Jlieuuie £ci2t5ri)c ÜTourant r Gymnaestrada in de Maasstad Rusland uitgenodigd voor conferentie met Amerika, Engeland en Frankrijk In September zal over de toekomst van Duitsland worden beslist I Beatrix en Irene zijn reeds in New York Veldmaarschalk Kesselring leider „Stahlhelm" Wist U Benelux-beleid In Beria's Georgië gaat de bezem er door __T DONDERDAG 16 IULI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chet-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voot Leiden en Omstreken .Staat ons tied Is «fjfbltotn tngn hert la tegfjeaspoet* Vier en dertigste jaargang No 9787 Komen ministers in Zwitserland bijeen Grieks huwelijk in Den Haag Hier ziet men George Batsoyian- nis en Sophie Levas, die gisteren in Den Haag in het huwelijk traden. Het bruidspaar kwam speciaal uit Griekenland, omdat het de Griekse gezant in Den j Haag, de heer N. G. Lely, tot getuige wilde hebben. rentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van Rusland. Amerika, Engeland en Frankrijk, zijn vanmorgen de deur uitgegaan. In gelijkluidende nota's, die op hetzelfde ogenblik zijn overhandigd, op de Russische ambassades te Washington. Londen en Parijs, verklaren de uitnodigende regeringen, dat zij bereid zijn, laat in September op een nader overeen te komen plaats, deel te nemen aan een conferentie van beperkte duur met de heer Molotof, Russisch minister van Buitenlandse Zaken. De Zwitserse regering zou zelfs reeds zijn gepolst over haar be reidheid om aan de conferentie gastvrijheid te verlenen. kiezingen. Hij verklaarde zich ook bereid tot besprekingen over de Duitse eenheid De Westerse landen hebben in hun Dta's verklaard, dat vrije verkiezingen Dor de vorming van een regering voor geheel Duitsland moeten voorafgaan aan onderhandelingen over een vredesver drag, m.a.w. zal de najaarsconferentie janzien van duur en agenda beperkt blijven, teneinde de weg open te laten nor een uitgebreider regeling. Is bondskanselier dr Adenauer ingeno- ien met het Westerse initiatief, bij de West-Duitse socialisten is 't anders gesteld. De socialisten hebben aangedrongen op een spoedige bijeenkomst van de „Grote Vier". Het uitstel tot eind September nu het gevolg zijn van de wens der mi nisters, de belangen van dr Adenauer bij de komende verkiezingscampagne niet te schaden. Het accoord inzake het Europese leger, beschouwen de socialisten als eer hypotheek op de komende onderhande lingen. Volgens de „Frankfurter Allgemeine" nadert het internationale gesprek ovei Duitsland thans snel het kernpunt: her eniging of Europese verdedigings-ge- meenschap. Het Westen kan er niet op rekenen, zo schrijft het blad, dat het var Moskou beide tegelijk krijgt, en de West- Duitse minister Kaiser (voor zaken be treffende geheel Duitsland) heeft reeds te kennen gegeven, dat de Duitse heid vooropgesteld moet worden. Oost-Duitsland Intussen heeft de Oost-Duitse minister raad verklaard, te willen deelnemen verkiezingen in geheel Duitsland. Minis ter-president Grotewohl heeft voorge steld vertegenwoordigers van Oost- er WestDuitsland bijeen te laten komen, orr voorbereidingen te treffen voor deze ver vredesverdrag voor geheel Duits- De Moskouse pers heeft vandaag bericht van 200 woorden opgenomen het Westerse voorstel. Er werd commentaar op het besluit gegeven. Treinbotsing in Durban: 76 gewonden In het centraal station te Durban zijn twee volle treinen op elkaar gelopen, waarbij 76 mensen gewond werden. Tien reizigers moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. na. Het Kremlin beveelt er Grotewohl ontslaat zijn minister van Justitie J Balans der onlusten: aan Duitse zijde 569 doden en 1744 gewonden DE OOSTDUITSE PREMIER, Grotewohl, heeft zijn minister van Justitie, Max Fechner, van zijn ambt ontheven, wegens „staatsvijandige acti viteit". Voorts werden Fechners zoon en schoondochter gearresteerd. In plaats van Fechner werd mevrouw dr Hilde Benjamin, de huidige vice- president van het Oostduitse hooggerechtshof tot minister van Justitie benoemd. De Prinsessen Beatrix en Irene zijn gistermiddag kwart voor zes op het New-Yorkse vliegveld Idlewild aange komen, op weg naar Chaltham in de Amerikaanse staat Massachusetts, waar zij zes weken zullen blijven. Op het vlieg veld werden zij o.m. begroet door haar oom, Prins Aschwin von Lippe. De Prinsessen brachten de avond door in het Waldorf Astoria hotel, om vandaag naar Chatham door te reizen. De Prinsessen waren er enthousiast over, na acht jaar weer eens in New- York te zijn. Prinses Beatrix vroeg haar zusje of zij zich nog wel iets van de stad herinnerde. „O ja", zei Irene, „ik zal nooit de grote valreep van de Queen Mary vergeten, toen we naar Nederland teruggingen". De Prinsessen zullen geen officiële uitnodigingen aannemen. Zij zullen ge- •oon vacantie hebben. Prms Bernhard zal, zoals men weet, begin Augustus een bezoek aan de Ned. Aan Reuterberichten ontlenen wij, dat Fechner reeds op 16-jarige leeftijd was oegetreden tot de socialistische partij en ot 1933 werkzaam was in de journalis tiek. Toen werd hij gearresteerd wegens inti-nazistische activiteit en in een con- :entratiekamp opgesloten. In 1949, toen Ie Oostduitse regering gevormd werd, treeg hij de post van minister van lustitie. In de desbetreffende berichten vordt miet gezegd, dat Fechner ook uit iet partijbestuur en de Socialistische ïenheidspartij is gestoten, maar men leemt aan, dat zulks automatisch voort vloeit uit het feit, dat hij tot „vijand de staat" is verklaard. De opvolgster van Fechner, dr Hilde Benjamin, leidde alle grote processen in Oost-Duitsland tezamen met dr Melsheimer, de open bare aanklager. Tijdens het naziregiem bracht zij verscheidene jaren door in een concentratiekamp. Voorts heeft het poli tieke bureau van de S.E.D., de Oostduitse legering voorgesteld, de lonen in de vak groepen met de laagste inkomens te ver hogen. Aldus hoopt men door steeds nieuwe concessies de gemoederen te kal- Hetonafhankelijke Westduitse blad ,Die Welt" meldt, dat de Oostduitse minister voor Staatsveiligheid Zaisser, aan een vertegenwoordiger der Russi sche Geheime Politie, kolonel Ilnitzki, gedetailleerd rapport heeft doen toe- men over de onlusten van 17 Juni. De volgende cijfers worden genoemd: demonstranten gedood, 1071 gewond. Herriot (81) moet absolute rust houden Enige uren, nadat h\j te Parüs de mili taire parade ter gelegenheid van 14 Juli had bijgewoond, heeft Edouard Herriot, de voorzitter van de Nationale Vergadering, een crisis ge had welke het gevolg is van de aderontsteking, reeds verschei dene jaren lijdt. Volgens 't bul letin van de ge neesheer moet Herriot, die 5 Juli 81 jaar ge worden is, verscheidene dagen absolute bedrust houden. Ondanks de raad van zijn omgeving stond Herriot er tijdens het défilé op, iedere keer op te staan als een vlag voorbij de officiële tribune kwam. Hierbij zij aangetekend, dat de Oostduitse regering indertijd melding maakte van 25 doden en 278 gewonden. Bovendien zijn 116 leden van de veiligheidsdienst functionarissen der Oostduitse rege ring en de S.E.D. omgekomen, terwijl die zijde 645 personen werden ge wond. Het rapport zegt voorts, dat 141 personen door Russische krijgsraden ter dood zijn veroordeeld en terechtgesteld, namelijk 89 demonstranten en 52 leden de Volkspolitie. Er werden 14 „pro vocateurs" gefusilleerd en 28 gewond; varen lieden die zich in strijd met het uitgaansverbod op straat bevonden. Aan Duitse zijde bedroegen de verlie- :n dus 569 doden en 1744 gewonden. De Russen zouden 18 man aan doden en 126 aan gewonden hebben verloren. In totaal werden 5143 betogers gearresteerd, in wie 2917 inmiddels z(jn vrijgelaten i 1076 veroordeeld tot gevangenisstraf. Minister Zaisser schat de schade op S 800.000 Oostduitse marken, w.o. 20 millioen mark als gevolg van de stakin gen. Van andere zijde wordt deze ver liespost echter geraamd op 40 millioen Oostduitse marken. Tomaten ongestoord naar Duitsland Minimum-prijs morgen omhoog tot 27 per 100 kg De minimum-exportprijs voor de uit voer van Nederlandse tomaten Duitsland, die tot riu toe f20 per 100 kg bedroeg, wordt met ingang van morgen verhoogd tot f27 per 100 kg. Dit is gis teren door de Gemengde Commissie ii Bonn besloten. De Duitse instanties hopen op deze wijze een al te drastische inzinking de tomatenprijs op de Duitse markt voorkomen. In de practijk heeft de hoging op het ogenblik nog weinig effect, daar de veilingprijzen de laatste dagen hebben gelegen op een niveau van f 50 tot f55 per 100 kg. Het is gelukkig, dat, na de teleurstel lende ervaringen met België en Enge land, van Duitse zijde geen ernstiger maatregelen zijn getroffen. Voorlopig kan de vrij belangrijke export van toma ten naar West-Duitsland ongestoord door gaan. Minister Luns sprak met premier Nehroe Gisteren heeft minister Luns te New Delhi een onderhoud van 40 minuten ge had met premier Nehroe van India Ook heeft hij een krans gelegd in Rajghat, Ghandi is gecremeerd. Townsend in Brussel Deze foto werd genomen, toen kapitein Peter Townsend gisteren de Britse ambassade te Brussel betrad, waar hij is benoemd tot luchtmacht-attaché. Zoals men zich zal herinneren, wordt Town- sends overplaatsing in verband gebracht met de romance, die zou bestaan tussen prinses Mar garet en de kapitein. Zowel de Kerk als het kabinet hebben zich tegen 'n huwelijk tussen Town send en Margaret verklaard, om dat Townsend gescheiden is. Vandaag zou Margaret met haar moeder uit Zuid-Rhodesia in Londen terugkeren. Prins Aschwin op vliegveld ter verwelkoming aanwezig McCarthy trekt aan klacht tegen Truman in De bekende Senator Joseph McCarthy heeft verklaard van de F.B.I. (Ameri kaanse Federale Recherche) de verzeke ring te hebben ontvangen, dat oud-pre sident Truman geen inlichtingen uit Ca nada over atoomspionnage heeft achter gehouden. Daarom achtte McCarthy geen grond meer aanwezig, om Truman op te roepen om voor zijn „Senaatscommissie in onderzoek" te verschijnen. Ongeveer twee weken geleden ver klaarde McCarthy, dat er „aanhoudende berichten" waren, volgens welke Truman als president een lijst van ongeveer 150 van spionnage verdachte personen, opge steld door de Canadese regering, niet aan de F.B.I. had doorgezonden. Straaljager stortte in Bilthoven neer Piloot kwam met parachute op vliegveld terecht Vanmorgen om half twaalf is boven Bilthoven (gem. de Bilt) een straaljager uit een vrille neergestort. De piloot is met zijn parachute behouden op de vlieg basis Soesterberg neergekomen. De straaljager was ook van deze vliegbasis afkomstig. Het vliegtuig stortte neer in de ver versingsvijver van het Gemeentelijk Zwembad Brandenburg te Bilthoven. Enkele stukken zijn terechtgekomen in een boomgaard en op de spoorlijn UtrechtAmersfoort bij het station Bilt hoven. Waarschijnlijk is op de spoorlijn de cockpit neergekomen. Materiële scha de op de grond is niet gemeld. Antillen brengen. Over zijn reisroute ver nemen wij thans nadere bijzonderheden. In de avond van 2 Augustus vertrekt de Prins van Schiphol naar Amerika. Maandag 3 Augustus bezoekt hij de Prin sessen Beatrix en Irene, die in de VS een deel van haar vacantie doorbrengen Op 5 Augustus reist de Prins door naar de Antillen. In de vroege ochtend van 6 Augustus wordt bij op Curagao ver wacht. Zaterdagavond laat, 8 Augustus, vertrekt de Prins uit Cuaragao. Hij i: 10 Augustus 's ochtends vroeg wee: Amsterdam. Uniiormverhod geldt niet voor ons Aan zijn voeten een edele, Hitleriaans uitgedoste lijfwacht De „Stahlhelm", welke was en wil zijn I Voorts wenst Kesselring de Europese in- :n „Bond van Frontsoldaten", heeft te tegratie gebaseerd op gelijke rechten - Giessen vergaderd en bij deze gelegen heid heeft generaal-veldmaarschalk Kes selring, voorzitter van de „Stahlhelm". het woord gevoerd. In de Süddeutsche Zeitung, aldus de N.R.Crt, staat een ver slag met foto, waarop men de generaai politiek op het spreekgestoelte ziet in, met aan zijn voeten een tamelijk Hitleriaans uitgedoste lijfwacht. Kesselriing gaf te verstaan, dat de ma terialistische geest van onze tijd eigenlijk alleen door de goede, oude soldateneigen. schappen kan worden overwonnen. „De „Stahlhelm" zal het „ware soldatendom" en de ware heldenmoed met alle legale middelen verdedigen tegen elke bezoe deling door mannen, die nooit aan het front zijn geweest en door ondermijnende elementen". In de door de veldmaar schalk voorgelezen proclamatie is verder sprake van de plichit tot landsverdedi ging, de liefde voor de vrede en de nood zakelijkheid alle krijgsgevangenen vrij te laten. Hiertoe belhoren ook zij, die men „onder de naam van oorlogsmisdadigers met of zonder juridische franje in Oost en West nog steeds opgesloten houdt". (Advertentie) De Zwitserse Kleurenshampoo 12 KLEUREN verkrijgbaar bij parfumerie-, drogist- en kappers zaken. Imp.: Handelsonderneming „Imparex" Telefoon 31696. Leiden. Hele wijk in Djakarta in de as gelegd Blijkens een bekendmaking van de In donesische radio-omroep heeft een reus achtige brand een gehele wyk van Dja karta geteisterd. Ongeveer 300 huizen zijn verwoest. De schade wordt op plm. 1 mil lioen roepiah geschat. mm Trots daveren de Gloster-straaljagers van de Nederlandse stuntvlie gers Ruiten Vier over het vliegveld Soesterberg, waar zij Zaterdag demonstraties zullen geven op het Navo-vliegfeest ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der Kon. Luchtmacht. Militairen zijn druk in de weer met het bouwen van tribunes voor tienduizenden toeschouwers. DAT het Tweede-Kamerlid Van de Wetering (C.H.) aan staatssecretaris Veldkamp schriftelijk vragen heeft ge steld over beweringen als zouden mid denstanders bij het stichten van een zaak in Tudndorp-Slotenmeer (A'dam) worden achtergesteld bij grootbedrijven. DAT de Ned. Radio-unie 22 Juli ver tegenwoordigd zal zijn bij de ingebruik neming van een nieuw golflengtemeet station van de Union Européenne de ra- diodiffusion te Jurbise (België). DAT Amersfoort in 1975 ongeveer 100.000 inwoners zal hebben (1 April j.l. 61.502) althans volgens berekening van het Ned. Econ. Instituut te Rotterdam. DAT het in Emden ,voor rekening van de N.V. Ver. Ned. Scheepvaartmij. te 's-Gravenhage gebouwde motorvracht schip Ivoorkust (1.500 ton) gisteren een proefvaart maakte en overgedragen werd. DAT de directeur van de chr. Emigra tiecentrale. T. Cnossen. morgenmiddag naar Australië en Nieuw-Zeeland ver trekt. om de emigratiemogelijkheden te onderzoeken. DAT het bij Noorwegen gekapseisde Ned. kustvaartuig Toos. gesleept door de Ebro; Zondag of Maandag in Rotterdam wordt verwacht. DAT de commandant van de Ameri kaanse Empire State 2 Zaterdag aan Am sterdams burgemeester een 6 meter lange rol met 5000 handtekeningen van New Yorkse kinderen zal overhandigen t.g.v. het 300-jarig bestaan van New York als stad. DAT de Amersfoortse gemeenteraad besloot een rijwieltunnel aan te leggen tussen Soesterkwartier en stad en niet, zoals B. en W. wilden, een looptunnel, ter wijl bovendien crediet werd verleend ter voorbereiding van een grote tunnel in de Rondeweg bij de gasfabriek. DAT de Utrechtse psychotechnlcus prof. jhr dr D. J. v. Lennep een serie verkeersconferenties zal leiden voor in structeurs van de KNAC. om hen psy- chologisoh te scholen voor de opleiding van automobilisten. DAT 10.000 man van 27 Aug. t/m 9 Sept grote militaire oefeningen houden tussen Ede en Nunspeet en de Veluwse vacantiebedrijven hierover ongerust zijn hoewel het toeristengebied zoveel moge lijk zal worden ontzien. DAT de 72e vergadering van de Nat. Chr. Geheelonthouders Ver., welker ledental in 1952 daalde van 5412 op 5062, op 26 en 27 Aug. in Huize Maas te Gro ningen wordt gehouden. DAT t.g.v. de herdenking van de 100ste geboortedag van prof. dr A. H. Lorentz. Zaterdag in Haarlem kransen worden gelegd bij diens standbeeld en graf afloop van een plechtigheid in het Tey- lermuseum. DAT de Ned. kruiser Tromp, na ee: kort bezoek aan Bergen (Noorwegen gisteravond de thuisreis begon. DAT bij de aanbesteding van de bouw van 50 woningen in Stavenisse laagste Inschrijver was de fa Schoonewil er Jonker te Alkmaar met f452.400 (hoog ste: f525.000). DAT de brandschade aan het station te Oldenzaal f 50.000 bedraagt en deze brand te wijten is aan een slecht ge veegde schoorsteen. DAT Texels gemeenteraad besloot tot electrlficatie van de laatste nog niet aan gesloten gebieden op het eiland. DAT de Amsterdamse gemeenteraad besloot de Hollandse Schouwburg aan Israël te verhuren (voor 1.p.j.) om er tentoonstellingen te houden. heit herstel van de eenheid van Duitsland met vredelievende middelen. Aan de pers vertelde Kesselring. dat hij die proclamatie zelf had opgesteld en dat hij het als een eer had beschouwd tot president van de Stahlhelm te zijn ge kozen toen hij nog gevangen zat. Girgen- sohn, secretaris-generaal van de „Stahl helm" (en gewezen leider van de „Wehr- stab" van de SA) had de leden der or ganisatie verzocht niet in uniform te ver. schijnen. De helft der aanwezigen droeg echter de oude uniform met lerem man tel. bruine koppelriem, kaartentas en wat Von Kesselring (l.) al niet meer. Op de hoofddeksels was de adelaar vervangen door een stalen helm. „Het uniform verbod geldt niet voor is, aldus Girgensohn, daar wij niet van plan zijn, politieke betogingen te hou- len". Hij voegde er aan toe. dat de .Stahlhelm" er aan denkt voor de jon gere leden, daar dezen zulks uitdruKke- lijk verlangen, een „Wehrsport"-uniform te scheppen. Nijmegen contra Staatssecretaris Winkels blijven in feestweek tot 10 uur open Staatssecretaris dr Veldkamp heeft, zoals gemeld, telegrafisch aan B. en W. Nijmegen verzocht de winkels gedu rende de feestweken van 9 tot 25 Juli des avonds na zes uur niet open te laten. Het Nijmeegse College heeft hierop be sloten het been stijf te houden, aangezien ran oordeel is, dat de winkels wel ur open mogen blijven op grond de Winkelsluitingswet 1951, die in art. 12 Burgemeester en wethouders de bevoegd, heid verleent tot het verlenen van ont heffing van het openstellingsverbod op grond van plotseling opkomende bijzon dere omstandigheden. Gisteren is de honderdduizendste bezoeker genoteerd in het vier jaar ge leden geopende Oudheidkundig Museum voor het Zuiderzeegebied op het t malige eiland Schokland. ae voordelen van de Voor-Unie het grootste was voor België. Ondanks dit erkende feit is er in dit jaar van Belgische zijde een heftige woordenstrijd ontbrand over de toonverschillen, die door het Verbond van Belgische Nijverheid zelfs als een dodelijk gevaar voor vele Belgische industrieën worden afgeschilderd. Door dit Verbond en ook door andere stemmen is gesteld, dat er onderhandeld dient te worden teneinde beschermende maatregelen voor die bedreigde indu strieën te verkrijgen, en- dat bij geen succes de Voor-Unie diende te worden opgezegd. Indien men bij het vernemen van deze klanken in aanmerking neemt, dat er slechts enkele Belgische bedrijven door de Nederlandse concurrentie getroffen zij-n, dat ons loonpeil weliswaar laag is, doch dat België in voorafgaande zeer gunstige jaren in overmoed een te hoog loonpeil heeft toegelaten, dat nu zelfs het hoogste van Europa is. en dat dit loon- verschil reeds 3% jaar bestaat, dringt zich toch in het licht van de genoemae feiten het vermoeden op, dat hier eerder van een hetze dan van argumenteren sprake is Ongetwijfeld is de achterstand van het zoeken van de oorzaken der moeilijk heden bij het Nederlandse loonpeil het feit, dat dit past in het politiek bedrij ven. De Zuiderburen hebben hiervoor meer talent dan wij en zij zulilen er zeker enig succes mee hebben De verwachting bestaat, dat Nederland op de aanstaan-ie conferentie bereid zal zijn toe te stem men in compensatie voor die getroffen industrieën, ingeval zij ernstige nadelen zullen ondervinden van onzerzijds. geven, zou de weg naar protectionisme weer openen. De ernstige gevaren van economische bescherming voor economi sche integatie, dus voor een grotere Euro pese markt, zijn genoegzaam bekend. En juist die weg willen wij niet op. Toen worden we bedreigd door het volgende alternatief: bescherming in zekere ma» en onder zekere conditie, öf opzegging van de Unie. Deze figuur is zeker niet fraai, maar politiek gezien staat België hier met zijn irrationele argumenten sterker dan wij. Daarom reeds heeft een grotere soepel, heid van Nederlandse zijde bij de onder handelingen zin. Doch om nog een reden is dat het geval, en deze raakt he«t Bene lux-beleid van de voorafgaande jaren. Nederland Is namelijk mede schuldig aan het ontbreken van het uitbouwen van de Voor-Unie tot een Unie. het coördineren van het beleid op sociaal en sociaal- economisch gebied, het voeren van een gelijk gerichte monetaire en handelspoli tiek tegenover derden. We zijn hiermede niet bepaald ver gekomen daar de moei lijkheden groot zijn, doch, zo vragen we ons af. concentreerden we onze aandacht op het oplossen er van? Juist door de tüd te laten voortschrijden, door het beleid te beperken tot het incidentele ingrijpen, ontstaan situaties, waarin de beleidloos- heid sterk wordt gevoeld en de enke.e Ve sterk beconcurreerde Belgische indu- triëlen een succesvolle actie konden voe ren, rechtstreeks èn via hun politieke kanalen. (Voor vervolg zie pagina 5.) K.L.M. mag in Sowjet- zone van Oostenrijk landen 'De Sowjetrussische hoge commissaris en ambassadeur in Oostenrijk heeft giste ren kanselier Julius Raab megedeeld. dat het hoge commissariaat aan vliegtuigen van Scandinavische er. Nederlandse luchtvaartmaatschappijen heeft toege staan. over de Russische zone te vliegen en op vliegvelden in deze zone te landen. Minister van Binnenl. Zaken ten val gebracht Allen, die de positie van Malenkof kunnen schaden, gaan de laan uit T^R IS ACHTER het „IJzeren Gordijn" nog steeds een grote zuivering -*-J aan de gang. De berichten hierover komen niet alleen uit Oost- Duitsland en Estland, maar ook uit de Sowjet-Unie. Men schijnt daar begonnen te zijn met een systematische zuivering van de assistenten van Beria, die totdusver sleutelposities innamen. Gisteren was de beurt aan de minister van Binnenlandse Zaken van de Sowjet-Republiek Georgië, Dekanozof, die pas op 16 April jl. benoemd werd. Hij was chef van de veiligheidstroepen in de republiek onder Beria (die zoals men weet in Georgië geboren is). Dekanozof werd ontslagen op combineerde zitting van het Centrale Comité van de Georgische communistische partij en de partijcommisie voor de stad Tiflis, hoofdstad van de republiek. De kanozof werd ook ontslagen uit het Cen trale Comité van de partij. Vóór de oorlog was Dekanozof Rus sische ambassadeur in nazi-Duitsland. In Maart 1946 was hij onderminister voor Buitenlandse Zaken en ging hij als af gevaardigde met Molotof naar de confe rentie van de ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs. In 1949 zou hij hebben deelgenomen aan het opzetten van de Oostduitse regering. Pas in April jl. na de dood van Stalin, kwam Dekanozof weer naar voren, toen h(j tot minister van Binnenlandse Zaken in Georgië be noemd werd. In een uitzending van radio-Tiflis werd gezegd, dat Beria. met het benoemen van Alarmtoestand in Calcutta Eén dode en 90 gewonden In Calcutta. India is de alarmtoe stand afgekondigd. Samenscholingen van meer dan vijf personen zijn verboden. Deze maatregelen zijn het gevolg van grote demonstraties welke gisteren plaats hadden uit protest tegen de verhoging van de tweede-klas-tarieven van de tram. die Brits eigendom is. Tijdens de demonstraties kwam één persoon om het leven en werden er 90 gewond. Zeshon derd mensen werden gearresteerd. als Dekanozof. getracht heeft, de collectieve leiding van de partij te verbrijzelen, met als doel de vernietiging van het socialistische stelsel. Rapava, Rukhadze. Mamoelof. Shariya, Kaboelof en Mishteyn werden genoemd als mede plichtigen van Dekanozof Rapava. minis ter van Slaatscontróle is waarschijnlijk eveneens weggezuiverd. Mamoelof is uit het Centrale Comité van de partij ge stoten. Op de zitting werd ernstige critiek ge oefend op het partijbestuur. Hieruit zou men kunnen afleiden, dat nog meer koppen zullen rollen in Georgië. De medewerkers van Beria werden er van beschuldigd de partijpolitiek inzake de nationale problemen geschonden te hebben en haat gezaaid te hebben onder de bevolking van de Sowjet-Unie. Het toppunt: Geen van de Moskouse radiozenders heeft Woensdagavond :n de nieuwsberichten voor het binnenland melding gemaakt van de zuiveringen in Georgië. Opnieuw buien Tot morgenavond verwacht gDe Bilt: Half tot zwaar be- gwolkt met op de meeste plaat. i enkele buien, hier en daar I vergezeld door onweer. Zwakke rk tot matige, later vrij krachtige Zuidelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. (Op gemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Vrijdag: Zon: 4.40 tot 20.52 uur; Maan:

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1