Nederlanders spelen belangrijke in Afrikaanse bouwwereld rol Immigranten draaien de hand niet voor millioenen-projecten om Bewaking in de Haarlemmer meer is onvoldoende Wekelijkse keuring in Haarlem Nog eens onze belastingpolitiek NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 DINSDAG 14 JULI 1953 Ontdekkingstocht dooi Airïka (Van onze correspondent Alfred van Sprang PRETORIA, Juli 1953. IN HET HART van Pretoria, op de hoek van de Kerkstraat en de Andriesstraat verrijst een kolossaal kantoorgebouw. Het is het nieuwe, Euxueuze hoofdkantoor van de Nederlandse Bank. Het wordt een ge bouw van acht verdiepingen met een ruime daktuin en recreatiezaal voor het personeel. Er komt overal air-conditioning. De vloeren zullen van een nieuwe betonconstructie ver vaardigd worden. De twee verdiepingen hoge bankzaal, met een weelde aan mar mer, krijgt geluiddempende wanden. En Leo Ruyter voelt er niets voor om over zichzelf en zijn werk te praten uit angst door anderen voor een op schepper versleten te worden. Na lang aandringen is hij er alleen toe te bewegen een paar feitelijke vragen te beantwoorden. Maar meer ook niet. „Hoe lang bent u al hier....?" „Sinds 1929...." SPV Jan Zijlstra, een Fries, die bijna 20 jaar geleden als knecht bij het aan nemersbedrijf Engel en Ruyter is komen werken, is nu zelf een van de grootste bouwers in Pretoria. „En hoe bent u toen begonnen?" „Met het bouwfen van eên zand steen-muurtje om het museum." „En daarna. Hij zet het theekopje op de tafel neer en staat ongeduldig op. „Dat ben ik allemaal vergeten, hoor. Gasvoorziening straks eenvoudiger Ingenieursbureau construeerde automaat Het Haagse ingenieursbureau A Blomsma heeft een apparaat ontworpen, dat in de onmiddellijke toekomst de modernisering van de Nederlandse gas fabrieken kan bevorderen. Propaan (kraakgas). dat in grote hoeveelheden kan worden geleverd door de raffinaderijen van de petroleumindustrie, kon tot nog toe slechts tot 3 worden bijgemengd. Het ingenieursbureau is er echter in ge slaagd. een automaat te construeren, waardoor kraakgas tot 30°/o kan worden bijgemengd. Dit betekent onder meer een prachtige oplossing voor de gemeenten, waar men aardgas levert of gaat leveren. Immers, is de levering van aardgas onvol doende of zou deze ophouden, dan kan deze installatie onmiddellijk bijspringen. De eerste automatische lucht-propaangas- menger wordt te Elburg geplaatst voor het gasbedrijf te Zwolle. Voor Elburg behoeft het apparaat slechts twee uur per dag te werken. Het reageert dadelijk als de gas druk te laag wordt en schakelt bij vol doende druk automatisch weer uit. Reeds eerder heeft het bureau Blomsma apparaturen geconstrueerd, die voor tal van industrieën een oplossing betekenen van het gasaanvoer-vraagstuk. voor de gevel heeft men een speciaal soort decoratieve steen ontworpen. In bouwers kringen fluistert men, dat het het duurste kantoorpand wordt, dat ooit in Pretoria ge bouwd is. Als het helemaal klaar is, zal het buiten de grond (welke voor f 700.000 ge kocht is, maar nu reeds meer dan het dub bele waard is) bijna 5.000.000 gekost heb ben. En het zal de trots zijn van het Neder landse aannemersbedrijf, dat door twee enorme letters E en R op het dak laat weten, dat Engel en Ruyter ook dit millioenenwerk uitvoeren. ien werken ontstaat tion komen niet minder dan vijftig de eenvoudige, in Nederlanders voor. Het zijn natuurlijk Nederland aan de grond geraakte bouwer. I niet allemaal bedrijven als Engel en die hier met flink aanpakken, goed vak-|Ruyter. Verreweg de meesten zijn manschap, een scherp inzicht en een dosis I Joeing bouwers, die zich op het geluk een millioenenbedrijf heeft kunnen bouwen van particuliere woningen toeleggen en daaruit een behoorlijk inkomen hebben. Enkelen hebben zich boven dat stadium weten uit tc wer- een leidende plaats in de bouwwereld kunnen veroveren. Een van hen is Jan Zijlstra. Eén juffrouw Boven een deur op de vierde ver dieping van het Paramount Building staat J. Zijlstra. Builder and Contrac- Als ik die deur open. sta ik meteen vlak voor de schrijftafel van Jan Zijl- ra zelf. „Ik heb geen groot kantoor nodig zegt hij. „Dat zie ik „En evenmin veel personeel. Het hele kantoor bestaat uit twee kleine kamers. Eén voor hemzelf en één voc de telefoniste-typiste-boekhoudster. D< is alles. Maar niettemin heeft Jan Zijlstr de laatste drie jaar vier-en-twintig gro' werken afgeleverd en is hij nu bezig aa een flatgebouw van zeven Verdiepingen voor jonge mensen van de Nederduits Hervormde of Gereformeerde kerk: project van f 2.500.000. En dat allemaal met twee kleine kantoortjes en één juf frouw. „Wij werken hier anders „In welk opzicht "Meer Amerikaanspractischer. Wij zitten niet op een kantoor maar het werk en we weten precies wat omgaat Dat Jan Zijlstra precies weet wat in de bouwerij ornaat, bewijst zijn c rière. Hij was nog heel jong. toen h(j als voorman bij een van de grootste nemersbedrijven in Den Haag was. Daar was hij echter niet tevreden mee. Zoals vele anderen is ook hij naar Zuid-Afrika getogen. Eerst heeft bij Engel en Ruy ter gewerkt. Toen is hij naar een En gelse firma gegaan om Engels te leren. Toen hij het klappen van de zweep door had en in staat was om een bestek in het Engels te lezen, is hij v___ zelf begonnen. Sindsdien heeft hij heel wat grote werken op zijn naam staan. Een kerk in Stella. Een hospitaal in Vrij burg. Een kerkzaal en religieuze boek handel met zes verdiepingen, kantoren, erboven in Pretoria. En behalve aan het flatgebouw is hij nu ook aan een bank in Nijlstroom bezig. Het is werk waar en kele millioenen mee gemoeid zijn. Jan Zijlstra draait er echter zijn hand Dit zijn uitzonderingen. De meerderheid van de Nederlanders het bouwbedrijf doet het heel wat be scheidener. Ze hebben echter toch alle maal een goed bestaan, ook al heerst ei dan op het ogenblik een slapte in de bouwerij vanwege het gebrek aan nieuw kapitaal. De vraag naar Nederlandse bouwvak- opbouwen. dat overal een klinkende heeft. En dat hem maatschappelijk in een positie geplaatst heeft om de hele St. Johns Ambulance in Pretoria te kunnen uitrusten. En om zijn zoon met een vier- persoons sportvliegtuig als kerstgeschenk te kunnen verrassen. Maar deze weelde is hem niet naar het hoofd gestegen. Hij is dezelfde, gemoede lijke man gebleven, die het heel normaal vindt om na het werk in de Hollandse Club een glas bier met een van zijn ar beiders te drinken. Oveial E. en R. Leo Ruyter heeft als jongeman het noodlijdende bedrijf van zijn vader steek gelaten om elders in de wereld zijn geluk te zoeken. Met een derdeklas boot is hij naar Kaapstad getrokken. In Pre toria heeft hij de goedkoopste kamer ge huurd welke hij vinden l.on. Toen is hij werk gaan zoeken. In het begin viel het niet mee. Hij be zat geen geld en geen kennis van de En- Zuidatiikaners gevraagd De met zoveel bodemschatten ge zegende Unie van Zuid-Afrika heeft een ernstig tekort aan iets wat belangrijker is dan goud en diamanten tezamen: vaderlands liefde. Er zijn hier tienduizenden ln Zuid-Afrika geboren en getogen mensen, die zelfs nog nooit de grens overschreden hebben en niet temin hun vaderland als een soort tweedehands kolonie beschouwen. Plus royaliste que le roi zijn zij bezeten van een overdreven liefde en belangstelling voor Engeland, dat zij tegen beter weten De ware Zuidafrikaner (onver schillig of hij Afrikaans- dan wel Engels-sprekend is) ergert zich na tuurlijk zeer aan dergelijke land genoten. Een paar dagen geleden heb ik in een grote bioscoop in Johannesburg zelf een voorbeeld van deze defaitistische mentaliteit gezien. Voor de hoofdfilm begon was er wat samenzang. Het orkest zette There '11 always be an Eng land in en ten minste de halve zaal zong spontaan en uit volle borst mee. Maar toen er vlak daarna een Zuidafrikaans lied (eveneens in het EDgels) gespeeld werd. heerste er een complete en pijnlijke stilte in het volle theater L. W. Ruyter (links) bespreekt het werk op de in aanbouw zijnde Neder landse Bank met de algemeen voor man W. van Zuilichem. een van de 5000 in het bouwbedrijf in Pretoria werkende Nederlandse immigranten gelse taal. De eerste opdracht was het luwen van een muurtje van zandsteen n het Transvaal Museum. Het werk viel lar tevredenheid uit en het bracht hem n flink sommetje op. Het was de eerste stap op de weg naar succes. Een tweede was zijn ontmoeting met de welvarende aannemer Engel. Die was juist op zoek naar ee man met energie en kennis van zaken. Dat contact is toen tenslotte uitgegroeid tot een compagnon schap. Engel was de man van het geld en Ruyter de schepper van de mogelijkhe den. Men begon steeds meer te bouwen. Men kocht ook kale stukken grond bui ten de stad om die na het volbouwen met woonhuizen met ruime winst van de hand Zo heeft Engel en Ruyter zich geleide lijk ontwikkeld tót een van de reuzen in de bouwwereld. In de oorlog was er een tijd, dat er 7500 arbeiders in dienst wa ren en er wekelijks f250.000 aan loon uitbetaald werd. Die bloeiperiode is nu voorbij, maar men heeft toch altijd nog een paar duizend mensen in vaste dienst om voor verscheidene millioenen werk uit te voeren. Overal prijken de letters E en R op de schuttingen en stei gers. En er moet nog een project ontwor pen worden, dat Engel en Ruyter om de een of andere reden niet aan kan. Vijftig Er zijn meer Nederlandse bouwers. Van de zevenduizend Nederlanders in Pretoria hebben bijna vijfduizend ii een of andere vorm iets met het bouwbedrijf te maken. De meerder heid van hen is gekomen in de tijd. dat het in Nederland slecht was met de bouwerij en men hier juist een bloeiperiode beleefde. Er was toen een groot tekort aan vak mensen. Bijna elk schip uit Nederland bracht dan ook metselaars, stucadoors, schilders, timmerlui en loodgieters mee. Bijna allen waren op aandringen van familie of kennissen overgekomen. In Nederland was hun al een betrek king bij een of ander bedrijf hier aange boden. Zodra zij echter voet aan wal zetten werden zij bestormd door verte genwoordigers van andere bedrijven, die hun zeer aanlokkelijke aanbiedingen de den als zij meteen van werkgever wil den veranderen. Er was zoveel werk dat verscheidenen van hen na verloop enige tijd de kans gegrepen hebben voor zichzelf te beginnen. Er bestaat in Pretoria een bond erkende aannemers en uitvoerders. Op de ledenlijst van deze Master Builders and Allied Trades Associa- arbeiders is echter ook om andere rede- aan het verminderen. Zij staan na melijk niet op hetzelfde hoge peil qua vakmanschap als de voor-oorlogse immi granten. Dat is tevens de oorzaak waar de Nederlanders aannemers maar heel weinig Nederlands personeel in dienst hebben. Maar op ander gebied is er nog altijd plaats voor immigranten. In de metaalnijverheid zijn er bijvoorbeeld practisch-onbeperkte mogelijkheden voor goede vaklieden. Er is ook een ernstig tekort aan ingenieurs, landbouwkundigen onderwijzend personeel. Een bezwaar is echter, dat de Neder- lanse academische graden in Zuid-Afrika niet erkend worden en ingenieurs, artsen juristen weer drie jaar lang college eten gaan lopen. En wat onderwijzers betreft: de ene wet schrijft voor, dat zij zich persoonlijk moeten komen aanmel den. terwijl een andere wet de toegang tot het land verbiedt als zij niet in het bezit van een werkgeversverklaring zijn. Maar hoe het zij: het is de bedoe ling om het aantal van vierduizend Nederlandse immigranten per jaar geleidelijk op te voeren tot zeven duizend. De Zuid-Afrikaanse rege ring is zeer gesteld op hen. Het volk echter over het algemeen minder. Daar zijn verschillende redenen voor. Eén ervan is de angst voor concur rentie. Een andere is het werktempo van de Nederlanders. In enkele be drijven is het zelfs al tot stakingen gekomen omdat de Zuid-Afrikaanse arbeiders het er helemaal niet mee eens waren, dat de Nederlanders zo hard werkten. Dat bewijst met welke problemen een immigrant allemaal te kampen kan krijgen. En wat een heerlijk land Zuid-Afrika is. (Nadruk verboden) Gisteren heeft men een begin gemaakt met de verkoop van Amerikaans fruit in West-Ber- lijn aan de bevolking van Oost- Berlijn. De verkoop in volle gang. Telefoto. Het nieuwe gebouw van de Nederlandsche Bankdat te Pretoria verrijzen gaat. In gebied van 18.500 hectare slechts 31 politiemannen Zes inbraken per nacht in een gemeente van rond 40.000 inwoners zoiets dus als Alkmaar, Almelo of Helmond roepen een bijzonder crimineel beeld op van de Haarlemmermeer, want dat is die gemeente. Het cijfer dateert van enige jaren her en is sindsdien wat gezakt, maar de lijst van berichten over diefstallen, inbraken en roofovervallen (soms met geweld pleging erbij) in deze poldergemeente is toch nog opvallend lang, zo schrijft Het Parool. Roofoverval te Hoofddorp, inbraak bij een boerenleenbank, boer door twee mannen overvallen en beroofd, overval op taxi-chauffeur ziehier een greep uit wat er de laatste jaren in de krant kwam. En lang niet alles brengt het tot publiciteit. Wie op grond van deze gegevens de bevolking van de Haarlemmermeer sterke criminaliteit toedicht, doet die be volking onrecht: de delinquenten blijken vrijwel altijd uit Amsterdam, Haarlem of Leiden afkomstig te zijn. Verdreven uit de goed bewaakte steden, maken zij de 18.5ÖO ha grote polder tot hun werk terrein en bezorgen dit gebied op die ma nier een kwalijke reputatie: het publiek oordeelt doorgaans op grond van de geo grafische aanduiding alléén. Ingewijden geven wel toe, dat het aan tal misdrijven in de Haarlemmermeer tegenwoordig groter is dan vroeger, maar dat komt overal voor, waar sinds de oorlog het geleidelijke verdwijnen va zwarte handel tot banditisme leidde degenen, die geen eerlijk brood willen of kunnen verdienen. Dat de Haarlemmer meer een speciale aantrekkingskracht uitoefent op de „zware jongens" uit de randsteden, heeft een andere oorzaak. Die bestaat in de te geringe bewaking, at is hier de taak van de rijkspolitie. Maar zij beschikt in de acht groepen die de polder kent (Hoofddorp, Aalsmeerder- diik, Abbenes, Badhoevedorp, Cruquius, Nieuw-Vennep. Vijfhuizen en Zwanen burg) over niet meer dan 31 mensen. Deze 31 mensen hebben dus een gebied te bewaken dat ruim drie keer zo groot is als het stadsgedeelte van Amsterdam en zelfs nog groter dan stedelijk en landelijk gedeelte van Amsterdam samen. (De hoofdstad beslaat ruim 17.000 ha.). 'n taak maakt eigenlijk elke sur veillance tot een farce. „Men kan nachts urenlang lukraak door de pol- ;r zwerven zonder één politieman te ontmoeten", zei iemand ons. Uit zijn mond hoorden wy ook de schatting, dat versterking van deze politiemacht met circa vijftien man waarschijnlijk toe reikend zou zijn. Niet omdat men dan eral tegelijk kan zijn, maar op grond m overwegingen ten aanzien van de preventieve werking. Edoch Den Haag beschikt. Niet al leen over de salariëring van rijkspolitie mensen (die bepaald geen drommen lokt), ook de „toewijzing" van personeel wordt centraal, dat wil zeggen departe mentaal, geregeld de minister var Justitie stelt die vast; laatstelijk is dat gebeurd in 1946, dus voor de „grote golf" van misdrijven en zulke regelingen hebben altijd iets stars. Starheid waar onder echter een nijvere polder te lijden heeft, doordat zij de reputatie van „Don ker Haarlemmermeer" dreigt te krijgen. Kooper aangewezen als gezagvoerder De Vliegende Hollander van de KLM, die op 8 October a.s. zal deelnemen aan de LondonChristchurch Air Race, zal onder commando staan van de 45-jarige gezagvoerder H. A. A. Kooper. De gehele bemanning zal, behalve ge zagvoerder Kooper, bestaan uit (nog aa te wijzen) 3 vliegers, 2 telegrafisten, boordwerktuigkundigen, 2 stewards en stewardess. Stukje kaas voor reizigers naar Alkmaar De „kaa9expresse", een speciale snel trein, die op een zestal Vrijdagen onder auspiciën van de V.V.V. Alcmaria van Amsterdam naar Alkmaar zal rijden, vertrekt voor de eerste keer op Vrijdag a.s. Jongedames in Westfriese kleder dracht zullen in de trein de reizigers een stukje 40 plus aanbieden. Onderhandelingen over „De Melkweg" duren voort Op het ogenblik bevindt zich een Nederlandse delegatie in Rome ter be studering van de mogelijkheden om de tentoonstelling „De Melkweg" daar op te bouwen in 1954. De beslissing zal terugkomst van de delegatie genomen worden. Gladiolen speelden eerste viool Het is nog maar enkele weken geleden, dat de eerste gladiolen van buiten in de keuringszaal werden geëxposeerd en gisteren bogen, b(j wijze van spreken, div tafels al weer door onder het gewicht der vele soorten gladiolen. Om te beginnen: ee.i mooi groepje van H. J. Salman en Zn. Noordwyk, met in het centnnn Maria Goretti. In het wit wel de mooiste gladiool, die tot nu toe is gewonnen. De veer is voortreffelijk gebouwd. Daarnaast stond de vroege don kerrode Turkana met de diep-lila Pan- dion (getuigschrift van verdienste). Dr Theiler is een rose nieuwigheid, die o.i. geen verbetering van Dr Fleming is. De bloemen zyn niet mooi van vorm. Bambi vroeg de jury niet terug, maar de kleurencombinatie is toch wel héél ■onderlijk: zacht-lila met paars merk op witte vlek. Bij het rijper worden ver dwijnt het wit en wordt zacht-lila. De lila Peggy maakte een matige indruk, daarentegen was de forse Empire, met negen zalmrose bloemen tegelijk open, weer voortreffelijk. En van de kloeke Spencer Tracy kan ook niets dan goeds gezegd worden. De kleur is zuiver i Prof. Boerhaave is een gladiool met heel typisch rose kleur, die niet iedereen mooi kan vinden. De roodachtig magenta Paul Kruger besloot deze groep. J. Dix jr. Heemstede, liet zijn aparte banaankleurige Anna E. C. Philips weer zien, die tot de allervroegste behoort. Marechal Niel is een der beste koper- kleurig-oranje gladiolen, die er is. Inzen der: L. A. Hoek, Den Haag. P. Visser, St. Pancras, étaleerde zijn puike cochenil lerode Poppy Day, terwijl Van Tubergen, Haarlem, weer present was met de no dige zaailingen-onder-nummer uit het deze rubriek meer malen be sproken De bekende Noordwjjkse specialisten Konijnenburg Mark voerden een enorm grote groep ten tonele, waaruit we uiter aard maar een greep kunnen doen. Van de „ruffled" gladiolen was het weer de crème, roodgevlekte Ares mét de gele, rood gemerkte Kolibri, die het meest op vielen. Boston is een middelgrote gla diool met lange, slanke staart en helder rood gekleurde bloemen. Van hetzelfde sierlijke type is de oranjerode Axel Mun- the. Verder noteerden we de Gustav Mahler, de schitterend rode No velle, de melkwitte Pius XII, die twee kleine paarsrode streepjes in de keel draagt, de fijn-blauwe Willem Mengel berg en de viooltjespaarse Pfitzers Sen sation. S. de Goede, Beverwijk, liet een drietal beste nanus-aanwinsten zien: de zacht- rode Mulèta, de helderrode Rita Page de rose, rood gemerkte Queen Elizabeth. Een mooi trio! H. 't Mannetje, Hillegom, bracht een aantal opvallend gevlekte zaailingen voor het voetlicht, terwijl D. v. Buggenum, Beverwijk, de gladiolenrij sloot met een vaas gemengde Pierson- zaailingen. Een uitstekend zaaisel, dat vroeg bloeit, middelgrote takken ontwik kelt en zeer geschikt is om te vervroegen in koude en verwarmde warenhuizen. Dan was er nog een fraaie groep Ame rikaanse anjelieren van M. C. v. Staave- ren, Aalsmeer, een niet minder mooie groep lelies van Joh. W. Tijms, Assen- Men schrijft ons: JAAR aanleiding van het artikel over de fiscale politiek, dat u onlangs publiceerde, zou ik gaarne enige opmer-j kingen willen maken. Hetgeen mij .ingeeft te schrijven, is i enige bezorgdheid over de gang van j zaken, een bezorgdheid, waarin ik niet I alleen sta onder hen, die de A.R. begin-1 selen liefhebben. In genoemd artikel worden uitdrukkin-l gen gebruikt als „herverdeling", wordt] gewezen op de nauwer geworden] samenhang tussen staat en maatschappij, ook dergelijke maatregelen als herverdeling, en dat in de trant van de huidige politiek, moeten rechtvaardigen. Een enkele zinsnede in de geest van „ook al staat de Pv.d.A. of gelijkgezinde richting dit voor. behoeft nog geen reden te zijn dit te bestrijden of tegen te staan", is op zichzelf wel juist, maar geeft geen positief bewijs voor de recht vaardiging van meerdere maatregelen en schenkt daarom weinig bevrediging en is I afdoende om een en ander te accep-j "\V7IJZEN moge ik op enkele verschyn- selen binnen de gelederen van de A.R. Partij, voorzoVer ik ze beoordelen dan lijkt het mij toe. dat in de arbeiderskringen binnen het partijver band de meeste rust leeft. Of dit geba seerd is op principiële basis, is een open vraag. Waarschijnlijk zal hier een sterk woord mee spreken, dat het hun relatief gesproken, materieel betrekkelijk goed gaat en zij aan alle kanten „verzekerd" Onder middenstanders en andere zaken- lieden is dit anders. Er bestaat, vrees ik, groeiend gevoel van onbehagen, dat zich afvraagt: „gaat het wel goed?" Hoe- velen zullen bij de laatste verkiezingen onder de zich noemende positief christe lijke mensen gestemd hebben op de P.v. d.A., mensen die overigens weinig zich de doorbraak gerealiseerd hebben of er vanj afweten, en hoevelen onder de anderen! op de V.V.D. of de KN.P. (van de heer: Weiter)? er zijn is zeker. Dat is lang nietl altijd, omdat men niet A.R. wil zijn, maar,] en dit is m.i. de kern van de zaak: men mist de fundering, nauwkeurig gespro ken: de principiële en daarmee schrif tuurlijke fundering van verschillende ge dachten en maatregelen, ook b.v. zoals het in het aangehaalde artikel naar TTEEL goed weet ik, dat allerlei dingen niet rechtstreeks uit de Heilige Schrift zijn af te leiden, maar men mist teveel de eigenlijke principiële basis en voelt zich bedreigd. Ik ontveins me de moeilijkheden op dit punt geenszins. Ik acht ze heel groot. Maar ze mogen m.i. niet ontweken worden. Laat men uit het feit. dat men niet ofl niet zoveel reacties over een en ander hoort, niet afleiden, dat deze bezwaren niet of maar weinig leven, 'k Ben er diep] van overtuigd, dat ze er terdege zijn. ik meen dat er meer moet geschieden iets anders nog gedaan moet worden dan de socialisten de wind uit de zeilen te nemen door maar even progressief te worden als de P.v.d.A., zoals il ergens gelezen te hebben naar aanleiding van de uitslag der laatste gemeenteraads verkiezingen. A LS ik nog even terugkom op ge- noemd artikel, denk ik aan wat b.v. Emil Brunner in zijn „Gerech- tigkeit" schrijft over het recht van eigen-j dom en (zonder nog eens eensgeestes! met Emil Brunner te zijn) ik ga na, hoe zwaar sommige belastingen zijn bij be paalde winst of 'hoeveel de staat in be-i paalde gevallen bij successie bij over-1 lijden voor zich opeist, wat niet maar door enkelen rondweg diefstal genoemd wordt en op zijn minst vele anderen voor het probleem stelt: „heeft de staat hierto», het recht?", en dit met als achtergrond' een bepaalde politiek van herverdeling,' wijst dit m.i. op een overspanning van de; staatsidee in een bepaalde richting, wat: betreft haar taak en haar recht. Ik meen, dat deze dingen een aange legenheid zijn, niet alleen voor de A.R Partij, maar voor heel de Prot. Chr. groen van ons volk, in verband ook met del reeds bestaande politieke verbrokkeling, die, naar ik hoop, niet verder moge] doorzetten. T\E werkelijkheid is, dat door allerleü omstandigheden ons volk meer en' meer geloodst wordt in het vaarwater] van de politiek der P.v.d.A., terwijl een; andere werkelijkheid is, dat zeker 50 pCt van ons volk dat niet wenst, althans zeker niet in die mate als nu het geval is. Waren de politieke verhoudingen bij ons als in Engeland, dan zou ons land het zelfde beeld vertonen als de Angelsak sische overbuur: ongeveer vijftig bij vijf tig procent. Een meer principiële en dus schriftuur lijke bezinning op allerlei vraagstukken is m.i. erg nodig. En dit te meer, opdat d« doorbraak, die, wat getal van personen betreft, niet zozeer geslaagd is, niet blyfte te zijn mentaal geslaagd, en dat niet één front, maar naar meerdere fronten, Dit zou van ingrijpender aard zijn dan het verlies van een aantal stemmen. Evans niet ten onrechte opgehangen Vermoordde eigen vrouw en kind De jurist J. Scot Henderson, die in c dracht van de Britse regering een onder-I zoek heeft ingesteld naar de juridische] gronden, waarop de chauffeur Timoth Evans indertijd is opgehangen weger moord op zijn dochtertje van veertiei maanden, is tot de slotsom gekomen, datj hier geen gerechtelijke dwaling in heli spel is geweest. Er was twijfel aan de juistheid van hel vonnis gerezen naar aanleiding van ver klaringen van John Christie, die bekend heeft Evans' vrouw te hebben vermoord] Scot Henderson noemt deze bekentenis] vals. Er kon geen twijfel aan bestaan, of' Evans heeft zowel zijn dochtertje als zijt1 vrouw vermoord. Indonesië bedenkt het Rampenfonds De hoge commissaris van Indonesië,! Z.Exc. Soesanto Tirtoprodjo, heeft van morgen in het restaurant van de Rotter damse Lloyd uit een theekist enkele; lepels thee op een zilveren plateau ge schept en dit overhandigd aan de onder-, delft, met o.a. Speciosum rubrum, Wil- j voorzitter van het Rampenfonds, prof. dr! mottiae umcolor Wiimottiae improved, p, R. Michaël. Hiermede droeg hij he! »5?S!f umb|llat™ geschenk van de Indonesische regeriaj Vermillion Brillant, de voorname Brownil g7n kisten met tntaai nnn trUr. en matig ontwikkelde takken van Han- 1Lm n sonii. Aan deze groep werd een verguld L1._Vlften bate van de ramp zilveren medaille toegekend. Zeer best \sa«StoffenD«e ending thee is een be- waren de takken lilium Henryi van Joh. gl" van de. goederengift. die de Indonesi- Tensen. Andijk. Tot slot: enkele vazen Ische regering tot n waarde van f 125.000 met vaste plan ten-bloemen van E. Plet- aan het Rampenfonds denkt te geven in ting. Haarlem en van mej. T. G. Mantel. thee. suiker, koffie en kapok. De hoge Avenhorn, een drietal gele calla's; de commissaris gewaagde in zijn speech bij grote, donkergele Pride of Holland, de i de overdracht ook van de f 15.000.000. die heldergele Golden Perfection en de licht-het Indonesische volk spontaan bij- gele Souvenir. ieenbracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 6