Laniel zeilt tussen de klippen door Onder de Sahara ligt een zee, groter dan Frankrijk Opvoering van de „Lulu" werd een evenement Academische examens ZATERDAG II IUU 1953 „Waf je te veel weegt, val je wel al" Wim Dussels wereldreis begon met een luxe leventje Maar de ontberingsverhalen komen straks wel uit de rimboe (Van ome medewerker Wim Dussel) PARIJS, Zaterdag. Als u nou denkt dat het zo gemakkelijk is gegaannee. Want al ben ik dan precies op tijd uit mijn Groningen vertrokken, al héb ik met een gangetje van tachtig kilometer over de Afsluitdijk gereden (met een to taal gewicht van driehonderd en zestig kilo), al ben ik op tijd in Amsterdam aan gekomenEnfin, laat ik het maar zeg gen: het viel tóch niet mee. Dat ik een blik olie verloor is niet mijn schuld, maar die van het riempje, dat los schoot. Dat ik met de hele santekraam op de pont bij Velsen omviel, kwam door de schok waarmee we tegen de oever liepen. En dat ik in Amsterdam bijna verongelukte tussen een tram en een monster van een vrachtauto, komt, om dat de Haarlemmerstraat zo idioot nauw is. Maar één ding geef ik toe: ik had niet zoveel bagage mee moeten nemen. Dat is, eerlijk gezegd, altijd al mijn fout geweest. Ik heb in Indonesië drie of vier kisten gehad, de Nederlandse Missie in Tokio heeft eens een halve kelder vol spullen gehad, die ik dacht nodig te hebben in Korea, en zelfs op een doodgewoon week end in Nederland sleepte ik minstens één koffer mee. Daarom was het wel een beetje moeilijk Maar goed, ik heb het opgelost. De taperecorder van 40 kilo is weer in Hil versum en ik hoop dat de technici, die zich zo ingespannen hebben om het zaakje in orde te maken, niet al te boos zijn. Overigens: ik heb nu een doosje bij me, dat ik in mijn binnenzak draag, dat nog geen kilo weegt en waarmee ik eenz« resultaat hoop te bereiken En dan heb ik aan de grens nog kleren achtergelaten. Een goede kennis van me gaf me wat nylon ondergoed (en niet, zoals ik hier in een Nederlandse krant las: „een complete kledinguitrus- ting"), waardoor ik dus weer een paar kilo „gewoon" ondergoed kon misse: Bovendien heb ik het aantal sokken, zakdoeken, handd^ken, pyama's en dies meer zij tot de helft van het spronkelijke aantal verminderd, zodat ik nu bijna op het gewicht ben. „Wat je nu nog te veel weegt val j< wel af," zeiden de vrienden die me tot de-grens brachten.... Na de grens begon het drama eigenlijk. Want er stond een meneer aan de ander, kant, die zei, dat het hem een genoegen was mij, de wereldreiziger, welkom heten namens de Belgische directie v mijn" oliemaatschappij. Of hij me na?r Antwerpen mocht brengen? paar wachtte op me, want er zou een persconfe rentie zijnEn voor mijn verbaasde gezicht stapte hij in een slee en reed voor e uit, richting Antwerpen.... Ik geef het u te doen om een „slee" j te houden over de hier-en-daar slechte Belgische wegen en om diezelfde slee niet het oog te verliezen in het woelige Antwerpen. Maar het is gelukt. De rest trouwens ook: de kennismaking met allerlei olia en, de pers, de champagne en wat daar zo bij hoort. Het is me gelukt me vertrouwd te ma- en met de wetenschap, dat dit slechts >n begin was en dat er de volgende dag In Brussel wéér zoiets zou plaats hebben Maandag in Parijs nog eens. Ik heb zélfs voorgenomen de eerste dagen i te denken aan de belofte aan de redactie, kampeerverhalen te schrijven. Want ik heb gekampeerd in Antwerpen in een de betere hotels met een „chambre pour monsieur avec bain". Het diner was héér lijk: champions op toast, rijst met kerry p, en weet-ik-wat-nog-meer. Ik heb vanwege de gewichtsbesparing op bagage, dit alles mee moeten maken in een khaki- broek met Harry-Truman-hemd-boven de-broek en ik heb 's nachts niet ge slapen vanwege de angst voor de reke ning. En toen ik de volgende morgen aan d< kas vroeg hoeveel het was, boog men ah en knipmes en zei: „Everything is paid, ir." (Dit Engels, vanwege Harry Tru- En ze pakten met z'n drieën mijn (nog altijd) omvangrijke bagage en vroeg. „Your car, sir?" En u had de gezichten van die lui m< ten zien, toen daar buiten, tussen Cadil lacs, Packards, Mercury's en Oldsmobiles, mijn Globemaster stond, omringd door schare Antwerpenaren Carillon bespeeld met stijve arm Beiaardier Staf Nees had auto-ongeluk De Mechelse beiaardier Staf Nees. die Donderdag het nieuwe carillon in de Sint Stevenstoren te Nijmegen heeft be speeld. heeft, naar thans bekend is ge worden, op weg naar de Keizer Karelstad een auto-ongeluk gehad. Bü Tilburg werd de auto van de beiaar dier bij een botsing zwaar beschadigd. De inzittenden moesten naar het zieken huis in Tilburg worden vervoerd. He' bleek, dat Staf Nees geen noemenswaar dig letsel had opgelopen, zodat hij met een auto van de gemeente Nijmegen naar de Waalstad kon worden gebracht. Al leen de rechter arm van de beiaardier was enigszins stijf, doch dit heeft blijk baar geen invloed gehad op zijn spel. Loods van de Meerkerk vrijgesproken De correctionele rechtbank te Antwer pen, heeft gisteren de Antwerpse loods van het Britse schip Hildernile, dat op 23 April 1952 op de Schelde in aanvaring kwam met het Nederlandsche schip Meer kerk, tot een voorwaardelijke 'straf een maand gevangenis en 2000 fr. -boete veroordeeld wegens onvoorzichtigheid, die de dood van een der Britse opvaren den tengevolge had. De Verenigde Nederlandse Scheepvaart maatschappij ontving de symbolische franc schadevergoeding. De loods van de Meerkerk werd vrij gesproken. Bij de geallieerde luchtmacht Minister Staf bezocht Fontainebleau De Nederlandse minister van Oorlog, ir C. Staf. heeft gisteren een bezoek ge bracht aan het hoofdkwartier van d allïeerde luchtmacht in Midden-Europa te Fontainebleau. De minister was vergezeld van gene raal B. B. M. P. van Griethuijsen, hoofd van de Nederlandse verbindingsnvissie bij het geallieerde hoofdkwartier. Hij werd over vliegtuigen en vliegvelden, die on der commando van het hoofdkwartier staan, ingelicht door vice-maarschalk John Plant van de Canadese luchtmacht, waarnemend stafchef te Fontainebleau. Minister Staf werd bij aankomst be groet door de opperbevelhebber gene raal Lauris Norstad, en door commodore Wartena van de Koninklijke luchtmacht. Handel in broodgranen pas over half jaar vrij Over het voornemen om de handel in broodgranen vrij te laten, zijn in Den Haag reeds voorbereidende besprekingen gaande. Het is echter duidelijk, dat de terug keer naar de vrije handel tal van admi nistratieve vraagstukken opwerpt. Vol gens betrokkenen, is het dan ook zeer d« vraag, of reeds binnen drie of vier maan den alle thans bestaande voorschriften en beperkingen zullen kunnen verdwij nen. Naar veler mening zou het nog wel eens een half jaar tot ten hoogste eer kunnen duren. alvorens het gestelde doel geheel bereikt zal zijn. Het begint vervelend te worden, omdat U óók zit te wachten op mijn kanjpeer- ontberingsverhalen, maar ik kan niets aan doen: Brussel was niets v mij. Pers, foto's, champagne en toast. Om uur 's middags kon ik weg. Om elf nu zit ik, vijf hoog, te tikken. Naast igt een stapel onbeantwoorde brie maar ook déar mag ik nog niel beginnen. Want er klopt net iemand op de deur die zegt: „Un peu de silence, il vous plait, c'est nuit, monsieur Daarom ga ik maar slapen. Voor het ;rst sinds een paar dagen góéd. Mag het even? Onthoudt dit goed Wel krijgsrosgeen krijgspaard, wel karrepaard, geen karreros U heelt en U hebt, U kan en U kunt, U zal en U zult, U mag en U moogt Mééi voedsel nodig doornen geplaveid (Let a.u.b. op de schone beeldspraak!) Ik heb dit pas weer ondervonden. Ik kreeg nl. een lieve aai lezeres (op papier natuurlijk en •er en deugd), maar daarna een tik op mijn schrijvende vingers. En wel deze vorm: „Wac mij echter van dr Dominicus erg tegenviel was. dat ook hij zich liet verleiden om een werkwoords- de 3de pers. enk. te plaatsen, achter het persoonlijk voornaamwoord „U". En dan bovendien nog: „Foei. dr Dominicus. dat moest U als Nederlands leraar toch weten!" Ge begrijpt dat ik mij diep schaam de zó deerlijk gezondigd te hebben. Maar toen de eerste schrik en schaamte voor- (ach, hoe snel gaat dit vaak), dacht ik dat het goed zou zijn aan deze zaak enige aandacht te wijden, om i standjes te voorkomen. tijd dat men gaarne UEdele gebruikte voor U. ja zelfs vinden we in de „Scheepspraat" van Huygens als be- titelingsvorm „jouwerliefde" en in def tige 19de eeuwse stukken ook nog wel LANIEL is er weliswaar in geslaagd, zijn financiële voorstellen door de Kamer te dogn aanvaarden, maar men kan moeilijk volhouden dat het een be vredigende ronde is geweest! Zijn succes is echter daarom opvallend, waar het aangeboden, financiële bouquet door dg Grote plannen om woestijn vruchtbaar te maken Men heeft een 10-jaren plan voor de Sahara opgesteld, dat ten doel heeft om deze woestijn een ander gezicht te geven en door bevloeiing de Sahara tot een vruchtbaar gebied te maken. Ongeveer 1500 dorpen en oasen zullen worden aangelegd, als een eerste begin, die door een uitgestrekt wegennet verbonden zullen worden. Midden in de Sahara zal men dan scholen, ziekenhuizen en radio's kunnen vinden. Het leven zal zich er dan Klop op de de UI vestigen in grote gebieden van wat eens van de onherbergzaamste streken ter wereld was, en nog is. Midden in de dorpen zal het leven vruchtbaar moet maken. Vruchtbaar, zo als de Sahara eens geweest is, getuigen de historische grotschilderingen. Hoe heeft deze ondergrondse zee zich door de eeuwen heen kunnen handhaven? Prof. Savornin, de eigenlijke ontdekker gevende water worden opgepompt gebruikt worden voor de bevïoeiing van de omliggende streken. Iedere familie verkrijgt één hectare grond met een flin ke hoeveelheid dadelpalmen. Ook heeft men een programma voor de electrifi- catie voorhanden, dat echter slechts in zéér kleine gedeelten uitgevoerd kan worden. Met dit fantastische programma ls reeds een begin gemaakt. Een streek van 300 km lang en ca 10 km breed reeds bewoonbaar gemaakt. Bij El Fayan is een nieuw dorp practisch gereed. Hier Financieel Overzicht [van de week) Hausse in cultuurwaarden kwam tot staan zonder enige reactie van betekenis De hausse in cultuurwaarden is deze week tot staan gekomen zonder dat tot dusver een reactie van betekenis op de voorafgaande koersrijzing zich heeft voor gedaan. De effectenmarkt bleef algemeen goed prijshoudend, nadat in de eerste dagen dezer berichtsperiode koerswinsten de overhand hadden. Hier en daar vond belangrijke koersstijging plaats, maar algemeen gezien kon er gesproken wor- '?n van een rustige markt. De toevloed van nieuwe liquiditeiten uit hoofde van de betaling van winstuit keringen, had een stimulerende uitwer king op de aankooporders ter beurze. Alleen via het dividend van de Konink lijke kwam een bedrag van naar schat ting 50 a 60 millioen disponibel en al zal dit gehele bedrag wel niet voor belegging zijn aangewend, mag men aannemen belangrijk deel daarvan voor uitbrei ding van de effectenportefeuille is aange- Deze week is de mededeling verschenen van de Deli-cultuurmaatschappijen, be treffende het aanbod tot omwisseling van aand. Deli Batavia Tabak en Rubber m eert. Deli Mij. In het bericht wordt ver klaard. dat de besturen der drie betrok ken ondernemingen in volkomen onder linge overeenstemming tot het gepubli ceerd ruilaanbod zijn gekomen. Men heeft rekening gehouden met de intrinsieke waarde van de onderhavige aandelen, met de beurskoers, met de deelnemingen en de spreiding van de belangen. Een buiten staander kan echter geen kennis nemen de vertrouwelijke uitgewisselde uit voerige bedrijfsgegevens en is feitelijk aangewezen op het advies van de betrok ken besturen. Het heeft o.I. ook betrekkelijk weinig zin om over de al of niet juiste koers- waardering van het aanbod te redetwis ten, omdat het voor de particuliere hou der van aand. Deli Batavia Tabak en Rub ber aanbevelenswaardig moet worden ge acht tot de omwisseling over te gaan Immers zou hij zulks niet doen, dan wan een incourant bezit straks zijn deel, ter wijl de eert. Deli Mij een brede markt krijgen. De effectenbeurs heeft deze week de bestaande ongemotiveerde koersverschil len tussen de drie betrokken fondsen ge nivelleerd. De eert- Deli Mij waren wa' zwakker gestemd. Er zal natuurlijk wel wat aanbod zijn geweest van winst- nemers. De overige cultuurwaarden bleven geveer prijshoudend, maar de opwaartse beweging, welke vorige week de dacht trok. werd niet voortgezet. Op de vergadering van de Deli Bat. Rubber vi klaarde het bestuur, niet pessimistisch zijn over de toekomst van de rubber op lange termijn. De huidige prijs is nog lonend voor efficiënt werkende maat schappijen. maar sommige kleinere onder- nemingen kunnen op het ogenblik niel meer rendabel werken. Van de internationale fondsen w aand. Koninklijke beter gestemd en dividend van 12 pet, dat er deze week af ging. werd gedeeltelijk ingehaald. Unile- lag erg rustig in de markt. Philips konden enig koersavans behalen, nadat medegedeeld was, dat alle aand. in por tefeuille bij de maatschappij, nu w geplaatst. De aand. Alg. Kunstzijde Unie n gevraagd op het bericht, dat gunstige regeling was getroffen tussen de Aku en de Vereinigte Glanzstoff, waar door een goede samenwerking is verze kerd. Van de locale industriële waarden trok ken aand. Frank Rijsdijk de aandacht, nadat het verslag was gepubliceerd. Er wordt een onveranderd dividend vai pet op het door herkapitalisatiie verdub beld aandelenkapitaal uitgekeerd. Het di vidend van 12 pet. illustreert de sterke reservepositie van de maatschappij, omdat volgens de fiscale balans minstens voor 200 pet. van het thans geplaktst kapitaal aan reserves aanwezig moet zijn. De uitzichten voor het nieuwe boekjaar den door dc directie gunstig geacht. Electromotoren „Dordt" wist een verdere koerswinst te behalen als nawerking var het gunstig verslag. Van Berkel heeft een bevredigend ver- slag gepubliceerd en de export is geste gen. De buitenlandse dochtermaatschap pijen hebben, op een enkele uitzondering na. behoorlijk gewerkt. De vooruitzichten lijken zich bevredigend te ontwikkelen, het dividend is verhoogd van 6 tot 7 pet. Hoe moeilijk het is om een nieuwe in dustrie te stichten en rendabel te maken, is weer gebleken uit het verslag der Ned. Amerik. Fittingfabriek te Deventer. Het verlies is met f Hi millioen tot f2 mil lioen gestegen. Medegedeeld wordt, dat de fittingmarkt verzadigd is en de raden van gereed product een aan kelijik bedrag in beslag nemen. Behalve met het verlies van f2 millioen zit men nog met f 1millioen af te schrijven oprichtingskosten. Een na logs bedrijf, dat niet meer van de gun stige conjunctuur heeft kunnen profi- Scheepvaartaandelen lagen veronacht zaamd in de markt. Zolang de vrachten- markt geen opleving te zien geeft, kan men niet verwachten, dat scheepvaart aandelen ter beurze de aandacht zullen krijgen. Furness Scheepvaart Agentuur lag vast in de markt, al moest later een ge deelte van de koerswinst worden prijs gegeven. Indonesische gemeentelijke obligaties waren wat beter gestemd op het bericht van een uitloting van obl. Buitenzorg. De beleggingsmarkt bleef aan de vaste Amerikaanse waarden waren rustig, in overeenstemming met Wallstreet. zullen geselecteerde inheemsen worden opgeleid tot technisch adviseur voor de komende dorpen. Met het oog op de ge projecteerde spoorlijn, dwars door de Sahara, zijn de dorpen in een lange rechte lijn gebouwd. Om verwaarlozing va v verworven vruchtbare gronden te verhinderen zal de uit te geven grond uitsluitend worden verpacht. Het gehele project klinkt bijna als een fantasie van een Jules Verne, maar is het resultaat van jarenlange onderzoe kingen en wetenschappelijke resultaten. Dit heeft het dan ook mogelijk gemaakt dat de eerste plannen in de waterloze woestenij van de Mzab-Tales werden uit gevoerd. En de tot nu toe bereikte resul taten zijn slechts het begin van het ge hele gigantische plan om de woestijn in vruchtbaar land te veranderen. Dit alles is echter slechts mogelijk door de aanwezigheid van een enorm groot zoetwatermeer onder de Sahara. Het is ongeveer zo groot als Frankrijk en loopt het Atlasgebergte tot de Libysche woestijn. Bij Libye ligt de zee ongeveer een 1200 meter onder de grond! In 1937 werd voor de eerste maal deze onder grondse zee aangetoond door middel van boringen. Verdere onderzoekingen volg den, maar de oorlog onderbrak ook hier de werkzaamheden. In 1948 werden de boringen hervat die resulteerden in het 10-jarenplan dat de Sahara met behulp van dit ondergrondse waterbekken kiezel en steen. Een verbinding Middellandse Zee is er niet, maar ondergrondse waterbekken verliest, v het naar de oppervlakte is gelegen, jaar lijks ettelijke milliarden kubieke water, door de hitte van de zon. I lies wordt echter geheel gecompenseerd door de regen die door het Atlasgebergte wordt opgevangen en waardoor deze ondergrondse zee voortdurend wordt ge- het meest intensiefste watergebruik het voed". Op deze wijze kan dus zelfs bij het meest intensiefste watergebruik het ondergrondse waterbekken niet opdrogen De hoeveelheid Atlasgebergte bedraagt. het kader Holland Festival Verlengd snoer Grootste lol voor de Stedelijke Opera van Essen DE OPERA „LULU" van Alban Berg, die gisteravond in het kader van het Holland Festival door de Sted. Opera van Essen in het gebouw voor K. en W. te 's-Gr-avenhage werd opgevoerd, heeft het nog vrij talrijke publiek eigenlijk in twee kampen verdeeld. Er was öf grote waardering öf verguizing en beide standpunten kunnen we begrijpen, al hadden we ook nog wel een middenweg verwacht, speciaal bij hen die uit hoofde van hun beroep hierover moesten schrijven. Voor hen die het werk nooit gezien of gehoord hebben en zelfs nimmer de partituur analyseerden, is het niet mogelijk een positief oordeel uit te spreken, hetzij lovend, hetzij lakend. Een grondige bestudering van deze leerling Berg deze formule zo kundig, muzikaal en 2o expressief gebruikt. we zijn kunst van het twaalftonen- systeem absoluut „einmalig" kunnen en er na hem niemand me geweest, die dit handwerk zo geniaal hanteerde, kon hanteren. Het is nu vrij goedkoop alleen maar te constateren, dat dit systeem verouderd is (zo gezien is de romantiek van Brahms en Schubert ook verouderd), maar Berg leefde eenmaal niet in 1953 en daarom kunnen we voor het gebruik van dit systeem door deze componist toch grote wa dering hebben. Alban Berg heeft hier een diepte een muzikale expressie bereikt, die nog groter zijn dan in zijn meer populaire opera „Wozzeck". De tragiek var beide Wedekind-drama's ..Erdgeist' „Büchse der Pandora" heeft bij Berg een sterke muzikale gestalte gekregen en de verdierlijkte Lulu-figuur van We- dekind is bij Berg een echt levend men: geworden. Of hij nu in een bepaald frag ment zijn toevlucht moest zoeken tot eer film, doet niets af aan de waarde van deze opera, evenmin als het ontbreken van (eveneens verouderde) lange bel canto-aria's. Muzikaal gezien is ook al kunnèn e gegronde bezwaren aanvoeren tegen de tekst deze opera een grootse schep ping. in feite veel minder uiterlijk zin nelijk dan vele opera's van Wagner. De moed die de Sted. Opera van Essen opbracht om dit ontzettend zware werk op te voeren, kan niet anders dan be wonderd worden. Dit prachtige opera gezelschap. waarin alle medewerkenden van het minder belangrijke orkestlid tot de belangrijke solist toe volkomen op elkaar zijn ingespeeld, heeft hiermee ge toond wat het betekent e«"i opera perfect op te voeren. Voor een groot gedeelte is dit te danken aan de uitnemende regie van een kunstenaar als Hans Hartleb, alsmede aan de uiterst kundige en mu zikale directie van Gustav König, de Generalmusikdirektor uit Essen. Het is onmogelijk alle solisten te men en ook niet nodig, omdat allen de grootste prestaties hebben geleverd. Een uitzondering maken we voor enkele bij zondere vertolkingen. Allereerst de so praan Carla Spletter. niet alleen in per soon maar ook als zangeres en actrice Edelheid". Daardoor kon bij het algemeen gebruik van U in de plaats deze oudere vormen licht iets van ae 3de-persoonsgedachte overblijven en dus zei men: „U heeft, U kan, U zal, U mag. U is" enz. Maar „U" is ook een andere vorm voor „gij" en daaruit volgt dan dat men gemakkelijk de tweede-per soonsvorm bezigde en schreef: „U hebt, U kunt, U zult. U moogt. U zijt". De oppervlakkige taalbeschouwer of liever de niet-taalbeluisteraar zal dus tot de gevolgtrekking komen: „Ze zijn beide goed. men mag ze dus door elkaar ge bruiken". Dit laatste is echter weer niet geheel juist. Behalve taal gebruik be staat er ook een s t ij 1 gebruik. En nu kan het heel gemakkelijk voorkomen dat men in de ene soort stijl een woord be zigt. maar in de andere niet, hoewel men toch hetzelfde bedoelt. Een grafdelver kan niet vervangen worden door een groevedelver. hoewel een predikant wel woord bij de groeve kan spreken. Een krijgsros kan men niet veranderen krijgspaard, noch een karrepaard karreros. Waarom niet? De be tekenissen komen toch overeen. Ja. maai stijlverschil. Zo is het ook mir met de bovengenoemde werk woordsvormen. Er zijn gevallen waai kan bezigen, maar er zijr ook andere, waar men stellig „ik wilde' zeggen. Dit komt doordat het laatste toch altyd een beetje statiger, deftiger zelfs verhevener klinkt dan het Ditzelfde verschil komt ook enigszins tot uiting in „U heeft" en „U hebt". Het deftiger of verzorgder dan het tweede. Een onzer beste taalgeleer den merkte dienaangaande op: „daarvoor heeft het eerste ook de oudste brieven" Het lijkt mij toe dat hij gelijk heeft. Ik hetzelfde onderscheid kan maken tussen U zal en U zult: U kan U kunt: U moogt en U mag: U zijt U is, waarbij echter het merkwaardige geval zich voordoet, dat bij „U moogt" ,U zijt" de gij-vorm (dus de tweede persoon) juist de deftigste is. Men ziet: in de taal moet men niet te gauw it een regel geen uitzonderingen heeft. Tegenwoordig hoort men zelfs alge- ieen „U bent", zó algemeen zelfs, dat ten het ook al veel geschreven ziet. Mij klinkt dit altijd nog een beetje zonder ling in de oren. omdat het een vermen ging is van een gemeenzame vorm (je) en een deftige of niet-gemeenzame (U). Maar een taal is nu eenmaal een groeiend organisme en als een vóór- naamwoord tweede persoon een derde- persoonsvorm van het werkwoord achter zich kan krijgen, waarom zou het dan onmogelijk woord van de tweede persoon van tiger aard een werkwoordsvorm va niet-deftige soort naast zich krijgt' Ik geloof dus dat ik hiermee duidelijk heb gemaakt dat ik niet aan een analo gievorming (een navolging door overeen komst) denk, zoals het geval is bij: ik gaat. onder invloed van j e gaat en der gelijke, die nog niet als goed Nederlands worden beschouwd, of zoals „hullie" wellicht zijn ontstaan te danken heeft aan .jullie". In vele van deze gevallen moeten het taalgevoel en de smaak be slissen. Ik zal zelf nooit „hullie" gebrui ken, maar ik heb het vaak gehoord, ik het niet verwachtte. Evenmin zal ik zeggen: „Hun hebben het gedaan", dit foutieve gebruik van „hun" dringt in Den Haag en wellicht elders zich steeds hoger opw bezigd door mensen die iemand uit lachen als hij „ik heeft" zegt of over „applesienen" spreekt, maar dit is ten slotte slechts een gradueel verschil. Ik hoop dat ik hiermee alle verdere toorn-uitbarstingen op dit gebied heb bezworen en dat ik weer in de gunst mijn lezeres ben gekomen. DEN HAAG. Dr F. C. DOMINICUS. desbetreffende commissie uit de Frar.se Kamer aanvankelijk zeer critisch werd beoordeeld. Maar goed, L!aniel kan zijr. koers blijven volgen om aan te sturen op een financieél en economisch enigs zins hersteld Frankrijk. Een nieuwe le ning bij de Bar.k van Frankrijk, nieuwe belastingen, hervormingen in overheids diensten en genationaliseerde bedrijven! De Kamer heeft hem geruggesteund, na dat Laniel de vertrouwenskwestie had gesteld. Tekenend voor de situatie is zeer zeker, dat de nieuwe belastinghef fing. die verhoging van de belasting op alcohol betekent, in Frankrijk werd ge accepteerd. De r.ieuwe lening bij ae Bank van Frankrijk was vooral nood zakelijk. omdat aan de allereerste ver plichtingen van de regering moest kur. 't Verklaarde uitzicht worden vol- daan, namelijk het salarissen en pensioenen, tweede symptoom van de het politiek verziekte zowel wat de schrijver van de tekst, Frank Wedekind, als de componist van de muziek, Alban Berg, betreft, zal heel wat klaarheid brengen in het laby rinth van gevoelens en noten. Woord en toon moeten we dan niet zien in het licht van onze tijd, maar in dat van de tijd van hun ontstaan. We kunnen dan tot de conclusie komen, dat we zowel boven de psychologische problemen uit het libretto van Wedekind als boven het muziektechnische systeem van de com ponist Alban Berg zijn uitgegroeid, maar dit sluit natuurlijk geen waardebepaling Stond Wedekind scherp de schijnheilig heid van de burgerlijke samenleving van zijn tijd voor ogen. Alban Berg leefde op de grens van twee muziekwerelden en we hebben zijn opera „Lulu" dan ook alleen maar te zien tegen de achtergrond van de muzikale evolutie. Een evolutie waarin de waai-de van het tonaliteits- begrip werd aangetast en waardoor alle 12 tonen van het octaaf als volkomen gelijkwaardig werden beschouwd. Er is geen tonica, geen dominant meer, slechts 12 zelfstandige tonen, die alle om de gelijkwaardigheid vast te houden even vaak moeten optreden. Op die door de componist opgestelde 12 tonenreeks (on verschillig in welke volgorde) wordt dan het gehele werk gebouwd. Noem het een experiment, een ver nuftige formule wellicht, toegegeven, maar meer nog dan Schönberg heeft de Conflict over programmaleiding Robert Box nam ont slag bij V.P.R.O. De heer Robert Box, hoofd van de pro- grammadienst van de VP.R.O., heeft aar het bestuur van deze omroepvereniging zijn ontslag aangeboden en legt met in gang van 1 Augustus as. zijn functie neer Hij heeft dit besluit genomen, omdat tus sen hem en het bestuur een verschil var inzicht was gerezen over de verantwoor delijkheid voor bepaalde uitzendingen waarvoor de heer Box wel de verant woordelijkheid meende te moeten dragen, doch waarbij hij geen invloed had op de samenstelling en keuze der medewerkers. De heer Box is aan de V.P.R.O. verbon den geweest sinds de hervatting va werkzaamheden der omroepverenigingen na de opheffing van Radio Nederland in Overgangstijd, waarvan hij ook reeds medewerker was. uitkeren Zulks is toestand Frankrijk. Gelukkig dus, dat Laniel de middelen heeft gekregen voor het zee kiezen van zijn schip, dat een bekwame hand aan het roer moet hebben. Van international betekenis is, dat Laniels minister van Buit. Zaken. Bidault, die op de confe rentie der vertegenwoordigers van ce Westelijke „Gróte Drie" te Washinz'on de Franse belangen behartigt, er nu wat beter voorstaat. Niet zo heel veel na tuurlijk. aangezien de crisis in Frank rijk nog lang niet overwonnen is. ter wijl er ten aanzien van de overzeese moeilijkheden, in Indo-China en in Tu nis en Marokko, nog weinig zekerheid bestaat. Het schijnt wel of de moeilijkheden zich steeds opstapelen. Immers nu weer wil de groep Arabisch-Aziatische lancen ce kwesties Tunis en Marokko op ae agenda plaatsen van de komende ver gadering der Assemblée van de V N Ondanks de Franse „goodwill" om :n tnilo-Chira zoveel mogelijk zelfbestuur te geven, val» niet te voorspellen of in Vietnam, Laos en Cambodja de situatie rooskleuriger zal worden. Is, om een voorbeeld te noemen, in Indonesië (ons vroegere Indië) de toestand, om het bp- scheiden te zeggen-, nu redelijker? Ver geten wij niet, dat de actie der com munistische rebellen, onder Ho Tsji Minh, een groot ge-vaar vormt in Indo- China. terwijl Amerika zich steeds min der geneigd toont de Fransen financieel te blijven steunen. Men kent het recept van Amerika voor verzeese „koloniale" moeilijkheden der Westelijke partners: matiging. ..appease ment", zoveel mogelijk concessies, ten einde betrouwbare partners te kweken de strijd tegen het extremistische ununisme. De vraag is, hoever men hierbij kan en moet gaan. De Fransen Indo-China in de Tonkin delta een moeizame strijd tegen 60.000 guerilla's en het ziet er naar uit, dat de Invasie in Laos. zodra het herfst wordt, zal worden voortgezet. De Fransen stui ten bij het verlenen van zelfbestuur, waarover onderhandelingen worden aan geknoopt. op de onaangename moeilijk heid. dat een deel der bevolking in de Indo-Chinese staten de communistische Vietmin-h op clandestiene wijze steunt. De nieuwe opperbevelhebber in Indo- China, generaal Navarre, heeft de han den niet vrij voor grote operaties en het opmerkelijk, dat na het uitgebrachte rapport van Navarre te Parijs, nieuwe Laos, Vietnam en Cam bodja volgden. Niet slechts, dat Indo- China een zwaar blok is aan het been Laniel. maar ook de politieke druk Amerika en bepaalde kringen uit de is hinderlijk bij het regelen der Franse overzeese aangelegenheden. Reeds werd door Reuter gemeld, dat de premier van Laos, momenteel ademende in de atmosfeer der Franse Lichtstad, zijn voldoening te kennen gaf over de Jongste Franse concessies. Ook het staatshoofd van Vietnam. Bao Dal, en diens regering, is met de Franse beloften Ingenomen. Echter verklaarde de pre mier van Cambodja dus de derde staat binnen de Franse Unie, dat de jongste Franse nota inzake grotere onafhanke lijkheid de Cambodjanen niet geheel bevredigt. Na zovele Franse „beloften" is deze ïndoohinese reserve wel begrijpelijk, maar aan de andere kant moet Parijs weten of in de strijd tegen de communis tische Vietminh de regeringen van Laos, Vietnam en Cambodja geheel aan Fran se zijde staan. Spoedig zullen de onder handelingen over nog meer zelfbestuur aanvangen. Gift aan Chr. Geref. Kerken voor de watersnood Van de Chr. Reformed Church in de Ver. Staten ontvingen deputaten voor evacuatie- en watersnoodschade der Chr. Geref. Kerken een bedrag van ruim 19 000 dollar, om de door de watersnood getroffenen te helpen. DELFT, 10 Juli - lectrotechnisch Ir: Grootegast. J H I .nd, P v d Berg Rtjsc H Bosma i Schiedam Coi C W v Es Rotterdam, dam. J T de Jager DU iterdam. J Krebbers 1 i Apeldoorn. H J Lore een ideale Lulu. Dit was zang en spel zoals we maar zelden horen en zien, een openbaring. Ook Julius Jüllich als dr Schön en Trude Roessler als Grafin Geschwitz noemen we afzonderlijk om het hoge peil van hun kunst Karl Maria Brucklacher als de Medizinalrat en Jack the Ripper was onverbeterlijk en Helene Millauer was als gymnasiast voortreffe lijk in actie. De gehele aankleding van deze pluchewereld was prachtig verzorgd door Gerd Richter. Het langdurige ap plaus en de bloemen waren volkomen verdiend en we kunnen de Sted. Opera van Essen slechts lof toe zwaaien voor deze opvoering. Voor de inhoud van het werk verwijzen we naar ons artikel van 23 Juni j.l. Corn. Basoekl. P Sand, baum Schiedam. Idzerda 's-Gravenhage, AMSTERDAM. 10 Juli. G.U. Geslaagd veningen. voor doe. soc. aardrijkskunde mej. M. Rem- Piceni Amsterdam melts, H. Hoetink, J. E. de Rooy (Amster- Y F v Popta Blo. dam); voor doet. aardrijkskunde (vrije stu dierichting) A. R. Goudswaard, J. H. W. Lijfering (Amsterdam): voor cand. sociale aardrijksk. W. Th. H. Strikkers (Alkmaar). W. J. J. M. Zijp, J. D. Buissink, M. Smit (Amsterdam): voor cand. Engels M. Snoep (Amsterdam, voor doet. Engels mej. Th. Ttlnissen (Hilversum), mej. A. L. Hijmans (Amsterdam) en met lof W. H. Toppen (Amsterdam): voor doet. econ. H. J. Zeggelt cn P. A. Biemond (Amsterdam). GRONINGEN. 10 Juli. Geslaagd voor cand. wis- en natuurk. (i): L. Th. Schoon. Maastricht, (k): Tj. S. Verünga. Leeuwar den: doet. genecsk.: mej. W. G. Hagedoorn. Amsterdam, mej. H. Koster. Hoogeveen, J. Oldhof, Groningen. J. A. Troelstra. Roden, K. Veldman. Stedum, G. K. van der Helm. Leeuwarden. J. Venema. Glimmen. K Soetei S H Stenfert Zeist. Tan TJwan Bi® ----- - - .jjk> R r ■aar, F W i 's-Gravenhage. H L Ai J H Bonekamp Maastricht. H Laren NH. Broos- la Court Wasse- Hoekstra J I Tuber Heemstede. E T H Hust C Knljnenburg 's-Gravenhage, H Kok Eind hoven. P W de Leede 's-Gravenhage. J Mak 's-Gravenhage. A G van Ni«» 'c-f:ra*—r,i«r.rf M J v d Oev< venhage. J M Peter (met lof) Alkmaar. J A v d Reljden Katwijk. C Rodenburg Delft. G T Rodenhuis Wasse naar. J de Ruijter 's-Gravenhage. T A Hilversum. W in* Delft. ZH. E M d t Hilvi STAATSEXAMENS VOOR MUZIEK 'S-GRAVENHAGE. 9 Juli. Voor het staatsexamen voor muziek zijn geslaagd plano-B: C. J. van Bavel (Eindhoven) mei M Dijkstra (Leeuwaruen). M Hoving (Am sterdam) mej. F M Jaspar (Terwinselen). J J M Krouwels (Haarlem), mej M J G Lclkcns (Heerlen). W M G Peter» (Laren N.-H.), A P Slntnlcolaas (Bolnes), mej I C #«.-»- -J, J j m H Verpoort (Nsj- Tand (Nijmegen). Ca te (Adam), mej. Spigt megen). J Solozang-B: Me). Tl L H G van Ophuysen (Santpoort). Orgel-A: mej. M M Brandenburg (Zaan dam). J Rijn (Middelburg), Solozang-A: mej. S Henkes. mei. A King- ma Boltjes (beiden R'dam). De Franse Nationale Vergadering heeft een comité ter bevordering van de hoffelijkheid. Gisteren ontving Edouord Harriot, de 81-jarige voorzitter van de Assemblée, de .JioffelUkheidsbeker" van dit comité. Hij wordt als het beleefdste en beminnelijkste Kamerlid beschouwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5