J Pionier op gymnastiekgebied Prof. Dr Jan van Geuns Quick Boys werd ongeslagen landskampioen Schreef het eerste Nederl. werk over systematische lichaamsoefeningen In de derby werd „Noordwijk" met 2-3 geklopt A.R.C. verloor met 2-6 van Overmaas '53 NIEUWE LETDSCHE COURANT MAANDAG 13 JULI 1953 (Van een medewerker) Aan PROF. DR JAN VAN GEUNS, phil. doet., predikant bij de Doops gezinde Gemeente te Leiden en lid van een onderwijscommissie voor het Noordelijke gedeelte van het Departement Holland, komt de eer toe het eerste Nederlandse werk geschreven te hebben over systematische lichaamsoefeningen. Deze twee boeken, omvattende niet minder dan 874 i bladzijden, zonder de platen, die voor een groot deel bestaan uit een ver taling en een samenvatting van de boeken van de Duitse pioniers op het gebied van de lichamelijke opvoeding. Joh. Chr. Gutsmuths en G. U. A. Vieth, verschenen tussen 1806 en 1812, nadat Jan van Geuns reeds op achttienjarige leeftijd, nl. op 13 Juni 1783 de aandacht op de lichaams oefeningen gevestigd had. Doch de woelige tijden en zijn jeugd waren oorzaak, dat zijn bemoeiingen toen vruchteloos bleven. Jan van Geuns was de oudste zoon deze Nederlandse pionier om by de ver van de Harderwijkse en Utrechtse hoog- taling beide boeken tot één geheel te ver leraar Matthias van Geuns. Hij werd ge- i werken. Met deze arbeid hoopte Jan van boren te Groningen in 1765, promoveer-Geuns tevens een goed werk te doen de op vier en twintigjarige leeftijd te voor de lichamelijke opvoeding van zijn Harderwijk tot meester in de vrije kun-zesjarig zoontje, dat echter vroegtijdig sten en doctor in de wijsbegeerte. In dat-1 stierf. Dit verlies ontnam hem voor enige zelfde jaar 1789 werd hij. na nog tüd de werklust, doch aangespoord door enige tijd het onderwijs narium der Doopsgezinden te Amster dam gevolgd te hebben, tot proponent bij zijn kerkgenootschap aangesteld en niet lang daarna te Leiden tot leraar be roepen. In die betrekking, met welke hij in de laatste jaren van zyn verblijf te Leiden nog die van schoolopziener over het tweede district van Zuid-Hol land verenigde, was hij ongeveer vijf en twintig jaar werkzaam tot 1814 toe, toen hij te Amsterdam beroepen werd, waar hij in 1830 emeritus werd, waarop hij zich te Nijmegen vestigde, waar hij 25 Januari 1834 overleed. Prof. dr Jan van Geuns was een man van grote kunde, warme godsvrucht en verdraagzaamheid; als evangeliedienaar, als mens en als geleerde bezat hij uit muntende kwaliteiten, zodat hij er steeds op uit was het edele en nuttige te be vorderen. Geen wonder dat deze Doops gezinde predikant ook de pionter is ge weest van de lichamelijke opvoeding in ons land. Aandrang van z'n vader Blijkens het voorwoord in het boven aangehaalde beroemde en ook voor deze tijd nog zo waardevolle werk, achtte prof. Van Geuns het noodzakelijk, waar er zoveel over intellectuele opvoeding was geschreven, een lans te breken voor de zolang veronachtzaamde lichamelijke opvoeding. Dit voorbericht is ook hier om van zoveel waarde, omdat het een keur van citaten bevat uit de werken klassieke zowel als van toen Op de scholen enige vrienden, zette hij toch zijn arbeid voort. Groolsle stuwing De grootste stuwing voor de be oefening van de lichamelijke opvoe ding is daarna gekomen van de in 1784 door Jan Nieuwenhuyzen, Doopsgezind predikant te Monniken dam, gestichte Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Wat deze Maat schappij voor de verbreiding van ge zonde begrippen omtrent de lichame lijke opvoeding heeft gedaan en meer nog de pogingen die zij in het werk stelde om de regering in deze zaak te betrekken, doch bovenal de wijze, waarop zij het mogelijk maakte dat de gymnastiek in ons land ingevoerd kon worden op haar departementale scholen, dwingt alle eerbied af. Haar bemoeiingen begonnen reeds in het jaar 1816 met het uitschrijven van een prijsvraag. Bij de beantwoording hiervan bleek de Noord-Hollandse predi kant Schrant, met betrekking tot de fel of 't Nut is in die dagen de krach lichaamsoefeningen, de voetsporen van tigste propagandiste geweest voor de enkele kerkhervormers te willen volgen, j lichamelijke opvoeding van ons volk. In Hij noemde de gymnastiek een krachtig j 1857, bij de herziening van de wet op middel ter compensatie van te geringe 't Lager Onderwijs, werd een examen in- natuurlijke beweging, welke bewegings- gesteld ter verkrijging van de bevoegd loosheid allerlei ongewenste gevolgen heid om gymnastiekonderwijs te geven kon hebben. en in 1862 werd de gymnastiek ingevoerd Reeds in 1828 volgde een tweede prijs- 1 op de Amsterdamse scholen. schreef in 1843 de eerste Nederlandse handleiding onder de titel „Praktische Handleiding voor kunstmatige lichaaams- oefeningen", waarbij Duitse handleidin gen hem tot gids dienden. Al vroeg was Rijkens aan het hoofd van een klein winterschooltje benoemd te Onnen, gemeente Haren bij Gronin gen. Hij bleef echter vlijtig studeren on der aanmoediging van de schoolopzie ner Th. van Swinderen en zag zich in 1812 tot organist en onderwijzer der Lutherse Gemeente te Groningen be noemd. Weldra verbond hij hieraan een bijzondere school, een dag- en kostschool, die tot grote bloei kwam dank zij zijn ijver en bekwaamheid. Het was op deze school, dat hij als eerste de lichaams oefeningen invoerde. Ruim veertig jaar is de heer R. G. Rijkens te Groningen werkzaam geweest ook op sociaal terrein, terwijl hij voorts een groot aantal boe ken schreef, zowel op opvoedkundig als godsdienstig gebied. Intussen droeg 't Nut aan de zoon van de heer Rijkens het onderwijs in de gym nastiek op aan haar Departementale school te Groningen en het liet voorts meermalen lezingen houden, o.a. door de dichter dr Jan Pieter Heije, van 1844 tot 1860 hoofdbestuurder van 't Nut. wiens nagedachtenis om. werd geëerd in de J. P. Heije Stichting te Oosterbeek. in 1909 opgericht tot het verzorgen, op voeden en onderwijzen van zwakzinnige In 1846 waagde het bestuur van de Mij tot Nut van 't Algemeen het, zich tot Z.M. dc Koning te wenden met verzoek de zaak der lichamelijke opvoeding wet telijk te regelen, maar helaas, de rege ring bleek voor een dergelijk verzoek niet ontvankelijk te zijn. De Maatschappij liet zich echter niet uit het veld slaan en stelde in een vergadering op advies vag een van haar bestuursleden, de heer G C. B. Suringar, f 3000 beschikbaar, teneinde het gymnastiekonderwijs op enkele Normaalscholen van 't Nut te kunnen invoeren. Dit besluit werd ge nomen in 1849 en werd. ondanks de on dervonden tegenwerking, uitgevoerd. In Amsterdam. Haarlem. Arnhem, Zwolle, Groningen en Rotterdam werd de gym nastiek op bovengenoemde scholen inge- Door het onvermoeid werken van 't Nut groeide de gymnastiekbeoefening de dag. Het lijdt dan ook geen twij- derne auteurs, waaruit de grote beteke- i vraag. Ook hierin waren de lichaams- langzamerhand andere plaatsen dit Am- bewegingen bij de beantwoording ver- j sterdamse initiatief volgden. Toen in 1863 werkt en werd er gewezen op het nut- I de gymnastiek-beoefening voor het M O. tig effect, dat zij voor het lichaam heo- i verplicht werd gesteld, hetgeen insloot ben. Ditmaal was het de medicus dr J.dat er ook een hogere bevoegdheid voor Pennink die het voor de lichamelijke dit onderwijs geschapen moest worden oefening opnam. door de instelling van een middelbare De onderwijzer Roelf Gerrit Rijkens, I acte, ging dit gepaard met een betere 5 September 1795 te Garmerwolde in opleiding van de leerkrachten, hetgeen Groningen geboren, waar zijn vader on- weer als gevolg had dat de gymnastiek derwijzer en organist was. en op 26 Fe-1 een bloeiperiode tegemoet ging, die bruari 1855 te Groningen overleden, I het aantal beoefenaren in verenigings- voerde in 1840 als eerste de lichaams-1 verband is daarvan getuige nog steeds oefeningen op zijn school in en hij I voortduurt. Op de tweede plaats Zoals men onlangs in een over zicht betreffende de ontwikkeling der sportbeoefening in ons land, in ons blad heeft kunnen lezen, komt in'Nederland na het voetbal, met een aantal actieve beoefenaren van 325.000 vorig jaar, de gym nastiekbeoefening met 220.000 jon gens en meisjes, mannen en vrou wen, op de tweede plaats. Dit is voor ons aanleiding geweest in bij gaand artikel een beschouwing te geven over de invoering en de ont wikkeling van de gymnastiek in ons land. vooral ook omdat buiten de kring van deskundigen op dit gebied slechts weinigen ervan op de hoogte zijn dat de Doopsgezinde predikant prof. dr Jan van Geuns in het begin van de vorige eeuw de grote voorvechter is geweest om de gymnastiekbeoefening inge voerd te krijgen. nis van de lichaamsoeféningén duidelijk blijkt. Prof. Van Geuns begint met er op te wijzen, dat hij er reeds lang van over tuigd was, dat men bij het schrijven over opvoeding en onderwijs te veel aandacht schonk aan de ontwikkeling van het verstand en te veel de vorming van het lichaam over het hoofd zag. En toch, het lichaam moest geoefend worden ter- wille van de gezondheid, maar ook om de invloed ervan op de vorming van verstand en gemoed. Tot dusver had hij geen werk aangetroffen, waarin was uit eengezet met welke middelen die licha melijke volmaaktheid zou zyn te ver krijgen. Wel vond hij in de literatuur raadge vingen en aansporingen, doch een systeem had hij nog nergens aangetrof fen. Zijn vader gaf hem het werk van Joh. Chr. Gutsmuths „Gymnastik für die Jugend", waarover hij in een Engels maandblad voor geneeskunde had gele zen en de voorliefde van zijn zoon voor alles wat de opvoeding raakte, kennende, gaf vader Van Geuns zijn zoon in over weging een vertaling van dit werk in het Nederlands te geven. Deze gedachte werd Quick Boys won ook de laatste wedstrijd Zaterdag jl. is er dan eindelijk een einde gekomen aan het voetbalseizoen 19521953. Het werd wel tijd ook, zo denken, daar immers het sei officieel reeds per 15 Juni afgesloten De competitie om het landskampioen schap was echter oorzaak van deze late werkelijke sluiting van dit seizoen. Quick Boys, dat reeds verleden week de titel behaalde, won ook de laatste wed strijd van deze serie. DES uit Nijverdal werd haar laatste slachtoffer, hoewel het kort voor het einde nog veel van had. t een gelijkspel uit de bus zou komen. Zover kwam het echter niet en dus kun de Katwijkers terugzien op een dat succesvoller is dan ooit tev> Hun prestatie is buitengewoon groot, daar zij in de strijd met de andere 3e klas kampioenen zich absoluut de sterkste hebben getoond. Alle wedstrijden werden gewonnen, terwijl nummer twee niet minder dan 6 punten op hen achterstaat. Overigens mag ook de prestatie van immer twee er zijn. Wanneer we im- ers bedenken, hoe zwaar de Numans- dorpers op 1 Februari jl werden gedu peerd, dan is èn het behalen van het kampioenschap èn bovendien de tweede plaats in de landscompetitie een prestatie, die waard is speciaal gememoreerd te worden. District II is met dit al uitstekend de dag gekomen. Nog nooit immers werd een vereniging uit dit rayon kampioen van Nederland, terwijl thans bovendien ook nog de andere kampioen ener 3e kl. een zeer eervolle plaats inneemt. D.E.S. heeft zich uitstekend gehouden, terwijl de kampioen van I Huizen o tegengevallen. Reeds tweemaal heeft laatstgenoemde club de hoogste titel weten te behalen, doch ditmaal was zy ongetwijfeld de zwakste der deelnemers. De eindstand is: Quick Boys 6 6 0 0 12 218 N.S.V.V6 3 0 3 6 15—16 D.E.S6 2 0 4 4 8—15 Huizen 6 1 0 5 2 12—17 De uitslagen luiden: Om het algeheel kampioenschap Nederland Zaterdagvoetbal: Quick Boys —D.E.S. 4—3; Huizen—N.S.V.V. 3—5. Zaterdagmiddagafdeling: R'dams Z.M.C.- elftalHaags Z.M.C.-elftal 34. Fortune Gordien: 58.10 op discuswerpen Tijdens districtswedstrijden te Pasa dena (Californië) heeft de Amerikaan Fortune Gordien het wereldrecord dis cuswerpen verbeterd door een afstand 5810 meiter te bereiken. Zoals be kend slaagde Sim Incss er kortgeleden in het wereldrecord, dat met 56.97 n aam van Gordien staat, te brengen op 57.93 meter. Deze prestatie is echter nog niet erkend. Martin Engel slingerde de kogel 59,55 meter weg Te Baltimore verbeterde Martin Engel het sinds 1913 in, bezit van Pat Ryan zijnde Amerikaanse record kogelslinge ren tot 59.55 meter. Het oude record stond op 57,55 meter. Schitterend werk van Cas Woudsma Kranig D.E.S. moest tenslotte het hoofd buigen Het voorspel van de strijd was aardig: D.E.S. bood Quick Boys een keurig vaan- aan, dat dankbaar werd aanvaard. Vooral in de eerste helft hebben de 3000 toeschouwers kunnen zien, dat Leo Halle van Cas Woudstra een buitenge- goede keeper heeft gemaakt. Want het mag dan zyn, dat Cas reeds na drie minuten spelen gepasseerd werd door Steenbeek, daarna heeft hij de achter stand van zijn club toch tot het uiterste beperkt. Dat eerste doelpunt ontstond, toen Woudstra een vinnig schot van Dick nog versterkt, toen hem het werk van i Zuijderduijn niet onder contróle kon krjj- G. A. U. Vieth „Vcrsuch zu einer Enzy-iS«n. waarna Steenbeek kon inschieten, klopaedie der Leibesübungen" in handen j Schaap deed D.E.S, daarna een doelpunt kwam. Het is bekend dat deze werkencadeau.door de bal langs Bauw te wer- van ongeveer dezelfde strekking waren en het was dus een goede gedachte nnnr Dat Quick Boys tenslotte met slechts één doelpunt verschil van D.E.S. uit Nijverdal won, mag men rustig toeschrijven aan de doelman van het Zaterdagelftal, Cas Woudsma, en aan „de leeuw van Deventer", Leo Halle, de trainer van D.E.S. Cas liet zich in de eerste helft, toen Quick Boys veel sterker was, niet meer dan drie keer door de Katwijkse scherpschutters verslaan en Leo Halle greep in de rust in. Hij zette de ploeg om, waardoor ze niet alleen aan kracht won, maar ook productiever werd. Het werd •3. De spanning nam toe en bleef, toen Arie v. d. Oever de blauw- witten de leiding had hergeven. D.E.S. pompte er nog een vinnig eind- offensief uit, maar dat mocht niet meer baten. Quick Boys was niet zo op dreef els in de andere kampioenswedstrijden. Er werden fouten gemaakt en D.E.S. profiteerde daar gretig van. Eerst door linksbinnen J. Kortier en een vijftal minuten later door linksbuiten H. Zwiers (33). Geen Hongaren in FIFA- voetbalelftal Voor de wedstrijd tegen Engeland in October De Hongaarse voetbalbond heeft be sloten geen spelers beschikbaar te stel len voor het F.I.F.A.-voetbalelftal, dat op 21 October te Londen tegen Engeland zal Spelen. Zij acht deze wedstrijd „zonder enige waarde". Het is volgens haar on mogelijk in korte tijd met elf individua listen een werkelijke ploeg te formeren. Daarvoor lopen stijl en spelopvatting te veel uiteen, zo verklaarde een official de Bond. Sportflitsen De beslissingswedstrijd om het voet balkampioenschap van Nederland tussen Eindhoven en RCH zal op Zaterdag 18 JuU in het Feyenoord Stadion gespeeld worden. De wedstrijd begint om zeven j Door keer op keer prachtig in tc grij pen, zorgde Woudsma er voor, dat het sterke overwicht van de blauwwitten een tydje zonder beloning bleef. Maar na een half uur werd hij door een listige zet van Steenbeek toch geslagen. De Katwijkse linksbinnen 9peelde A. v. d. Oever vrij en deze zette zoveel kracht achter zijn schot, dat Woudsma zich gewonnen moest geven (2—1). Ook daarna probeerden de schutters van de thuisclubvan alles om de roos te treffen. Steenbeek schoot net over en A. v. d. Oever joeg het leer tegen de bo venlat. Arié deed het echter vijf minuten voor de rust beter. Op fraaie wijze werk te hü toen een voorzet van Zuijderduijn af: 3—1. 3—1. 3—3 Zoali we reeds opmerkten, greep Leo Halle in de rust met succes in. En zo kregen de 3000 toeschouwers in de tweede helft een D.E.S.-ploeg te zien, die beter tegen Quick Boys was opgewassen dan in de eerste helft. Toegegeven, Quick Boys bleef de tech nisch beste ploeg, maar D.E.S. hanteerde met succes het wapen, dat men gewoon lijk enthousiasme noemt. En wat bleek? De acjiterhoede van Quick Boys zou echter Quick Boys niet zijn geweest, als ze bij de pakken was gaan neerzitten. Energiek pakten de Katwijkers aan en voor er goed en wel vyf minuten na de gelijkmaker verstre ken waren, hadden ze door A. v. d. Oever de leiding hernomen (43). De leiding, die ze ondanks verwoede pogingen van D.E.S. niet meer afstond. En de duizenden juichten na afloop de landskampioenen ongeslagen nog wel! spontaan toe. De ongeslagen landskampioenQuick Boys. Geknield v.l.n.r.: B. de Bruin, G. Zandbergen, A. v. d. Oever, L. Steenbeek en D Zuijderduijn. Staand v.l.n.r.: B. Langeve ld (res.), M. Verdoes (aanv.), J. de Best, A. Bauw, L. Schaap, P. Guyt, W. Schoneveld en H. van Duijn (res.) (Foto D. Kruyt. S. C. won het zilveren doel Rood-witten speelden weer te peuterig De met veel spanning verbeide ontmoeting tussen de beide Noordwijkse clubs is geëindigd in een verdiende 32 zege voor S.J.C. Laten «e direct vooropstellen dat de ploeg, die het beste voetbalde, gewonnen heeft. De zege van S.J.C. had, met een beetje meer geluk nog veel groter kunnen zyn. De beide tegenpunten van „Noordwyk" had doelman De Lincel, die een zeer onzekere indruk maakte, kunnen voorkomen. De andere verdedigers van SJC daar entegen, met stopper Jan Groenewoud aan het hoofd, speelden een beste party, met een straffe dekking, waaraoor de Noordwyk-voorhoede voor schier onop losbare problemen kwam te staan. Uitgezonderd de kleine Eicnelsheim die zeer verdienstelijk speelde maakten de Noordwijk-voorwaartsen trouwens een matte indruk, waardoor er in de aanvallen weinig vaart zat; ze werden veelal slecht afgewerkt. Vóór de rust was dit bij SJC trouwens niet veel beter, zodat in deze periode de partijen aardig aan elkaar gewaagd waren. Na de inleidende schermutselingen, waarin de zenuwen een vrij groot woord meespraken, kwam „Noordwijk" er leidelijk een beetje beter in. Er werd aardig gecombineerd, maar de afwer king was aanvankelijk niet best. Toch wist na een kwartier Arie van Rooyen met een lage schuiver uit een voi van links het eerste doelpunt te so Deze goal was zeker niet onhoudbaar, maar keeper de Lincel timede verkeerd, en dook over het leder heen (10). Vervolgens kreeg, na een aantai vruch teloze en krampachtige offensieven. SJC loon naar werken toen Piet Groe newoud met een fraai schot de stand oP 1—1 wist te brengen. Dit was na half uur, maar toen was, tenminste vóór de rust, het vuur eruit. Weer spanning Het kwam er pas weer in toen na de hervatting Henk Wamelink met een schitterend doelpunt de stand op 12 bracht. Piet Vink brak op de linker vleugel door. gaf een prachtige pass naar rechts en Wamelink maakte hier van gretig gebruik. „Noordwyk" bleef ook toen nog volharden in het peuterige spel. dat vanaf het begin geaemon- streerd werd, zodat de massieve sp: Groenewoud met dit gescharrel wel raad wist. Piet Vink veroorloofde zich vervol gens nog een grove blunder door. alleen voor doelman Waal staande, een enorme Nederlands team voor Gallea-beker Na een aantal selectie-wedstrijden op de banên te Noordwijk heeft de jeugd commissie van de KNLTB het team sa mengesteld, dat Nederland in het tour- nooi om de Gallearbeker, een landen- tournooi voor jeugdspelers, zal verte genwoordigen. De ploeg bestaat uit: Johan Koerts. Hans van de Weg en Piet van Eysden. Van 1 t.m. 4 Augustus spe len onze landgenoten te Brussel in het voortournooi met België en Luxemburg. De winnaar zal in het eindtournooi te Vichy mogen uitkomen. Britse 100 en 200 yards-titel voor Macdonald Bailey Macdonald Bailey heeft voor de ze vende maal de Britse titel op de 100 en 200 yards gewonnen. Op de 100 yards finishte hij zonder zich bijzonder in te spannen in 9.8 sec. voor Olowu (10 sec.) en Young (10.2 sec.) en op de 220 yards had de Trinidad-sprinter eveneens wei nig moeite om in 21,4 sec. Shenton en Gibbs met ruim verschil te kloppen. Voor Cordon Pirie waren op deze in het White City Stadion te Londen gehouden AAA-kampioenschappen ook twee eer ste plaatsen weggelegd. Behalve dc titel op de 6 mijl, op welk nummer hij zoals gemeld bovendien het wereldrecord ver beterde. nam hij ook die op de drie myl min. 43.4 sec voor zijn rekening. Amerikaans luchtmachtteam wint van bondsploeg Op het terrein van Haarlem is Zater- ig een honkbalwedatrijd gespeeld tus- n de bondsploeg en een ploeg van de Amerikaanse luchtmacht in Engeland onder de naam van Mildenhall Ramblers. De gasten wonnen met 62. Het scoré- verloop was: dsploeg: 000000011 2 Mildenhall: 3- kogel te lossen, die meters over vloog, terwijl een beheerst tikje waarschijnlijk genoeg was geweest Het moet echter vermeld worden, dat hü deze fout vlak daarop goed maakte, door. na een doelworsteling, nu wel be heerst. in de uiterste hoek SJC's derde doelpunt te Hiermede was de wedstrijd beslist want in de enkele minuten die nog rest ten, leek SJC op fluweel te zitten. Voet bal Is echter onberekenbaar, war.t toen de greep der SJC-ers ietwat leek slappen, ging Noordwyk er no_ tussenuit. Door slecht afwerken liep dit echter op niets uit, maar in de laatste minuut speelde Niek L.D.W.S.-toumooi A.S.C.—D.O.S.R.3—3 Na zeer spannende strijd hebben ASC en DOSR de punten gedeeld, hetgeen gezien de krachtsverhoudingen de juiste uitslag was. ASC. dat technisch iets beter was nam reeds spoedig de leiding door Van Dorp, maar even later was het door Van Amsterdam gelijk, terwijl V d. Tang de Veense club nog voor rust de leiding wist te bezorgen. Na de hervatting lag het tempo bedui dend hoger dan voor de rust. ASC wist in een periode van overwicht d« gelijk maker te scoren, maar door een keurig doelpunt van v d Tang nam DOSR weer een voorsprong, welke tot kort voor bet eind behouden bleet Toen kreeg Van Duin even een kans. hetgeen de gelijk maker betekende: 3—3. De strafschoppen na afloop brachten ae nodige sensatie, want pas na drie series van zes werd de strijd in het voordeel van DOSR beslist Zaterdag om half 7 wordt in Roe- lofarendsveen voor de demi-finale DOSR Neptunus gespeeld. goed leidende arbiter Dusee voor het einde van deze aardige wedstrijd. SJC heeft het zilveren doel op over tuigende wijze gewonnen, hoewel het H jammer was dat enkele spelers zich be- d. Wiel zich vry, paalde vrijheden veroorloofden welke zijn scherpe schot trof doel, 3—2. Dit j o.i. niet door de beugel konden. Door betekende in dit stadium echter niets de strakke leiding van de scheidsrechter meer, want onmiddellijk daarna floot de kw het echter niet tot incidenten. Zilveren-brugtournooi Wedstrijd met een teleurstellend slot De laatste wedstrijd van A.R.C. in het kader van het zilveren brugtournooi tegen het vrijwel complete Overmaas uit Rotterdam, eindigde in een onverwacht grote nederlaag van de Alphenuren. Een half uur voor het einde was de stand nog 2l voor A.RX!., maar toen bleek dat de verdediging door het uitvallen van De Graaf zó verzwakt was, dat Overmaas zonder moeite nog vyf doelpunten kon maken. Invaller Bergshoeff kon het tempo lan: niet bijhouden De thuisclub speelde het eerste uur een goede partij, waarbij Vier- bergen als rechtsbinnen uit de toon viel. De activiteit van Borst leidde ook nu niet tot veel productiviteit, hoewel het tweede doelpunt van goede kwaliteit was Beide partijen begonnen met enthou siast en goed spel. Dat van Overmaas was technisch wat beter verzorgd. Na drie minuten schoot Egdom een van dc paal komende bal steenhard in <10) maar na vyf minuten spelen leverde so- lospel van de O.-linksbinnen de gelijk' maker op. Met wisselend aantrekkelijk spel verstreek de eerste helft zonder ver dere doelpunten In de tweede helft werden de zaken eerst op dezelfde voet voortgezet Toen er 12 minuten gespeeld waren, kopte Borst een voorzet van Egdom fraai in 21. Over het gebeurde in het laatste half Amerikaanse Schaakbond: „Russen wierpen smet op schaakspel" De schaakbond van de Verenigde Sta ten verklaart, „dat de beslissing van de Russische bond om zijn spelers niet naar de Verenigde Staten te zenden een smet heeft geworpen op het prestige van het schaakspel". Aldus zegt dc Amerikaanse bond in een brief, die zij naar de sident van de Internationale Schaakfede ratie, A. M. Folkes Rogard te Stock holm, heeft gezonden, Naar aanleiding van de weigering van de Russische schaakspelers om naar New York te vertrekken. En er wordt aan toegevoegd, dat „deze onbedachtzame en niet te rechtvaardigen beslissing" voor de Amerikaanse bond een belangrijk mate rieel verlies betekent. Zoals bekend zouden de Russen te Cherbourg op dr Queen Elizabeth' heep gaan voor New Yo>k voor een op 15 Juli beginnende wedstrijd tegen vertegenwoordigend Amerikaans Doch nadat zij vernomen hadden, beperkende bepalingen voor hun bewegingsvrijheid in New York waren vastgesteld^ besloten zij niet naar de Verenigde Staten af te reizen. Intussen vertoeven de Russische mees ters onder leiding van wereldkampioen Botwinnik nog steeds in Parijs. Om de wereldjeugdschaaktitel Roessel won, maar kwam niet in de iinale De volgende acht jonge schakers heb ben zich te Kopenhagen geplaatst in de finale om het wereldkampioenschap jeugdschaken. waarvan de voorronde nu is afgelopen: Panno (Argentinië). Larsen (Denemarken), Penrose (Engeland), Olafsson (IJsland), Ivkov (Joegoslavië). Keiler (Zwitserland), Sherwin (Ver. Staten) en Darga (West-Duitsland). De uitslagen van de negende ronde luiden: Groep A: Ivkov (Joegoslavië) Olafsson (IJsl.) 1—0; Keiler <Zwits.)— Barda (Noorw.) 1—0; Siemms (Can.)— Persitz (Isr.) 1—0; Panno (Arg.i— Boey (Belg.) 4; Reichel (Oost.)—Mell- berg (Zw.) V4—4. Groep B: Roessel (Ned.)—Heikkila (Finland) 10; Penrose (Eng.)Faire (Sp.); Larsen (Den.)—Petri (Saarland) 1—0; Herbin (Fr.)— Scafarelli (Italië) 44—Sherwin (Ver. Staten)—Darga (West-Duitsland) 44>4. De afgebroken partij uit de achtste ronde (groep B) tussen Sherwin (V.S.) en Scafarelli (Italië) is in remise geëin digd. NederlandDuitsland te Deventer Besprekingen zyn gaande, om eind Augustus begin September te Deventer een landenwedstryd tafeltennis te houden tussen dames- en herenploegen van Ne derland en Duitsland. Beide teams zou den bestaan uit drie dames en drie heren. Er zullen tweemaal negen enkelspelen op het programma «taan. Indien men tot overeenstemming komt. zullen dc baten worden afgedragen aan het Nationale Rampenfonds. uur legde de overvloedige regen een grauw gordijn. Bergshoeff was nergens en de gaten op rechts werden dermate groot, dat Overmaas zonder moeit# op 6—2 kon komen. Het was zeer teleurstel lend. na een prettig uur. De resultaten in hei tournooi om de zilverigr> brug waren: BEC (Delft) 06 LFC (Leiden» 2—2. CVV (Rotterdam) 34. Wassenaar 51, Overmaas 26. BEC behaalde dus het beste resultaat en komt vermoedelijk Zaterdag as. uit tegen de winnaar van vorig jaar, de tweede klasser TOG uit Amsterdam. Willemse wint Schelde- beker Onder zeer gunstige omstandigheden, zowel wat het weer, als de temperatuur en de etroming van het water aangaat, is op de Westerschelde bij Vlissingen de jaarlijkse zwemwedstrijd om de Schel- de-beker gehouden. De uitslag luidt: 1. Willemse (KNZB) 1 uur 4 min 56.8 sec.: 2. Van Daatzelaar (De Robben, Hilversum) 1.06.33,8 3. Kayser (De Rob ben, Hilversum) 1.06.38.6; 4. Geertje Wielema (HZC. Hilversum), die zich hiermede als eerste van de dames klas seerde. 1.08.13.0; 6. Van Rijk (DJK, Am sterdam) 1.14.14,0; 7. Verbeek (De Zee hond, Vlissingen) 1.14.37,0; 8. Anny Veld- huyzen (KNZB) 1.14.41.0; 9. Willy Wll- lcmsen (ADZ, Amsterdam) 1.16.33,0; 10. Bouwmeester (DJK, A'dam) 1.16.34,0. R.D.G. nam geen halve maatregelen tegen DCL Zaterdag kwam te Zwolle het RDG- tientai uit tegen Damclub „Leeuwarden- voor de strijd om het Nederlands club kampioenschap. Een met spanning tega- moetgeziene wedstrijd, daar de Leeuwar ders het immers bestaan hadden tegen het zeer sterke GS gelijk te spelen, ieta wat de Hagenaars dit jaar niet konden presteren. De uitslag leverde echter een daverende overwinning op daar het op oorlogssterkte verschenen RDG bijzonder op dreef bleek en met liefst 182 geen halve maatregelen nam. waarmee DCL definitief werd uitgeschakeld- De res terende wedstrijden van het Bosse Excelsior tegen GS en RDG zullen de beslissing moeten brengen. De stand is namelijk: Gez. Samenzijn S punten uit twee wedstrijden; Excelsior 2 uit 1: Res. Damgrnootschap 2 uit 2; DC Leeuwarden 1 uit 3. GS kan dus volgende week door van Excelsior te winnen kampioen zijn. In het andere geval houdt RDG nog een kans op prolongatie van de titel. De persoonlijke resultaten van RDG DCL luidden: F. GordijnM. Brandstra 3—0. H. F. J. KinnegenP. Bergsma 20. A. J. IvensJoh. Sllppena 20. J. F. H. Mill—D. Cramer 2—0, F. v. Ren- nes—G. Bosmi 1—1, P. M. v. Oosten— J. v d Meuten 2—0, W. C. v. Rooy— J. Miedema 2—0, Th. J. v. Stein—J. Ts- kelenburg 2—0, A Kouwers—G. Scham- bach 2—0, G. H. J. Zaat—D. v. d. B-) 1—

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5