Jlieuuie frifcsrfje GTaurant Praag vervangt communistische zweep door fluwelen handschoenen Roerkoning van de kruisers slecht materiaal Breda gaat feest vieren met zijn K.M.A. Wist U 195) WOENSDAG 8 JULI 1953 BUREAUX: Steen6traat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 53936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9780 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastfc!) Is ghfbfmn htrt in LegheaspoeT Leidenaars in Australië NIEUW VERZET IN BERLIJN In Hongarije zitten kinderen aan lege tafels te huilen van de honger JN SOMMIGE gebieden van Oost-Europa dreigt het gebrek aan voed-j sel uit te groeien tot een hongersnood. De correspondent van Ass. Press maakt melding van het feit, dat in Hongarije, Roemenië, Bulgarije, Tsjechoslowakije. Albanië en Polen mensen ernstig gebrek lijden_ Reeds zijn verschillende slachtoffers gemaakt door het monster, dat honger heet en sluipend door de Oosteuropese satellietstaten gaat. De voedselcrisis en het smeulend verzet, dat ieder ogenblik tot een laaiende vuurgloed kan aanwakkeren, hebben de communistische regeringen genoodzaakt, concessies te doen. Zo is Tsjechoslowakije de vijfde satelliet geworden, die de zweep vervangen heeft door een paar fluwelen handschoenen. Radio-Praag heeft omgeroepen, dat de, nog slechts één week oud zijnde, decreten, waarbij zware straffen op het wegblijven van het werk waren gesteld, zijn ingetrokken. Aan Reuter ontlenen wij, dat volgens oog getuigen, zich te Oost-Berlijn nieuwe botsingen hebben voorgedaan tussen arbeiders en politie. Op de Stalin-Allée, waar zoals men weet op 17 Juni het oproer begon, demonstreerden de bouwvakarbeiders en eisten vrijlating van de gearresteerde mede-arbeiders. De gegevens over groeiende onrust ach ter het „IJzeren Gordijn" zijn diplomatieke rapporten, terwijl de ge ruchten over steeds nijpender voedselge brek bevestigd worden door vluchtelingen die het Westen bereiken. Er wordt zelfs beweerd, dat duizenden gezinnen in Hongarije de laatste tijd het allernood zakelijkste ontberen en dat de kinderen aan lege tafels zitten te huilen van de honger. Het Weense 'blad „Die Presse" meldde, dat in de nacht van 27 op 28 Juni duizenden pamfletten in de straten van Boedapest waren verspreid met het op schrift „door staking naar de vrijheid". Hier en daar zouden zelfs stakingen zijn voorgekomen, die echter door de politie de kop in werden gedrukt. In verband met het bovenstaande is het interessant, dat de Hongaarse staats radio aankondigde, dat de gemeentelijke bakkerij van Boedapest beter brood zal gaan afleveren met een groter percen tage tarwe. De graanoogst van Hongarije is 50 procent beneden de verwachtingen gebleven. Westelijke diplomaten conclu deren, dat de levensmiddelencrisis in Hongarije een „kruitvat" is. Wij wijzen er op,, dat Hongarije vroeger voor de grote graanschuur van Europa gold. Thans staan op het platteland zelfs de boerinnen in lange rijen voor de winkels. Zoals eerder vermeld, zijn in de Hon gaarse steden melk, boter, vet en vlees practisch niet te krijgen. Concessies moe ten worden gedaan en de Hongaarse re gering heeft nu een vermindering bevolen van de verplichte inlevering van de oogst en van de landbelasting voor boe ren, die schade leden door ongunstig weer. Behalve in Hongarije is er ook in Tsjechoslowakije een groot tekort aan brood; in Bulgarije hebben tabaksarbei ders hongerdemonstraties gehouden en in Polen heerst eveneens gebrek, hetgeen de onrust doet toenemen. Mk Eeist biooddan „spelen" Hierboven hebben wij reeds beschre ven, hoe de bouwvakarbeiders in de Stalin-Allée demonstreerden voor de vrij lating van hun gearresteerde collega's. Er werd gedreigd met een nieuwe mars naar de regeringsgebouwen. Ofschoon deze berichten niet bevestigd worden, zouden er eveneens botsingen zijn ge weest te Lichtenberg en Koepenick. Het Westduitse persbureau D.P.A. deelt echter wel mede, dat schildwachten van de Oostduitse politie weer bij alle belang rijke kruispunten in Oost-Berlijn wacht staan. Dezelfde bron houdt vol, dat de arbeiders van een aantal staatsbedrij ven en een deel der bouwvakarbeiders aan de Stalin-Allée in sit-downstaking gingen. Inmiddels hebben vertegenwoordigers der waterleidingbedrijven in Oost- en West-Berlijn het accoord getroffen, dat Oost-Berlijn weer drinkwater zal leveren aan het Westelijke stadsdeel, want in Juni waren deze leveranties stopgezet. Het Amerik ministerie van Buit. Zaken heeft de Amerik. Hoge Commissaris Duitsland, Conant, om advies gevraagd over een plan, Amerikaans voedsel naar Duitsland te zenden. Een dergelijke voed- selzending zou kunnen worden gezien ais een humanitaire maatregel en als onder deel van de „koude oorlog". Het bestuur van de Westberlijnse socialistische partij heeft geprotesteerd tegen de „middel eeuwse methoden van kwelling" die door de communistische veiligheidspolitie wor den toegepast op de duizenden gearres teerde demonstranten van 17 Juni. Vermelden wij nog, dat het bestuur van de „Culturele bond voor de Democra tische hervorming van Duitsland" (een organisatie in de Oostelijke zone) klaring heeft gepubliceerd, waarin vrije meningsuiting by alle wetenschappelijke en kunstzinnige besprekingen king van de overheidsinmenging in artistieke en literaire aangelegenheden, wordt geëist. Men wil tevens een radicale wijziging van de inhoud en de taal kranten en radio in Oost-Duitsland. Op die wijze hoopt men te kunnen eewerken aan een vreedzame oplossing m de Duitse kwestie en de vrede Europa te kunnen verzekeren. Primair echter, dat Oost-Europa thans direct neer brood" wil en later de .spelen' Uitbreiding staking in Berlijn De staking, gistermiddag by verschei dene grote bedrijven in Oost-Berlijn be gonnen heeft zich vanmorgen verder uitgebreid. Er doen zich echter geen on geregeldheden voor, aldus is uit Oost- Berlynse bron vernomen. Volgens dezelfde bron, hebben stakers de Stalin Allée een spandoek opgehan gen met de woorden „Wij staken uit sympathie met onze Poolse kameraden". De zegsman verklaarde, dat er door de Oostduitse volkspolitie, gewapend met karabijnen, voortdurend wordt gepa trouilleerd. Het verkeer in Oost-Berlijn verloopt normaal. De acht doorgangs- posten aan de grens tussen Oost- en West-Berlijn zijn nog steeds open, doch de controle op West-Berlijners, die naar Oost-Berlijn gaan. geschiedt langzamer dan de laatste dagen het geval was. Hongarijeluilekker land in 't verschiet! De Hongaarse minister van Handel Jozsef Bognar, heeft in het officiële blad der Hongaarse communistische partij, de Szabad Nep, nieuwe beloften gedaan tot het verbeteren van de levensstandaard der arbeiders. De minister verklaarde, dat de aan voer van levensmiddelen vooral van groenten, moet worden verbeterd, en hij beloofde, dat tegen eind Juli de -prijs van meel tot ongeveer de helft zal zijn teruggebracht. Voorts beloofde hij, dat van 1 Augus tus af. witbrood, roggebrood en andere broodsoorten in de winkels verkrijgbaar zullen zijn. De prijzen van aardappels en kolen zijn volgens hem, reeds gedaald. Ook de textielvoorziening zal worden verbeterd. En er komt nog veel meer! De minister gaf onomwonden toe, dat de bevolking in de grote industriële centra en in de steden, voortdurend leed onder de dringende tekorten aan belang, rijke goederen Hij schreef dit toe aan het slechte be heer van de landbouwcoöperaties Verkeer tussen Oost en West-Berlijn Wordt morgen hersteld Met ingang van morgen zal het i keer tussen Oost- en West-Berlijn w geheel worden hersteld, aldus heeft het Oostduitse radiostation Radio-Berlijn, heden bekend gemaakt. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gistermiddag op het paleis Soestdijk de vice-premier van India, dr Radhakrishnan, en zijn echtgenote begroet. Daar het een beleefdheidsvisite gold, was er rondom en in het witte paleis geen enkel officieel vertoon te bespeuren. Enkele maanden later in dienst 'T DUITSE OORLOGSGIETWERK BLIJKT VAN INFERIEURE KWALITEIT TE ZIJN Het slechte rapport 4R® heendjeszwemmen in het water Zoals wij gisteren nog in een deel der oplage konden berichten, is bij het dok ken van de kruisers De Ruyter en De Zeven Provinciën gebleken, dat in de achterstevens ondeugdelijk gietwerk van buitenlandse oorsprong is verwerkt. Naar wij vernemen betreft het hier de zgn. roerkoning. De aanbrenging van dit gietstuk dateert nog uit de bezettings jaren. De Duitsers zijn toen begonnen deze schepen, die in aanbouw te bouwen om ze te gebruiken Toen de Ned. marine r log de casco's overnam, heeft tuurlijk direct een onderzoek ingesteld naar de door de Duitsers ingebouwde delen en materialen, omdat ondeugdelijk materiaal etc. door sabotage niet uitge sloten moest worden geacht. Daarbij kwam geen enkele onregelmatigheid aan het licht en de deskundigen besloten, dat geen enkele reden t aan de schepen zou verder werken. in de laatste tijd ging men echter beschikken over apparatuur op electro- nisch en röntgengebied, die het mogelijk maakte materialen zeer nauwkeurig op kwaliteit, luchtbellen-bijmenging, - testen. Bij dit laatste onderzoek slechte samenstelling van het staal, uit de Duitsers de roerkoning hadden laten maken, gebleken. Van officiële zijde deelt men mede, dat dit gietwerk van „buitenlandse oorsprong" een merkwaardig feit, dat verschillende in de oorlog gebouwde geallieerde oor logsschepen aan dezelfde kwaal bleken te lijden. Bij veel manoeuvreren brak de roerkoning en kwam de bestuurbaarheid van het schip in gevaar. Deze reparatie van de twee Nederland se kruisers zal dus alleen bestaan uit het vervangen van dit gietstuk. Over de uit rusting en kwaliteit schepen is men na de proefvaart uitermate tevreden. Dat deze vervanging geen kwestie van twee dagen is, laat zich Het bezoek Schiedam ter dienst stellen in September gesteld tot het einde zal dus vermoedelijk pas Koninklijk bezoek uitgesteld worden gebracht. an H.M. de Koningin gelegenheid van het in -an de De Ruyter, hetwelk a.s. zou geschieden, i: het jaar. Het Decemb» Wetenschap kan het gebed Het gebouw van de Kon. Mili taire Academie in Breda, dat in de tweede helft van Juli en de eerste week van Augustus in het brandpunt van de belang stelling zal staan bij de feeste lijkheden ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan der academie. In Venezolaanse haven Ned. zeeman per ongeluk doodgeschoten Do eerste stuurman van het Neder landse schip Poseidon, de heer Th. P. Kuiper, is gisteren- in de haven van Laguaira (Venezuela) bij ongeluk door de Nationale Garde beschoten. De heer Kuiper is in het hospitaal van Laguaira zijn verwondingen overleden. Hij was 43 jaar oud en ongehuwd. De reden van het schieten is niet bekend. De poli tie heeft de zaak in onderzoek. In Lcidschcndam Deens toestel maakt noodlanding Vanmorgen heeft een Deens sportvlieg- tuig, bestuurd door de heer D. uit Valmars (Denemarken) een noodlanding gemaakt dc Rippoldcr bij Lcidschcndam. De piloot wist het toestel veilig aan de grond te zetten in een weiland, Ongeluk ken deden zich niet voor. Ook Engeland weert onze tomaten Met ingang van de komende nacht zul len. naar de Nieuwe Leidsche t. verneemt, er in Engeland, in ver band met de overvoering van de binnen landse markt, geen tomaten meer mogen worden ingevoerd. Wanneer de Engelse markt weer is hersteld, hetgeen men in tuinderskringen over 7 a 10 dagen verwacht, zal de invoerstop waarschijn lijk weer worden opgeheven. Engeland heeft voor dé maand Juli het invoercon tingent uit diverse landen bepaald op 5000 ton, welk contingent nog niet geheel is verbruikt. k voor België geldt nog steeds de invoerstop van tomaten en men verwacht, dat Ierland, zoals gebruikelijk, omstreeks 24 Juli de invoer van tomaten zal verbieden. Nieuwe formateur in Indonesië Thans Masjoemi-fractieleider Na het falen van Moekarto om een einde te maken aan de reeds 5 weken durende kabinetscrisis in Indonesië, heeft president Soekarno gisteren het bestuur de Masjoemi schriftelijk verzocht een ateur aan te wijzen. Vandaag heeft deze partij de voorzitter van de Masjoemi- fractie in het parlement, de heer Boerha- noeddin Harahap, als formateur aange- State Department contra McCarthy Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft een lijst van onge. veer 50 verboden boeken gestuurd aan 18£ Amerikaanse bibliotheken in het buiten, land met de opdracht, alle werken. di< verwijderd zijn en niet op de lijst voor komen, terug te plaatsen, zo meldt A.F.P Op deze wijze zullen van de 300 boe ken. die als gevolg van de door Senator McCarthy gevoerde campagne werden verwijderd, ongeveer 250 weer ter be schikking komen. Drie weken lang (17 Juli9 Aug.) De Koningin komt en minister Drees zal de festiviteiten openen (Van een onzer verslaggevers) DE HEREN, die het plan maakten, van {ie 125ste verjaardag van de Ko ninklijke Militaire Academie een volksfeest van enkele weken te maken, maakten zich daarover wel zorgen. Want vorig jaar heeft het park Valkenberg, dat ter gelegenheid van „Breda Oranjestad" duizenden men sen trok, zoveel vermaak en verstrooiing gebracht, dat men bang was, met de feesten voor dit unieke jubileum, alleen maar in herhaling te kunnen treden. En daarom oriënteerde men zich eerst eens wat er gebeurde, toen de K.M.A. 100 jaar bestond. Toen vierde Breda een feest van drie igen, met als hoogtepunt een optocht, die toen ƒ30,000 kostte. Dat zou nu een ton worden en daaraan viel niet te den ken. Toch vond men de oplossing. Val kenberg wordt ruim drie weken feestter- met een tentenkamp, eën muziek tent en vele andere attracties. De feestelijkheden vallen uiteen in .twee delen: de viering voor de militairen, met reünisten en autoriteiten, en het „burger-feest" in heit park, dat in de grote legertentoonstelling in de oude manege van de K.M.A. zijn hoogtepunt vindit. Op 17 Juli. als de politie-harmo- nieën hun jaarlijks concours in Breda houden, begint het feest en minister-pre sident dr W Drees zal 's morgens om 11 uur op de Grote Markit de officiële ope- verrichten. Er zullen daar 800 gas ten zijn en prof. Asselbergs zal een rede uitspreken. Van die dag tot 9 Augustus zal men in het pank Valkenberg terecht kunnen een waarlijk feestelijke viering. Feeërieke verlichting, fonteinen, een per. gola, waarin uitvoeringen en concerten worden gegeven, een muziektent, een tentenkamp met een bioscoop, consump tietentjes, een vermaakscentrum, een midget-golfbaan. een expositiewagen van Bescherming Bevolking, carillonbespe- llngen op de 36 klokken, die voor de Grote Kerk bestemd zijn, maar die voor lopig in een klokkestoel zijn opgehangen, de door Charles Boost ontworpen versie ring, en een vreugdevuur plus een „brandende fontein". Achter in het park zal men in de manege van de K.M.A. de tentoonstelling het leger vinden, die wegens een dergelijke inrichting van de exposities gelegenheid van het Luchtmacht- jubileum niet historisch zal zy'n opge zet, maar meer beoogt een moment opname te zy'n van wat het leger en de luchtmacht doen en willen. De organisa toren zouden het zo willen stellen: in de expositie vindt men de leeringhe, in het park het vermaeck. Voor het gebouw staat een straaljager en zullen tanks en voertuigen een plaats vinden. Maar daarmee is het aandeel van het leger niet afgelopen. Aan de Academie singel zullen de commandotroepen op 24 Kleuter in Deume onder boerenkar gedood Het tweejarig dochtertje van het echt paar Bennenbroek uit de Zeilberg onder de gemeente Deume is door een pas serende boerenkar gegrepen en gedood. De voerman had het kind niet opge merkt. De kar was met zandzakken ge laden. Het meisje liep met haar broertje langs de zandweg, waar het ongeluk beurde. DAT da Tweede Kamer gisteren goed keurde een wijziging van de begroting- het Provinciefonds, verband houdende met het uitkeren van een aan vullend voorschot van f 5.535.609. DAT de Tweede kamer gisteren accoord ging met een wijziging van de begroting- 2 van het Burgerlijk Pensioenfonds de inkomsten werden verhoogd met f 57.954.000. DAT de prov. staten van Friesland ch met 35 tegen 7 stemmen hebben uit gesproken voor de wenselijkheid van spoedige stichting van een Prot- Chr. ziekenhuis in Sneek. DAT 15 meisjes van 12 tot 14 jaar uit het Zeeuwse rampgebied gisteravond als gasten van een Engelse vereniging in Kent zijn aangekomen om daar cantie door te brengen. DAT de Ned. Ver. van Suikerzieken van 15 Juli tot en met 15 September kan beschikken over het bulten Duin zicht te Vogelenzang voor de verzorging begrijpen, zodat de indienststelling, die van suikerziektepatiëntjes. DAT het nieuwe hotelschip Maastricht, eigendom van de rederij Janihudi (direc teur H. van Straten te Woudrichem). een proefvaart op de Maas heeft ge maakt. DAT de prov. staten van Noord-Hol land ƒ6.288.000 beschikbaar hebben ge steld voor verbeteringen aan de prov. ziekenhuizen van Santpoort en Bakkum en 10.000 voor het nieuwe hospitaal kerkschip De Hoop. DAT tegen de 30-j. mevr. J. A. S.—S. uit Huizen, die haar woning in brand heeft gestoken om een beter huis te krij gen en de verzekeringssom van ƒ6.000 te incasseren, in A'dam 6 maanden is geëist DAT de prys voor de super-carburant benzine, waarop buitenlanders practisch zijn aangewezen, in Frankryk niet wordt verhoogd tot 64,10 fres per liter (zoals die van gewone benzine), maar tot tres, althans wanneer het desbetreffende voorstel wordt aangenomen. DAT vannacht het Pools gouveme- mentsvaartuig Pilitor (490 brt) op de Razende Bol bij Den Helder strandde op eigen kracht weer vlot kwam en uitgevaren reddingboot Prins Hendrik geen assistentie behoefde te verlenen. DAT tegen de 32-jarige oud-SS-e B. uit Hilversum, die in dienst vai. Hilversumse Rywielfabriek ƒ18.000 heeft -rduisterd. in A'dam 1% jaar is geëist. DAT de kustvaarder Surte (300 brt) an de rederij F. Smit uit Groningen met A. Karssies als kapitein, gisteravond in de baai van Hudiksvall (Nrd-Zweden) de grond liep. doch de bemanning boord bleef, wachtend op een ber gingsvaartuig. DAT het ledental van de Ned. Bond in Veehandelaren in '52 steeg van 6605 tot 6728 en dat van de Ned. Bond var Varkenshandelaren van 3152 tot 3202. DAT Hr. Ms onderzeeboot O. 21 mo menteel deelneemt aan torpedo-oefenin gen met het 3e Brijse duikbooteskader it de Firth of Clyde. DAT de 56-j. Engelse gemeente-ambte naar A. R. Loader, die met zyn zeiljacht 30 mijl Z O. van Wight in moeilijkheden was. door het Noorse tankschip Kosmos V werd opgepikt en naar R'dam gebracht DAT de 37-j. journalist dr J. A. M. v. d. Stap als dir. van het Parijse kantoor der Alg. Ned. Ver. v. Vleemdelingenver- keer de gepensionneerde H. v. Am op volgt. en 4 Augustus in de avonduren demonstratie geven, die gezien de taak der commando's zeer speotaculair be looft te worden. Op 28 Juli zullen pon tonniers een brug over de singel bouwen en~weer afbreken, en men is bezig met de organisatie van een blus-demonstratie door de 'luchtmacht en een demonstratie met zoeklichten. Zo zal Breda van 17 Juli tot 9 Augus tus voor de burgers, cn van 20 tot 22 Juli voor de militairen, in het teken staan van het 125-jarig bestaan der K.M.A. Voor de militairen is het hoogte punt het bezoek van de Koningin op de 22ste, voor de burgers is er het park Val kenberg. dat, hoewel geheel verschillend van vorig jaar, toch weer evenzeer eer bezoek waard zal zijn. Churchill hunkert naar Downingstreet 10 Hij doet een concessie minder sigaren DKK'K föü Sir Winston Churchill hoopt over ruim 14 dagen weer terug te zijn zijn ambtswoning Downing Street 10 te Londen. De Britse minister-presi dent, die wat minder sigaren rookt dan gewoonlijk neemt officieel nog rust op zijn buitengoed. Gisteren ontving hij echter lord Salisbury, die vandaag naar Amerika vertrekt om besprekingen te voeren met Foster Dulles en Bidault. HET WEER IN EUROPA idstU NNW idstil 'ET niet missen actueel onderwerp, dat prof. dr G. A. Lindeboom vandaag de wetenschappelijke samenkomst van de Vrije Universiteit heeft ingeleid. Het actuele onderwerp van de gebedsgenezing. Misschien kan het vreemd lijken, wan- wij op deze plaats de aandacht op eferaat vestigen. Toch doen wij dat zonder reden, al zit de bedoeling bepaald niet voor, dat we ons hier in dit onderwerp al te zeer willen verdiepen. Ook bij een onderwerp als dit komt uit. an hoe groot belang de beoefening van e wetenschap van het geloof uit is. Waarom wordt in onze dagen telkens het onderwerp van de gebedsge nezing aangeroerd? Men heeft daarin wel protest gezien tegen de vertechni- g van de geneeskunst. De overschat- van het laboratorium en ook wel de bemoeiingen van de Staat met het dok tersambt bedreigen de persoonlijke be trekking tussen arts en patiënt. Het kan zijn. dat het zo is. De belang stelling voor de gebedsgenezing kan óók protest zijn tegen de zelfverzekerd heid van velen, die prat gaan op het menselijk kunnen en daarbij voor de grenzen geen oog meer schijnen te heb- TN zijn referaat doet prof. Lindeboom duidelijk uitkomen, dat ook de medi sche wetenschap een gave van God is en de genezingen die de arts weet te be- •kstelligen zijn evenzeer genezingen Gods wege, waarvoor Hij moet wor den gedankt. Daarom dreigen er gevaren, wanneer het gebed als geneesmethode wordt ge propageerd met uitsluiting van of in tegenstelling tot de geneeskunde. Die ge- iren zijn er voor de lijder ingeval er •en genezing volgt. Hem kan gesugge- erd worden, dat hij blijkbaar te weinig geloof heeft gehad. Hem kan verweten worden, dat hij met onbeleden zonden rondloopt of, erger nog, dat de duivel in hem vrij spel heeft. Dit geldt de lijder zelf. Er zijn ook be varen naar buiten. Van het colporteren met gebedsgenezingen die bij nadere be schouwing niets bijzonders vertonen of zelfs in het geheel geen genezingen zijn, voor niet-Christenen bezwaarlijk een wervende kracht uitgaan. AAN de andere kant erkent prof. Lin- dèboom gaarne, dat er in de mens nog vele, ons weinig of niet bekende krachten aanwezig zijn, die op verschil lende wijzen, niet het minst door de reli gieuze ontroering en het geloof, kunnen worden geactiveerd. Er is op het gebied van ziekte en ge nezing nog een wereld van verschijnse len, waarvan de objectieve wetenschap geen kennis heeft en ook geen kennis kèn hebben. Dat is ook een wereld van won derlijke genezingen, die de officiële we tenschap geneigd is af te wijzen, zolang ze er geen verklaring vobr kan vinden. Ze daarom geheel te ontkennen gaat niet Ook de moderne geneeskunde trouwens heeft meer oog gekregen voor de grote invloed van de ziel op het lichaam. Men heeft inzicht gekregen in geheimzinnige, ondergrondse verbanden tussen lichame lijke klachten en psychische belevingen. Een geestelijke ommekeer kan bijna won derdadig werken en een diepe religieuze ontroering, vooral als deze gepaard gaat met een wezenlijk geloof aan genezing, kan soms wonderlijk herstel brengen. FR zijn ook in de mens nog krachten en mogelijkheden, die onder bepaal de omstandigheden tot werking kunnen komen. De aanvang van die werking is te zoeken in de gemoedsbeweging, de ontroering, het geloof. Het komt prof. Lindeboom voor, dat bij de gebedsgene zingen God als regel het herstel geeft door deze krachten te wekken. Vandaar ook, dat niet alle lichamelijke afwijkingen (men denke aan beenbreuken) door gebed genezen worden. Vandaar ver der, dat prof. Lindeboom geneigd blijkt, de helaas naar menselijke berekening te vroeg gestorven bioloog dr J. H. Diemer bij te vallen, die bij deze genezingen niet zozeer wil denken aan een soort deïstisch ingrijpen van God, rechtstreeks in de door Hem zelf geschapen orde van din gen, maar aan een aangrijpen van de mens in zijn meest centrale bestaan. Van dat centrum zal de werking uitstralen naar ziel en lichaam. Vandaar ook het belang, dat de arts aandacht geeft niet rr.aar aan de ziekte, maar aan de zieke mens als geheel. XJIERIN ligt ook de waarde van het gebed. Dat gebed is een ontmoeting tussen de mens en zijn God. Is die ont moeting er. dan spreekt en handelt God op een wijze, die ons verstand verre te boven gaat. We hebben hiermede uit dit referaat slechts enkele punten kunnen aanstippen. Kennisneming er van moge ons verster ken in de overtuiging, dat ook de me dische wetenschap niet maar iets is van het menselijk verstand, doch een gave God. Een Christen zal haar daarom verwaarlozen. Wat een Christen nog minder verwaarlozen zal. is het gebed, dat hem immers de rechtstreekse ont moeting geeft met zijn God. Langs de weg van die ontmoeting met zijn God kunnen in de mens nog onge dachte krachten tot ontwaking komen. Maar aan dat gebed heeft de medische wetenschap zelve ook een brandende be hoefte. Schiet ons dat in deze tijd van vertechnisering en van zelfverzekerdheid niet wel eens spoedig uit de al te men selijke gedachten? (Advertentie) DOUCHE INSTALLATIE A. ZWART HOOIGRACHT 18. TeL 23951 Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Tamelijk koel weer met wis- selende bewolking en in hoofd- zaak in de Noordelijke helft i het land enkele verspreide buien. Matige tot krachtige Westelijke wind. (Opgemaakt om 10 uur). Donderdag: zon 4.31 tot 20.5® uur; maan 2 20 tot 20.14 uur. Op 11 Juli V M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1