Machtig défilé van Gymnaestrada voor het Koninklijk Paar Fantastisch schijnsel in de schemering van fakkels en flambouwen Toch is het zo MAGGI' KIPPENBOUILLONSOEP Vereniging van suikerzieken in de voorhoede Van het ert van School en Kerl 1 COCKTAIL onvergetelijk - onveranderd "V. J DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER 2 DONDERDAG IS JU1I IS* Vijfdaags gymnastieklestijn te Rotterdam geopend Een imposant schouwspel vormde gisteren de inzet tot het 5-dagen gym- nastiekfestijn, de Gymnaestrada te Rotterdam. Onder de tonen van pittige marsmuziek door de Marinierskapel der Kon. Marine oJ.v. kapitein Gijsbert Nieuwland vond op de Coolsingel de opmars p^ats van enige duizenden deelnemers uit de veertien deelnemende landen, om aldaar, voor het stadhuis hun opwachting te maken bij de plechtigheid van het hijsen der nationale vlaggen der diverse lénden. Toen mr G. E. van Walsum, burge meester van Rotterdam, vele autoriteiten en genodigden, plaats hadden genomen op het bordes stadhuis, kon de feitelijke plechtigheid een aanvang nemen. Bepaald indruk wekkend was het moment waarop do nationale hymnen werden gespeeld vlaggen der deelnemende landen in top werd gehesen. Na afloop van deze, tot in de perfectie verzorgde plechtigheid. verzamelden deputaties en genodigden zich in de bur gerzaal van het stadhuis, waar burge meester Van Walsum zijn welkomstrede hield. Hierbij sprak hij zijn voldoening uit, dat Rotterdam was uitverkoren de 1ste Gymnaestrada te mogen herber gen en beschouwde het als een eer de buitenlandse gasten te mogen ontvangen. Hij besloot zijn rede met de wens, dat deze gymnastiekmanifestatie de toenade ring tussen de aanwezig zijnde landen zal dienen- Namens de Federation Internationale de Gymnastique, werd deze toespraak beantwoord door de president FIG, graaf Goblet d'Alviella. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door mr C. J. N. van Dongen, voorzitter van het regelingscomite en door de heer Th. W. Aalders, voorzitter KNGV. Mocht het comité van de Gymnaestrada enige tijd geleden d# voldoening smaken om bekend te mogen maken, dat Konin gin Juliana het beschermvrouweschap van de Gymnaestrada had willen vaarden, nog groter moet de voldoening zijn geweest, dat Woensdagavond de koningin en Prins Bernhard in het Sparta-stadion in de Maasstad aanwezig Overwin Uw J vermoeidheid Drink kracht in mtt yOALS we gezien hebben, kunnen rechtsregels bü een volk, of bij volksgroepen, eeuwenlang hun na werking doen gevoelen, zelfs tegen de vigerende wetgeving in. Het is dan ook niet zo verwonderlijk, dat wij ter verklaring van bepaalde rechtsopvat tingen moeten putten uit het Ger maanse recht, dat van kracht was in tijden die wel zeer verschillen van de tegenwoordige nylon-radar-straaljager atoom-periode. Maar goed, in die tijd toen er dus nog geen Marva's bestonden, maar de kracht van de stam werd bepaald door het aantal knotszwaaiende en speer- slingerende weerbare mannen, geno ten de vrouwen bescherming van de man onder wiens huismacht zij ston den. Hadden zij geen echtgenoot, on der wiens dak zij bescherming von den, dan nam de vader, een familielid of Iemand anders deze taak op zich. In ieder geval stond een vrouw als ge volg van haar weerloosheid al tijd onder voogdij. Deze voogd had niet alleen het recht en de plicht haar gewapenderhand te beschermen, maar hij moest ook in rechten eisend en verdedigend voor haar optreden. Omgekeerd was dc voogd ook aan sprakelijk voor alle kwalijke daden die de onder zijn bescherming staande vrouw beging. De gevolgen hiervan zijn duidelijk: de man en dus ook de echtgenoot onder wiens voogdij de vrouw stond, kon absolute gehoor zaamheid eisen en, bij weerspannig heid, deze gehoorzaamheid door tuch tiging trachten af te dwingen. Het één was een consequent uitvloeisel van het ander. We mogen veronderstellen dat in het Germaanse stamverband op de ten uitvoerlegging van deze theorie toe zicht zal zijn uitgeoefend door familie, gelijk ook in latere tijden de kerk wel tegen misbruik van het tuchtrecht zal zijn opgekomen. Anders moet het huwelijk in die „goede oude tijd" voor veel vrouwen weinig aantrekkelijk zijn geweest. Met het voortschrijden van de tijd vorderde ook geleidelijk de Juridische mondigheid van de vrouw. Hoewel de vrouwenvoogdij te Utrecht reeds In de 16de eeuw werd afgeschaft en de an dere gewesten dit voorbeeld een eeuw later hadden gevolgd, bleef het tuch- tigingsrecht van de man echter be staan. Wel werd het hier en daar ge reglementeerd, maar de bewoordin gen waarin dit geschiedde, beloofden de vrouw niet veel goeds. Het oude Groninger Stadboek veroorlooft de man zijn vrouw met een zweepstok te slaan, mits hieruit geen erger gevol gen dan builen en blauwe plekken voortvloeien. En het handvest van Woudrichem en Altena vindt dat uit een tuchtiging geen hoofdverwondin gen en opmerkelijke kwetsuren mo gen ontstaan. Weldadig doen daaren tegen de bepalingen aan van Vollen- hove en van Leiden, die de man straf baar stellen indien hij zijn mishande lingen zó ver drijft dat zijn vrouw de buren te hulp roept. Overigens mene men niet dat de da mes in die dagen zich maar alles lie ten welgevallen, want te Leiden werd er o.a. ernstig rekening mee gehouden dat de zwakke sexe terug mepte, waarop dan een boete stond van 15 pond ham. En het Landrecht van Wes- terwolde wenste zich helemaal buiten de huiselijke handtastelijkheden te houden, mits de echtgenoten over en weer er maar voor zorgden elkaar niet dood te slaan! We wijken ongetwijfeld maar wei nig van het onderwerp af, als we nu ook eens spreken over de slag by Helligerlee, die ons altijd als de eerste slag uit de 80-jarlge oorlog werd voorgehouden. Maar dat is niet waar! Daarover morgen. (•Nadruk Verboden) waren. Om precies, half negen arriveer den de koninklijke gaster, op het terrein, waar zij in de foyer een aantal binnen- cn buitenlandse prominenten op gymnas- tiekgebied en vele diplomaten aan zich lieten voorstellen. Vervolgens schreden zij langs een ere-haag van damesleden van de Rotterdamse Turnbond naar officiële gedeelte van de overdekte tri- de tribune lar het midden van andere fakkellopers Daarop ging het de tegenovergestel de zijde, waar de letters KNGV zes ter weerszijde hiervan aangebrachte flambouwen werden ontstoken. Een nieuwe fanfare was het sein tot eer. mas sale opkomst van honderden dames en heren van de Rotterdamse Turnbond, die hierop met hun allegorisch spel kon den beginnen. Geboeid hebben de duizen den dit spel gevolgd: dat aan het einde, waarbij tot slot de letters F.I.G. werden gevormd en de menigte onder ademloze stilte dc slotzang van de Koninklijke Christelijke Oratoriumvereniging „Excel sior" en de Koninklijke Mannenzangver- eniging „Orpheus", begeleid door de Marinierskapel, aanhoorden. Ook de hoge gasten hebben het verloop van deze avond, welke tot kwart over elf duurde, met groot interesse tot aan het einde gevolgd. H.M. de Koningin en Prins Bernhard woonden gisteravond te Rotter dam de opening van de Gymnaestrada bij. Door een erehaag van turnsters begaven zij zich naar hun loge in het Sparta-stadion. bune, waarop de Marinierskapel der Koninklijke Marine het Wilhelmus in zette, hetgeen door de ruim 10.000 aan wezigen spontaan werd meegezongen. Onmiddellijk hierop kon een aanvang worden gemaakt met het kleurrijke défilé, dat geopend werd door België, gevolgd door Denemarken, de Duitse Bondsrepubliek. Groot-Brittannië, Italië. Luxemburg, de Hongaarse volksrepu bliek, Noorwegen, Oostenrijk, Portugal. Zwitserland, Zweden en tot slot Neder land het was een machtig schouwspel, dat niet heeft nagelaten een grote indruk te maken op dc aanwezigen en waaraan verscheidene landen een bijzonder tintje hadden verleend door enige van hun ver tegenwoordigsters in nationale kleder dracht te steken. reran herdacht herdacht Mr C. J. N. van Dongen sprak het wel komstwoord, hetgeen, door graaf Goblet d'Alviella uit Brussel werd beantwoord. In schril contrast met deze feestelijke opening was het droeve moment, toen een minuut stilte werd verzocht ter na gedachtenis van de 75-jarige Noorse veteraan J. Bolmann-Gothesen, die's mid dags tijdens de vlaggenparade voor het stadhuis plotseling was overleden. Een groep van 160 Noorse veteranen (leeftijd van 40 tot en met 77 jaar) viel de eer te beurt de Gymnaestrada te mo gen openen. Behalve fraaie veldoefenin- gen boden zij fantastisch werk aan rek stok en paard, waarbij reuzenzwaaien er. salto's veelvuldig voorkwamen. Voor de dames opende Swedish Mass eliteteam de rij. Ook deze 128 deelneem sters oogstten veel succes met haar per fect uitgevoerde oefeningen, waarbij het rhythmisch element een dominerende plaats innam. Met deze oefening was dan voor deze dag, althans wat het gymnastisch ge deelte betrof, geëindigd en werd het Sparta-stadion in het duister gehuld. Daarna snelde een fakkelloper van de Haantje de Voorste! 4 flinke borden pure kippenbouillon met goudgele vermicelli Getrokken van jonge kippen volgens een speciaal Zwitsers recept. Héél even gekruid èn in 5 minuten klaar! Het nieuwe zilverzakje met de grote kip en de naam MAGGI erop, dat moethetzijn! Protesten in Renkums gemeenteraad „Een raadslid jankt niet" In dé gisteravond gehouden gemeente raadsvergadering van Renkum hebben de Prot. Christelijke. K.V.P.- en P.v.d.A. fracties gezegd hét te betreuren, dat de heer MiddendorpjfP.v.d.A.) zich uit de raad heeft teruggetrokken naar aanlei ding van de beledigende woorden, welke burgemeester mr, D. Matzer van Blools hem in het openbaar heeft toegevoegd. In de vergadering van 7 Mei j.l. onder brak de burgemeester een betoog var dit P.v.d.A.-raadslid met de woorden: „Ik heb genoeg van dat gejank". Namens de P.v.d.A.-fractie werd nu geprotesteerd tegen deze uitdrukking. „Een raadslid jankt niet". De voorzitter zei slechts, dat het hem onmogelijk was gemaakt in het openbaar deze woorden terug te nemen en verontschuldiging aan te bieden. De heer Middendorp was 18 jaar raads- 1 waarvan enkele jaren wethouder. Voor de P.v.d.A. neeft hij nog zitting in de prov. staten van Gelderland. In zijn plaats werd nu benoemd mevrouw J. W. C. HensenTer HSar. Koningin officieus in Den Bosch De Koningin en Prins Bernhhrd hebben gisteren een officieus -bezoek'1 gebracht aan het Zwanenbroedershuis van de Lieve Vrouwebroederschap te 's-Herto- genbosCh. een kort oponthoud aldaar begaven de Koningin en de Prins zich naar het landgoed De Beukenhorst van dr F. H. Fentener van Vlissingen te Vught, waai de Koninklijke gasten de lunch- gebruik ten. Voor de diabetes-patiënten Opening kindertehuis ondanks tegenwerking van burgemeester (Van een onzer verslaggevers) ALS WE ZEGGEN dat de Ned. Vereniging van Suikerzieken in de voc hoede staat op _dit gebied, dan heeft dez? uitspraak een international? betekenis. Nog slechts in enkele landen van Europa warden er -katmpen voor diabetes-kinderen georganiseerd en Nederland staat hierin vooraan, Reeds enkele jaren heeft genoemde vereniging kampèn georganiseerd, éérst in Epe, daarna in Havelte, doch deze kampen hadden slechts een ge ïmproviseerd karakter. Nu heeft men in Vogelenzang, gemeente Bloe- mendaal, een magnifiek tehuis ter beschikking gekregen, waar tot 15 September ongeveer 40 kinderen uit alle delen van het land, en zelfs één uit België, onderdak en verpleging vinden. In de prachtige omgeving van 31oe- mendaal heeft men de grote villa aan dt Vogelenzangseweg 77 voor twee maanden gratis ter beschikking gekregen eigenares mevr. Dentz. In twee weken tijds is het huls ingericht met washok ken, slaapzalen, personeelskamers, eet- en recreatiezaal, centrale verwarming, enz. Dit alles is zowel mogelijk gewor den door de activiteit van de secretaris der vereniging, de heer J. D. Boks, die met zijn echtgenote de leiding tehuis op zich neemt, als door de hulp van Rode Kruis en ziekenhuizen, die vele goederen als keukeninrichtingen, bedden, dekens, matrassen en verpleegartikelen in bruikleen gaven. De voorzitter van de vereniging, ir A. J. Mollinger, sprak bij de opening het tehuis dan ook een welgemeend dankwoord uit aan allen die bij de richting van dit tehuis hebben meege werkt. Een donkere vlek bij deze mijl paal is de tegenwerking van de burge meester van Bloemendaal, die dit tehuis liever niet voor dit prachtige werk be schikbaar stelde. Voor Bloemendaal ls het financieel natuurlijk voordeliger als het huis weer door een gegoede fajnilii zal worden bewoond, doch het feit, dat door deze inrichting van hét huis sociaal en geneeskundig belang wordt gediend, direct verband houdend met de volksgezondheid, .wordt dqor deze ge meentebestuurder wellicht over hel hoofd gezien. In zijn openingsrede wee: de heer Mollinger dan ook op deze te genwerking. De suikerzieke kinderen die-hierin kun- ïen worden opgenomen, moeten in het bezit zijn van een doktersattest er kunnen dan twee maanden blijven oi leren met hun ziekte te leven zoals gewoon mens leeft. Er wordt hier hulp geboden bij het vinden van. de juiste le venshouding en de vereniging streeft er permanent tehuis te vinden. Wellicht is hier een mogelijkheid als de Bloemendaalse burgemeester wil mede werken. Het totale personeel omvat ongeveer 15 ian, hierbij inbegrepen de leider, de dokter (geneeskundig adviseur der ver eniging is dr F. Gerritzen) verpleegsters, kinderleidsters en keukenpersoneel. Met dit tehuis is een belangrijke stap voor waarts gedaan op het gebied van de hulp aan diabetes-patiënten. Ook Kamerleden zeggen Aan rampslachtoffers alles vergoeden Huisraad niet overlaten aan Rampenfonds Tal van Tweede Kamerleden hebben bij de regering aangedrongen op vol ledige schadevergoeding voor de slacht offers van de watersnood. Zij zijn zeer teleurgesteld-, dat het wetsontwerp op de watersnoodschade niet van de nood zakelijkheid hiervan uitgaat, aldus het voorlopig verslag. De regering, zo betoogde men, heeft met gesteld, dat een algehele schade vergoeding om financiële of technische redenen onmogelijk is. Haar voornaam ste argument tegen een volledige ver goeding is, dat het tegenover de oor logsslachtoffers niet te verdedigen zou zijn, indien men de door de watersnood getroffenen principieel beter zou behan delen dap hen. De juistheid van dit argu ment werd van vele zijden bestreden. Men achtte het trekken van een verge lijking met de vergoeding van de oor-| logsschade onjuist en men was het dus ook niet eens met de conclusie, die de regering uit deze vergelijking heeft ge trokken. Bijna algemeen verklaarde men er -ernstige bezwaren tegen te hebben, dat het wetsontwerp geen regeling bevat betreffende de vergoeding van huisraad- =schade, doch deze geheel overlaat aan het Nationaal Rampenfonds. de economische wetenschappen te Ar. DeiOepingSWeiK sterdam in Juni 1950 cn promoveerde J rï Ned. Herv. Kerk Beroepen: te -Hem-Venhuizen J. van der Werff, cand. te Assen; te Dwingeloo (toez.) S. Postma te Stiens; te Opijnen (toez.) P. D. de Bruyn. vic. te Rotterdam- IJsselmonde; te Dirksland. Haaften en Zalk en Veecaten: T. Poot, cand. te Bo degraven. Aangenomen: naar Amsterdam- Watergraafsmeer (vac. G. Grootjans) J. ter Schget te Amsterdam-C. Benoemd: tot Vicaris te Midwolda R. Dij-kmeyer, cand. te Vla-gtwedde. Bedankt: voor Kollum (toez.) D. Eggeraat te Holwerd; voor Doorn J. J. Poldervaart te Nijverdal. Geref. Kerken Aangenomen naar Een (dr) H. J. Lugtigheid, cand. te Zwolle, die bedankte voor Eist. Holwerd en voor Hijum-Fin- kum: naar Medemblik A. Don-kers, cand. te Leiden. Beroepbaarstelling Ned. Herv. Kerk C. Graafland, Onder dc Boompjes 35, Gouda; A. J. Kret, Mauri tsstraat 5, Dr Heil en mr Kazemier hoogleraar in R'dam Tot buitengewoon hoogleraar voor de econometrie aan de Ned. Economische Hogeschool te Rotterdam is, met ingang van de cursus 1953-'54. benoemd dr H. Theiï, wetenschappelijk hoofdambtenaar bij het Centraal Planbureau- Hij werd geboren te Amsterdam op 31 October 1924. Hij legde doctoraal examen daar in 1951 cum -laude bij prof- dr f Hennipman op een proefschrift, getit „De invloed van de voorraden op consumentengedrag". Tot buitengewoon hoogleraar voor methodologie en de wijsbegeerte w met ingang van de cursus 1953-'54 noemd mr B- H. Kazemier, raadadvii in algemene dienst bij het ministerie Justitie. Prof- Kazemier werd geb">rer 4 October 1907 te Groningen, waar later doctoraal examen aflegde in rechtswetenschap en in de wijsbegeei (het laatste cum laude). Tot directeur van het bureau plaatsing van afgestudeerden der hogi school werd met ingang van 1 Septen ber 1953 benoemd de heer F. Eist. Op zijn verzoek werd eervol ontsb verleend aan dr H- Thierry, lector bedrijfshuishoudkunde. zulks in verbat met zijn benoeming tot gewoon hoog leraar in ditzelfde vak aan de econotr, sche faculteit van de Vrije Universite te Amsterdam. ONDEI e onderwijsdeskundigen In h iet Belgisch-Nederland: cal op Vrijdag a.s. des 0 01 Mi 0 0- 0[ 0- M 0 0- 0 0 Ï0 V f Het lied der aethergolven Zonnewijzer 1.00 Niet :ang 145 Voor de vroi 2.30 Metropole-orkes idio 3 30 Pianorecital (tuss 3.00 School katholieke kerk" 11.00 Nieuws 11.15—12.1 - tok. 298 m. VARA: 7.00 Nieuw Nieuws 8.18 Gram. 8.45 Vot j Voor dc hulsvrouw 9.( r de vrouw 9.10 Gram. 9.' 5 VPRO; 10.00 „Thuis' 4.00 5.45 dio Philh. Orkc ikrijk) 4.00 V< jeugd 5.15 Kinderkoor 5.40 Ra- soliste 6.00 Gram. 6.1( Streekprogramma 6.51 uws 7.10 Regeringsuit- cn toelichting 7.30 n Frankrijk) 8.05 „F" (le bedrijf) 9.20 Bi 9.50 Am sorkes 21. Maar de preek kon er zijn! Ricks gedachten waren onmiddellijk door de tekstkeuze gevangen: ,,Geef Mij uw hart." Het eenvoudige, klare Woord scheen zich tot hem alleen te richten in de oproepOnze God geeft steeds slechts de keuze uit twee mogelijkheden. Het was de boom des levens óf de boom der kennis van het goed en het kwaad. Het is de zegen of de vloek. Het is de Rots der behoudenis of de Steen des aan stoots. Het leven of de dood. De Wet of het Kruis, Hemel of hel. Altijd hoogstens twee; God zelf of de Mammon. Jezus of Satan. Kies u wie ge dienen zult. Geef Mij uw hart of geef het Mij niet! Hier is de splitsing van uw levens weg..." Rick was zijn omgeving vergeten. De Zonda gen na zijns vaders dood had hij in de kerk diensten nauwelijks meer geluisterd. Het was tel kens langs hem heen gegaan en hij herinnerde zich niets meer van tekst of preek. Nu werd er weer geklopt op de gesloten deur van zijn hart. Maar er was zo veel in de weg gekomen en de barricade moest eerst worden opgeruimd. Was deze God welbeschouwd niet dezelfde, die hem zijn laatste beetje geluk had ontnomen, juist op het ogenblik, toen het nog goed wilde wor den? Kon hij maar één keer oprecht bidden, dacht hij verdrietig. Och, er was zo weinig nodig om Ricks beste voornemens, zijn heiligste gedachten als stof te doen verwaaien. Waarom meende de organist de begeleiding van de gemeentezang, Ricks zingen toch ook, te moeten verfraaien door hoge uitlo pers en trillers, zodat Rick onthutst zweeg en geërgerd dacht: als jy een orgel kietelt, schiet het in de lach, stakker. Zo was het een gebedloze Rick, die onder de van de kansel ook over hem uitgebreide handen wachtte op de zegen van zijn God. Het was de oude, gewone Rick. die spottend het zijne dacht van de op het kerkplein op elkander wachtende mensen, die zijn vrolijke groet stijfjes en ernstig beantwoordden. En terwijl hij knipogend lachte tegen enkele meisjes bij het ijzeren kerkhofhek, was er reeds geen enkele gedachte meer aan de hemelse Vader, die hem toch zo duidelijk had geroepen. Maar ook aan de nieuwsgierige, half achter dochtige lachjes der dorpsmeisjes dacht hij al met meer, toen hij langs het mulle heidepad naar huis liep. De zon brandde hem op de schou ders en het hete zand gloeide door zijn schoen zolen. Even overwoog hy terug te keren naar de scnaduwrijke straatweg, welke hij die morgen was gegaan. Toen zette hij koppig toch door in de verwachting, dat de weg wel ergens door het door CAREL VAN DER HOEK bos zou gaan. Maar behalve door enkele kleinë boomgroepen werd zijn pad nergens overscha duwd. De heide was woest, eenzaam en heet... vooral heet. Vermoeid en bezweet bereikte hij aindelyk de Zegse laan. Het zou lang duren, voordat ,hij op zo'n warme dag weer door de heide ging. Gauw naar huis en de waskom zo vol mogelijk. Pit, wat 'n hitte! Eline zat op de bank in de voortuin; maar ze stond dadelijk op, toen hij het hek binnen kwam. „U bent natuurlijk toch over de heide gekomen", verweet zij. „Ik heb u gisteravond nog gewaarschuwd. Maar als u zich in de keuken onder de pomp wat verfrissen wil..." Rick aarzelde geen ogenblik. „Top! Dat doen we!" aanvaardde hij gretig. Eline, blij dat haar aanbod zo vlot werd aan vaard, liep haastig vooruit. Ze legde een hand doek bij de gootsteen en trok zich in de achter tuin terug. Rick rukte zijn overhemd uit, zwaaide de pompzwengel en hield zijn hoofd en naakte schouders in de dikke waterstraal. De koude ver stijfde zijn. nek, doch het middel was beslist afdoende. Toen hij zijn hoofd terugtrok, zag hij Hannie in de open buitendeur staan, het mondje open van verbazing en doof voor het roepen van haar moeder. Maar op zijn dreigende vraag: „Zal ik er jou 'ook eens onderhouden?" maakte ze zich ijlings uit de voeten. Hij lachte en stak zyn warrige haardos om de deur. „Rakker!" riep hij. Toen zag hij Eline, die met Jetje op het ter rasje voor de achterkamer zat. „Hartelijk dank, mevrouw." „Geen dank", weerde zij af. En zonder na te denken vroeg ze: „Hebt u er bezwaar tegen bij ons in de tuin te zitten?" Ze schrok er eigenlijk zelf van. Juist dit had ze allerminst willen zeggen. Hoe kwam ze zo? Maar zijn spontaan „Graag!" loste haar beden king volkomen op. Hij moest toch wel erg te gen deze dag van eenzaamheid en verveling heb ben opgezien, dacht ze verzoend, terwijl ze Jetje in haar box bracht, een eindje verder de tuin in. Toen Rick zich tegenover haar bij het tafeltje zette, was zijn eerste vraag naar Hannie. Maar zijn blik ging naar Jetje. Hij zei: „Wat een aar dig ding is dat." Het trof Eline, dat hij geen poging deed zich bij het verwonderd naar hem opziende kind op te dringen. „Ze lijkt op Wim", zei ze vlak. En bevreesd, dat hij op dit onderwerp zou voort gaan, vroeg zij naar de preek. Rick roerde peinzend in zijn koffie. „Ja... die was bijzonder mooi. De tekst was: Geef Mij uw hart. Een. ernstig woord met een enorme consequentie, want je hart is je leven." Ze zwegen even. Toen vroeg hij: „Als u niet naar de kerk kunt, hebt u dan helemaal geen preek?" Eline schudde het hoofd. „Wim en ik spaarden voor een radio. Maar er kwam telkens wat tus sen. We zijn er niet veT mee gekomen." te-orkest 12.33 Spoi 12,48 Re 1.15 Mededelingen o iek 2.00 Kookpraatj jzlek 4,30 Muzikal eugd 5.40 Gram 6 6.45 ,J5e i plano 8.30 ..De Vei ing" VARA; 9.00 „Der listen aller landen bij< Muzikale causerie 10.00 Buitenlands over wicht 10,.15_ Lichte muziek VPRO: 10.40 „Van- 12.00 Sport 12.25 .45 Hoi 5.00 Voor de kinderen 515 Voor de jeugc 6.00 Nieuws 6.15 Spc.t 6.20 Gram. 7 00 Dans muziek 7.45 Causerie 8.00 ..Forbidden Is- land" 8.40 Recital 9.00 Nieuws 9 15 Causerie 9.30 Gev. programma 10.00 Bariton en plant 10,45 Parlementsoverzlcht 11.00—11.03 Nieuwi Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12 00 Par lementsoverzlcht 12.15 Concert 12,45 Oi spel 1.15 Dansmuziek 1 45 Vnnr 2.00 t muziek 4.15 Mi Orgelspel 5.00 de kleuters )0 Concert 3.45 Amu- s Dale's dagboek 4.30 sementsmuzlek 5.30 kbeeld 8.45 Hoorspel fif ziek 8.00 igen 9.15 •t home" 8.45 Twlni est en koor 10.00 11.05 Voordracht 11.20 Strijk- 11.45—12.00 Niet 5.00 Nleu- 's 5.10 Gi Voor de soldaten 7.00 Nieuw 8.15 „Die Schöpfung", oratorii 9 15 „Die Schöpfung", vervolg 10.55—ll.n Ni! 9.00 Ver- jng", ver- 10.15 „Die Schöpfung", I. 48, m 11.45 Gram. 1.00 Nieuw m. 4.00 Lichte muziek 5.00 Nieuw Drecital 7.30 Gram. 7.4 le'uwS 8.00 Grai intie-orl st 10.50 Ni( BBC. Uitzendingen vooi 1.30 n.m. Nieuws; Ovcrz bladen; Film en toneel -elcvlsie Loplb. Vrije 21.45: Actualiteiten: Wee 8.30 Hoorspel 9.00 Resi- Waal, in dc f Vragen over invoersto] voor Ned. tomaten Het Tweede-KamerJid Biewenga (A.R heeft aan minister Manshalt de volgent schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de Engelse regering invoer van Nederlandse tomaten hee. stopgezet met ingang van 7 Juli te dernacht? 2. Is het eveneens juist, dat deze stopzei ting geschiedde op een moment, dat tu sen Nederlandse en Engelse autoriteit* onderhandelingen wei-den gevoerd ovt de vaststelling van minimum-exportprij zen voor tomaten? 3. Wil de minister meedelen, op welk tijt stip het beslui* van de Engelse regeriz ter kennis van de Nederlandse ambas sade te Londen werd gebracht, op wei tijdstip de Nedenlandse regering derland deze mededeling ontving welk tijdstip deze maatregel ter ke-nni. van het Nederlandse bedrijfsleven gebracht? 4. Kan de minister mededelingen strekken over hetgeen van de zijde di Nederlandse regering bij de Engelse regt ring Ls gedaan om deze maatregel gehet of gedeeltelijk ongedaan te maken? 5. Welke maatregelen kunnen, na? oordeel van de minister, van-Nederlands' zijde worden -genomen om in de toekom* het. Nederlandse bedrijfsleven zoveel a mogelijk is té vrijwaren voor soortgelijk plotselinge invoerverboden.? Ook minister Stat: Geen stukken vernietigd in zaak-Fonteijn Ook minister Staf zelf heeft thans gorisch verklaard, dat bij het mini: van Marine geen stukken, die de zaai tegen de gewezen sergeant-konstabel Ft teijn betroffen, zijn vernietigd. De min ter heeft deze verklaring afgelegd in z antwoord op schriftelijke vragen van 1 Tweede-Kamerlid Vermeer (P.v.d.A.). De desbetreffende 'bescheiden die in archieven van het ministerie van Marin( en van de geneeskundige dienst der zee macht aanwezig waren, alsmede de 'stuk ken die na aanvraag waren ontvangen u: het archief van de Centrale Raad van Be roep, zijn op 12 November 1949 toegezon den aan de officier van" Justitie te Are sterdam. Daarbij is geheel overeenkomst!: de feiten bericht, dat verdere aanyullini van het dossier niet mogelijk was, aange zien een groot deel van de marine-ar chieven door oorlogshandelingen is loren gegaan. Of de Centrale Raad van Beroep, halve over de stukken die aan de officie van Justitie zijn toegezonden, nog andere bescheiden in zake de kwestie Fonteijn heeft beschikt, is de ministe niet bekend. Door die raad zijn in 195! of 1952 geen stukken, die de zaak-Fonteiji betroffen, aan het ministerie van Marin teruggezonden, aldus minister Staf. Geen licht over gebrek van nieuwe kruisers Het ondeugdelijk gietwerk, dat bij be dekken na de proefvaart is ontdekt onde.' de waterlijn aan de achterstevens van kruisers De Ruyter en De Zeven Prov: ciën. is in de jaren 1942 en 1943 aange bracht. Het is niet meer mogelijk na t« gaan op welke wijze toen het gietwerk voordat het werd aangebracht, is proefd. In ieder geval was destijds moderne methode van ultrasonoor röntgenologisch onderzoek nog niet moge lijk. Toen kort voor de proeftochten d( gietstukken met het oog op het schilde ren nog werden „gezandstraald", werdet geen gebreken ontdekt. Dit heeft ir ter Staf geantwoord op schriftelijke gen van het Tweede-Kamerlid Vermeer (P.v.d.A.). Tussen Haarlem en Halfweg Treinenloop gestoord door blikseminslag Gistermiddag om -tien over half zes L«[ door blikseminslag een sitorinig ontstaat! in het selnsteflsei -tussen Halfweg en Am sterdam, waardoor de treinen van Haar 'lem tot Amsterdam aanzienlijke 1 ging kregen. De treinen in de richtinf Amsterdam en Haarlem reden vrijwel op, tijd doch daar de vertragingen de mate- rieel-ómloop verstoorden kon een aantal) treinen van Amsterdam via Haarlem i de richting Zandvoort-Bad en niet vertrekken. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Ingewanden doei oedsel niet, he eordt humeurig t CARTER'S LEVERPILLETJES óm die Uter p te wekken en uw spijsvertering en stoel-:

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2