stel G. J. Buys, cand. te Aalsmeer en Sj. Weinsma, cand. te Hantum. Beroepen:'te 's-Graverizande M'. C. Tanls, cand. te Rotterdam. Geref. Gemeenten Beroepen: te Nieuw-Beijerland L. Kieboom te Waardenburg. Aangenomen: paar Leiden W. de Wit te Moerkapelle. Evang. Luth. Kerk Beroepen: te Edam P. H. G. C. Kok te Weesp. Bapt. Gemeenten Beroepen: te Henleoo (Ov.) (2de pred.pl. met standplaats Borne) H. Ploe ger, cand. te Veendam. Baptisten gearresteerd in Tsjechoslowakije raad" w-gens „spionni wandaden ten opzicnie van net tuut me. die zij gepleegd zouden hebben het mom van godsdienstige actie en leiding van de Wereldunie van Bapti: de Ver. Staten" De slachtoff» i Rici Baptist Michal Kejisiar Slowakije. n Jindrick Prochazka. iptlstenschool in Praag. -. president van de landelijke Unit Cyril Burget Kerken deden al heel wat voor dierenbescherming Van de zyde van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren meldt men ons, dat de verantwoordelijkheid der Kerken de dierenbescherming al meer wordt begrepen en omgezet in daden. Bij de herdenking van Werelddieren dag 1952 hebben vele voorgangers van alle gezindten op de verantwoordelijk heid van de mens jegens de dieren ge- Een ander bewijs van Hervofmd-ker- kelijke belangstelling was wel. dat in het begin van dit jaar de Haarlemse jeugd- kerk en de commissie voor bijzonder kerkewerk te Haarlem twee kerkdiensten organiseerden, waarin de evangelist, de heer G. Nieuwenhuijsen, directeur van de vereniging tot bescherming van die- optrad. In tal van andere Hervorm de gemeenten worden dergelijke dien sten gehouden, en ook vele buitenkerke lijken worden daardoor getrokken. De Geref. Kerken verlenen al meer medewerking, o.m. door publicaties in kerkbladen, het organiseren van samen komsten etc. De Chr. Geref. Kerken maakten er verleden jaar een aanvang en andere groeperingen overal in den lande volgen deze voorbeelden. Christelijke broederschap van hoogleraren in V.S. Een aantal hoogleraren aan colleges 1 universiteiten in de Verenigde- Staten hebben een „Christelijke Broederschap" opgericht. Zij zijn van mening dat het ohristelijk standpunt ook zal moeten blij ken bij het geven vjn colleges. Prof dr Kirtley F. Mather, hoogleraar in de geo logie aan de Harvard universiteit, is tot voorzitter gekozen. Vooral natuurkundigen, scheikundigen i geologen maken deel uit van deze or ganisatie, doch ook hoogleraren in de letteren, journalistiek, landbouwweten schap etc. De broederschap, is verbonden et de nationale raad van kerken. Zonder hun standpunt te willen op dringen aan de studenten („Wij zijn lera- i, geen predikers") willen deze profes- en in hun colleges de christelijke interpretatie van de feiten naar i doen komen. school te Haarler EXAMENS M.O. AMSTERDAM. 15 Juli Geslaagd Engels M.O.-,' Het lied der aethergolven De eigenlijke viering van de gedenk dag vond 's middags plaats in de noee en stille kapel waar de voorzitter dr K. H. E. Gravemeyer het woord voerde. „Dit gedenken", aldus dr Gravemeyer, „is voor ons: Gód dénken". Hij vervolgde: „Ik heb diep respect voor de wetenschap die zich bezighoudt met de opvoeding van het kind. maar het meest essentiële is de liefde. Wie liefdeloos is is godde loos. want God is liefde. Deze geest van liefde die Van 't Lindenhout bezielde moet er blijven wil het goed gaan op „Neerbosch". Die liefde, die alle dingen hoopt, gelooft en verdraagt. Van 't Lin denhout was schipper naast God op dit schip". Nadat het meisjeskoor op "fraaie wijze enkele liederen gezongen had, sprak de directeur, mr W. P. van Lindonk. Na de herdenkingsbijeenkomst in de kapel volgde een receptie in de teken zaal, waar o.a. het woord voerden de 7.30 Gewijde J.oo Nieui 9.35 Am 12.33 1 1.00 Nieuws" T7I Boekbespr. 2.10 ingd koor en« solist Gram. rerink. Twelo eert. D Bremr jag. M B Roelofs, Teterlngei De Bilt. J H Vrèe. De kuns 3.40 Har 5 45 Rt De schoonheid d. jeugd 6.00 (Tuss het Gregoriaans 5.( ,ichte muziek 6.15 Journalistiek 25 Amus. muz. 6.45 Bui :orrespondenties 7.00 Nieuws 7.10 Lichte :lek 7.20 Pari. overzicht 7.30 Gram. .Lichtbaken" 8.50 Ronde v. Frankrijk 9.00 vertegenwoordiger van de minister van Justitie en de vertegenwoordiger van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, dr W. J. Rasker. Voorgelezen werd een gelukstelegram van H. M. Koningin Juliana. Het personeel van de inrichting bood als geschenk twee zilveren kandelaren voor het avond- maalstel aan. De inrichting van „Neerbosch" met dankbaarheid op een rijk verleden terug. En op de achtergrond van deze rijke historie staat die stille opmerking uit het dagboek van Johannes va Lindenhout: „Misschien had een ander het beter gedaan, maar een ander deed het niet". In het zó boven de gootsteen gehangen spiegel tje, dat ze Jetje kon zien, zag Eline Rick bij de box neerknielen. Ze was benieuwd of hij haar zou opnemen en hoe het kincTop de onmiddellijke na bijheid van de geweldige reus zou reageren. Maar Rick speelde slechts met het hondje en wees het vertrouwelijk toekijkende meisje hoe ze het moest vasthouden om het fluitje te horen. En ineens was in Eline weer de pijn bij de ge dachte, dat enkele weken geleden Wim nog met Jetje speelde. Haar kinderen zouden nooit weten, dat zij een echte vader hadden, die zorg en pret 22. „U kunt mijn toestel gebruiken. Ik houd er niet zo van." En toen zij aarzelde, vervolgde hij: „Ik speel liever zelf." „Nu, graag dan", accepteerde zij. „Maar ik dacht, dat u gisterenavond nog zou spelen." „Vergeten, mevrouw." Rick lachte even. „He lemaal vergeten. Voor zoiets moet je trouwens ook gedisponeerd zijn." Eline herinnerde zich hun gesprek over het hondje. „Was dat mijn schuld, dat u het niet kon?" Haar donkere ogen zagen hem schuldbewust aan. Rick verbaasde zich. Deze eerlijkheid had hij niet verwacht. Maar hij antwoordde: „Mag ik het Jetje zelf geven?" Ze knikte, verheugd het geschil te kunnen bij leggen. Rick haalde dadelijk het versmade speel goed en naderde voorzichtig de box, waar de niets vermoedende Jetje door de spijlen in het zand van het tuinpad lag te graaien. Toen schoof hij het gummi-hondje binnen haar bereik en trok zich haastig terug. Jetje kwam echter eerst overeind om te zien wie het beestje had neergezet. Het voor haar moeder gereed gehouden lachje viel nu Rick had om hen, als andere vaders. Hannie was hem ten deel en tevreden keerde hij naar Eline terug. „U verwent de kinderen bestrafte zij nog. „Het is de vraag wie meer heeft gekregen, Jetje of ik," antwoordde hij. „U bedoelt?" vroeg ze nieuwsgierig. „Jetje kreeg een dood hondje. Zij gaf mij een levend lachje." De ontroering in zijn stem trof Eline en ze dacht: Wat alleen. Maar Rick scheen er al niet meer aan te den ken. Hij zei: „Als u van lezen houdt, Staat de boekenkast tot uw beschikking." Ze knikte hem dankbaar toe: „Daar zal ik graag gebruik van maken," beloofde ze. Zc stond op om naar de keuken te gaan. Rick keek haar peinzend na. Hij dacht: Wat een meisje nog, maar wat is ze sterk in haar geloof. Was ik ook maar zo. gen. Ze stotterde overrompeld: „Ik., ik dacht u hebt er maar last van.." Rick schudde afkeurend het hoofd. „Ontzegt u zich niet de gezelligheid van uw eigen huis. De kinderen zijn mij niet tot last." Eline verhuisde dadelijk. HOOFDSTUK 8. Eline fietste langzaam terug naar de buurtschap Ze had de tijd, en ze moest eerst dat nieuwe, dat heel mooie op zich laten inwerken, nu de oude, ge moedelijke dorpsarts aan haar twijfeling een ein de had gemaakt. Even had zij de vaderlijk op haar neerziende grijsaard niet begrijpend aange keken, maar toen hij zijn conclusie, dat geen nervositeit maar blijde verwachting de oorzaak van haar lichamelijke bezwaren was, herhaalde, was er een stille vreugde neergezonken in haar gekneusde ziel.. Een kindl Zij verwachtte een kind.. Van Wim! Nog eenmaal zou zij weten, hoe innig lief hij haar had gehad! Nu zij echter haar woning naderde, gevoelde zij opeens hoe deze verwachting haar eenzaamheid accentueerde, omdat zij haar vreugde niet kon delen met de vader. Al het medeleven van thuis en van haar schoonouders zou dit gemis niet kun nen vergoeden. Er zou niet meer wezen het sa men hopen en het samen bidden. Wanneer zij de popperige kledingstukjes gereed maakte, zou Wims plaats tegenover haar leeg zijn, en verwonderd tere blik, die haar de beide vorige malen zo nameloos gelukkig had gemaakt, zou niet meer op haar rusten. Maar hoe ernstig zij dit gemis ook gevoelde, de slagschaduw van haar zorgen viel eerst over haar heen bij het betreden van haar stille woning, die zij delen moest men een ander.een vreem de. Was het niet erg genoeg, dat zij de liefde van haar man moest missen? Waarom mocht zij zich niet ongestoord overgeven aan haar hoop en verwachting? Nu zou zij om des broods wille haar blijdschap moeten verbergen De vreemde ling zou haar immers niet kunnen begrijpen? Hij toch niet als uw eetkamer, mevrouw?" vroeg hij zou er misschien niet eens genoegen mee nemen, zo plotseling, dat zij niet eens besefte, dat hij ,wanneep zij het huisbestuur een tijdlang .aan.een zich bemoeide met' dingen, die hem niet aangin- ander zou moeten overlaten. 11.22—12.00 Radiophilh. orkest. Hilversum II, 298 m: VARA: 7.00 Nieuws 7.13 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.55 V. d. vrouw 9.00 Gym. v. d. vrouw 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld" 10.05 Morgenwijding VAR A-10.20 -V^d. arb. in dë continubedrijven 11.30 Zuid-Am. pianomuziek 12.00 Gram. 12 33 Orgelspel 1.00 Nieuws 1.15 de orkest 1.50 Weekjourn. 2.20 Ge- 2.45 Muz. caus. 3.05 Callands progi EXAMEN Licn. OPVOEDING M. O UTRECHT. 15/7 Examen middelba onderwijs lichamelijke oefening: Geslaag E L Abbing A'dam. D R Bennen Krommen mej W van 1 iel O C Haf Groningen. A Eggens Onnen, 1 iwel Groningen. T Van Foeken Gro mej L P J Th A0eljnei)cr \--Hertn 3.30 „Van de wieg t :af", 3.45 x. 5.30 V. d. jeugd 6. uws en commentaar 6.20 Mannenkoor 6. rep. 7.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: ..Passepartout" 7.40 „Het Oude T< tijd" 7,55 „Deze week" VA 8 00 Nlei graankorrel" sprookje i commentaar 9.30 Dansn huis", hoorspel 10.30 1 st muziek 9.15 Soc. iziek 10.00 „Doden- eense muziek 11.00 iramma 12.55 Weerbericht 1.00 Nieuws loorspel 1.40 Gram 1.55 Sport 2.00 Col 1.30 Dansmuziek 3.00 Concert 4.00 Hoo .30 Idem 5.00 Voor de kinderen 5.55 Weer- iéricht 6.00 Nieuws 6.15 Sport 6.30 Lichte nuziek 7.15 Interviews 7.45 Pari. overzicht 1.00 Gevar. programma 9.00 Nieuws 9.15 uur ioorspel 10.45 Litanie 11.00li.03 Nieuws. Eneeland. BBC 1500 en 247 m. 12.00 Pari. .00 Sport t 12.15 Dansmuzie kleuters 2.00 Gi >rkest 4.45 Sport 5.00 J; .10 Sport 4.20 :iek 5. 6.35 Variété-orkest 7.00 Nieuws 7. Sport 7.30 Hoorspel 8.30 Concért-orkest 10.00 10.15 Dansmuziek 11.00 Gra 1.00 Nlei m 12.00 ui 2.17 Conce :lek 5.55 Gram 6. Klassieke muziek 7. Lichte muziek 8.30 Hoorspel 10.00 11.45—12.00 Gram 12.30 Concer 4.35 Gram 4.55 Ka: Am. uitzending 7. Altvioolrecital 10.15 Grar Brussel 324 m 12.00 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Vlaamse muziek 2.00 Verz. programma 3.00 Gram 4.45 Eng. les 5.00 Nieuws 5.10 A( deonmuziek 5.30 Orgelconcert 6.00 Voo soldaten 7.00 Nieuws 7.40 Gram 7.45 Gi programma 10.00 Nieuws 10.15 Verz. gramma 10.55 Nieuws 11.00—12.00 Dans Brussel 484 m. 11.45 Gram 12.10 Lichte ziek 1.00 Nieuws 1.10 en 2.05 Verzoek pro gramma 3.00 Gram 4 30 Lichte muziek 5.00 Nieuws 5.15 Lichte muziek 6.30 en 7.40 Grai 7.45 Nieuws 8.00 Gevar. muziek 9.00 Ide 10.00 Nieuws 10.10 Gram 10.30 Dansmuzl» 10.50 Nieuws 110.00 Dansmuziek 11.55 Nieuw BBC uitzending voor Nederland 5.00—5. nm. Engelse les (Op 224. 42 31 en 25 m Spiegel van i ïek. (Op 224 49 r door CAREL VAN DER HOEK -J •geten. De vadernaam werd nooit meer ge noemd, tenzij haar zijn portret werd voorgehou den. Maar haar herkenning was steeds onver schilliger en een gesprekje over haar vader ver veelde haar dadelijk. „Maar ik zal je nooit vergeten, jongen," be loofde Eline zacht. Toen zij in de voorkamer de tafel dekte, hoor- hij eenzaam, wat is hij ontzettend de zij Rick op de weg praten, vrolijk beantwoord door het heldere stemmetje van Hannie. Zij dacht: nu moest ik tevreden zijn, omdat het zo goed gaat met die twee; maar ik kan het bijna niet. Rick stapte de gang in, zag door de geopende keukendeur de tafel gedekt. En ineens wist hij; daarom bleef het in de achterkamer zo stil. Hij keerde zich naar Eline. „U gebruikt de keuken eetkamer, mevrouw?" vroeg hij Oplossing voor het oogstprobleem Aardappelloof wordt gedood met chemisch middel E is een onverwachte wending gekomen in het oogstprobleem in Noord-Holland en de Noord-Oost-polder, meldt Het Binnenhof. De N.A.K., de Nederlandse algemene keuringsdienst voor landbouwgewassen te Wageningen, heeft namelijk de boeren toestemming verleend om met een che misch middel het aardappelloof tc doden, een behandeling, die gelijk staat met het in de wet op de aardappelmoeheid voor geschreven looftrekken. In dit geval zijn de boeren niet meer verplicht hun aard appelen binnen een bepaalde datum, voorzien in de bovenvermelde wet, te rooien. Men behoeft dan tevens geen arbeiders aan het hersitelwerk in het rampgebied te onttrekken. Wel Is er nog een risico. Mocht het loof later toch weer opschieten, dan zullen de boeren ingevolge de wet op de aard- appelmoeheid gedurende twee jaar op hun grond geen aardappelen meer mogen verbouwen. Onzekerheid bestaat verder over de vraag of het chèmisehe „loof- óood"-middel in voldoende hoeveelheid beschikbaar zal zyn. Th H M Vossen Roermond. ;chten K Millenaar. Den Haag. AMSTERDAM. 15 Juli. GU Geslaa jor cand Spaanse Taal en Letterkunde heer J M Lechner Huizen, en met lof rr r H Langman, A'dam (cv de). J G Knol. Utrecht (cv Haag. L H E Alfers. Heerlen. E J Bak na. Helmon^ en Th Bos. Den Haag. AMSTERDAM. 16 Juli Geslaagd Ingels M.O.-A; mej A Tjokrowldjojo. Verf, Wapenveld. P A A v Winder lijk. AMSTERDAM (V.U.), 15 Juli C k'dam, mej J R Koksma. A'dai 'an der Schaar, Hilversum. AMSTERDAM. VU, 16 Juli. Geslaa! roor doet. geschiedenis: D. de Boer, Air, J. Nugterw H Larogm i Heek, Almelo: in der Kras Hilversum, (evil Was - dot J. G. Knol. Utrecht (cum laude). UTRECHT. 15 Juli Geslaagd veeartsenijkunde: H Blaak, Hul: Dobbelaar. Hulst. J M M Goossens, St An thonius (N-B). J E Hage. Haarlem. Hendriks. Utrecht. O ten Hoff Tt J Hoogerwerf. A'dam. J B de Jong 'Uk. H J A M Kothuis. Ltchtei Wils Smits. Ha >n. Utrecht, mej" A H P y Oos n. Maartensdijk. A Langevoort Nederlanders in Noorwegen Proefontginning van mangaanvelden „Intertransport", internationale tran portcargadoors- en handelsondernemii te Rotterdam zal beginnen met een proe ontginning van de mangaanvelden i Mo, Telemarken (Zuid-Noorwegen). D Nederlandse geoloog J. O. Brondijk gai mee, om met 6 of 8 mensen de voorbt reidende werkzaamheden te verrichte Er is een vrij grote hoeveelheid mal gaan gevonden en het is de bedoelin dat de proefontginning 3 maanden i duren. Levert deze proef de verwacb resultaten op dan zal de definitie! ontginning volgend jaar in groter band beginnen. Er zal dan een Noon maatschappij worden opgericht, was voor de vergunningen reeds aanwezi zijn. Inkomsten vallen mee Heffing zuivelfonds is verlaagd De heffing van het Zuivelfonds IV, lo pende van November 1952 tot Novembe 1953, is verlaagd, omdat de uitgaven ver moedelijk met het .reeds aanwezige said en de nog te verwachten inkomsten evenwicht zullen zijn. Gedurende het lopende fonds zal, plaats van de 30 ct. per percent vet pe kg melk, slechts 20 cent worden bert kend. Per 100 kg boerenkaas zal f6 60 plaats van f 9.85 worden geheven. De ree in rekening gebrachte hogere heffinge worden spoedig verrekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2