„Kaas" Akkerman gaat Kon. Luchtmacht verlaten s Toch een wapenstilstand in Korea verwacht Nationale Vergadering keurde Laniels program goed Vandaag viert de AVRO haar 30-jarig bestaan Stuntteam Marine-Luchtvaart geeft eerste demonstratie 1953 NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 8 JULI 1953 Gesprek met een kapitein-waarnemer "Van journalistiek via uniform naar de K.L.M. r[ST NU, op het ogenblik dat de Koninklijke Luchtmacht over de drem pel van het veertigste levensjaar stapt, een nieuwe bestemming tege moet, gaat één van zijn sympathiekste medewerkers de kring verlaten om in het burgerluchtverkeer met name bij de K.L.M. zijn luchtvaart-carrière voort te zetten. Gedachten zijn vrij, papier gewillig en fantasie onbegrensd genoeg om enige feiten uit, het leven tot Oèn fanfare op te blazen. Deze fan fare heeft de kapitein-waarnemer Karei Akkerman overigens niet nodig. Het hele luchtmacht-officierenkorps en de tienduizenden lezers van „De Vliegende Hollander", het maandblad van de Koninklijke Luchtmacht, kennen hem beter onder de naam „Kaas" Akkerman. Deze bijnaam deed hij eens in Indië op toen hij nog bij de Militaire Luchtvaart van het voor malige K.N.I.L. diende en sindsdien is het „Kaas" gebleven. De radio-luisteraars hebben zijn stem drie ma*l per week kunnen horén de AVRO, de NCRV, de VARA of de KRO. Hierbij kweet „Kaas" zich van zijn taak om Nederland op de hoogte te hou den met hetgeen er in de luchtmacht ge- Niet altüd is „Kaas" radio-commenta tor geweest. zyn levensloop startte hü als journalist. By een bezoek aan zijn bureau bij de luchtmachtvoorlichtingsdienst te Scheve- ningen, vonden wij „Kaas" Akkerman achter een volgepropte schrijftafel bezig aan zijn laatste radio-praatje. „Kaas" is een gemoedelijk vliegerstype, op het eerste gezicht rondborstig zelfs, niaar onder de dot krullend rood haar priemen energieke staalblauwe ogen de wereld in. Onder de op de borst gespelde waarnemers-vink klopt een vrolijk h: dat kan warmlopen voor vliegen, vechten .en feesten, maar hij heeft nog iets meer dat hem weerhoudt, rauw te zijn. Zijn taal is ongekunsteld en hij spreekt op de man af. Even wordt er met de gebruikélijke vragen geschermd, sigaretten worden opgestoken, dan start „Kaas". Ver-Haagineesd Amsterdam is mijn geboorteplaats, maar sinds mijn Indië-periode ben ik ver- Haagineesd. In Haarlem bracht ik mijn H.B.S.-tyd door en na mijn eindexamen bèlandde ik in de journalistiek. Uiteraard moest je in het begin hard werken om een echte journalist te worden en daarna moest je worden geïntroduceerd om bij een krant te komen. Na wat moeite kreeg ik de kans om als los medewerker aan de „Oprechte Haarlemse Courant" te wor den verbonden. Tussen twee haakjes, dit blad is sinds lange tijd opgenomen in het „Haarlems Dagblad". Oorspronkelijk als stadsverslaggever, later als redacteur-buitenland maakte ik een prettige, leerzame tijd mee. Op een goede dag lag er bij mij een briefje in de bus, ik moest aan mijn dienstplicht voldoen. Zo bevolen, zo ge daan en ik koos Soesterberg; dat was in 1930. Soesterberg D« toenmalige commandant was de ko lonel-vlieger-waarnemer Van Santen, de man die belast is geweest met de tac tische vorming van het luchtvaartperso- neél en de man die het „voorschrift luchtstrijdkrachten", de eerste handlei ding tot het militair gebruik van de lucht vaart, heeft samengesteld. Onder de supervisie van de kapitein vlieger-waarnemer J. van Weeren werd de adspirant-waarnemers in de grote höngar de theorie bijgebracht, terwijl op de oude Fokkertjes de praktijk werd be oefend. In een Fokker C-I. de eerste luchtcrack van wijlen Anthony Fokker, ontving ik de luchtdoop. De vlieger dié me naar het „doopvont" hielp wa „lange Henk"..., zo noemden wy de thans adjudant onderofficier-vlieger J. Hen driks, een echte vuurvreter uit hét goede hout gesneden, die nu nóg in de vaart is en als mentor bij de S.V.O. (selectie vlie ger-opleiding) een steunpilaar is voor de nieuwbakken leerling-vlieger, die Ypenburg zijn vliegerscarrière hoopt te beginnen. Tijdens onze eerste vlucht vlogen w« over Utrecht en het geheel was eer feesten maar kaartschetsen en foto graferen! En je moest zorgen dat de zaak klopte, want bleek na terugkeer het tegendeel, nudan kon je je beier kaoot schieten! Even wordt het gesprek onderbroken door een driftige telefoonbei en als de „klant" behandeld is. vervolgt „Kaas": Overigens heb ik gedurende m'n eerste 200 vlieguren heel wat noodlandingen meegemaakt. Het vliegen vroeger was romantisch als je geen noodlandingen Op je naam had staan, was je geen fluit waard. Zo gebeurde het mijn voorvlieger én mij eens, dat we een noodlanding moésten maken bij een dorpje waar net kermis aan de gang was. Toen we zonder al te veel brokken te hebben ge- aakt op moedertje aarde stonden, wer- »n we in een mum van tijd omringd door de kermisgangers. De schoolkinde- kregen vrijaf en de burgervader van het dorp heette ons officieel welkom. Voorafgegaan door de dorpsmuzikanten ging het toen in optocht naar het huis dé burgemeester en menig ^'ijntie werd op de goede afloop gedronken. Nu dat allèmaal anders. Beëdiging Kroningsplechtigheid en televisie in W.-Duitsland Door de uitzending van de Londense kroningsplechtigheden is de afzet van televisietoestellen in West-Duitsland aan zienlijk toegenomen. Men rekent dit jaar op de verkoop van 80.000 apparaten. In Augustus 1931 behaalde ik het bre- et dat met een traditionele beëdiging werd geaccentueerd. Voor die gelegen heid werd er tegenover het oude mon-u- „aan onze gevallen kameraden" een Fokker C-X geplaatst, terwijl het geheel •erd omhaagd door in carré opgestelde troepen en de muziek het Wilhelmus speelde. Met de linkerhand de vleugel asthoudend legde je dan de eed af; dan /as je een „pas benoemde". Na een dé- ilé van de troepen, werd een korpsmaal tijd gehouden in het officierscasino waar- nu slechts de fundamenten zijn over gebleven. Als je dacht als „pas benoemde" eens flink te kunnen dik doen had je het vol komen mis. want aan de dis werd iedere „pas benoémde" geflankeerd door een i Toen ik aldus volwaardig was, werd ik ingedeeld bij de verkenningsafdeling van de toenmalige L.V.A. Op een vraag of hij veel oude kisten heeft meegemaakt zegt „Kaas"; Dat gaat wel, nagenoeg alle Fokker-beestjes van het C-type en ook de Fokker VII B, een driemotorig toestel, dat plaats bood aan tien personen. In mijn Soesterberg-periode gebeurde natuurlijk ook het nodige, dat men onder de rubriek „vlagvertoon" kan rangschik ken. Bij de huldiging van de beroemde oceaanvlieger Evert van Dijk waren zes groepen van tezamen veertig toestellen aanwezig. Tijdens vliegfeesten te Ant werpen deden Versteegh en Van Weer den Poelman met hun escadrilles het publiek versteld staan door de stunts die zij vertoonden. September 1931 stond in het teken van de manoeuvres, dié boven de Veluwe en de Achterhoek wérden gehouden. Dit Glenn Martin bommenwerpers i de Voormalige Nederlands- Indische Militaire Luchtvaart op weg naar hun basis Sama- rinda II met de schuilnaam „Scheveningen", op Oost-Bor- neo, tijdens de oorlogsdagen in 1942. Inzet: Kapitein-waarne mer K. Akkermandrager van: het vliegerkruis, het kruis voor Orde en Vredehet Oorlogsher innering skruis en het Officiers kruis. was voorlopig het laatste evenement dat ik meemaakte, want een maand later werd ik gedemobiliseerd. Indië-waarts Terug bij de krant, deed mijn chef alle moeite om mij bij de Deli-courant te Medan in Indië te krijgen. Uiteindelijk lukte d'it en aan boord van de „Christiaan Huygens" van de Maatschappij Nederland kruiste ik voor het eerst de wereldzeeën. Bij het passeren van de èvenaar en het traditionele scheren door de heer Nep- tunus dééd zich een incident voor, ten gevolge waarvan de zeegod een rib brak. „Ongeschoren" kwam ik dus in Medan aan. waar ik in Hotel De Boer een bekende klank voor vele Indië-gan- gers mijn intrek nam. Ofschoon ik daar als redaoteur en ver slaggever een enorm areaal te bestrijken portschepen werden uitgekozen en ever later suisden onze surprises naar bene den. Duidelijk waren de bominslagen te zien en grote rook-paddenstoelen schoten de lucht in. Toen de verwarring onder de vijand volmaakt was, zochten schielijk een goed heenkomen met het vage idee in het hoofd, dat de hele Ja panse luchtmacht achter ons aa Slechts één van de groep bereikte de basis „Scheveningen" niet, de beman ning wist zich echter in veiligheid t» Na Küching volgden Tarakan, Straat Malakka en Palembang. Hier streed de M.L. haar doodsstrijd. Hier verdienden de squadrons van de M.L. met het bloed van ontelbaren en het verlies van nage noeg alle vliegtuigen het op 6 Maart 1942 door H.M. de Koningin toegekende del met de Militaire Willemsorde. Australië In opdracht van de commandant de M.L. wist ik met nog enkele anderen Java te verlaten en kwam in Australië aan. Daar werd met overgebleven per soneel een nieuw squadron opgericht. Langdurig werd dit 120-squadron dooi de vijand belaagd, maar het wist zich van December 1943 tot Mei 1945 in Me- rauke op Nederlands Nieuw-Guinea tt handhaven. Hier werd de Nederlandse driekleur nimmer gestreken. Dan wa? daar nog het 18e Mitchell squadron dat het hoofdbestanddeel uitmaakte van de M.L. buiten Indië en in een reeks kleur volle wapenfeiten de naam van de M.L. in de oorlogsperiode hoog hield. Het 19e squadron bewees de geallieerde zaak on schatbare diensten door het uitvoeren van transportvluohten over geheel Aus tralië, Nieuw-Guinea en in het laatste stadium van de strijd, de Philippijnen en Indië. Het 19e stond bekend om zijn klokvastheid en betrouwbaarheid. Tijdens deze worsteling in de Pacific diende ik in Nederlandse, Australische Amerikaanse squadrons en maak te de bombardementsvluchten mee op Japanse marine-eenheden die zich in dc Koraalzee ophielden. Van December '45 tot Juli '46 was ik ohef-navigatie bij de Nederlands-Indi sche eenheid van het 19e Transportsqua dron van de „Royal Australian Airforce". Paraat was de M.L. in de naoorlogse jaren. Met grote voortvarendheid wer den de krachten uit Australië, krijgsge- •angerikampen, oorlogsvrijwilligersbu- eaux en dienstplicht bijeengevoegd tot en organisatie waaraan de burgerij van Indië veel te danken heeft gehad. Orde regelmaat keerden terug in een land aar door de Japanners onrust en chaos as geschapen. Na deze tijd vol zong ben ik in Mei '48 naar Nederland teruggekeerd. En i na enige jaren bij de Koninklijke Luchtmacht te hebben gediend, hoop ik binnenkort bij de afdeling „general ope rations" van de K.L.M. weer op volle toeren te kunnen draaien. Nog niet alles Na aldus de kapitein-waarneme: Akkerman te hebben beluisterd blijkt, er nog verscheidene hoogtepuntei In deze Fokker C-l ontving kapitein Akkerman zijn luchtdoop. Voorin is de toenmalige korporaal-vlieger J. Hendriks gezeten, terwijl de kapitein Akkerman staande in de cockpit waarnemingen verricht. kreeg, bleef er altijd nog tijd over. om an de vliegerij te wijden. Als lid van de Medanse vliegclub, vloog ik de Bücker Jungman en de Tiger Moth. Toen ik op het punt stond om mijn brevet voor sportvlieger te halen werd ik in Juli 1938 herhalingsoefeningen opgeroepen. Op mijn verzoek of ik deze herhaling in Indië mocht doorbrengen werd door Den Haag gunstig beslist. Zo maakte ik met de Indische Militaire Luchtvaart kennis, werd ik ingedeeld bij de eerste vlieg- tuiggroep. Bij deze groep had ik de taak navigator-bommenrichter. die ik tot op de dag van het uitbreken der vijande lijkheden met Japan behield. In oorlog Van de vliegbasis Andir op Java ver trok de hele groep Glenn Martin bom menwerpers naar de oorlogsbestemming op Oost-Borneo, n.l. het vliegveld Sama- rinda II. Deze basis stond als geheim ge noteerd en droeg de merkwaardige schuil- 1 „Scheveningen". Van hieruit werd geopereerd tegen de enorme Japanse in- vasievloot. Deze trachtte eerst Miri op Brits-West-Borneo in handen te krijgen, vanwege de lokkende olieopslagplaatsen later de oliehaven Küching eveneens op Brits West-Borneo. -t was Tweede Kerstdag en hoewel alles aanvankelijk rustig leek waren we toch op onze hoede. Lang duurde die rust niet en vroeg in de morgen zaten, wij met de hele groep in de lucht. Bij Küching lag inderdaad een flinke inva- sievloot te wachten. Enige grote trans zijn. die hij niet noemde. Bescheidenheid baat „Kaas" hier niet. Hij was het die in de periode Juli 1946April 1948 als hoofd van de voorlichtingsdienst aan de staf van het hoofdkwartier van de M.L. te Batavia was toegevoegd. Onder zijn leiding verscheen het blad De Stuur- kolom, aan alle ex-M.L.'ers die nu bij de Koninklijke Luchtmacht dienen, over bekend. Maar ook in Nederland was het laat ste woord nog niet gesproken. In Sep tember 1948 ging „Kaas" over naar de L.S.K. en fungeerde voor korte tijd als hoofd Luchtmachtvoorlichtingsdienst, waarna hij de radiodienst op zich nain. Persmensen uit binnen- en buitenland kennen „Kaas" Akkerman. Hoge buitenlandse militaire autoritei ten mogen hem graag, niet alleen om zijn beminnelijkheid en aangeboren gave om met een ieder te kunnen omspringen, maar ook om zijn gedegen kennis van Zjjn collega-officieren en dc vele le zers van „De Vliegende Hollander" zul len de door hem geschreven rubriek „Kolderkist" missen. Het was dat kleine vleugje fijne humor die iedereen eens hartelijk kon doen lachen, een geeste lijke verkwikking na een dag van harde arbeid. Het weggaan van de kapitein-waar nemer Karei Akkerman, betekent een verlies. Een verlies als vakman, een ver lies als collega. J. P. A. BRYL. met de linkerhand de vleugel vasthoudend legde je dan de eed af, dan was je een pas-benoemde Zal het eindelijk gebeuren De communisten willen desnoods zonder Syngman Rhee in zee gaan Uit Korea kwam gisteren het bemoe digende nieuws, dat de communistische leiders hebben ingestemd met hervatting van de bestandsbesprekingen. Vanmor gen overhandigden verbindingsofficieren van Noord-Korea en Rood-China de Ge allieerde onderhandelaars een brief, waarin het opperbevel van- de Ver. Naties wordt verzocht, doeltreffende maatrege len te nemen, ter beveiliging van ean be stand. De Ver. Naties blijven volgens het schrijven verantwoordelijk voor aanhou. ding van alle ontsnapte gevangenen. Ook moeten zy de algehele verant woordelijkheid op zich nemen, dat geen gevangenen meer vrijgelaten zullen wor den in Zuid-Korea. De communisten waarschuwden, dat president Rhee en „agenten" van maarschalk Tsjang Kai Sjek trachten de resterende 8500 gevan genen te doen vrijlaten. Kort tevoren berichtte Reuter uit Tokio, dat de communisten het aanbod va de V.N.-opperbevelhebber van 29 Juni j.L een bestandsovereènkomst te tekenen, zonder deelneming van Zuid-Korea, had den aanvaard. Ook V N.-functionarissen te New York meldden dit. Zij leidden dit af uit verklaringen van communistische journalisten te Pan Moen Djon. De datum voor hervatting van de besprekingen moet worden bepaald door de verbin dingsofficieren, die zoals gemeld vandaag voor het eerst weer bijeengeko. zijn. alle resterende niet-communistische gevangenen in Zuid-Korea. die in aan merking komen voor repatriëring, te ont. voeren Voorts zou Rhee de Chinese na tionalisten hebben beloofd, alles te zul len doen om de Chinese gevangenen in vrijheid te stellen RobertsonRhee Robertson, de speciale afgezant van Eisenhower en Rhee, de Zuid-Koreaanse president, zijn vandaag voor de tiende maal bijeengeweest, echter zonder resul taat. Na twee weken onderhandelen heeft Rhee nog steeds zijn verzet niet opgege ven. Het standpunt van Rhee komt vol gens een woordvoerder voort uit de over tuiging. dat de ondertekening van een bestand het einde van Zuid-Korea zou betekenen. Gisteren voerde Robertson ook bespre kingen met generaal Maxwell Taylor, de V.N -opperbevelhebber aan het Koreaan se fron; Waarnemers nemen aan, dat ge sproken werd over de rol van de Ameri kaanse strijdkrachten, ir. geval Rhee een crisis zou veroorzaken. Intussen blijft men in Amerikaanse regeringskringen hopen op het weislagen van de missie van Robertson Gisteravond vond men de toestand in Korea nog te veranderlijk, om over te gaan tot het bijeenroepen van de Algemene Vergadering der Ver. Na ties. Als er binnen enkele dagen een accoord wordt bereikt met de commu nisten, zal hiervan wellicht in het geheel geen sprake meer zyn. Felle strijd De Chinezen, die gisteren met 2000 man de strijd aanbonden met de Amerikanen, zetten inmiddels hun aanvallen vanoch tend met nog groter kracht dan gisteren voort. Volgens A.P nemen nu al 6.000 Chinezen aan de strijd deel. Men ziet deze aanvallen als mogelijke voorlopers van aanvallen door volledige divisies. Ten Noorden van Jorvtsjon werden Amerika nen en Zuid-Koreanen uit hun stellingen verdreven. Na een stormaanval door een dikke modderlaag konden de Geallieer den hun posities wger veroveren. Nieuwe puzzle Het opperbevel van de Noordelijken heeft in zijn antwoord aan generaal Mark Clark gezegd, dat het wapenstilstands verdrag ook de Zuidkoreaanse republiek moet omvatten. Op een bijeenkomst van de verbindings officieren zal worden beslist, wanneer de eerstvolgende vergadering van de voltal lige delegaties zal worden gehouden, aldus een later bericht van A.F.P. Een woordvoerder van president Rhee, dr Karl Hong Kee. heeft verklaard, dat de houding van Zuid-Korea volkomen ongewijzigd blyft. „We sullen eens sien of de V.N. en de communisten geweld zullen gebruiken, om ons te laten buigen voor een bestand." Volgens dr Kee komt het nu aan op het antwoord van de V.N. op het laatste Noordelijke schrijven. President Rhee belegde terstond een spoedvergadering van het kabinet, toen hem mededeling werd gedaan van de ontvangst van de, voor hem niet te aan vaarden. communistische brief met voor stellen. Frankrijk is gered Na zestien uur debatteren heeft de Franse Nationale Vergadering vanmorgen Laniels financieel program met 329 tegen 277 stemmen goedgekeurd, nadat de pre mier onofficieel de vertrouwenskwestie had verbonden aan de verhoging der ben zinebelasting cn de bijzondere volmachten ter verbetering van het economisch even- De communisten verklaarden niet ge- wicht. Als Laniel officieel de vertrou- heel bevredigd te zijn met de verklaring wenskwestie had gesteld, zou de stern- generaal Mark Clark. Gezien zijn ming 24 uur moeten zijn uitgesteld. Dit verzekeringen, stemden zij echter in met'uitstel wilde Laniel beslist voorkomen, hervatting der besprekingen. Dat zij nog [opdat de Raad van de Republiek 'Eerste niet helemaal gerust zijn, blijkt uit een Kamer) het ontwerp vóór 10 Juli kan bericht van het persbureau „Nieuw hebben goedgekeurd. Op die datum moet China", dat president Rhee gereed zou 'de regering n l. met de Banque de France Waar bleef de tijd Herdenking zonder de man, die deze vereniging stichtte en groot maakte De Avro herdènkt heden haar dertig jarig bestaan. Men voért haar begin terug tot 1934 de „Stichting Hilversumse Draad loze Omroep" de omroep in Nederland een aanvang nam. Deze stichting werd in 1927 omgezet in de stichting „Algemene Nederlandse Radio Omroep", waaruit door jen fusie met de ..Nederlandse Omroep vereniging", de Avro is ontstaan. Deze fusie kreeg haar beslag op last var toenmalige minister van Waterstaat, Van de Vegte, die wenste dat de Avro vereniging zou worden en dat als haar voorzitter zou optreden de oud-minister o Marine de heer E. P Westerveld. Dc •eniging nam zeer snel in ledental toe bood de heren Vogt en Van der Woord, in 1923 de H.D.Ö. hadden opgericht, volop gelegenheid hun krachten in ver- liginesverband te ontplooien In 1928 begon de Avro met propaganda- Hagenaar stal f 2000 te Leiden Tegen de 25-jarige Haagse winkelbe diende W. C. H. L. heeft gisteren de of ficier van Justitie achttien maanden ge vangenisstraf (m.a.) geëist. L. werd ervan beschuldigd 2000 te hebben gestolen van de Leidse vriend van zijn pensionhoud ster, de 42-jarige mejuffrouw J. F. B. Deze laatste was in het bezit van de huissleutel van de Leidse vriend. L. nam de sleutel uit haar jas weg en ging met relatie, de 37-jarige glazenwasser W. de P. uit Den Haag naar de woning van de Leidenaar. Daar stalen zij een sigaren- met ƒ2000 uit een kast. Voor ƒ660 kochten zij kleren; de rést verdeelden zij. De pensionhoudster zou ook een gedeelte de buit ontvangen, maar had het, volgens haar zeggen, niet willen aanne- L. verstopte zijn aandeel. De pen sionhoudster vond het en verborg het met de bedoeling het later aan de eigenaar terug te geven. Zij hoorde wegens heling medeplichtigheid aan de diefstal zes maanden (m.a.) tegen zich eisen. Tegen de glazenwasser De P., die ter zitting ontkende iets met de diefstal te maken te hebben, eiste de officier ander- alf jaar (m.a.). Uitspraak 21 Juli. Sleepboot op de Waal bij Tiel gezonken Ten gevolge van de sterke stroom is de motorsleepboot Schip Marie bij de uit monding van hetf Amsterdam-Rijnkanaal Op de Waal bij Tiel omgeslagen en ge zonken. De kapitein, de heer Bruil, wist zich zwemmende in veiligheid te brengen. De motorboot was met twee sleepschepen Dinsdagavond in de Prins Bernhardsluis geschut en wilde stroomopwaarts de Waal opdraaien. Hierbij kapseisde de boot. De Rijkswaterstaat heeft voorzorgs maatregelen voor de scheepvaart ge- een overeenkomst tekenen voor nieuwe voorschotten. Zoals reeds gemeld, houdt Laniels pro gram het volgende in: verhoging der ac cijns op alcohol, verhoging van het zegel recht en verdubbeling van de kosten oor paspoorten, verhoging der benzine- en die seloliebelasting. verhoging van het maxi mum aan voorschotten van de Banque aan de regering tot 440 milliard francs en de speciale volmachten ter verbetering van het economisch evenwicht. De benzine- en dieseloliebelasting was door de financiële commissie van de Na tionale Vergadering geschrapt. Indien ook de Assemblée tegen had gestemd, dan had minister Faure haar moeten vragen, hem een andere bron aan te wyzen: het geld. 60 milliard francs per jaar, moest er komen. ..Ik dank u voor uw steun," zei een ge lukkige premier Laniel tot de vergade ring. „Mijn plannen zijn onontbeerlijk voor het economisch herstel van ons land." Het oog der wereld is thans gericht op de Raad van de Republiek. Zijn ook hier de financiële maatregelen van premier Laniel goedgekeurd, dan is Frankrijk een economisch herstellende staat, een sterke partner op „Bermuda". Vol vertrouwen en goede zin is president George Bidault gisteravond naar Washington vertrokken voor „klein Bermuda". Tien jaar „English by radio" Begin Juli heeft de taalcursus van de British Broadcasting Corporation. English by Radio haar tiende verjaardag ge vierd. Per week worden thans meer dan 100 lessen uitgezonden naar meer dan twintig landen. In de afgelopen tien ja; werk buiten de microfoon. In tal van plaatsen werden „Stedenavondèn" gehou den. waarbij de vooraanstaande Avro- medewerkers aan het publiek werden voorgesteld. In 1930 halveerde minister Reymer bij het zendtijdenbesluit de zend tijd van de Avro. Dit besluit deed de om roepvereniging de slagzin lanceren: ..Zendtijd gehalveerd, bijdrage verdub- heeft dé kleine groep, die deze afdeling beid". Deze leuze werd een goudmijn voor I leidt» onder wie vooraanstaande experts de Avro en de vrijwillige bijdragen, die uit onderwijskringen, vele problemen meerdere tonnen per jaar beliepen vorm-1 overwonnen, Niet alleen zendt het over- den de basis waarop het Nederlandse om-izeese net van de B.B.C. de lessen recht- roepbestel tot de tweede wereldoorlog ge-|streeks uit, maar honderden buitenlandse grondvest was. stations ontvangen de teksten van de op- Toen de Duitsers waren binnengevallen namen van de B.B.C. voor heruitzending, werden alle Avro-bezittingen geroofd. In Bovendien heeft de omroep een systeem. 1945 herrees de Avro en al is de toestand dat het mogelijk maakt voor luisteraars, de omroep meddoor de_oprichtin? die zich tot groepen hebben georgani- de Stichting Nederlandse Radio Ui ten opzichte van voor de oorlog belang rijk gewijzigd, toch is dc Avro er thans, naar het bestuur tenminste meedeelt „weer geheel bovenop". De voorzitter van de Avro de héér G. de CJercq, die bovenstaande gegevens gisteren op een persconferentie meedeel de, zeide voorts, dat. naar zijn mening, concentratie op omröepgebied nooit be zuiniging betekende. Voor vele Avro- seerd. grammofoonplaten van lessen te ontvangen, die zij in hun eigen tyd kun nen draaien. Daarvan maken o.a. Tito en de Paus gebruik. leden valt over dit jubileum een schaduw doordat dé man, die dézé omroepvereni ging stichtte en groot maakte, de heer W. Vogt. als directeur is ontslagen en aan dit jubileum geen deel kin hebben. Luitenant Idzerda uit Den Haag commandant van drie jonge vliegers Op het vliégfeest. dat Zaterdag 18 Juli op het vliegveld Soesterberg wordt ge geven. zullen de toeschouwers voor hel de 860-Aerobats kunnen zien. het stuntteam van de Marine Luchtvaart dienst. Dit team is pas in Mei jj. opge richt. Het staat onder leiding van luite nant-ter-zee-vlieger eerste klasse C. J. Idzerda uit Den Haag, de dertigjarige commandant van het 860 squadron. De heer Idzerda heeft ons in zijn do mein op het Marinevliegkamp Valken burg verteld, dat de groep van vier vliegers, die het stuntteam vormen, door plaatsingen in het buitenland en andere verplichtingen eerst zeer kort geleden aanvang heeft kunnen maken met het oefenen. De heer Idzerda vliegt met de 24-jarige adelborst vlieger le klasse Mulder uit Haarlem, de 28-jarige luitenant-ter-zee-vlieger tweede klasse H. E. J. M. Goossens uit Noordwijk (af komstig uit Venlo) en de 24-jarige adel borst vlieger eerste klasse F. L. A. Harte uit Den Haag. Zij vliegen in één-persoons één-motorige Hawker Seafury deklan- dingsjagers. De 860-Aerobats zullen op Soesterberg eerste publieke voorstelling geven. Zij jn van plan te laten zien. dat ook zeer jonge vliegers dit precisiewerk kunnen. nenen dat dit vakwerk niet alleen propagandistische waarde heeft, maar ook de vliegvaardigheid op hoog peil brengt en het moreel verhoogt. De 860-Aerobats zyn voornemens aan de nationale kunstvluchtwedstryden op 1 en 5 Augustus a.s. deel te nemen en ook in de toekomst te laten zien dat de M.L.D. een stuntteam heeft dat er mag zijn. De leider van dit team heeft in de tweede wereldoorlog van Nieuw-Guinea uit gevlogen. Luchtdienst Hollandia- Australisch N.-Guinea Australië zal binnenkort deelnemen aan het onderhouden van een geregelde lucht- verbinding tussen Lae (Australisch Nieuw Guinea) en Hollandia. de hoofdplaats van Nederlands Nieuw-Guinea. Deze mededeling is gedaan na de be sprekingen tussen de Australische minis ter van Buitenlandse Zaken en de ministers Luns en Kernkamp, die een bezoek aan Australië brengen. De besprekingen hadden betrekking op de samenwerking op administratief niveau tussen beide landen ten aan zien van Nieuw-Guinea. Voorts zijn er kwesties ter sprake gebracht op het ge bied van de verbindingen, van directer samenwerking on het gebied van de land bouw. de gezondheidszorg en in het alge- i op sociaal terrein.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5