Stadsevangelisatie J e r u e 1 werd Baptistengemeente K. en G. bestaat in October 25 jaar Leidse reddingsbrigade hield receptie (35 jaar) Drie leraren van 't gymnasium namen afscheid Weer schoolwedstrijden in Poelmeer Velen drukten Zaterdag de heer J. Peerenboom de hand De sociale grondrechten van de mens Hervormde Gemeente ontving twee zendinspredikanten NIEUWE LEIDSCHE COUBflNT 3 MAANDAG 6 JUJJ 1953 Ds Zijlstra leidde institueringsdienst In een bijzondere dienst, gisteravond in Prediker gehouden, is de Baptisten ge meente te Leiden geïnstitueerd. De stadsevangelisatie Jeruël, die onlangs besloot om zich by de Baptisten gemeenten aan te sluiten, is hierdoor opgehouden als zo danig te bestaan. De dienst werd geleid door ds Sj. Zijlstra van Eindhoven. De pre dikant sprak naar aanleiding van Hand. 9 31 „De gemeenten dan door geheel Judea en Galilea en Samaria hadden vrede en werden gesticht; en wandelende in de vreze des Heren en de vertroosting van de Heilige Geest, werden zy vermenig vuldigd". gemeenten in Nederland, die na de be tekenis van het gemeente-zijn belicht te hebben, vooral wees op de dienende en helpende taak die men tegenover elkaar heeft. Hierna werd nog gesproken door ds Louw uit Den Haag, ds Hooving uit Rotterdam, ds Reiling uit Rotterdam-Zuid de heer Alting uit Utrecht. De voorganger van de pas geïnstalleer de gemeente, de heer H. Schouten Jr, sprak naar aanleiding van Zach. 46. ,Niet door kracht, noch door geweld, naar door Mijn Geest zal het geschieden, zegt de Here der heirseharen". We zijn op de goede weg, de weg des Heren, zo spreker. God van de Hemel zal het door Zijn Geest doen gelukken en wij Zijn knechten zullen ons opmaken en bouwen. Vervolgens dankte spr. ds Zijlstra de hulp, die hij schonk. In dit dankwoord betrok de heer Schouten ook de gemeente te Eindhoven, die haar predikant vele malen aan Leiden afstond. Tenslotte wer den brieven voorgelezen van de heer Mojet, één der oprichtser van Jeruël, de heer Kloos. Spreker tekende, hoe in het boek der Handelingen zeer duidelijk de geboorte, groei en ontwikkeling van de gemeente des Heren wordt beschreven. Tegen de vervolging in groeit het aantal gelovigen. Velen werden tot de gemeente toegedaan. Een gemeente is de vergadering van gelovige mensen, die persoonlijk tot be kering zijn gekomen, die Jezus Christus als hun Heer en Heiland hebben leren kennen; zo vervolgde spr. En van de ge meenten daar in Palestina wordt gezegd, dat zij vrede met God hadden, dat zij werden gebouwd in het allerheiligst ge loof, in de vreze des Heren wandelden en door de Heilige Geest werden ver troost. Als dit alles beleefd en ervaren wordt, aldus de predikant, dan blijft het laatste woord van de tekst niet uit: en zij den vermenig- de gen zyn ten gemeente in Leiden. Al leen als ge dergeboren zijt hoort ge tot die gemeente, looft in 't bloed van Jezus Chris tus, dat maakt. We den ken God wat Hy in Lei- De heer H. Schouten Jr den deed en doet en voor wat Hij zal doen tot de tijd, waarop Hy Zijn gemeente, dat is Zijn bruid, zal voe ren tot de eeuwige tabernakel, zo zei de predikant tenslotte. Nadat ds Zijlstra 1 Tim. 3 had gelezen werden H. Schouten Sr Zaalberg tot ouderling en S. va: Vlist en Jac. Zaalberg tot diaken be vestigd. Vervolgens sprak ds Bakker uit Am sterdam namens de Unie van Baptisten- Agenda voor Leiden Maandag Foyer stadszaal, 8 uur: Leidse analys- tenschool, filmavond over chemie. Hoogl. kerk, half 9: concertavond leer lingen Adr. Blankenstein. Dinsdag Oud-Hortuszicht: inschrijving en maat- avond 3-Octoberoptocht, 7.30 heren, 8.30 dames. Woensdag. Leidse Hout: militaire athletiekkam- pioenschappen. Tieleman en Dros, 1.50 uur: excursie Chr. Reisvereniging. Rehoboth, half 8: Chr. boerinnen- en plattelandsvrouwenbond, spreker P. C. Eversteyn. Geregraoht bij Korevaarstraat, 8 uur: openluchtsamenkomst Geref. Evangeli satie. Hoogl. kerk, half 8: Avondstilte. Steenschuur 21, half 8half 9: zitting pryzencommissie. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de eeschiedenis der natuurwetenschappen. Steenstraat la: ..1853— l9o3 H A Luren iz en H Kamer- linsh Onnes' <.oi 30 Ausustusi Rijksmuseum van oudheden. Rapen burg 28: Het Romeinse Portret (105 uur. Dinsdag- en Donderdagavond 810 uur, tot 19 Juli). Nachtdienst apotheken. Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen- scbansweg 4, tel. 23553. In Den Haag is de eerste spade in de grond gestokken voor de bouw van de nieuwe Hervormde Pauluskerk (Vo- gelbuurt) De 72-jarige Haagse fietser P. de J. is in de Laan van Meerdervoort te Den Haag door een tram aangereden en gedood. Iets over een fonds en een tuinconcert Velen getuigden van hun waardering We zijn meesters op het water, maar niet in het water. En het water eist steeds zijn tol. Leert de jeugd zwemmen. Leert de mens zich tegen het water te beschermen. Tegen deze achtergrond recipieerde Zaterdagmiddag in het Vlies het bestuur van de Leidse reddingsbrigade ter- gelegenheid van het 35-jarig bestaan. Er waren schriftelijke gelukwensen binnengekomen van de Haarlemse red dingsbrigade, de Delftse vrijwillige bri gade, de Schoonhovense brigade, d< commandant van de Leidse brandweer, de heer Hagedoorn, B. en W. van Lei den, de Goudse reddingsbrigade. L.Z.C. en de Haagse brigade. Dan zijn er ook veel mensen geweest. Gelukkig maar, want zij maken een re ceptie toch tot een feest. Het zou ons te ver voeren de namen van alle afge vaardigden te noemen en toespraken weer te geven. Wel verdient vermelding, dat het bestuur ook werd gecomplii teerd door twee oprichters, te weten de heren A. J. van der Lijke en W. F. der R-*ijden. Noemen wij verder nog de Gemeentelijke H.B.S. Voor het eindexamen van de afdeling A zijn geslaagd: W. Buddingh, mej. Teuni van Es. D. de Geus, A. Janssen, A. de Jong, mej. Henny Kukler, A. van Laar hoven. K. N. Moonen, A. D. Schnitzler, mej. Anike Warring, allen te Leiden, J. Voorsluys te Sassenheim. Afgewezen: Jubileum W. Calkhoven De heer W. Calkhoven, Groenesteeg 72, herdacht vandaag dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de fabriek van wollen dekens v.h. J. Scheltema. Hij werd vanmorgen in tegenwoordig heid van directie en personeel toegespro ken door de heer H. J. P. Wassenaar, directeur de heer G. R. Janse van Mant- gem, procuratiehouder, sprekend namens het kantoorpersoneel en de heer L. Kling, lid van de feestcommissie. De directeur bood hem een enveloppe met inhoud aan en het diploma met leg- penning van de Mij voor Nijverheid er Handel. Kantoorpersoneel en feestcom missie hadden ook een geschenk jubilaris. Brill ging vissen Een-en-twintig leden van het personeel der firma Brill hebben Zaterdag te Ter Aar een grote viswedstrijd gehouden. De vissen bleken weinig eetlust te hebben. Na aankomst in Leiden werden de vissers op het kantoor door de directie ontvangen en onthaald op thee met gebak. De heer J. Segaar sleepte de eerste prijs in de wacht. Dat was een schemerlamp. Hij had de grootste vis gevangen. Vacantiebezigheden De Zaterdag in Leiden gehouden col lecte voor de vacantiebezigheid voor de jeugd heeft f1764 opgebracht. Met bromfiets gevallen Een juffrouw uit Utrecht viel gister middag met haar bromfiets ter hoogte van de Kanaalstraat op de Hoge Rijndijk Met een hersenschudding werd ze per E.H.D. naar het A.Z. gebracht. zo bekende Chr. jongensmuziek- club Kunst en Genoegen, beter bekend onder de naam Chr. tamboer- en pyper- corps K. en G., hoopt op 1 October herdenken, dat zij 25 jaar geleden werd opgericht. K. en G. begon als mondaccordeon- club. Wie herinnert zich de jongens niet, zoals zy in hun witte uniformen door Leidens straten trokken? Het gebrek aan instrumenten gedurende de oorlog legde het clubleven lam, maar wekelijks ble ven de leden komen om als gewone jeugdclub door te gaan. En na de bevrij ding kwam de zaak weer op toeren. Echter was reeds in de oorlog het plan opgekomen om een wijziging in de opzet van het werk te brengen. Zo werd de tamboer- en pijperafdeling gesticht. La ter werd de volledige omzwaai naar het tamboer- en pijpercorps gemaakt. En als zodanig kent thans iedereen K. en G. Enige tijd geleden is een jubileum commissie gevormd, die zich ten doel stelt een fonds te stichten om K. en G. te zijner tijd in een keurig uniform te steken. Het is deze commissie niet mo gelijk de vele vrienden, die K. en G.i heeft, te bereiken. Daarom verzocht men ons, hier het gironummer te vermelden. Marsconcert van T- en D. Donderdagavond 8 uur zal de harmonie kapel T. en D. een marsconcert geven op de speelplaats van Ons Eiland. Het pro gramma luidt als volgt: 1. Steeds paraat W. F. de Zwart, 2. De Garde, C. J N. Cori. 3. Manoeuvre, P. A. Stenz, 4. Prin ses Irene, A. M. van Leest, 5. Prinses Margriet idem, 6. Marsparade nr. 2 P. B. Bisselink, 7. Appèl aux tromp* A. Ney, 8. Saint Ti-iphon idem, 9. Mont la Villa. H. Challet. Het bestuur van de bond van Leidse harmonie- en fanfareverenigingen zocht ons nog er bij de luisteraars op te dringen, tijdens de uitvoeringen de nodige stilte en rust in acht te nemen en ook de jeugd daartoe te manen. Deze serie concerten is -niet te vergelijken bij het hosconcert van 3 October. Men mag toch wel wat „culturele eerbied" hebben. Als er iets is, waarop onze m kanten recht hebben, dan is het dèt 1 hetgeen wij gaarne doen. Het is: 471363, ten name van de heer L. de Visser, met vermelding: jubileum K. en G. Ook bij de volgende adressen zal men graag giften in ontvangst nemen: Lindestr. 32. Willemstraat 22 en Hogewoerd 94. Op 9 Juli wordt in Oud-Hortuszicht een tuinconcert gegeven door K. en G. en Semprc Avanti's Jong en Jolig. Sem- pre Avanti hoop in October haar derde lustrumfeest te vieren. Dit gezelschap is eveneens uit de C.J.M.V, Levendaal voortgekomen. Men hoopt, dat de be langstelling voor dit bijzondere tuincon cert, dat wordt verzorgd door twee frisse kerngezonde Chr. verenigingen, groot zal zijn. Roto-personeel een dag naar Brussel De directie van de Rotogravure zal het vanmorgen het personeel niet kwalijk hebben genomen als dat iets minder vlot heeft gewerkt dan anders. Want geloof maar, dat er vandaag zo onderling heel wat is nagepraat over die onvergetelijke tocht van Zaterdag naar Brussel. Tien bussen had het voorbereidend comité voor deze tocht gecharterd. Er gingen dan ook ruim vierhonderd sen mee. De grens-,.overschrijding' tien uur 's morgens verliep zeer vlot. In een uitspanning onder Antwerpen ge noot men van koffie met cake. Na de lunch in Brussel volgde een rijtocht door de stad. Vervolgens hadden de Roto-i anderhalf uur de vrijheid inkopen doen men had allen een zakje francs ontvangen en gebouwen te bezichtigen. Ook het diner in de Belgische hoofd stad is uitermate prettig verlopen. Aan het eind er van zong men het Nederland se en het Belgische volkslied. Er werden toespraken gehouden door de directie, een commissaris en een vertegenwoordi ger van het personeel. De directie kreeg een geschenk aangeboden in c van een oorkonde. De aanbieding echte geschenk kon pas na terugkomst in Leiden plaats hebben, want het mocht niet over de grens worden meegenomen. Om 9 uur vond het vertrek uit Brussel plaats. Twee uur later zat het hele zeischap op de Grote Markt van Breda een verversing te nuttigen. De waren namelijk droog geworden v: zingen. De tocht is zeer geslaagd. De commissie, die dit alles organiseerde, men veel dank verschuldigd. Die dank heeft men dan ook op allerlei wijze uit gedrukt. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 29 Juni t/m 4 Juli Toegang streng verboden De jeugd heeft zich niet ontzien (zoals! len weet), de muren van de nieuwe woningen van de bouwvereniging Ons Doel in het Haagwegkwartier te beschadi gen. Zaterdagmiddag heeft de politie-at in deze omgeving bekend gemaakt, dat bij het bouwterrein borden „Verboden toegang" zijn geplaatst. En dat overtreders streng worden gestraft. Het toezicht ii gebreid en. verscherpt. Onder hen de heer H. Gerretsen (tekenen) Zaterdagmorgen, op de laatste schooldag voor de vacantie, waren de do centen en leerlingen van het gymnasium in de aula bijeen om afscheid te nemen van drie leraren. De heer H. Gerretsen, sinds 1945 tekenaar aan deze school, wordt leraar aan het Montessori-lyceum in Den Haag. Dr J. W. Weevers, die twee jaar leraar in het Nederlands was, gaat zich geheel aan wetenschappelijk werk wijden. En de heer T. Versteeg, die vanaf Ja nuari 1952 wiskundelessen gaf, wordt directeur van een school in Den Haag. De rector, dr W. Wiersma, sprak kort openingswoord. Hij zei, dat de drie leraren al hun talenten aan de school hadden gegeven. Toch was hun belangstel ling niet alleen tot de school beperkt. Ieder van hen heeft naast zijn werk een brede interesse voor andere dingen. Hoe wel de leraren nog op een aparte bijeen komst afscheid zullen nemen, bood de rector nu ieder al een boek aan namens de docenten. Mej. W. van Dorp sprak namens de leerlingen de heer Versteeg toe. Zij zei, dat zelfs de jongens en meisjes van de alpha-afdeling het goed met hem konden vinden. Dit is een groot compliment, omdat de wiskunde meestal bij de alpha's niet erg in de smaak valt. Zij bood twee boeken aan als herinnering aan de school. De heer Versteeg trok in zijn dank woord een vergelijking tussen de leerlin gen van de verschillende scholen, waar hij in Indonesië is geweest, en de leer lingen van het Leidse gymnasium. Hoe wel hij in Indonesië altijd met veel plezier zijn werk had gedaan, vond hij het pret tig, dat de leerlingen hier veel levendi ger, soms al te levendig zijn. Hij wees de jongens en meisjes er op, dat geen andere school een lerarencorps heeft, waar zo'n prettige en vriendschappelijke sfeer heerst. De heer Versteeg gaat weg, maar als vriend van het gymnasium. Vervolgens richtte G. den Heeten het woord tot dr Weevers. Hij wenste de heer Weevers veel succes toe bij het werk, dat hem te wachten staat. Hij was er van overtuigd, dat het een prettige tijd voor hem zal worden en liet zijn woorden vergezeld gaan van een boekwerk. Dr Weevers haalde de woorden van bekende Franse schrijver aan. Deze aan het eind van zijn leven, dat hij in midden wilde laten of hij goed had leren schrijven, maar dat hij nooit goed had leren lezen. Het gymnasium, aldus dr Weevers, geeft de enige opleiding om goed te leren lezen. Hij vond het prettig, dat hij hieraan heeft mogen meewerken. Tenslotte sprak A. J. Drewes in een geestige speech tot de heer Gerretsen. Hij haalde enkele grappige voorvallen de loopbaan van de heer Gerretsen als leraar, maar ook als kunstenaar. Ook hij liet het niet alleen bij woorden en ;n prachtig boekwerk ten geschenke. De heer Gerretsen bedankte de leer lingen hiervoor hartelijk. In 1938 was hij tijdelijk leraar aan het gymnasium Hij voelde toen al, dat hij zou terugkomen. Inderdaad, in 1945 werd hij benoemd tot tekenleraar. Hij roemde de grote vrijheid, die de rector hem altijd heeft gelaten Hij wilde niet met lege handen afscheid nemen, maar bood de school een lithogra- lan. waaraan hij nog bezig is. De lithografie zal iets met de school en met muziek te maken hebben en zal een plaats krygen in de bibliotheek. De aanwezigen aanvaardden dit geschenk onder luid ap- De rector, die in 't geheel niet op zo'n cadeau had gerekend, bracht de heer Ger retsen namens de hele school dank en sloot met een enkel woord de bijeen komst. Te Leiden vestigden zich: M G Baldee, Oude Singel 98; C J Boasson en fam, arts, de L de Kanterstr 15; W L Bong, O Vest 35; P van .Breji- gel, militair, Morsstr 62/64; G Bijster bosch en fam, slager, H Morsweg 57; V E Circkens, militair, Greenhazengrt 12; F P C Cornelisse en fam. instrument technicus, Volmolengrt 6; C Doornekamp, tuinder. Gasstr 48; C H J A van Emden, medewerkster Uitg Mij, W Singel 80; J P van den Eijkel, electriciën, v 't Hoff- str 2a; E M J van Eijken, huishoudster, Leeuwerikstr 15; E A Ferkranus en fam, bakker, Haarl.str 247; H J Franken, huis houdster. Rijnsb.weg 103; F T Gonggrijp, journalist, Breestr 3b; E Grootendorst, dokter ass, Houtlaan 15; C M Fakkel Hess en fam, Weidehof 13; J C Heems kerk en fam, employé BPM, Hyacinthen- str 16a; E J van Houten, militair, Groen- hazengrt 12; P How. winkelier, Morsstr 21; M A van den Ing, fabr arbeidster, Mariënpoelstr 17; G L J Kloos en fam, boormeester NAM, Maresingel 42a; R Lageman, Rapenburg 131; F W M Loh- fam, a/b „10719", ligpl Schel penkade t/o nr 45; C J Mitchell en fam, Rijnsb.weg 125; J Moro Menendez. Le vendaal 29; M H A J van Noort en fam, broodbakker, J Lievensstr 5; A J Nij- huis en fam, kantoorbed, de Goejestr 76; A M VerboomRettig, v Oldenb.veltstr 41; L de Romijn en fam, plaatbewerker, Weidehof 10; S M C Seesink, A Paulow- nastr 50; J A Smolders, conducteur NS, Leemansstr 53; C J A Somers Rijnsb.weg C Strietman en fam, Weidehof 29; P Sytsma, chauffeur-monteur. Balistr 57; S Voorberg en fam, commies ter secreta- Boshuizerkade 62; K Vos wachtm rijkspol, Boshuizerkade 59; G W de Wiel. Borneostr 28a; M E C Zit- electr techn, Nwe Rijn 28; A Zwaai, militair, Noordeinde 2a. Uit Leiden vertrokken: G C Aerts, Rijnsb.weg 10, Dordrecht, Alexanderstr 21; G R André de la Porte, Rapenburg 4, 's-Gravenhage, Franken- slag 402; H André de la Porte, Aloëlaan Gravenhage, Frankenslag 402; A de Bats, Varkenmarkt 5, Wassenaar, Prins Wiedlaan 18: J H van Bork, Driftstr 120a, Amsterdam, W de Withstr 67II; P de Camp en fam, Hogewoerd 74, Delft. Ger d Haenstr 5; J M Ebbink, Da Costastr 43. Australië; Wed J Paalvast Van Egmond en fam, Driftstr 120a, Am sterdam, W de Withstr 67II; M A Haalem, Ten Katestr 14. Ede Gld, Sta tionsweg 86: E Hof, W Singel 27, 's-Gra- •enhage, .".dr Pauwstr 30; T M Hoogen- strijd, Rijnsb.weg 10, Amsterdam, Per- lakstr 10 III; C J van Heyl en fam, Ver- verstr 15. 's-Gravenhage, Kanaalweg 62; K J de Jong, Rijnsb.weg 10. Groningen, Mr W de Sitterstr 36; E Kalkus, Boerh.- laan 17, Roermond, Veldstr 21; H Keu zenkamp, Hooigrt 90, 's-Gravenhage, Pr Mauritsln 49a; J W Kok, Groenhazengrt •Gravenhage, Woudenbergstr 50; M A Korbee, Rynsb.weg 10. 's-Gravenhage, Zuid Buitensingel 1: Wed C Matthijs— Van de Kreke. Roomburgerweg 8, 's-Gra- venzande. Sand Ambachtsstr 116; K Kwestro en fam. Aalmarkt 3, Nederland- Antillen; E Laterveer, R Visscherstr Hilversum, Ericastr 40; A J Mader. Jac Catsln 71. Eindhoven. St Servaas- weg 76; W F Middelkoop, Bilderdijkstr 13. Haarlem. Eindenhoutstr 49; J Navis. Hartmanstr 30. Arnhem. Boulevard Heu- velinkln 126; Jonkh J A van Nispen tot Sevenaer, Rapenburg 52a, 's-Gravenhage, Alkemadeln 108; C Pieterse, Marien- poelstr 7, Rotterdam, Walenburgerweg 121II; A Poot. Rynsb.weg 144, Rotter dam, Mathenesserdijk 228b: M Prins, de Sitterln 110, Utrecht, Alb Thaerstr 50; A Prins en fam, O Singel 164a. Leiderdorp. Patrimoniumpark 27; W M Remeeus, W de Zwijgerln 17a, Gemert, Berglaren C360; M E Reuvers, Houtlaan iu, Oegst geest, Pr Bernhardln 14; G Roest, Boer- h.laan 30. Eindhoven, Mesdagstraat 42; Wed H H HorstRomein, de M v Streef- kerkstr 55, Lochem, Zwiepseweg 121c; Th Ronteltap, Noordeinde 2a, Den Hel der, Buitenhaven 5; Wed H Denekamp Rosenberger, Rapenburg 50, Oegstgeest, Hofbrouckerln 14; E Schillemans, Pavil-, joenshof 11, 's-Gravenhage, Pr Hendrik plein 47; J B H Schoots en fam, Rijnsb. weg 29b, Australië; P A M Schouten en fam, Haagweg 45a, Zoeterwoude, Sta- tionsstr 211; IJ Schuitema, Hooigrt 57. Rotterdam; Gr Hilledijk 189b; J C Serné, Warmonderweg 31, Haarlem, Stolberg- str 16; W van Stigt en fam. Prinsenstr 98, Velsen, Radarstr 140; T Stokman, Gasstr 21, Utrecht. Croeselaan 221bis a; G G Terpstra, Const Huygensln 45, Al phen a/d Ryn, Gnephoek 68; Th H Ver- plancke, Oosterkerkstr 12, Voorschoten, Erasmusstr 15; G Verschoor, Noordeinde 2a, Den Helder, Buitenhaven 5; G Vos, L Morsweg 63. Bioemendaal, Huize Wild hoef, Bloemendaalseweg; M J A A Zaal en fam, Hogewoerd 120, Rotterdam, Constanzastraat 4c. Leidse Watervrienden, de Katwijkse reddingsbrigade, de zwem- en polo- vereniging De Zijl, de propaganda-com- missie van de L.R.B., de eerste Leidse E.HB.O.-brigade. het district Zuid-Hol land, de Noordwijkse reddingsbrigade, de directeur van de markt- en haven dienst. de heer Weima, de inspecteur van politie, de heer Verzijden, de heer Weijburg namens de K.N.Z.B. en ten slotte dokter Zijerveld als directeur van de gemeentelijke geneeskundige en ge zondheidsdienst. Voorzitter Linschoten was de tolk van het gehele bestuur, ja van de gehele b-igade, toen hij allen hartelijk dank bracht voor hun waardering en sympa thie. Hij sprak de wens uit, dat er nu en in de toekomst naar gestreefd wordt, dat het dodencijfer der verdrinking daalt. LEIDERDORP Schooljeugd en vacantie De oudercommissie van de Koningin- Julianaschool heeft, evenals het vorig jaar, voor de vacantieweken een aantal tochtjes georganiseerd voor de kinderen Onder leiding van enige ouders en leden van het personeel der school bezoeken de eerste en tweede klas op 23 Juli de Leidse Hout de vijfde en zesde klas gaan op 4 Aug. naar het rijksmuseum voor oudheden. De derde en vierde klas gaan naar de Lakenhal op 6 Aug. Klassen 1 en 2 op 11 Aug. naar de speeltuin H. Rijn dijk. Op Woensdagmiddag 12 Aug. zullen alle kinderen kunnen deelnemen aan een viswedstrijd in de Rijn Er zijn prijzen voor de meeste vis en de grootste Aug. bezoek aan de sprookjestuin te Wassenaar voor 1 en 2; 20 Aug. 3, 4. 5 en 6 naar Duynrel en Wassenaarse Slag. Ten slotte op 26 Aug. een Wandeltocht langs de Ruige Kade. Woubrugge Op deze wijze hoopt de Oudercommis sie mee te werken aan de oplossing het vaak moeilijke probleem ouders hoe hun kinderen in c bezig te houden. Burgerlijke stand GEBOREN: Cornelis, zoon v raai en L. Crama. ONDERTROUWD: J. A. Verspoor. 29 jaar. en G. van Winkel, 30 jaar. GEHUWD: A. C. L. Gilein en M. F. M. van Berge Henegouwen; P. Verheij en W. Mo- OEGSTGEEST Zeer veel toeschouwers bevolkten Zaterdagmiddag het zwembad Poelmeer te Oegstgeest, waar de jaarlijkse school wedstrijden werden gehouden. Voordat de leerlingen gingen strijden om de eer sprak de secretaris van de zwemvereni ging, de heer Van Ingen Schenau, eer oord van welkom. Hij bracht dank aar de Oranjevereniging, die weer voor een nieuwe wisselbeker had gezorgd. Toen begon het. Werd er in het water gevochten voor de eer van de school, de talrijke supporters zorgden er a dat het aanmoedigingen regende. Zelfs de hevigste spartelaar moet het nog heb ben kunnen horen. Na schoolslag, rugslag en vrije slag jor jongens en meisjes werd het komi sche nummer .door badmeester J. Leget badmeester J. Boekkooi ten beste ge geven. Ze waren resp. getooid in kleding als van een clown en van Charlie Chap- Chef-badmeester Leget werd ge assisteerd door zijn leerlingen Chris Braun, Dick Timmermans en Karei Wies- sing. Vijf leerlingen van iedere school namen vervolgens nog deel aan de esta fettewedstrijd over vijf maal 25 meter. Tenslotte reikte de heer Van Ingen Scher.au de prijzen uit. De heer Van Reijs ontving een beker als hoofd van de Mon tessorischool voor de prestaties van zyn meisjesleerlingen en de heer Van Leeuwen, hoofd van de openbare lagere school, kreeg er ook een wegens de beste uitkomst van zijn jongens. Hier volgen de uitslagen: 25 m schoolslag jongens: 1 Hans de Winter in 24,7 sec 2 Frans Beker 24,8, 3 Kees Gaillard 25; 25 nf schoolslag meisjes: 1 Cootje v d Hoonaard 22. 2 Yke van Heemskerk Düker 24, 3 Juleke Nieuwen- huis 25.2; 25 m rugslag jongens: 1 Eric Koper 18,5, 2 Kees Gaillard 23.5, 3 Hans de Winter 24.2; 25 m rugslag meisjes: Juleke Nieuwenhuis 24.7, 2 Nanny Haze- voet 24.9. 3 Yke van Heemskerk Düker 27.7; 25 m vrije slag jongens: 1 Eric Koper 17, 2 en 3 Dick van Driest en Kees Gaillard beiden 20,9; 25 m vrije slag meisjes 1 Juleke Nieuwenhuis 20,5, 2 en 3 Ennie Schouten en Cootje v d Hoonaard aard beiden 23,8; 5 x 25 m estafette jon- Grote belangstelling uit Leiden en Leiderdorp Zaterdagmiddag heeft de heer J. Peerenboom uit Leiderdorp, die veertig jaar in dienst is by de firma Van Hoeken, in 't Schuttershof gerecipieerd. Als er op deze receptie gesproken was geworden, zouden er veel waarderende woorden tot de jubilaris zyn gezegd, maar er is niet gesproken; nicn volstond met een handdruk, die misschien nog wel veelzeggendcr kan zijn dan een traditionele jubileum- toespraak. De ruime zaal, waarin de familie Pee- rerrboom stond, zag er feestelijk uit. Langs de wanden praalde een rijke bloe menweelde. Meer dan dertig bloemstuk ken en een aantal fruitmanden w door zakenrelaties en particulieren de familie aangeboden. En meer dan tweehonderd mensen zijn Zaterdagmid dag naar 't Schuttershof gegaan om d< heer Peerenboom geluk te wensen. Vanzelfsprekend hadden de aannemers van Leiden en omgeving in het bezoek het grootste aandeel. Van hen wallen de 88-jarige heer J. Zitman noen Namens de Leidse vereniging van dustriëlen was mr F. J, J. Trapman a wezig. Namens de afdeling Leiden de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel toonden de heren J. G. J. Verhey var Wijk en mr W. de Olercq hun belangstel ling. Mr C. J. Woudstra vertegenwoordig de de A.R. kiesvereniging van Leiden, Noemen we verder de heer J de Jong, directeur van de gemeentelijke reini gingsdienst, de heer J. van Deventer, directeur van de Touwfaibrieken, en d< heer P. Boot van de N.V. Gebr. Boot. Ook uit Leiderdorp was de belangstel ng voor deze receptie groot. We noemen burgemeester en mevrouw Van Diepe- ningen, dokter en mevrouw De Bruijne, dokter en mevrouw Hoefman, namei AR kiesvereniging de" heren L. Snel, L. Los. T. van Ingen Schenau en C. Hobo, Kinderverzorging De dames A. Jongste en M. de Vogel slaagden te Den Haag voor het diploma lerares kinderverzorgster en opvoed kunde akte NXX (20). Gouden huwelijk Het echtpaar J. VoskuilE. A. Abswoude, Hoge Morsweg 33, is op 14 Juli vijftig jaar getrouwd. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Rudolf z. v. A. Steinmeier S. N. C. de Nie; Jacobus. Chaudron en R. Mosselman; Gertrudis C. M„ d. v. M. E. Homan en J. A. M. Wes terhoven; Jacobus, z. v. J. Wolters en C Smit; Albertus, z. v. J. Tegelaar en M. E. de Geus; Catharina P. J. M„ d. v. W. S. v. d. Heijden en C. M. Kriek; Wilheimina. d. v. J. Hogewoning en W. Kramer; Ma rijke, d. v. A. Lubberden en G. E. Schuur man; Else, d. v. J. D. Blokhuijs cn G. v. d. Hoek. OVERLEDEN: D. v. d. Werken, hulsvr. v. Pothuizen, 29 j. voor het Groene Kruis burgemeester Van Diepeningen en de heer J. M. Limburg, wijkzuster Hoogvliet en oud-wijkzuster De Geus. de heer W. F. Karsten van de boerenleenbank, ds Sweepe. Geref. predi kant, de heer C. Sweris. directeur Ouder zorg en De Ridder en Co., de heer M. E. Splinter en de heer B G. Corts. gemeen tesecretaris, velen vergezeld van hun echtgenote. Het vastgestelde receptie-uur was al lang voorbij, toen de laatste gasten af scheid namen. Het was voor de heer Peerenboom en familie een onvergete lijke dag. Zoals békend, is de intieme huldiging van de heer Peerenboom uitge steld wegens verhindering van de direc tie. Vermeiden wij ten slotte, dat ook de familie Van Hoeken Zaterdag ruime blijk van haar belangstelling gaf. gens: 1 openbare school 1 m 12 sec., 2 Jullanaschool 1 min. 33,8 sec., 3 Montes sorischool 1 min. 42 sec.; 5 x 25 m est. meisjes: 1 Montessorischool 1 min. 32,4 sec., 2 openbare school 1 min. 42.2 sec., 3 Julianaschool 1 min. 47.6 sec.., 4 R.K. meisjesschool 1 min. 56 sec. De einduitslag voor de scholen is: jongens: 1 openbare school 274.4 pnt, 2 Julianaschool 329.8 pnt, 3 Montessori- school369.9 pnt; meisjes: 1 Montessori school 320.1 pnt. 2 openbare school 342.4 pnt. 3 Julianaschool 372.6 pnt en 4 R.K. meisjesschool 415,1 pnt. Hierbij dient nog te worden opgemerk t dat de school met het laagste aantal pun ten de eerste prijs kreeg; voor iedere seconde werd één punt gegeven. Twee eerste en twee derde Op de Zaterdag te Alphen gehouden gymnastiebwedstrijden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der vereniging Hou Vast aldaar behaalde de Oegstgees- <ter gymnastiek- en atletiekvereniging twee eerste en -twee derde prijzen. G. P. van der Sterre; L. Huibregtse en J. van Dorp; A. Plesman en A. J. Hoog straten. OVERLEDEN: J. M. Rynsburger, 1 jr. L1SSE Moderne kistenfabriek in gebruik Zaterdagmorgen heeft de burgemees ter van onze gemeente de gemoderniseer de Lissese kistenfabriek met een druk op een knop, waardoor een sirene ging loeien, officieel in geb-uik gesteld. De eerste spreker bij deze plechtigheid was de heer Van der Lugt, commissaris. Men heeft de zaak uitgebreid om de klan ten zo veel mogelyk service te kunnen verlenen, aldus spr. Speciaal wilde de heer Van der Lugt de directeur en op richter, de heer Zwetsloot, gelukwensen met deze dag. Nadat de heer Zwetsloot enige tech nische bijzonderheden had meegedeeld, uitte de burgemeester namens het ge meentebestuur zijn waardering voor het totstandgekomene. Het werkt altyd be moedigend, als men ziet hoe vele onder nemers de na-oorlogse moeilijkheden te gemoet treden. De belangstelling voor deze korte plechtigheid was groot. Er waren ook vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel, verder de beide wethouders met de secretaris der gemeente Lisse, de directies van de veilingen Hobaho en H.B.G. en vele zakenrelaties. VOORHOUT Burgerlijke stand GEBOREN: Johanna C. Wdr v. H. P. v. Rijn en C. M. Langeveld; Andreas J. M„ zn v. A. J. M. Groothuis en B. M. Vloedbeld; Nicolaas Th. M„ zn v. H. N. Overdevest en P. S. Baak; Catharina C, M.. dr v. N. Slobbe en A. C. W. Turk. GETROUWD: W. v. d. Nouland, 27 jr. met H. M. v. d. Vlugt, 26 jr. VOORSCHOTEN Kleuterreisje Ook de kleuters van de Chr. kleuter school (Ds Fortgensschool) hebben een schoolreisje gemaakt. In overeenstem ming met hun leeftijd zijn ze niet zo héél ver weg geweest: naar Wassenaar, 's Morgens hebben de peuters hun ogen uitgekeken in het Dierenpark en nadat zij him boterhammen hadden opgepeu zeld hebben zij de middag doorgebracht in bet eldorado van de kleuter de speel tuin. Om vier uur waren zij weer thuis. Zomerkeuring van geiten Zaterdagavond vond in De oude Vink de zomerkeuring van geiten van de Voorschotense geitensportver. plaats. Kampioen werd de heer C. van Egmond. Van de tweejarige geiten werd de eerste prijs behaald door C. W. Snippe, tweede prijs A. van Egmond. derde prijs H. v. d. Hoorn. Driejarige geiten en ouder eerste prijs C. van Egmond, tweede prijs C. van Egmond, derde prijs C. Fokker. Afdeling bont en gehoornd eerste prijs marine- kamp, tweede prijs L. Noort. Oegstgeest. Moet Grondwet een opsomming daarvan bevatten of niet? /"\P 10 December 1948 aanvaardde de schreven zijn, leggen de overheid een ^Algemene Vergadering der Verenigde taak op. Zij moet actief bezig zijn deze Naties de Universele Verklaring van de rechten voor haar onderdanen te ver- Rechten van de Mens. In deze verkla-1 wezenlijken. Dit brengt echter verre- ring wordt o.m. gezegd, dat ieder mens;gaande consequenties met zich mee. recht heeft op maatschappelijke zekerheid, op arbeid, vrye beroepskeuze i rechtvaardige beloning, op vacantie vrije tyd, op onderwys en deelneming in het culturele leven. In de eerste overweging van d« preambule op deze Universele verkla ring wordt betoogd, dat de erkenning van de inhaerente waardigheid de gelijke en onvervreemdbare rechten alle leden van de mensengemeen schap grondslag is voor de vrijheid, ge rechtigheid en vrede in de wereld. Vrijwel alle landen van de wereld hebben dit aanvaard. Op zich zelf een verheugend feit, maar aan deze enkele erkenning heeft men echter weinig als deze rechten niet in het recht van iedere staat worden opgenomen. Zolang immers dit niet het geval is, kan de individuele burger op deze rechten geen beroep doen. De aanvaarding van de Universele Verklaring blijft dan slechts een richt- de regering, waarvan zij n^ar believen al dan niet af kan wijken. Is het nu voor ons land gewenst deze sociale grondrechten van de mens. als vervat in de Universele Verklaring, in grondwet vast te leggen en wette lijk nader te omschrijven? Deze vraag wordt vandaag behandeld op de jaarvergadering van de Nederland- Juristen Vereniging. Mr dr J. J. Loeff prof. mr C. H. F. Polak hebben daar er die vraag prae-advies uitgebracht I zyn praead) Polak terecht er op gewezen, dat deze vraag een sterk politiek karakter draagt. Bij de rechten, die tot op heden in onze Grondwet zijn vastgelegd, speelt de staat slechts een passieve rol. Het zijn vrij- heidswetten, welke de overheid heeft te ontzien, het zyn beperkingen. De sociale rechten daarentegen, zoals deze in de Universele Verklaring OEGSTGEEST De dag van gisteren was voor de Her- 3imde Gemeente van Oegstgeest een bijzondere. In de avondgodsdienstoefening verbonden zich twee predikanten aan haar, zij het dan dat dezen niet een deel Oegstgeest als „parochie" krijgen toegewezen, maar predikant voor buiten- vei kzaamheden zijn. Het zijn dr E. Jansen Schoonhoven, de rector van de Ned. zendingshogeschool, die tot dusver; linistratief verbonden was aan classis Leiden van de Hervormde Kerk, ds H. A. C. Hildering, die als predikant Zending onder de Chinezen Soerabaja met verlof in ons land is. Hij werd met ingang van 1 Juli benoemd lid van het secretariaat en tot geestelijk verzorger en leider van het hospitium zendingshogcschool. Op verzoek van de Raad voor de Zen ding in de Hervormde Kerk en de Ge meente van Oegstgeest werden beiden gisteren door de generale synode als pre dikant voor bijzondere werkzaamheden 'erbonden aan de Oegstgeester Gemeente, opdat zij tevens in de gelegenheid zijn pastoraal werk te doen. Reeds eerder a deze Gemeente twee zendings predikanten verbonden, maar beiden ver- de kerkeraad. Dr Dankbaar werd hoogleraar te Groningen en dr Brouwer ging met emeritaat. In de morgendienst werd ds Hildering Johannes III: Wij dan zijn schuldig de zodanigen te ontvangen, opdat wij mede arbeiders mogen worden der waarheid. Des avonds deden de predikanten hun in trede, beiden het Woord bedienend aan de hand van Hangelingen 15 vs 11: Maar wij geloven door de genade des Heren lezus Christus zalig te worden op zulk een als ook zij. e dienst was voor dr Jansen Schoon hoven een gedenkwaardig gebeuren, nu hij immers werd verbonden aan de Ge meente. die zijn vader zo lange tijd heeft mogen bedienen. Ds Hildering sprak de wens uit, dat er een hechte band zal zijn tussen de nieuwe predikanten en de Ge meente, opdat zij met kerkeraad en meente samen mogen arbeiden in apostolaat der Kerk. Na de dienst was er nog een niet- officieel bij een-zijn in de grote zaal het zendingshuis. In Heerlen werd de door de nemers aan de Staatsmijnen geschonken intein door de voorz. der Dir., H. H. remraers onthuld. Men zal de diepe baggerkuilen in de uiterwaarden van de Maas bij Ste- nensweert via een ondergrondse leiding uit staatsmijn Maurits opvullen met steen- slikvliegas. 1 Wanneer men de sociale grondrechten in practijk wil brengen „ligt de conclusie voor de hand, dat men zich niet tevreden kan stellen met een verklaring van in stemming door de volksvertegenwoordi ging. noch met een loutere beginselver klaring in de Grondwet", schrijft mr dr J. J. Loeff. Zijn theorieën vormen het beste bewijs, van Polaks stelling, dat het hier een politieke vraag betreft, want zij leiden tot een sterke hervorming van ons staatsbestel om de volksinvloed in de wetgevende macht te versterken en de uitvoerende macht te democratiseren, door de vorming van vaste organen op bestuursterrein, waarin de overheid sa menwerkt met vertegenwoordigers van de organisaties en met deskundigen uit het vrije maatschappelijke leven. Zijn ideaal is het doordringen van het parti culiere leven in het bestuurlijke en niet omgekeerd van het bestuurlijke in het particuliere leven. Ter versterking van het wetgevende lichaam wil hij het hui dige tweekamerstelsel door een geheel ander tweekamerstelsel vervangen, waar bij de ene kamer zich bemoeit met de wetgeving, de ander met de controle op het bestuur. Hij is tegenstander van de perfectionisten, die het personalisme willen verdringen door het collectivisme van de welvaartsstaat, en die een louter materialistisch ideaal stellen. Daarom wil hij ook, dat de rechterlijke macht zal rechtspreken als opspoorder van het geen in een goed opgevoed volk als rechtsopvatting leeft. zijn pr^e-advies. Hij acht het niet wen selijk. dat de grondwet zg. sociale rech ten omvat, doch wil enige algemene be palingen over de sociale en economische bemoeiingen van de overheid. Hij heeft een open oog voor de plicht der over heid ten aanzien van het welzijn van het volk, doch acht het uit den boze speciale rechten b.\. op arbeid in de Grondwet op te nemen. In een knap be toog voert hij aan, hoe de opsomming dezer „rechten" tot slavernij kan leiden, daar er een principieel verschil bestaat tussen het recht vrij arbeid te kiezen het recht om uit de hand der overheid arbeid te ontvangen. Hij erkent het recht van de arme op noodzakelijk levensonderhoud jegens de gemeenschap, doch als men een grond recht proclameert, dan dient men te vens aan te geven jegens wie. Zegt men: Tegen de staat, dan verzwaart men de oplossing van de netelige problemen der verhouding tussen openbare en particu liere maatschappelijke zorg. tussen de plicht van overheid en daarmede niet het verantwoordelijkheidsgevoel der bur gers maar vermeerdert waarschijnlijk el het aantal arbeidsschuwen en queru lanten. Een staat, die de rechtsplicht op zich neemt om ieder een bestaansmini mum te verschaffen, moet als hij daar mee werkelijk ernst maakt, in beginsel ook een zekere zeggenschap over de burgers opeisen. Of zoals Bannerjee zei- de: .Natuurlijk zal dit noodzakelijk lei den tot sociale contröle van de groei der bevolking en een gedwongen geboorte regeling". Deze rechten behoren volgens de prae- adviseur niet in de Grondwet thuia, wel wil hij dat er een einde komt aan de grote leemte op dit gebied in de Grond wet en dat de overheid verplicht is tot omvangrijke bemoeiingen met het eco nomische en sociale legert, zodat de Grondwet een sumiere aanwijzing moet bevatten van de te treffen maatregelen en van de wijze waarop deze moeten tot stand komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3