m koning van Cambodja verliet zijn land, maar was spoedig terug de eis voor onafhankelijkheid van zijn gebied te onderstrepen Engeland staat toch nog 150 ton tomaten toe Verkeer per spoorweg is goed in Australië Schouwense dijk moet met spoed verhoogd worden ■I igsjEVWE LEIDSCHE COURANT 7 ZATERDAG 11 JULI 1S53 GERUCHTMAKENDE ESCAPADE en 3.01 18.00— okkettj ij bonen tend uit bloedverwanten van hem be stond en kondigde aan dat hy na drie jaar voor een hogere staatsrechtbank rekenschap zou geven over zijn persoon lijk beleid. Lang duurde het niet eer men gewaar werd dat de onafhankelijkheid van Cambodja zijn eerste programma- natuurt (Bijzondere correspondentie) ei s—ONKELE WEKEN geleden verscheen plotseling in alle grote dagbladen nBÏJJ ter wereld de naam van iemand, waarvan verreweg de meeste men- e'einj0 n0® noo*t gehoord hadden: Norodom Sihanoek, koning van Cambodja. 12 ai-Jn wisten de meesten niet, wie die vorst was, ook van het land, waarover heerste, hadden velen nog weinig of niets vernomen. Maar nu weet jna iedereen, dat de merkwaardige koning, die zomaar, zonder drin- ide reden naar Siam vluchtte (maar spoedig terugkeerde naar zijn jj»nd) heerst over één der Indochinese staten en ongenoegen heeft met /"-^frankrijk, waarmede Indo-China in Unieverband samenwerkt. In de „Gazet van Antwerpen" troffen noemde een regering die haast uitslui- Afsla^e dezer dagen het volgende interes-1 van int® artikel aan. over koning Norodom van slihanoek. Het blad schreef: -509 k Drie weken geleden stapte in de Sia- 3«iese hoofdstad Bangkok een kleine man laringO hagelwitte generaalsuniform met een evreden glimlach op zijn rond gebruind rotaaWicht uit een donkergroene Cadillac. ^-oeifet was "iemand minder dan de 33-jari- - koning van het naburige Cambodja, enkele uren tevoren onverwachts t een klein gevolg over de grens :wlpt. in een demonstratieve poging Sitohim de aandacht van de wereld wat meei zijn eenzame kruistocht voor onaf- inkelijkheid te vestigen. Koning Norodom Sihanoek had in een jo Ijeruchtmakende escapade het middel ge- 7 I4~len om de onwillige Franse voogden ëroe3®ns aardig in het zonnetje te zetten. En 147—Inderdaad was men in Parijs een beetje '3-jverstuur door de kwade zet van de 8 temperamentvolle vorst. Van uit zijn ^"Vrijwillige ballingschap zond hij 'n korte boodschap aan zijn „Franse vrienden", n 22n.iarin de eis voor totale onafhankelijk heid voor Cambodja andermaal werd v ïfifoaar voren gebracht. io 1 Tegenvaller '6 Anderdaags ontving hij de pers jn zijn hotel en Voorspelde hij. dat Frdnk- rlch-hjk zou bijdraaien en dat hij binnenkort 79~Tiaar zijn land als hoofd van een vrije 23 natie zou terugkeren. Dit was een kleine inojnisrekening. want nog vóór te Parijs -6S *enige beslissing kon worden genomen, ^verzocht Siam koning Norodom zich van 89-all® politieke activiteit te onthouden of anders er weer uit te trekken, rrofi zo kwam er na enkele dagen reeds richten einde aan het Siamees intermezzo sserivan de jonge vorst, want hij kon er na- Van-tuurlijk niet aan denken zijn anti-Franse ;n "campagne stop te zetten. Hij trok op- 3 (Tjiieuw de grens over, maar liever dan Zijn hoofdstad op te zoeken, vestigde hij zijn hoofdkwartier te Battambang. in •een afgelegen wildernis. Het is van daaruit dat hij vorige week de algemene ^mobilisatie afkondigde, nadat zijn gere geld leger van 20.000 man in een atmo sfeer van toenemende spanning de bij- jzonderste punten van de hoofdstad Pnom Penh had bezet. Komt het tot een botsing met de Franse strijdkrachten, die zioh daar voor lopig niet zullen laten ringeloren? Waar schijnlijk niet. Want de koning van Cambodja is geen vijand van Frankrijk. Hij is geen Ho Tsji Minh, die in het com- i munistlsche gareel wenst te lopen. Hij is zelfs bereid zijn koninkrijk een plaats in i de Franse Unie te laten behouden, op voorwaarde dat deze omgevormd wordt tot een soort Commonwealth. Voor de ■or- rest is de monarch zeer impulsief en dat Üst- is de voornaamste oorzaak van z(jn voor an" Frankrijk vrij onaangenaam optreden. •te Kordaat *Tni Verleden jaar was Norodom ook al eens „in het nieuws", hoewel er van ar. een spanning met de Fransen toen nog l]e maar weinig sprake kon zijn. De wijze eiij waarop hij de strijd tegen communis tische invallers aanbond was een bericht als op de voorpagina's waard. Op een goede 1.50 morgen ontsloeg hij zijn regering, sprong iet in een zwarte jeep en ging zich, bege- ht leid door 150 lijfwachten, bij zijn strijd- krachten vervoegen die op het punt ston- 47, den een aanval tegen een geheim com munistisch steunpunt te Angkor in te zetten. In generaalsuniform nam hij de leiding van de operatie op zich en joeg f"j zijn soldaten en zijn oorlogsolifanten jj door de moerassige bossen. Na drie dagen ïk was het rode hoofdkwartier veroverd, w Enkele dagen later zorgde Norodom ijs voor een tweede verrassing. Hij be- punt was, waarvoor zijn krijgshaftig op treden te Angkor slechts als aanloop had gediend. Hij trok op tournée naar Ame rika en beklaagde zich daar over de on draaglijke Franse voogdij over zijn land. Tegenover deze propaganda zag Frank rijk zich verplicht een paar concessies te doen. maar dat was lang niet genoeg voor de ongeduldige Norodom, die door zijn actie ook in Vietnam en Laos de on- afhankelijkheidsvlam aanwakkerde. Anders dan anderen Niet alleen in de politiek, maar ook in zijn persoonlijk lever doet de koning van Cambodja „anders" dan vele vorsten. In zijn vrije tijd speelt hij saxofoon en componeert jazz. De met diamanten be zette kroon van 750000 frank, die hij van zijn koninklijke grootvader erfde, heeft hij nooit willen opzetten, en de troonzaal van zyn paleis heeft hij met de laatste snufjes van air-conditionning laten inrichten. Men kan hem dus mo derne ideeën niet ontzeggen en die zal hij wel opgedaan hebben in Frankrijk, waar hij een groot deel van zijn oplei ding heeft genoten. Z.M. NORODOM SIHANOEK .ongenoegen met Frankrijk..,. Vernuft en gemakzucht in de VS. Zelfs scheren en schoenpoetsen gebeurt automatisch AUTOMATEN voor chocolade en snoepgoed, sigaretten, perronkaar tjes en wat al niet meer vindt men overal. We zien ze op alle stations staan en in alle wereldsteden en in de meest onmogelijke uithoeken. Voor het kind heeft het dubbeltje in de sleuf nog altijd iets van het wonder van wat plotseling te voorschijn zal komen. Maar voor ons grote mensen is de aardigheid er al lang af en wij kopen alleen iets uit een automaat als het zo te pas komt. Wat is dan de oorzaak dat in Amerika de verkoop uit automaten de laatste jaren zo sterk is toegenomen en de fabrieken, die automaten vervaardigen, aan de steeds toenemende vraag slechts met moeite kunnen voldoen? Het antwoord op die vraag is: a. het vernuft van de uitvinders en fabrikanten, die steeds nieuwe snufjes op het gebied van de automatische verkoop uitdenken; b. de gemakzucht van het publiek, dat zich door die snufjes grif laat vangen. Een voorbeeld levert het succe. koffieautomaten, zo lezen we ln De Nederlandse Industrie. Men kan in New York vrijwel nergens een stap doen zonder een drugstore, lunchroom of „Eerder waarschuwen ongewenst" Onderhandelingen over andere helft zijn echter mislukt Naar aanleiding van berichten, dat 300 ton tomaten ter waarde van 200.000 gul den in schepen in Britse havens liggen te •bederven verklaarde een woordvoerder van de Britse regering officieel, dat de Nederlandse ambassade Dinsdag middag om half vijf (plaatselijke tijd) op de hoogte was gebracht van het invoer verbod. Dat is de gebruikelilke termijn in dergelijke gevallen. Wij achtten het niet wenselijk eerder te waarschuwen, zo voegde hij hieraan toe. Tomaten die in transito waren voor het verbod van kracht werd (Dinsdag te middernacht) zullen worden toegelaten, zo zei de woordvoerder nog. Hij verklaarde, dat toen verleden jaar dergelijke tijdelijke invoerverboden wer den ingevoerd het ministerie van Voed selvoorziening de middag te voren om 16.30 (plaatselijke tijd) de Nederlandse autoriteiten in Londen waarschuwde. De Nederlandse handelsraad in Londen heeft Donderdag op het Britse ministerie van Handel besprekingen gevoerd over dit tijdelijk verbod van overzeese to maten. Inmiddels bereikt ons h heugende bericht, dat eer partij ton tomaten, die Woensdag met de En gelse dagboot naar Engeland is verzon den, alsnog is toegelaten. Dit is dus de helft van de 300 ton, d'« viel onder plotselinge sluiting van d« Engelse markt. Er zijn nog onderhande lingen gaande om ook de resterende 150 ton ln Engeland toegelaten te krijgen. Deze besprekingen zijn echter mislukt Nederlandse importeurs beraden zich op het ogenblik wat ®et de geweiger de tomaten, die met het uur minder waard wonden, moeten beginnen. Deze Geen bospeen naar Luxemburg Ook Luxemburg heeft nu weer een voor onze tuinders schadelijke maatregel genomen. Het heeft met onmiddellijke ingang de invoer van bospeen stopgezet. In verband hiermede mogen de veilingen tot nader orden: geen machtigingen tot uitvoer van bospeen naar genoemd land meer afgeven. Twee jaar voor bankier uit Hoeksche Waard Wegens tal van malversaties ls de bankier J. M. van O. uit Mijnsheeren- larid in de Hoeksche Waard door de Dordtse rechtbank veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf (m.a.) en ontzetting uit het beroep bankier voor de tijd van zeven jaar De eis was drie jaar gevan genisstraf met aftrek en ontzetting vooi de tijd van acht jaar. De bankier heeft zich schuldig gemaakt aan het toeëigenen van effecten, het ver- valsen van schuldbekentenissen tot een bedrag van ƒ22.000, aan kasboekverval- singen en aan te lage aangifte van be lastingen Wegens het jarenlang ACHTER HOUDEN VAN BRIEVEN is tegen de 51-j. PTT-bestellcr expediteur R. F. te A'dam voor de rechtbank aldaar één jaar met aftrek geëist. milk-bar voorbij te komen, waar automaten goede verse koffie in porselei- koppen wordt geschonken. In de ondergrondse winkelgalerijen van de grote New Yorkse stations als Grand Central en Pennsylvania, vindt men ze bij bosjes. Niettemin maakt de „hete koffie machine", waar die ook wordt op gesteld, goede zaken. Een dubbeltje wordt ingeworpen, een cartonnen beker valt onder de kraan en wordt tot een centimeter onder de rand, volgens de In structies van de koper, die deze, door en bepaalde knop te drukken, aan de automaat heeft overgebracht, gevuld met zwarte koffie, koffie met room, het zij mét of zonder suiker. Ge zoudt zeg gen: die koffie kan nooit zó vers blijven de cartonsmaak maakt het aroma er ook net beter op. Maar haast en gemak hebben de overhand en elk jaar komen duizenden van die machines bij. Tegelijkertijd met de automaten, die koude dranken opgeld. Uit de zelfde automaat komen verschillende soorten (jskoude limonades, coca-cóla. Voor het op temperatuur houden die dranken is een electrlsche ver- Warmings- of koel-installatie ingebouwd; deze machines zijn vrij duur en de exploitatie er van is alleen winstgevend op plaatsen, waar een grote omzet is verzekerd. Men vindt ze op straat, in de vestibules van universiteiten, sport clubs en Y.M.CA.'s cn bij de ingang van grote kantoor- en fabriekscomplexen: bij voorkeur dus op plaatsen waar veel men sen passeren. Ook vruchten worden uit automaten verkocht: de toepassing van de koeltechniek maakt het, in dit land hete zomers, mogelijk het fruit ln goede conditie te houden. Dan zijn er automaten, die diensten verrichten: geldwisselmachines. schoen poetsmachines, was- en strykmachines en de laatste attractiede scheer- automaat. Langs de nieuwe, grote auto wegen, bij een garage of restaurant, vindt de automobilist met stoppelbaard redding uit de nood. Hij doet een kwartje in de automaat, opent een kastje en vindt daar een electrisch scheer-apparaat. dat onder ultra-violette bestraling steriei wordt gehouden. Tegelijkertijd lichten electri- sche lichtbuizen rondom een spiegel op: alles is klaar voor de operatie. Enkele minuten later zet de tevreden reiziger met gladde kin zijp tocht voort. In vele hotelkamers vindt de bezoe- ker thans radio- en televisie-toesteilen welke door het inwerpen van een munt ln werking kunnen worden gesteld. De automaten-industrie houdt er een eigen orgaan op na. Dit heet „Vend" naar de benaming „vending machines". Dezer dagen heeft het een equête inge steld naar de omvang van het gebruik van automaten. Die enquête heeft uitge wezen, dat de installatie er van met sprongen toeneemt: volgens de deskun digen. die van deze bijzondere manier van verkopen een studie hebben ge maakt. ligt hier een nog in vele opzich- ten onontgonnen markt braak. Snelheid onder de grond Maar er moet flink geld worden toegelegd op de exploitatie (Van onze correspondent Leo 't Hart) DE EERSTE TREINRIT in Australië geeft de meeste emigranten een sensatie. Niet alleen omdat men in de grote steden Sydney en Mel bourne voor een belangrijk deel ónder de stad rijdt, doch voornamelijk vanwege de „gewoonheid" bij het treinverkeer, dat in betekenis wel steric afwijkt van" dat in Nederland. Er zullen weinig landen ter wereld zijn, waar in verhouding tot het beperkt aantal inwoners, de spoorwegen zulk een enorm vervoer hebben als in Australië. Wanneer ik vertel, dat zowel In Syd ney als Melbourne des namiddags tus- half zeven meer dan vijftigduizend personen, van de gebruik maken'om het centrum der stad te verlaten, dan heeft men enige Indruk omtrent de betekenis van dat vervoer. Dan- zijn de perrons van de onder grondse stations overbevolkt; trein na trein rolt binnen om In de donkere tun nels naar alle richtingen van de buiten wijken te verdwijnen. Hiermee raak ik de belangrijke functie van de spoorwegen; h.L het fungeren als één der slagaderen voor het leven in en rond de-city. Daarbij moet ik aantekenen dat trams, autobussen, taxi's en ferry's van Weinig minder betekenis zijn, doch de spoorwegen hebben een eigen gebied dat moét worden verzorgd. Dit is dan de „gewoonheid" van het treinverkeer in Australië waarop ik doelde. De trein, heeft hier veelal tram-allures aangenomen, dat wil zeggen, men zou hem tot de locale verkeersmiddelen kunnen rekenen. Steden als Melbourne Delta-commissie adviseert Beweegbare stormvloedkering nodig in mond van de Hollandse IJssel De delta-commissie heefit aan minister Algeo-a geadviseerd, de Schouwense dijk, die. van Zierlkzee in Noordelijke richting naar Brouwershaven loopt, met spoed te verhogen en te verzwaren tot een deug delijke waterkering met een kruinhoogte van vijf meter N AP. Het bedrag drie tot vier millioen gulden, dait deze verbetering gemoeid zal zijn, acht de commissie een verantwoorde uitgave Eveneens met de meeste spoed moet bin. nen de mond van de Hollandse IJssel een beweegbare stormvloedkering worden aangebracht, waaraan de commissie verre de voorkeur geeft boven het verzwaren van de dijken langs de IJssel Hoewel deze kering vijf millioen gulden meer zal vergen dan een dam met schut- en stroomsluizen, schat de commissie de voordeden zo hoog, dat zü het verant woord acht voor dit werk een bedrag van ongeveer twintig millioen gulden uit te trekken. De verhoging van de SchouwensedUk past zowel ln de plannen tot afsluiting van de zee-armen als in de bestaande situatie Blijft de huidige toestand ge handhaafd. dan ziet de commissie deze dijk als hoofdwaterkering voor Duive- larod, die zeer ongunstig ligt to.v. de stormrichting. Mochten in de toekomst de zeearmen Inderdaad worden afgeslo ten, dan zal de Schouwense Dijk volgens de commissie dienst kunnen doen als eerste slaperdijk in het stelsel van hoofd waterkeringen Door de dijk te verhogen, zal hij bij eventuele overstromingen ooit kunnen dienen als vluchtplaats voor mensen en vee en hooggelegen wegver binding. De commissie heeft er de aandacht op gevestigd, dat zolang het stroomgat bij Sohelphoek nog niet gedicht is, de Schouwense Dyk de beveiliging vormt van het totaal rond 9600 ha metende ge bied ten Oosten van de dijk. Indien een doorbraak van de dijk de grote stroom- gaten bij Schelphoek en Ouderkerk met elkaar in verbinding zou brengen, zou het herstelwerk aanzienlijk worden ver traagd. Daar tijdens de herstelwerkzaam heden het optreden van een vloedstand tot omstreeks het grenspeil niet worden uitgesloten, moet worden gere kend op waterstanden van ongeveer 2 5 meter plus N.AP. Spoed ls daarom ge- Hollandse IJssel gaat, past derhalve ook in alle plannen. De commissie ziet vele voordelen, die by een keus tussen verzwaring, van de dijken of het bouwen van een stormvloedkering de balans naar de laatste doet overslaan. Het te beschermen gebied komt dan achter twee waterkeringen te liggen en de bestaande dijken zullen de functie van de tweede kering krijgen. Bovendien kan de stormvloedkering sneller tot stand komen dan een verhoging van de dijken en gelijken de kosten van een stormvloedkering veel minder te zijn dan die van een dijkverhoging van enige betekenis De mogelijkheid levert ook het voordeel op, dat de kering tevens kan worden gebruikt bij de reeds lang over wogen overbrugging van de Hollandse IJssel De hoogte van een stormvloed kering heeft ook slechts weinig invloed op de kosten De delta-commissie geeft de voorkeur aan een beweegbare kering, die uitsluitend wordt gesloten ais een stormvloed dreigt, maar die de normale waterbeweging op de rivier intact laat De stormvloedkering moet naar het deel van de commissie reiken tot meter boven N.AP. De afsluiting moet bestaan uit twee achter elkaar gelegen keringen, die onder alle omstandigheden een zo groot mogelijke veiligheid bieden. Ook bij gesloten 'stormvloedkering moe- en afmetingen, die thans op de belang- ijke vaarweg Amsterdam-Rotterdam .den toegelaten, 'kün-nen passeren. De missie wenst de kering zo dicht mogelijk bij de mond aan te leggen. In het tweede rapport legt de sie er de nadruk op. dat de dreiging, die bestaat bij doorbreken van de Hollandse IJsseldijken hoogst ernstig is, omdat dan een sterk geïndustrialiseerd Land met meer dan anderhalf millioen Inwoners gevaar loopt. Als richtlijn was opgegeven, dat de Rotterdamse Waterweg moet wor den opengehouden. Een open Waterweg zal dus in alle plannen voorkomen en stormvloeden zullen altijd tot de mond van de Hollandse IJssel doordringen. Een ingrijpende vermindering van de dreiging, die van de Hollandse IJssel uit- Nederlands consulaat verklaart: De Bantjes-millioenen bestaan heus niet meer (Van onze correspondent in Kaapstad) Terwijl de afstammelingen van Jan Gerrit Bantj es, zowel in Pretoria als in Kaapstad achter gesloten deuren ver gaderen om te overleggen hoe zy de vele millioenen van hun rijke stamvader naar Zuid-Afrika zullen halen, heeft het Ne derlandse consulaat-generaal ronduit medegedeeld, dat er geen Bantjes-mil lioenen bestaan. Twintig jaar geleden heeft de toenmalige minister-president Hertzog hetzelfde verklaard op gezag van het Nederlandse departement van Buitenlandse Zaken, maarvoor dui zenden is het sprookje nog altijd te mooi om het te kunnen vergeten. Enige maanden geleden verschenen er in de Zuidafrikaanse dagbladen opzien barende berichten, die velen slapeloze nachten moeten hebben bezorgd. In Ne derland zou eindelijk het doopzegel zijn gevonden, dat nog altoos aan de familie papieren ontbrak en nu was het dan nog slechts een kwestie van tijd, vóór de Bantjesmensen de millioenen konden gaan verdelen. Tweehonderd jaar gele den was het al, dat de eerste Jan Gerrit in de Lage Landen ontsliep, zijn zonen en dochters een zeer groot fortuin aan landerijen en geld nalatend. De Neder landse tak zou haar portie verdeeld heb ben, maar het erfdeel van de Zuidafri kaanse nakomelingen zou nog altijd on verdeeld aanwezig zijn. Toen uw correspondent enige tijd ge leden dit nieuws aan Nederland doorgaf, bleek al spoedig, dat ook in Nederland vele mensen nog altoos de hoop koeste ren. enige tientallen millioen te kunnen verdelen. Er kwamen brieven naar Kaap stad uit vele dorpen en steden en in Amersfoort bleek zelfs nog een recht streekse afstammeling te wonen mei zelfde voornamen als de achttiende e< se rijkaard: Jan Gerrit. En terwijl de familievergaderingen in Zuid-Afrika voortgingen en terwijl de Zuidafrikaanse journalisten zich in de haren grepen van wanhoop, omdat zij nergens concrete ge gevens konden krijgen, sprak plotseling het Nederlandse consulaat-generaal zijn gezaghebbend woord. Indien er al ooit Bantjes-millioenen hebben bestaan, dan zijn zij in de warreling der tijden (repu bliek, Franse tijd, stichting van het Ko ninkrijk) verdwenen. Hoe? Dat is niet meer na te gaan. De Nederlandse rege ring kan echter met zekerheid zeggen, dat er géén Bantjes-erfenis bestaat. Maar de familievergaderingen gaan door! Het sprookje is te mooi.... Nieuw initiatief van Prinses Wilhelmina Binnenkort conferentie van vooraanstaande figuren Toen de watersnoodramp over de ge hele Wereld een geest van solidariteit met de getroffenen wakker riep. heeft Prinses Wilhelmina opgeroepen geest niet weer te laten uitdoven, beginpunt te doen zijn van een regene ratie van de samenleving naar een beter bestel waarin oprechte broederschap wordt gevonden. Zoals bekend is heeft deze oproep een machtige weerklank gevonden. Als volgende stap heeft de Prinses het initiatief genomen tot een particuliere conferentie, die binnenkort ln ons Und zal worden gehouden. De Prinses no digde voor deze conferentie zowel een aantal op de voorgrond tredende figuren uit op geestelijk gebied werkzame tn- ternationale organisaties als een aantal leiders yan op dit terrein actieve jonge renbewegingen uit de onderschelden Europese landen. De kring die dan bijeenkomt is niet als een gesloten gemeenschap bedoeld, integendeel; deze wordt gezien als een begin waaromheen straks vele anderen zich kunnen scharen. Doel van de conferentie zal zijn zich erop te beraden, hoe in de geest van Christus, die alle verdeeldheid overwint, de verlangens naar eenheid en solidari teit tegemoet getreden moeten worden en wat concreet gedaan kan worden om de regenererende krachten in onze sa menleving te stimuleren. Portier opengeschoten chauffeur gedood Veehouder in Steenwijkerwold door trein gegrepen Door ccn ongelukkige manoeuvre met een bestelwagen is de achttienjarige HBS-er A. Reynen uit Mill (N.-Br.I om het leven gekomen. Hij had even eer bestelwagen geleend om een boodschap te doen. Op do wieg van Mill naar Wanroy schoot het portier van de wagen open. Toen hij het dicht wilde maken, verloor hij de macht over het stuur. De wagen kwam dwars over de weg te staan kantelde. Hierdoor viel Reynen uit de wagen. Hij overleed enige tijd na het ongeluk. Een twaalfjarig Jongetje dat naast hem zat bleef ongedeerd. Op de onbewaakte overweg bU Ronde Blesse onder Steenwijkerwold de 58-jarige ongehuwde veehouder Oost uit Willemsoord onder een electrl sche trein geraakt en gedood. Bij Leeuwarden is een wlelrUdster. mevr Nauta. door een auto gegrepen en overleden. Zü had waarschijnlijk door de hevige regenval de auto te laat opge- n.erkt. Sydney, die een oppervlakte van hon derden kilometers beslaan, hebben niet genoeg aan een tram- en autobusver- keer; evenmin als Londen en New York. Met een radius van minstens dertig kilometer woont en werkt men in die steden en do trein zorgt voor het locale verkeer Hierbij hebben de spoorwegen zich aangepast, zodat de trein in bedoekt gebied overeenkomt met de tram, slechts dit verschil, dat hy met door straten rijdt en een groter snelheid ont wikkelt. De „halten" zyn in de büiten- wijken frequent en de stations liggen in het hartje van de .suburbs". Ook zijn de verbindingen veelvuldig en practisch iedere tien minuten heeft men t iar iedere gewenste richting. De „roltrappen" in de ondergrondse stations van het stadscentrum wentelen de ganse dag en brengen tienduizenden personen naar of van de perrons. Snel en geordend De treinen stoppen meestal slechts éen minuut aan ieder station. Dit lijkt erg kort, doch de tijd blijkt voldoende om passagiers gelegenheid te geven tot ln- of uitstappen. Alle wagons hebben op het midden- balcon dubbele uitgangen terwyl op vóór. achter-balcon enkele deuren zyn aan gebracht. Practisch is er nimmer gedrang tussen de passagiers die in- of uit ten stappen, hetgeen vertraging komt. Tijdens de rit blijven de balcondeuren geopend, tenzij de passagiers die zelf wensen te sluiten, hetgeen dus geen voorschrift is. Hoewel de treinen op de spitsuren overvol zijn, gebeurt het zeer zelden dat iemand uit een trein valt; zelfs schoolkinderen, die een druk gebruik de treinen maken, zyn aan de ge varen gewend!. De wagons gelijken veel op die. welke Ln Nederland werden en nog wel wor den gebruikt o.a. op het traject Amster damDordrecht; midden-gangpaden, banken, bestemd voor twee of drie per sonen, zijn met lederen bekleding. Het treinvervoer dat rond de grote steden geheel electrisch is mag prettig worden geheten. Doch, naar Australische gewoonte, maakt men zich niet druk over zorging van het uiterlijk der treinen of stationsgebouwen Prijs van treinkaartje Het is zoals op elk terrein! erg moeilijk vergelijkingen te treffen tus sen het spoorwegtarief hier en dat in Nederland; in het algemeen kan echter worden gezegd dat dit niet zo heel veel verschilt en dus bij hoger lonen, goedkoper is. Een rit over een afstand van b.v. 20 km kost plm. f 1 enkele reis; retour wat gereduceerd. Er zijn ook va riaties in tarieven. Zo is het reizen op Zaterdag en Zondag goedkoper dan in de week, teneinde het vervoer dat op die dagen minder groot is, te stimuleren. Men heeft dan ook speciale kaarten voor ritten over het gehele electrische net. Fen merkwaardig tarief bestaat voor de schoolkinderen, die gedurende de vacan- tie voor een sixpence (plm. 20 ct) tien tallen kilometers reizen. Typisch Australisch is ook. dat er vrij wel geen contróle plaats heeft. De enige conducteur in een trein bemoeit zich slechts met het geven van het vertrek signaal aan de bestuurder, nadat de sta tionechef met een vlag heeft gezwaaid. Het komt dikwijls voor dat aan stations buiten het stadscentrum geen beambte aanwezig is om de kaartjes ln ontvangst te nemen! Helaas moet ik zeggen, dat sommige emigranten na zulks te heb ben ontdekt, het vertrouwen, dat aan een ieder in Australië wordt gegeven, hebben beschaamd en zich soms beroem den op hun „sport" zonder geldig spoor kaartje te reizen. Mede als gevolg hier van is in de laatste tijd de contróle ver scherpt. Er moet geld hij Prins onthult beeld op Curasao Prins Bernhard. die zoals men weet, begin Augustus een bezoek aan de Neder, landse Antillen zal brengen, wordt, ko mende uit de Ver. Staten, op 6 Augustus op Aruba verwacht. Het programma van. het bezoek vermeldt o.a. de onthulling te Willemstad van het door Albert Termote vervaardigde beeld, dat een geschenk is het Nederlandse volk aan de bevol king van de Ned. Antillen Het is bedoeld blijk van_ dankbaarheid voor wat de Antillen tijdens de oorlog voor Ne derland hebben gedaan. Te Willemstad zal de Prins het "bestuur van het onlangs opgerichte Prins Bernhardfonds voor de Ned Antillen installeren. In- de avond 7 Augustus ls er een grote ontvangst de ingezetenen in het Fort Amster dam. In de avond vac 8 Augustus keert Prins Bernhard naar Nederland terug. Principiële kwestie Leraar toegelaten tot raad van Heemstede Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben beslist, dat de heer drs M. Weyers. lijstaanvoerder van de K.N.P. in Heemstede, kan worden toegelaten tot de Heemsteedse gemeenteraad By de frac ties van de K.VP. en de V V D. was ver zet gerezen tegen de toelating van de hr Weyers. omdat déze les geeft aan een ge subsidieerde H.B.S.-aIdeling van een R.K. meisjeslyceum te Haarlem. Volgens de gemeentewet zou deze functie onverenig baar zijn met het raadslidmaatschap. De andere fracties daarentegen stelden zich op het standpunt, dat het lyceum met geregeld is in de M.O.-wet en dat de artikelen uit de gemeentewet die daarop betrekking hebben dan ook niet van toe passing zijn op leraren aan lycea. Daar de stemmen staakten, moesten gedepu teerden over de toelating van het K.N.P.- lid beslissen. De tegenstanders van de toelating kun- ?n nu nog in beroep gaan by de kroon. _it is zeven jaar geleden, toen de heer Weyers nog candidaat was van de K.V.P., ook gebeurd De Kroon heeft toen de be schikking van gedeputeerden, waarbij met toelating accoofd werd gegaan, ver nietigd. Zandscheepje op Maas bij Rotterdam overvaren Ter hoogte van de Feyenoordkade te Rotterdam is gisteren het sleepschip St Antonius (463 brt), dat met een lading zand onderweg was naar de Konings haven in ae Maas overvaren en in korte tijd gezonken. De beide opvarenden, de 41-jarige schipper A. de Braber uit Rotterdam de matroos H. J. Mooren uit Moordrecht konden in -veiligheid worden gebracht. De schipper liep echter verwondingen het ziekenhuis Bethesda vervoerd. De St Antonius werd aangevaren door het Rijnschip Vulcaan 5 van tie N V. Handels- en Transportmy te Rotterdam. De St Antonius was het eigendom van de *a. Gebr. Reymers. die aan de Maas kade te Rotterdam gevestigd is. Australië, welke door iedere State af zonderlijk wordt beheerd. In bet afgelopen jaar stond Victoria aan de spits met een tekort van (tn ronde cijfers» ruim zes millioen gulden; dan volgde Zuid-Australië met vijf mil lioen; New South Wales met bijna drie millioen; Tasmanië met ruim een mil lioen. Met allerlei „drives" wordt getracht de verliezen te verminderen; over om zetten in winst zullen we maar niet spreken! Het zijn vooral de grote lijnen, die veel uitgaven vergen voor aanleg en onderhoud. Ondanks een intensief treinverkeer rond de grote steden en de vrij grote snelheden, die meestal boven de 100 km gaat, vinden er weinig ongelukken plaats, zoals b.v. het vorig jaar in óe buurt van Sydney gebeurde. Dit komt oojr.-doordat men de beschik king hééft over veel" afzonderlijke spo- rep b.v. voor het goederenvervoer, snel treinen enz. Wanneer men weet, dat al leen in New South Wales jaarlijks 300 millioen personen door de spoorwegen worden vervoerd, dan blijkt hieruit van welke betékenis dit is. Het is -thans juist drie jaar méér dan een eeuw geleden, dat de eerste spoor lijn in Australië werd aangelegd, bJ. van Sydney naar Paramatta; een afstand van" 20 km. Thans ligt er 50.000 km spoorlijn door Australië en ziet men op de grote lijnen het modernste materiaal in gebruik. Er zijn air-conditioned treinen en men heeft Diesel locomotieven, die een snel heid van 150 km bereiken. Maar, die zijn er voor het lange-af- stand vervoer, dat soms dagen vordert, zoals b.v. van Port Pirie in Zuid-Austra- lië naar Kalgoorlie in Wesl-Austrsliè. waarm het langste rechte stuk spoorl^n ter wereld (480 km) zich bevindt. Iets nieuws van Clarmar Zomertoiletjes van kunstzijde en Zwitserse kant Wanneer in ons natte, regenrljke landje de zomer eindelijk is aangebroken en de zon de verkilde Nederlanders verwarmt, dan is het voor onze vrouwelijke land genoten de hoogste tijd om zich te steken in haar luchtige, dikwijls felgekleurde hoogzomer-toiletjes, waarvan zy er helaas maar zo weinige in hear kast behoeft tc hebben. De jongedame op de bovenste foto toont, dat zy even verrukt is van de blouse, die z(j draagt, als wij d»t zyn. Zij werd gemaakt bij de Engelse zaak CUxmar, van kunstzijde en Zwit serse kant, en volgens een heel eenvoudig model. De ontwerper liet de gebruikte materialen voor zichzelf spreken, en het blijkt, dat hy daar goed aan deed; er zullen veel vrouwen zijn. die deze blouse graag zouden willen dragen, en er zullen er maar weinig zijn, welke hy niet zou staan. Het meisje op de onderste foto houdt van een grapje. Zy garneerde haar japonnetje van grijze zijden tweed, een z.g. doorknoopmodel. met een hooggeslo ten, kraagje, en een reusachtige witte piqué kraag, dia meer mogelijkheden in zich bergï, dan men op het eerste gezicht zou denken." Wanneer zij er behoefte aan heeft, kan zij namely* de kraag „om toveren" in een grote hoed. De ontwer per van de japon en de kraag is de Engelsman Robert Dorland, die voor de kraag werd geïnspireerd op de grote kragen, die de vrouwen en dochters van de Puriteinen, die per „Mayflower" Enge land verlieten, indertijd op hun japonnen droegen. Toen voripde hij da strenge af sluiting van de Ingetogen kleding, thans brengt hij slecht* een grappige noot aan een pretentieloos jurkje, en dient hij eigenlijk alleen maar ter versiering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 7