Jlieume (Courant Beria gearresteerd, toen lijfwacht weg was Amerika zal voedsel naar Oost-Duitsland zenden Wist U ZATERDAG 11 IULI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9783 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chel-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL11K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastfcfi f« gfobtfoea tnga fort ia tegfoaspoef Geruchtmakende escapade DE KOKENDE SPANNINGEN ACHTER „IJZEREN GORD11N" Ambassadeur Bohlen vloog onmiddellijk voor rapport naar Washington jN WASHINGTON, waar de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Frank rijk en Engeland bijeen zijn, is de drama tische ontwikkeling in de Sowjet-Unie, na de val van Beria, thans het voornaamste probleem. Wij hebben er gisteren reeds op gewezen, dat de Duitse kwestie hierdoor secundair is geworden. Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buit. Zaken, zeide bij de opening der „klein-Bermuda"-confe- rentie, dat Rusland thans een hevige schok doorstaat, de zwakheid van het regiem is aan de dag getreden. Onmiddellijk na het sensationele nieuws uit de Sowjet-Unie, liet Foster Dulles de Amerikaanse gezant in Moskou, Charles Bohlen, terugroepen, om met hem de nieuw ontstane situatie te be spreken. Genoemde Bohlen had reeds dagen te voren te kennen gegeven, dat zich een grote verandering in het Sowjetbestuur zou voltrekken. In politieke kringen wordt ver ondersteld, dat Beria toch gearresteerd is, in afwachting van zijn berechting door het Russische Opperste Gerechtshof. Volgens radio-Moskou wordt het ontslag van Beria toegejuicht door de gehele partij en het gehele Russische volk. Na driekwart eeuw: Glasfabriek Leerdam thans Koninklijk Eerste glasmuseum door mr Kesper geopend Het Nederlandse museumbezit is ver rijkt met een Nationaal Glasmuseum, dat gistermiddag in Leerdam ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der N.V. Neder landse Glasfabriek Leerdam is geopend De officiële opening werd verricht door de commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr L. A. Kesper, die in zijn rede meedeelde, dat de Koningin aan de ju bilerende fabriek het praedicaat „Ko ninklijke" heeft verleend. Het museum is ingericht in een grote villa aan de Lingedük, waar de thans overleden oud-directeur van de glas fabriek, P. M. J. Cochius, heeft gewoond. Hét is het enige museum in ons land, en voorzover men weet ook ter wereld, waar uitsluitend glazen voorwerpen worden tentoongesteld. Men kan er niet alleen producten van de Leerdamse fabriek zien, maar ook voorwerpen die in andere binnen, en buitenlandse fabrieken zijn vervaardigd. Thans wordt er enige tijd een prachtige verzameling glas van het Koninklijk Huis en het Museum Boy mans te Rotterdam geëxposeerd. Als con servator van het museum is aangesteld de heer K. Wasch uit Leerdam. Als blijvende herinnering aan het ju bileum heeft de directie aan de Leerdam- burgerij aangeboden, een fabriekshal geschikt te maken voor vergaderingen, toneelvoorstellingen e.d. Voorts is een fotoboek over het bedrijf verschenen, een inleiding van prof. dr J. Wate rink over de psychologie van de in dustriële vormgeving. De Amerikaanse ambasasdeur, I Bohlen, is vanmorgen vroeg per vliegtuig uit Parijs naar Washington j vertrokken voor overleg met zijn re gering. De ambassadeur was met vacantie in Frankrijk. Vóór zijn ver trek verklaarde hij tegenover ver slaggevers, dat Beria's afwezigheid bij een recente operavoorstelling in Moskou, die wel door andere Sowjet- leiders werd bijgewoond, hem had gewaarschuwd dat er iets aan de j hand was. In Moskou hadden reeds enige tijd ge ruchten de ronde gedaan, dat Beria in j ongenade was gevallen. Hoewel de ge- moederen verdeeld zijn, acht men in Amerikaanse Congreskringen de toestand in Rusland rijp voor 'n „viermogendheden- I conferentie". Senator Wiley sprak van „een der der beste kansen sinds het einde van de oorlog" en Amerika moet thans de psychologische oorlogvoering intensi veren en de kokende spanningen achter het „IJzeren Gordijn" uitbuiten. Ook de Franse minister van Buitenl. Zaken, Bidault, heeft op de conferentie te Washington gezegd, dat de huidige samenkomst een der belangrijkste ogen blikken is sinds het einde van de tweede wereldoorlog. In Franse diplomatieke kringen te Parijs is men van oordeel, dat; de „liquidatie" van Beria zeer waarschijn-' lijk zal leiden tot een radicale verande ring in de Russische politiek. Het voor naamste gevolg van de „paleisrevolutie" te Moskou zal zijn een terugkeer tot de straffe politiek uit Sialins dagen. Russische leger de hand in het spel? Heeft het Russische leger de hand ge- ad in de arrestatie van Beria? Te Londen zijn betrouwbare berichten ontvangen, dat er op 27 Juni te Moskou grote troepenmacht op de been was. Men concludeert daaruit, dat Beria op die dag is afgezet. De arrestatie werd volgens een zegsman m Associated Press verricht door man- Telecommunicatieraad ingesteld Voor samenwerking van de verbindingsdiensten De minister-president, dr W. Drees, heeft een Nationale Telecommunicatie raad ingesteld. De raad dient ter bevor- J dering van de samenwerking tussen de militaire en burgerlijke verbindingsdien- .sten en van een doelmatige samenvoe- Iging en verdeling van verbindingen in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden. Voorzit ter is de directeur-generaal van de PTT, de heer L. Neher. Voorts hebben in de j raad zitting de hoofden van de militaire j verbindingsdiensten en vertegenwoordi- gers van negen departementen. De raad is bevoegd alle maatregelen voor te stel- i len, die nodig zijn voor de juiste uit- j oefening van zijn oorlogstaak. Ned. hulp voor Duitsers op radargebied Het Nederlandse radarproefstation is |door het Westduitse ministerie van Ver keer aangezocht, de Nederlandse ringen op het gebied van havenradar ter beschikking te stellen voor de West duitse havens en waterwegen. Met toestemming van minister Algera heeft het proefstation daarna een pro- j gramma van proefneming opgesteld, waarover thans met het Westduitse mi nisterie in beginsel overeenstemming is 1 bereikt. Nederlandse apparaturen worden be schikbaar gesteld en Nederlandse des kundigen worden uitgezonden. Het is de bedoeling in de komende herfst met de uitvoering van dit programma te be ginnen bij de monding van de Elbe en het Kielerkanaal. Boven Stavanger: Thunderjet botste tegen Dakotaelf doden Bij een luchtbotsing tussen een Ame rikaanse militaire Dakota en een Thun- derjet-straaljager van de Noorse lucht macht bi. ven Stavanger (Noorwegen) zijn gisteren elf mensen om het leven gekomen. De botsing had even voor één uui plaats boven de luchtbasis Sola bij Sta vanger. De Dakota, die tien mensen aar boord had, scheerde laag over het vlieg veld, toen twee Thunderjets naderden om een landing uit te voeren. Een van de jagers kon de Amerikaanse machine I niet meer ontwijken, botste er in volle vaart tegenop en sloeg brandend tegen de grond. De piloot kwam om. Ook de Dakota verloor snel hoogte, de I vleugels braken af, en even later stortte de romp neer op een aardappelveld. Hoger dividend voorgesteld bij Lindeteves In de gisteren gehouden commissaris- senvergadering van Lindeteves N.V. is be sloten aan de op 7 Aug. a.s. te houden aandeelhoudersvergadering voor te stel len, het dividend-1952 vast te stellen op 12 pet (over 1951: 11 pet), in contanten uit te keren. Om zijn macht te behouden, zal Malen kof Amerika blijven afschilderen als de- onmiddellijke vijand van de Sowjet-Unie, n zo groot gevaar verkeert, dat alles moet wijken terwille van de eenheid in de partij. Dit behoeft niet van invloed te zijn op het „vredes-offensief" dat wellicht zal voortduren zolang er in Moskou on zekerheid is. Niet voordat het Sowjet- regiem zich veilig voelt voor aanvallen binnen uit, is het waarschijnlijk dat het in de wereldpolitiek openlijk aggres- sief zal gaan optreden, en dat zou volgens Ryan van Ass. Press wel eens lang kun nen duren De propagandamachines van het Krem lin draaien intussen op volle toeren Beria in de ogen van Ruslands millioenen te veroordelen. In de fabrieken van de grote steden werden talrijke vergaderin- Een glimlach en mondje dicht Na een onderhoud met Molotof te Moskou is de Russische ambassadeur te Londen, Jacob Malik, in de Britse hoofdstad teruggekeerd. Zijn zoontje maakte de reis mee. Vader en zoon werden op Londen Airport verwelkomd door mevrouw Malik. Het eerste wat de verslaggevers ambassadeur Malik na aankomst vroegen, was natuurlijk: „Wat is Uw commentaar op Beria's afzetting en arrestatie?" Malik glimlachte eens en draaide zich oi schappen die door tanks werden gesteund. Dit bericht kon begrijpelijkerwijs te Mos kou niet worden bevestigd, maar vast staat, zo beweert de zegsman, dat Beria moet opgepakt of overweldigd zijn, toen zijn gebruikelijke lijfwacht afwezig was. Het laatste woord zou nu aan het leger zijn, dat zich nog op een afstand houdt zich op een gunstig ogenblik in de strijd te kunnen mengen. Volgens Russische vluchtelingen in het buitenland, zijn de opvattingen van het Rode Leger geheel veranderd sedert Sta lin zijn tegenstanders uit de weg ruimde. Zonder te optimistisch te zijn menen deze Russische vluchtelingen veilig te kunnen zeggen, dat het Sowjet-regiem gehaat wordt door het volk en veracht door het leger Beria heeft van alle kanten de wind an voren gekregen en het lijkt nu reeds ;n vaststaand feit. dat het Opperste Ge rechtshof hem zijn misdaden zwaar za aanrekenen en hem tot de zwaarste straf zal veroordelen. Als toppunt van ironie zal Beria, de man die duizenden en nog duizenden heeft laten bekennen, straks zelf een bekentenis moeten af leggen. Malenkois positie verzwakt De macht berust op het ogenblik bij de partijvleugel, waarvan Malenkof de baas is. Maar ondanks zijn blijkbaar snelle overwinning over Beria, is de positie Malenkof mede verzwakt, zo schrijft de A.P.-correspondent, Willam Ryan. gen belegd, waarop Beria werd ve: deeld. In navolging van de Prawda werd in de resoluties gezegd, dat Beria het nemen had zich meester te maken de leiding der partij, met het oog merk de communistische partij te ver nietigen en daarvoor in de plaats te stel- een politiek, die tot het herstel het kapitalisme zou hebben geleid. Ambassadeur dr Van Royen in ons land De Nederlandse ambassadeur tc Wash ington, dr J. H. van Royen, is vanmor gen met de Nieuw Amsterdam van de Holland-Amerikalijn in Rotterdam gekomen. Een recente foto van Sergej Kroeglof, die de afgezette Laurenti Beria op volgt als minister van Binnenlandse Zaken. Kroeglofs naam was al geruime tijd niet meer gehoord op het Kremlin. (Radiofoto) De beste politiekgraan, suiker, spek! Uit bezorgdheid over de toenemende ontberingen der bevolking DE DRIE Westelijke commandanten te Berlijn hebben in een brief aan de Russische generaal Dibrova aangedrongen op de vrijlating van alle Oostduitse arbeiders, die na de ongeregeldheden in Oost-Duitsland ge vangen zijn genomen. De nota was opgesteld na een bijeenkomst met drie afgevaardigden van het Internationaal Verbond van Vakverenigingen, dat te Stockholm bijeen is. Voorts heeft de waarnemende Amerikaanse zaak gelastigde te Moskou, de Russen te kennen gegeven, dat Amerika bereid is voedsel naar Oost-Duitsland te zenden voor een waarde van 15 millioen dollar. Zulks met het doel het voedseltekort in Oost-Duitsland snel op te heffen. Amerika kan graan, suiker, spek. soja en enkele andere producten sturen. In de betreffende nota wordt te kennen ge geven, dat Amerika diep bezorgd is over de toestand in de Sowjetzone van Duits land en de toenemende ontberingen, waaronder de bevolking van dat gebied te lijden heeft. Gewezen wordt op de slechte voedselvoorziening, die een be langrijke rol gespeeld heeft by de jong ste demonstraties tegen de plaatselijke autoriteiten. Aangezien merika eèn be zettende mogendheid in Duitsland is. stelt het belang in het welzijn der Duit se bevolking. Verder wordt gezegd, dat de dringende behoefte aan hulp ter ken nis van Washington werd gebracht door de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland en door kanselier Adenauer. Teneinde geen tijd te verliezen zal on middellijk worden begonnen voedings middelen naar de zone- en sectorgren- Vermelden wij nog. dat de „vereniging voor sport en techniek" in Oost-Duits land. die een burger militie van niet minder dan een half millioen man zou gaan vormen, haar militaire oefenpro gram heeft uitgesteld. De nieuwe koers der regering wijzigt ook het karakter der vereniging. Reuter meldt nog, dat alle autoriteiten van de Saskische Evan gelische Kerk. die door de Russen in hechtenis waren genomen, in vrijheid zijn gesteld. Voor zover zij reeds veroor deeld waren, zijn hun de straffen kwijt gescholden. Volgens Ass. Press hebben de Oost- berlijnse arbeiders besloten tot een nieu we staking om de vrijlating te verkrij gen van hun kameraden, die tijdens de opstand van 17 Juni zijn gearresteerd. In antwoord hierop heeft premier Gro- tewohl de vrijlating „verzekerd" van hen. wier rol bij de opstand slechts een onbelangrijke is geweest. De Duitse „Telegraf" zegt, dat nog steeds in fabrie ken „langzaam-aan-acties" plaats vinden en in verscheidene fabrieken demon streerden de arbeiders tegen communis tische leiders. Bij de grens tussen de Amerikaanse en Russische sector van Berlijn is een West- Berlijner door communistische soldaten beschoten en gewond. De Volkspolizei. versterkt met troepen van het Oostduitse volksleger, patrouilleert nog steeds in de straten vap Oost-Berlijn; zij is sterk be wapend met karabijn en machine geweren. Duitse gevangenen teruggekeerd Russische autoriteiten hebben negen Volksduitsers uit Hongarije en Oostduitsers overgeleverd aan de West duitse grenswacht te Herleshausen, in de omgeving van Kassei. Acht van hen waren in Hongarije door het Russische leger krijgsgevangen ge maakt. Twee ande; .n. afkomstig uit Pommeren en Silezië. waren in 1946 in Polen tot gevangenisstraffen veroordeeld wegens verboden wapenbezit. De elfde, een vrouw, werd in 1944 door de Rus sen van Hongarije naar de Sowjet-Unie overgebracht. „Gekke majoor" kreeg jaar voorwaardelijk De ..gekke majoor", William Draper. de 61-jarige Britse Britse jachtvlieger uit de eerste en tweede wereldoorlog, die enige tijd geleden te Londen onder vijftien Theemsbruggen doorvloog, is gisteren voor een rechtbank in de Britse hoofd stad verschenen. De rechter maakte het goed met hem: een jaar voorwaardelijk en betaling van 10 gulden proceskosten. Zoals men zich zal herinneren, besloot Draper tot zijn stuntvlucht om te bewij zen. dat hij nog best een vliegtuig kan besturen Na zijn sturat kreeg de „gekke majoor", die werkloos was, verschillen de betrekkingen aangeboden. DAT de techn. hoofd-opzichter van de rijkswaterstaat L. Leendertse te Almelo benoemd is tot ridder O.N. DAT binnenkort het vervangen van de keien door een asfaltwegdek van het le deel rijksweg TilburgDen Bosch wordt aanbesteed. DAT in 13 steden 200 amateurgidsen, leden van de 20 j. bestaande Bond van Amateur-gidsen, buitenlandse bezoekers belangeloos van dienst zijn en veel deze gidsen reeds een betrekking in het buitenland kregen. DAT 20 personeelsleden van Bata 13 verschillende landen van Dinsdag tot en met Vrijdag vanuit Engeland eer zoek aan ons land brengen. DAT een smokkelaar bij Neeritter aan de Belgische grens betrapt werd, toen hy 7 koeien ter waarde van plm ƒ6000 in ons land wilde smokkelen. DAT in de nacht van 8 op 9 Juli uit een kledingmagazijn aan de N.2J. Voor burgwal in Amsterdam 47 herenregenjas, sèn ter waarde van ƒ3000 zijn gestólen. DAT de K.N.A.C. er by de Duitsers op heeft aangedrongen, nu het visum ver vallen is, ook de „Zah'lkarte" af te schaf fen. DAT op de ridderdag van ridders M.W.O. beneden de rang van officier de oud-Atjeh-er J. Slooten te Edam i.v.b. zijn 40-j. jub. als ridder een porte feuille met inh. is aangeboden en R. Hoegen. dir. Zuid-Preanger Rubber Mij. voorzitter werd in de plaats van M. C. Koning, die tot erevoorzitter werd be noemd. DAT leden van het dep. Oost. Nd. Brabant van de Ned. Mij v. Handel en Nijverh. een tegenbezoek brachten aan Friesland, op uitnodiging van het dep. Leeuwarden van deze Mij. DAT van 28 Juni t/m 4 Juli 4 geval len van kinderverlamming werden aan gegeven, waarvan 2 in Kerkrade, 1 in Zeist en 1 in Zutphen. DAT de Prov. Staten in Gelderland de uitgaven voor de Noord-Zuid-verbinding tussen Maas en Waal goedkeurden. DAT het Britse m.s. Buokland in Febr bij Terneuzen aan de grond liep door hoofd sloeg, doch de daders roei.?, josheid van de kapitein, zoals de roep van het slachtoffer op d« vlGditl Kunai9 en tactvol staatsman, van wie Raad voor de Scheepvaart vaststelde. sloegèn. vjij deze recente foU) publiceren. DAT in A\3am één jaar met aftrek ge. ,st is tegen de 32-j. electro-techndcus J P. Th., wegens brandstichting in de Dirk van Hasseitsteeg, waardoor twee histori sche panden uitbrandden, die aan gevel restauratie de gemeente A'dam ƒ10 000 kosten. DAT voor het in Amsterdam op te rich, ten coöperatief diamantbedrijf reeds een pand is gevonden en oud-minister ir H Vos by de totstandkoming als adviseur U fungeren. DAT in Haren een nieuw kinderzie kenhuis is geopend, waardoor de bedden capaciteit van de kinderafd. van het Gro ningse Acad. Ziekenhuis met 50 is gebreid. DAT in Breda 9 dieselvrachtauto' waarde varf ƒ200.000. geschonken door de Ver. van Oostenrijkse industriëlen, aar 9 Zeeuwse vervoerders zyn overgedra gen. Dat de 60-j. oud-dirigent van eei A'dams theater, Henk Neef, bij het vis- aan de Vlothaven aldaar door Onder de hamer Hitiers bloedeigen „Mein Kampf" Maar niemand bood meer dan... 40.000 gulden Het exemplaar van „Mein Kampf", dat in de boekenkast van Adolf Hitler prijk te, is in Londen onder de hamer gebracht. Dit persoonlijk bezit van de Führer werd ingezet op vierduizend pond (40.000 gul- dén") en toen niemand meer bood, ver klaarde de veilingmeester dat het niet voor minder verkocht kon worden werd het exemplaar opgehouden, eigenaar van het boek Arthur Hillman verielde, dat het door een Brits officier "'den is in de Duitse kanselarij, kort het einde van de oorlog. Hillman ians proberen het boek langs parti culiere weg van de hand te doen. Ook Haagse rechter krijgt met Adonis van doen Maandag a.s. kort geding Voor de president van de Haagse recht bank dient Maandag a.s. een zeak, die eer uitvloeisel is van de zaak Adonis. De ad vocaat van deze Amerikaan, de New Yorkse jurist E. L- Palmieri, heeft name lijk een eis tot eerherstel tegen het Ne derlandse departement van Buitenlandse Zaken ingediend. Dit departement zou ir een brief aan de Amerikaanse autoritei ten meegedeeld hebben, dat Adonis wei gerde naar New Yersey terug te keren op advies van zijn advocaat. Daardoor is de heer P. in grote moeilijkheden geraakt, want zoiets is in Amerika ontoelaatbaar. Hij eist nu, dat het departement zal be kend maken niet de bedoeling te hebben gehad een dergelijke indruk te vestigen en ook, dat het departement niets bekend is van een dusdanig door Adonis gegeven Voor eiser zal optreden mr J. Rogge veen uit Haarlem, voor de staat mr G. Scholten uit Den Haag. Moeilijke taak De nieuwe Franse regering-Laniel heeft de Indochinese staten Laos Vietnam en Cambodja groter zelf bestuur aangeboden, een aanbod, dat door Laos en Vietnam met grote in stemming is begroet. Alleen Cam bodja eist nóg groter tegemoetko ming van Parijs. Om zo mogelijk de ontevredenheid in Cambodja weg te nemen en om te overleggen omtrent ide mate van zelfbestuur der staten is tot Hoge Commissaris in Indo- China benoemd Maurice Dcjean, een kundig en tactvol staatsman Om de toekomst van ons volk H^ET behoeft geen betoog, dat wij in ons overbevolkte, kleine land alle zeilen zullen moeten bijzetten om in de toekomst onze plaats onder de zon te kunnen behouden. Dank zij allerlei fac- is die plaats, juist omdat wij een klein volk zijn, een nogal in het oog lopende en bovendien zelfs in vele op zichten een vooraanstaande geweest Door het handhaven van een hoge stan daard van wetenschap in het bijzonder cultuur in het algemeen kon de geest van ons volk worden gevoed en gesterkt, konden scheepvaart en handel tot bloei komen, kon de industrie -tot een hoge graad van ontwikkeling worden ge bracht, konden land- en tuinbouw en ■teelt worden beoefend met een inten siteit als bijna nergens ter wereld ge vonden wordt. Een van de factoren, die in hoge mate heeft bijgedragen tot de bloei en de wel vaart van ons volksleven en van de waardering, die wij als volk onder de ■olkeren mogen ondervinden, is zeker de kwaliteit van ons onderwijs. Ik weet :eer wel, dat het onderwys onder ons i'oorwerp is van ernstige critiek. Voor tover die critiek gezond en opbouwend is kunnen wij daarvoor alleen maar dankbaar zijn. Toch mogen vele critici eens beter bedenken, dat onze posi- de wereld der volkeren een heel andere zou zyn indien ons onderwijsstel- n onze onderwijsmethoden zo aan vechtbaar zijn als zij het dikwijls pro beren voor te stellen. En voor alle din- moet bij alle vernieuwingspogingen volle aandacht gericht blijven op hét handhaven van de kwaliteit van ons on- OM die kwaliteit te waarborgen voor het voorbereidend Hoger en Mid delbaar Onderwys, dat gegeven wordt aan onze gymnasia, lycea, hogere bur gerscholen. middelbare handelsdagscho len, middelbare scholen voor meisjes, worden aan de leraren strenge eisen van bevoegdheid gesteld. Volgens de wet kan men slechts leraar In enig vak aan een der genoemde scho len worden, wanneer men de daarvoor ingevoerde B-acte haalt of wanneer men met goed gevolg het doctoraal examen aflegt aan een Nederlandse universiteit of hogeschool. Ook is men voor sommige vakken bevoegd, wanneer men in het bezit is van een ingenieursdiploma van de hogescholen van Delft en Wagenin- gen. "U is er na de oorlog bij het V.H.M.O. groot tekort ontstaan aan bevoegde leraren. Natuurlijk heeft men toen ge tracht op de een of andere wijze in dit tekort te voorzien onder het devies, dat de scholen toch moesten blijven draaien. Zo kwamen gepensionneerde leraren eer in de school terug. dames, die vroe ger lerares waren geweest en in het hu- elyk waren getreden, leraren die reeds In Indonesië gepensionneerd waren. HOE ABNORMAAL dit alles ook ge noemd moet worden, deze mensen en ten minste in de meeste gevallen nog bevoegd tot het geven van middel baar onderwys. Naast hen deden echter an onbevoegden hun Intrede in de scholen voor V.H.M.O., onder wie zeer velen, die naast hun zware leraarstaak aan dag moesten werken om hun middelbare bevoegdheid te behalen zon der welke zy geen vaste positie bij het V.H.M.O. kunnen verwerven. Voor de thans nog lopende cursus heeft de statistiek uitgewezen, dat tien procent van het totaal gegeven aantal uren by deze tak van onderwys door on bevoegden gegeven wordt, zodat gecon stateerd moet worden, dat er sedert de ■orige cursus geen verbetering van de toestand is ingetreden. By alle waardering die men moet heb ben voor de arbeid, welke de onbevoeg den bij het V.H.M.O. verrichten, blijft het niet te miskennen feit, dat hun aan wezigheid in zo groten getale wijst in de richting van een hoogst ongewenste toe stand. Niet voor niets stelt men aan leraren bij deze tak van onderwijs de eis, dat zij wetenschappelijk geschoold moe ten zijn. Want het is de bedoeling, dat het V.H.M.O. onderwijs is op een bepaald niveau, een niveau dat eerst kan worden bereikt, indien de leraar voor de klas op zijn beurt een wetenschappelijke vorming heeft genoten. Blijft men daarvoor niet zorgen, dan betekent dit langzaam maar zeker een bedreiging van binnen uit voor de kwaliteit vppr-dit soort onderwijs. De betekenis hiervan kan moeilijk worden overschat, indien men bedenkt dat van de scholen voor V.H.M.O. de toekomstige leiders in ons volksleven komen, hetzy dat z\j eerst nog een universiteit of hoge school bezoeken, hetzij dat zij regelrecht de maatschappij ingaan. fVoo» vervolg zie vagina 2). Drie leden McCarthy's commissie gaan heen Uit protest tegen de bevoegdheid van hun chef In de sub-commissie van onderzoek van de Amerikaanse senaat, welke com missie onder leiding staat van McCarthy, hebben ook drie democratische senatoren Gistermiddag zijn deze senatoren. McClellan, aJckson en Symington, af getreden, „omdat z:j in een onmogelijke positie zijn gekomen, waarin zij zonder enig recht te bezitten, verantwoordelijk heid moeten dragen". De senatoren heb ben ernstig bezwaar tegen de bevoegd heid van McCarthy, Amerikaans perso neel te ontslaan. Overdag veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk op- kklaringen. Morgen toe nemende bewolking met enige regen, het eerst in het Westen van het land, later ook in het Oosten. Zwakke tot matige, later tijdelijk krachtige Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Z. .ag. Zon: 4.34 tot 20.57 uur; maan: 5.52 tot 21.40 uur. Maandag. Zon: 4.35 tot 20.56 uur; maan: 7.06 tot 21.56 uur. Vandaag N.M-. op 19 Juli EJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1