Ter nagedachtenis van Gen. C. J. Snijders Een lichtend voorbeeld voor de gehele Koninklijke Luchtmacht Volkswagen Nr 500.000 liep van de band Lettische kinderen komen in ons land op hun verhaal I'll •Ai O c i ft, Ir Militaire gevolgen van de opstand Oude man door buurvrouw doodgeslagen 1(%p„ NIEUWE LEIDSCHE COURANT 1953 5 MAANDAG 6 JULI 1953 (Van een bijzondere medewerker) CORNELIS JACOBUS SNIJDERS stamde uit een Zeeuwse burgerfamilie en werd op 29 September 1892 geboren te Nieuwe Tonge op Goeree Overflakkee als vijfde zoon van C. J. Snijders, de plaatselijke geneesheer te Nieuwe Tonge en Sara Maria Muller. In het onbemiddelde eenvoudige gezin heerste een opgewekt intellectueel leven en er werd veel aan muziek, lezen en tekenen gedaan. Vader en moeder Snijders waren voor hun kinderen onvolprezen voorbeelden l van plichtsbetrachting. Het is daaraan, dBt de latere Generaal Snijders in zijn antwoord-rede na de huldiging op zijn verjaardag met de volgende beharti- genswaardige woorden getuigde: „Plichts- i vervulling Is voor de rechtschapen mens een behoefte der natuur, welke in en door zichzelf de voldoening vindt, waar op aanspraak mag worden gemaakt". Na zijn H.B.S.-studie te Middelburg te hebben voltooid, brak voor Cornelis Jacobus Snijders op 3 September 1869 de tijd aan voor het „cadettenmouvest", tot dat hij op 14 Juli 1872 als nummer één van de K.M.A. af kwam. Na deze basis in zijn officiersloopbaan volgt het ene hoog- Generaal C. J. Snijders tepunt na het andere. Het is moeilijk om een onderscheid te maken tussen de fei ten onderling; was het door het deel nemen aan de tweede Atjeh-expeditie van 1874—1875 waarvoor hem de M.W.O. der 4e klasse werd toegekend; was het als Staf-officier bij het Wapen der Genie: was het als militair vertegenwoordiger in diverse landen in Europa; was het als opperbevelhebber van land- en zeemacht, ofwas het vooral als promotor van de Nederlandse luchtvaart. Op 4 April 1908 maakte de generaal de eerste ballontocht mee. drie jaar later in September 1911 fungeerde hij tijdens de in de Betuwe gehouden manoeuvres, als waarnemer met een Zodiac-vliegtuig. be stuurd door de le luitenant Labouchère en werd een verkenningsvlucht gemaakt waarbij 93 km in 1 uur en 9 minuten werd afgelegd. Bij deze gelegenheid zei de Generaal: ,,Er zit wel wat in". Het dn de eerste helft van 1912 ver schenen eindrapport van de Militaire Luchtvaart-commissie leidde, mede dank zij het feit dat de generaal in de luchtvaart het wapen van de toekomst zag tot de oprichting op 1 Juli 1913 van de Luchtvaart-afdeling. Bovendien steunde Generaal Snijders als Chef van de Generale Staf met zijn invloed en zijn adviezen krachtig het tot stand komen van een eigen Nederlandse vliegtuig industrie. Bij het heengaan De volgende woorden spsak de eerste commandant der L.V.A. de kolonel der Genie H. Walaerdt Sacré bij het verschei den van de generaal op 26 Mei 1939. De Generaal heeft ons verlaten. Een groot man is heengegaan. Groot als groot als militair, groot als luchtvaart propagandist en, niet het minst, groot als Nederlander Ik wil er slechts mede volstaan, in her innering te brengen dat hij reeds in 1907, als Kolonel der Genie te Utrecht in gar nizoen zijnde, voorvoelde welk belang de luchtvaart uit militair oogpunt zou krijgen en dat hij zich daarom gaarne de benoeming tot Voorzitter van de in dat jaar opgerichte Vereniging voor Lucht vaart liet welgevallen, in welke functie hij al dadelijk de rechte man op rechte plaats bleek En zo zouden nog andere voorbeelden te noemen zijn, doch het voorgaande moge voldoende geweest zijn om aan te tonen welk een preponderate rol de Generaal gespeeld heeft bij de ontwik keling onzer luchtvaart en tevens hoe node men in ons luchtvaartwereldje, waar allen elkaar kennen, de typische figuur, de markante kop en de overtui gende betoogkracht van deze luchtvaart- promotor by uitnemendheid zal mi Zoals reeds gezegd, mankeerde hij zelden of nooit bij belangrijke luchtvaart-ge beurtenissen en wie het voorrecht heeft gehad deze redenaar bij Gods genade op de hem eigen overtuigende wijze in het Familieberichten uit andere bladen GETROUWD: A N Gunning en C Kozma, Amsterdam. BEVALLEN: mevr Hansen-Jonckheer. d, Huizen NH; mevr Hansen-Jonckheer. d. Hui. zen NH: mevr Kalis-Renaud. z. Rijswijk: mevr Houtman-Dirkzwager.d. Schiedam. OVERLEDEN J de Boer Jz. m. Koog a d publiek over luchtvaart te horen spre ken, zal daarom slechts een onvergete lijke herinnering hebben behouden. Heeft men daarbij, zoals ik, het grote voorrecht gehad een 50-tal jaren onder en met de Generaal te mogen werken daarbij de zeldzame eigenschappen t hart en verstand te leren waarderen, die hem altijd gekenmerkt hebben, eigen schappen waardoor hij, waar hij ook vriendschap en eerbied voor zijn persoon én karakter wist te wekken, dan zal met recht het heengaan van deze grote vaderlander gevoelen niet slechts als een nationaal verlies, maar als een per soonlijk verlies, dat een niet aan te vul len leegte achterlaat. Hij was een man groot in alles wat hij deed, zoals er in de geschiedenis van een land slechts zeei enkelen, met lange tussenpozen, naai voren komen op het moment dat zij nodig zijn. Hij heeft zijn taak gedurende practisch twee mensen-leeftijden met vervuld". Op Zaterdag 4 Juli 1953, om half drie in de middag, werd in het Officiers-casino van de vliegbasis Soesterberg aar tegenwoordige Commandant van de Kon. Luchtmacht, de Lt.-Generaal-Vlieger I. A. Aler het borstbeeld van Gen. Snijders aangeboden. Kolonel H. Walaerdt Sacré Borstbeeld van generaal Snijders onthuld Soesterberg eert grondlegger van het luchtwapen In tegenwoordigheid van mevr. Snij ders en tal van militaire en burgerlijke autoriteiten is Zaterdagmiddag in het officierscasino aan de Kampweg te Soes terberg het borstbeeld van generaal Snijders aangeboden, als huldeblijk van de Soesterbergse burgerij aan de Ko ninklijke Luchtmacht. De luchtmacht kapel en schoolkinderen van Soesterberg brachten hierbij een muziek- en zang- hulde. Mevr. Snijders heeft het borstbeeld van haar man onthuld. Het draagt de inscrip tie: „Generaal J. C. Snijders, grondlegger in het luchtwapen". De chef van ae luchtmachtstaf, luite- nant-generaal-vlieger I. A. Aler, sprak een dankwoord. Elders in dit nummer treft men een herdenkingsartikel over- generaal Snij ders aan. K.L.M. vliegt niet op geheime routes De K.L.M. sprak het bericht uib de Volkskrant van hedenochtend, als zouden K.L.M.-piloten met verzegelde orders Amerika aanvliegen, ten stelligste tegen. Sinds maanden zijn de Amerikanen bezig snellere methode te vinden vooi herkennen van vliegtuigen, die Amerika naderen. Een der methodes is, dat piloot, die van een Europese luchthaven vertrekt, een nauwkeurige routebeschrij ving meekrijgt. Dat daarbij een zo ge heimzinnig systeem als verzegelde enve loppen en codewoorden zou worden ge volgd, sprak men op het K.L.M.-bureau klem tegen. Vliegverbod voor Globe- masters ingetrokken Jongste ramp was het gevolg van technische storing De Amerikaanse Globemaster, die op 18 Juni j.l. bij Tokio is verongelukt, waarbij 129 mensen om het leven kwa men, was het gevolg van een technische storing. Eén der motoren werkte plotse ling niet meer. De piloot keerde de ma chine. maar opende bij het landen de kleppen van het landingsgestel te vroeg om met drie motoren goed te kunnen manoeuvreren. Tot overmaat van ramp brak toen nog een drijfas en de Globe master stortte neer. Aldus insp.-generaal Bertrandias van de Am. luchtmacht. Het vliegverbod voor Globemasters, dat na de ramp was afgekondigd, i weer ingetrokken. Generaal Aler aan het woord „Wij worden dezer dagen steeds weer getroffen door de ontroerende hartelijk heid waarmede ons land met zijn jonge Kon. Luchtmacht, ontstaan uit de Lucht vaartafdeling, meeleeft. Er is een wed- r om ons sympatnie te betuigen en uitdrukking te geven aan de waar dering voor wat de gehele organisatie in zijn evolutie gedurende 40 jaar heeft ge- Men voelt mee met onze grote tegen slagen en moedigt ons aan onversaagd doch zo voorzichtig mogelijk door te zet- En ik zeg eerlijk die morele steun hebben wij ook vaak nodig! Soesterberg, ons Soesterberg dat in het prachtige na tionale geschenk de gala-uniformen de Luchtmaohtkapel zo van harte heeft meegedaan, heeft nog méér willen doen. Deze kleine gemeenschap waarmee wij zo vergroeid zijn heeft zich in feest kleed gestoken en door een buitenge- zinvol geschenk uitdrukking ge- aan onze bijzondere gevoelsbin- dingen Wij zijn zowel voor de leidende gedachte als voor de keuze van dit ge schenk heel erg dankbaar". Zich tot de voorzitter van het aanbie- dings-comité wendend vervolgde de neraal: „Mijnheer de voorzitter: als gens het borstbeeld van deze grote Ne derlander een plaats verdient dan hier in het Officierscasino van Soester berg, waar veertig jaar geleden de Neder landse militaire luchtvaart werd gebo ren. Deze geboorte kwam tot stand niet met medewerking van, maar dank zij generaal Snijders. Zijn figuur steekt vei uit boven zijn tijdgenoten. De pioniers van de militaire luchtvaart zijn wü vee; dank verschuldigd. Zij hebben, vaak op eigen kosten en met een ongeëvenaard enthousiasme, met een taai doorzettings vermogen en met een niet te bh vuur. zich aan de zaak van de militaire luchtvaart gegeven. Maar één man er, die dit alles voedde en richting gaf: generaal Snijders. Met een visionaire blik voorzag hij de waarde niet alleen van net vliegtuig, maar hij zag ook de lijnen, waarlangs de gehele luchtvaart, zowel civiel als militair zich diende te ontwikkelen. En wat mij uit eigen persoonlijke her innering nog zo scherp is bijgebleven uit mijn jaren bij de K.L.M. was de harte- Lt.-generaal-vlieger I. A. Aler lijke eenvoud waarmee deze grote Ne derlander naar de jonge uitvoerders kon luisteren en en met hen omging." Tot het aanwezige publiek zei de ge neraal Aler: „Dames en heren, onder schat u niet niet de betekenis van zijn stuwend werk. Het was toen al net als Duizenden van de knapste koppen, daaronder met nietuwe grootse ideeën konden bewijzen dat die „vliegerij" nooit een practische propositie kon wor den. Daartegenover was zijn geloof in het perspectief dat hij zag niet in ver warring te brengen. Onderschat u ook niet de betekenis jn het feit, dat de generaal Snijders doorzette, doorzette tegen de weerstand zijn chefs in. Ik zeg niet te veel als ik bezweer dat de oprichting van de Nederlandse Militaire Luchtvaart op een latere datum zou zijn geschied dan op 1 Juli 1913, indien hij zich niet met zijn sympathieke onverzettelijkheid had ge geven voor zijn ideaal. Daarom blijft zijn onverbrekelijk verbonden met die snze Koninklijke Luchtmacht en met /an de K.L.M. waaraan hij ook zo veel van zijn liefde voor de nationale luchtvaart heeft gegeven! Wij zijn er daarom trots op dat zijn beeltenis thans hier op Soesterberg staat, opdat wij en de jongeren die hem als legendarische figuur van horen zeg gen kennen, telkens als zij dit borst beeld voorbijgaan, herinnerd worden aan het grote werk dat hij heeft verricht. Vrienden uit Soesterberg! Uit naam in de Koninklijke Luchtmacht aanvaard in grote dank het geschenk, dat ons zojuist is aangeboden." Een episode is voorbij en we staan aan de drempel van een nieuwe tijd. Ne derlands „grand old man" is en blijft het lichtend voorbeeld voor allen die bij de Koninklijke Luchtmacht dienen. Generaal Guillaume in Parijs aangekomen De Franse resident-generaal in Ma rokko, generaal Guillaume, is Zaterdag per vliegtuig in Parijs aangekomen. Generaal Guillaume heeft een brief bij zich van de sultan van Marokko, die gericht aan de Franse president. Vincent Auriol. Vrouwen leven langer dan mannen Deze beeldstatistiek toont aan, dat van alle volkeren der aarde, ons land de hoogste gemiddelde leeftijd behaalt. Als laagste in de rij staat Mauritius, waar de man gemiddeld niet ouder dan 31, de vrouw niet ouder dan 35 jaar wordt. Ook is hierin weergegeven dat de leeftijd van de vrouw, overal ter wereld enige jaren hoger ligt dan van de man. Wat Rusland 'betreft zijn de cijfers ont leend aan de periode 1920'30. De ge middelde leeftijd was toen niet hoog. Hóe zou het daar thans mee staan? Klinkend Europees record Arbeiders in Stad zonder Naam hebben vaak eigen auto (Van een speciale verslaggever) wq^FSBURG, 4 Juli. Hij heet Gerard Schulte, als hij in het Junggesellenheim van Wolfsburg is, als hij in Braunschweig naar de bioscoop gaat of met het weekeinde de natuur in trekt, maar zo gauw hij in de vroege morgen van iedere werkdag de poort van het Volkswagenwerk, de Stad zonder Naam. zoals men de fabriek noemt, bin nengaat is hij 14.373, de man die aan het einde van de lopende band klaar staat om de wagens te starten en ze de fabriek uit te rijden. De manier waarop hij als eerste man achter het stuur gaat zitten, het sleuteltje omdraait, de motor start en de wagen op gang brengt, ge tuigt van routine. Honderden, duizenden wagens zijn zo door hem weggebracht naar de parkeerplaats. Maar Vrijdagmor gen werd zijn arbeid onderbroken. De lopende band viel stil. alle arbeiders en kantoormensen verzamelden zich bij de afrit, directeur Nordhoff hield een toe spraak en de Volkswagen die voorstond, kreeg een slinger van groen en bloemen over het dak. Het was de 500.000ste Volkswagen, en dat is een getal dat nog geen enkele Europese wagen van één type bereikt heeft En wie denkt, dat de „jongens Wolfsburg" dat zomaar voorbij lieten gaan. heeft het mis. Vrijdag in de loop van de middag landde op de luchthaven van Hannover het ene charter-vliegtuig na het andere. Ongeveer 30 Nederlandse journalisten; Belgische, Franse, Zwitser se, Zweedse collega's, die allen een plaats kregen in de machtige file Volkswagens Ontheemden uit de kampen Venta (6 jaar) leeft voor het eerst in een gewoon gezin in een gewoon huis (Van een onzer verslaggeefsters) VENTA IS ZES JAAR. Of ze nog een vader of moeder heeft, weet ik niet. Wel weet ik dat ze geen tehuis heeft en dat ze er nooit een heeft gehad. Want Venta is met haar hele zes jaar een displaced person, een ontheemde. „Holland ist wunderbar" fluistert ze als de bus door het vriendelijke Hol landse landschap rijdt. Met grote ogen kijkt ze naar de rustige boerderijen, de kleine dorpjes, de steden en de brede verkeerswegen. „Wasser", zegt ze verlangend en ze denkt even aan de verstikkende hitte in het kamp waar de warmte dicht en dik blijft hangen tussen de barakken van plaatijzer. Als het donker begint te worden, legt zij het hoofd tegen de schouder van de dame die haar met de andere kinderen aan de grens te Bentheim op wachtte. Dan slaapt Venta en de bus rijdt door naar de plaats waar zij een maand als een gewoon kind kan leven in een gewoon gezin Een maand lang zal Venta een eigen bed hebben, hoeft zij 's nachts niet wak ker te schrikken van kampbewoners, die niet „iets" maar „veel te veel" hebben gedronken In deze vier weken zal zij tot de ontdekking komen, dat een woonka- niet als slaapkamer en keuken be hoeft te worden gebruikt en zal zij léren begrijpen wat ruimte is. Venta is een van de 37 Lettische kin deren. die gisteravond laat in Ottoland aankwamen, vanwaar zij verder zijn ge bracht naar Bleskensgraaf, Molenaars graaf en Brandwijk. In velé huizen brandde gisteravond om twaalf uur nog het licht en mét ongeduld luisterde men ir ieder gerucht. .Daar komt de bus" dan gingen de deuren wagenwijd open Uldis of Dzintra In grid a of Mintants binnen te laten. ,Ben je daar, jongen" Een een stevige n werd om de schouder van het negen jaar oude joch geslagen. Hij verstond er geen woord van, die jongen, maar hij voelde, dat het goed was Voor medeleven en sympathie zijn soms geen woorden nodig. „U kunt wefi Duits tegen hem spreken, mevrouw", zei een van de begeleidsters: „Dat verstaat hij uitstekend, omdat hij in Duitsland op school gaat." Duits, een taal, die menig Hollander nu, zoveel jaar na de oorlog, nog niet graag spreekt of hoort. Maar gisteravond werden alle Duitse woorden, die men machtig was, uitgesproken om de kinderen op hun gemak te stellen. Film had nasleep De meisjes en jongens zijn naar Hol land gekomen onder auspiciën van de IC.VB., de Internationale Christelijke Vredes Beweging. Toen men verleden jaar tijdens een werkconferentie in Bel- gië een film had gezien over Letland en had gehoord over de omstandigheden, waarin men in de kampen moest leven, hebben wat Nederlanders aan de Let Ludriksons gevraagd: „Kunnen wij nu niets voor jullie doen?" En Ludriksons, die secretaris is van de Ohr. Jongeman nen- en Jonge Vrouwen Vereniging in Duitsland, dacht direct aan de jeugd. Dat was het eerste contact, waaruit een prachtig initiatief is gegroeid. Het behels de uitzending van een aantal kinderen naar het Groningse Holwierde. Vorig jaar Kerstmis heeft men in deze plaats een dertigtal meisjes en jongens een maand te logeren gehad. De kinderen, die moes ten aohterblijven in het kamp, huilden omdat zij niet mee konden gaan. Alle pleeggezinnen in Holwierde staan er op, dat ook dit jaar weer een groep Letti sche meisjes en jongens zal komen Aanvankelijk was men van plan de jeugd, die gisteravond dn de plaatsen langs de Graafstroom arriveerde, om 1 nabij de Kerst in Goes onder te brengi Door verschillende omstandigheden kon dit niet doorgaan en na de ramp van 1 Februari werd dit nog moeilijker. toch moet hier iets aan gedaan worden", zeiden de jeugdige Dingena en Arie Brouwer (20 en 19 jaar) uit Molenaars graaf. Vooral toen zij een krantenartikel over dit probleem hadden gelezen, wisten Dingena en haar broer dat hier huip moest worden geboden. Zij stelden zich in verbinding mét mevrouw MolDe Vries uit Goes, die ook het transport naar Holwierde had verzorgd, en duurde niet lang of zij gingen „de boer op" om geschikt* adressen te vinden. Lang hoefden zij niet te zoeken, want er waren aanbiedingen te over. Het resul taat van de arbeid ls: 37 blijde ge-zichten. 37 paar stralende ógen, 37 gelukkige kin deren. Tot hen. die voor de Lettische niet hun deur kunnen openen en toch iets willen doen. zouden wij willen zeggen: uw gif ten zijn welkom op gironummer 4223 van de I.C.V.B Witboek over vermiste Ned. Joodse kinderen Reeds vijf jaar zijn zóéls men weet in Nederland twee Joodse kinderen zoek. nl. Anneke Beekman en Betty Melhado. Het opperrabbinaat, de permanente cóm- e tot de algémenè zaken van het Ned. Israëlietisch kerkgenootschap en de hoofdcommissie van de Joódse kerkge nootschappen hebben zich nu men tot toe onmachtig bleek de twee kinderen terug te vinden telegrafisch gewend tot H.M. de Koningin en tot de mi nisterraad, en tegelijkertijd besloten de publicatie voor te bereiden van een wit boek in verschillende talen. Leden garantiewetcommissie terug Nog 5000 Ned. ambte naren in Indon. dienst Met de Mataram van de Kon. Rotter- damsche Lloyd zijn uit Indonesië te Rotterdam gearriveerd de heren mr J. H. Peter en mr H. J. J. M. Dorbeck. resp. vlce-voorzitter én lid van de Nederlandse garantiewetcommissie. Ruim éen jaar ge leden waren zij uit Nederland vertrokken. Zij keerden thans tèrug omdat de com missie in Indonesië om zuinigheldsréde- is opgeheven. Dé zaken in Indonesië wórden nu verder behartigd door de Haagse commiselé. waartoe mr H. J. W. A. MeU«fink uit Arnhem dezer dagen te Djakarta is aangekomen. Volgens de heren Peter en Dorbeck bevinden er zich nog 5000 k 6000 Nederlandse ambtenaren in dienst van de Indonesische regering, zij "n lagere rangen. Samba" en „Kleinbus", die voor het stationsgebouw klaar stonden. Hotel Luisenhof in Hannover een der mooi ste en grootste hotels daar was afge huurd. een parkeerterrein was bespro ken. In de vroege avond trok de kara vaan rood-zwarte busjes naar Wolfsburg, een indrukwekkende demonstratie van massavervoer op de Autobahn. De geboorte van de 500.000ste was een en al feest. Naast de fabriek was een sta dion gebouwd, onder het personeel wer den Volkswagens verloot, er was een banket voor de 700 aanwezige journalis ten uit Brazilië. Argentinië, alle Europese landen en de Ver. Staten. Er was muziek, ae arbeiders hadden Zaterdag vrijaf en dr Heinz Nordhoff hield in de gehoorzaal een rede. Vier procent dividend kon worden uit gekeerd en dat wil ook zeggen, dat Gerard Schulte ruim driehonderd Mark in de hand krijgt. Driehonderd Mark, ook voor Hans Weiszbrunn, die de grote hydraulische pers bedient en die met een druk-op-de-knop uit honderden staal platen evenzovele autodaken slaat op één dag. Driehonderd Mark ook voor 10 456, de man, die achter elkaar de voor wielen. met stuurinrichting en al. met het „Fahrgestell" zet. En die arbeiders hebben hun heel eigen „Vau-Weeiets anders zeggen ze daar tegen de Volkswagen niet op het parkeerterrein staan. Tja, die hebben het daar zo slecht niet. Zevenhonderd wagens per dag „Das Volkswagen-Werk" staat vlak bij Wolfsburg, waarvan U zeker nooit ge hoord zou hebben ais die fabriek er niet gestaan zou hebben. Wolfsburg was zelfs zo onbelangrijk, dat de Amerikanen het vergaten te bezetten; bovendien was van de fabriek, die er door Hitler was gezet voor de bouw van Volkswagens, maar die alleen kanonnen en tanks had gebouwd, niet veel meer over. Nu is Wolfsburg een uit de krachten gegroeide stad ge worden. met moderne flats, blokken woonhuizen, kerken, ziekenhuizen en scholen, vrijgezellenhuizen en vereni gingsgebouwen. En dat alles is mogelijk omdat die enorme fabriek, de Stad zonder Naam, per dag niet minder dan 700 Volkswagens uitspuwt Zevenhonderd Volkswagens, waarvoor de kopers door geheel Europa al op wachtlijsten staan. In de fabriekshallen zweven de car rosserieën aan een lopende band naar hot eindpunt en daar ontmoeten ze de onder stellen. Maar de carrosserieën zijn al compleet, met ruiten, bumpers, lampen, chroom, en de onderstellen ook. De eind montage is dan ook alleen een kwestie van controle, het instellen der lampen, het constateren van fouten. En dan ge beurt het wonder: de wagen, die je dooi de gehele fabriek in stukjes en beetjes, in Zo voert de lopende band de Volks wagens naar het eindpunt700 stuks per dag, een half millioen in de paar jaren van het bestaan van dit type. Uit de pers De New York Herald Tribune schrijft het volgende over de militaire gevolgen van de opstand in Oost-Duitsland: „Het geallieerde hoofdkwartier te Parijs bestudeert de rapporten van de inlichtingendienst over de Oostduitse onlusten. Men meent, dat deze gebeur tenissen de capaciteit van het rode leger om aggressie te plegen definitief verminderd hebben. De conclusie be rust op de volgende overwegingen. 1. Er zijn bijna drie volledige divi sies nodig om de staat van beleg in Oost-Berlijn te handhaven. Bovendien is minstens de helft van de 22 bezet tingsdivisies voor politiedienst nodig geworden. 2. de instorting van de discipline in de Oostduitse „Bereitschaften" (de kern van een Oostduits leger) is zo danig. dat deze troepen wel kunnen worden afgeschreven als doeltreffende militaire macht Volgens berichten zouden ongeveer 1000 officieren van deze Bereitschaft in rang verlaagd zijn, terwijl tientallen voor de krijgs raad zouden zijn gebracht en een aan- tal zou zijn terechtgesteld. 3. Er zijn berichten ontvangen die overigens nog niet bevestigd over dezelfde gebreken in het Poolse leger, dat een politionele taak heeft in da Oder-Neissegebieden, waar ook onge regeldheden waren uitgebroken. 4. De Oostduitse bevolking schijnt het bijna instinctief voornamelijk te hebben gemunt op spoorwegstations en treinen. Deze plotselinge bedreiging van de verkeersmiddelen moet wel een nachtmerrie zijn voor het Russische Hoge commando. Indien de Westerse bezettingsmachten in West-Duitsland tegenover een sabotage op dezelfde schaal zouden zijn geplaatst, zoude-1 zij West-Duitsland vermoedelijk als „on houdbaar" beschouwen. SHAPE meent, dat de Russen nu veel meer troepen ter beveiliging van de communicatielijnen moeten ge bruiken. De mogelijkheden van sabo tage in oorlogstijd tegen de Russen werden voor wat Polen betreft, reeds hoog aangeslagen. Thans blijkt ook Oost-Duitsland een zwakkere plek te zijn. nu het Oostduitse „spookleger" wel kan worden afgeschreven". moertjes en schroeven, in onderdeeltjes en accessoires in elkaar hebt zien zetten, wordt gestart enloopt. Maakt zich los van de lopende band, komt tot leven en rijdt eigenwijs de fabriek uit En de Volkswagens worden geprodu ceerd. Zevenhonderd per dag. hetzelfde model als ir 1950. 1947. Hier en daar iets gewijzigd, verbeterd en volwassen ge- orden. maar in principe hetzelfde. En de fabriek is een stad op zichzelf, met tienduizenden inwoners, velen van hen met naam en toenaam! personen in de roman, die dc Duitse schrijver Horst Mönnich over de fabriek en haar geeste lijke vader, constructeur Porsche, schreef: „Die Auto-Stadt". In de middag van een gloeiend hete Zaterdag rijden de ontelbare Volks wagen-busjes de Autobahn weer op, naar Hannover Flughafen, waar de charter- liegtuigen klaar staan. De 500.000ste Volkswagen is geboren en wij hebben aan de wieg gestaan. U zult zeggen: ,.Het is kind als vele anderen", maar wij zullen dit nooit vergeten; Noodweer na poging tot aanranding Stoffelijk overschot verstopt onder luik vlak bij de voordeur vuldig alle bloedsporen ln de gang uit. Daarna verborg zij het stoffelijk over- sohot in een ruimte onder het luik ach ter de voordeur. Zjj vertelde de politie, dat het niet haar bedoeling was geweest haar buurman te doden. De verklaringen van de vrouw stemmen in zoverre met de werkelijkheid overeen, dat de politie in de gang nog sporen van een wo ling heeft gevonden. Kort na zijn thuiskomst vertelde de vrouw aan haar man die wegwerker is, welke daad zij had gepleegd. De gehele dag had »ij niets laten blijken aan haar vier kinderen. In de loop van Zaterdag werd zij zes keer verhoord. Iedere keer bleef zij bij haar verklaring uit nood weer te hebben gehandeld. De 60-jarige A. T. Is ln zijn woning te Hilversum, omdat het vlees ln de keuker. aanbrandde, dusdanig ln woede ontstoken, dat hij na twistwoorden met zijn zoon naar de keuken rende, om een Naar we eerst thans vernemen heeft de 36-jarige mévreuw E. J. v. d. H. wonende in de nieuwbouw bij de Gein- brug te Weesperkarspel. Vrijdagmorgen, haar 61-jarige buurman G. v. d. R. met een treefje (ijzeren drievoet) doodge- De buurman was, zoals hij wel meer deed, koffie komen drinken. Tegenover de politie verklaarde de vrouw later, dat de buurman haar wilde aanranden, aldus de Vkrt. Uit zelf verdediging greep zij het rooster van het petroleumstel. In de gang kwam het tot •en worsteling, waarbij de vrouw met haar wapen de man verschillende malen krachtig op het hoofd sloeg. Hij zakte In elkaar en ls vermoedelijk onmiddellijk san de gevolgen overleden. Toen de vrouw besefte, wat zij had gedaan, durfde zij zich volgens haar elgtn vérklaring, niet bij de politie te mélden. Met een dweil wiste zij zorg- Sjisjakly president van Syrië De waarnemende premier van Syrië, kolonel Adib Sjisjakly. heeft zich offi cieel candidaat gesteld voor het presi dentschap voor Syrië. Aangezien kolonel Adib Sjisjakly de enige candidaat Is. is het zo goed als zeker, dat hij bij de verkiezingen op 10 Juli a.s. tot president zal worden ge kozen. indien ook het ontwerp voor een nieuwe grondwet, dat diezelfde dag aan het volk zal worden voorgelegd, door de Syriërs wordt goedgekeurd. Sinds 1949. toen bij de eerste van een serie staatsgrepen president Kouwatly werd afgezet, heeft Syrië geen. volgens de grondwet gekozen president, meer gehad. Bij de laatste staatsgreep, uitgevoerd door kolonel Sjisjakly in 1951, gaf deze alle macht als staatshoofd en als pre mier in handen van kolonel Fawzi Selo. Kolonel Sjisjakly benoemde zichzelf toen tot waarnemende premier. mes te halen, waarmes h|j de zoon te lijf ging. Op het moment, dat hu toestak, wierp de moeder zich tussen het tweetal om bloedvergieten te voorkomen. Het ge volg was. dat rij een diepe steekwonde in de arm opliep. De politie heeft de vader, die buiten zichzelf van drift was, naar het bureau gebracht en daar inge sloten. De wonde van de vrouw werd ln het ziekenhuis verbonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5