ïlieuiue ctft (Cburanl Heel Oost-Europa is op felle wijze in beroering gekomen Het scherpe zwaard ran de honger doet de verduisterde ogen open gaan Wist U Militairen" sloegen een chauffeur neer MAANDAG 6 JULI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. Vier en dertigste jaargang No 9778 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantpastlctr ghfHeoen ago bert In tfgfjf nspoel" Quick Boys werd landskampioen SATELLIETEN SCHUDDEN HET SOWJET-JUK AF 1"iRNSTIGE ONLUSTEN, sabotage, stalan- r. gen, regeringen die „overstag gaan, dat is het zeer belangrijke nieuws uit de staten van Oost-Europa. De ketenen ram melen achter het „IJzeren Gordijn", waarvan het nijpende voedselgebrek één der oor zaken is. Hier is inderdaad sprake van de consequenties der gebeurtenissen in Oost- Duitsland, zoals niemand minder dan Eisen hower reeds voorspelde. In Hongarije werd premier Rakosi vervangen door Imre Nagy. Maatregerelen zijn aangekondigd, waarbij SURPRISE VOOR DE HONGAREN Zo heeft dus in Hongarije een grootscheepse reconstructie der regering plaats gevonden. Rakosi heeft geen zitting meer in het nieuwe kabinet. De nieuwe regering werd voftrgesteld döor het Presidium en gekozen door het parlement. De nieuwe leider is Imre Nagy, die in het laatste kabinet Rakosi één der vijf vice-premiers was. Wie is feitelijk deze Nagy, die in Hongarije de touwtjes in handen krijgt? Nagy. een 57-jarige Joodse landbouw, i tussen de beide wereldoorlogen door in deskundige, deelde in zijn intree-rede [ballingschap. mede, dat de regcring-Rakosi een on-1 Hij is gedurende de tweede wereld- juiste politiek had gevoerd ten aanzien I oorlog Hongaars omroeper te Moskou ge- van de industrie, de landbouw, het privé- j weest en keerde in 1944 met het Sowjet- bezit, de godsdienst, het optreden van de leger naar zijn vaderland terug. politie en de persoonlijke vrijheid. Hfj zei opdracht te hebben gegeven tot op heffing van de interneringskampen en vrijlating van de geïnterneerden, tot restitutie van land en detailwinkels aan de vroegere eigenaren en tot het herstel van de vrije beroepskeuze. RBkosi cn de meeste leden van zijn regering zijn afgezet Rakosi raakte ook zijn functie van secretaris-generaal van de Hongaarse communistische partij De veranderingen in het bewind en Nagy's sensationele regeringsprogram veroorzaakten in Wenen grote verras singen. omdat zij zo geheel onverwachts kwamen. Ook in Hongarije was de ver bazing zeer groot. Volgens een bericht van United Press uit Boedapest waren de meeste Hongaren als met stomheid geslagen, toen zij kennis hadden gekre gen van de politieke ommekeer. De hervormingen, die Nagy aankon digde. geen véél verder, dan alle verzoe ningsgezinde maatregelen, die zijn ge troffen in de Sowjet-Unie en de andere communistisch geregeerde landen sedert de dood van Stalin, waarop een zwen king in de politiek van de communis tische machthebbers volgde. Waarnemers in Wenen waarschuwden voor ontijdig optimisme. Zij wijzen er op. dat Hongarije nog steeds even trouw als altijd aan Moskou is. Nagy. de nieu we premier, is niet alleen een doorge winterde communist, die zijn opleiding in de Sowjet-Unie heeft genoten, maar bovendien Sowjetrussisch staatsburger. Het lijdt geen twijfel, dat de omzwaai in Hongarije de goedkeuring van het Kremlin heeft, misschien zelfs door het Kremlin is bevolen. Blijkens een ander bericht uit Boeda pest. zat Rakosi in de beste stemming te luisteren, toen de ingrijpende wijzigingen in het bewind van Hongarije werden medegedeeld. Rakosi is weliswaar ver wijderd uit de regering en niet langer secretaris-generaal van de communisti sche partij, maar hij maakt nog wel deel uit van het driemans-secretariaat van de partij, dat de vorige week werd inge steld in plaats van het secretariaat- generaal. De leden van het parlement, waarvan de meerderheid voor het eerst in het parlement zitting nemen, hebben de rede van Nagy met geestdriftig handgeklap begroet. Toen Nagy zijn rede besloot, felici teerde Rakosi zijn opvolger hartelijk er bood hem de plaats van premier aan Rakosi ging op de tweede rij zitten achter de nieuwe premier. De nieuwe Hongaarse premier is 57 jaar oud en stamt uit een geslacht var arme boeren. Aanvankelijk werd hij op geleid voor leerling-slotenmaker, en trad toe tot de arbeidersbeweging. Tijdens de October-revolutie streed hij"* tegen de „witten". Toen hij Hongarije terugkeerde, begon hij de boe ren te organiseren. Na uit de sociaal democratische partij te zijn gestoten, werd hij lid van de verboden commu nistische partij. Nagy bekleedde een ondergeschikte rol in de korte communistische regering Bela Kun in 1919 en bracht de jaren veel meer aandacht zal worden besteed aan de voedselproductie in plaats van aan de zware industrie. Uit Polen komen berichten over gevechten tussen Poolse rebellen en Russische tanks, en op verscheidene plaat sen troffen de Russen veiligheidsmaatrege len. Ook in Roemenië en Tsjechoslowakije worden de moeilijkheden met de voedsel voorziening erkend en de regering zou de rantsoenen verhogen. Uit Oost-Duitsland worden nieuwe stakingen gemeld en ook daar is de voedselvoorziening précair. voorbereiding en de uitvoering van de agrarische hervormingen. In 1945 werd hij benoemd tot minister van Binnenlandse Zaken. Twee jaar later werd hij voorzitter van de Kamer. In 1949 kreeg hij een leerstoel in de poli tieke economie. Anderhalf jaar later werd hij minister van Bevoorrading en vervolgens vice-premier in 1952. Een week geleden werd Nagy tweede op de ranglijst van de leden van het nieuwe politieke bureau. Hevige onlust in Polen Poolse partisanen hebben een spoorlijn, en Goerlitz ls op zes plaatsen vernield. De „Telegraf schreef, dat de wanorde lijkheden in sommige gebieden op 20 Juni begonnen waren uit sympathie met de Oostduitse opstand. Zij namen snel toe ■ren tot een algehele opstand uitge groeid op 29 Juni. Toen demonstreerden 30.000 personen voor het stadhuis 1 Krakau en 1500 studenten tegenover universiteit. Zij eisten, dat de regering zou aftreden. De volgende dag. op 30 Juni bestormden menigten het stadhuis Krakau en de gevangerus. Ook volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Stockholm hebben zich de laatste dagen ongeregeldheden daan in verscheidene steden in Polen, o.m. in Warschau, Gdansk en Gdynia. In deze kringen is men echter van meni dat de berichten in de Westduitsc p< als zou het Poolse volk in optand zijn gekomen, overdreven zijn. Wel zijn maatregelen genomen door de Poolse autoriteiten. Zo zijn nieuwe gebieden langs de Oostzcckust afgezet met prik keldraad en geldt voor de streek langs de grens met Duitsland van 21.00 de avondklok. In de Poolse pers wordt toegegeven. :r ontevredenheid heerst onder de bevolking. Als voornaamste punten 1 den genoemd de algemene gedachte, er geen voedsel genoeg is in Polen, de Russische infiltratie in de gelederen der politie, bij het leger en in de grote fa brieken en de vrees, dat Rusland op zekere dag zou besluiten de goede ge zindheid van de Duitsers te kopen door de vroegere Duitse gebieden Duitsland terug te geven. In deze functie dje voor de bevoorrading MATY AS RAKOSI ....heeft ook afgedaan troepen van groot belang is, afgesneden Russische tanks uit Oost-Duitsland in allerijl naar Polen gebracht om anti-communistische révolte te on derdrukken. Volgens mededelingen van de Noord west-Duitse radio zouden 12 Russische treinen met herstelbetalingsgoederen uit Oost-Duitsland de reis te Frankfort de Oder hebben moeten onderbreken. Volgens de Poolse spoorwegdirectie hebben Poolse partisanen de spoorlijn BrestLitowsk verbroken. De her- stelbetalingstreinen zullen thans een omweg over Stettin moeten maken. De Westberlijnse „Telegraf" var Zaterdagavond meldde, dat de Polen in een groot gebied in opstand zijn gekomen tegen het communisme en ojn. 17 Rus sische tanks hebben opgeblazen. De staat van beleg zou zijn afgekondigd in 1 industriegebied van Silezië, Warschau Krakau door de Sowjet-bevelhebber het Poolse leger, maarschalk Rokosofski. „De arbeiders zijn sedert 29 Juni ir staking in het gehele industriegebied ir Silezië. hoofdzakelijk in Beuthen, Glei- witz, Kattowitz, Breslau, Königshiitte, Dabrova, Gornica. Rybnik, Tarnowitz er Ratibor". aldus de „Telegraf". „In enorme demonstraties eisen zij he aftreden van de communistische regering' De militie grijpt niet in, of ondersteunt de demonstranten. Poolse partisanen heb ben op grote schaal acties uitgevoerd. Een kleine infanterie-eenheid werd ver nietigd. De gasleiding tussen Waldenburg Rhee milder gestemd Kwestie-Korea verkeert in een onzeker stadium V.N. doen al het mogelijke om bestand te verkrijgen De Ver. Naties doen alles wat in hun vermogen is om de communisten gunstig •mmen ten aanzien van een bestand. Alle krijgsgevangenen. Rood of niet Rood. zijn thans in acht kampen gecon centreerd. Het zijn er in totaal ruim .000, die zwaar worden bewaakt. Ont vluchtingskansen zijn er hoegenaamd niet meer. tend toe of de Geallieerden doelmatige maatregelen nemen, die de plannen van de ..politieke gangster" Rhee zullen ver ijdelen." Een Ass. Press-correspondent maakte uit de Chinese radioberichten op. dat de communisten bereid zijn. een wapenstilstand met de Ver. Naties te sluiten, ongeacht de houding van Rhee. Intussen gaan de besprekingen tussen Rhee en Robertson, de afgevaardigde van Eisenhower, onafgebroken door. Zaterdag en vanmorgen werden de onderhandelin gen bijgewoond door de Amerikaanse ambassadeur in Korea, Briggs. Rhee. noch Robertson lieten meer los dan „de besprekingen hebben een aangenaam verloop". De Zuidkoreaanse minister van Defen sie. Sohn W-urn, heeft strikte orders uit gevaardigd, geen Noordkoreaanse krijgs gevangenen in het Zuidkoreaanse leger op te nemen. Minister W-um ontkende stellig, dat sinds 1 Juli reeds 1600 voor malige krijgsgevangenen in het Zuid- Koreaanse leger opgenomen waren. Hij voegde hieraan toe'dat wanneer Noord- Koreaanse krijgsgevangenen ingelijfd mochten zijn, zij terstond weer gedemo biliseerd zouden worden. Deze houding van Zuid-Korea schijnt deren'va^Nieuw-'zeel^nd?Nederlandsen j felle politiek, die zich§ onvoorwaardelijk n')?^a <HoUami^zichnt<R Sde^^el- ^^eert de°kwesüe-^orea^og 1 richtte de heer Holland zich tot de Bel- slariilim gen. Hij zag hierin een symptoom van|zeKer staoium. de verbondenheid der vrije volken. Vanmorgen heeft president Rhee tijdens zijn bespreking met Robertson een stuk overhandigd, dat door de Zuid koreaanse minister van Buitenlandse Zaken is op gesteld en dat een compro mis-voorstel zou bevatten inzake de hui dige geschillen tussen Zuid-Korea e Ver. Naties, President Rhee zou zelf het initiatief hebben genomen tot dit cor promis, zo meldt A.F.P. Prins bezocht Franse vliegdemonstraties rins Bernhard heeft Zaterdagmiddag de generale repetitie bijgewoond het vliegfeest, dat Zondag in Le Bourgel bij Parijs is gehouden. Voorts warer aanwezig de Franse minister vo< strijdkrachten, Pleven, en alle militaire attaché's van het corps diplomatique. Premier Holland verliet na 4 dagen Holland De premier van Nieuw-Zeeland, di heer Sidney G. Holland, is na een vier daags onofficieel bezoek aan ons land naar Keulen vertrokken. Zaterdag heeft de heer Holland een be zoek gebracht aan Noord- en Zuid-Beve land. In Goes stond de harmonie van de Gentse politie, die samen met het politie- elftal de Goese collega's 'n bezoek bracht, op de markt aangetreden, juist toen het gezelschap van de heer Holland daar ar riveerde. De premier zag het keurkorps Hier ziet men koningin Elisabeth die zelf ook een i boompjes plantte. Herinnering kroning koningih Elizabeth Boomplanting Windsor Castle Ter herdenking aan de kroning van koningin Elizabeth de Tweede van Enge land zijn Zaterdag 62 eiken geplant in de tuin van het „Windsor Castle", de mid deleeuwse koninklijke residentie nabij Londen. De eerste boom, die „koninginneboom" is genoemd, weH door de Engelse vorstin zelve geplant. jJv hertog van Edinburgh plantte het boompje, dat zijn naam zal dragen. Voorts werden door vertegen woordigers van de landen van het Ge menebest en van de Britse koloniën 59 boompjes geplant op afstanden van de „koninginneboom", die verhoudingsge wijze overeenkomen met de afstand tus- -n hun land en Engeland. Bij de plechtigheid deed zich een inci dent voor, toen de afgevaardigde van Malta, Alfred Salamone. zich op het laatstê ogenblik terugtrok, zonder zijn boompje te hebben geplant. Salamone verklaarde later van mening te zijn, dat Malta werd veronachtzaamd, dat hij niet tezamen met de vertegen woordigers van de andere dominions aan de koningin was voorgesteld. Eén der parkwachters heeft de eik Vrijzinnig-Christelijke jonBeren Voor 18 a 20 gulden Ook Brussel-Maastricht per helicopter Op 9 Augustus voor post, later voor passagiers De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena zal reeds op Zondag 9 Augustus een vaste helicopter-verbinding tussen Brussel en Maastricht openen. Tijdens de eerste vier weken zal deze verbinding bestaan uit dagelijkse postvluchten, waarna in September, wanneer deze vluchten althans tot gunstige resultaten zijn gekomen, wordt begonnen met dagelijkse passagiersverbindingen met helicopters, die plaats bieden aan acht personen. De Sabena voert nog besprekingen met de gemeente Maastricht, teneinde de zgn. griend, lang de Maas, als landings terrein beschikbaar te krijgen. Er zijn voorlopig twee routes ontwor pen, namelijk Brussel-Luik-Maastricht- Brussel en Brussel-Luik-Keulen-Bonn- Keulen-Maastricht-Luik-Brussel. De ver binding Brussel-Maastricht zal een uur en twee minuten duren. De rechtstreekse verbinding Maastricht-Brussel duurt 50 minuten. Het is vrijwel zeker dat er da gelijks twee helicopterverbindingen van Maastricht naar Brussel komen. Waar schijnlijk zal de prijs van de verbinding Brussel-Maastricht 18 tot 20 gulden be dragen. Het gemeentebestuur van Maastricht is voornemens reeds in de raadsvergade ring van 7 Juli a.s. de nodige voorstellen te doen. Maastricht zal, als men met de plannen accoord gaat, tevens worden op genomen in de lijndienst die Rotterdam, Antwerpen en Rijssel zal aandoen. Balans Independence-day: 217 doden De Amerikaanse Onafhankelijksdag, 4 Juli, is geëindigd met 317 doden, meest verkeersongelukken. Droevig einde van zeilexcursie Jongeman verdronken bij Abcoude Opvarende Ned. loodsboot Rigel vermist Op de Vinkeveense plassen niet ve an Abcoude is gistermiddag omstreeks twee uur de zeilexcursie van een groep Malta geplant. Kersenplukker maakte dodelijke val Meisje in Amsterdam door aanhangwagen overreden Bij het plukken van kersen is de heer 'h. v. d. V. uit Huihuizen (Over-Betuwei it een boom gevallen en zo zwaar ge wond, dat hij naar het ziekenhuis te Nij megen moest worden overgebracht. Zon dagmiddag is hij daar aan de opgelopen verwondingen bezweken. Zaterdagavond is de 14-jarige Hennie e Lange op de Rozengracht te Amster dam bij het passeren van enkele fietsers met haar rijwiel onder de aanhangwagen van een vrachtauto terecht gekomen overleden. Een 39-jarige vrouw uit de Woestduin- straat te Amsterdam is Zaterdag ochtend tijdens het uitkloppen kleedje van de derde verdieping gevallen en overledei Een 24-jarige motorrijder, die Vrijdag bij een verkeersongeluk in de Linnaeus- straat te Amsterdam werd gewond, is aan zijn verwondingen bezweken. In Doetinchem is het 4-jarig dochtertje van het echtpaar Siebelink door een met buizen geladen truck n oplegger gegrepen. De kleine overleed het ziekenhuis. droevig einde gekomen door de dood var de 26-jarige J. van Zomeren uit Am sterdam. Zijn tochtgenoten, die hem het laatst hadden gezien toen hij uit zijn boot het water in dook, waren hem gaan zoeken toen zijn afwezigheid begon op te vallen. Men vond hem drijvende aar de walkant. De politie stelt een onder zoek naar de oorzaak van het gebeurde De scheepvaart is Zaterdag verzocht, scherp uit te kijken naar een opvarende van de Nederlandse loodsboot Rigel die voor de Nieuwe Waterweg is gestation- neerd. Een der leden van de bemanning van de Rigel wordt namelijk In de nacht van Zaterdag op Zondag is van het stoomschip „IJselstroom", on derweg van Lemmer naar Amsterdam, een negentienjarige jongeman te water geraakt en verdronken. Scheuring Gerei. Gemeente nu ook te Dordt Het conflict in de Geref. Gemeenten is nu ook in Dordrecht een feit gewor den. Enkele kerkeraadsleden hebben zich door het beleggen van een afzonderlijke kerkdienst in het gebouw „Waarheid en Vrede buiten het kerkverband geplaatst. Hoeveel leden zich zullen onttrekken nog niet te zeggen, maar wel staat va dat een grote groep sympathie heeft voor de vroegere predikant ds D. L. Aangeen- brug, die buiten kerkverband optreedt. Buitvijl gulden Zogenaamd op weg naar een meisje in Haarlemmermeer De 64-jarige Amsterdamse taxichauf feur H. Olij is, naar eerst thans gemeld wordt, Vrijdagavond op de Hoofdweg in de Haarlemmermeer door drie mannen overvallen. Zaterdagmorgen hebben en kele voorbijgangers de blokbandtaxi licht beschadigd aangetroffen aan de Schipholdijk bij de Fokkerfabriek, ver borgen in een bosje. De overvallers zijn nog spoorloos. Drie mannen waren op het Rokin te Amsterdam in de taxi gestapt en had den bevel gegeven, naar Schiphol te rij den. Zij voerden in de Engelse taal ge sprekken en waren in militaire unifor- DAT de Ned. sleepboten Zwarte Zee en Thames, die in Maart met een deel van een oud dok uit Singapore naar Schotland vertrokken. Zaterdag op Malta zijn aangekomen. DAT de Stichting Centraal Laborato rium van de Bloed tra nsfusieddenst te Amsterdam het landgoed Amstelrust heeft aangekocht, om daar de thans A'dam verspreide diensten en laboratoria onder de brengen. DAT in het treinenveilkeer uit het Zui den gisteravond laat vertraging is staan door een draadbreuk bij Culem- borg. die pas in het begin van de nacht was hersteld. DAT de pseudo-voge'.pest zich in het Oosten van de Over-Betuwe uitbreidt thans een nieuw geval is geconstateerd op het pluimveebedrijf van de landbou wer Van G. in Gendt. DAT Zondagavond bij de IJ-ponten een geweldige verkeersopstopping ontstond, waarbij zich voor het veer aan de Val- kenweg een stoet auto's van ruim 1% km vormde en velen 1 2 uur moesten wachten. DAT men by het graafwerk aan de Roermondse Poort te Venlo is gestoten op zware muurresten van oude stads wallen. DAT bij de eerste helft van de lande lijke brandweer-eindwedstrij-den te Rot terdam eerste prijzen zijn gewonnen door de ploegen van Wijer. Deventer ei Kon Stoomwasserij Nyverdal uit Hellen- doorn. DAT de beide garderegimenten grena diers en jagers, behorende tot het eerstt depót infanterie te Vught, vandaag hun 124-jarig bestaan hebben gevierd. DAT het congres van de Fed. v Oranjeverenigingen besloot Oranjevi enigingen op humanistische grondsiag weren, daar deze het koningschap n erkennen als „by de gratie Gods". DAT de thans gesloten luchtmachtten- toonsteliMng in Nijmegen ruim 25.000 be zoekers heeft getrokken. DAT het aantal aangegeven radiotoe stellen in ons land in Juni met 7804 is ge. stegen tot 1791 970 en he; aantal aange slotenen op de radiodistributie in met 273 is gedaald tot 483 551. DAT de Ned kruiser Tromp Woensdag in Oslo wordt verwacht voor een officieel bezoek van enige dagen Noorwegen. DAT de in de rampnacht geheel woeste badcabines en strandpaviljoen te Domburg zijn herbouwd en Zaterdag gebruik genomen. DAT in Oude Tonge begonnen Is n de bouw van dc eerste boerderij na watersnood, voor rekening van M. J. van Es aan de Blauwpannenweg. DAT de in België om het leven geko men straaljagerpiloot. 2e It.-vlieger J C. Lemstra, Dinsdag half één in Witmarsum met milii-taire eer begraven wordt gekleed. Het bleek, dat ze in de Haarlemmermeer zeer goed bekend Daarom vermoedt de politie, hier pseudo-militairen aan het werk zijn geweest. Toen de chauffeur de Schipholweg in de richting van de luchthaven wild slaan, gaf een van de mannen bevel, rechtsaf te slaan. By de Hoofdvaart ga ven zij de taxi-chauffeur opdracht de Noordelijke zijde van de Hoofdweg in te rijden. Zij gaven te kennen daat meisje te willen bezoeken. Plotseling, vlak voor een boerderij, gaf een van de passagiers Olij opdracht halt te houden. Twee mannen stapten uit en vielen daar na onmiddellijk de chauffeur aan. De drie mannen sloegen hem op hoofd er. lichaam, zodat Olij op straat viel, haal den zijn portemonnaie met vijf gulden uit zijn colbertjasje en zetten daarna met de wagen koers in de richting Hoofddorp. Olij bleef alleen op het weggedeelte tussen Schipholweg en Vyfhuizerweg achter. Hij kon moeilyk lopen en vroeg hulp bij een caféhouder. Deze hechtte weinig geloof aan het verhaal vai taxi-chauffeur en weigerde de deur hem te openen. Later beraadde hij zich. ging naar buiten en ontdekte toen op een stoel op het terras van zijn café de zwaar gewonde man. De politie werd toen direct gewaarschuwd. De chauffeur heeft, naar hy later ver klaarde. geen argwaan gekoesterd tij dens deze vreemde rit. Hij kon de politie geen signalement van zyn passagiers strekken. De portefeuille, die in de zak van Olij zat, werd door de overvallers onaangeroerd gelaten. ivangrijk Geen roulette i dezer dagen afgekomen ft de ministerraad zich beraden over de vraag, of in enkele, op reemdelingenverkeer ingestelde plaatsen gereglementeerde speelgelegen- heden moesten worden toegelaten. Het resultaat van dit beraad is geweest, dat de regering besloten heeft een afwijzend standpunt in te nemen. De speelgelegen- heden komen er dus niet. )it is een belangrijk besluit, dat hier daar teleurstelling, elders echter vol doening zal oproepen. Nog zeer onlangs immers had een commissie, ingesteld door de Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer om de isen van een behoorlijk vreemdelingen- erkeer te onderzoeken, naast andere maatregelen ook aangedrongen op toe lating van hazardspel in enkele van onze badplaatsen. Men was van mening, dat daardoor de aantrekkingskracht van ons land op de vreemdelingen groter zou worden De tijd, zo formuleerde het deze issie. is rijp voor de roulette in grote badplaatsen. Sindsdien ver luidde het, dat de huidige minister van Justitie anders dan b.v. zijn voorganger, niet afwijzend tegenover deze gedachte staan. De uitspraak, welke de mi nisterraad thans heeft gedaan, heeft een einde gemaakt aan de onzekerheid: de roulette komt er onder dit kabinet niet. OVER dit besluit verheugen 1 Het belang van een om reemdelingenverkeer zien wy ijn van oordeel, dat de reeds genoemde ommissie, naast haar minder gelukkig voorstel tot invoering van de roulette, erscheidene suggesties heeft gedaan, die ernstig behoren te worden overwogen, Wij hebben voorts met groot leedwezen kennis genomen van het dezer dagen uit gebrachte rapport, waaruit blijkt hoe tal Nederlandse toeristen ons land elders slechte naam bezorgen. De betekenis het aantrekken van vreemdelingen r ons land willen wjj hoog aanslaan Maar voor de roulette gevoelen wij be paald niets. De bezwaren tegen het kans spel willen wy bekend veronderstellen. De fundamentele bedenking ertegen komt hierop neer, dat men, al spelende. op uit is geld te verdienen zonder dat men er voor werkt en ten koste van an deren. De overheid, die ook haar normen heeft waaraan zij heeft te gehoorzamen, mag de gelegenheid daartoe niet openen. MISSCHIEN denkt deze of gene. dat 1TJ- die vreemdelingen het tenslotte zelf moeten weten, of zij hun geld in de waag schaal willen werpen. Afgezien van het feit, dat het financiële lot van deze men- ons ook ter harte behoort te gaan, e men bepaald niet, dat het uitslui tend vreemdelingen zouden zijn, die de toegelaten speelgelegenheden zouden gaan bezoeken. Voor tal van landgenoten :al de verleiding niet minder groot zijn. Men beweert, dat de aantrekkings kracht van onze badplaatsen door de speelgelegenheden zou worden vergroot. Het kan zjjn, dat aanwezigheid ervan voor bepaalde vreemdelingen een motief is ons land met een bezoek te vereren. Maar hoevele landgenoten en misschien ook wel buitenlanders zullen er niet ziin. voor wie onze badplaatsen aantrekkelijk zijn, juist ook omdat daar nu, anders dan vele plaatsen elders, eens geen speelgelegenheden worden gevonden? Wy ontkennen, dat onze badplaatsen door roulette op den duur aan aantrek kelijkheid zouden winnen. Speelgelegen heden zijn droomfabrieken die, naast de morele bezwaren, in verreweg de meeste gevallen alleen maar diepe teleurstelling kunnen veroorzaken. ZU roepen een staat van verdoving op, waaruit het ontwaken bitter is. T)E overheid behoort dit kwaad niet te reglementeren. Zij behoort het te be strijden. Deze bestrijding blijkt in de practyk niet altijd gemakkelijk te zijn. Dat heeft men ook als motief voor de reglementering aangevoerd. Gereglemen teerd kansspel zou het einde van onge reglementeerd kansspel betekenen We geloven er niets van. Het zóu In tegendeel de gevoelens van onbehagen slechts vergroten. Waarom b.v de ene badplaats wel begunstigd en de andere met? De overheid zou er haar positie alleen maar door verzwakken. In plaats daarvan zijn wy van mening dat er ook in de toekomst tegen het kansspel krachtig behoort te worden opgetreden, desnoods met verscherping van de wettelijke be palingen. Het is de zedelijke volksgezondheid die hier op het spel staat. De JAPANSE Osaka Shosen Kaisha Scheepvaartlijn heeft Curagao weer in zijn vaarplan opgenomen als overscheephavou voor het Caraïbische gebied; op 1 Juli kwam het eerste schip in de haven van Willemstad. HET WEER IN EUROPA Grenoble Genève ?Urlch Locarno v.i Sr S NNW NNW NNO WZW ZZW WZW zw NW DOUCHE INSTALLATIE A. ZWART HOOIGRACHT 18. TeL 23951 Veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, maar tijdelijk ook enkele opklarin gen. Matige en morgen ln de kustprovincies af en toe vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen West en Zuid-Weet. Weinig verandering In temperatuur. i Opgemaakt tien i ir.) ZON EN MAAN Dinsdag: zon 4.29 tot 2100 uur; maaa 0.50 tot 1814 uur. Op 11 Juli N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1